Setari Cookie-uri

Sotul e edependent de jocurile video. Ma simt singura in relatie. Help!!!

Am mai spus-o, daca voi nu jucati, nu puteti intelege.
Un MMORPG devine cu adevarat mai important decat oricare persoana de langa voi, decat voi insiva. NU va e foame, nu va e somn, n-aveti chef de mers la job, sa duceti gunoiul, sa luati o paine.
"Decat sa ma duc pe afara sa beau o bere, sa aud aceleasi barfe, sa constientizez aceleasi probleme, mai bine ma duc intr-o lume unde sunt perfect, unde sunt respectat, unde cand dau cu paru', se cunoaste. Unde sunt bogat, unde imi cumpar tot ce vreau si unde am milioane de amici. Si, evident muschi.
Poate ca e o boala, poate ca e o modalitate de a evada, poate ca sunt ingrozitor de plictisit si cei de langa mine ma obosesc pana si cu mutra lor. Sau poate ca am luat-o razna. Nu-mi pasa, eu vreau doar sa joc. Senzatiile pe care mi le da un asemenea joc, nici macar orgasmul nu le poate egala."
Cam asa gandeste o persoana care joaca un MMORPG. Indiferent cum s-ar numi el.
Uitati-va, daca vreti, la clipul asta.

http://www.youtube.com/watch?v=pkXPbEb4NyI

Chiar daca nu cunoasteti jocul, e o demonstratie cam ce inseamna ca partenerul tau sa fie dependent de asa ceva.
Nu exista o solutie daca el / ea nu vrea sa renunte. Probabil ca pentru un om asezat la casa lui, cu copii etc, solutiile date de fete mai sus, cu a plati cu aceeasi moneda, functioneaza. Nu stiu. Dar pentru o persoana tanara, fara responsabilitati majore, a-l santaja cu despartirea, cu net taiat, calculator distrus, nu merge.
rashela
Postat pe 26 Mai 2011 19:39
M am uitat pe site urile cu dependenta de jocuri si toate simptomele ca sa le zic asa le are si prietenul meu:|...zileel trecute eram nedumerita,ca mi zcea ca nu mai imi simte lipsa ca nu stie ce vrea..ca tra la la ..dar boul nu vrea despartire vrea sa fie singur..dc? sa se joaceeee...Wow-ul asta este auza racirii lui fata de mine...nu l mai intereseaza de nimic...nici afara cu baietii nici cu mn nu mai iese...de la servici nu a venit sa ma ami ia de vreo 2 sapt...initial am crezut ca e monotonia plictiseala dar m am tot interesat de comportamentul lui asi am vaz ca multe cupluri se confrunta cu problema asta....nuj ce sa ami zc..eu incep sa ma racesc de el mlt pt ca e f nervos tipa ..........ma simt neglijata,,neiubita ma simt singura ,plang,nu am cu cn sa vb ...
Deeliaaaa
Postat pe 12 Iunie 2011 12:02
Aceasi problema o intampin si eu cu sotul meu.Ptr el lucrul cel mai important este ceea ce face el la calculator.Mai grav este ca se ascunde.Se fereste sa fie vazut ce face.Daca il intreb ceva sau caut sa conversez tipa,ma jigneste si spune chiar acum m-a gasit sa-l intreb.Daca iesim din casa uneori este o lovitura ptr el si cauta cat mai repede sa ne intoarcem ca sa-si reia locul la calculator.A inceput sa lipseasca mult si de la servici invocand ca nu este de lucru.Dar stiu din surse sigure ca nu este asa.Nu stiu ce sa mai fac am ajuns la disperare.Dupa 25 de ani de casnicie am ajuns la capatul puterilor.Pe zi ce trece ne instrainam mai multsi se acumuleaza tot mai mult stres.Ce este de facut oare?

kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 13:54
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 13:54:04Aceasi problema o intampin si eu cu sotul meu.Ptr el lucrul cel mai important este ceea ce face el la calculator.Mai grav este ca se ascunde.Se fereste sa fie vazut ce face.Daca il intreb ceva sau caut sa conversez tipa,ma jigneste si spune chiar acum m-a gasit sa-l intreb.Daca iesim din casa uneori este o lovitura ptr el si cauta cat mai repede sa ne intoarcem ca sa-si reia locul la calculator.A inceput sa lipseasca mult si de la servici invocand ca nu este de lucru.Dar stiu din surse sigure ca nu este asa.Nu stiu ce sa mai fac am ajuns la disperare.Dupa 25 de ani de casnicie am ajuns la capatul puterilor.Pe zi ce trece ne instrainam mai multsi se acumuleaza tot mai mult stres.Ce este de facut oare?


Mda...cred ca-ti este deja tare greu, si in mod sigur ai incercat toate metodele de comunicare cu el, insa in zadar! In cazul tau, numai apeland la ajutor de specialitate, s-ar mai intrezari o speranta!
Incearca sa-l convingi ca trebuie sa mergeti la o "consiliere maritala" si ca numai asa puteti merge mai departe, ca sot si sotie, ca amandoi aveti nevoie de acest ajutor!
Iti doresc numai bine !
rondina
Postat pe 2 Iunie 2012 14:08
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 13:54:04Aceasi problema o intampin si eu cu sotul meu.Ptr el lucrul cel mai important este ceea ce face el la calculator.Mai grav este ca se ascunde.Se fereste sa fie vazut ce face.Daca il intreb ceva sau caut sa conversez tipa,ma jigneste si spune chiar acum m-a gasit sa-l intreb.Daca iesim din casa uneori este o lovitura ptr el si cauta cat mai repede sa ne intoarcem ca sa-si reia locul la calculator.A inceput sa lipseasca mult si de la servici invocand ca nu este de lucru.Dar stiu din surse sigure ca nu este asa.Nu stiu ce sa mai fac am ajuns la disperare.Dupa 25 de ani de casnicie am ajuns la capatul puterilor.Pe zi ce trece ne instrainam mai multsi se acumuleaza tot mai mult stres.Ce este de facut oare?





Din fericire, dependenta de calculator,nu reprezinta motiv de divort,caci daca ar fi astfel cazuistica de specialitate ar fi sufocata de numarul dosarelor de divort,bazate pe asa ceva!!Din fericire!!!

Dar vin si te intreb--ce anume face sotul tau la calculator,intrebuintarea lui este diversa si vasta ,ca domenii de navigare vorbind?!!!Ai fost curioasa asupra preocuparilor lui???
Draga mea,inclin sa cred ca, motivele schimbarii comportamentului sotului tau,sunt cu mult mai profunde,decat acela al simplei utilizari a calculatorui ,acesta devenind,doar un pretext !!!Tipa???????Mai sa fie!!! Nu stii sa-i raspunzi la aceeasi maniera???????Si asa ,poti afla rezultatul dorit!!!Sta la calculator??????Foarte bine,stai si tu,nu-i mai face menajul,nu-i mai gati,nu-l mai ingriji,nu te mai culca cu el,umple-ti timpul tot cu acel calculator,faceti cu schimbul ,si ai sa vezi urmarile!!!O sa tipe, probabil,din nou!!Ei si???????Unde este problema?Draga mea,lasand gluma la o parte,,discuta cu el,nu se poate ca un asemenea obicei sa destrame o familie unita!!!Aceasta este valabil in conditiile in care folosirea excesiva a computerului, este singurul motiv al neintelegerilor!!!Refuza sa merag ala servici??Asta, da,este o problema serioasa!!!Cum intelege sa o rezolve???Antreneaza-l in alte activitati casnice sau familiale,iesiti mai mult,chiar daca se va opune la astfel de actiuni!!Ce anume ii place sa faca?Ce activitati personale ii aduc multumire?Dupa douazeci si cinci de ani de casatorie,ma indoiesc sa nu ii cunosti preferintele si tabieturile!!!Elimina ,efectiv ,calculatorul din viata voastra sau limiteaza-i accesul,acesta nu poate fi folosit nonstop,atunci cand vorbim de un familist sadea!!!Discutati si ajungeti la un numitor comun!!!Nu vrea,asta este,,in acest caz,da-i urmatoarea alternativa,,,,poate folosi calculatorul si in afara locuintei,,,dar cat mai departe de ea!!!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Iunie 2012 14:19
Nu stiu daca am sa reusesc sa-l conving ptr ca este genul care nu vrea sa auda de nimic ca si cum el ar fi cel care le stie pe toate.Spune mereu sa i-au si eu leptocul meu si sa fac ce doresc, ca pe el nu-l deranjeaza .Sant replici care dor si care te fac sa suferi.Ca si cum nu-i pasa de mine.Este greu de descris in cuvinte ce poti simti in acel moment.Cel mai fericit om el este acolo in lumea lui nu aici in viata reala langa cei 2 baieti mari pe care ii avem.
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 16:17
Scuza-ma cati ani ai?Ai trait pe pielea ta ca sa vezi cum este?Numai daca ai trece prin asa ceva ,dupa ce ai incercat toate variantele ai putea simti ce simtim noi femeile care trecem prin asa ceva.Tu nu iesti in masura sa judeci pe nimeni.Cat de puternic ar fi un om in viata la un moment dat este depasit de situatie.
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 16:34
Rondina multumesc ptr mesajul tau.
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 16:37
Vreau sa mentionez ca are calculatorul lui la care nu umbla nimeni.De cele mai multe ori spune ca nu este treaba mea ce face la calculator.Eu sa-mi vad de treburile mele si sa=l las pe el in pace.Normal ca ma intereseaza dar cum ptr ca nu am acces la calculator.
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 16:57
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 16:17:06Nu stiu daca am sa reusesc sa-l conving ptr ca este genul care nu vrea sa auda de nimic ca si cum el ar fi cel care le stie pe toate.Spune mereu sa i-au si eu leptocul meu si sa fac ce doresc, ca pe el nu-l deranjeaza .Sant replici care dor si care te fac sa suferi.Ca si cum nu-i pasa de mine.Este greu de descris in cuvinte ce poti simti in acel moment.Cel mai fericit om el este acolo in lumea lui nu aici in viata reala langa cei 2 baieti mari pe care ii avem.




Hmmmm,draga mea,aveti ani buni de convietuire,,sotul tau asa a afost dintotdeauna,te intreb pentru ca un om nu se schimba peste noapte ,decat daca intruneste calitati de actor desavarsit???!!!Nu ai remarcat pana acum indiferenta si aciditatea lui vis-a-vis de tine ?Nu se poate asa ceva!!!Aveti doi baieti,sa va traiasca,dar acestia au incercat vreodata sa discute cu tatal lor referitor la acest aspect?Cu calm,barbateste!!!Presupun ca si ei sunt atrasi de computer,nu?Draga mea,daca un simplu computer v-a adus asemenea probleme in familie,tind sa cred ca acestea sunt dincolo de calculator,el reprezentand un simplu paravan intre voi doi!!Ti-am pus cateva intrebari la care nu am primit raspuns!Cuvintele spuse din rautatea inimii dor si lasa urme urate in suflet,asa este!!!Dar ele nu pot fi generate numai din pricina unui simplu obiect de decor,,in realitate,ascund alte aspecte ale vietii voastre de familie,cauta-le,draga mea,,sunt in casa voastra,,,incercati sa le rezolvati!!!
Incearca sa te detasezi de atmosfera trista ,discuta si cu baietii tai,abordeaza-ti sotul intr-o maniera civilizata si puneti-va problemele in discutie comuna!!Numai asa le puteti rezolva sau nu!!!De voi depinde!!Lumea virtuala este plina de neprevazut,infinita,dar limitata de incertitudinile existente si poate crea dependenta ,ca oricare alt viciu existent in viata omului.!!
MissRainbow
Postat pe 2 Iunie 2012 17:00
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 16:57:16Vreau sa mentionez ca are calculatorul lui la care nu umbla nimeni.De cele mai multe ori spune ca nu este treaba mea ce face la calculator.Eu sa-mi vad de treburile mele si sa=l las pe el in pace.Normal ca ma intereseaza dar cum ptr ca nu am acces la calculator.



Exact cum banuiam!!!Draga mea,nu faptul ca sotul tau sta prea mult timp in fata calculatorului este problema reala ,ci ceea ce face la calculator!!!Intimitatea electronica este supusa legii si nu are rost sa fortezi lucrurile!!Se poate intra in acel calculator prin identificarea parolei de acces,dar asta intra in registrul infractiunilor si nu trebuie sa ai parte de asa ceva!!Tot discutiile in familie sunt solutia,dar numai daca ai cu cine sa porti o discutie civilizata!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Iunie 2012 17:15
Este un barbat priceput la toate ,care pana acum 3 ani isi gasea mereu de lucru prin casa.Dar acum 3 ani viata a luat o intorsatura brusca.Unul din copii a suferit un accident de masina. Multumim domnului putem spune ca s-a nascut a doua oara.Este bine ,a facut cateva operatii si mai are inca cateva de facut dar este un tanar normal.De atunci au inceput problemele noastre si dependenta de calculator.
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 18:03
Imi este f greu sa vb despre asta.ptr ca a fost o perioada f grea ptr noi
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 18:07
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 18:07:05Imi este f greu sa vb despre asta.ptr ca a fost o perioada f grea ptr noi



Draga mea,toti trecem ,de-alungul vieii,prin experiente mai mult sau mai putin placute,dar taria,puterea oamenilor consta in capacitatea lor de a merge mai departe!!

S-ar putea ca acel moment nefericit din viata fiului vostru,sa-l fi marcat pe sotul tau,astfel incat sa devina taciturn,ascuns fata de tine si familie,dar nici asa ceva nu ii poate justifica comportamentul ,nu este de acceptat nici in aceste conditii!!A fost o perioada grea,gata,,,ati depasit-o,trebuie sa mergeti mai departe,,asta sa o faceti pentru copiii vostri!!!S-ar putea ca durerea accidentului respectiv,sa-l fi aruncat intr-o forma usoara de depresie,exista si astfel de cazuri,cand barbatii,desi ,dorindu-se puternici,de fapt,sunt foarte slabi in fata socurilor de asemenea anvergura,femeile sunt mai rezistente la asa ceva!!!Raman la convingerea ca otul tau are altceva pe suflet,,,chiar si in conditiile prezentate de tine,nu ii acord multe circumstante atenuante,,un barbat ,atunci cand familia trece printr-o criza,este alaturi de ea,ceea ce vad ca nu se intampla,calculatorul a luat locul sotiei si copiilor lui!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Iunie 2012 18:22
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 16:37:38Rondina multumesc ptr mesajul tau.

Cu multa placere, nutresc doar speranta ca veti gasi timpul necesar pentru a "fi ajutati"...este impetuos necesar sa-l faci sa inteleaga asta!
Te astept cu vesti imbucuratoare si fericite pentru amandoi!
rondina
Postat pe 2 Iunie 2012 19:39
Intradevar asta este realitatea.Desi am o familie ma simnt f singura.,Nu stiu ce va mai urma sau poate ar trebui sa ignor totul, dar nu sant genul acesta de femeie.
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 20:27
Eu am avut mereu timp ptr familie ,ptr toti cei dragi ,dar se pare ca el nu are ptr noi.
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 20:30
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 20:27:27Intradevar asta este realitatea.Desi am o familie ma simnt f singura.,Nu stiu ce va mai urma sau poate ar trebui sa ignor totul, dar nu sant genul acesta de femeie.

Ignoranta ucide intotdeauna, indiferent unde o aplici si indiferent de natura ei...iar problema nu va trece de la sine!
rondina
Postat pe 2 Iunie 2012 20:33
Oricum va multumesc din suflet tuturor, conteaza f mult sa vb cu cineva ,sa ai cui sa=i spui ce ai pe suflet.
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 20:35
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 20:35:49Oricum va multumesc din suflet tuturor, conteaza f mult sa vb cu cineva ,sa ai cui sa=i spui ce ai pe suflet.

Adevarat !!!!!
rondina
Postat pe 2 Iunie 2012 20:36
Conversatia este f importanta intr-o casnicie.Cand ea numai exista deja sant f multe semne de intrebare.
kudika_8997
Postat pe 2 Iunie 2012 20:44
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 20:44:32Conversatia este f importanta intr-o casnicie.Cand ea numai exista deja sant f multe semne de intrebare.

Intotdeauna comunicarea este foarte importanta, dialogul rezolva multe !!!
http://antreprenoriat.upm.ro/assets/cursuri/4/CM/avram-tripon/sinteza_dialog%20Comunicare.pdf
rondina
Postat pe 2 Iunie 2012 20:49
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 20:44:32Conversatia este f importanta intr-o casnicie.Cand ea numai exista deja sant f multe semne de intrebare.



Foarte adevarat!!! Incearca sa gasesti o cale de comunicare cu sotul tau,,este singura posibilitate,pe care o ai in acest moment,inainte de a face alte demersuri!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Iunie 2012 20:54
fetelor la mine e grav.al meu sot nu se misca 12 ore din fata pc/// am un bebe de 11 luni si am crezut ca macar el il va schimba..darr...se joaca jocuri cu prietenii online si mereu gasesc un joc nou..si eu m-am jucat cu el pana nu mai faceam nimic in casa dar s-a isterizat soacra-mea ca stau cu ea si frasu... ideeea e ca abea iese din casa...nu isi plimba copilul abea il baga in seama..nu munceste si stie ca ii da mamica si ii face daca nu ii fac eu..iesim 1 data pe luna SI atunci cu prietenii din joc care se roaga de el...de berbierit abea se barbiereste si isi face dus... sex o data pe luna..o sa am o depresie cred...io stau cu bebe toata ziua in timp ce el se joaca de cum se trezeste...car cumparaturi in carca cu bebe in brate pana la etj 4..le calc la toti din casa sau le fac mancare cand doarme bebe la pranz...simt ca nu mai rezist..Daca incerc sa dicutam imi spune "acum te-ai gasit? ori chiar vrei sa ne certam?"Nu vrea deloc sa fie cap de familie ca stie ca ne tine ma-sa pe bani .SI cred ca ne ducem la vale rau e tot..
Caruntu_Catalina_1
Postat pe 25 Iunie 2012 00:38
impresionant topicul,chiar ma miscat si de asemenea compatimesc femeile care trec prin aceste greutati.....sfatul meu ar fi sa incercati sa va refaceti viata departe de el...nu sunteti nevoite sa suportati un slinos,obsedat de tastatura.eu mi.am refacut viata desi sunt f tanar si nu am nici o obligatie,dar am fost nevoit sa plec de langa familie.puteti sa faceti si voi asta,trebuie doar sa nu va fie teama.mult noroc si tot binele va doresc.
kudika_8553
Postat pe 25 Iunie 2012 01:19
De la: kudika_8997, la data 2012-06-02 13:54:04Aceasi problema o intampin si eu cu sotul meu.Ptr el lucrul cel mai important este ceea ce face el la calculator.Mai grav este ca se ascunde.Se fereste sa fie vazut ce face.Daca il intreb ceva sau caut sa conversez tipa,ma jigneste si spune chiar acum m-a gasit sa-l intreb.Daca iesim din casa uneori este o lovitura ptr el si cauta cat mai repede sa ne intoarcem ca sa-si reia locul la calculator.A inceput sa lipseasca mult si de la servici invocand ca nu este de lucru.Dar stiu din surse sigure ca nu este asa.Nu stiu ce sa mai fac am ajuns la disperare.Dupa 25 de ani de casnicie am ajuns la capatul puterilor.Pe zi ce trece ne instrainam mai multsi se acumuleaza tot mai mult stres.Ce este de facut oare?



Din pacate, trebuie sa-ti spun ca sotul tau este dependent de jocurile pc, este atat de dependent, incat si viata de familie, cea sociala, dar si cea profesionala au de suferit.

Ce e de facut? Ii faci programare la psiholog si-l convingi sa mergeti impreuna, indiferent cat de tare se va supara sau agita din cauza acestui lucru. Discuta cu el si intreaba-l daca se merita sa-si piarda familia, prietenii,jobul, pentru un lucru rece si impersonal cum este un banal joc pc.

Nu-l lasa de izbeliste si insista pana el va accepta sa mergeti la psiholog.

Multa bafta va doresc!
kokeshi
Postat pe 25 Iunie 2012 11:25
De la: Caruntu_Catalina_1, la data 2012-06-25 00:38:39fetelor la mine e grav.al meu sot nu se misca 12 ore din fata pc/// am un bebe de 11 luni si am crezut ca macar el il va schimba..darr...se joaca jocuri cu prietenii online si mereu gasesc un joc nou..si eu m-am jucat cu el pana nu mai faceam nimic in casa dar s-a isterizat soacra-mea ca stau cu ea si frasu... ideeea e ca abea iese din casa...nu isi plimba copilul abea il baga in seama..nu munceste si stie ca ii da mamica si ii face daca nu ii fac eu..iesim 1 data pe luna SI atunci cu prietenii din joc care se roaga de el...de berbierit abea se barbiereste si isi face dus... sex o data pe luna..o sa am o depresie cred...io stau cu bebe toata ziua in timp ce el se joaca de cum se trezeste...car cumparaturi in carca cu bebe in brate pana la etj 4..le calc la toti din casa sau le fac mancare cand doarme bebe la pranz...simt ca nu mai rezist..Daca incerc sa dicutam imi spune "acum te-ai gasit? ori chiar vrei sa ne certam?"Nu vrea deloc sa fie cap de familie ca stie ca ne tine ma-sa pe bani .SI cred ca ne ducem la vale rau e tot..


In locul tau, daca as remarca ca nu as ajunge nicaieri cu dialogul, cu amenintarile etc, sincer iti spun ca i-as distruge calculatorul. Mi se pare incredibil ca el pune jocurile pe pc mai presus de copilasul lui, de sotie, de propria lui viata.

Te sfatuiesc sa-i faci programare la psiholog, nu vrea sa mearga, stai cu gura pe el pana va accepta, si neaparat mergeti impreuna ca sa fii sigura ca se duce intr-adevar acolo.


Ia masuri si nu mai tolera situatia! Si trimite-l la munca, ce inseamna asta, sa aiba o familie, iar el sa se joace non-stop la calculator, in timp ce tu te chinuiesti cu gospodaria si copilul? Implica-l in treburile casnice, oricat de mult ar vocifera ca nu vrea sa te ajute. Impune-te in fata lui, daca cu vorba buna nu merge treaba intre voi doi.
kokeshi
Postat pe 25 Iunie 2012 11:34
De la: Caruntu_Catalina_1, la data 2012-06-25 00:38:39fetelor la mine e grav.al meu sot nu se misca 12 ore din fata pc/// am un bebe de 11 luni si am crezut ca macar el il va schimba..darr...se joaca jocuri cu prietenii online si mereu gasesc un joc nou..si eu m-am jucat cu el pana nu mai faceam nimic in casa dar s-a isterizat soacra-mea ca stau cu ea si frasu... ideeea e ca abea iese din casa...nu isi plimba copilul abea il baga in seama..nu munceste si stie ca ii da mamica si ii face daca nu ii fac eu..iesim 1 data pe luna SI atunci cu prietenii din joc care se roaga de el...de berbierit abea se barbiereste si isi face dus... sex o data pe luna..o sa am o depresie cred...io stau cu bebe toata ziua in timp ce el se joaca de cum se trezeste...car cumparaturi in carca cu bebe in brate pana la etj 4..le calc la toti din casa sau le fac mancare cand doarme bebe la pranz...simt ca nu mai rezist..Daca incerc sa dicutam imi spune "acum te-ai gasit? ori chiar vrei sa ne certam?"Nu vrea deloc sa fie cap de familie ca stie ca ne tine ma-sa pe bani .SI cred ca ne ducem la vale rau e tot..




Hmmmm,sincer,eu,una,as lua calculatorul si l-as duce in alta locatie,fara a-l anunta de decizia luata!!Stiu,poate,este o masura radicala,dura,dar se prezinta ca o eventuala solutie,pana la calmarea spiritelor!!!

Draga mea,din pacate,in cazul tau,nu sunt prea multe lucruri de spus,,sotul tau a ajuns sa fie dependent de aceasta lume virtuala,atragatoare pana la un punct,de la care,,daca se insista pe tema,se poate ajunge la lucruri grave,in ceea ce priveste viata de familie!!!

Faptul ca nu are un loc de munca,in plus de asta,este intretinut de mama lui,,nu sunt lucruri de bun augur pentru viata voastra de cuplu!!Poti discuta cu mama soacra ,ca pentru o perioada de timp,sa sisteze sustinerea financiara,astfel incat, sotul tau,sa fie nevoit sa-si schimbe stilul de viata!Aveti un copil mic,ar trebui ca sotul tau sa isi asume o parte din responsabilitati ,astfel incat sa va cresteti copilasul in liniste si armonie!Poti incerca si aceasta varianta de indepartare a sotului,din fata calculatorului!!Din pacate,computerul ,s-a transformat in inamicul oamenilor,prin dependenta creata!!!

Orice discutie purtata cu el,se pare ca este sortita esecului,neplacuta situatie!!! Ar mai fi solutia separarii de restul familiei,dar neavand alta sursa de venituri,este foarte greu sa recurgeti la aceasta!!Exista solutii,dar pentru a caror finalizare,se impune comunicarea cu sotul tau,,punerea in fata realitatii clare,si alegerea cailor de raspuns favorabil!!!

Ce as mai face,daca as fi in locul tau????Hmm,o masura dura,mi-as lua copilasul si l-as parasi temporar,cel putin pana cand se va trezi din aburii virtuali si va deveni tata si sot exemplar,,dar nu te pot influenta in aceasta directie,este personala!!!De multe ori,trebuie sa rupi pisica in doua,sa tai raul de la radacina,cu cat stationezi in acea stare de frustrare,cu atat se agraveaza climatul familiei!!!
MissRainbow
Postat pe 25 Iunie 2012 12:07
nu se va schimba crede-ma daca vrei sa duci viata asta de acum inainte tu alegi dar sa stii cA VOR FI ZILE BUNE SI ZILE MEREU LA FEL. sotul meu de ex a stat 24 de ore la un joc si avem 2 copii unul de 7 ani si o fetita de 7 luni e asa de 12 ani daca nu ai copii fugi fetita nu sta ca nu se sfrseste lumea daca vrei o viata in care sa tragi doar tu si sa tii locul lui masa nu ai decat,,,,,succes
Elena_Si_Marian_Nica_1
Postat pe 11 Noiembrie 2013 19:46
si sotul meu se joaca cam mult, insa eu stau langa el in pat si ma uit la seriale. sambata este zi de curatenie impreuna, de mers in vizite, de socializat. ideea e ca puteti sta impreuna si sa va bucurati de apropiere.
gamyco
Postat pe 29 Noiembrie 2013 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Are alta sau nu? 4 De la: Rodika91 6 Martie 2012 13:02
Judetul Valcea 3 De la: ankris 17 Mai 2010 16:55
aproape de divort 38 De la: argint_viu 26 Martie 2010 17:43
Cautam nasi de cununie din Iasi sau din apropiere 14 De la: kudika_953384 9 Martie 2017 16:29
Cinderella effect 3 De la: moni29 6 Aprilie 2010 20:09