Setari Cookie-uri

Un sfat va rog ca nu stiu ce sa fac

Totul a inceput la sfarsitul lunii noiembrie 2008 cand o prietena de a mea mi-a spus sa imi fac si eu cont pe hi5.Asa l-am cunoscut pe el,mi-a cerut id-ul de mess,dupaia am facut schimb de nr.de telefon si am hotarat sa ne vedem.Eu eram dintr-un oras el din altul,ne desparteau numa 20 de km.A fost atractie la prima vedere din toate punctele.Ne-am vazut si am hotarat sa fim impreuna.Eu in iulie am terminat o relatie de 6 ani si el a trecut printr-o relatie de 8 ani,eu am 26 de ani ,el 28 de ani.Din iulie de cand m-am despartit nu am mai iesit cu nimeni pana atunci,nu mai aveam incredere in nimeni si nici nu eram interesata,si eram ocupata cu serviciul si cu masteratul.De atunci eram nedespatiti,totul parca se intampla prea repede.Nu era zi sa nu fim impreuna.El imi spunea ca ma iubeste mult si nu vrea sa ma piarda si nici sa ma imparta cu nimeni,si ca nu e ca fostul,e sincer si niciodata nu ar putea sa ma dezamageasca si sa am incredere in el,i-am spus ca si eu il iubesc asa simt,ca nu mi s-a mai intamplat si ca nici eu nu o sa il dezamagesc.De revelion m-a cerut de nevasta,mi-a dat un inel.Toata lumea s-a mirat ce mult ne iubim intr-un timp asa de scurt.Ne-am facut planuri de viitor,nu era zi sau noapte sa nu fim impreuna,panca cand acum 3 zile cand primesc un sms in care isi cere scuze sa nu fiu suparata pe el dar a ajuns la concluzia ca nu ne potrivim,ma iubeste enorm,dar cel mai bine e sa nu ne mai vedem,sa nu cred ca are pe cineva pentru ca nu are pe nimeni si nici nu isi doreste o relatie acum,si cel mai bine e sa nu ne mai vedem deloc,sa pastram o amintire frumoasa de ultima data,si sa nu il mai caut,ca isi va schimba nr.de tel,si ca imi doreste tot binele din lume si sa fiu fericita si ca el nu ma mai va deranja vreodata si adio.Cand am citit sms-ul am crezut ca se invarte totul cu mine,nu imi venea sa cred.Cu o zi inainte ne faceam planuri sa ne mutam impreuna si a doua zi ma paraseste,ceva nu se lega.Am incercat sa il sun si mi-a spus sa nu mai insist pt.ca nu are rost sa ne mai vedem,sa il las in pace sa fiu fericita.Am fost la el in oras ,am incercat sa dau de el dar nu am reusit am venit tare dezamagita.Aseara i-am trimis un sms si i-am zis ca am auzit ca nici lui nu ii totuna,ca am auzit ca bea si ca a plans,ca de ce imi face asta,ca vreau o explicatie sa imi zica adevarul oricare ar fi el,ca eu il iubesc.Ma sunat si mi-a zis sa nu ii mai trimit sms niciodata ca oricum isi va schimba nr.si ca nu are nici o explicatie sa imi dea pur si simplu nu are rost sa mai fim impreuna ce nu inteleg si m-a injurat si mi-a inchis,si dupaia mi-a trimis un sms in care imi zice sper ca acum dupa felul cum ti-am vorbit o sa ma uiti,sa fii fericita si ai grija de tine.Nu l-am mai cautat,mi-am inchis telefonul.Am plans toata noaptea,ma uitam la pozele cu noi,la inelul de pe deget si nu imi venea sa cred ca s-a terminat asa si nu inteleg de ce.Nu stiu ce sa mai fac,nici sa mananc nu pot,mi-am luat concediu medical,stau in casa si plang,nu vreau sa vad pe nimeni:(

Postat pe 16 Ianuarie 2009 17:37
eu te inteleg perfect crede-ma oarecum am trecut printr-o experienta asemanatoare. nu as putea insa sa iti raspund la intrebarea "de ce?" pe care sunt sigura ca ti-o pui foarte des in ultima perioada.
Tot ce vreau sa-ti spun este.... stiu ca va suna comun....dar te rog sa fii linistita, sa incerci sa iti revii si sa cauti forta acolo in interiorul tau. Iesi din concediu, mergi la serviciu si incearca sa fii tot timpul ocupata sa nu te mai gandesti...pentru ca, crede-ma in astfel de momente esti singura care poate face ceva pentru tine. poate nu ti se pare incurajator dar incearca sa treci peste.cat despre el , eu nu vreau sa vb urat caci stiu ca asta te-ar durea: ce ti-a facut , ti-a facut tie si numai tu ai avea dreptul sa spui ceva de rau de el (si stiu ca momentan nu poti!), parerea mea e ca nu te merita :un om care iti jura iubire, te cere de sotie isi face planuri cu tine nu poate sa rupa asa pur si simplu cu doar...imi cer scuze, te rog sa nu fii suparata. eu cred ca atunci cand iubesti cu adevarat indiferent de motiv dai macar o explicatie, caci daca iubesti stii ca celalalt va suferi si cand iubesti eviti ca celalalt sa sufere,dar....tipic barbatilor stii ce face el? fuge..nu se stie exact de ce anume dar fuge...se simte vinovat si nu are curaj sa stea de vorba cu tine, intuieste ce ai vrea tu sa il intrebi si fuge...nu te merita.
Hai, capul sus, vei trece peste, nu zic usor, dar cu timpul vei trece.ai incredere in Dumnezeu si vei vedea ca va iesi soarele si pe strada ta.
Suna-ti prietena de suflet si vorbeste cu ea sunt sigura ca te va asculta si daca ii spui de 100 de ori acelasi lucru, o sa te mai ajute sa-ti descarci sufletul. nu te inchide in tine.
iar el...lasa-l: daca te-a iubit si te mai iubeste precum spune va realiza ce greseala a facut,daca nu , inseamna ca nu a fost sa fie si poate mai bine ca s-a intamplat ruptura acum si nu dupa ce faceati pasul cel mare.
cam asta am vrut sa iti spun....sper sa fi putut macar sa te fi oprit din plans cat citeai mesajul de la mine....astept sa imi scrii si daca tu crezi ca te mai pot ajuta cu ceva....te rog sa-mi spui.
ai grija de tine!
missgeorgys
Postat pe 31 Ianuarie 2009 09:42
Ce nu ne omoara ne face mai puternici.O sa treci si peste asta ,esti tanara ,nu te merita.Termina scoala si vezi de viata ta .E timp ...toate vin la timpul lor.Te pup si capu sus ,o sa fie bine.
marinflori
Postat pe 31 Ianuarie 2009 10:53
Acesti tipi care-si cauta pe internet perechea sunt o categorie aparte de oameni, care traiesc intr-o alta lume, aproape virtuala,iar atunci cand te apropii si cand ar trebuii sa se materializeze ceva, iti dai seama ca e cu totul alt om, nu cel pe care l-ai crezut si care te-a incantat cu vorbele si care ti-a promis marea cu sarea.Iti vorbesc din experienta, din pacate am ajuns sa ne casatorim si sa vad ca am alaturi ...un strain,care imi judeca viata, fara sa o fi cunoscut.Nu este acelasi om care-mi ciugulea din palma, care-mi facea declaratii, care imi promitea luna de pe cer. Din pacate am realizat prea tarziu ca m-am grabit, ca am avut incredere oarba in el, ca am fost o naiva.Fondul lui este bun, dar nu se poate adapta realitatii de zi cu zi, traieste intr-o alta lume, asa ca draga mea , eu zic sa fii fericita ca ai scapat de el, fa stanga-n prejur, ia aer adanc in piept si uita-te bine in jurul tau. Ar fi bine sa cunosti pe cineva din anturajul tau, sau de care ai putea obtine toate informatiile de care ai nevoie. Nu trebuie niciodata la inceput sa te increzi in vorbele lui, ele trebuie verificate, bineinteles foarte discret., iar dupa ce vei constata ca tot ce spune este adevarat, intorci foaia si atunci, poti sa te arunci in bratele lui, dar pana atunci, adica pana nu-ti pierzi capul total, ai grija, sufla si-n iaurt.Pentru asemenea oameni ca el, nu merita sa suferi, nici o clipa, poti sa suferi ptr tine, ca ai fost naiva si ai crezut orbeste in el, dar in nici un caz ca l-ai pierdut. Trebuie sa fii rationala, de data asta ,te-ai lovit cu capul de grinda de sus, alta data sunt convinsa ca atunci cand treci "pragul" iti vei ferii capul. Omul invata din greseli, dar mai ales din cele personale.
marialazar
Postat pe 13 Martie 2009 14:20
...am stat ceva pe ganduri pana sa scriu sau nu ...dat fiind faptul ca postul tau e mai vechi , probabil acum esti bin, te ai refacut ...da ne de stire...ce se intampla cu tine :)...asadar , faptul ca l-ai cunoscut pe internet nu are foarte mare importanta,compotamamentul asta il pot avea si oamenii pe care ii cunosti in alte circumstante, iarasi vb experienta din mine, lasitatea este ''o calitate'' a oamenilor in general nu a ''internautilor'', trebuie sa le iei pe toate asa cum vin ..dupa cateva luni o sa-ti revii si o sa te certi singura ca ''te-ai lasat sa suferi atat'' pentru o cauza pierduta !
S-auzim numa de bine !!!
Curaj !!
__LL__
Postat pe 13 Martie 2009 14:52
am citit de doua ori povestea ta si am ramas fara cuvinte este incredibil ca un om sa se schimbe peste noapte ceva este la mijloc eu cred ca nu te-a parasit pentru ca nu te iubea sigur sa intamplat ceva grav in viata lui .Tu nu cunosti pe nimeni din anturajul lui prieteni ,cunostinte din anturajul lui sa iei legatura cu iei sa afli mai mukte detalii sa poti intelege DE CE sa intamplat aceasta despartire ? Draga mea sant trei scenarii -1-este santajat de fosta relatie afland ca se insoara (sau a aflat ca va fii tata)si sa intors la relatia de dinainte.2-este ff.bolnav afland aceasta la o simpla analiza si nu vrea sa te implice.3-sa speriat de-o casatorie si a fugit fiind un las(ceea ce nu cred)Pentru tine este important sa sti adevarul indiferent cat de crud ar fii sa nu te invinovatesti pe tine iar cand totul este clar pentru tine poti hotari ce ai de facut mai departe esti tanara si viata este plina de surprize frumoase iti doresc sa gasesti linistea sufletului si mergi mai departe
doina1955
Postat pe 26 Septembrie 2009 20:52
da-mi idu tau si ne mai sfatuim una pe alta.
iulia069834
Postat pe 26 Septembrie 2009 20:57
Nu conteaza ca l-ai cunoscut pe net...
Barbatii accepta de obicei f greu renuntarea la libertate. E posibil sa fi realizat ce se va intampla odata ce v-ati mutat impreuna, si poate s-a gandit ca lucrurile au luat o viteza prea mare...si poate are rau de viteza! Sunt iarasi, oameni in anturajul sau care au incercat "sa ii deschida ochii" spunandu-i ca va cunoaste-ti de prea putin timp ca sa faceti pasul cel mare!
Nu e o tragedie faptul ca un om s-a sucit la 180 de grade atata timp cat nu ti-a afectat viitorul.
Am avut un prieten la 600km de mine, trebuia sa ne mutam impreuna, in orasul meu...sa renunte la prieteni, la familie, la job, pt a o lua de la inceput langa mine. S-a rupt totul! Nici eu nu eram convinsa ca imi pot asuma riscul ueni despartiri (nepotriviri de caracter!) dupa o perioada de ... 3 luni sa zicem, si ne-am despartit inainte sa se intample asta.
Acum sunt cu un tip extraordinar (cunoscut pe net), locuim impreuna, nu ne casatorim (pt ca nu ne grabim sa adunam hartoage pe langa casa!), ne iubim, muncit impreuna pentru scopuri comune, si e bine!

Sper din tot sufletul sa traiesti sentimentul asta cat mai curand!
NumaiTu
Postat pe 26 Septembrie 2009 21:27
De la: doina1955, la data 2009-09-26 20:52:12am citit de doua ori povestea ta si am ramas fara cuvinte este incredibil ca un om sa se schimbe peste noapte ceva este la mijloc eu cred ca nu te-a parasit pentru ca nu te iubea sigur sa intamplat ceva grav in viata lui .Tu nu cunosti pe nimeni din anturajul lui prieteni ,cunostinte din anturajul lui sa iei legatura cu iei sa afli mai mukte detalii sa poti intelege DE CE sa intamplat aceasta despartire ? Draga mea sant trei scenarii -1-este santajat de fosta relatie afland ca se insoara (sau a aflat ca va fii tata)si sa intors la relatia de dinainte.2-este ff.bolnav afland aceasta la o simpla analiza si nu vrea sa te implice.3-sa speriat de-o casatorie si a fugit fiind un las(ceea ce nu cred)Pentru tine este important sa sti adevarul indiferent cat de crud ar fii sa nu te invinovatesti pe tine iar cand totul este clar pentru tine poti hotari ce ai de facut mai departe esti tanara si viata este plina de surprize frumoase iti doresc sa gasesti linistea sufletului si mergi mai departe


total de acord cu tine.... SIGUR s-a intamplat ceva cu el..... nu stiu cum, dar fa orice pt. a da nas in nas cu el si pentru a avea o discutie serioasa... macar ata meriti dupa aceasta poveste de dragoste: sa iti sppuna sincer DE CE schimbarea asta brusca de atitudine si planuri!! Bafta!
Lacra___
Postat pe 26 Septembrie 2009 22:33
Generatia hi5....
Aphrodite
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:32
O nelamurire am..poate ma ajutati voi,cele care ati scris pe topic..Noi,cele care ne implicam in a da sfaturi,avem o identitate..chiar daca este de ex Kudika033... Cea care a cerut ajutorul in acest topic..este fara identitate? Ce inseamna Membru din 1 01 1970??
kudika014690
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:46
nu am trecut prin asa ceva dar te inteleg foarte bn.incearca sa nu te mai gandesti la asta,iesi si distreaza te iesi la cumparaturi dar in nici un caz nu mai sta inchisa in casa ptr ca mai rau iti faci.nu ti pierde speranta poate pana la urma vor veni si explicatiile de care ai nevoie.si gandeste te ca in viata asta toate lucrurile au rezolvare mai putin moartea.sfatul meu...FII PUTERNICA SI INCEARCA SA TI OCUPI MINTEA SI TIMPUL CU ALTE LUCRURI.
kudika071535
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce faci cand stii ca tea inselat cu o pustoaica de 15 ani ?? 51 De la: kudika357037 13 Mai 2011 21:25
O sansa la ce`a fost odata.. posibil? 13 De la: polly_ 29 Martie 2010 21:52
am nevoie de un sfat 107 De la: elaa 15 Septembrie 2012 14:25
Cum as putea uita? 2 De la: mirelamira 12 Aprilie 2009 20:57
As vrea sa-l inteleg..."oare asa merit...." 28 De la: scorpio67 20 Martie 2011 19:15