Setari Cookie-uri

Dilema mare...!!!

Buna,

Am sa incep si eu asa cum incep majoritatea d'nelor si d'soarelor de pe forum: am 35 de ani, sunt casatorita de 13 ani de pe urma careia a rezultat un copil acum in varsta de 10 ani.
Pe scurt nu am facut alegerea buna de la inceput : nepotrivire de caracter, la pat nici atat, principii de viatza total diferite si una peste alta au un sot extrem de gelos si posesiv...intr'un cuvant am invins soarta si ne'am casatorit fara sa acultam nici unul dintre noi cel de'al sase'lea simt...eu cel putin am facut pasul cel mare sperand ca voi reusi sa il schimb si prin compromisuri sa mergem inainte in viatza. Doar ca nu am luat in calcul varianta ca nu il iubeam la nebunie..era mai degraba o atractie si tineam la el. Mam casatorit virgina, a fost primul si ultimul barbat din viata mea pana in prezent.
Am facut nnnn compromisuri (mai mult eu) am sperat intr;o schimbare miraculoasa, insa nu a fost deloc asa. Poate am gresit incercand sa il shimb, poate nu aveam dreptul tinand cont ca asa e el...insa am tinut cu tarie ca fam sa nu se destrame si am indurat...:(( ani de gelozie nefondata, vb urate, jigniri, tipete..:((
Nu as fi vrut niciodata sa ajung in acest punct in care sa spun ca nu mai pot merge mai departe...13 ani am muncit pe rupte, am facut o casa, am realizat enorm de multe prin ambitia mea, ca pe baza lui nu reuseam insa degeaba...am ajuns in punctul sa nu imi mai pese de lucrurile materiale ci sa imi doresc linistea sufleteasca pe care nu o mai am demult timp. In ultimul an s'au accentuat certurile, vb urate, discutiile inutile m'au ranit intr'atat incat imi simit sufletul precum o ceasca de portelan pe care o spargi si nu o mai poti lipi la loc :(((..
Am ajuns la o rascutce de drumuri. STiu ce vreau de la viatza: sa nu mai fiu cu el, mi'a ajuns cutitul la os deja...singura probl este copilul care nu vrea sa mearga cu mine...Locuim cu socacra mea care l'a crescut eu muncesc f mult si soacra mea a fost acolo omniprezenta. Asta e motivul pt care el nu poate sa plece de langa bunica lui. Aparte de asta, cum isi petrece f mult timp cu ei, a devenit usor egoist precum tatal sau si cum copiii sunt usor de manipulat a ajuns sa nu imi de'a mie dreptate ci lui taica'sau. Asta ma doare enorm. Sotul meu stie ca nu ma pot rupe de copil si profita de acest lucru, facandu'ma sa fierb in suc propriu zilnic...
Sunt atat de confuza incat imi vine sa plec in pustiu sa nu mai aud de nimeni sa nu mai vad pe nimeni.
cum sa depasesc aceasta perioada. A mai fost cineva in aceasta postura vreodata sa simta ca i se naruie pamanutul de sub picioare..?? ;(
Mary76
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:10
stai pe aproape ca nu esti singura ! si nu mai pune accentul pe copil ca daca era sa te iubeasca nu ajungeai aici.ia-ti hamul si prastia si intinde-o!
PICCKARD
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:16
A mai fost. Nu stiu ce naiba inseamna "al saselea simt", am tot auzit vorbindu-se de el... da' daca fiecare l-am avea... nu ne-am casatori niciodata. Dragostea nu se cere draga mea, ea se daruieste. Ai daruit vreun pic in astia 13 ani, ori ai asteptat si ai fiert in suc propriu... ca nu ai primit cat meritai ?!? Dragostea-i dragoste si munca-i munca. Nu le confunda.
alegro6543
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:16
Deci...tu stiai la ce caruta te inhami si ai mai facut si un copil cu individul? Acum n-ai decat sa suporti consecintele. O sa traiesti toata viata langa un barbat pe care nu-l mai vrei de dragul copilului sau o sa pleci in lume tragand dupa tine povara ca ti-ai lasat copilul fara mama. E naspa rau situatia dar cu buna-stiinta ai actionat in trecut si l-ai luat de barbat.
Ionyssa
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:18
De la: Ionyssa, la data 2011-12-01 18:18:45Deci...tu stiai la ce caruta te inhami si ai mai facut si un copil cu individul? Acum n-ai decat sa suporti consecintele. O sa traiesti toata viata langa un barbat pe care nu-l mai vrei de dragul copilului sau o sa pleci in lume tragand dupa tine povara ca ti-ai lasat copilul fara mama. E naspa rau situatia dar cu buna-stiinta ai actionat in trecut si l-ai luat de barbat.

poate a fost o ambitie de moment sau cum zice ea o atractie
PICCKARD
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:23
Copiii sunt usor de manipilat, tu ai spus-o; fa-ti copilul sa te iubeasca si apoi plecati. E singura solutie. Cum sa-l faci sa te iubeasca? Nu trebuie decat sa faci ce fac MAMELE de obicei
ilumax_76
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:30
De la: ilumax_76, la data 2011-12-01 18:30:47Copiii sunt usor de manipilat, tu ai spus-o; fa-ti copilul sa te iubeasca si apoi plecati. E singura solutie. Cum sa-l faci sa te iubeasca? Nu trebuie decat sa faci ce fac MAMELE de obicei


manipulat*
ilumax_76
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:31
De la: PICCKARD, la data 2011-12-01 18:23:38
De la: Ionyssa, la data 2011-12-01 18:18:45Deci...tu stiai la ce caruta te inhami si ai mai facut si un copil cu individul? Acum n-ai decat sa suporti consecintele. O sa traiesti toata viata langa un barbat pe care nu-l mai vrei de dragul copilului sau o sa pleci in lume tragand dupa tine povara ca ti-ai lasat copilul fara mama. E naspa rau situatia dar cu buna-stiinta ai actionat in trecut si l-ai luat de barbat.

poate a fost o ambitie de moment sau cum zice ea o atractie



Da-o dracului de atractie sau de ambitie! Atractia si ambitia nu trebuie sa duca la o casnicie nefericita inca dinainte de a incepe si la un copil bulversat si manipulat care o sa devina la fel de insensibil ca si tac-su.
Ionyssa
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:56
Da eu am fost intr-o situatie asemanatoare.Mai rau , cat copilul meu a locuit cu bunica (mama lui) in momentele in care vorbeam la telefon ma injura , vorbea urat.Acum imi spune ca n-a stiut ce spune , ca a fost invatata.Dar am indurat destul pana si-a dat seama copilul ca toate e i-au bagat in cap au fost minciuni .Ca atare ca s-a intors roata dar pe mine nu ma bucura aspectul asta.
Mayyyyana
Postat pe 1 Decembrie 2011 19:14
buna seara...citind randurile scrise de tine..povestea ta...m-a facut sa ma gandesc la mine..eu sunt casatorita de un 2 ani..desi am 24 de ani...m-am indragostit fara sa imi doresc sau sa ma gandesc prea mult la consecintele acestui lucru..de un barbat pe care nu l-am cunoscut prea bine..inconstienta varstei...aleg sa dau vina pe varsta si nu pe mine...m-a facut sa ma casatoresc cu el...si sa fac aasa devreme un copil....sunt multe de spus dar pentru ca sunt pe pagina povestioarei tale...nu voi zice decat..ca am acelasi sot care nu ma apreciaza ..nu ma respecta...mi-a zis zis ca vrea sa caute una mai buna decat mine...eu doar ce sunt ...mama copilului ,lui nu-i mare lucru nu?...oare daca nu pun punct ...de la inceput voi ajunge ca tine...?sau ca alta femeie care se plange pe acest forum..?..e groaznic fetelor credeti-ma...sa treci printr-o casnicie care de la inceput esueaza....nu stiu cum sa pun punct si la ce sa pun punct....mult succes stimata doamna...putere de a trece cu bine peste tot ce va asteapta...
roxanadenis
Postat pe 1 Decembrie 2011 20:38
Draga mea prietena. Am trecut printr-o relatie asemanatoare ca a ta cu un barbat. Era posesiv - eu eram inocenta cum ziceai tu...niki mie nu mi-a prea placut de el de la inceputt insa l-am trimis la plimbare inainte ca el sa-si faca sperante cu mine. Ironia sortii este ca el tot continua sa ma caute si mai mult din mila pt el - insa trebuie sa recunosc ca era si dragut - am acceptat sa ies cu el crezand la fel ca si tine caci poate in timp o sa ajung sa-l iubesc. Asa eram si eu ambitioasa el era posesiv si lasator in plus si maret si un pik mincinos. Adevarul e ca s-ar fi insurat cu mine, venea pe-acasa se baga pe sub piele la ai mei sa fie totul bine - insa important este faptul ca in cazul meu nu m-am lasat dusa de el. A mai incercat sa ma loveasca pe urma zicea ca-s cea mai de pret ca ma place ca sunt ce are el mai de pret - cuvinte care ma atrageau la el daca i se vedeau astea si in fapte...insa din pacate nu am stiut sa pun punct si gata. De aceea draga mea ziceam ca dragoste in timp nu se poate- poate sa fie actractie daca nu e potrivire de gandire si de caracter. Cu atat de mult nu mai poti continua relatia langa acest om...Tu fa-ti datoria de mama fata de copil - arata-i ca esti langa el dar ai dreptul sa ai si tu viata ta si sa fi fericita. Pe cat de ambitioasa esti pe atat de slaba de caracter esti...Cand ai de gand sa faci sa-ti fie bine ??? Daca nu acum nu o vei mai face nikiodata - e bine sa te gandesti atat la tine cat si la altii in aceiasi masura - dar nu poti sa te gandesti la altii iar tu sa te injosesti pe tine - ajungi in depresie ceea ce nu duce decat la boala fizica si psihica.... Succes draga mea sper sa-ti fie bine si sa iei o hotarare inteleapta...
kudika_nikole
Postat pe 1 Decembrie 2011 23:06
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 23:06:43Tu fa-ti datoria de mama fata de copil - arata-i ca esti langa el dar ai dreptul sa ai si tu viata ta si sa fi fericita. Pe cat de ambitioasa esti pe atat de slaba de caracter esti...Cand ai de gand sa faci sa-ti fie bine ??? Daca nu acum nu o vei mai face nikiodata - e bine sa te gandesti atat la tine cat si la altii in aceiasi masura - dar nu poti sa te gandesti la altii iar tu sa te injosesti pe tine - ajungi in depresie ceea ce nu duce decat la boala fizica si psihica.... Succes draga mea sper sa-ti fie bine si sa iei o hotarare inteleapta...


Cu alte cuvinte , ce-i propui? Sa-si lase copilul? Daca ar fi ales sa fie in primul rand mama, acum nu ar mai fi avut aceste probleme. Ma enerveaza femeile care fac copii si ii lasa in grija altora. Nu stiu sa-mi aleg bine partenerul, nu ma inteleg cu el deloc dar ma fu*t in dra*ci cu el si mai ca*c si copii, ca apoi sa-i las pe ici pe colo.
ilumax_76
Postat pe 2 Decembrie 2011 09:03
De la: Mary76, la data 2011-12-01 18:10:57Buna,

Am sa incep si eu asa cum incep majoritatea d'nelor si d'soarelor de pe forum: am 35 de ani, sunt casatorita de 13 ani de pe urma careia a rezultat un copil acum in varsta de 10 ani.
Pe scurt nu am facut alegerea buna de la inceput : nepotrivire de caracter, la pat nici atat, principii de viatza total diferite si una peste alta au un sot extrem de gelos si posesiv...intr'un cuvant am invins soarta si ne'am casatorit fara sa acultam nici unul dintre noi cel de'al sase'lea simt...eu cel putin am facut pasul cel mare sperand ca voi reusi sa il schimb si prin compromisuri sa mergem inainte in viatza. Doar ca nu am luat in calcul varianta ca nu il iubeam la nebunie..era mai degraba o atractie si tineam la el. Mam casatorit virgina, a fost primul si ultimul barbat din viata mea pana in prezent.
Am facut nnnn compromisuri (mai mult eu) am sperat intr;o schimbare miraculoasa, insa nu a fost deloc asa. Poate am gresit incercand sa il shimb, poate nu aveam dreptul tinand cont ca asa e el...insa am tinut cu tarie ca fam sa nu se destrame si am indurat...:(( ani de gelozie nefondata, vb urate, jigniri, tipete..:((
Nu as fi vrut niciodata sa ajung in acest punct in care sa spun ca nu mai pot merge mai departe...13 ani am muncit pe rupte, am facut o casa, am realizat enorm de multe prin ambitia mea, ca pe baza lui nu reuseam insa degeaba...am ajuns in punctul sa nu imi mai pese de lucrurile materiale ci sa imi doresc linistea sufleteasca pe care nu o mai am demult timp. In ultimul an s'au accentuat certurile, vb urate, discutiile inutile m'au ranit intr'atat incat imi simit sufletul precum o ceasca de portelan pe care o spargi si nu o mai poti lipi la loc :(((..
Am ajuns la o rascutce de drumuri. STiu ce vreau de la viatza: sa nu mai fiu cu el, mi'a ajuns cutitul la os deja...singura probl este copilul care nu vrea sa mearga cu mine...Locuim cu socacra mea care l'a crescut eu muncesc f mult si soacra mea a fost acolo omniprezenta. Asta e motivul pt care el nu poate sa plece de langa bunica lui. Aparte de asta, cum isi petrece f mult timp cu ei, a devenit usor egoist precum tatal sau si cum copiii sunt usor de manipulat a ajuns sa nu imi de'a mie dreptate ci lui taica'sau. Asta ma doare enorm. Sotul meu stie ca nu ma pot rupe de copil si profita de acest lucru, facandu'ma sa fierb in suc propriu zilnic...
Sunt atat de confuza incat imi vine sa plec in pustiu sa nu mai aud de nimeni sa nu mai vad pe nimeni.
cum sa depasesc aceasta perioada. A mai fost cineva in aceasta postura vreodata sa simta ca i se naruie pamanutul de sub picioare..?? ;(



La asemenea maniera se desfasoara casatoriile incheiate din orice alt motiv,doar din dragoste nu!!!!!!!!!!!!!Draga mea,in ciuda faptului ca tu nu erai stapana pe sentimentele tale,ai pasit intr-o relatie sperand sa schimbi ceva ,care nu iti prezenta mari sanse de reusita!Si in plus de asta,ai adus pe lume un copilas, pentru care aveti responsabilitati multiple,ce tin de crestere si educatie!Soacra ta v-a ajutat la cresterea lui,dar,pe de alta parte,l-a facut dependent de ea!Vezi tu,in momentul in care decizi sa nu iti cresti singura copiii,inerent apar astfel de probleme!Copilul se instraineaza de parinti ,si adugandu-se si influenta bunicilor,apare ca drept consecinta, racirea relatiei dintre copii si parinti!Copii pot fi manupulati,sunt influentabili in ceea ce priveste comportamentul filial!Casnicia ta se afla in impas,ideea principala este aceea de a-ti recupera ,emotional vorbind,copilul si de a incerca sa gasesti o cale amiabila,in ceea ce priveste separarea de sot,caci,eu nu vad nimic bun in ceea ce priveste viitorul tau!Casniciile in care pluteste nesiguranta si in care nu exista dragoste,nu au trainicie si substanta,sunt doar mediu de convietuire,de multe ori falsa!
RAINBOWLADY
Postat pe 2 Decembrie 2011 09:21
De la: ilumax_76, la data 2011-12-02 09:03:20
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 23:06:43Tu fa-ti datoria de mama fata de copil - arata-i ca esti langa el dar ai dreptul sa ai si tu viata ta si sa fi fericita. Pe cat de ambitioasa esti pe atat de slaba de caracter esti...Cand ai de gand sa faci sa-ti fie bine ??? Daca nu acum nu o vei mai face nikiodata - e bine sa te gandesti atat la tine cat si la altii in aceiasi masura - dar nu poti sa te gandesti la altii iar tu sa te injosesti pe tine - ajungi in depresie ceea ce nu duce decat la boala fizica si psihica.... Succes draga mea sper sa-ti fie bine si sa iei o hotarare inteleapta...


Cu alte cuvinte , ce-i propui? Sa-si lase copilul? Daca ar fi ales sa fie in primul rand mama, acum nu ar mai fi avut aceste probleme. Ma enerveaza femeile care fac copii si ii lasa in grija altora. Nu stiu sa-mi aleg bine partenerul, nu ma inteleg cu el deloc dar ma fu*t in dra*ci cu el si mai ca*c si copii, ca apoi sa-i las pe ici pe colo.

Nici eu nu inteleg prea bine ce vrea sa o sfatuiasca
Dar asa e, cum zici tu. Eu nu mi-as lasa copilul in grija altuia decat daca as vedea ca e nefericit cu mine (ceea ce sper sa nu se intample vreodata) si acela ar fi tatal lui, nimeni altcineva.

Pentru initiatoare topicului: asa se intampla cand iubesti un om pentru ceea ce-ti doresti tu sa fie, cand traiesti toata viata in speranta ca-l vei schimba. Pe viitor sa-ti alegi un partener compatibil, care sa-ti placa asa cum e. Sa incerci sa schimbi pe cineva, ii face sa se simta neapreciati, ca nu sunt destul de buni, ca nu sunt de iubit, ceea ce duce la frustrari si la orice altceva in afara de iubire fata de tine.
kudika_pudika
Postat pe 2 Decembrie 2011 12:39
Prin egoismul "vii cu mine pentru ca sunt mama ta si asa vreau eu , ca asa vor muschii si sentimentele mele" nu faci decat sa-l iei pe copil cu forta.Daca are peste 10 ani va fi audiat in proces si parerea lui poate conta.De la 10 la 18 ani nu sunt foarte multi ani si va trai cu tine ca mama care l-ai luat cu japca de langa cei pe care el ii iubea fix pana cand va putea evada.Din punct de vedere legal. Si asa de pe la 15-16 ani incep sa-si fac bine de cap.Te vei lovi de acest zid iar el se va razbuna in felul lui printr-un comportament urat si neadecvat.E dureros sa n-ai copilul langa tine , e foarte adevarat dar nu e mai dureros sa-l stii langa tine si nefericit? Pentru ca , in cazul in care va veni cu tine prin forta impusa de lege el va numara zilele pana la intalnirea cu bunicii precum soldatii eliberarea.Si atunci in zilele alea va fi cel mai fericit om de pe pamant.
Eu am avut mari probleme de comunicare cu fata mea dar am lasat timpul sa lucreze si ea sa-si dea seama singura cine minte si cine nu.A durat ceva , dar a meritat.Daca maine ea vine si imi spune ca e fericita la bunica ei atunci vom sta de vorba amandoua si vom ajunge la un compromis.Doar pentru ca am dat nastere unui copil asta nu inseamna ca sunt stapana pe sufletul lui.Sunt obligata sa-l educ cum pot eu mai bine dar de la o anumita varsta trebuie sa inteleg ca a crescut si are nevoile lui.
Vad destule posturi de genul : daca nu l-ai iubit dece ai facut un copil? Copilul n-are legatura cu iubirea dintre cei doi.Sunt destule legaturi/casatorii unde iubirea nici n-a ajuns pe acolo.Voi toate chiar din dragostea aia mare v-ati maritat sau e doar asa sa dea bine pe topic?
Femeia asta trece printr-un impas pentru ca sentimental isi pierde copilul.Nu sotul.Sotul era piedut oricum.Si soti ma gaseste daca vrea pe care ii poate iubi sau nu. Dar copilul este din sangele ei , de aceea durerea este mai mare.
Draga mea ai catevavariante :
-Ori stai acolo doar de dragul copilului si vei inca una care ingroasa numarul femeilor ajunse la pensie plina de frustrari si nefericita.Si vei milita ca ai stat pentru copil .
-Ori stai cu sotul pana face copilul 18 ani si mai departe Dumnezeu cu mila.
-Ori stai de vorba serios cu copilul , vezi ce zice si daca el o tine pe a lui cu bunica atunci pleci , daca asta vrei.Si in programul de vizitare ramane sa fi cu el , numai tu , sa te ocupi de el singura fara intrigi din afara.Si pe urma poate copilul va ntelege ca nu esti cum spun ei si va veni la tine.Incearca sa-l castigi senimental .Succes si sa fi puternica!
Mayyyyana
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:12
Nu era vorba despre tine MayanMistica.

Oricum nu-mi place modul acesta de a gandi "Copilul n-are legatura cu iubirea dintre cei doi"; un copil ar trebui sa vina pe lume, desavarsind iubirea dintre doi oameni. Altfel e doar chinuit in viata, parerea mea de copil al unor oameni care nu s-au iubit niciodata. Desigur ca poate aparea cazul tau, in care e un miracol ca ai ramas insarcinata, dar cred asta ar trebui sa fie si mai mare motivatie pentru femeie sa paraseasca o relatie nociva.

Cu cat iti citesc povestea mai mult, cu atat sunt convinsa ca ti-ai complicat viata singura de cateva ori. Stiu ca nu iti convine sa citesti asta si probabil te vei simti jignita, lucru pentru care imi cer anticipat iertare, dar este doar cum vad eu lucrurile.
kudika_pudika
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:21
De la: kudika_pudika, la data 2011-12-02 13:21:02Nu era vorba despre tine MayanMistica.

Oricum nu-mi place modul acesta de a gandi "Copilul n-are legatura cu iubirea dintre cei doi"; un copil ar trebui sa vina pe lume, desavarsind iubirea dintre doi oameni. Altfel e doar chinuit in viata, parerea mea de copil al unor oameni care nu s-au iubit niciodata. Desigur ca poate aparea cazul tau, in care e un miracol ca ai ramas insarcinata, dar cred asta ar trebui sa fie si mai mare motivatie pentru femeie sa paraseasca o relatie nociva.

Cu cat iti citesc povestea mai mult, cu atat sunt convinsa ca ti-ai complicat viata singura de cateva ori. Stiu ca nu iti convine sa citesti asta si probabil te vei simti jignita, lucru pentru care imi cer anticipat iertare, dar este doar cum vad eu lucrurile.



citind randurile tale...tin sa iti dau dreptate in ce ai spus ...dar poate copilul a venit pe lume cand chiar iubirea din cei doi exista...sau macar din partea unuia dintre ei...si eu sunt in intr-o situatie asemanatoare...dar sunt casatorita doar de 2 anisori...inca am timp...sa dau un alt sens vietii mele...insa cum?cum sa incep..nu vreau sa deschid un alt topic cu inca o poveste a unei femei care a facut un alt pas gresit si parca tras la indigo cu al altor femei din lumea aceasta...sunt o femeie care are un servici frumos stabil...cu picioarele pe pamant cum s-ar zice ...insa din cauza unei iubiri pe care o credeam perfecta...am ajuns sa urasc femeia care am devenit...numai stiu unde imi sunt principiile morale sanatoase ...insa acum fiind vorba despre povestioara ta te intreb ...de ce tu dupa atatia ani de casatorie ai ajuns sa spui ca STIU CE VREAU DE LA VIATA ....de ce acum??de ce tocmai acum?nu sunt in masura sa dau sfaturi pentru ca nici eu nu stiu cum sa termin aceasta casnicie care ma termina...de schimbat nu cred ca am puterea ...eram insarcinata si deja neintelegerile au inceput...si am continuat....
roxanadenis
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:34
De la: kudika_pudika, la data 2011-12-02 13:21:02Nu era vorba despre tine MayanMistica.

Oricum nu-mi place modul acesta de a gandi "Copilul n-are legatura cu iubirea dintre cei doi"; un copil ar trebui sa vina pe lume, desavarsind iubirea dintre doi oameni. Altfel e doar chinuit in viata, parerea mea de copil al unor oameni care nu s-au iubit niciodata. Desigur ca poate aparea cazul tau, in care e un miracol ca ai ramas insarcinata, dar cred asta ar trebui sa fie si mai mare motivatie pentru femeie sa paraseasca o relatie nociva.

Cu cat iti citesc povestea mai mult, cu atat sunt convinsa ca ti-ai complicat viata singura de cateva ori. Stiu ca nu iti convine sa citesti asta si probabil te vei simti jignita, lucru pentru care imi cer anticipat iertare, dar este doar cum vad eu lucrurile.


Pudika n-ai dece sa-ti ceri iertare.E parerea ta si nu te opreste nimeni sa o spui.Viata mea sau a altora n e croita dupa tiparele tale sau a multor miliarde de oameni.Poate nu ne-am nascu in aceleasi timpuri si aceleasi circumstante.
Mi-a scris cineva la topic"aceste randuri nu sunt pe plac ochiului meu".Na , acum eu ce sa fac ,sa-mi iau gatu ca ochiului tau nu i-a convenit ceva? Ochilor nostri poate sa nu le convina multe dar atata timp cat nu vine nimeni sa ma intrebe de sanatate si daca am ce pune pe masa , ei pot ramane cu pareri.
Sexul este o nevoie fiziologica de care unii sunt mai dependenti decat altii.Si asta nu tine de nesimtirea
omului ci de hormonii acestuia.Iar un copil poate apare de ex.si prin simpla cuplare a doua persoane care n-au treaba cu iubirea. Stiu caz in care ea a ramas insarcinata pentru ca s-a spart prezervativul. Se poate sparge , nu e otel!
Nici eu nu sunt de acord cu egoismul multor persoane , dar na e parerea mea si n-am sa schimb eu acum gandirea lui x sau y pentru ca asa vreau eu.Cum spuneam suntem trecatori prin viata si vrem nu vrem participam la acest spectacol al ei.
Mayyyyana
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:34
De la: roxanadenis, la data 2011-12-01 20:38:51buna seara...citind randurile scrise de tine..povestea ta...m-a facut sa ma gandesc la mine..eu sunt casatorita de un 2 ani..desi am 24 de ani...m-am indragostit fara sa imi doresc sau sa ma gandesc prea mult la consecintele acestui lucru..de un barbat pe care nu l-am cunoscut prea bine..inconstienta varstei...aleg sa dau vina pe varsta si nu pe mine...m-a facut sa ma casatoresc cu el...si sa fac aasa devreme un copil....sunt multe de spus dar pentru ca sunt pe pagina povestioarei tale...nu voi zice decat..ca am acelasi sot care nu ma apreciaza ..nu ma respecta...mi-a zis zis ca vrea sa caute una mai buna decat mine...eu doar ce sunt ...mama copilului ,lui nu-i mare lucru nu?...oare daca nu pun punct ...de la inceput voi ajunge ca tine...?sau ca alta femeie care se plange pe acest forum..?..e groaznic fetelor credeti-ma...sa treci printr-o casnicie care de la inceput esueaza....nu stiu cum sa pun punct si la ce sa pun punct....mult succes stimata doamna...putere de a trece cu bine peste tot ce va asteapta...



Esti tanara,nu merita nimeni sa te cramponezi in ceva ,care nu este nici pe departe,ceea ce ai visat ca vei trai!Copilul va creste si de tine depinde ca el sa se dezvolte intr-un mediu propice !Calitatea de parinte,presupune si sa iei anumite decizii radicale,la momentul de saturatie, chiar daca sufletul iti plange!
RAINBOWLADY
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:37
Am vazut destule cazuri in care ea femeia a ales sablonul mamicii , al bunicii si a stat eroic la datorie.Datoria de sotie , de mama , de gospodina si ce-o mai fi fost ea pe acolo.A crezut cu ardoare in faptul ca trebuie sa faca asta , pentru ca daca nu o face iese din sablon iar societatea o critica .Inr-un final cand a imbatranit si s-a saturat sa se tot incadreze in tipare a realizat ca viata ei s-a dus dracului pe nimic.Ca n-a avut nici macar un minut de multumire sufleteasca , ca a imbatranit degeaba fara ca macar cineva sa-i multumeasca.
Nici macar statuia aia de marmura care se zice ca ti-o face sotul sau copiii ....n-a aparut.
A aparut in schimb o cruce de piatra cu o poza pe ea sub care zace inca o femeie nefericita dar eroina din puctul de vedere al societatii.Cu ce o incalzeste ? Cu nimic.
De regula aceste femei sfarsesc prin a avea frustrari cu nemiluita sau se iau de baut.Si pe urma tot ce isi mai doresc e sa moara.E singura lor eliberare , fara lasitate .
Mayyyyana
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:46
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 13:34:14dar poate copilul a venit pe lume cand chiar iubirea din cei doi exista...sau macar din partea unuia dintre ei...
aici e problema; si tata a iubit-o pe mama initial, ca altfel nu o lua de nevasta si nu-i facea copii... dar mama nu pe tata si in timp au ajuns sa nu se mai suporte. Le-am si zis cand s-au despartit intr-un final ca mai bine o faceau cand eram noi mici.

Cand cei doi se iubesc reciproc, dar isi pierd in timp iubirea fata de celalalt ramane totusi o afectiune intre ei, ceea ce consider ca ajuta foarte mult copiii atunci cand se produce despartirea.


@MayanMistica: 1. pastila de a doua zi; sau daca ei nu se iubesc, dar decid sa devina parinti, asta ar trebui sa le impuna o revizuire a relatiei lor sa decida ce vor face in continuare, sa impuna niste reguli. Cea mai mare greseala pe care o pot face doi oameni in aceasta situatie e sa se joace de-a iubirea, de-a mama si de-a tata. Asta propui, nu?

2. Mama egoista.... consider ca exista doar cand isi pune propriul interes inaintea copilului. Consider ca mama are o DATORIE fata de copilul ei si asta e de la nastere. Ilumax a prins ideea in ceea ce i-a zis initiatoarei topicului. Nu cunosc multe cazuri, dar cele ce le cunosc de copii care prefera compania bunicilor nu primesc atentie/iubire acasa (sunt copii micuti, sub 5 ani). A nu se confunda cu simpla iubire fata de bunici, asta e normal. Ma refer la plansete si drama cand pleaca de la bunici si imbufnare cand ajung acasa.
kudika_pudika
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:49
De la: kudika421339, la data 2011-12-02 13:37:41
De la: roxanadenis, la data 2011-12-01 20:38:51buna seara...citind randurile scrise de tine..povestea ta...m-a facut sa ma gandesc la mine..eu sunt casatorita de un 2 ani..desi am 24 de ani...m-am indragostit fara sa imi doresc sau sa ma gandesc prea mult la consecintele acestui lucru..de un barbat pe care nu l-am cunoscut prea bine..inconstienta varstei...aleg sa dau vina pe varsta si nu pe mine...m-a facut sa ma casatoresc cu el...si sa fac aasa devreme un copil....sunt multe de spus dar pentru ca sunt pe pagina povestioarei tale...nu voi zice decat..ca am acelasi sot care nu ma apreciaza ..nu ma respecta...mi-a zis zis ca vrea sa caute una mai buna decat mine...eu doar ce sunt ...mama copilului ,lui nu-i mare lucru nu?...oare daca nu pun punct ...de la inceput voi ajunge ca tine...?sau ca alta femeie care se plange pe acest forum..?..e groaznic fetelor credeti-ma...sa treci printr-o casnicie care de la inceput esueaza....nu stiu cum sa pun punct si la ce sa pun punct....mult succes stimata doamna...putere de a trece cu bine peste tot ce va asteapta...



Esti tanara,nu merita nimeni sa te cramponezi in ceva ,care nu este nici pe departe,ceea ce ai visat ca vei trai!Copilul va creste si de tine depinde ca el sa se dezvolte intr-un mediu propice !Calitatea de parinte,presupune si sa iei anumite decizii radicale,la momentul de saturatie, chiar daca sufletul iti plange!

da asa este sunt constienta de asta.....imi zice ca va pleca...insa nu stiu cand...sau poate nici nu am stiut pana acum daca am vrut intr-adevar acest lucru...el sta la mine.. ...ne jignim reciproc...si nu sunt mandra deloc de ce spun....insa nu pot sa tac...cand vad ca ma trateaza ...in acest mod...am ajuns sa scriu aici pentru ca mi-e frica sa povestec celor din jurul meu...ma simt mai bine ca o fac aici intrucat parerile voastre sunt mai sincere...singurul lucru care il deranjeaza e faptul ca atunci cand ma enervez prea tare..ii spun sa incerce sa lucreze pentru ca e capul familiei...nu doar eu...in rest pot sa ii spun orice nu stiu daca il deranjeaza....daca eu nu fac un pas ca sa vorbim ...el nici atat nici nu ma asculta cand vreau sa ii spun ce am pe suflet...spune ca eu vreau sa il educ...si fel de fel de expresii urate...ca mine mai gaseste cate vrea...chiar mai bune...ca eu il jignesc ...el pe mine nu ...multe multe...m0am saturat sa plang mereu ...si sa imi spun ca pun stop si ma urasc pentru neputinta mea....ma urasc pentru ca am ales barbatul gresit...
roxanadenis
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:50
De la: MayanMistica, la data 2011-12-02 13:46:33Am vazut destule cazuri in care ea femeia a ales sablonul mamicii , al bunicii si a stat eroic la datorie.Datoria de sotie , de mama , de gospodina si ce-o mai fi fost ea pe acolo.A crezut cu ardoare in faptul ca trebuie sa faca asta , pentru ca daca nu o face iese din sablon iar societatea o critica .Inr-un final cand a imbatranit si s-a saturat sa se tot incadreze in tipare a realizat ca viata ei s-a dus dracului pe nimic.Ca n-a avut nici macar un minut de multumire sufleteasca , ca a imbatranit degeaba fara ca macar cineva sa-i multumeasca.
Nici macar statuia aia de marmura care se zice ca ti-o face sotul sau copiii ....n-a aparut.
A aparut in schimb o cruce de piatra cu o poza pe ea sub care zace inca o femeie nefericita dar eroina din puctul de vedere al societatii.Cu ce o incalzeste ? Cu nimic.
De regula aceste femei sfarsesc prin a avea frustrari cu nemiluita sau se iau de baut.Si pe urma tot ce isi mai doresc e sa moara.E singura lor eliberare , fara lasitate .



Draga mea,mama mea avea o vorba;"fiecare om isi duce crucea si fericirea adevarata este in ceruri si nicidecum pe Pamant,prin sacrificiu,o mama se desavarseste in ceruri"!Era o practicanta religioasa ferventa si intotdeauna a considerat ca o femeie nefericita in lumea noastra,va cunoaste fericirea vesnica in alta lume!Nu o putem condamna pe femeia despre care ne-ai povestit,ea a inteles altfel sa-si faca meseria de sotie ,mama!Intr-adevar,a fost nefericita aici,pe Pamant,dar fii convinsa ca ea cunoaste ,acum ,o altfel de fericire!Moartea nu este o eliberare de sub robie,este doar o trecere la alt nivel!Eliberare pare a fi in fata lumii,societatii,dar in fata Divinitatii,este doar incheierea unui ciclu!
RAINBOWLADY
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:55
Pudika , pastila de a doua zi ..acum 17 ani , intr-o tara araba ..cam greu zic eu.
Mayyyyana
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:57
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 13:50:06
De la: kudika421339, la data 2011-12-02 13:37:41
De la: roxanadenis, la data 2011-12-01 20:38:51buna seara...citind randurile scrise de tine..povestea ta...m-a facut sa ma gandesc la mine..eu sunt casatorita de un 2 ani..desi am 24 de ani...m-am indragostit fara sa imi doresc sau sa ma gandesc prea mult la consecintele acestui lucru..de un barbat pe care nu l-am cunoscut prea bine..inconstienta varstei...aleg sa dau vina pe varsta si nu pe mine...m-a facut sa ma casatoresc cu el...si sa fac aasa devreme un copil....sunt multe de spus dar pentru ca sunt pe pagina povestioarei tale...nu voi zice decat..ca am acelasi sot care nu ma apreciaza ..nu ma respecta...mi-a zis zis ca vrea sa caute una mai buna decat mine...eu doar ce sunt ...mama copilului ,lui nu-i mare lucru nu?...oare daca nu pun punct ...de la inceput voi ajunge ca tine...?sau ca alta femeie care se plange pe acest forum..?..e groaznic fetelor credeti-ma...sa treci printr-o casnicie care de la inceput esueaza....nu stiu cum sa pun punct si la ce sa pun punct....mult succes stimata doamna...putere de a trece cu bine peste tot ce va asteapta...



Esti tanara,nu merita nimeni sa te cramponezi in ceva ,care nu este nici pe departe,ceea ce ai visat ca vei trai!Copilul va creste si de tine depinde ca el sa se dezvolte intr-un mediu propice !Calitatea de parinte,presupune si sa iei anumite decizii radicale,la momentul de saturatie, chiar daca sufletul iti plange!

da asa este sunt constienta de asta.....imi zice ca va pleca...insa nu stiu cand...sau poate nici nu am stiut pana acum daca am vrut intr-adevar acest lucru...el sta la mine.. ...ne jignim reciproc...si nu sunt mandra deloc de ce spun....insa nu pot sa tac...cand vad ca ma trateaza ...in acest mod...am ajuns sa scriu aici pentru ca mi-e frica sa povestec celor din jurul meu...ma simt mai bine ca o fac aici intrucat parerile voastre sunt mai sincere...singurul lucru care il deranjeaza e faptul ca atunci cand ma enervez prea tare..ii spun sa incerce sa lucreze pentru ca e capul familiei...nu doar eu...in rest pot sa ii spun orice nu stiu daca il deranjeaza....daca eu nu fac un pas ca sa vorbim ...el nici atat nici nu ma asculta cand vreau sa ii spun ce am pe suflet...spune ca eu vreau sa il educ...si fel de fel de expresii urate...ca mine mai gaseste cate vrea...chiar mai bune...ca eu il jignesc ...el pe mine nu ...multe multe...m0am saturat sa plang mereu ...si sa imi spun ca pun stop si ma urasc pentru neputinta mea....ma urasc pentru ca am ales barbatul gresit...



Majoritatea femeilor aleg barbatii intr-un mod gresit ,asa cum tot multe femei isi iau viata in maini si purced cu fruntea sus,pe alt drum ,mai luminos decat precedentul!
RAINBOWLADY
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:58
multumesc pentru incurajare
roxanadenis
Postat pe 2 Decembrie 2011 13:59
Cu ce ma incalzeste fericirea de dupa moarte daca in timpul vietii m-am chinuit ca hotii de cai?
Scuze , eu cred in Dumnezeu in felul meu dar nu sunt fanatica in ceea ce priveste biserica si religia in sine.
De aceea nu pot comenta postul tau.Respect parerile in ceea ce priveste religia si credinta fiecaruia si fac o dezbatere din asta.Consider ca e un subiect tabu pe care fiecare are dreptul sa si-l apere.
Mayyyyana
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:03
De la: MayanMistica, la data 2011-12-02 14:03:15Cu ce ma incalzeste fericirea de dupa moarte daca in timpul vietii m-am chinuit ca hotii de cai?
Scuze , eu cred in Dumnezeu in felul meu dar nu sunt fanatica in ceea ce priveste biserica si religia in sine.
De aceea nu pot comenta postul tau.Respect parerile in ceea ce priveste religia si credinta fiecaruia si NU fac o dezbatere din asta.Consider ca e un subiect tabu pe care fiecare are dreptul sa si-l apere.
Mayyyyana
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:04
De la: ilumax_76, la data 2011-12-02 09:03:20
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-01 23:06:43Tu fa-ti datoria de mama fata de copil - arata-i ca esti langa el dar ai dreptul sa ai si tu viata ta si sa fi fericita. Pe cat de ambitioasa esti pe atat de slaba de caracter esti...Cand ai de gand sa faci sa-ti fie bine ??? Daca nu acum nu o vei mai face nikiodata - e bine sa te gandesti atat la tine cat si la altii in aceiasi masura - dar nu poti sa te gandesti la altii iar tu sa te injosesti pe tine - ajungi in depresie ceea ce nu duce decat la boala fizica si psihica.... Succes draga mea sper sa-ti fie bine si sa iei o hotarare inteleapta...


Cu alte cuvinte , ce-i propui? Sa-si lase copilul? Daca ar fi ales sa fie in primul rand mama, acum nu ar mai fi avut aceste probleme. Ma enerveaza femeile care fac copii si ii lasa in grija altora. Nu stiu sa-mi aleg bine partenerul, nu ma inteleg cu el deloc dar ma fu*t in dra*ci cu el si mai ca*c si copii, ca apoi sa-i las pe ici pe colo.


Fulg-de-nea
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:06
De la: Mary76, la data 2011-12-01 18:10:57Buna,

Pe scurt nu am facut alegerea buna de la inceput : nepotrivire de caracter, la pat nici atat, principii de viatza total diferite si una peste alta au un sot extrem de gelos si posesiv...intr'un cuvant am invins soarta si ne'am casatorit fara sa acultam nici unul dintre noi cel de'al sase'lea simt..(

ati avut atatea lucruri ce va opreau sa fiti impreuna si totusi v-ati casatorit si pe deasupra ati facut si un copil,v-ati gandit sa mai aveti un motiv in plus ma intreb,oare ce o insemna casatoria pentru cateva dintre voi? doar convietuirea unui barbat cu o femeie? nu implica sentimente,dragoste,intelegere,atractie... doar va vedeti si apoi va casatoriti? cum puteti trai asa.... cum faceti pasii astia importanti fara sa va ganditi de o mie de ori inainte?
steffy91
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pentru Oleco -rupe-ti din timpul infinit si citeste 0 De la: 12 Februarie 2011 11:28
ce sa fac.???????????????/ 19 De la: cristiana_cris 20 Octombrie 2009 12:29
SOACRA MEA MA INBOLNAVIT DE NERVI. 17 De la: kudika135154 25 Martie 2010 09:47
urmeaza sa ne casatorim 6 De la: kudika412138 12 Iulie 2013 16:21
ne dorim sa ne casatorim dar.. nu se poate 6 De la: kudika_595 18 Iulie 2016 03:14