Setari Cookie-uri

decalarea zodiilor odata cu a XIII-a zodie Ophiuchus...

singura problema este ca acum 2000 de ani, calendarul nu era asa cum il stie toata lumea azi. asa ca, much ado about nothing.
moacamica
Postat pe 25 August 2009 12:24
De la: lys, la data 2009-08-25 11:23:15Cateva precizari (care nu apar pe wikipedia, de unde e luat materialul)
1) soarele se misca (in mod real) dintr-o constelatie in alta in mii sau milioane de ani
2) ce numim noi " soarele e in zodia X" inseamna ca privit de pe Pamant, intr-o anumita perioada, Soarele si constelatia in cauza sunt coliniare (miscare aparenta a Soarelui)
3) in antichitate se cunosteau 48 constelatii dintre care 12 au fost alese ca " zodii" (semnificative simbolic). Ophiucus este una dintre ele, deci, nimic nou sub soare :). Putem asa sa ajungem la 48 zodii
4) personal nu sunt de acord cu recalcularea deoarece forteaza nota in numele matematicii (sau simetriei). Oricum, harta natala (astrograma) arata cel mult potentialul unei persoane, care va fi folosit sau nu, depinde de persoana, mediu, etc



mersi ca m ai luminat
monica_savu
Postat pe 25 August 2009 16:24
De la: turcbazat, la data 2009-08-23 18:29:38sa va explic eu cum sta treaba cu zodiile ca sunteti pe departe....Cerebel stie el ce stie...
In realitate,in decurs de 1 an axa de precizie a Pamantului tinteste catre 13 constelatii zodiacale,nu 12. a 13a se numeste Ophiuchus si are 2 stele principale: Rasalhague si Sabic.Distanta dintre constelatii nu este egala cu o luna,ci variaza. de exemplu: distanta dintre Pesti si Berbec este mai mica decat distanta dintre Gemeni si Taur. Astrologii au incalcat grav aceasta realitate astronomica imaginand un sistem de predestinare artificial prin urmatoarele operatii: au exclus din cercul zodiacal constelatia Ophiuchus,desi Pamantul tinteste in fiecare an cu axa de precesie si catre Ophiuchus. Au imaginat ca axa de precesie strabate distanta dintre constelatii exact in timp de o luna si au suprapus constelatiile zodiacale peste lunile anului.
voguelilas
Postat pe 26 August 2009 01:27

De la: turcbazat, la data 2009-08-23 18:29:38

sa va explic eu cum sta treaba cu zodiile ca sunteti pe departe....Cerebel stie el ce stie...
In realitate,in decurs de 1 an axa de precizie a Pamantului tinteste catre 13 constelatii zodiacale,nu 12. a 13a se numeste Ophiuchus si are 2 stele principale: Rasalhague si Sabic.Distanta dintre constelatii nu este egala cu o luna,ci variaza. de exemplu: distanta dintre Pesti si Berbec este mai mica decat distanta dintre Gemeni si Taur. Astrologii au incalcat grav aceasta realitate astronomica imaginand un sistem de predestinare artificial prin urmatoarele operatii: au exclus din cercul zodiacal constelatia Ophiuchus,desi Pamantul tinteste in fiecare an cu axa de precesie si catre Ophiuchus. Au imaginat ca axa de precesie strabate distanta dintre constelatii exact in timp de o luna si au suprapus constelatiile zodiacale peste lunile anului

IMI POTI CALCULA SI MIE HARTA NATALA DUPA NOUA METODA?
voguelilas
Postat pe 26 August 2009 01:29
ehhhh...la mine se pare ca si dupa imparteala asta tot berbec sunt :D:D:D:D
asta inseamna ca sunt o berbecutza 110%
rraita
Postat pe 26 August 2009 08:56
Tot Sagetator raman,oricum. Yeeii!
______Oo_Unwelcomed_oO______
Postat pe 26 August 2009 15:05
Presa abereaza cind scrie despre constelatia Ophiuchus ca fiind a 13-a zodie. Astrologii nu stiu de asa ceva, dar presa publica anual cite o stire despre marea descoperire a lui Ophiuchus ca fiind a 13-a zodie. Asta fiindca presa e mereu dispusa sa scrie despre astrologie ca pentru prosti (scuze), dar nu neaparat ceva semnat de cunoscatori.

Ophiuchus este o constelatie cunoscuta inca din antichitate. Orice stire despre recenta descoperire a constelatiei Ophiuchus este o stire de senzatie inventata de presa.

Tot din antichitate sunt cunoscute 12 zodii. Ophiuchus nu se numara printre ele. Claudius Ptolemeu, cu vreo 2000 de ani in urma, enumera 48 de constelatii in scrierile sale, printre care si Ophiuchus, dar nu o incadra printre zodii.

Zodie si constelatie sunt doua concepte diferite. Astrologia cunoaste, din antichitate, doar 12 zodii.

Constelatia e un termen astronomic, care defineste un grup de stele grupate in acelasi spatiu pe harta celesta. Constelatia e un concept spatial si astronomic.
Zodia e un termen astrologic, care defineste un segment de 30 de grade pe ecliptica, parcurs de Soare intr-un anumit interval, si ca punct de referinta pentru determinarea zodiilor este momentul Echinoctiului de Primavara. Zodia este un concept temporal si astrologic.

Astronomii au tendinta sa sustina ca zodiile ar trebui sa coincida cu constelatiile, dar asta fara ca ei sa cunoasca sau sa accepte astrologia. Jurnalistii care nu stiu astrologie si se sfatuiesc doar cu astronomii vor fi si ei tentati sa sustina confuzia celor care nu inteleg diferenta dintre aceste concepte.

Parerea mea este ca jurnalistii ar trebui sa invete astrologie inainte de a scrie articole despre zodii.
ibiscus
Postat pe 26 August 2009 20:45
ophichus este o mare constelatie situata in jurul ecuatorului ceresc. Numele in limba greaca inseamna ''Pastratorul sarpelui'' si este simbolizata de un barbat pe care este incolacit un sarpe.Caracteristicile celor nascuti sub acest semn sunt diverse de cele ale unui scorpion sau sag.Un ophichus nu are inclinatii spre politica sau posturi de conducere par mai potriviti in lumea spectacolului fiind foarte talentati in muzica .Sunt pers.nehotarate si influentabile.Au nevoie sa fie mereu in centrul atentiei .Este un bun povestitor stie sa intretina atmosfera la petreceri ,sunt sociabili isi fac rpd prieteni si la fel de rpd renunta la ei .Sunt firi sensibile,talentati si au mereu pretentia de a fi intelesi si apreciati chiar si atunci cand nu au dreptate . Sunt compatibili cu balanta berbec capricorn rac. Asa graiesc 'cunoscatorii' .Nu ucideti mesagerul si ziceti o pe a voastra
fenice
Postat pe 27 August 2009 00:25
mie mi se pare normal sa ia in considerare si noua constelatie. dupa noul zodiac as fi leu/dupa cel vechi sunt fecoara. regasesc cateva caracteristici de la leu dar si de la fecioara ..ciudat este ca mai bine ma inteleg cu leii. oare acum se vor modifica si caracteristile zodiilor?
mika_i
Postat pe 27 August 2009 17:01
eu zic ca se potriveste asta cu a 13-a zodie. inainte dupa zodiacul vechi eu eram leu cu ascendent in sagetator, si iubitul meu taur cu ascendent in taur... si teoretic eram printre cele mai imposibile combinatii... mereu m-am intrebat cum de pot gresii atat de mult zodiile pentru ca noi 2 ne intelegeam foarte bine si ne potrivim perfect. Acum de cand am aflat de a 13 zodie totul are sens, pentru ca desii eu am ramas tot in zodia leu , acum iubitul meu e in zodia berbecului ... si asta cam explica cum de ne intelegem asa de bine ...
Phryne
Postat pe 30 August 2009 22:01
De la: Phryne, la data 2009-08-30 22:01:26eu zic ca se potriveste asta cu a 13-a zodie. inainte dupa zodiacul vechi eu eram leu cu ascendent in sagetator, si iubitul meu taur cu ascendent in taur... si teoretic eram printre cele mai imposibile combinatii... mereu m-am intrebat cum de pot gresii atat de mult zodiile pentru ca noi 2 ne intelegeam foarte bine si ne potrivim perfect. Acum de cand am aflat de a 13 zodie totul are sens, pentru ca desii eu am ramas tot in zodia leu , acum iubitul meu e in zodia berbecului ... si asta cam explica cum de ne intelegem asa de bine ...
tampeni...zodiile nu au nimic de a face cu compatibilitatea dintre 2 persoane.voi sunteti compatibili pentru ca va intelegeti,pentru ca exista comunicare,pentru ca va iubiti pentru ca.......
sub nici o forma zodia sau ascendentul nu face posibila o relatie intre 2 persoane.cunosc persoane care din punct d evedere zodiacal nu se potrivesc nici cat negru sub unghie dar in viata reala parca sunt lipiti cu picatura si nimeni si nimic nu ii oate desparti...as aca mai lasati compatibilitatile astea ca nu's ele explicatia si nici cheia reusitei/esecului relatiilor voastre
KezGirl
Postat pe 31 August 2009 00:38
ce prostie...nu cred in chestia asta si oricum eu tot sagetator raman....dupa ambele
deeani
Postat pe 5 Septembrie 2009 10:59
De la: Phryne, la data 2009-08-30 22:01:26eu zic ca se potriveste asta cu a 13-a zodie. inainte dupa zodiacul vechi eu eram leu cu ascendent in sagetator, si iubitul meu taur cu ascendent in taur... si teoretic eram printre cele mai imposibile combinatii... mereu m-am intrebat cum de pot gresii atat de mult zodiile pentru ca noi 2 ne intelegeam foarte bine si ne potrivim perfect. Acum de cand am aflat de a 13 zodie totul are sens, pentru ca desii eu am ramas tot in zodia leu , acum iubitul meu e in zodia berbecului ... si asta cam explica cum de ne intelegem asa de bine ...


Impusca-te. Dar repede.
Kathara
Postat pe 5 Septembrie 2009 11:01
ma scuzati ca intervin, dar am dreptul sa refuz? nu e optional? nu de altceva, dar eu sunt scorpion garantat cu ascendent in scorpion, deci sunt 100%. si poate imi spune-ti si mie cum ma pot transforma in ............... fecioara?????????????? doar daca ma mai naste mama o data! in primul rand nu ma pot abtine sa nu fiu scorpion. deci refuuuuuuuuuuuuzzzzzzzzzzzz multumesc de intelegere
mineea
Postat pe 10 Septembrie 2009 01:04
De la: ibiscus, la data 2009-08-26 20:45:01Presa abereaza cind scrie despre constelatia Ophiuchus ca fiind a 13-a zodie. Astrologii nu stiu de asa ceva, dar presa publica anual cite o stire despre marea descoperire a lui Ophiuchus ca fiind a 13-a zodie. Asta fiindca presa e mereu dispusa sa scrie despre astrologie ca pentru prosti (scuze), dar nu neaparat ceva semnat de cunoscatori.

Ophiuchus este o constelatie cunoscuta inca din antichitate. Orice stire despre recenta descoperire a constelatiei Ophiuchus este o stire de senzatie inventata de presa.

Tot din antichitate sunt cunoscute 12 zodii. Ophiuchus nu se numara printre ele. Claudius Ptolemeu, cu vreo 2000 de ani in urma, enumera 48 de constelatii in scrierile sale, printre care si Ophiuchus, dar nu o incadra printre zodii.

Zodie si constelatie sunt doua concepte diferite. Astrologia cunoaste, din antichitate, doar 12 zodii.

Constelatia e un termen astronomic, care defineste un grup de stele grupate in acelasi spatiu pe harta celesta. Constelatia e un concept spatial si astronomic.
Zodia e un termen astrologic, care defineste un segment de 30 de grade pe ecliptica, parcurs de Soare intr-un anumit interval, si ca punct de referinta pentru determinarea zodiilor este momentul Echinoctiului de Primavara. Zodia este un concept temporal si astrologic.

Astronomii au tendinta sa sustina ca zodiile ar trebui sa coincida cu constelatiile, dar asta fara ca ei sa cunoasca sau sa accepte astrologia. Jurnalistii care nu stiu astrologie si se sfatuiesc doar cu astronomii vor fi si ei tentati sa sustina confuzia celor care nu inteleg diferenta dintre aceste concepte.

Parerea mea este ca jurnalistii ar trebui sa invete astrologie inainte de a scrie articole despre zodii.



ai perfecta dreptate, dar ai omis sa spui si faptul ca "mai nou" soarele trece prin ophiucus, si citez: "Mai mulþi astrologi din cadrul Uniunii Astrologice Internaþionale au observat atent constelaþiile strãbãtute de Soare în rotaþia în jurul Terrei ºi au demonstrat cã Soarele traversa ºi constelaþia Ophiucus." Si ipoteza asta are vechime de aproximativ 60 de ani. Pentru toate bondoacele de pe site ophiucus nu este nimic nou, chiar foarte foarte vechi. Exista probabilitatea unei greseli a lui Ptolemeu daca luam in considerare limitarile acelei epoci. Nu se stie nimic exact asa ca hai sa nu dam cu parul si sa cautam vinovati. Sa ne amintim si de problema anilor bisecti care au fost calculati gresit la inceput:P.
Shtephanya
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:19
De la: Shtephanya, la data 2009-09-23 12:19:54
De la: ibiscus, la data 2009-08-26 20:45:01Presa abereaza cind scrie despre constelatia Ophiuchus ca fiind a 13-a zodie. Astrologii nu stiu de asa ceva, dar presa publica anual cite o stire despre marea descoperire a lui Ophiuchus ca fiind a 13-a zodie. Asta fiindca presa e mereu dispusa sa scrie despre astrologie ca pentru prosti (scuze), dar nu neaparat ceva semnat de cunoscatori.

Ophiuchus este o constelatie cunoscuta inca din antichitate. Orice stire despre recenta descoperire a constelatiei Ophiuchus este o stire de senzatie inventata de presa.

Tot din antichitate sunt cunoscute 12 zodii. Ophiuchus nu se numara printre ele. Claudius Ptolemeu, cu vreo 2000 de ani in urma, enumera 48 de constelatii in scrierile sale, printre care si Ophiuchus, dar nu o incadra printre zodii.

Zodie si constelatie sunt doua concepte diferite. Astrologia cunoaste, din antichitate, doar 12 zodii.

Constelatia e un termen astronomic, care defineste un grup de stele grupate in acelasi spatiu pe harta celesta. Constelatia e un concept spatial si astronomic.
Zodia e un termen astrologic, care defineste un segment de 30 de grade pe ecliptica, parcurs de Soare intr-un anumit interval, si ca punct de referinta pentru determinarea zodiilor este momentul Echinoctiului de Primavara. Zodia este un concept temporal si astrologic.

Astronomii au tendinta sa sustina ca zodiile ar trebui sa coincida cu constelatiile, dar asta fara ca ei sa cunoasca sau sa accepte astrologia. Jurnalistii care nu stiu astrologie si se sfatuiesc doar cu astronomii vor fi si ei tentati sa sustina confuzia celor care nu inteleg diferenta dintre aceste concepte.

Parerea mea este ca jurnalistii ar trebui sa invete astrologie inainte de a scrie articole despre zodii.



ai perfecta dreptate, dar ai omis sa spui si faptul ca "mai nou" soarele trece prin ophiucus, si citez: "Mai mulþi astrologi din cadrul Uniunii Astrologice Internaþionale au observat atent constelaþiile strãbãtute de Soare în rotaþia în jurul Terrei ºi au demonstrat cã Soarele traversa ºi constelaþia Ophiucus." Si ipoteza asta are vechime de aproximativ 60 de ani. Pentru toate bondoacele de pe site ophiucus nu este nimic nou, chiar foarte foarte vechi. Exista probabilitatea unei greseli a lui Ptolemeu daca luam in considerare limitarile acelei epoci. Nu se stie nimic exact asa ca hai sa nu dam cu parul si sa cautam vinovati. Sa ne amintim si de problema anilor bisecti care au fost calculati gresit la inceput:P.

STII CAM MULTE ESTI ASTROLOG CUMVA?
voguelilas
Postat pe 6 Ianuarie 2010 02:40
Acum chiar am ramas in bezna . Pana acum eram ba Capricorn , ba Varsator ,fiind nascuta pe 20 ianuarie. Acum trebuie sa ma gandesc oare ce sunt? Sagetator , Capricorn sau Varsator ? Ma poate lamuri cineva?
crista70
Postat pe 7 Ianuarie 2010 15:06
iar zodii ? astea sunt prostii !!! voi credeti in tampeniile astea?
coldwind
Postat pe 7 Ianuarie 2010 19:52
asta inseamna ca eu daca sunt nascuta pe 19 iunie nu mai sunt gemeni ci sunt taur?????? nu stiu ce sa spun...
angy_angy
Postat pe 8 Ianuarie 2010 10:30
ce va tot framantati cu niste chestii despre care nu stiti?
yumy
Postat pe 8 Ianuarie 2010 10:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum cuceresti un barbat mai matur? 39 De la: kudika028133 29 Aprilie 2014 02:10
astrograma 22 De la: alla31rom 13 Iulie 2009 04:50
Eu tauroaica, el sagetator..vreo sansa sa avem o familie? 12 De la: kudika324283 15 August 2011 08:44
Leu (f) - berbec (m) 12 De la: roz5blue6lila7 17 Decembrie 2010 13:15
Eu taur...el peste 11 De la: Cocktail 20 Octombrie 2011 13:39