Setari Cookie-uri

s-a schimbat dupa nici un an de casatorie

Nu mai poti salva nimic.Nu poti readuce la viata ceva ce a murit deja.E prea nenorocit ca sa mai stai langa el.Nu se merita.
dana_mv
Postat pe 7 Iunie 2009 18:46
Nu mai pierde timpul, du-te la un avocat sa-ti formuleze actiunea de divort.Mult noroc.
nocturnalia
Postat pe 11 Iunie 2009 14:29
Iubita mea, daca ai posibilitatea si curajul necesar, fa-o cat mai curand; pleaca de langa el si vezi-ti de viata ta, pentru ca una ai. Si iti spun asta dand, in acelasi timp, un sfat si pentru mine, pentru ca si eu sunt in exact aceeasi situatie. Am 22 de ani, sunt studenta si m-am casatorit acum aproape 1 an jumate cu un barbat mai mare cu 9 ani, dupa o relatie de 5 ani, din care aproape 3 am stat impreuna inainte de nunta. Doar ca la mine lucrurile s-au schimbat mult mai rapid: dupa doar 2 saptamani de la nunta, totul s-a schimbat, a devenit o bruta, de nerecunoscut. Recunosc, nu ma loveste, dar ma darama psihic. Iar acum tot ce mi-as dori ar fi sa o iau de la capat langa un baiat pe care sa il pot iubi si care sa ma iubeasca asa cum trebuie. Recunosc si ca nu m-as grabi, ca practic nu barbat imi tmai rebuie mie acum, dar dupa ce am esuat in casnicie (mult prea devreme pentru un asemenea esec) am descoperit ca dragostea era chiar langa mine, in bancile facultatii. Dar eram prea oarba ca sa imi dau seama ca oamenii trebuie sa isi vada de viata cu cei de varsta lor... Sper sa reusesc si eu, dar si tu, sa imi fac curaj sa intentez divort, pentru ca viata nu e deloc placuta asa. Dar mai este o problema cea mai mare este acum ca toata lumea pune etichete; toti vor folosi casatoria ca scuza: "Nu pot avea o relatie cu tine, nu pot sa imi petrec viata langa o fata care a mai fost maritata o data. Sunt prea mic pentru asta..." Si asta ti-o spun din experienta... Mult noroc!
ciella
Postat pe 13 Iunie 2009 00:02
of, eu nu te inteleg! Si la mine au aparut probleme in casnicie dupa 2 ani si ma gandesc acum sa divortez!
Daca ar fi ridicat palma la mine a doua zi intentam divortul nici nu stateam pe ganduri!
luizavlad
Postat pe 17 Iunie 2009 14:34
Mai fata, tu esti constienta de ce vorbesti? Ca mi s-a facut parul maciuca!
Unu: CE CONTEAZA MOTIVUL pentru care te loveste? UN MOTIV in sine, NU EXISTA. EXISTA SCUZE. Scuze sa te loveasca. E un animal, si atat.

Si cum adica "E GREU" sa iei decizia sa pleci? Adica... INCA mai esti acolo?
De ce il lasi sa-ti faca asta, draga mea? Nu meriti. Cum adica, tu, mai tanara decat el, dragutza, cu o cariera inainte, inca mai eziti sa pleci?
PLEACA - PLEACA - PLEACA!

Nici nu te uita inapoi. Nici nu asculta cand va veni dupa tine (pentru ca va veni, oo, da! Pun pariu ultimul meu banutz ca da!), sa nu ii asculti justificarile... TOTI abuzatorii au justificari cu duiumul... Si, cumva, tu esti vinovata pentru ca ei te bat - in viziunea lor...

PLEACA!
Dor_a
Postat pe 17 Iunie 2009 15:21
Imi pare rau pt tine....cred ca mai sunt foarte multe femei care trec prin asa ceva dar nu au curajul sa zica la nimeni......sfatul meu este sa pleci si cum mai zicea cineva:nici nu te uita in urma....
Maddallena
Postat pe 18 Iunie 2009 14:13
PLEACA CAT MAI REPEDE! daca nu aveti copii si nici prea multe bunuri de impartit, procesul de divort nu va dura mult. invoci violenta conjugala si gata . nu trebuie decat sa platesti o taxa de timbru si te-ai scos. nu sta sa supoti mitocania lui!
AI DEMNITATE!meriti mai mult. lasa-l naibii (ti-o spun din aceeasi experienta. din nefericire eu inca mai tebuie sa stau cu el deoarece ne leaga o afacere impreuna si pana nu scoatem investita mai suport - la mine e doar volenta verbala, dar si aceea doare)
bafta!
aimee023
Postat pe 24 Iunie 2009 13:29
De la: dany_elac, la data 2009-06-13 00:02:08Iubita mea, daca ai posibilitatea si curajul necesar, fa-o cat mai curand; pleaca de langa el si vezi-ti de viata ta, pentru ca una ai. Si iti spun asta dand, in acelasi timp, un sfat si pentru mine, pentru ca si eu sunt in exact aceeasi situatie. Am 22 de ani, sunt studenta si m-am casatorit acum aproape 1 an jumate cu un barbat mai mare cu 9 ani, dupa o relatie de 5 ani, din care aproape 3 am stat impreuna inainte de nunta. Doar ca la mine lucrurile s-au schimbat mult mai rapid: dupa doar 2 saptamani de la nunta, totul s-a schimbat, a devenit o bruta, de nerecunoscut. Recunosc, nu ma loveste, dar ma darama psihic. Iar acum tot ce mi-as dori ar fi sa o iau de la capat langa un baiat pe care sa il pot iubi si care sa ma iubeasca asa cum trebuie. Recunosc si ca nu m-as grabi, ca practic nu barbat imi tmai rebuie mie acum, dar dupa ce am esuat in casnicie (mult prea devreme pentru un asemenea esec) am descoperit ca dragostea era chiar langa mine, in bancile facultatii. Dar eram prea oarba ca sa imi dau seama ca oamenii trebuie sa isi vada de viata cu cei de varsta lor... Sper sa reusesc si eu, dar si tu, sa imi fac curaj sa intentez divort, pentru ca viata nu e deloc placuta asa. Dar mai este o problema cea mai mare este acum ca toata lumea pune etichete; toti vor folosi casatoria ca scuza: "Nu pot avea o relatie cu tine, nu pot sa imi petrec viata langa o fata care a mai fost maritata o data. Sunt prea mic pentru asta..." Si asta ti-o spun din experienta... Mult noroc!
mai fetelor lasati conceptiile din 1700 toamna! ce conteaza ca ati fost maritate???????? ce etichete neica????? ce divortata este sinonim cu handicapata? curaj dragelor si nu pierdeti vremea linga niste animale! timpul nu se mai intoarce inapoi!...........eu am divortat de primul sot dupa 13 ani de stat impreuna ........si am un copilas de 16 care este cu mine! asta nu ma impiedicat sa am o noua viata asa cum am dorit linga un om minunat! totul este sa stii ce vrei!
FRANNNCE
Postat pe 24 Iunie 2009 13:42
uh in acest caz....dute cit vezi cu ochii....eu am un principiu ..nu este respect..adio iubire...nici macar o palma nu asi accepta....sa nu zic de injuraturi..batai..si altele....viata merge inainte...
pamela_1
Postat pe 24 Iunie 2009 15:01
Scapa cat de repede poti dintr-o asemenea casnicie..de fapt ce casnicie?! ar fi trebuit sa fiti ca-n primele zile de iubire dupa primul an de casatorie....lasa-l!!! Vorbeste cu parintii sa te sprijine, si intenteaza divort! Esti tanara si nu ti se intampla nimic daca vei fi divortata...cel care iti va lua inima si te va iubi cu adevarat iti va intelege situatia prin care ai trecut. Nu ai motive sa ma ramai langa el! Iti doresc numai bine!
lilib78
Postat pe 24 Iunie 2009 15:51
Pleaca urgent din mocirla asta ,altfel vei ajunge sa crezi ca asa trebuie sa fie intr-o casatorie.Victimile abuzurlor de acest gen ajung sa fie atat de speriate incat nu mai reusesc sa se rupa din astfel de mizerii de relatii.Nu te-ai nascut sluga ,dragostea nu se mentine cu umilinta si violenta .PLEACA ,NU TE IUBESTE,NU TE RESPECTA , NU TE VREA ASA CUM ESTI,.E O BESTIE SI O BRUTA SI NU TE MERITA.

Postat pe 26 Iunie 2009 08:00
De la: scorpio67, la data 2009-06-26 08:00:01Pleaca urgent din mocirla asta ,altfel vei ajunge sa crezi ca asa trebuie sa fie intr-o casatorie.Victimile abuzurlor de acest gen ajung sa fie atat de speriate incat nu mai reusesc sa se rupa din astfel de mizerii de relatii.Nu te-ai nascut sluga ,dragostea nu se mentine cu umilinta si violenta .PLEACA ,NU TE IUBESTE,NU TE RESPECTA , NU TE VREA ASA CUM ESTI,.E O BESTIE SI O BRUTA SI NU TE MERITA.
"NU E DRAGOSTE ACEEA CE SE SCHIMBA CAND DE O SCHIMBARE DA ."

Postat pe 26 Iunie 2009 08:01
Cred ca e cineva pe fir...Daca te agreseaza in orice fel,nu are rost sa mai continui convietuirea in doi.Esti tanara ,desteapta si e pacat sa te ratezi pentru un asemenea om.Ai toata viata inainte,iar ce-i al tau e pus deoparte.Vant din pupa! Curaj ca nu merita.
dalimi
Postat pe 9 Iulie 2009 15:30
Principiile Pamelei 1 ,sunt fff corecte si solide,demne de urmat ,DAI RESPECT ASTEPTI RESPECT ,SI UNDE RESPECT NU E ,NU STIU CE MAI E.
Si la mine primul an de casnicie a fost unul fff nasol .............cu exagerari ,cu vorbe grele ,cu promisiuni de bataie,si de divort ...............NASOL.Eu ma consumam ,plangeam si ma necajeam , incercam sa trec peste cu gandul ca pana acum timp de 6 ani nu a fost asa ,si probabil se va schimba cand ajungem la casa noastra ........Fiecare cearta insa m-a intarit ,am inceput sa nu ma mai consum, sa ignor .............a vazut ca sunt ferma pe pozitie si a inceput sa fie mai atent .Suntem amandoi 2 firi impulsive ,eu nu ma pot preface ,si cand vad lipsa de respect.....nu pot sa tac............,nesimtirea si obraznicia ,nu le pot ignora si cand intrece nota ,ii atrag atentia ,insa nu ii convine ...........ma rog ..........Multe pot fi trecute cu vederea insa promisiunile de bataie sau divort........NUUUUUUU.....asta nu mai pot tolera (oricat de frustrat e el ca s-a maritat ,nu s-a inusrat ....caci momentan stam la mine pana ce termina apartamentul de renovat ).Acum astept FAPTE ...i-am expus ca asa ceva nu se poate ,ori se maturizeaza ,si intelege ca nu e el cel care are dreptul sa spuna ce vrea la nervi-ca si vorbele dor--.
Acum stiu un lucru ,ori vad fapte ,care sa dureze,ori nu are rost sa stau sa ma consum langa INCA un copil la cei 27 ani ai lui.SUnt tanara si viata merge inainte ,am 24 de ani si proasta nu sunt.............daca va deschide ochii ..........o sa vad .Nu am ajuns inca in stadiul sa se concretizeze in fapte ceea ce promite ,poate de asta am si tupeu sa mai incerc ,stiind ca are un sufllet bun ,insa e prea arogant sa TACA ,caci totusi timp de 6 ani ,nu s-a prefacut .
D-zeu sa ne dea putere sa deschidem ochii si sa trecem cu bine peste toate ,avem si suflete care merita hranite cu DRAGOSTE ,ATENTIE,RESPECT SI INTELEGERE .

alinutza1985
Postat pe 14 Iulie 2009 10:38
:smlconfused0067: mai fetelor lasati conceptiile din 1700 toamna! ce conteaza ca ati fost maritate???????? ce etichete neica????? ce divortata este sinonim cu handicapata? curaj dragelor si nu pierdeti vremea linga niste animale! timpul nu se mai intoarce inapoi!...........eu am divortat de primul sot dupa 13 ani de stat impreuna ........si am un copilas de 16 care este cu mine! asta nu ma impiedicat sa am o noua viata asa cum am dorit linga un om minunat! totul este sa stii ce vrei! [/quote]

Daca eu as fi cea care are o asemenea conceptie, atunci mi-as asuma intreaga realitate si cu siuranta ca nu m-as plange... Dar m-am lovit deja de asta. Am auzit ceva de genul : "Te iubesc! Te ador! Esti tot ce imi doresclanga mine, dar daca ajungem sa ne casatorim... Nu cred ca pot. Nu pot sa accept ca fata pe care o iubesc cel mai mult sipe care o vreau alaturi tot restul vietii sa mai fi fost casatorita, sa mai fi facut asta cu un alt barbat." Eu ce mai pot replica la asta??? Ca hahdicapata chiar nu sunt, slava Domnului, doar maritata... Sau divortata, eventual...
ciella
Postat pe 14 Iulie 2009 17:05
De la: luizavlad, la data 2009-06-17 14:34:59of, eu nu te inteleg! Si la mine au aparut probleme in casnicie dupa 2 ani si ma gandesc acum sa divortez!
Daca ar fi ridicat palma la mine a doua zi intentam divortul nici nu stateam pe ganduri!



Nu vreau sa fiu indiscreta ...............dar ce ai facut pana la urma...........cum sunteti acum?Ce s-a intamplat ........(te intreb pentru ca si eu sunt intr-o mare dilema........si nu stiu cat ar trebui sa mai astept o rezolvare de la sine a problemelor.............) .Daca sunt prea indiscreta ,scuze .
alinutza1985
Postat pe 17 Iulie 2009 09:52
De la: alinutza1985, la data 2009-07-17 09:52:25
De la: luizavlad, la data 2009-06-17 14:34:59of, eu nu te inteleg! Si la mine au aparut probleme in casnicie dupa 2 ani si ma gandesc acum sa divortez!
Daca ar fi ridicat palma la mine a doua zi intentam divortul nici nu stateam pe ganduri!



Nu vreau sa fiu indiscreta ...............dar ce ai facut pana la urma...........cum sunteti acum?Ce s-a intamplat ........(te intreb pentru ca si eu sunt intr-o mare dilema........si nu stiu cat ar trebui sa mai astept o rezolvare de la sine a problemelor.............) .Daca sunt prea indiscreta ,scuze .


Ok, nici eu nu vreau sa ma bag aiurea, dar de ce trebuie sa afli ce a facut x pentru a lua o hotarare care priveste viata ta personala¿ Daca un sfert dinfemeile maltrate aleg din neputinta sa ramana langa respectivii, vei face si tu la fel? O sa-ti raspund doar la ultima "nedumerire" pe care o ai.. NU EXISTA O REZOLVARE DE LA SINE A PROBLEMELOR IN CUPLU.
rashela
Postat pe 17 Iulie 2009 16:21
Da,rashela,nu pot sa te contrazic ,zici bine ceea ce zici,pana la un moment dat ,deoarece uneori mai ai nevoie de o parere ,sa auzi si alte ''masuri''care s-au aplicat in vederea rezolvarii unor situatii mai neplacute din viata .Normal ca nu as accepta sa stau cu cineva care ma maltrateaza ,sau sa imi traiesc viata dupa cum o fac si alte femei/fete care povestesc ce si cum patesc si fac ele,insa te ajuta sa iti dai seama daca exagerezi sau nu ,ori prin actiunile care le faci ,ori prin pesimismul/optimismul cu care privesti lucrurile . La urma urmei ai nevoie de o parere ..........:(
alinutza1985
Postat pe 5 August 2009 09:24
A dat in tine? Da-l dracu ...la 22 de ani ai toata viata inainte...Ma gandesc ca e greu dupa 4 ani , dar trebuie sa gasesti puterea sa te ridici, mai ales daca ai si sprijinul parintilor, care e foarte important... probabil ca noua ne este usor sa-ti dam sfaturi nefiind in situatia ta, netrecand prin ce treci tu, dar singurul lucru pe care-l poti face pentru tine este sa te desprinzi din aceasta situatie. Timpul o sa vindece si ranile lasate si o sa stearga si prejudecatile oamenilor, daca pentru asta iti faci griji.
Si eu sunt sigura ca o sa vina dupa tine (am o prietena care a avut probleme mari dupa ce s-a despartit de un animal care o batea crunt- o urmarea , o astepta la serviciu) si atunci trebuie sa fii cu adevarat puternica,i sa nu-i accepti scuzele si nici sa nu te las afectata de amenintarile lui. eu pot doar sa-ti urez succes si curaj!
glamour_girl
Postat pe 7 August 2009 02:37
si eu sunt de aceeasi parere. mai ales ca am trecut prin asa ceva.la nici un 1 an de la casatorie au inceput aceleasi "Probleme"...la prima palma pe care mi-a dat-o (noi avem si un copil impreuna) i-am facut bagajul si l-am dat afara. nu meriti o asemenea viata. in 17 iulie a dat ptr prima data in mine si in copil(doar o plama, dar a fost deajuns) si in 10 august am bagat divortu. nu ma sta pe ganduri..cel putin eu nu am stat,desi sunt constiienta ca imi va fii greu sa cresc singura un copil..dar mai bine asa decat sa chinui o viata intreaga.
aylla
Postat pe 15 August 2009 21:11
De la: lady_me, la data 2009-03-05 12:16:23Sunt momente in viata cand simti ca totul s-a sfarsit...ca iti doresti sa te inghita pamantul..ca el..nu e el..cand nu stii pur si simplu dece ti se intampla tie toate astea. si atunci vesnica intrebare: de ce eu? cu ce-am gresit?
M-am casatorit anul trecut in august cu un barbat mai mare decat mine cu 9 ani, eu fiind studenta acum in ultimul an la facultate.Asta..dupa o relatie de 4 ani impreuna..in care am trecut impreuna si peste bune, si peste rele. EL- primul barbat din viata mea. Eu- ..probabil nici nu le mai stie numarul.
Insa relatia mea s-a intors la peste 90 de grade. Simt ca nu ma mai iubeste. Jigniri..insulte..ma loveste..nimic din ceea ce fac nu este bine.. Clar..sunt doar o proasta. Din apelativul "fa" nu ma mai scoate. cred ca nici macar nu mai stie cum ma cheama. Mai nou...dupa niste datorii pe crae si le-a facut singur dorind sa aiba o gradina ca in reviste... imi spune ca s-a saturat sa ma intretina, ca ar trebui sa plec si eu la munca in italia cateva luni.. Oricum, facultatea mea si toate cheltuielile aferente acesteia sunt platite in continuare de parintii mei.Iar in ceea ce priveste csatoria, el a insistat sa ne casatorim mai devreme, chiar daca eu nu am un serviciu. Ca sa iu mai clara..s-a rugat de mine timp de un an de zile sa ma mut la el. stam cu ai lui, insa separat...nici maica-sa nu mai intelege ce e cu el. Intre noi este acum o situatie tensionata care apasa destul de greu. Ca sa nu mai spun ca cu cateva luni in urma, m-a lovit destul de tare..si de mult... de ce? fara motiv. pentru ca nu era pus covorul la dunga. pur si simplu de catre ori ma vede da in mine. ca sa nu mai vorbim despre sex in aceasta relatie.. acesta nu exist, iar daca exista... e cel mai prost . a ajuns sa imi fie sila. de tot.
nu stiu cand si de ce am ajuns aici.. ma simt incurcata intr-o relatie de mizerie pe care nu am vrut-o.. in care nu ma mai recunosc nici pe mine ..si nici pe el. nu stiu daca sa imi fac bagajul si sa plec la maica-mea... sau sa incerc sa salvez oarecum aceasta relatie.sau ce a mai ramas din ea. pentru ca pana la urma...ne-am luat din iubire.
am nevoie de un sfat..am nevoie de ajutor...








solutia ta se numeste DIVORT.cat mai poti si mai ai timp sa iti gasesti pe altcineva!!nu sa realizezi cand e prea tarziu ce ai fi putut sa faci!!
tania20
Postat pe 16 August 2009 12:52
De la: aylla, la data 2009-08-15 21:11:40si eu sunt de aceeasi parere. mai ales ca am trecut prin asa ceva.la nici un 1 an de la casatorie au inceput aceleasi "Probleme"...la prima palma pe care mi-a dat-o (noi avem si un copil impreuna) i-am facut bagajul si l-am dat afara. nu meriti o asemenea viata. in 17 iulie a dat ptr prima data in mine si in copil(doar o plama, dar a fost deajuns) si in 10 august am bagat divortu. nu ma sta pe ganduri..cel putin eu nu am stat,desi sunt constiienta ca imi va fii greu sa cresc singura un copil..dar mai bine asa decat sa chinui o viata intreaga.

cred ca este greu in astfel de situatie insa trebuie mult curaj...iubirea nu inseamna palme si injuraturi...iubirea este frumoasa..daca nu ai gasit-o inca...fugi si cauta-o
cristiana_cris
Postat pe 17 August 2009 15:40
Aylla ,multa bafta sa treaca totul repede si fara piedici .Fii tare ,si gandestete la cat rau ti-a facut ,de te-a derminat sa recurgi la asta .Tu si copilul tau meritati un camin cu dragoste si intelegere ,nu cu iesiri din fire si nestapanire de sine .......care nu stie sa inteleaga si sa lase de la el ,doar pe motiv ca orgoliul lui este lezat de cine stie ce nimicuri .
Ai grija de tine si de bebe-ul tau .Sa iti traiasca !
alinutza1985
Postat pe 18 August 2009 08:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut 17 De la: donttouch 7 Aprilie 2009 10:09
Aranjamente florale nunta 1 De la: andrea28 12 Februarie 2010 15:31
Voi credetti in legatul cununiei??? 0 De la: 30 Octombrie 2012 02:59
buna 0 De la: 16 Septembrie 2010 09:59
un sfat va rog mult astept raspuns 41 De la: kudika190979 13 August 2010 16:03