Setari Cookie-uri

despartire versus singuratate

Scurta sau lunga mea povestioara incepe cam asa:acum 7 ani am cunoscut la o petrecere un baiat de care m-am indragostit foarte rapid(ceva a aprins in mine),dar nu ne-am mai vazut de atunci.intamplarea a facut ca dupa 4 ani sa ne reintalnim si sa fim impreuna:el mi-a spus ca terminase o relatie,eu am renuntat la relatia de atunci pt a fi cu el.toate bune si frumoase,chiar prima jumatate de an a fost super(nu ne pasa de absolut nimic,eram oriunde si mai peste tot,era iubire mare..),pana in momentul in care l-am surprins cu fosta(ea relatansu-mi de fapt ca ei doi nu au fost niciodata despartit).m-a cautat aproape o luna de zile pane ce l-am iertat si am devenit din nou iubiti.s-a mutat la mine,traia pe spatele meu si a inceput sa-si arate cornitele:ca eu nu am voie sa ies cu prietenele,ca nu am voie sa ma machiez,ca nu am voie sa ma imbrac asa etc..in concluzie devenisem sluga lui.mergeam noaptea,iarna prin frig sa-i duc de papa la servici(inveleam mancarea in prosopele ca sa se mentina calda),iar iesirile noastre se rezumau tot la el la servici(de fapt el iesea la o bere cu colegii si eu stateam pe langa) si la cateva excursii la munte pe care le achitam tot eu.si asa am convietuit 3 ani impreuna,ca acum sa aflu chiar de la fratele lui ca el de fapt si-a pastrat relatia cu fosta mai bine de doi ani.Dupa 3 ani,in care am cersit un strop de iubire,in carea am fost sluga lui,am acceptat bataile,jignirile,zilele in care pleca si-si lasa telefonul inchis,revenind la mine ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic,imi spune ca nu mai are rost sa fim impreuna(ca eu nu-l apreciez la adevarata valoare).si-mi trimite si un cadou probabil ca sa-l las in pace,crezand ca asa plateste el libertatea sa.momentan sunt stupefiata si poate chiar daca as vrea sa-l inteleg nu reusesc.sau poate nu-i erau suficienti banii mei si toate faptele mele.mereu afirma ca ma iubeste si ca nu ar renunta niciodata la mine.nu pot spune am avut si momente frumoase si am ajuns sa-l iubesc mai mult decat viata mea.am lasat totul la o parte pt el si el m-a dat pe mine la o parte.acum sunt singura cuc,nu am pe cine suna,nu am nici o prietena(pt ca pe toate mi le-a idepartat el) si nu inteleg ce mi se intampla...si culmea e ca acum in los sa-mi amintesc de lucrurile rele facute de el,imi amintesc de lucrurile bune.Au fost mult prea multe minuni in relatia asta dar si multe rautati din afara.astept pareri,morale
just_me20
Postat pe 23 Noiembrie 2008 22:38
cred ca stii si tu singura ca nu te merita.si trebuie sa mergi mai departe,ai sa intalnesti si o persoana care sa te iubeasca,sa te respecte,sa te inteleaga.si nu intra in alta relatie doar pt a nu mai fi singura,caci singuratatea in doi doare si mai tare.o sa iti revii ,am toata increderea ca va fi asa,te pup!
DeeaCatalina
Postat pe 24 Noiembrie 2008 01:19
Este foarte trist sa tragi numai tu si sa incerci va totul sa fie bine pt. amadoi, sa-ti dai seama ca de fapt nimic nu e bine si mai trist ca nu esti si nu ai fost niciodata apreciata pt. ceea ce esti si pt. ceea ce ai facut. Si eu sunt in aces moment intr-o situatie foarte asemanatoare cu a ta si te inteleg perfect. Din pacate singurul sfat pe care ti-l pot da este sa nu te mai lasi niciodata calcata in picioare si sa faci ce vrei si tu, nu numai ce vrea el. Te pup si mult succes
anamaria86
Postat pe 27 Noiembrie 2008 12:13
Buna! Draga mea, desi este frumos sa iubim, trebuie sa nu uitam ca in iubire este nevoie de doi. Chiar daca tu l-ai iubit foarte mult, nu insemna ca e normal, sa uiti de tine, de ceea ce iti place tie sa faci sau sa renunti la prietenii tai. Te inteleg prin ceea ce treci acum, dar cred ca e bine sa-l uiti si sa vezi aceasta etapa din viata ta ca si o experienta.

Tine-ti prietenii aproape, invita fetele la o seara de bere, sau film sau ce va placea sa faceti pe timpuri. Adevaratii prieteni o sa fie alaturi de tine...indiferent de ceea ce s-a intamplat in ultimii ani.

Aditxa38
Postat pe 28 Noiembrie 2008 23:38
si ca te a batut,jignit si ai fost sluga lui nu ti amintesti?amaniteste ti numai de asta mai bine.tu nu auzi ca nu s a despartit de cealalta niciodata si ca te a inselat in cel mai ordinar mod?!prefer sa raman singura pe veci si inca 1000 de vieti de acum incolo decat sa stau cu imbecili de felul asta care sa ma manipuleze cum vor ei si sa ma plang pe toate forumurile ca mi e dor de el si ca l iubesc.nu inteleg d c iti mai etalezi aici povestea.ce vrei sa ti plangem toti de mila?ai gresit si ar fi trebuit sa pastrezi pentru tine patania si sa fii macar de acum incolo demna.dar vii si spui tampenii de felul"doar imi spunea mereu ca ma iubeste"...si ce?asa fac toti barbatii.si mie mi s a spus ca ma iubeste si dupa 3 zile ne am despartit si mi a zis sa nu indraznesc sa l mai caut.si mi s a mai spus ca ma iubeste si peste o saptamana s a culcat cu alta.dar eu nu ma lamentez pe forumuri pentru ca sunt si alte lucruri in viata decat sa plangi dupa niste prosti.daca fci asta inseamna ca nu ti dai seama de adevarata ta valoare.ce ar fi sa incepi sa iti construiesti increderea in tine?pt ca el nu a facut decat sa ti o darame.el din relatia cu tine a iesit invingator pentru ca el acum are o parare foarte buna despre el si are foarte mare incredere in el.daca vei pleca la drum cu neincrederea asta in tine vei pierde si a 2 a oara si a 100 a oara.tu ai facut ce a trebuit si mai mult decat ce trebuia.el nu te a iubit niciodata si nu te mai minti in halul asta.daca te iubea nu umbla cu 2.
elisa_me
Postat pe 30 Noiembrie 2008 02:46
of draguto in viata faci multe sacrifici pt persoana pe care o iubesti ai putea sa iti dai si viata dar totul este sa fie si vice versa nu doar tu si unde este iubire adevarata nu exista bataie si umilinta!bucura-te ca ai scapat!esti tanara frumoasa asa ca ai toata viata inainte!invata sa te apreciezi tu pe tine la adevarata ta valoare si nu uita ca respectul se castiga dar trebuie in primul rand sa te respecti tu pe tine ca sa poti pretinde sa fi respectata!succes
oana_22
Postat pe 30 Noiembrie 2008 05:29
iubito, fii atenta la mine: prietenele adevarate iti vor fi intotdeauna aproape. am trecut si eu printr`o relatie enorm de lunga si tot asa... mi`a indepartat toti prietenii, iar cand am incheiat`o (cu de la mine putere), am fost surprinsa sa vad ca dupa ani de zile toti prietenii mei mi`au fost alaturi si erau foarte fericiti ca am incheiat relatia aia si ca am din nou timp pentru ei.
Cat despre titlul topicului vroiai sa spui "chin versus singuratate" si CREDE-MA! e mult mai bine sa fii singura decat cu un dobitoc langa tine.
Uite, eu una, cand am ales sa inchei relatia, m`am gandit ca e mai bine sa fiu singura si sa am o mica sansa sa`mi gasesc fericirea decat sa stau o viata langa el si sa fiu nefericita. Si ghici ce! N`a trecut mult si fericirea mea s`a si aratat dupa colt.
Shtiu ca e foarte greu sa treci peste asta, si eu il iubeam enorm cand l`am lasat, dar n`am mai putut rabda... si la mine nu s`a pus problema de violenta sau chestii dinastea atat de nasoale ca si la tine. Nu stiu cum ai rabdat atata. Deschide ochii si inchide sufletul pt o perioada. Iti va fi mai bine.
In concluzie, reia legatura cu prietenele tale. Vei fi surprinsa. Distreaza`te dublu, recupereaza timpul pierdut langa dobitocul ala.
mainedimineata
Postat pe 30 Noiembrie 2008 09:21
sunt multe femei in situatia ta...din nefericire asa vedeti voi viata supuse barbatilor si inghitind batai..injuraturi si tratament rau...
si tot cele ca tine in loc sa fuga inghitind pamantul stau si le cauta scuze in caracterul lor infect...acum indiferent de ce spun ceilalati tu iti alegi cu cine traiesti si daca speri ca isi va revebi te cam inseli...
decat sa fiu carpa lui de spers si roata de rezerva mai bine singurica in lumea mea...ca nu mi-am dorit o viata plina de violenta si de lacrimi...asa ca aleg singuratatea ca macar aia nu m-ar trata ca pe un ultim om ...
coffeeta
Postat pe 30 Noiembrie 2008 10:31
am sa ti spun putin din viata mea, am fost castorita timp de 9 ani, la prima palma am inaintat divort si crede ma pt mine el era zeul meu, soarele meu si tot l am lasat, nu merita sa suferi nici o secunda pt un astfel de om, il tii pe banii tai, papi si bataita, i si bate joc de tine, te si inseala, TE INTREB EU ACUM, MERITA?????????????? linisteste te un pic si incepe un nou drum, stiu ca nu e usor dar TREBUIE sa il dai uitarii si cel mai important NICI PRIN CAP SA NU TI TREACA SA IL PRIMESTI INAPOI
marwana
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:53
draga mea...pot spune k si eu am patit ceva asemanator...doua relatii am avut si ambele au fost un esec...dar de fiecare data am avut taria sa o iau de la inceput,de fiecare data am facut schimbari radicale(servici,locuinta), mi-am facut noi prieteni pentru ca si eu ma indepartasem de ei iar acum vreau sa iti zic ca desi sunt singura sunt foarte fericita si impacata sufleteste iar prietenii,cunostintele si familia ma apreciaza pentru taria si vointa de care dau dovada.Ai incredere in tine,tu esti pe primul loc...sufletul pereche te completeaza,si nu invers.Multa bafta
AngelyQ
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:11
despartire atunci cand nu exista nici un numitor comun..si cei doi nu se potrivesc deloc. Nu zice nimeni sa nu dai o sansa sau sa nu faci compromisuri dar sa nu depasim o anumita linie fina de demarcatie..
Singuratate..adica sa nu ai un partener, nu este asa o mare nenorocire; pe mine perioadele de singuratate m-au ajutat enorm sa-mi pun gandurile in ordine.. Cred ca cele doua aspecte - despartire si singuratate - tin mult de echilibrul emotional al fiecarei persoane si de o identificare exacta a nevoilor in fiecare moment al vietii..!
alina_purcelea
Postat pe 30 Noiembrie 2008 15:57
dupa o relatie de durata in care ai iesit destul de,,sifonata,,, k sa spun asa cel mai bun aliat este singuratatea dar ai grija sa nu dai in depresie
cel mai bine e sa te ghidezi pe lucrurile importante din viata ta si daca e sa intervina cineva in viata ta nu te grabi sa faci aceiasi greseala
bestiuitza
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:33
Draga mea,citind povestea ta ,am retrait ingrozita fosta mea relatie,numai ca la mine a durat 6 ani.Eu am pierdut cu aceea relatie cei mai frumosi ani ai tineretii,ani decisivi pentru viata si cariera mea(cati ani ai?).Te inteleg foarte bine,darcrede-ma iti spun sincer ca acel barbat nu te-a iubit nici macar o secunda,el te-a manipulat subtil,te-a facut sa fi dependenta de el,te-a folosit ,te-a umilit si crede-ma ca nu-i faci asa unei persoane pe care zici ca o iubesti.Bucura-te ca ai scapat de el,pentru ca aceasta relatie te-ar fi distrus,acest gen de barbati au probleme psihice,acum iti zic ca te iubesc si in secunda urmatoare te trezesti cu o palma peste obraz.
Incearca sa nu te mai gandesti la el,incearca sa il uiti si in nici un caz sa nu te mai impaci cu el pentru ca te va umili si te va insela de cate ori va avea ocazia.Si dupa ce va mai trece timpul ,o sa-ti fie scarba ca ai avut un asemenea barbat langa tine,crede-ma,insa incearca sa depasesti singura situatia chiar daca iti este greu,nu te implica in alta relatie doar ca sa nu te mai simti singura ,deoarece iti vei face rau,pentru ca sufletul tau nu este inca pregatit de o alta relatie.Eu am avut nevoie de 3 ani ca sa imi revin dupa relatia traumatizanta,si umilitoare pe care am avut-o,deoarece la mine s-au intamplat lucruri mult mai grave.
Ai grija de tine,incearca sa fii mai tare,si nu esti singura,chiar daca suntem risipite prin toate colturile tarii ,noi cxele de pe kudika suntem alaturi de tine,suntem prietenele tale.
Hai curaj!!!Astep vesti de la tine.Numai bine,draga mea!
dalilapink
Postat pe 30 Noiembrie 2008 19:50
hello, nu am citit ce raspunsuri ai primit aici, dar as putea sa garantez cu lucru: toti ti-au spus ca ala nu te merita, ca ti-ai pierdut citiva ani din viata alaturi de el etc. SI AU DREPTATE!!!
chiar atit de bine te simti linga el incit esti capabila sa-i accepti toate mirsaviile de care e in stare? trezeste-te pina nu e prea tirziu si pe urma sa-ti plingi de mila; sigur ca va fi greu pentru tine o perioada, da' mai are balta peste, fii sigura! fruntea sus si fii curajoasa! da-i un sut puternic aluia, sa se duca invirtindu-se!
mishutka
Postat pe 2 Decembrie 2008 10:30
spui......."Dupa 3 ani,in care am cersit un strop de iubire,in carea am fost sluga lui,am acceptat bataile,jignirile,zilele in care pleca si-si lasa telefonul inchis...........". Draga mea cred ca este suficient pentru a-ti vedea de drumul tau.Nu este singurul barbat pe lumea asta, sti si tu foarte bine asta . Lasa-l ! Atunci cand trebuie sa iei o hotarare pentru viata ta, gandeste-te ca "acela care nu stie sa te aprecieze , nu te merita". Nu as vrea sa te cert , dar sa sti ca s-a purtat asa cu tine , deoarece TU ai fost aceea care i-ai permis asta.Nu-i esti inferioara ,( dar egala cu el nu INCA, pentru ca el nu a luat bataie de la tine-glumesc,).Lasa-l si iti doresc noroc!
cornelia_leia
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:42
Asteptam cu interes sa ne spui cum te-ai hotarat sa-ti rezolvi problema, ce ai facut in acest sens?
cornelia_leia
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:50
sincer ssa fiu nu stiu k il poti crede cand iti spune k t iubeste dak indrazneste sa dea in tine
dak a facut lucrul asta inseamna k nu are niciun respect pt u...k t considera o carpa...una kre sa-i faca d mankre si sa-i spele...si din cand in cand sa ii mai fac un masaj sau doar s faca sex cu ea.

eu iti zic sa-l dai draq.

came on.....esti o fata desteapta...nu stiu cum ai putu sa t complaci in situatia asta


desparte te d tot d el...si gaseste altu...asta e parerea mea;)
kkt
Postat pe 3 Februarie 2009 14:42
scuza-ma...dar tu ai nevoie de o trzire brusca la realitate...nu pe bune...!!!!wtf...stiu ca dragostea e oarba..dar nu imbecila...sa accepti asa cv ae mai mult decat injositor..eu mias lua un ordin judecatoresc..sa stea departe de mine...de la ala numai iubire nu ai cum sa primesti..tu esti fraiera ca stai cu el...daca se poate spune asa...ma sperie gandul ca cinva poate ajunge in asa stare stiind ca el e asa cum lai descris...adik...daca pana acum tear fi mintit mai ziceam ca nu ai stiut...dar asa...nu mamik..nu asa ..scapa de el...
haruka_obake
Postat pe 7 Februarie 2009 23:24
sunt si eu in exact aceeasi situatia.................. ma simt prinsa in capcana.... nu pot cu el, nu pot fara el..... este universul meu. Tu ai reusit sa scapi? esti mai bine?

Postat pe 1 Martie 2009 19:30
niciodata nu tb sa renunti la prietenii pt un iubit
_dulcik_
Postat pe 16 Martie 2009 12:54
auoleu ce ti-ai tras-o singura....pai te-a folosit pe post de papusa,a profitat de tine ce sa faci dragostea e oarba si vezi ca prietenii sunt putini doar ala care iti spune ca gresesti e unul adevarat....iar intre femei exiista si invidie in planul realizarilor vietii ,iar asa zisa prietena te duce la fapte si vorbe care le vei regreta toata viata

Postat pe 17 Martie 2009 01:07
atata timp ca sunt prieteni adevaratii nu se merita sa renunti la ei... de iubit te mai desparti din nefericire dar de prietenii adevarati niciodata
_dulcik_
Postat pe 17 Martie 2009 21:42
ok, categoric toata lumea are dreaptate aici si meriti ceva mult mai bun decat sa te chinui asa si acel om merita sigur parasit, maltratat, ars pe rug, etc. DAR ce faci atunci cand esti cu cineva, nu te simti bine cu acea persoana si stii ca ti-ar fi mai bine fara el dar in acelasi timp stii ca l-ai distruge daca l-ai parasi ca nu mai are pe nimeni in afara de tine si, intr-un fel sau altul, e datoria ta sa incerci sa il intelegi si sa il ajuti pana ii va fi bine.. deci stai cu el pentru ca ti-e mila chiar daca esti nefericcita, timpul trece si nimic nu e mai bine. pana cand? cand va fi bine? ce e de facut? toata lumea zice lasa-l! dar cum, cand tu esti tot ce are? si stii ca se distruge singur daca il lasi. incerci, pentru ca stii ca o sa-ti fie tie mai bine, dar te mustra constiinta si revii de fiecare data. ai de ales: el sau tu! chiar daca stii ca nu vei fi linistita pana cand el nu va fi bine, stabil pe picioarele sale. Atunci ce faci? pentru ca iti pasa!
alabastra
Postat pe 19 Martie 2009 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
privilegiu 16 De la: oonahabibi_yahoo_com 18 Martie 2009 15:13
3 ani frumosi dar acum vrea sa fie singura 63 De la: alish23 24 Februarie 2011 16:31
Relatia mea.........simt ca se destrama....... 26 De la: kudika149571 20 Iulie 2010 16:33
despartire 3 De la: crimasio 6 Septembrie 2008 18:37
despartiri-impacari....dar nici un rezultat! 0 De la: 27 Februarie 2010 15:23