Setari Cookie-uri

Divort

De la: Kathara, la data 2008-11-25 18:41:14Nu cred ca cineva divorteaza din senin. Esti sigura ca nu isi gasise pe altcineva>?
.....................SIGUR ASTA A FOST .................sia dorit sa fie liber.........pentru o alta relatie
erikahd2008
Postat pe 23 Februarie 2009 03:29
Nu credeti ca este mai bine sa te desparti decat sa mintesti si sa inseli???
TEODORRD
Postat pe 23 Februarie 2009 16:31
Buna,
Sunt noua pe forumul asta si problema pe care o am este o casnicie de 9 ani jumatate cu alti 4 jumatate de relatie inainte la care ma gandesc ca ar trebui sa pun punct.
Nu sunt genul care sa ma plang din orice sau la primul obstacol sa abandonez . Nici vorba si din contra, ma mobilizez si o scot la capat.
Mai pe scurt in casnicia asta usor calduta sotul cred ca ma inseala constant. Nu cred ca e vorba de relatii serioase , dovada modului cum se poarta acasa si ce planuri face acasa ci pasagere.Cu care insa cheltuie banii in loc sa mai aduca si acasa si din cauza carora mintea nu-i este niciodata acasa. Nu cred sincer ca poate trai fara foarte multe femei , poate chiar patologic. E o persoana pentru care sexul este ceva ce ar dori 25 din 24 h dar care daca vede ca nu primeste asa mult acasa isi ia din alta parte.
Nu avem copii sau averi de impartit decat 14 ani din viata mea si mai ales toata tineretea noastra.
L-am prins ca sa spun asa cu" mata in sac" dar de fiecare data doar cu SMS-uri, pe Mess cu prietenii unde povesteste tot felul de " ispravi". De curand l-am prins iar si sincer tot ce mi-a venit in cap a fost -Divort . Ca nu mai pot , am obosit sa ma gandesc tot timpul oare unde este, ce o face, m-o fi mintit , etc.
Nu am facut mare lucru impreuna in viata asta decat asa cum am spus - o relatie calduta.
Am trecut cu vederea, am incercat sa inteleg, am incercat sa calc si eu stramb ca sa simt ca ma razbun, dar toate astea n-au dus la nimic , n-am rezolvat nimic.
Cred ca si-a dat seama ca am aflat ceva si acum vine devreme acasa , aduce bani, etc.
Dar..ce viata este asta ?
Voi ati divorta pana la urma daca ati fi in locul meu ?
Stiu ca nimeni nu se poate pune in locul meu si ca deciziile si le ia fiecare dar in astfel de circumstante ati alege la 34 de ani divortul ?
Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi atatea randuri
lily_rose
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:40
De la: lily_rose, la data 2009-04-15 14:40:44Buna,
Sunt noua pe forumul asta si problema pe care o am este o casnicie de 9 ani jumatate cu alti 4 jumatate de relatie inainte la care ma gandesc ca ar trebui sa pun punct.
Nu sunt genul care sa ma plang din orice sau la primul obstacol sa abandonez . Nici vorba si din contra, ma mobilizez si o scot la capat.
Mai pe scurt in casnicia asta usor calduta sotul cred ca ma inseala constant. Nu cred ca e vorba de relatii serioase , dovada modului cum se poarta acasa si ce planuri face acasa ci pasagere.Cu care insa cheltuie banii in loc sa mai aduca si acasa si din cauza carora mintea nu-i este niciodata acasa. Nu cred sincer ca poate trai fara foarte multe femei , poate chiar patologic. E o persoana pentru care sexul este ceva ce ar dori 25 din 24 h dar care daca vede ca nu primeste asa mult acasa isi ia din alta parte.
Nu avem copii sau averi de impartit decat 14 ani din viata mea si mai ales toata tineretea noastra.
L-am prins ca sa spun asa cu" mata in sac" dar de fiecare data doar cu SMS-uri, pe Mess cu prietenii unde povesteste tot felul de " ispravi". De curand l-am prins iar si sincer tot ce mi-a venit in cap a fost -Divort . Ca nu mai pot , am obosit sa ma gandesc tot timpul oare unde este, ce o face, m-o fi mintit , etc.
Nu am facut mare lucru impreuna in viata asta decat asa cum am spus - o relatie calduta.
Am trecut cu vederea, am incercat sa inteleg, am incercat sa calc si eu stramb ca sa simt ca ma razbun, dar toate astea n-au dus la nimic , n-am rezolvat nimic.
Cred ca si-a dat seama ca am aflat ceva si acum vine devreme acasa , aduce bani, etc.
Dar..ce viata este asta ?
Voi ati divorta pana la urma daca ati fi in locul meu ?
Stiu ca nimeni nu se poate pune in locul meu si ca deciziile si le ia fiecare dar in astfel de circumstante ati alege la 34 de ani divortul ?
Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi atatea randuri
kudika007815
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:18
nu stiu ce sa-ti spun. eu acum divortez dupa 11 ani de relatie si 7 de casatorie. m-a inselat de la inceput, a avut iintotdeauna un mod mai libertin de a gandi dar mi-a jurat ca nu s-a implicat si nu se va implica niciodata. acum a venit si mi-a spus ca o iubeste pe femeia cu care m-a inselat timp de un an. casnicia e o loterie. nu stii niciodata cum va evolua, in ce se va transforma omul de langa tine, pe care-l adori si pentru care traiesti. ultimul an a fost unul de singuratate pentru mine, singuratate in doi, un an de intrebari, de minciuni , de lucruri pe care abia acum le inteleg.incearca sa lupti pentru casnicia ta, daca mai ai motive sa o faci si daca mai ai vreo sansa de castig.mie mi s-a spus sa nu o fac pentru ca el nu imi da nici o sansa, pentru ca nu ar fi corect fata de ea. desi , fata de mine, tot ce au facut ei a fost corect!!!!!!!!!!!
kudika007815
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:24
diana

nuti pierde speranta caci ea moare ultima cum sa nuti gasesti totul depinde de u sa incerci sa treci cu bine peste acest divort si sa mergi ininte capul sus sa fii sanatoasa si u si fetita ta mult noroc in viata
kudika010221
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:26
DA CATEGORIC....Scumpa mea, eu am 27 de ani si am pus capat intr-o casnicie de 3 ani si jumatate...nici eu nu am vreo oblagatie la fel cum nici tu nu ai...stiu prin ce treci...al meu nu m-a inselat (cel putin nu l-am prins eu) insa m-a "lasat balta"pentru familia lui...e greu..sa sti ca ai stat atatia ani impreuna si sa te trezesti intr-o buna zi ca totul a fost de fapt un vis...daca tu intradevar simti ca nu mai merita sa lupti in casnicia ta atunci pune capat...mai bine acum decat mai tarziu...o sa-ti fie foarte greu mai ales ca sunteti impreuna de 14 ani, dar tu trebuie sa te gandesti bine daca acum esti fericita in situatia in care esti sau daca simti ca te sufoci, daca esti pregatita sa inchei acest capitol din viata ta si sa deschizi unul nou!!!
Dupa parerea mea, intr-o relatie trebuie sa existe inainte de toate respect, dragoste si sprijin...tu NU POTI LUPTA SINGURA IN ACEASTA CASNICIE..si credema daca te-a inselat o data o va face si a doua oara...tu sti mai bine ce trebuie sa faci, asculta-ti inima...nu ascul;ta de gura lumii...fa ceea ce tu consideri ca e bine
goldeneye
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:30
De sufocat..da ma sufoc..obosesc..o mai iau iar de la capat..ceea ce inca nu stiu este daca sunt pregatita mental sa inchei acest capitol de altfel important din viata mea.
Nu ma gandeam sa ajung aici, nu am nici pe altcineva care sa ma sprijine iar parintii mei care au deja o varsta si care ne bateau la cap de ani de zile sa le facem un nepot acum ce sa le spun..dragii mei ..in loc de nepot..divort..
Sunt oameni cu capul pe umeri si ma vor sprijini dar vor suferi poate mai mult ca mine..
Iar sotul..ce dragut nu? este de altfel un familist convins...face planuri de vacanta..isi doreste copii..viata lui paralela merge linistita.cand cu una cand cu alta..daca ma prind eu de ceva pune capat imediat...bani n-are niciodata...se bazeaza pe faptul ca eu sunt un om responsabil, ai mei la fel..cu posibilitati....viata-i totusi frumoasa pentru unii asa-i ?
Sunt deja sarcastica cu mine insami..si nu pot sa -mi iert ca sunt asa de proasta si nehotarata...si toleranta
M-am saturat sa sufar...
lily_rose
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:49
nu mai suferi!. e greu, dar trebuie sa mergi mai departe. Daca te-a inselat o data, o va mai face o data si inca o dat si tot asa iar tu vei suferi, vei fi singura si vei plange. renunta macar la lacrimi. sa ai curaj sa mergi mai departe, poti sa o faci, ai de ce, ai pentru ce si mai ales pentru cine.PENTRU TINE! omul care te minte si te inseala nu te respecta si nu e demn de iubirea ta.
kudika007815
Postat pe 15 Aprilie 2009 20:38
De la: TEODORRD, la data 2009-01-18 23:21:09Buna.
Si eudivortez dupa 18 ani de caznicie,dar ,eu recunosc ca nu am iubit-o ...niciodata.Avem 2 copii,marisori,16 si 13 ani,pentru ei am ramas impreuna pana acum.
Si,da,cum zicea cineva mai inainte,am intalnit o persoana care m-a facut sa vad ca pe lume poate fii altceva in afara de blazare,de obisnuinta.Si am hotarat la 42 de ani sa incep o viata noua,........am plecat de acasa cu hainele mele,...........
Sper sa fie mai bine in viitor ,sa fiu fericit,si sa iubesc macar acum ...........

Cum poti sa traiesti 18 ani cu o persoana pe care nu ai iubit-o niciodata ? Depaseste puterea mea de intelegere... Sa faci dragoste 18 ani cu o persoana pe care nu o iubesti ... sa o vezi in fiecare zi, sa stai zilnic la masa ,sa faci copii cu ea ...., sa ma iertati, poate imi raspundeti si mie la intrebarea asta: cum poti trai atata amar de vreme in minciuna????
alina02
Postat pe 15 Aprilie 2009 20:54
De la: ions, la data 2008-11-28 09:49:12Daca te consoleaza cu ceva,si eu divortez in curind.
Dupa 10 ani de cuplu.
Cred ca voi suferii mai mult dupa copil,ca despre ea.....

Cred ca nu ar fi trebuit sa dea Dumnezeu copii unor oameni ca voi...Cum poti sa spui ca divortezi... dupa zece ani,gata m-am plictisit , ma enerveaza fata ta, fundul,ai tatele lasate, copilul se descurca , intelege ca mami si tati nu au nimic in comun, mai stiu eu ce....scuze se gasesc.... nu credeti ca e prea mult desfrau si prea multa frivolitatea astazi , ca se divorteaza prea usor? De ce faceti oameni buni copii, daca nu sunteti statornici... Sa nu-ti vina sa zici :Doamne, de ce au oamenii sufletul urat????
alina02
Postat pe 15 Aprilie 2009 21:03
De la: kudika007815, la data 2009-04-15 15:18:45
De la: lily_rose, la data 2009-04-15 14:40:44Buna,
Sunt noua pe forumul asta si problema pe care o am este o casnicie de 9 ani jumatate cu alti 4 jumatate de relatie inainte la care ma gandesc ca ar trebui sa pun punct.
Nu sunt genul care sa ma plang din orice sau la primul obstacol sa abandonez . Nici vorba si din contra, ma mobilizez si o scot la capat.
Mai pe scurt in casnicia asta usor calduta sotul cred ca ma inseala constant. Nu cred ca e vorba de relatii serioase , dovada modului cum se poarta acasa si ce planuri face acasa ci pasagere.Cu care insa cheltuie banii in loc sa mai aduca si acasa si din cauza carora mintea nu-i este niciodata acasa. Nu cred sincer ca poate trai fara foarte multe femei , poate chiar patologic. E o persoana pentru care sexul este ceva ce ar dori 25 din 24 h dar care daca vede ca nu primeste asa mult acasa isi ia din alta parte.
Nu avem copii sau averi de impartit decat 14 ani din viata mea si mai ales toata tineretea noastra.
L-am prins ca sa spun asa cu" mata in sac" dar de fiecare data doar cu SMS-uri, pe Mess cu prietenii unde povesteste tot felul de " ispravi". De curand l-am prins iar si sincer tot ce mi-a venit in cap a fost -Divort . Ca nu mai pot , am obosit sa ma gandesc tot timpul oare unde este, ce o face, m-o fi mintit , etc.
Nu am facut mare lucru impreuna in viata asta decat asa cum am spus - o relatie calduta.
Am trecut cu vederea, am incercat sa inteleg, am incercat sa calc si eu stramb ca sa simt ca ma razbun, dar toate astea n-au dus la nimic , n-am rezolvat nimic.
Cred ca si-a dat seama ca am aflat ceva si acum vine devreme acasa , aduce bani, etc.
Dar..ce viata este asta ?
Voi ati divorta pana la urma daca ati fi in locul meu ?
Stiu ca nimeni nu se poate pune in locul meu si ca deciziile si le ia fiecare dar in astfel de circumstante ati alege la 34 de ani divortul ?
Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi atatea randuri

Buna! Sa-ti spun ce am patit eu; sotul meu s-a suparat pe mine pentru ca i-am zis ca nu as vrea merg la botezul fetei fratelui lui ( eeeeei si el de fiecare data cand se supara ma ameninta cu divortul ), eu nu ma intelegeam cu familia lui ,cu fratele lui si cu taica-su,( de obicei nu te intelegi cu soacra, nici cu ea nu eram pe roze, dar nici nu ne scoteam ochii), sotul meu petrecea mult timp cu ei, era si sprijinul lor financiar, fratele lui lucreaza pentru el, asa ca fratele lui si familia acestuia depindeau de el si nu ma vedeau pe mine cu ochi buni, cum adica sa imparta ceva cu mine???? din cauza asta ne tot ciondaneam, asa..... s-a suparat , a facut galagie , m-a speriat pe mine,cred ca a speriat si vecinii, a plecat sambata , dupa ce am plecat la serviciu, luni a depus cererea de divort( este avocat de profesie); ce sa mai zic... am incercat sa discut cu el... si-a inchis telefonul... ma rog ....,la un moment dat a deschis telefonul ...mi-a reprosat ca am iubiti despre care eu habar nu aveam....mai zicea ca divorteaza pentru ca nu ma suporta pe mine , nu o suporta nici pe mama mea... si mama mea -sta la 350km, daca a venit de 3 ori pe la noi in 4 ani jumate de cand ne-am casatorit ... nu stiam ce sa fac ... cert este ca am plecat la sora mea,departe de aici, am stat 2 saptamani in casa, cu ochii in tavan, se suparasera toti ai mei pe mine ca nu voiam sa ma dau jos din pat... apoi mi-am mi-am zis, gata , trebuie sa comunic, trebuie sa vorbesc, eu nu ma urc pe pereti.... asa am ajuns si pe kudika...... sotul asta al meu nu a vrut sa-mi dea o explicatie pe care sa o pricep si eu,l-am intrebat , cand a binevoit sa imi raspunda la telefon daca are pe cineva.... de ce divorteaza pana la urma ... ok...mi-am zis ca daca tot este avocat(si eu am studii si sunt cu cinci ani mai mica decat el,si nici urata nu sunt) de ce sa ma duc prin sali de tribunal( nu-mi plac, nu am vrut si nu vreau sa calc prin tribunale )... e avocat .. se descurca... daca am mai incercat sa vorbesc ,mi-a spus :" Nu mai scap de tine " .....Acum nu mai zic nimic....credeam sau speram numai ca nu o sa mi se intample si mie asta, credeam ca fac totul asa cum trebuie,m-am casatorit credeam eu cu un om pe care-l iubesc si care ma iubeste,care crede in ce cred si eu, dar este mai usor sa mai fac o facultate sau chiar doua ,decat sa inteleg de ce nu sunt oamenii schimbatori Si chiar daca am primit " un bobarnac" de la viata... asta e.... ma ridic eu:)
alina02
Postat pe 15 Aprilie 2009 21:55
Draga Mea
Am divortat din 1989 si nu mi-am gasit jumatatea nici acum desi fac serviciu si frecventez
tot felul de cercuri de prieteni .Fii foarte atenta cu cine te imprietenesti ca toti barbatii sunt niste materialisti.Eu nu am copii si am o situatie materiala f.buna apartament,masina ,garaj ,bani etc
si toti umbla numai dupa bani si avantaje
kudika005082
Postat pe 16 Aprilie 2009 07:22
Cand ne-am cunoscut ,eu nu aveam bani.... si din cate stiu eu, nici el, pentru mine nu banii sunt importanti, credeam ca ii putem face daca ne iubim, suntem inteligenti, harnici... probabil ca ai dreptate, am vazut ca este la moda sa gasesti o femeie bogata care sa te sustina, si invers
alina02
Postat pe 16 Aprilie 2009 08:53
Da, cred ca exista oameni, barbati sau femei care cred, cu adevarat, in viata de familie. Sunt greu de gasit deoarece acum vechile valori (dragoste curata, respect, gospodina, MAMA, ..) au fost inlocuite cu altele mai "cool, trendy, ..." care pun viata de familie pe un loc mai la coada preocuparilor omului modern. Sunt unul dintre cei care s-a "fript'
kudika012383
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:38
Buna, eu sunt noua aici. Si eu am terminat de curand un divort dupa 10 ani de casatorie.Am un baiat care este totul pentru mine, si la fel ca si tine nu credeam ca voi ajunge vreodata sa trec prin asa ceva. Am aceleasi temeri ca si tine, daca as putea vreodata sa-mi refac viata, mai ales ca nu sunt foarte tanara. Baiatul meu este sprijinul meu si el m-a ajutat foarte mult sa trec peste acest episod. Este foarte important ca avem acesti copii care ne pot fi alaturi. Am vazut care sunt aici parerile. Sunt unele optimiste dar nu prea vin de la cele care au trecut printr-un divort. Eu sunt mai pesimista si mi-e greu sa cred ca imi voi gasi perechea.
green_eyes41
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:52
Buna!

Desi am doar 21 de ani si nu am experienta necesara pentru a da un raspuns la aceasta intrebare, voi raspunde ca urmare a experientei mamei mele. A divortat de tanara, avand un copil, pe fratele meu...a luptat pentru a-i oferi o viata buna si pentru a-i tine loc si de mama si de tata. Si mai ales nu s-a lasat invinsa de nimeni, nici de propriile temeri, nici de familia care o condamna ca a divortat si nici de gura lumii. A stiut ca ce este pentru ea e pus departe si nu s-a lasat pana nu a gasit. LA 35 de ani l-a cunoscut pe tatal meu, un barbat cu 10 ani mai tanar si s-au indragostit. M-au avut pe mine dupa 4 ani de zile, si acum in continuare sunt extrem de fericiti si ea imi repeta mereu ca tata este barbatul vietii ei. Desi era doar cu 10 ani mai mare decat fratele meu, tata i-a fost aproape, a acceptat-o pe mama cu un copil si le-a oferit un camin, un camin fericit de care am avut parte si eu. SI ii multumesc lui Dumnezeu ca am o mama atat de puternica care ma invata si pe mine mereu sa nu ma las calcata in picioare de nimeni, si sa lupt pentru fericirea mea....Deci...capul sus, cred ca este foarte greu, dar speranta exista intotdeauna. Si mai ales daca vei crede, in mod sigur vei reusi. Iti tin pumnii, atat tie cat si fetitei tale! Multa sanatate.

Postat pe 16 Aprilie 2009 12:55
De la: kudika012383, la data 2009-04-16 09:38:18 Da, cred ca exista oameni, barbati sau femei care cred, cu adevarat, in viata de familie. Sunt greu de gasit deoarece acum vechile valori (dragoste curata, respect, gospodina, MAMA, ..) au fost inlocuite cu altele mai "cool, trendy, ..." care pun viata de familie pe un loc mai la coada preocuparilor omului modern. Sunt unul dintre cei care s-a "fript'






si eu sunt tot una dintre cele care s-au fript dar nu-mi pare rau! si nu ma voi schimba, reinventa in ceva ce nu sunt. el nu m-a meritat si nu a putut sa vada ce om minunat are langa el. de fapt nu a mai vazut, din momentul in care banii i-au luat mintile.
kudika007815
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:05
De la: armonia, la data 2008-11-25 18:57:17
Nu cred ca are pe cineva, pentru ca imi propune sa ne vedem serile, sa ne vedem in week-end-uri si ar vrea sa fie cu noi de Sarbatori. Cred ca o eventuala amanta nu ar tolera asta, nu?

Si zice in continuare ca ma iubeste, dar ca vrea sa divortam, pentru ca nu se simte bine in casnicie.

Eu zic ca am avut o relatie lejera si nu l-am constrans cu nimic, dar... se pare ca n-a fost chiar asa.


Spune-mi, te rog, ca nu te vezi cu el... daca vrea sa te vada serile, care e motivul pentru care vrea divort nu am citit tot topicul, posibil sa fi raspuns deja la intrebarea mea... dar tot nu ma pot abtine...bun, te iubeste, atunci cum isi doreste divort? chiar nu inteleg...
crissa_909
Postat pe 16 Aprilie 2009 14:05
Nu mai sta cu el,nu are rost.Se foloseste de tine,si pana la urma,tot va pleca ,iar tu vei suferi mai tare.In viata o sa ti se ofere si o a doua sansa,dar,fii pregatita sa nu o scapi printre degete,
TEODORRD
Postat pe 17 Aprilie 2009 06:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa il uit 1 De la: GINY87 9 Ianuarie 2009 19:53
Ajutor 1 De la: Miuriel 29 Iulie 2011 23:38
Cand stii ca e timpul sa mergi mai departe? 57 De la: kudika511032 22 Februarie 2012 19:46
voi mai fi vreodata cu el?? 108 De la: ana_marya_d 20 Mai 2014 14:10
femeile penibile si disperate de 30 ani 262 De la: Alex_Bodea 16 Ianuarie 2011 19:28