Setari Cookie-uri

Circumcizie! La Femei?!

Am avut cateva intrebari despre circumcizie si am decis sa ma documentez mai bine! Stiam de circumcizie la barbatii musulmani, dar mi`a picat in ochi cum ca si femeilor musulmane li se face circumcizie! Este o procedura mai complicata, dar se practica! Stiti ceva despre asta, ce presupune?!
AMG22
Postat pe 29 Noiembrie 2008 18:06
FGM (= Female Genital Mutilation) este o practicã rãspânditã mai ales la triburile africane. În Egipt, Etiopia, Sudan sau Djibouti, aproape 100% din femei sunt afectate de aceasta. În celelalte þãri, numai membrii anumitor triburi practicã circumcizia la femei, în Nigeria, Mali, Burkina Faso, Senegal, Kenia etc. FGM apare însã ºi pe peninsula arabã (în Emiratele Arabe Unite, în sudul Jemenului) ºi în anumite pãrþi ale Asiei.

Unele estimãri aratã cã 100 - 157 milioane de fete ºi femei din lume sunt circumcise. În fiecare an se mai adaugã alte douã milioane. Astfel, în fiecare zi sunt circumcise aproximativ 6000 de fete. Circumcizia la femei nu este la fel ca cea la bãrbaþi; aici organele sexuale femeieºti sunt mult mai afectate decât cele ale bãrbatului, lucru care are deseori are efecte devastatoare asupra sãnãtãþii. De aceea, aceastã practicã este numitã ºi mutilare a organelor genitale femeieºti. Existã mai multe forme de circumcizie la femei:

sunna "blândã" (sunna = lb. arabã "tradiþie"): tãierea sau îndepãrtarea pielii care acoperã clitorisul;

sunna "modificatoare": îndepãrtarea parþialã sau completã a clitorisului;

clitoridectomie/circumcizie: îndepãrtarea parþialã sau completã a clitorisului precum ºi îndepãrtarea parþialã sau totalã a labiilor interne. Aceastã operaþie lasã uneori þesuturi cicatrizate foarte mari care pot sã acopere vaginul;

infibulare/circumcizie faraonicã: îndepãrtarea clitorisului ºi a labiilor interne, precum ºi a straturilor interioare ale labiilor mari. Ceea ce rãmâne din labiile externe este împreunat ºi strâns cusut cu intestine de pisicã sau fixat cu spini, astfel încât acestea se vindecã nelãsând nici o deschizãturã. În ranã este introdus mai apoi un tub care formeazã în piele un orificiu care sã permitã scurgerea urinii ºi a menstruaþiei.


http://www.dadalos.org/rom/menschenrechte/grundkurs_3/frauenrechte/warum/beschneidung.htm
snickers
Postat pe 29 Noiembrie 2008 18:16
dar asta e groaznica.de ce ar face asa ceva cineva?mie mi se pare infiorator.
elisa_me
Postat pe 30 Noiembrie 2008 01:42
Poti sa vizionezi si astea in engleza:

http://www.youtube.com/watch?v=6bfzSG6Mt_M

http://www.youtube.com/watch?v=BJ0l9yDgN-8

http://www.youtube.com/watch?v=LEe5hgrVti0

http://www.youtube.com/watch?v=ojRYxEseWa0

Poti cauta FGM pe you tube singura, mai sunt destule unde se arata "educativ" ce/cum se face. Pentru alea trebuie sa ai mai mult de 18 ani, si sa te inregstrezi etc...

Citeste autobiografia lui Waris Dirie: Desert Flower [1998]
[http://www.waris-dirie-foundation.com/manifest.htm]
Varsta la care se face difera (de la 8 zile la 16-17 ani).


Full_Metal_Jacket
Postat pe 30 Noiembrie 2008 02:25
De la: medeea01, la data 2008-11-30 01:42:38dar asta e groaznica.de ce ar face asa ceva cineva?mie mi se pare infiorator.


Ca sa fie sigure ca sunt virgine si ca nu le place sexul - daca nu le place, sunt sanse minime sa insele, nu-i asa? Popoare bolnave, i-as impusa pe cretinii aia. Am vazut un documentar - mutilarea se face la 10-12 ani, cu o lama, fara anestezie fara nimic, doar le intinde pe un pres in curte si le taie clitorisul.
Kathara
Postat pe 30 Noiembrie 2008 10:29
Da, exista, si la prietenii nostri musulmanii.
Si da, cu intentia de a elimina clitorisul, partea cea mai sensibila la placere.
Cunosc o tipa care e circumcisa. Nu intrebati amanunte, nu am cerut nici eu. Mi se pare ingrozitor.
Asa am incetat sa ma mai uit la EuroNews. Indivizii s-au gandit sa televizeze o circumcizie la o fetita de vreo 10 ani (ei o faceau cu intentii bune, in semn de protest, ca sa arate cat de inuman e). Mentionez ca - de acord cu traditia - se face PE VIU. Fara anestezie.
Urletele pe care le-am auzit la emisiunea aia or sa ma urmareasca de fiecare data cand cineva aduce vorba de asta. Scriu si am pielea de gaina.
Sa fie la ei acolo, fi-le-ar traditiile si religia de ras.

Partea buna e ca se pare ca ei sunt mai umani decat etiopienii si restul alora din Africa.
E mai mult decat inuman, e bestial (sens peiorativ, de data asta) eu stau si ma gandesc cum o mama poate fi de acord ca fiicei ei sa i se faca asa ceva?

Dor_a
Postat pe 30 Noiembrie 2008 10:36
De la: Kathara, la data 2008-11-30 10:29:44
De la: medeea01, la data 2008-11-30 01:42:38dar asta e groaznica.de ce ar face asa ceva cineva?mie mi se pare infiorator.


Ca sa fie sigure ca sunt virgine si ca nu le place sexul - daca nu le place, sunt sanse minime sa insele, nu-i asa? Popoare bolnave, i-as impusa pe cretinii aia. Am vazut un documentar - mutilarea se face la 10-12 ani, cu o lama, fara anestezie fara nimic, doar le intinde pe un pres in curte si le taie clitorisul.


N-ai inteles. Conform unora de pe forum(cred ca stii la cine ma refer), noi suntem niste incuiate la minte ca ne revoltam impotriva unor acte de un asemenea barbarism. Ar trebui sa nu miscam un deget(nici macar pentru a scrie un comentariu pe kudika), deoarece oamenii aia au traditiile lor si ele trebuie respectate. Cine suntem noi ca sa le impunem parerile noastre? Mai conteaza ca vorbim de oameni care sufera? Nu!!! Daca nu respecti imbecilitatile altora se numeste ca esti intolerant(a)si ingust(a)la minte.

beyonce_indragostita
Postat pe 30 Noiembrie 2008 10:55
De la: wolfy, la data 2008-11-30 10:55:52
De la: Kathara, la data 2008-11-30 10:29:44
De la: medeea01, la data 2008-11-30 01:42:38dar asta e groaznica.de ce ar face asa ceva cineva?mie mi se pare infiorator.


Ca sa fie sigure ca sunt virgine si ca nu le place sexul - daca nu le place, sunt sanse minime sa insele, nu-i asa? Popoare bolnave, i-as impusa pe cretinii aia. Am vazut un documentar - mutilarea se face la 10-12 ani, cu o lama, fara anestezie fara nimic, doar le intinde pe un pres in curte si le taie clitorisul.


N-ai inteles. Conform unora de pe forum(cred ca stii la cine ma refer), noi suntem niste incuiate la minte ca ne revoltam impotriva unor acte de un asemenea barbarism. Ar trebui sa nu miscam un deget(nici macar pentru a scrie un comentariu pe kudika), deoarece oamenii aia au traditiile lor si ele trebuie respectate. Cine suntem noi ca sa le impunem parerile noastre? Mai conteaza ca vorbim de oameni care sufera? Nu!!! Daca nu respecti imbecilitatile altora se numeste ca esti intolerant(a)si ingust(a)la minte.



Cine puii mei zice ca suntem intoleranti?
Eu tolerez absolut tot ce nu ataca fiinta. Nu doar cea umana, orice fiinta. Atat timp cat nu mananci ceea ce vanezi, nu omori. Punct.
Atat timp cat fiinta umana e perfecta asa cum e (facuta de natura, de extraterestri sau de Dumnezeu, autorul devine subsidiar aici) cu ce drept iti faci tu TRADITIE din a o mutila?
(cand zic "tu" e bine-nteles, un "tu" general)
Dor_a
Postat pe 30 Noiembrie 2008 11:16

Am pus niste poze cu ce instrumente se face taierea la tara si statistica cu infectii, inclusiv o grafica unde se arata metodele...
Probabil le va raporta cineva.
Nu se practica procedeul numai cu lama, se poate folosi un cutit, un ciob de sticla sau foarfeca...
Ramasitele labiilor sunt la urma cusute si ramane un orificiu atat de mic, sa poata iesi urina/menstruatia.
Waris Dirie, descrie in carte cum a fost dusa de mama ei la varsta de 5 ani la o baba care practica asa ceva. Descrie durerile si cum a fost cusuta: cu un spin baba facea gauri... Descrie cum aceasta traditie este practicata si sustinuta de femei...
La casatorie se "desface" prin taiere cusutura pentru penetrare...Dupa nastere se coase din nou.
In cazurile "fericite" circumcizia se face la spital.

Full_Metal_Jacket
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:48
De la: bestdevilinside, la data 2008-11-30 12:48:41
Am pus niste poze cu ce instrumente se face taierea la tara si statistica cu infectii, inclusiv o grafica unde se arata metodele...
Probabil le va raporta cineva.
Nu se practica procedeul numai cu lama, se poate folosi un cutit, un ciob de sticla sau foarfeca...
Ramasitele labiilor sunt la urma cusute si ramane un orificiu atat de mic, sa poata iesi urina/menstruatia.
Waris Dirie, descrie in carte cum a fost dusa de mama ei la varsta de 5 ani la o baba care practica asa ceva. Descrie durerile si cum a fost cusuta: cu un spin baba facea gauri... Descrie cum aceasta traditie este practicata si sustinuta de femei...
La casatorie se "desface" prin taiere cusutura pentru penetrare...Dupa nastere se coase din nou.
In cazurile "fericite" circumcizia se face la spital.

DOAMNE fereste!nu credeam sa aud asa ceva vreodata.......nicidecum sa si vad!astia sint criminali!
FRANNNCE
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:07
am multe prietene casatorite cu musulmani din diferite tari: (iraq, iran, siria, egipt,)care au fetite si nici una nu are circumcizie, sotiii lor nici nu le au spus despre asa ceva, prietena mea cea mai buna va naste la jumatatea lui decembrie fetita zice ea, e casat cu un sirian, va mai spun atunci dc aud de asta
marwana
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:14
Imi permit adaug la aceasta discutie un citat de la persoana foarte documentata in acest domeniu:...

De la: cleopatra86, la data 2008-06-30 13:21:37........da ,sunt in sud vestul africii triburi care practica circumcizia femeii,i se inlatura clitorisul,pu ca aceasta sa nu simta placere in timpul actului sexual....dar asta nu are legatura cu islamul sau cu orice alta religie,deoarece acolo oamenii sunt inca pagani...si idee nu au despre medicina,ca daca stiau macar fiziologia,cu siguranta stiau ca exista punctul G,in interiorul vaginului,si ca orgasmul intern e mai puternic decat cel extern.....................
*


*http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/18539/CIRCUMCIZIA/CIRCUMCIZIA-pagina-2.html


**
De la: cleopatra86, la data 2008-06-30 13:21:37dupa modul in care te exprimi nu as zice ca esti chiar asa de bun..... nu am zis ca barbatii sa si-o spele cu clor.....:)ci ca la barbatii necircumcisi este nevoie de o igiena mai complexa....sebumul,bacteriile,secretiile se aduna,si fara o igiena corespunzatoare dupa fiecare urinare,este riscul de a face infectii...imi cer scuze de limbaj....daca iti pare ca dupa mictiune,e destul doar"sa-l scuturi"si asta inseamna curat...atunci habar n-ai de igiena.....cati din voi va spalati sau cel putin stergeti cu servetele membrul dupa mersul la viceu...????????????????? ....si apropo...ca tot m-ai intrebat cat de atent ma spal eu....spre informatia ta...femeile au organe deshise,adica au un contact mai mare cu mediul,si nu este recomandat o spalare excesiva...e destul clatirea cu apa calduta si sapun cu ph neutru...deoarece exista riscul distrugerii florei microbiene naturale,in rezultat pot aparea micozele.....spre deosebire de barbati,care nu risca nimic,ci dimpotriva curatarea organelor genitale,micsoreaza riscul infectiilor.........da ,sunt in sud vestul africii triburi care practica circumcizia femeii,i se inlatura clitorisul,pu ca aceasta sa nu simta placere in timpul actului sexual....dar asta nu are legatura cu islamul sau cu orice alta religie,deoarece acolo oamenii sunt inca pagani...si idee nu au despre medicina,ca daca stiau macar fiziologia,cu siguranta stiau ca exista punctul G,in interiorul vaginului,si ca orgasmul intern e mai puternic decat cel extern......ai fost tu intr-o tara araba,intr-o familie anume,in viata unei femei,?????????ca sa stii ca traiesc in ignoranta,,,sau vorbesti din ce ai auzit,si incerci sa nu iesi din sablon...????aberatii.....!!!!misogini si mujici sunt peste tot in lume,cum sunt si barbati cumsecade....nu depinde de religie sau nationalitate.......si sa-ti mai zic sotul meu e un om minunat,cu o inima si un suflet deosebit....stie sa-mi arate fericirea in toata splendoarea ei.....dar cel mai important e ca imi ofera liniste,siguranta,protectie si muuuuuuuuuuuuuult respect,,ceea ce foarte putini barbati o fac..................


Full_Metal_Jacket
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:16
Brrrrrrrrr....ce practica infioratoare. Nu exista la musulmani asa ceva.Poate prin triburi din Africa....
Hai ca circumcizia la barbati e altceva,dar sa mutilezi o femeie....groaznic.Nici nu cred ca scrie despre practica asta cum ca ar fi normala,in nici o carte religioasa.E ceva infiorator.
kassandry
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:24
Se practica mai ales la Suniti.

"Every 11 seconds, a woman somewhere in the world undergoes genital mutilation. Thereby, 8,000 women every day fall victim to an ancient custom, which is aimed at "maintaining their morality and ensuring their loyalty," according to Nehberg.
About one-third of the girls who undergo the shocking ceremony pass away due to bleedings or infections which develop afterwards.
The cruel custom is particularly common in Africa and among Muslim societies. Naturally, it is very difficult to know exactly how many women fall victim to such violence, but the United Nations estimates that approximately 60 percent of women in northern Iraq and about 23 percent of the women of Yemen have experienced the horror.
In Africa there is also a common custom in which the entire genitalia is cut off, as opposed to the more common ceremony in which only part of it are cut off.
Nehberg explained, "It takes these girls 30 minutes to urinate, and their period lasts for two weeks."
When they marry, they husbands are forced to "clear their way" in order to have sexual intercourse or "through cruel sexual intercourse or through the use of a knife."
Nehberg, who is not affiliated with any religious group but has positive views on Islam, first encountered the phenomenon when he went on a bicycle ride in Muslim countries.
"In the Danakil desert in Ethiopia I was first introduced to a genital mutilation of a girl. I was shocked. They explained to me that religion requires that women be mutilated, but I knew it was not true."

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3332310,00.html
Kathara
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:31
Sexual Amputation and Silence
By Jamie Glazov
FrontPageMagazine.com | Thursday, December 02, 2004
The mutilation of Muslim girls’ genitals is on a steady rise throughout Europe.
Young girls born in Europe to immigrant Muslim families, mostly from Africa, are being assaulted with female genital mutilation (FGM).
No one, save a handful of courageous activists, is doing anything about it.
The Scotsman.com recently reported that Waris Dirie, the Somalia-born supermodel and best-selling author, who has campaigned to stop female genital mutilation (which disfigured her at age five in her homeland), has stated that approximately one out of every three African families in Europe is secretly perpetrating this crime against their daughters. Germany, the Netherlands and Austria are the main scenes of this barbarity -- where approximately 8,000 girls have been assaulted.
European authorities, with the exception of those in France, are benignly standing by, operating according to the progressive Party Line that disallows any criticism of Third World cultures in general -- and Islamic culture in particular. Police officers, social workers, teachers, doctors and nurses operate under the social obligation not to report this crime.
This sexual lobotomy of women is usually performed on girls at the age of seven or eight, right before their menstrual periods begin. The impulse behind this savagery is clear: the hatred of women and the terrifying fear of their sexuality. Demonizing female sexual desire and pleasure -- and annihilating it -- becomes the priority. To successfully achieve female genital mutilation, therefore, the mutilators have to legitimize and institutionalize it. As a result, they socially construct the pathological ideology that a girl’s genital area is “dirty” and, therefore, unacceptable. In Egypt, an uncircumcised girl is considered nigsa (unclean). The way she becomes non-nigsa is to have her clitoris sliced off. In Sudan, the term used for getting rid of the clitoris is tahur -- which means “cleansing” or “purification.”
Africa and Arabia are the regions where misogynists carry out the highest number of these “purifications.” Muslims serve as the principal religious group that bestows this cleansing gift unto women. In Egypt, 97 percent of girls are circumcised. Nawal el Saadawi, a leading Egyptian feminist and author, describes in her autobiography, The Hidden Face of Eve, how, at the age of six, this monstrosity was violently perpetrated against her -- while her mother stood by and smiled proudly.
While Egyptian girls’ clitorises are amputated (clitoridectomy), in countries like Sudan the purifiers are not so kind: all the women’s external genital organs are completely removed. In a crime against humanity called infibulation, the clitoris, the two major outer lips (labia majora) and the two minor inner lips (labia minora) are amputated.
Many of the “purified” victims lose their lives during this torture – which is often inflicted with broken glass. Most victims suffer from severe and chronic infections and pain for the rest of their lives. With serious and disabling lifelong consequences, the mutilation robs women of their equilibrium forever. It deprives them from enjoying the fullness of their sexuality and the completeness of their lives.
More than a hundred and thirty million women living today have been victimized by this horrifying crime, and more than two million girls are assaulted by it each year. In other words, we are talking about 6,000 girls every day -- 6,000 girls today.
In terms of sexual pleasure, we know that approximately 75 percent of women cannot achieve orgasm without clitoral stimulation. In other words, the possibility of orgasm has been obliterated for all of these millions of victims. And since the psychic, mental and physical health of women cannot be complete without sexual pleasure, it means that all of these millions of women as beings are mutilated.
Female genital mutilation is a holocaust.
But because most of the victims of this holocaust are women behind the Islamic Curtain, the world turns a blind eye. Since the Left moulds the West’s boundaries of permitted discourse, criticism of cultures -- and especially adversary cultures -- is taboo, unless, of course, it is criticism of American culture, then everything is fair game. Thus, harsh judgement of American culture is not only permissible but highly promoted, while the slightest criticism of Third World cultures represents a violation of the progressive Party Line.
To add to this tragedy: whenever the genital mutilation holocaust is raised, the first chorus that comes from the Muslim community is that this genocide is not rooted in Islam and predates Islam. Well then, why are Muslim girls this genocide's greatest victims? And why do so many Muslims spend more of their time and energy arguing that female genital mutilation is non-Islamic than campaigning to stop this “un-Islamic” barbaric practise from violating their women and defaming their religion?
The answer is simple: female genital mutilation produces the oxygen that Islamic fundamentalism needs to breathe. It helps militant Islam keep intact the foundation on which its life depends: the subjugation and enslavement of women under a rigid system of gender apartheid.
Thus, Islamic clerics and educators do everything in their power to keep this mutilation in place. No wonder the Eqyptian government’s efforts to protect little girls’ sacred body parts are crushed every time. Any hint of opposition to mutilation is consistently met with furious resistance from Islamic clerics, who fervently emphasize that female genital mutilation is Allah’s will and point to the Prophet’s sanctioning of female circumcision in the hadiths to prove it. Umdat al-Salik, e4.3, therefore, a manual of Shafi'i Islamic law, which is endorsed by Al-Azhar University of Cairo, Egypt (the oldest and most prestigious university in the Islamic world), states that circumcision is obligatory for both men and women.
The prominent Egyptian Sheikh Mustafa Al-Azhari is one of the heroes of the pro-mutilation movement. He has led the way by insisting, among other things, that the attempt to stop female genital mutilation is a Western conspiracy designed to spread promiscuity among Muslims. For him, the Egyptian media’s attempt to stop female circumcision is a “crime.” Surgical specialist at Al-Azhar University, Dr. Muhammad Rif'at Al-Bawwab, meanwhile, puts it more simply: the pleasure that women derive from the clitoris is simply just unnatural and abnormal -- and leads to moral degradation.
In terms of the free West, Muslim girls in Europe are not the only tortured victims of mutilation. The savage practise is also perpetrated right here on our continent. And what are North American Muslim leaders and clerics doing about it? What are we doing about it?
Many of our own political leaders and authorities are not doing anything about this silent holocaust because protecting Muslim girls from this sexual genocide would mean criticizing Islamic culture, which would mean the unimaginable: violating the liberal sacred cow of multiculturalism. The Left feels too good about itself and its tolerant ways to get off track by protecting innocent young girls’ genitals from mutilation.
Once again, therefore, the Left has succeeded in continuing its dark tradition of sacrificing human blood on the altar of utopian ideals. The 100 million human corpses socialism engendered in the 20th century were, apparently, not enough.
And so, one heart-wrenching and disquieting question remains: when the next Muslim girl, perhaps right next door to us, is forcibly held down and her genital area is attacked with a piece of broken glass, who will hear her cries?

http://www.frontpagemag.com/Articles/Read.aspx?GUID=E869D498-3D7E-4117-911F-F84B758105FB
Kathara
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:33
Si asa mai departe. Dar ignorati-ma, asa sunt eu, nu accept alte culturi!
Kathara
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:34
Asa e, esti... stai, cum au zis? In-to-le-ran-ta!

Cred ca tot asa ar zice si un criminal in serie prins si executat, nu? Ca noi suntem intoleranti! Ce problema ai tu daca placerea lui e sa tortureze si sa asasineze? Ce? Te poti kk in gustu' omului?

(bai, de data asta rad cam fals, pe cuvant... Am un nod in stomac )
Dor_a
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:53
Barbarisme peste tot....Credeam ca aceasta se practica numai prin tari subdezvoltate din Africa.Ce mai....e strigator la cer.Saracele femei....nu stiu cate mii de ani vor mai trece pana se va reglementa ceva si pe acolo prin locurile lor...As innebuni sa stiu ca cineva vrea sa-mi mutileze fetita.Deja ma gandesc ca daca as avea un baiat,mi s-ar rupe inima sa vad ca trebuie sa-i fac circumcizie(traiaesc in Turcia,tara musulmana....).Bine macar ca in cazul baietilor nu e vorba de mutilare si se face de medic aceasta operatie....
Ce atrocitati....am mai vazut la TV5 femei din China,erau batrane,cu degetele picioarelor indoite pentru a li se face picioarele mult mai mici,din fericire aceasta practica este interzisa in zilele noastre.Si ele povesteau ce viata de cosmar au dus de la varste fragede,ce dureri insuportabile.Si toate acestea numai din cauza unor bolnavi mintali de barbati....
kassandry
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:20
am vazut si eu pozele, dar de`abia astept sa vad filmulete! nu imi imaginez cum ar putea face cineva asa ceva, mai ales mamele fetelor proprii, stiind prin cate chinuri au trecut ele insele! Macar de ar fi ceva legat de religie sau motiv medical... Musulmanii si Michel Jackson, numai ei sunt in stare de crime dintr`astea!

Femeile alea chiar sunt terorizate toata viata si urmarite de fantasme! Ma simt mai mult decat norocoasa pentru ca nu trec prin asa ceva...
AMG22
Postat pe 30 Noiembrie 2008 19:33
Ai vazut filmuletele? Cum am spus exista mai multe.

Si mai mentionez odata, FGM nu se practica doar in Islam!Si nu se pracica in toate tarile islamice.
Se practica si in crestinism sau la evrei din Eritreia.

In Coran nu este sprecificat practicarea FGM, practica se legitimeaza doar in Hadite. [Sunan Abu Dawud, Cartea 41, Nr. 525]


Traditia este atat de rigida, incat unii emigrantii din occident (unde practica este interzisa) isi duc fetele in tara lor, pentru mutilare, pentru pastrarea traditiilor...sau se practica si ilegal in occident...

De ex. dintre 60.000 de femei, care traiesc in Germania si provin dintr-o tara unde se practica FGM, se presupune ca 50% au circumcizie.
In Anglia traiesc 66.000, dintre care ca. 15.000 sunt fetite sub 15 ani. Se presupune ca pe fetele din aceste familii, le asteapta aceasi soarta...
Bintenteles in comparatie cu populatia germaniei sau a Angliei este un numar minim, dar fiecare mutilare este una in plus.

Motivele mamei pro FGM sunt o sinteza dintre religiozitate, traditie si cultura. Femeia circumciza va gasi doar asa locul ei in societate, se va casatori virgina, lipsita de placeri carnale va fi fidela sotului, asa incat el poate fi sigur de paternitate;-). Femeia devine un obiect sexual. Mai "presus" de placeri sexuale si mai arata si estetic.

Si sa nu uit,binenteles ca si multe tari (Egipt;etiopia etc) este intersisa mutilarea, dar nu se pedepseste;-)...

Mutilarea este un motiv pentru aprobarea statutului de azilant.
[http://www.pbs.org/speaktruthtopower/fauziya.html]


Si tot de "mutilare" tine o "moda noua"/trend care se practica in SUA sau in Europa. Estetica genitala, scurtarea labiilor interioare. E mai frumos.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 30 Noiembrie 2008 22:59
De la: Dor_a, la data 2008-11-30 11:16:47Cine puii mei zice ca suntem intoleranti?
Eu tolerez absolut tot ce nu ataca fiinta. Nu doar cea umana, orice fiinta. Atat timp cat nu mananci ceea ce vanezi, nu omori. Punct.
Atat timp cat fiinta umana e perfecta asa cum e (facuta de natura, de extraterestri sau de Dumnezeu, autorul devine subsidiar aici) cu ce drept iti faci tu TRADITIE din a o mutila?
(cand zic "tu" e bine-nteles, un "tu" general)


Dandanaua_reloaded, crista_galli(sper ca am scris bine numele lor de utlizatoare) mi-au spus ca sunt intoleranta fata de Islam fiindca m-am razvratit impotriva versetelor din Coran care poruncesc barbatilor sa-si bata nevestele neascultatoare si a celor care spun ca e ok sa ucizi atat timp cat o faci in numele lui Allah.

Dandanaua mi-a spus ca sunt intoleranta si ca am injurat fiindca i-am spus unei tipe sa se duca la psihiatru deoarece a sustinuat ca o femeie care a inselat trebuie nu numai sa fie batuta, dar si omorata. Cand am intrebat-o pe dandana daca ei i s-ar parea normal sa fie omorata in cazul in care ar insela, nu am primit niciun raspuns. Insa in mod evident eu eram cea intoleranta si ingusta la minte in discutia asta.

Cat despre mesajul tau, sunt perfect de acord. Nu am nimic impotriva nimanui atat timp cat persoana respectiva nu doreste sa faca rau alteia, atat timp cat respecta drepturile fundamentale ale omului.

De la: bestdevilinside, la data 2008-11-30 22:59:30In Coran nu este sprecificat practicarea FGM, practica se legitimeaza doar in Hadite. [Sunan Abu Dawud, Cartea 41, Nr. 525]


Hadith-urile au aceeasi importanta ca si Coranul. Asta mi-a spus-o un musulman din Africa.

Daca exista si crestini care practica asa ceva, rusine lor, insa un om care face rau altuia nu poate fi numit crestin, si asta e o treaba pe care o stie oricine a citit Noul Testament.

Nu a spus nimeni ca numai la musulmanii se intalneste obiceiul.
beyonce_indragostita
Postat pe 30 Noiembrie 2008 23:39
De la: sandra26, la data 2008-11-30 16:20:56Si toate acestea numai din cauza unor bolnavi mintali de barbati....


Corect. Ei vin intotdeauna cu idei din astea.
beyonce_indragostita
Postat pe 30 Noiembrie 2008 23:45
De la: wolfy, la data 2008-11-30 23:45:05
De la: sandra26, la data 2008-11-30 16:20:56Si toate acestea numai din cauza unor bolnavi mintali de barbati....


Corect. Ei vin intotdeauna cu idei din astea.


Draga Wolfy, imi pare rau ca ma repet, cred ca am mai spus-o pe un topic (pe care ulterior n-am mai intrat, ca lumea - din pacate - n-o indrepti cu umarul) dar cuvantul "Omoara!" (ca indemn, nu ca verb) e repetat in Coran de peste 500 de ori. "Omoara femeie infidela", "Omoara necredinciosii", "Omoara!" "Omoara!" "Omoara!"
Eu chiar ma cred o persoana toleranta, dar fetelor alora ar trebui sa li se dea cateva poze cu lapidari. Care se intampla si sunt acceptate de lege si in ziua de azi in Afganistan, Iran, Pakistan, musulmanii din India si multe alte tari.
Acum, trebuie sa ne facem intelesi, islamismul, ca si crestinismul are diferite culte. Peste 60, cred. Depinzand de gradul de dezvoltare, unii sunt adeptii unuia sau altuia. Dar, Coranul asta ii povatuieste. Si nu sunt chestii interpretabile. Pur si simplu, la modul cel mai clar si fara putinta de tagada, se spune: "Omoara!"
In acceptiunea mea, o carte sfanta ar cam trebui sa indemne spre toleranta si acceptare... Da'... ce stiu eu?
Dor_a
Postat pe 1 Decembrie 2008 07:48
De la: wolfy, la data 2008-11-30 23:45:05
De la: sandra26, la data 2008-11-30 16:20:56Si toate acestea numai din cauza unor bolnavi mintali de barbati....


Corect. Ei vin intotdeauna cu idei din astea.



(continuare)

Iar fetele de care vorbesti - ale caror posturi le-am mai vazut pe ici-pe colo - sunt departe de a fi niste incuiate, ba din contra, paradoxul e ca sunt demne reprezentante ale lumii si educatiei occidentale si tolerante .
Singura problema e ca asa e fiinta umana creata: trebuie sa vezi ca sa si crezi. Sau macar sa fii in mijlocul lor pentru un timp... Si cateodata, si cand vezi interpretezi gresit. Asta imi aminteste de alt topic, in care o fata credea ca societatea musulmana accepta homosexualii pentru ca ea a vazut in tarile arabe barbati tinandu-se de mana si pupandu-se
Mdaa... traditia araba spune ca atunci cand te intalnesti cu un priten, te pupi de 3 ori. Inainte se aplica doar la prietenii de acelasi sex. Adica, barbat cu barbat, femeie cu femeie. Acum, in tarile mai deschise poa' sa fie oricum, dar in continuare, barbatii se pupa intre ei (femeile in Golf, de exemplu se pupa de 5 (CINCI) ori cand se intalnesc). Iar barbatii isi spun in mod curent "Habibi" (iubitule). Pakistanezii merg pe strada tinandu-se de mana. NU vor sa spuna ca sunt iubiti, vor sa spuna ca sunt prieteni
Islamismul nu accepta sub nici o forma activitatile sexuale homosexuale si le pedepseste ca atare. In teorie! Pentru ca in practica cam toti musulmanii au experiente homosexuale din cauza faptului ca la varsta adolescentei si a curiozitatii copiii de sexe diferite sunt separati. La scoala, la petreceri, in societate, pana la casatorie, nu pot fi impreuna. Asa ca uite cum apar experientele homsexuale (si zoofile! IN Iran nici macar nu e contra legii, daca animalul e femela ).
Cum spuneam, nu vreau sa generalizez. Sunt tari mai dezvoltate (si cu procent mare de crestini ) in care nu se intampla nimic din ce iti zic eu. Una ar fi Libanul. Sau Siria. Sau partea de Golf in care sunt multi straini.
Dar Alah stie ce o fi in Saudia si prin tarile nedezvoltate. Eu, una nu vreau sa aflu, pe cuvant!
Eu zic ca si femeile alea, care tot cresc niste "razboinici" (eu as zice criminali sociopati, dar iar! ce stiu eu?), ar trebui sa iasa din indobitocire si sa isi educe altfel si copiii si sa le mai serveasca si cate o portie de soricioaica bestiilor alora de le sunt barbati, sa isi educe baietii ca o femeie nu poate fi tratata mai rau decat iti tratezi cainele (afganii, de exemplu, isi adora ogarii, nci macar nu ii considera animale). Si ar trebui sa se impotriveasca ca fetitele lor sa fie mutilate. Pana cand ele nu iau atitudine... Noi ce putem face?
Un singur lucru as vrea sa mai spun, inainte de a incheia. Stim cu totii cam cum se face rugaciunea in islam... Ei bine! Puteti sa credeti ca exista unii care au cicatrice in frunte? Se izbesc asa de tare cu capu' de podea ani de-a randul incat isi fac rani care cu timpul devin cicatrici. Arata de parca ar avea un fund de maimuta-n frunte... Asa inteleg ei sa isi arate piosenia (si deci, superioritatea, de!), spre deosebire de ceilalti musulmani care nu se dau cu capu' de pamant in mod corespunzator! (in viziunea lor ).
Eu sunt convinsa ca de-ar vedea fetele noastre asa ceva si-ar da seama ca risipesc orzul pe gaste. Dar, ca principiu, eu personal ii prefer pe cei extra-toleranti decat pe fanatici. Adica, mai bine ca ale noastre, decat ca ai lor!
Dor_a
Postat pe 1 Decembrie 2008 08:46
Poate ca nu putem fi foarte toleranti,oricat ne-am stradui.Nici eu personal nu as putea tolera absolut orice.
Si cum sa se rascolae acele femei indobitocite care accepta sa-si sacrifice in halul acesta fetele?li s-a spalat si lor creierul de mult,nu au pic de educatie,de cultura minima....Si daca s-ar rascula,ar avea grija barbatii lor sa le cuminteasca.Tot acasa s-ar intoarce....
kassandry
Postat pe 1 Decembrie 2008 14:45
am vazut doua filmulete explicite, unul cu un bebel, baietel, caruia i se face circumcizie pe viu, saracul bebel urla ca din gura de sarpe, ma gandeam k lesina de durere micutul, si unul unde o fetita de vreo 8 anisori, cred, este circumcisa pe viu, fara pic de anestezie! este de neconceput asa ceva! amandoi urlau de nu mai puteau!

din ce ziceau femeile, este nevoie ca ele sa fie circumcise pentru a putea fi linistite, calme! asta ziceau ele, dar adevarul este ca barbatii lor sunt niste misogini notorii care le interzic femeilor sa simta placere, asta numai pentru ca ei sa se simta mai bine si sa nu isi faca griji ca femeia ar putea alege barbatul cu care sa fie! de asta familiile lor aranjeaza casatoriile! femei proaste!

ele sunt supuse la practica asta toata viata! prima data cand sunt circumcise, apoi inainte de casatorie, dupa casatorie si la nastere, si tot asa! este de neconceput!

spalare de creier cum zicea cineva intr`un post! parca ma bucur ca americanii sunt in razboi cu ei! sa le nimiceasca toata rasa de tembeli ce sunt!

dupa ce am vazut filmuletele pe bune de nu i`as fi batut pe toti ca pe fasole pana le`ar fi venit mintea la cap!

vina este a femeilor, nu zic nimic, nu protesteaza!
AMG22
Postat pe 1 Decembrie 2008 16:22
De la: Dor_a, la data 2008-12-01 07:48:08Draga Wolfy, imi pare rau ca ma repet, cred ca am mai spus-o pe un topic (pe care ulterior n-am mai intrat, ca lumea - din pacate - n-o indrepti cu umarul) dar cuvantul "Omoara!" (ca indemn, nu ca verb) e repetat in Coran de peste 500 de ori. "Omoara femeie infidela", "Omoara necredinciosii", "Omoara!" "Omoara!" "Omoara!"


Asta le-am spus si eu de atatea ori si am fost facuta intoleranta si ingusta la minte.

De la: Dor_a, la data 2008-12-01 07:48:08Dar, Coranul asta ii povatuieste. Si nu sunt chestii interpretabile. Pur si simplu, la modul cel mai clar si fara putinta de tagada, se spune: "Omoara!"


Perfect de acord.Asta am spus si eu pana m-am plictisit. Concluzie: sunt inculta, proasta, intoleranta, ingusta la minte.

De la: Dor_a, la data 2008-12-01 07:48:08In acceptiunea mea, o carte sfanta ar cam trebui sa indemne spre toleranta si acceptare... Da'... ce stiu eu?


Si cu asta sunt de acord. Si nu stiu daca ai aflat, dar crestinismul, desi indeamna la toleranta, a fost scos religie violenta de domnitele in cauza fiindca s-au gasit unii care sa fie violenti si care sa se creada buni crestini.

De la: Dor_a, la data 2008-12-01 08:46:38Iar fetele de care vorbesti - ale caror posturi le-am mai vazut pe ici-pe colo - sunt departe de a fi niste incuiate, ba din contra, paradoxul e ca sunt demne reprezentante ale lumii si educatiei occidentale si tolerante


Nu prea inteleg la cine te referi.La Dandanaua si Crista? Te inseli, dupa standarde occidentale cei care tolereaza violenta si moartea nu sunt numiti toleranti.Daca ar fi asa cum zici tu, atunci oamenii care se revolta impotriva terorismului ar trebui sa fie vazuti drept intoleranti, or lucrurile nu stau asa, ci tocmai invers.Oricum, intre ele doua si educatia occidentala eu nu vad niciun fel de legatura.
beyonce_indragostita
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:03
De ce sa damvina numai pe acele femei?Nu intelegeti ca nu poti schimba asa usor o mentalitate?Eu o vad aici, in Turcia,femei care accepta sa poarte (dau un exemplu banal) cearceafurile acele negre,femei care ,daca fetele lor s-ar casatori cu un barbat de alta religie,ar prefera sa-si le renege,sa le paraseasca....Cui spuneti voi de revolte?Ati auzit voi de vreo una celebra in lumi care traiesc ca in trib?Pai aici,in Turcia,s-au revoltata femeile ca nu le este permis apurtarea valului in institutiile de stat(mai ales scoli,universitati).Sa le fi vazut voi la televizor cu ce patos protestau.....Parca si in Franta a existata fenomenul acesta,cand li s-a interzis purtarea valului in public chiar.

Nu uitati ca noi,europenii ,gandim foarte diferit,noua ni se pare normal sa ne revoltam,sa ne cerem drepturile.Dar acele femei de care ziceti ca-si mutileaza fetele,o fac cu foarte mare mandrie.Atata de tare li s-a implantat in creier aceasta idee.....dar daca scapa una si care sa realizeze ce i s-a intamplat e mare minune.Fenomenul asta il poate explica un psiholog,chiar am sa ma interesez ca nu pot sa inteleg de ce unele popoare se opun practic progresului si adora mutilarea.
Cate din acele femei au trecut printr-o forma de scoala(europeana zic)?
kassandry
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:18
De la: sandra26, la data 2008-12-01 21:18:57De ce sa damvina numai pe acele femei?Nu intelegeti ca nu poti schimba asa usor o mentalitate?Eu o vad aici, in Turcia,femei care accepta sa poarte (dau un exemplu banal) cearceafurile acele negre,femei care ,daca fetele lor s-ar casatori cu un barbat de alta religie,ar prefera sa-si le renege,sa le paraseasca....Cui spuneti voi de revolte?Ati auzit voi de vreo una celebra in lumi care traiesc ca in trib?Pai aici,in Turcia,s-au revoltata femeile ca nu le este permis apurtarea valului in institutiile de stat(mai ales scoli,universitati).Sa le fi vazut voi la televizor cu ce patos protestau.....Parca si in Franta a existata fenomenul acesta,cand li s-a interzis purtarea valului in public chiar.

Nu uitati ca noi,europenii ,gandim foarte diferit,noua ni se pare normal sa ne revoltam,sa ne cerem drepturile.Dar acele femei de care ziceti ca-si mutileaza fetele,o fac cu foarte mare mandrie.Atata de tare li s-a implantat in creier aceasta idee.....dar daca scapa una si care sa realizeze ce i s-a intamplat e mare minune.Fenomenul asta il poate explica un psiholog,chiar am sa ma interesez ca nu pot sa inteleg de ce unele popoare se opun practic progresului si adora mutilarea.
Cate din acele femei au trecut printr-o forma de scoala(europeana zic)?





diferenta este ca unele dintre noi gandesc si singure nu prin sot sau familie! daca nu pui piciorul in prag nu rezolvi nimic, esti o carpa de sters pe jos!
AMG22
Postat pe 2 Decembrie 2008 16:57
regret forte mult k se intampla asemenea lucruri impotriva vointei noastre, desi am putea face ceva... o singura viata avem si ne`o complicam singure!
AMG22
Postat pe 2 Decembrie 2008 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Trecutul afecteaza viitorul 19 De la: dragomir_gabi 28 Octombrie 2009 10:17
bani-iubire sau altceva? 12 De la: 1dana2 5 Septembrie 2009 20:42
need an advice...... 32 De la: capriciosa 5 Septembrie 2009 20:05
cybersex concretizat 40 De la: kudika377312 7 Decembrie 2013 13:41
sa am incredere in el? 12 De la: kudika052198 19 Aprilie 2010 13:58