Setari Cookie-uri

o iubire interzisa

Sufar. Si o fac asa de tare incat simt ca cineva imi smulge sufletul afara si mi-ltaie bucati.
Sunt casatorita de 6ani cu un barbat bun,care ma iubeste din tot sufletul. Impreuna am realizat multe, am trecut prin multe greutati. Iar apoi s-a declansat dulcele infern. Lucram pe atunci intr-o functie de conducere la o firma. Il cunosteam pe EL de 4 ani si niciodata nu am crezut ca poate sa-mi ia mintile. Era seful meu direct, vorbeam foarte mult la telefon si apoi, s-a intamplat. El era casatorit atunci, dar in punctul de a divorta,ceea ce a si facut. Si ne-am indragostit.Amandoi. Iremediabil. Am suferit enorm, pt ca eram prinsa intre doi barbati atat de diferiti, dar amandoi atat de extraordinari. EL era atent, foarte atent,ma refer la tot felul de surprize, vorbe dulci, flori, declaratii,promisiuni. Ne doream sa fim impreuna, insa mi se rupea inima cand ma gandeam la sotul meu si la suferinta care i-as putea-o provaoca printr-o despartire. Si am lungit aceasta relatie timp de 1 an jumate pana cand, EL , convins ca nu se va intampla minunea de a ramane impreuna, pana cand a renuntat. A mai facut-o o data, de doua ori, de trei ori, pana cand si-a atins limita. Il inteleg. I-am promis de atatea ori,si...m-am blocat. Mi se rupea sufletul cand ma gandeam la sotul meu. Ultima data, de sarbatori, mi-a zis ca ne despartim pt totdeauna. A durat 2 saptamani si l-am sunat, si i-am promis ca nu va trece luna ianuarie, pana se va terina totul si vom fi impreuna. m_am hotarat sa divortez. Ce am trait cu el nu am trait in viata mea cu nimeni, il iubesc din tot sufletul meu,insa, din pacate el nu mai are incredere in nimic. M-am gandit sa-l abordez direct pe sotul meu si sa-i spun ca nu e corect sa stea intr-o astfel de relatie( relatia dintre mine si sotul meu s-a agravat tare, insa el a luptat),dar nu as vrea sa-l ranesc spunandu-i ca am pe altcineva. L-ar distruge,si nu vreau asta. Va rog,ajutati-ma cu un sfat,deoarece simt ca orice as face voi provoca foarte multa suferinta in jurulmeu. Dar nici nu e corect sa raman alaturi de sotul meu si sa fim 3oameni nefericiti
lidia_c
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:29
nu ai spus nimic de copii.daca nu ai,e bine.de suferit veti suferi oricum toti 3,indiferent care va fi alegerea facuta.si unul din barbati va ramane cu inima franta.dar pe oricine vei alege,iti va fi greu sa mergi mai departe,pt ca vina nu te va lasa sa traiesti linistita.trebuie sa alegi cu mare atentie si sa fii pregatita sa treci peste suferinta ce ai provocat-o.trebuia sa te gandesti inainte de a deschide "cutia Pandorei".acum e prea tarziu sa mai dai inapoi.
dana_mv
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:39
Nu exista copii. ai dreptate,stiu ca nu trebuia deschisa "cutia pandorei",e prea tarziu acum. dar nu regret nimic,deoarece ceea ce am trait in acest an jumate nu se compara cu nimic. A fost minunat,de vis. M-am crezut intotdeauna o persoana cerebrala, cu capul pe umeri,careia nu i se poate intampla asa ceva. Dar simt efectiv ca se scurge viata din mine. De doua zile nu am vorbit,mi-a zis sa-l sun cand se rezolva totul. Vreau sa discut cu sotul meu maine. Nu stiu ce as putea sa-i spun, deoarece sa stie adevarul l-ar distruge. Si nu as vrea asta. Dar, cred ca iubesti cu atata intensitate o singura data in viata,si ar fi pacat ca aceasta relatie sa se termine.A fost ceva extraordinar. Efectiv ne completam reciproc. Ar insemna ca a fost degeaba...
lidia_c
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:49
oricat ti se pare de ciudat,inteleg prin ce treci.stiu ca nu e bine,dar acum nu asta conteaza.trebuie sa te gandesti f bine.daca iti iubesti cu adevarat sotul sau e vb de mila.sa nu confunzi una cu alta.si de partea cealalta ,gandeste-te daca e iubire adevarata si doar o mare pasiune si atat.o astfel de pasiune arde totul in jur,dar dupa ce se consuma ce mai ramane in jur?decizia e a ta.
dana_mv
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:56
M-am gandit de un milion de ori. Cat am fost despartiti,de sarbatori,am incercat sa-mi salvez casnicia. Nu am reusit,deoarece orice incercare de a ma apropia de sotul meu a esuat din cauza mea. Ma trezeam in fiecare zi cu un gol imens in stomac si eram atat de agitata incat nimic nu mai conta decat sa ii aud vocea. Si il sunam. Doar sa ii aud vocea. Am ajuns intr-o stare de disperare. Nu ma recunosteam. Sotul meu a simtit ca ceva nu e in regula deoarece eram extrem de rece, desi ma straduiam din toate puterile. Depunema un efort deosebit sa ma controlez, dar esuam. Si cu toate astea a ramas langa mine, cu speranta ca imi va trece. Si nu a trecut.
EL, celalalt, pe care simt ca il iubesc din tot sufletul, a hotarat sa imi mai dea o sansa sa indrept lucruile, desi si-a pierdut orice speranta. Mi-a spus ca stie ca il iubesc, dar e de parere ca niciodata nu o sa ma pot desprinde de casnicia mea. Ceea ce simt pt sotul meu e afectiune. e un barbat extraordinar, care nu mi-a gresit cu nimic. Probabil de aceea mi-e atat de greu. Dar nu e dragostea aceea care ar trebui sa fie, intre doi soti. Cum am spus,e afectiune. Stiu ca o despartire l-ar afecta extraordinar de tare,in special daca ar sti adevarul.
lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 00:10
daca e un barbat extraordinar ar fi pacat sa-l faci sa sufere.azi ,barbatii extraordinari sunt pe cale de disparitie.ai grija sa nu dai cu piciorul iubirii adevarate.nu te vei ierta niciodata.of,ce sa-ti spun?situatia asta e tare complicata.
dana_mv
Postat pe 25 Ianuarie 2009 00:15
"daca e un barbat extraordinar ar fi pacat sa-l faci sa sufere.azi ,barbatii extraordinari sunt pe cale de disparitie.ai grija sa nu dai cu piciorul iubirii adevarate.nu te vei ierta niciodata.of,ce sa-ti spun?situatia asta e tare complicata."
Stiu ca e o situatie grea si complicata.DAR,Incearca o perioada sa stai departe de EL.Impuneti sa nu-l suni,sa nu-l vezi.Stiu ca e greu.Insa nu exista nu pot!ci...doar nu vreau.Incearca sa fi rationala.Sa gandesti cu capul.Nu cu inima.Si...nu da pasarea din mana pentru cea de pe gard!!!! Succes si ai grija de tine,si de ceea ce ai realizat pana acum.
magda_65
Postat pe 25 Ianuarie 2009 00:24
Da,e urata de tot situatia. M-am gandit mult. Am pus in balanta bune si rele. E posibil, cum ai zis si tu ca pasiunea sa dispara intr-o zi,si atunci ar trebui sa ramana altceva-prietenie,respect,afectiune. Se zice ca dragostea paleste dupa cativa ani. Intre mine si sotulmeu a cam palit, dar nu a fost nici pe departe atat de intens totul.
Se zice ca iubesti cu adevarat o data in viata. Poate ca ar merita sa trec peste toate si sa incerc. Daca nu, o sa traiesc toata viata cu intrebarea "oare ce ar fi fost daca..."
lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 00:25
De la: lidiaxgx, la data 2009-01-25 00:25:04Da,e urata de tot situatia. M-am gandit mult. Am pus in balanta bune si rele. E posibil, cum ai zis si tu ca pasiunea sa dispara intr-o zi,si atunci ar trebui sa ramana altceva-prietenie,respect,afectiune. Se zice ca dragostea paleste dupa cativa ani. Intre mine si sotulmeu a cam palit, dar nu a fost nici pe departe atat de intens totul.
Se zice ca iubesti cu adevarat o data in viata. Poate ca ar merita sa trec peste toate si sa incerc. Daca nu, o sa traiesc toata viata cu intrebarea "oare ce ar fi fost daca..."


Trist, de obicei sunt de parere ca trebuie sa iti asculti inima, dar nu cred in fericirea construita pe suferinta altcuiva. Nu cred ca poate iesi ceva bun de aici. Gandeste-te bine, roata se intoarce intotdeauna.
Sfatul meu e sa incerci sa te indepartezi de EL, sa nu il auzi, sa nu il vezi. Tu ai spus numai vorbe bune despre sotul tau. In locul tau asta as face, daca in timp as continua sa-l iubesc pe celalalt,a r ajunge sa fie o iubire neconditionata, care nu ar face rau, e ceva divin sa iubesti asa. Poate asa a fost sa fie...
DeeaCatalina
Postat pe 25 Ianuarie 2009 00:52
Da,poate asa e mai bine. Dar,oare de ce e atat de greu sa-l uit?? Am mai incercat asta de cateva ori. Cel mai mult am stat despartiti 2 luni. Si din nou ne-am intalnit, la initiativa lui. Am suferit foarte mult atunci. Si acum, din nou de sarbatori. EL a stat singur, acasa, eu am stat cu sotul meu. Si nici nu am simtit sarbatorile. Ma refugiam de cate ori puteam in baie si izbucneam in plans. Eu nu eram asa. Intotdeauna m-am crezut foarte puternica, dar...se pare ca m-am inselat.
EL intelege ca mi-e greu, dar si-a pierdut speranta.A suferit mult,deoarece a mai trecut printr-o despartire urata. Si mi-a zis ca acum sufera mai mult decat atunci , de 100 de ori mai mult.
Mi-e greu pt ca am un om bun langa mine, cu toate ca pasiune nu mai e. E asa de complicata viata asta, dar in acelasi tim, daca nu ne-am confrunta cu constiinta, ar fi atat de simpla....
Ma framanta toate aste de 1 an jumate si ma intreb, oare o sa se termine in curand???
lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 01:03
Eu zic sa nu dai niciunuia satisfactie ! De ce ? Sotul te vrea si se straduieste - ai scris chiar tu . El te vrea , dar a avut intentia de a se indeparta de tine de sarbatori, cand tu ai fost cea care a reluat relatia . Ceel mai bun sfat ce il pot da e sa ii pui fata in fata pe amandoi si sa le spui adevarul - ca nu poti sa alegi ! Si ca vei sta o perioada altundeva, fara sa rupi legatura cu ei. In functie de ce va face fiecare in acest timp , de sinceritatea lor si de ceea ce simti tu , vei raspunde la final unuia din ei . Daca e un foc de paie pasiunea lui - a sefului - se va vedea din tentativele lui de a te pastra. Daca sotul e mai puternic , nu va fi ranit deloc , ba dimpotriva , va fi mandru ca te are alaturi si nu ai fost nici tu nesincera . Crezi ca va merge ?
maria_zada
Postat pe 25 Ianuarie 2009 01:16
eu zic sa nu te desparti de sotul tau.parerea mea..mi s a intamplat si mie in timpul unor relatii sa intalnesc pe altcvineva si sa cred k il iubesc mai mult si de fiecare data am gresit parasindu l pe actual pentru altul...ma rog,e doar o parere,decizia iti apartine...cred k dca nu ar fi EL relatia ta cu sotul ar fi mult mai frumoasa,dar cum tu te concentrezi pe celalt normal k ti se pare aiurea...sa ne anunti si pe noi ce ai decis.bafta
SweetHappyButterfly
Postat pe 25 Ianuarie 2009 01:27
De la: maria_zada, la data 2009-01-25 01:16:15Eu zic sa nu dai niciunuia satisfactie ! De ce ? Sotul te vrea si se straduieste - ai scris chiar tu . El te vrea , dar a avut intentia de a se indeparta de tine de sarbatori, cand tu ai fost cea care a reluat relatia . Ceel mai bun sfat ce il pot da e sa ii pui fata in fata pe amandoi si sa le spui adevarul - ca nu poti sa alegi ! Si ca vei sta o perioada altundeva, fara sa rupi legatura cu ei. In functie de ce va face fiecare in acest timp , de sinceritatea lor si de ceea ce simti tu , vei raspunde la final unuia din ei . Daca e un foc de paie pasiunea lui - a sefului - se va vedea din tentativele lui de a te pastra. Daca sotul e mai puternic , nu va fi ranit deloc , ba dimpotriva , va fi mandru ca te are alaturi si nu ai fost nici tu nesincera . Crezi ca va merge ?

Sotul meu nu ar trece niciodata peste asta.Si nu numai. L-ar distruge. Am fost singura femeie din viata lui. Relatia noastra s-a agravat tare si la un moment dat a plecat de acasa.2 saptamani. Apoi s-a intors, convins ca daca vom incerca mai mult, vom reusi sa salvam ceva. Nu am putut, eram cu gandul tot in alta parte.
In schimb,EL nu mai este seful meu,mi-am schimbat serviciul intr-o incercare disperatat de a-l uita. Degeaba. Oricum,nici EL nu mai are incredere acum ca se va intampla ceva. A sperat foarte mult,si mi-a zis ca asteptat dupa mine suficient,si ca eu nu voi mai face absolut nimic. Vreau sa fac. Imi doresc sa fiu cu el.
Dar ,cum am zis, sa-i spun sotului meu, dupa cum il cunosc, nu e o solutie buna.
lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 01:33
Daca vei inventa o poveste , ca sa il feresti de suferinta pe sotul tau, nu crezi ca va afla adevarul ? Ddecizia iti apartine, nu lasa pe niciunul din ei sa aleaga in locul tau daca vrei sa nu ai ce reprosa mai tarziu . Sau asteapta sa se sparga totul si vei ramane singura, fara niciunul din ei... Poate ca ezitarile tale sunt indreptatite, El nu e chiar asa de ...perfect. Poate ca nu-ti mai iubesti sotul atat de mult ca la inceput... Decizia iti apartine in exclusivitate.
maria_zada
Postat pe 25 Ianuarie 2009 01:46
se vede clar ca tu sti deja ce vrei,exista un impediment..sotul tau!ti-e teama sa te desparti de el pt ca va suferi....! i say this:alegandu-l pe el,pe sotul au,(desi tot ce simti pentru e mila si afectiune) ve-ti suferi toti tre!tu pentru ca ai ramas cu el,cand puteai avea parte de o dragoste nebuna(si vei ramane si cu acea intrebare amara "daca il alegeam pe el?"),sotul tau va suferi pentru ca dragostea ce ti-o poarta nu ii e impartasita,si e tare "urata" singuratatea-n doi.iar el,pentru ca a crezut in iubirea voastra iar tu nu ai avut taria de a spune relatiei tale cu sotul STOP!pe de alta parte...alegandu-l pe el,pe cel ce-l iubesti,lucrurile cred ca vor sta asa: tu vei avea ceva remuscari pt ca ai ranit un suflet cald si bun(adik pe sotul tau),insa trebuie sa te gandesti ca tinandu-l langa tine,il privezi de bucuria de a fi iubit...ii vei oferi doar tristete pentru ca tu nu o sa-l poti uita pe celalalt prea usor...asa ca sotul tau ,va suferi pentru moment,insa acel cineva care-l va iubi si pe care si el o va iubi poate mai mult decat pe tine,e pus deoparte pentru el!deci..il alegi pe el...ii vei dovedi lui ca ai ti-ai dorit intr-adevar sa fiti amandoi si veti fi fericiti!so' draga mea...eu zic asa:Ia-ti inima-n dinti si spune-i sotului ca iubesti .....si iubesti ca o nebuna..si ca nu poti fi cu el cand gandul tau e tot timpul la celalalt..ca nu poti sa-l saruti cand gandul tau e la celalalt,ca nu poti face dragoste cu el cand sti ca asta il va durea pe celalalt,ca nu ai sa poti sa stai langa el cand sufletul va zbiera ca un nebun de dor...pentru ca nu l-ai mai vazut de mult pe celalalt...! va suferi,va incerca probabil sa caute explicatii..tu spune-i doar adevaru..explica-i ca dragostea adevarata nu iti propui sa vina intr-un anumit moment..ci vine singura..pe neasteptate!asa s-a intamplat si la tine..cand nu te asteptai...te-ai indragostit....ti-ai gasit sufletul pereche...cel care te completeaza..cel care te face sa razi cand iti vine sa plangi,cel care stie ce vrei de la el doar cand il privesti....NU REFUZA FERICIREA...PENTRU CA VEI REGRETA SI TE VEI INTREBA MEREU CUM AR FI FOST DACA....
Lexxya
Postat pe 25 Ianuarie 2009 02:00
scuzati greselile gramaticale si cele de ortografie..dar somnul incepe sa-si spuna cuvantul...
Lexxya
Postat pe 25 Ianuarie 2009 02:02
De la: maria_zada, la data 2009-01-25 01:46:24Daca vei inventa o poveste , ca sa il feresti de suferinta pe sotul tau, nu crezi ca va afla adevarul ? Ddecizia iti apartine, nu lasa pe niciunul din ei sa aleaga in locul tau daca vrei sa nu ai ce reprosa mai tarziu . Sau asteapta sa se sparga totul si vei ramane singura, fara niciunul din ei... Poate ca ezitarile tale sunt indreptatite, El nu e chiar asa de ...perfect. Poate ca nu-ti mai iubesti sotul atat de mult ca la inceput... Decizia iti apartine in exclusivitate.

Oricum,nu cred ca as avea ce sa inventez. Ce l-ar face pe sotul meu sa accepte despartirea ar fi asta. In rest, el considera ca daca se lupta suficient, casnicia se poate salva.
Poate ca EL,nu e atat de perfect. Sincer, daca stau sa ii compar sotul meu are mai multe plusuri. E mai realist,mai cu picioarele pe pamant, mai pragmatic.Si cu toate astea....cu celalal ma potrivesc mai bine. Cand lucram impreuna eram o echipa puternica, am avut realizari mari, care au fost foarte apreciate la vremea respectiva, cu toate ca el avea un pic nevoie sa fie impins de la spate. Asta ne-a apropiat.Eu il tineam in alerta tot timpul ( sunt zodie de foc) si a avut rezultate bune. Eram mandra de el si pot sa spun si de mine( simteam ca mi se datoreaza o parte din merite). El ma domolea foarte tare can ma avantam in cine stie ce problema riscanta, si am reusit astfel sa evit niste chestiuni ce ar fi prejudiciat tare.
In fine, ce vreau sa spun ne completam.
Oricum, decizia trebuie luata. repede. foarte repede
lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 02:05
of of of parca as fi eu in acest triunghi...doar ca la mine lucrurile s-au cam asezat, nu am putut sa termin relatia de 3 ani la timp, cel nou s-a saturat sa tot astepte si a plecat si nu mai vrea sa auda de mine, desi eu il iubesc in fiecare zi mai mult si as da orice sa intorc timpul si sa fiu mai sigura si ferma in ceea ce vreau.
Relatia veche continua, dar numai eu stiu ce e in sufletul meu...si cat de mult sufar, dar asta e...cert e ca daca acu s-ar intoarce as sti ce sa aleg dar e un pic cam tarziu...
mia200000
Postat pe 25 Ianuarie 2009 02:05
De la: mia200000, la data 2009-01-25 02:05:13of of of parca as fi eu in acest triunghi...doar ca la mine lucrurile s-au cam asezat, nu am putut sa termin relatia de 3 ani la timp, cel nou s-a saturat sa tot astepte si a plecat si nu mai vrea sa auda de mine, desi eu il iubesc in fiecare zi mai mult si as da orice sa intorc timpul si sa fiu mai sigura si ferma in ceea ce vreau.
Relatia veche continua, dar numai eu stiu ce e in sufletul meu...si cat de mult sufar, dar asta e...cert e ca daca acu s-ar intoarce as sti ce sa aleg dar e un pic cam tarziu...

Deci,asta se intampla,pana lurma. Nu reusesti sa uiti. Nu ai cum. Ne plafonam si ne legam de ani petrecuti impreuna,traim in trecut si uitam de prezent si viitor. Cat a trecut de cand ai plecat cel nou?? Nu ai incercat sa-l contactezi?
lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 02:11
N-a zis nimeni ca daca te indepartezi de el il si uiti, depinde de cat de adevarate iti sunt sentimentele. Eu nu l-a mai auzit si nici vazut 2 ani si ceva, dar iubirea a crescut in timp si s-a transformat in ceva neconditionat
DeeaCatalina
Postat pe 25 Ianuarie 2009 02:32
Ma uit in spate la cate am realizat cu sotul meu si intr-adevar mi-e greu sa las totul in urma. Suntem casatoriti de 6 ani,si suntem impreuna de 10. Mi se rupe sufletul numai la gandul ca o despartire l-ar distruge.
Apoi, stau si ma gandesc la prezent si viitor si la cum ar putea fi viata mea, daca as trece peste atatea remuscari.
In fine,e foarte greu. Sper sa nu se afle nimeni in aceasta situatie, deorece e sfasietor.
O sa incerc sa ma indepartez, am mai facut-o de atatea ori,dar de data asta n-am sa mai pun mana pe telefon la primul impuls.
lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 10:37
buna lidiaxgx,
Ghindeste bine ce ai sa faci si ghindeste repede, nu mai lungi agona.
Cu baiatul acesta nou traiesti o idila minunata ..... normal, tot ce e interzis ne atrage si ni se pare mai frumos, mai interesant si mult mai intens.
Cu amantul tau (EL) probabil ca traiesti o relatie sexuala superba, dar din motivele de mai sus, esti sigura ca vei trai si o casnicie ? ca nu va daveni monoton chind va veti muta impreuna? ca o sa il suporti 24 din 24 ? sti ce inseamna sa traiesti cu cineva ...... sa nu te deranjeze cind sforaie noaptea, cind vine mirosind a alcool de la o bere cu baietii, tu sa fi sub dus cind el e pe toaleta .... etc ... crezi ca il vei suporta dupa? tu nu sti ptr ca tu nu ai trait cu omul ala. ceea ce simti acum nu e iubire ci adrenalina - definitia personala a iubirii este : efortul pe care il face o persoana ca sa se poata multumi o viata intreaga cu un singur partener - asa ca eu cred ca tu nu il iubesti inca pe amant e doar entuziasm si placere interzisa. Fa fiecare cearta pe care o veti avea o sa ii reprosezi ca ti-ai lasat sotul ptr el, fiecare lucru pe care nu il va face in casa, sau il va face rau il vei compara cu sacrificile si eforturile care le-a facut sotul tau 10 ani.
Repet ghindeste bine ce faci si ghindeste daca tu vei putea locui si trai o viata cu omul asta cu care nu ai trait si locuit de loc si faptul ca mutatul impreuna dupa ceva timp va stinge vapaia asta ... nu cunosc nici 1 cuplu sau familie care sa aiba aceeasi flacara dupa 10 ani.
Amantul bun niciodata nu e sot bun

BAFTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
poparemus_a
Postat pe 25 Ianuarie 2009 11:11
De la: poparemus_a, la data 2009-01-25 11:11:13buna lidiaxgx,
Ghindeste bine ce ai sa faci si ghindeste repede, nu mai lungi agona.
Cu baiatul acesta nou traiesti o idila minunata ..... normal, tot ce e interzis ne atrage si ni se pare mai frumos, mai interesant si mult mai intens.
Cu amantul tau (EL) probabil ca traiesti o relatie sexuala superba, dar din motivele de mai sus, esti sigura ca vei trai si o casnicie ? ca nu va daveni monoton chind va veti muta impreuna? ca o sa il suporti 24 din 24 ? sti ce inseamna sa traiesti cu cineva ...... sa nu te deranjeze cind sforaie noaptea, cind vine mirosind a alcool de la o bere cu baietii, tu sa fi sub dus cind el e pe toaleta .... etc ... crezi ca il vei suporta dupa? tu nu sti ptr ca tu nu ai trait cu omul ala. ceea ce simti acum nu e iubire ci adrenalina - definitia personala a iubirii este : efortul pe care il face o persoana ca sa se poata multumi o viata intreaga cu un singur partener - asa ca eu cred ca tu nu il iubesti inca pe amant e doar entuziasm si placere interzisa. Fa fiecare cearta pe care o veti avea o sa ii reprosezi ca ti-ai lasat sotul ptr el, fiecare lucru pe care nu il va face in casa, sau il va face rau il vei compara cu sacrificile si eforturile care le-a facut sotul tau 10 ani.
Repet ghindeste bine ce faci si ghindeste daca tu vei putea locui si trai o viata cu omul asta cu care nu ai trait si locuit de loc si faptul ca mutatul impreuna dupa ceva timp va stinge vapaia asta ... nu cunosc nici 1 cuplu sau familie care sa aiba aceeasi flacara dupa 10 ani.
Amantul bun niciodata nu e sot bun
Ai punctat foarte bine niste lucruri, si ai mareeee dreptate. Iubirea trece si trebuie sa traim cu ce ramne dupa. Si pe sotul meu l-am iubit, dar nu cu aceeasi intensitate.
Incerc sa ma indepartez de celalalt, insa e atat de grea apropierea de sotul meu. Orice fac ma gandesc la EL, orice lucru imi aminteste de el. Am trait o poveste frumoasa. Da, relatia sexuala a fost superba, dar a fost mai mult de atat.
In fine, sunt constienta ca nu ar trebui sa las pasarea din mana pe porumbelul de pe gard.
Nu-mi dau seama cum am ajuns aici si de ce. A fost un moment de slabiciune care a evoluat.
Ma uitam la sotul meu si ma gandeam ce barbat bun e si cat de mult ma iubeste. De ce nu pot sa-l iubesc la fel??? De ce nu ma pot desprinde de amintirea celuilalt?oare peste 10 ani ce as simti cu celalalt???
Multumesc pt sfat


BAFTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 11:27
Cu sotul tau nu a fost la fel ca nu a fost o iubire interzisa si nu e vb ca nu l-ai iubit asaa mult ci nu a fost asa de intens.
cu celalalt 10 ani ???????????????????????? orice minune tine 3 zile .............
schimba locul de munca, plecati in concediu 10 zile doar voi 2 si redescoperiti-va
ia aventura asta ca si pe o experienta intirziata ....
toti facem greseli si asta nu e de condamnat .... de condamnat este gresala perpetua ..... iar pentru acesta chestie nu exista decit 1 proverb : ne meritam soarta !!!!!!!!!!
Eu nu ti-am dat nici 1 sfat decit m-am pus in situatia ta si am despicat firul in 4
singurul sfat care imi permit sa iti dau este sa nu cauti scuze (scuzele sunt ptr prosti) nu om destept gaseste SOLUTII
Iti doresc sa iti incepi o a 2a viata mai fericita si nu atit de tumultoasa ........
oricind, te rog sa imi scri chiar si privat daca vrei si mi-ar placea ca din cind in cind sa ma ti la curent

Sa fi iubita si sa iubesti !

PS: daca ramai cu sotul tau ........ rapid 1 copil ..... ce e viata fara 1 copil ..... asta va fi un nou inceput dar un adevarat nou inceput
poparemus_a
Postat pe 25 Ianuarie 2009 12:09
De la: poparemus_a, la data 2009-01-25 12:09:44Cu sotul tau nu a fost la fel ca nu a fost o iubire interzisa si nu e vb ca nu l-ai iubit asaa mult ci nu a fost asa de intens.
cu celalalt 10 ani ???????????????????????? orice minune tine 3 zile .............
schimba locul de munca, plecati in concediu 10 zile doar voi 2 si redescoperiti-va
ia aventura asta ca si pe o experienta intirziata ....
toti facem greseli si asta nu e de condamnat .... de condamnat este gresala perpetua ..... iar pentru acesta chestie nu exista decit 1 proverb : ne meritam soarta !!!!!!!!!!
Eu nu ti-am dat nici 1 sfat decit m-am pus in situatia ta si am despicat firul in 4
singurul sfat care imi permit sa iti dau este sa nu cauti scuze (scuzele sunt ptr prosti) nu om destept gaseste SOLUTII
Iti doresc sa iti incepi o a 2a viata mai fericita si nu atit de tumultoasa ........
oricind, te rog sa imi scri chiar si privat daca vrei si mi-ar placea ca din cind in cind sa ma ti la curent

Sa fi iubita si sa iubesti !

PS: daca ramai cu sotul tau ........ rapid 1 copil ..... ce e viata fara 1 copil ..... asta va fi un nou inceput dar un adevarat nou inceput


Iti multumesc pt sfat. M-am gandit si eu la asta. E important sa mai am o parere in acest sens.
Stiu ca sotul meu e mai bun. Am fost tot timpul constienta de acest aspect. Si cu toate astea...
Cu EL am avut multe certuri pe fondul faptului ca nu eram impreuna. Si la ultimele certuri, eu eram cea care il contacta. Stiu ca ma iubeste. Mi-a aratat-o de atatea ori. A stat dupa mine 1 an jumate. Simt ca ne completam reciproc.
Dar,cum ai zis si tu...orice minune tine 3 zile.
Si totusi, azi am incercat sa discut cu sotul meu. Nu stiam exact ce voi spune, doar am dus discutia intr-o zona apropiata.
A inceput sa-mi spuna cat de mult ma iubeste si cat isi doreste sa fim o familie fericita si ca va face orice doar sa stie ca se va intampla asta.
M-am blocat si mi-am inghitit cuvintele. Am inceput sa plang. Parca a simtit ceva si a vrut sa ma opreasca inainte sa fie prea tarziu.
Ironia sortii....
lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 12:54
Ar vi bine ptr moment sa traiesti cu povara pe suflet(gresala a fost a ta) si nu uita un proverb vechi ceea ce nu sti nu te poate rani ....... fa-ti ordine in viata!!!!!!!!!!!!
viata nu e asa frumoasa precum ni se pare iar daca ceva e prea frumos si perfect sa sti ca e suspect si e fals sau .......................... cel mult ILUZIE OPTICA
poparemus_a
Postat pe 25 Ianuarie 2009 13:42
De la: poparemus_a, la data 2009-01-25 13:42:30Ar vi bine ptr moment sa traiesti cu povara pe suflet(gresala a fost a ta) si nu uita un proverb vechi ceea ce nu sti nu te poate rani ....... fa-ti ordine in viata!!!!!!!!!!!!
viata nu e asa frumoasa precum ni se pare iar daca ceva e prea frumos si perfect sa sti ca e suspect si e fals sau .......................... cel mult ILUZIE OPTICA


poate ca ai dreptate...iti multumesc pt sfat.
e timpul sa iau o hotarare si sa trec mai departe,asumanadu-mi greselile.
cel putin am invatat ceva din asta. Intotdeauna cand te joci cu focul, te arzi. si te arzi rau.

lidia_c
Postat pe 25 Ianuarie 2009 16:43
Lidia, m-am hotarat sa-ti raspund si sa-ti dau un sfat din punctul meu de vedere. Vad ca nu ai mai postat nimic, nu stiu cum ai rezolvat situatia ta care parea stringenta, stiu ca in astfel de cazuri orice zi trece in mod dureros. Poate ne tii la curent.
Iata ce as face eu, asa fel ca sa nu sufere nimeni, sa nu lezam orgoliul nimanui, sa fie toata lumea impacata si incredintata ca nu era alta cale: eu as avea o discutie cu sotul meu, provocata, serioasa, adica sa o ia in serios, asa, la o cafea si vorbind la rece. In care i-as explica ca nu mai sunt indragostita de el si ca as vrea sa traiesc cu cineva de care sa fiu indragostita. Nu-i spune nimic de EL, ca si cand nu ar exista. De fapt, daca erai indragostita de sotul tau cred ca nu se intimpla povestea cu EL, asa ca e nedrept sa-l implici pe EL.
Cu alte cuvinte, l-ai intilnit sau mai bine zis l-ai descoperit pe EL din cauza ca nu mai erai indragostita de sotul tau, locul era liber in inima ta, nu stiu cum sa subliniez asta.
Acestea fiind zise, ma indoiesc ca sotul tau ti-ar cere sa stai cu el doar pentru ca el te iubeste, ar fi o dovada de egoism, intr-o legatura e nevoie de reciprocitate
nefer
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:53
stii, vreau sa spun ca paznicul cel mai grozav al unei casnicii este iubirea, nimic altceva. Eu m-am casatorit din dragoste, foarte tanara, nu vrei sa stii cati ani am de casatorie, si de-a lungul timpului, bineinteles ca s-a mai intimplat sa mi se faca curte.
Stii cum ii descurajam pe barbati, ca sa evit momente penibile? Le spuneam, de la bun inceput: sunt foarte, foarte casatorita, semn ca eram chiar indragostita de sotul meu. Mi-e rusine sa recunosc cat de mult timp am simtit fluturasii in stomac de cate ori il vedeam si pentru ca nu vroiam sa il incatusez in lanturile casniciei, ma fortam sa il las liber, sa faca ce doreste nu ce trebuie.
Tu de aceea ai fost vulnerabila, deschisa la o noua legatura, pentru ca nu il mai iiubeai, nu ai de ce sa te culpabilizezi, asta se intimpla, asa cum vine asa si pleaca dragostea.
Si daca alte argumente, de alt ordin, nu te leaga definitiv de el, ani multi petrecuti impreuna, zic de zeci de ani!, adica o viata, cu amintiri, copii care sa ramana fara un parinte, averi sau afaceri care sa se duca naibii... iarta-ma.... poate sunt cinica, am mai fost intr-un topic.. go on...
nefer
Postat pe 29 Ianuarie 2009 12:24
Iti multumesc pt mesaj.Mi-e greu sa recunosc, dar in momentul de fata s-a risipit totul.
Sotul meu a gasit la mine in telefon numarul lui de telefon si a devenit foarte secptic. CELALALT nu mai vrea nimic, cica ar fi fost prea ranit de mine... a iesit un mare NIMIC.
Crede-ma, ca daca nu vroiam sa se afle, stergeam numerele. Atunci nu mai conta, deoarece mi-as fi dorit sa fim impreuna.
Daca m-ar fi iubit m-ar fi sprijinit, dar, tipic lui, a ales ca-i mai bine sa renunte.
In fine...probabil eram un moft, ceva ce nu poate avea. Mi-a vorbit urat ( nu m-am asteptat din partea lui) si am realizat ca e timpul sa trec mai departe. M-a acuzat de diverse chestii, care nu au nici cea mai mica legatura cu realitatea.
E foarte greu, dar...nu am alta posibilitate. A ales el pt mine. Sper sa-i fie bine, chiar doresc sa-i fie bine.Eu ma simt foarte ranita in momentul de fata...o sa las timpul sa-si spuna cuvantul.
Ce ma doare, e faptul ca inainte de toate noi am fost foarte buni prieteni...si s-a pierdut si asta.
Dar...ceea ce nu ne doboara, ne face mai puternici, nu???
lidia_c
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
credeti in suflete pereche? 319 De la: maimai_no1 20 August 2011 17:10
UN SFAT 4 De la: kudika361175 30 Martie 2011 19:29
Violenta parintilor asupra copiilor 9 De la: Barbie30_ 1 Aprilie 2011 12:01
crestem odata cu sentimentele,suferinta si iubirea incredibila 13 De la: polin 6 Decembrie 2011 11:14
IUBIRE INTERZISA 28 De la: kudika_16468 26 Septembrie 2012 23:14