Setari Cookie-uri

school time......

Fiecare dintre noi a trekut prin liceu...
ani de liceu cu absente,sotii.....multi au intilnit prima lor iubire in liceu....una dintre cele mai frumoase perioade din viata.... haide'ti sa ne aducem aminte de acesti ani ......ce faceati ca sa invatati mai bie?ce gaselnite aveati pentru a copia? ce faceati la teze?ce v'a placea ce nu?...sa reinviem acele amintiri.
aleera
Postat pe 11 Decembrie 2008 00:40
De la: aleera, la data 2008-12-11 00:40:39Fiecare dintre noi a trekut prin liceu...
ani de liceu cu absente,sotii.....multi au intilnit prima lor iubire in liceu....una dintre cele mai frumoase perioade din viata.... haide'ti sa ne aducem aminte de acesti ani ......ce faceati ca sa invatati mai bie?ce gaselnite aveati pentru a copia? ce faceati la teze?ce v'a placea ce nu?...sa reinviem acele amintiri.
aleera
Postat pe 11 Decembrie 2008 00:46
invatam la ce vroiam pt ca nu am avut nevoie de medie pt a intra la facultate :)
amintiri, o gramada...profesori haiosi, prieteni, aventuri, o gramada...dar mi-e cam lene sa scriu acum. revin cand am chef de scris povesti

Postat pe 11 Decembrie 2008 00:48
Nu am copiat niciodata doar la desen tehnic aveam un coleg care-mi facea desenele pentru ca eu am doua maini stangi

Topicul tau mi-a amintit de metoda mea de a invata si tare mi-e draga metoda aia .
Aveam o sufragerie destul de lunga si o caseta cu Michael Bolton ....depinde cat de lunga era lectia , in general mai mult de 3-5 pagini nu aveam de invatat....in timp ce ma plimbam de la un capat la altul al sufrageriei ascultam caseta aia ,citeam cantand odata cu michael ,la finalul casetei eu deja stiam lectia.

Acum , nu stiu daca era o chestie psihologica sau nu , cert este ca de ,cat sa tina o caseta audio ? ....cum spuneam , cert este ca dupa ce mi s-a stricat banda eu nu am mai fost in stare sa invat nimic noroc cu demis roussos ca acelasi album al lui michael nu l-am mai gasit :(

iris_4_ever
Postat pe 11 Decembrie 2008 00:51
Anii de liceu...Eh pentru mine nu au fost chiar cei mai frumosi ani dar macar am ramas cu 3 prietene(printre care 2 foste colege de banca).
Tin minte ca imi placea un baiat care se mutase la noi in clasa si cand ma refeream la aceste sentimente foloseam cuvantul"obsesie" si ma hlizeam cu draga mea colega de banca,Mihaela Nu a fost nimic intre noi doi insa o lunga perioada de timp numai la el ma gandeam,ca apoi dintr-odata sa dispara totul.De fapt,nu suntbit se intamplase asta insa eu nu imi dadeam seama ca pe zi ce trece ma dezamagea din ce in ce mai mult.

Colegii erau oarecum ok,ne mai ajutam,mai vorbeam cate ceva dar nu chesti foarte personale,decat cu cele 3 prietene.Vroiam sa intru in gasca celor populari dar mai bine ca nu am facut-o pentru ca nu meritau nici macar un "salut".Biner ca realizat despre ce este vorba si ca am lucruri mai bune de facut.

La copiat nu eram cine stie ce experta.Ca metode:scriam pe banca exact pe marfine si apoi stateam cu bustul peste acea particica pentru ca eram sigura ca profesorul nu ar fi putut sa ma dea la o parte.
Tin minte ca la latina aveam voie cu dictionar la lucrari.Bun!Am scris pe spatiile goale ce nu stiam si profesoara s-a oprit in dreptul meu.I-a atras atentia dictionarul meu(care era mai vechi si ii parea interesant).Eu stiind ca acolo e scris ceva va dati seama ca m-au trecut toate transpiratiile iar pe Mihaela la fel dar din fericire nu a dat de acea pagina unde scrisesem
In rest scriam pe biletele si le puneam pe scaun,sau prindeam cu ace de pantaloni bucatele de hartie.Mai lasa in ghiozdan la indemana ceea ce mi-ar fi trebuit sa copiez.A fost haios mai ales ca trebuie sa ma comport ca si cand nu as fi vinovata cu nimic deci sa fiu relaxata si chiar plictisita sau pe dimpotriva,pe ganduri

Multe amintiri sunt din aceasta perioada,unele mai bune,altele...dar stiu ca am invatat din ele deci nu au fost in zadar.
despinarose
Postat pe 11 Decembrie 2008 01:14
Am recitit ceea ce am scris.Ooooff cate greseli!Va rog sa ma scuzati dar cand scriu repede si am o gramada de idei in cap uneori uit cate o litera,mai pun cateva in plus sau repet cuvinte s.a.m.d.
despinarose
Postat pe 11 Decembrie 2008 01:18
nu'i nimik Despi fiekaruia i se mai intimpla'
aleera
Postat pe 11 Decembrie 2008 06:50
interesanta metoda Iris'
aleera
Postat pe 11 Decembrie 2008 06:51
de obicei invatam asa:scriam pe o hartie ceea ce credeam eu ca este important si apoi citeam cu voce tare de cateva ori.Spuneam cu voce tare cate un paragraf,mai arucam o privire pe foaie daca uitam ceva sau ca sa vad daca e corect ce am spus,toate astea in timp ce ma invarteam prin camera.Uneori stateam pe scaun si renuntam la "plimbari"
despinarose
Postat pe 11 Decembrie 2008 14:58
Eu invatam folosind markere colorate..subliniam, coloram, asa reuseam sa retin...sau faceam scheme logice..ca si acum...numai ca acum reusesc sa invat 100 de pagini intr-o noapte :)) secretul consta in nes cu cola, sau cafea cu cola...niste tigari si pac pac, am luat 8 la farmacologie ( asta este cica nota mare :))) )

Postat pe 11 Decembrie 2008 17:00
Eu invatam folosind markere colorate..subliniam, coloram, asa reuseam sa retin...sau faceam scheme logice..ca si acum...numai ca acum reusesc sa invat 100 de pagini intr-o noapte :)) secretul consta in nes cu cola, sau cafea cu cola...niste tigari si pac pac, am luat 8 la farmacologie ( asta este cica nota mare :))) )

Postat pe 11 Decembrie 2008 17:00
Nu este un stil sanatos de a invata, ideal este sa fii constiincios, sa le inveti la timpul lor, dar deh...neserioasa de mine tre sa traga tare in cateva nopti :D

Postat pe 11 Decembrie 2008 17:01
Ohooo cate ar fi de scris aici! In orice caz au fost niste ani minunatzi! prima dragoste true cum s-ar zice, first kiss, indragostita de minunatu' liceului dintr-a unshpea si in echipa de polo, io boboaca, si pan' la urma mare mandrie pe capu' meu ca am fostmat un cuplu' fain, hehe eram cuplu' liceului'! prietenii, aventuri vacantzele de vara la munte, primele betzii, ritaulul"floricicii"! Invatzat mereu pe ultima suta de metrii, chiulangeala, ajunsul acasa dupa ore cu buna seara, ca doar vagabondam nu gluma! Unde mai pui ca eram mereu un soi de mascarici al clasei ! Unde mai pui ca profu' de istorie ma trimitea la olimpiade, dar in acelashi timp ma ridica in picioare ora de ora si-mi spunea ca-mi shade bine pe picioarele de dinapoi ca unei capre'! Unde mai pui profa de latina ce vroia sa-mi fie ca o mama si eu o faceam sa planga de suparare, ca doar aveam eu mamaicu' meu acasa nu_mi trebuia mama surogat! unde mai pui profu' de biologia care explica mereu uirtandu-se la mine, desi el nu stia ca nu aud nimic din ceea ce spune , ca doar aveam urechile infundate cu castile, iar colegii mei nici nu se sinchiseau sa-l bage in seama! pan' la urma m_am plictisit si eu , si am inceput sa mananc la orele lui!

Pffffffffffff cate imi vin in minte...oricum au fost niste ani teribili de care am profitat la maxim cu tot curajul si teribilismul varste!

p;s daca vreti continuare, si nu v-ati plictisit sa_mi spunetzi, ca mai sunt
Lillix
Postat pe 12 Decembrie 2008 02:14
OK.. am prins ideea, you-re nice.. but hai sa lasam scoala.. eu sunt inca pe clasa a12`a.. dar imi doresc mult sa termin liceul.. deoarece atat in liceu cat si in generala.. am avut parte de niste colegi.. de o clasa.. atat de indiferenta de orice.. nush nici nu vreau sa ma exprim ce urat e sa fii cea mai mare parte din zi alaturi de niste oameni atata de falsi si ipocriti.. sper ca voi ati avut niste ani mai buni
frosi_ssimonica
Postat pe 12 Decembrie 2008 21:57
buna seara la toti

Postat pe 12 Decembrie 2008 21:59
ma indoiesc ca toti colegii tai sunt falsi si ipocriti si numai tu esti fata de treaba..in fiecare clasa exista astfel de specimene, insa nu cred ca toti sunt asa...am avut si eu astfel de colegi, dar majoritatea eram de treaba, ne intelegeam si ii ignoram pe cei falsi.

Postat pe 12 Decembrie 2008 22:01
ok sa va spun si eu ca anii de liceu la mine au fost cei mai super din viata mea, am ramas cu multi colegi prieteni si ne sunam si n intilnim foarte des, ufff deja mi sa facut dor de ei deja

Postat pe 12 Decembrie 2008 22:01


cel mai tare copiam la materii grele....

si acum in facultate am aceeasi metoda de copiat:fusta lunga,care se incheie cu nasturi si sub care se ascunde o adevarata biblioteca

laura_mihai
Postat pe 12 Decembrie 2008 22:30
De la: aleera, la data 2008-12-11 00:40:39Fiecare dintre noi a trekut prin liceu...
ani de liceu cu absente,sotii.....multi au intilnit prima lor iubire in liceu....una dintre cele mai frumoase perioade din viata.... haide'ti sa ne aducem aminte de acesti ani ......ce faceati ca sa invatati mai bie?ce gaselnite aveati pentru a copia? ce faceati la teze?ce v'a placea ce nu?...sa reinviem acele amintiri.


sincer nu prea am invatat aveam alte nebunii in cap.. dar desi nu invatam aveam note mari cel putin pana in clasa a 10a a fost foarte ok..deja dintr-a 11-a s'a imputit treaba..parerea mea e ca tine putin si de noroc..de felul cum abordezi profesorii a nu se intelege gresit..mai o glumitza mai nush ce si trecea cu vederea faptul ca nu shtiam sa ii raspund la intrebare..metoda cea mai buna mie mi se pare cea de a invata atunci cand stii ca vei fi ascultat atunci cand e nevoie.. aaa in cazul in care vrei sa iti umpli mintea de cunostinte poti invata zilnic...dar fiecare are un stil propriu zic eu.Nu am fost prinsa copiind decat atunci cand intreceam bariera nesimtirii asta s'a intamplat o singura data..in rest copiam linistita..mai ales ca aveam 3 colege de banca super ne ajutam la orice.la teza la romana in clasa a 7a am stat in banca cu iubitul meu din acea vreme si am luat eu 4 si el 3..pentru ca nici unu din noi nu invatase.. la matematica la fel..a fost cel mai slab an:)). Ca materii imi placeau: engleza, franceza, germana, sportul;)), putin printr'a 11 si a 12a matematica pt ca faceam pregatire si intelegeam..oricum mi'e super dor de liceu si as retrai momentele acelea cu mare drag daca ar fi posibil;)
otilia3012
Postat pe 13 Decembrie 2008 15:10
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 15:52
Eheeeei dragii mosului (babei de fapt), pe vremea mea......Cite shotii, cite vizite in podul liceului....
micabis
Postat pe 11 Ianuarie 2009 06:22
pfff deka m-a luat melancolia...sunt clasa a 12-a si as vrea sa mai raman macar 3 ani in liceu.e cea mai frumoasa parte a vietzii.am niste colegi mununati,rar gasesi asa ceva.toti ne intelegem super.binenteles k au mai fost si scandaluri dar toate trec.din pacate si anii de liceu.sincer despartirea de ei ma ingrozeste
cinderella
Postat pe 18 Mai 2009 00:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut 5 De la: baby_r 22 Mai 2010 20:23
INTALNIRE UNICA DE VALENTINES DAY??????? 7 De la: Cassey 14 Mai 2009 21:43
ceva ciudat 2 De la: MissRainbow 29 Martie 2012 16:30
este posibil sa am vraji facute 57 De la: hera2009 23 Ianuarie 2014 16:56
prea multa cearta intre mine si iubitul meu:(:(: 8 De la: Elif22 8 Iulie 2010 04:28