Setari Cookie-uri

Ce ati alege intre ratiune si sentimente?

De la: livia870917, la data 2009-02-25 09:02:21Trec printr-un moment in care realizez ca relatia pe care o am de 1 an jumate nu ma mai poate multumi in vederea unei casnicii. Ratiunea imi spune sa-l las si sa-mi vad de drum ca sunt tanara am 22 de ani, dar inima ma cam doare. Aceasta relatie este singura serioasa pana acum, iar cand zic serioasa ma refer la mutat impreuna si impartit absolut totul.... poate nu am fost pregatita pt asta... voi ce spuneti? Ps. el are 30 de ani.


Livia e firesc ca la 22 de ani sa ai conflictul asta care n-a iertat majoritatea: ratiune vs iubire. E de apreciat ca imparti cu "lumea" dilema ta... insa pan' la urma tot tu decizi ce si cum sa fim sinceri
Stii habitatul asta in comun uneori ajuta sau dimpotriva.

Trage tu linie acum si fa socoteala... merita sau nu!

aqnana
Postat pe 25 Februarie 2009 23:25
Ce ati alege intre ratiune si sentimente?
e foarte greu raspunsul....de multe ori e mai bine sa te ghidezi dupa sentimente alta data dupa ratiune...acum depinde si de situatia fiecaruia,problema trebuie analizata si prin prisma ratiunii si cea a sentimentelor si fiecare ar trebui sa aleaga pt sine ce e mai bine si ce anume il face fericit....eu de obicei aleg sentimentele si doar o singura data am ales ratiunea si bine am facut! am fost foarte inspirata
onlyme1985
Postat pe 26 Februarie 2009 01:48
asa este e greu sa gasesti ceva durabil. si da am patul pe mijloc.... multumesc frumos de comentariile voastre, aveam nevoie de opinii diverse. ideea e ca m-am hotarat sa-i mai dau o sansa, insa simt ca s-a rupt ceva in mine si ca nu va mai fi la fel.... o sa va zic daca a durat si s-a pus pe picioare, sau a fost jale.
livia870917
Postat pe 26 Februarie 2009 09:57
De la: livia870917, la data 2009-02-25 09:02:21Trec printr-un moment in care realizez ca relatia pe care o am de 1 an jumate nu ma mai poate multumi in vederea unei casnicii. Ratiunea imi spune sa-l las si sa-mi vad de drum ca sunt tanara am 22 de ani, dar inima ma cam doare. Aceasta relatie este singura serioasa pana acum, iar cand zic serioasa ma refer la mutat impreuna si impartit absolut totul.... poate nu am fost pregatita pt asta... voi ce spuneti? Ps. el are 30 de ani.


Draga mea, nu stiu cat sunt in masura sa dau sfaturi, insa in situatia in care ma aflu acum...chiar nu m-am putut abtine sa nu-ti scriu ceva.
In aceeasi situatie am fost si eu, acum 5 ani. In plus am fost si lovita, si inselata , dar pentru ca il iubeam si aveam in cap educatia primita acasa (sa nu ma culc cu cineva si apoi sa ma despart), am trecut peste toate astea si am facut marele pas: m-am casatorit. Nu s-au mai repetat bataile (slava Domnului), si-a dat seama ca a gresit, insa cu timpul am ajuns sa nu-l mai iubesc. Tot ce-mi facuse inainte de casatorie, plus faptul ca nu era asa cum mi l-as fi dorit eu...nu eram pe aceeasi lungime de unda...m-au facut sa nu mai simt nimic pentru el. Si colac peste pupaza, dupa 5 ani de casnicie, cu un copil mic, aflu ca ma inseala.
De mult incepusem sa regret decizia de acum 5 ani...dar asta mi-a pus capac. Si acum...intentare de divort, chin, discutii...Un adevarat calvar.
De-asta am si indraznit sa-ti spun o parte din povestea mea...Daca consideri ca nu va potriviti acum...mai bine inchei aici, decat sa te trezesti ca mine dupa 5 ani de casnicie... Mai sufera si altii pe langa.
Si inca ceva: cauta sa fie la acelasi nivel cu tine, intelectual, ma refer si fii cat de cat egoista. Sa-ti fie intai tie bine, apoi lui.
airam82
Postat pe 26 Februarie 2009 19:10
Multumesc din suflet ca ai avut deschiderea de a-mi vorbi....am sa iau in considerare sfatul. Sper sa gasesti ceea ce cauti pt ca tie si copilului sa va fie bine! Iar in ceea ce priveste bataia cel care loveste o data o va mai face, la fel cu inselatul si altele. E bine ca raul sa fie taiat din radacina cu siguranta!
livia870917
Postat pe 27 Februarie 2009 21:16
in mod sigur asa alege ratiunea sentimentele nu sunt intotdeauna sigure adik ca te indeamna sa faci ceea ce este "corect" ,bine pt tine...
everything_for_you
Postat pe 28 Martie 2009 11:45
Ai dreptate. Ratiunea este cea mai buna alegere. Am incercat sa-i mai dau o sansa insa acum ruptura este mult prea mare intre noi si nu mai putem purta o conversatie fara reprosuri. Acum imi dau seama ca mi-am dorit sa fie el "the one" dar nu era. Consider cand e sa fie simti si stii ca este EL. Va multumesc pentru opinii.
livia870917
Postat pe 28 Martie 2009 17:13
De la: meryan, la data 2009-02-25 14:01:18De obicei atunci cand se vorbeste de o despartire temporara,ambii parteneri o percep ca fiind una definitiva..desi,poate nu o doresc.Toate cuplurile au probleme si se spune ca cea mai grea incercare in viata unui om e sa stea in aceeasi casa cu persoana iubita,ca si in cazul tau.Apar probleme,e normal,dar important e sa comunicati si sa le depasiti..pentru ca,gandeste-te..te-ai mutat cu el in aceeasi casa..asta nu e o decizie usor de luat,implica multe responsabilitati de care poate nu ai fost constienta atunci.


Gresit,
in sensul ca NU toata lumea (ambii parteneri) vor percepe
o ''DESPARTIRE TEMPORARA''
ca fiind una DEFINITIVA! NU!!!

COMUNICAREA este o MARE PROBLEMA a societatii, in ziua de astazi

Pentru TOTI CEI CARE AU INVATAT candva SA VORBEASCA, ar trebui sa inteleaga EXACT.
Despartire TEMPORARA, dupa simpla mea parere, este o despartire TEMPORARA,
PANA ce CEL CARE A SOLICITAT-O
VA LUA O DECIZIE FINALA.

Problema reala este ca NIMENI NU VA PUTEA REZISTA, atata timp cat si-ar dorii celalat ca sa fie asteptat. Si uite asa se incurca treburile ....

Si oare de ce???
Datorita EGOISMULUI persoanei care a solicitat DEPARTIREA TEMPORARA, timp in care aceasta persoana isi face de cap pe alte ''meleaguri'', cand ar fi putut de la bun inceput sa spuna: ''SUNT (sau VREAU SA FIU) CU ALTCINEVA!''

In cazurile in care chiar EXISTA niste PROBLEME in acel cuplu - Oh, DA! - puteti avea oricare dintre d-vs. dreptul sa solicitati o perioada de armistitiu! Dar unul cinstit, in care sa stati SINGURI SINGUREI si sa analizati ''la rece'' situatia!

Doar ca, presupun eu ca de cele mai multe ori, persoanele EGOISTE (care ''se vor si pe cal, si-n teleguta''), si persoanele PROASTE (care NU STIU CE VOR) sau doar TEMATOARE - pretind o PAUZA



Aflati mai intai CE vreti de la celalalt, cunoasteti-va, sau ''Sorry!'' ''Pe acolea mi-e drumul!'' Si DUSsss SA FII !!!

agoldfish
Postat pe 3 Aprilie 2009 14:46
De la: agoldfish, la data 2009-04-03 14:46:04
De la: meryan, la data 2009-02-25 14:01:18De obicei atunci cand se vorbeste de o despartire temporara,ambii parteneri o percep ca fiind una definitiva..desi,poate nu o doresc.Toate cuplurile au probleme si se spune ca cea mai grea incercare in viata unui om e sa stea in aceeasi casa cu persoana iubita,ca si in cazul tau.Apar probleme,e normal,dar important e sa comunicati si sa le depasiti..pentru ca,gandeste-te..te-ai mutat cu el in aceeasi casa..asta nu e o decizie usor de luat,implica multe responsabilitati de care poate nu ai fost constienta atunci.


Gresit,
in sensul ca NU toata lumea (ambii parteneri) vor percepe
o ''DESPARTIRE TEMPORARA''
ca fiind una DEFINITIVA! NU!!!

COMUNICAREA este o MARE PROBLEMA a societatii, in ziua de astazi

Pentru TOTI CEI CARE AU INVATAT candva SA VORBEASCA, ar trebui sa inteleaga EXACT.
Despartire TEMPORARA, dupa simpla mea parere, este o despartire TEMPORARA,
PANA ce CEL CARE A SOLICITAT-O
VA LUA O DECIZIE FINALA.

Problema reala este ca NIMENI NU VA PUTEA REZISTA, atata timp cat si-ar dorii celalat ca sa fie asteptat. Si uite asa se incurca treburile ....

Si oare de ce???
Datorita EGOISMULUI persoanei care a solicitat DEPARTIREA TEMPORARA, timp in care aceasta persoana isi face de cap pe alte ''meleaguri'', cand ar fi putut de la bun inceput sa spuna: ''SUNT (sau VREAU SA FIU) CU ALTCINEVA!''

In cazurile in care chiar EXISTA niste PROBLEME in acel cuplu - Oh, DA! - puteti avea oricare dintre d-vs. dreptul sa solicitati o perioada de armistitiu! Dar unul cinstit, in care sa stati SINGURI SINGUREI si sa analizati ''la rece'' situatia!

Doar ca, presupun eu ca de cele mai multe ori, persoanele EGOISTE (care ''se vor si pe cal, si-n teleguta''), si persoanele PROASTE (care NU STIU CE VOR) sau doar TEMATOARE - pretind o PAUZA



Aflati mai intai CE vreti de la celalalt, cunoasteti-va, sau ''Sorry!'' ''Pe acolea mi-e drumul!'' Si DUSsss SA FII !!!



Iar pentru mai departe, ca sa exemplific, chiar daca TE-AI MUTAT cu cineva IN ACEEASI CASA, depinde foarte mult de NATURA PROBLEMELOR.

Eram studenti, mergeam uneori la o bere dupa ce ieseam de la un examen, cu toti colegii.
NU ne cunoscuseram prea bine, in sensul ca eu nu aveam permisiunea parintilor de a merge la petreceri, ori daca am fost la cateva, la ora 22:00 trebuia sa fiu IN CASA!
Ne-am casatorit, si eram la casa noastra. Atunci a inceput adevaratul CALVAR!
Daca inainte sa ne mutam in propria casa, mai ciupea niste bautura inainte de culcare, pe ascuns in dormitor, DUPA ce-l indemna propriu-i tata sa NU care cumva sa-si lase paharul de la masa neterminat, LA NOI ACASA nu a mai avut de cine sa se sfieasca. NU exista ZI din saptamana sa NU consume litrul de alcool. Si nu avea decat 22 ani.
Cand mi-a ORDONAT si mie SA BEAU, in pofida refuzurilor delicate, si a eschivarilor mele zilnice, si a devenit VIOLENT, chiar in ACEA PRIMA ZI, am plecat la parinti si apoi am intentat divortatul.

NIMIC n-are sa ma faca si NICIODATA nu voi regreta DECIZIA MEA de atunci!

NU trebuie sa va para rau de NIMIC.
NU trebuie sa va agatati de TIMP, ANI FRUMOSI sau cu ata mai mult - ANI DE SUFERINTA, pentru a va cauta MOTIVE.

DRAGOSTEA inseamna daruire, DA.
Dar nu-i vorba de NUMAI de ratiune, sau NUMAI de IUBIRE.
Este totdeauna MAI MULT, o combinatie a celor doua, si mai cu seama a ceea ce VREI SA DEVI TU INSUTI. Este doar una dintre multele DECIZII pe care urmeaza sa le iei de-a lungul intregiii tale vieti, si pe baza carora iti construiesti in final VIATA.

Poate ar fi fost intelept sa nu fi facut nici o data pasul de atunci, de a ma casatori. Poate am mai facut nenumarati PASI GRESITI in viata.
Totusi, NU REGRET!

La fel sa faci si TU, sa alegi ATUNCI CAND VEI CONSIDERA TU DE CUVINTA,
CU PROPRIA-TI MINTE.

SUCCES!
agoldfish
Postat pe 3 Aprilie 2009 15:08
De la: _justme_, la data 2009-02-26 01:48:19 Ce ati alege intre ratiune si sentimente?
e foarte greu raspunsul....de multe ori e mai bine sa te ghidezi dupa sentimente alta data dupa ratiune...acum depinde si de situatia fiecaruia,problema trebuie analizata si prin prisma ratiunii si cea a sentimentelor si fiecare ar trebui sa aleaga pt sine ce e mai bine si ce anume il face fericit....eu de obicei aleg sentimentele si doar o singura data am ales ratiunea si bine am facut! am fost foarte inspirata


Imi place grozav poza ta!

Asa suntem noi, femeile - suflet!

agoldfish
Postat pe 3 Aprilie 2009 15:13
bineinteles ca este dureros ..dar la 22 de ani..e o varsta cam fragila pentru niste hotarari poate inutile..poate nesemnificante..gandeste-te bine..yo zik sa alegi ratiunea..inteleg ca-l iubesti..dar in viata nu trebuie sa alergi dupa 2 lucruri-:barbati si R.A.T.B. ;)..fii fata desteapta..pune scoala mai presus...e timp destul si pt gagicareala
calliope
Postat pe 8 Aprilie 2009 23:39
numai tu sti ce vrei...ce iti doresti cu adevarat... think twice bafta
pamela_1
Postat pe 9 Aprilie 2009 09:47
RATIUNEA !!!
lumimari
Postat pe 23 August 2009 16:24
hmmm cel mai bine este sa imbini ratiunea cu sentimentele...nu e bine sa folosesti numai ratiunea,dar nu e bine nici sa te increzi orbeste in sentimente...uneori oamenii inseala si joaca teatru.
Valitza88
Postat pe 23 August 2009 17:16
Ce ati alege intre ratiune si sentimente?
pai fara sentimneta am fi roboti, nu am mai gasi nimic frumos care sa ne ofere placere
SweetDadyD
Postat pe 23 August 2009 18:14
Se spune ca trebuie sa faci ce simti...eu cred ca amandoua trebuiesc combinate..de fapt amandoua vin din Creier...din minte..asa ca lasa-le sa se inteleaga ele....daca nimic nu "scairtie" de ce sa-ti faci probleme....eu stiu ca " somnul ratiunii naste monstri"
pacifista
Postat pe 23 August 2009 18:39
Clar ratiunea! dragostea trece prin stomac.Este frumos sa iubesti, dar cu cap!
laviniamariad
Postat pe 23 August 2009 18:44
eu am avut o relatie d 4 ani si jumatate si am vrut sa renunt din primul an.nu am putut si am ajuns sa ne inselam reciproc....desigur ca doar eu sunt vinovata,ca barbatul cu orgoliul lui,isi uita greselile imense.....asa k sa nu ajungi k mine...sa suferi mereu si in final chiar daca si a batut joc tot sa l doresti langa tine o viata....eu akum nu mai pot!imi vine sa urlu de atata suferinta dar nu pot decat sa astept sa treaca timpul si sa mi vad de viata mea....ai grija ce ti doresti ca ti se va indeplini
crsfmv
Postat pe 23 August 2009 22:41
nu e ultimul barbat de pe pamant...sunt sigura ca odata ce o sa cunosti un alt tip care sa te faca fericita o sa iti treaca sentimentele pe care le ai acum fata de tipul respectiv.....si in plus esti tu (tanara)si o viata inainte plus o lume de barbati draguti si disponibili
cuddles
Postat pe 24 August 2009 00:03
De la: kudika022394, la data 2009-08-24 15:22:33
RATIUNE = BOGATIE =FERICIRE BUCURIE SENTIMENTE = SARACIE = NECAZURI =GREUTATI


mama cata logica...ma doare capu
in fine e opinia ta
Valitza88
Postat pe 24 August 2009 17:55
Daca mai aveam 18 ani as fi zis sentimente,am insa 41 asa ca zic ratiune dar si sentimente.Nu vreau sa aleg doar una dintre ele.

Postat pe 25 August 2009 08:04
De la: scorpio67, la data 2009-08-25 08:04:34Daca mai aveam 18 ani as fi zis sentimente,am insa 41 asa ca zic ratiune dar si sentimente.Nu vreau sa aleg doar una dintre ele.

nu conteaza varsta pt a alege intre ratiune si sentimente eu am 19 ani si am ales ratiunea.....
everything_for_you
Postat pe 2 Septembrie 2009 09:28
De la: everything_for_you, la data 2009-09-02 09:28:24
De la: scorpio67, la data 2009-08-25 08:04:34Daca mai aveam 18 ani as fi zis sentimente,am insa 41 asa ca zic ratiune dar si sentimente.Nu vreau sa aleg doar una dintre ele.

nu conteaza varsta pt a alege intre ratiune si sentimente eu am 19 ani si am ales ratiunea.....


Bine ca esti tu mai precoce,dragalasa ,eu as fi ales sentimentele,la varsta aia inca visam printi pe cai albi.

Postat pe 2 Septembrie 2009 09:45
De la: scorpio67, la data 2009-09-02 09:45:04
De la: everything_for_you, la data 2009-09-02 09:28:24
De la: scorpio67, la data 2009-08-25 08:04:34Daca mai aveam 18 ani as fi zis sentimente,am insa 41 asa ca zic ratiune dar si sentimente.Nu vreau sa aleg doar una dintre ele.

nu conteaza varsta pt a alege intre ratiune si sentimente eu am 19 ani si am ales ratiunea.....


Bine ca esti tu mai precoce,dragalasa ,eu as fi ales sentimentele,la varsta aia inca visam printi pe cai albi.

nu e vorba ca sunt mai precoce, draga, doar ca asa am crezut ca este mai bine sau, poate ca sunt mai precoce dar asta nu este un lucru rau nu-i asa??????????
everything_for_you
Postat pe 2 Septembrie 2009 18:28
Ratiunea...cu siguranta ! Sentimentele vin dupa ce primesc unda verde de la ratiune !
Summer_
Postat pe 2 Septembrie 2009 18:30
De la: everything_for_you, la data 2009-09-02 18:28:39
De la: scorpio67, la data 2009-09-02 09:45:04
De la: everything_for_you, la data 2009-09-02 09:28:24
De la: scorpio67, la data 2009-08-25 08:04:34Daca mai aveam 18 ani as fi zis sentimente,am insa 41 asa ca zic ratiune dar si sentimente.Nu vreau sa aleg doar una dintre ele.

nu conteaza varsta pt a alege intre ratiune si sentimente eu am 19 ani si am ales ratiunea.....


Bine ca esti tu mai precoce,dragalasa ,eu as fi ales sentimentele,la varsta aia inca visam printi pe cai albi.

nu e vorba ca sunt mai precoce, draga, doar ca asa am crezut ca este mai bine sau, poate ca sunt mai precoce dar asta nu este un lucru rau nu-i asa??????????


Nu e un lucru rau dar nu esti totusi prea sceptica.Unde e nebunia aia frumoasa a tineretii pentru care ai putea sa spargi si Everestul in doua.

Postat pe 2 Septembrie 2009 18:58
Toata lumea se da rationala dar topicurile abunda de subiecte in care primeaza clar sentimentele.Nu credeti totusi ca va ascundeti dupa degetel putin? Spuneti-mi mie ca atunci cand erati pustoaice si v-ati indragostit prima data, a primat ratiunea?

Postat pe 2 Septembrie 2009 19:09
ratiune clar...tot timpul am ascultat-o si nu m-a inselat
te poti indragosti de cineva care e acoolic de ex...ramai cu el in continuare ca-l iubesti?
klaudya_e
Postat pe 22 Octombrie 2009 18:51
raspuns final: ratiune!
greierash_is_back
Postat pe 22 Octombrie 2009 18:59
Suzuki este intrebat de catre o ziarista ce ar alege dintre ratiune si sentimente.
-femeia.-a raspuns Suzuki.Pentru ca le are pe amandoua.
kudika023770
Postat pe 22 Octombrie 2009 20:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VA ROG AJUTATI-MI FETITA SI VOTATI 1 De la: adria_ana 4 Noiembrie 2010 08:05
OARE FEMEIA SI BARBATUL SE VOR INTELEGE VREODATA? 9 De la: dyia 1 Ianuarie 2009 10:52
prietenul meu vorbeste tot tipul cu fosta 22 De la: kudika_993705 30 Septembrie 2015 00:47
exista vreo solutie.. vreo legatura intre noi? 2 De la: rashela 20 Octombrie 2009 01:24
Atrag homosexuali! 34 De la: kudika414141 13 August 2011 22:22