Setari Cookie-uri

Despre prietene

Buna, mi-am facut special cont aici pentru a va impartasi mica mea problema (dilema) si pentru a va cere parerea.
Pe scurt: m-am imprietenit cu o tipa din Bucuresti, pe un forum. Ne-am scris mailuri, am trimis poze si am vorbit (rar) la telefon timp de aproape 2 ani. NU ne-am intalnit absolut deloc. Avem amandoua cate o fetita, de varste apropiate. Ne-am trimis prin posta mici atentii, flecustete ale copilelor sau... hmmm... hainute ramase mici. Pentru 2 zile, la sfarsitul verii, ne-am intalnit la mare, pentru prima data. NU ne-au vizitat acasa, ci doar am mers la plaja o data si apoi le-am condus la tren. Atat. Ei bine, dupa acea intalnire am ramas cu un gust amar nu atat eu, cat fiica-mea, deoarece prietenele ei din Bucuresti au venit CU MANA GOALA! nu a primit din partea lor nici macar o prostioara! Eu am avut inspiratie si le-am oferit ceva facut de mine acasa, bun, apreciat.
Cat de delicat posibil am atacat subiectul ulterior, in mail, DAR rezultatul a fost RUPTURA! Adica am gresit grav asteptandu-ma sa primeasca ceva copila mea de la prietenele ei din Bucuresti! ... ca doar ne-am intalnit pe plaja, nu au venit la mine acasa!
Ce ziceti? asa se procedeaza? eu nu sunt de acord cu asta! Indiferent unde te intalnesti cu un amic pe care nu l-ai vazut niciodata, vii cu ceva in mana, nu? mai ales cand e la mijloc o copila!
Am gresit atragandu-i atentia?

Postat pe 6 Martie 2009 10:07
de cand o prietenie ...............se bazeaza pe o atentie?
nu iti imparatsesc ideea...................fara compromisuri sau profit
o prietenie e o relatie bazata pe incredere.....respect......admiratie...........nu valoarea de a avea cv in mana...................
scz dar daca nu ai primit cv de la o amica asta nu inseamna ca e josnica
app cate prietene ai?
portitza_Maria
Postat pe 6 Martie 2009 10:11
o prietenie nu poate fi apreciata in cadouri si atentii...
probabil ca s-a simtit jignita ca i-ai atras atentia...asa ceva nu se face intr-o relatie de prietenie
coffeeta
Postat pe 6 Martie 2009 10:18
aici este vorba de educatzia pe care o primeste copilul daca este crescut cu ideea ca trebuie sa primeasca neaparat ceva nu conteaza de la cine atunci asta este o problema foarte grava

ca parinte trebuia sa ai o discutie inainte cu copilashul tau sa-i explici cum sta treaba pentru a nu ramane cu acel gust amar

as fi ramas cu un gust amar de la cu totul altceva:daca ne-ar fi tratat de sus ,mi-ar fi vorbit urat sau nu stiu chesti care tzin de caracter nu de cat de mare este punga

a si inca o chestie atunci cand daruiesc nu o fac pentru a primi altceva in schimb ci pur si simplu pentru ca asa simt
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 10:20
Mda... e o parere...OK!
Am spus eu insa ca cineva e josnic daca vine la o intalnire de mamici si copii cu mana goala? Nu, prietenia NU se bazeaza pe atentii, ci micile detalii consolideaza o prietenie. Si sinceritatea! Ar fi trebuit sa fiu ipocrita si sa ascund faptul ca nu ne-a placut ceva... Asa-i?

Postat pe 6 Martie 2009 10:20
De la: blacksea, la data 2009-03-06 10:20:27Mda... e o parere...OK!
Am spus eu insa ca cineva e josnic daca vine la o intalnire de mamici si copii cu mana goala? Nu, prietenia NU se bazeaza pe atentii, ci micile detalii consolideaza o prietenie. Si sinceritatea! Ar fi trebuit sa fiu ipocrita si sa ascund faptul ca nu ne-a placut ceva... Asa-i?


nup nu cred ca se numeste ipocrizie ci ....................din cate stiu materialism
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 10:22
De la: blacksea, la data 2009-03-06 10:20:27Mda... e o parere...OK!
Am spus eu insa ca cineva e josnic daca vine la o intalnire de mamici si copii cu mana goala? Nu, prietenia NU se bazeaza pe atentii, ci micile detalii consolideaza o prietenie. Si sinceritatea! Ar fi trebuit sa fiu ipocrita si sa ascund faptul ca nu ne-a placut ceva... Asa-i?


nu ai spus asta..dar din reactia ta ca nu ti-a adus nimic tie sau macar fetitei tale..asta reiese...si cred ca te-ai alimentat singura si mai rau ai alimentat-o si pe fiica ta ca prietenele de la bucuresti or sa ii aduca ceva..de aici si gustul amar in urma intalnirii
coffeeta
Postat pe 6 Martie 2009 10:30
M-am lamurit!
Auzi, ``materialism`..! Pai iti inchipui ca ma asteptam sa aduca fiica-mi-i carduri pline de euro, mey, draga? Las-o balta... :

Postat pe 6 Martie 2009 10:31
De la: blacksea, la data 2009-03-06 10:31:04M-am lamurit!
Auzi, ``materialism`..! Pai iti inchipui ca ma asteptam sa aduca fiica-mi-i carduri pline de euro, mey, draga? Las-o balta... :


cum spuneam fiecare gandeste cum vrea ...................din ceea ce ai postat tu aia reiese:dezamagirea ca nu v-a adus nimic
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 10:34
De la: blacksea, la data 2009-03-06 10:31:04M-am lamurit!
Auzi, ``materialism`..! Pai iti inchipui ca ma asteptam sa aduca fiica-mi-i carduri pline de euro, mey, draga? Las-o balta... :


femeie citeste ce ai scris si apoi vino cu argumente
toate am dedus ca esti materialista
si educatia aplicata copilului tau e una pe care si tu o ai
a darui cv nu ma obliga pe mine sa daruiesc inapoi
sau invers
aloooooooooo
portitza_Maria
Postat pe 6 Martie 2009 10:34
De la: portitza_, la data 2009-03-06 10:34:27
De la: blacksea, la data 2009-03-06 10:31:04M-am lamurit!
Auzi, ``materialism`..! Pai iti inchipui ca ma asteptam sa aduca fiica-mi-i carduri pline de euro, mey, draga? Las-o balta... :


femeie citeste ce ai scris si apoi vino cu argumente
toate am dedus ca esti materialista
si educatia aplicata copilului tau e una pe care si tu o ai
a darui cv nu ma obliga pe mine sa daruiesc inapoi
sau invers
aloooooooooo


cred ca si noi suntem ipocrite adica doamna a venit sa ne impartaseasca supararea ei cea mare si noi ca niste rele ce suntem nu i-am raspuns asa cum ar fi vrut
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 10:37
se pare ca ai avut asteptari prea mari, unii chiar nu inteleg care-i faza cu micile atentii, flecustete.Si eu am fost confruntata cu asa situatii. Insa cred ca mai bine nu le atragi atentia, dc educatie nu e.....atunci nu-si dau seama ca tocmai micile atentii intretin o prietenie. si nu e vorba de materialism....ci de bun simt, cand intalnesti un copilas chiar strain, pe strada ii oferi o bombonica, eu asa fac de cate ori am ocazia, caci si fetita mea primeste mici cadouri de la cunoscuti si cei care o simpatizeaza. Fara nici o obligatie! adik, un sticks, o bomboana..sper ca m-am facut inteleasa
azalis
Postat pe 6 Martie 2009 10:37
adevarul ca acum o inteleg pe prietena ta de ce s-a racit...
coffeeta
Postat pe 6 Martie 2009 10:38
Eu cred ca am inteles-o pe blacksea. In sensul ca, daca prietena ei a stiut ca se vor intalni, chiar daca pe plaja, ar fi fost frumos sa-i daruiasca ceva copilei, ceva gen o ciocolatzica sau o napolitana. Eu, cel putin, asa as fi facut. bine, faza cu atrasul atentiei asupra greselii mi s-a parut si mie cam nela locul ei, dar in rest... Eu si acuma cand ma duc la prietene cu copii nu pot sa ma duc cu mana goala. chiar si o bomboana si tot le duc ceva acelor copii.
Lucia1971
Postat pe 6 Martie 2009 10:39
eu nu cred k ai gresit,pt k si eu am o fetita.E normal k copilul sa se astepte sa primeasca ceva simbolic chiar facut de mana ,de fetita cealalta, nu e vorba de materialism aici.Dak "prietena" s-a suparat e problema ei,eu sant de acord cu tine.In general cand vezi un copil pt prima data nu te duci cu mana goala indiferent de varsta si locul de intalnire.Orice, un prosopel de plaja, un balon ,o caldarusa de nisip...Si eu m-as fi simtit jicnita din perspectiva copilului.
lacrasar
Postat pe 6 Martie 2009 10:44
probabil esti o fiinta sensibila si te asteptai la ceva frumos din partea lor,nu material binenteles,ceva ce v-a face intalnirea mai frumoasa si mai placuta.
miha_973
Postat pe 6 Martie 2009 10:44
De la: Lucia1971, la data 2009-03-06 10:39:52Eu cred ca am inteles-o pe blacksea. In sensul ca, daca prietena ei a stiut ca se vor intalni, chiar daca pe plaja, ar fi fost frumos sa-i daruiasca ceva copilei, ceva gen o ciocolatzica sau o napolitana. Eu, cel putin, asa as fi facut. bine, faza cu atrasul atentiei asupra greselii mi s-a parut si mie cam nela locul ei, dar in rest... Eu si acuma cand ma duc la prietene cu copii nu pot sa ma duc cu mana goala. chiar si o bomboana si tot le duc ceva acelor copii.


da lucia si eu am intzeles ce vrea sa spuna dar vezi asta tine de fiecare persoana in parte, si eu cand merg in vzita la prietenele mele ce au coplashi intotdeauna merg cu ceva dar asta pentru ca asa vreau eu nu pentru ca astept ca si ele sa faca la fel,pur si simplu din placere

exista persoane care nu fac asta si nu considera gresit acest lucru vezi tocmai de asta trebuie sa ne ferim copiii pentru a nu fi dezamagitzi
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 10:45
De la: donttouch, la data 2009-03-06 10:37:08
De la: portitza_, la data 2009-03-06 10:34:27
De la: blacksea, la data 2009-03-06 10:31:04M-am lamurit!
Auzi, ``materialism`..! Pai iti inchipui ca ma asteptam sa aduca fiica-mi-i carduri pline de euro, mey, draga? Las-o balta... :


femeie citeste ce ai scris si apoi vino cu argumente
toate am dedus ca esti materialista
si educatia aplicata copilului tau e una pe care si tu o ai
a darui cv nu ma obliga pe mine sa daruiesc inapoi
sau invers
aloooooooooo


cred ca si noi suntem ipocrite adica doamna a venit sa ne impartaseasca supararea ei cea mare si noi ca niste rele ce suntem nu i-am raspuns asa cum ar fi vrut


probabil n-ai copil,cand o sa ai mai vb.
lacrasar
Postat pe 6 Martie 2009 10:45
AUZI DACA NU AI COPII NU POTI SA ITI DAI CU PAREREA ?
AM FINII...NEPOT....VERISORI..............DAR ASTA NU INSEAMNA CA DACA EU DARUIESC TREBUIE SA AM PRETENTIA SA SI PRIMESC
UN EX CEL MAI BUN E NEPOTUL MEU...NU ACCEPTA NIMIK DE LA NIMENI DECAT DACA VARA MEA II DA VOIE
ASA A FOST CRESCUT .........
TOTUL TINE DE EDUCATIE...............SCUMPO
portitza_Maria
Postat pe 6 Martie 2009 10:49
De la: lacrasar, la data 2009-03-06 10:45:49
De la: donttouch, la data 2009-03-06 10:37:08
De la: portitza_, la data 2009-03-06 10:34:27
De la: blacksea, la data 2009-03-06 10:31:04M-am lamurit!
Auzi, ``materialism`..! Pai iti inchipui ca ma asteptam sa aduca fiica-mi-i carduri pline de euro, mey, draga? Las-o balta... :


femeie citeste ce ai scris si apoi vino cu argumente
toate am dedus ca esti materialista
si educatia aplicata copilului tau e una pe care si tu o ai
a darui cv nu ma obliga pe mine sa daruiesc inapoi
sau invers
aloooooooooo


cred ca si noi suntem ipocrite adica doamna a venit sa ne impartaseasca supararea ei cea mare si noi ca niste rele ce suntem nu i-am raspuns asa cum ar fi vrut


probabil n-ai copil,cand o sa ai mai vb.



ba am si inca doi iar pentru a nu fi dezamagitzi i-am invatzat atat cat au putut ei intzelege despre cum suntem noi oamenii
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 10:51
De la: portitza_, la data 2009-03-06 10:49:05AUZI DACA NU AI COPII NU POTI SA ITI DAI CU PAREREA ?
AM FINII...NEPOT....VERISORI..............DAR ASTA NU INSEAMNA CA DACA EU DARUIESC TREBUIE SA AM PRETENTIA SA SI PRIMESC
UN EX CEL MAI BUN E NEPOTUL MEU...NU ACCEPTA NIMIK DE LA NIMENI DECAT DACA VARA MEA II DA VOIE
ASA A FOST CRESCUT .........
TOTUL TINE DE EDUCATIE...............SCUMPO


nu e vorba de cum e crescut e vorba k un copil se pregateste pentru o intalnire cu copilul x face felicitari mici prostioare de mana,intreaba mama de 30 ori oare o sa-i plak si e logic k asteapta de la marea intalnire ceva in schimb raportat la cata atentie a dat el personal la confectionarea respectivei atentii.de asta zic k nu ai cum sa intelegi decat dupa ce ai copii.Cu nepotii si verii nu stai tu sa faci asa ceva.
lacrasar
Postat pe 6 Martie 2009 10:55
ma rog................tine bn de a ta (parere)
nici nu ai cum sa iti dai seama ...acelasi mediu ai crescut si tu
si asta faci si tu........................
portitza_Maria
Postat pe 6 Martie 2009 10:57
De la: lacrasar, la data 2009-03-06 10:55:07
De la: portitza_, la data 2009-03-06 10:49:05AUZI DACA NU AI COPII NU POTI SA ITI DAI CU PAREREA ?
AM FINII...NEPOT....VERISORI..............DAR ASTA NU INSEAMNA CA DACA EU DARUIESC TREBUIE SA AM PRETENTIA SA SI PRIMESC
UN EX CEL MAI BUN E NEPOTUL MEU...NU ACCEPTA NIMIK DE LA NIMENI DECAT DACA VARA MEA II DA VOIE
ASA A FOST CRESCUT .........
TOTUL TINE DE EDUCATIE...............SCUMPO


nu e vorba de cum e crescut e vorba k un copil se pregateste pentru o intalnire cu copilul x face felicitari mici prostioare de mana,intreaba mama de 30 ori oare o sa-i plak si e logic k asteapta de la marea intalnire ceva in schimb raportat la cata atentie a dat el personal la confectionarea respectivei atentii.de asta zic k nu ai cum sa intelegi decat dupa ce ai copii.Cu nepotii si verii nu stai tu sa faci asa ceva.


si pe strada sau intr-o alimentara cand ii ofera cineva o bomboana k efectiv ii place de copilul tau tre sa fii nebuna sa nu-i dai voie sa o ia k na esti materialista.
lacrasar
Postat pe 6 Martie 2009 10:58
De la: lacrasar, la data 2009-03-06 10:55:07
De la: portitza_, la data 2009-03-06 10:49:05AUZI DACA NU AI COPII NU POTI SA ITI DAI CU PAREREA ?
AM FINII...NEPOT....VERISORI..............DAR ASTA NU INSEAMNA CA DACA EU DARUIESC TREBUIE SA AM PRETENTIA SA SI PRIMESC
UN EX CEL MAI BUN E NEPOTUL MEU...NU ACCEPTA NIMIK DE LA NIMENI DECAT DACA VARA MEA II DA VOIE
ASA A FOST CRESCUT .........
TOTUL TINE DE EDUCATIE...............SCUMPO


nu e vorba de cum e crescut e vorba k un copil se pregateste pentru o intalnire cu copilul x face felicitari mici prostioare de mana,intreaba mama de 30 ori oare o sa-i plak si e logic k asteapta de la marea intalnire ceva in schimb raportat la cata atentie a dat el personal la confectionarea respectivei atentii.de asta zic k nu ai cum sa intelegi decat dupa ce ai copii.Cu nepotii si verii nu stai tu sa faci asa ceva.


uite ca eu stau si stiu ce inseamna si facem asta din placere pentru a le arata ce simtzim celor carora le daruim iar pentru ca sunt asa eu ca mama stiu cum sa-mi recompensez copilashi pentru a nu fi dezamagitzi
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 10:59
fetelor nu va certati! fiecare procedeaza dupa bunul sau simt, iar dc nu a fost crescut intr-un anumit fel si obisnuit sa intoarca complimentele, micile atentii, nu ai ce-i face!!
nasii de botez ai fetitei mele, cand au venit in vizita cu ceva fructe la ea si ceva dulce, am zis " vaaai , nu era nevoie", iar ei raspund de am ramas cracanata "ei, ca voi ne-ati invatat cu cadourile la fiecare vizita". Deci mai oameni, nu este obligatoriu, daca nu-ti face palcere, multam, dar n-am nevoie!
azalis
Postat pe 6 Martie 2009 11:02
De la: portitza_, la data 2009-03-06 10:57:38ma rog................tine bn de a ta (parere)
nici nu ai cum sa iti dai seama ...acelasi mediu ai crescut si tu
si asta faci si tu........................

vezi k incepi sa jicnesti dar dak stii sa citesti vezi k e vorba de mici atentii felicitari chiar facute de mana copilului e vorba de creatie ,doar nu te astepti sa-ti dea bani,ceva orice un balon,o caldarusa cu nisip dar nu cu mana goala,o floare ofilita.dak tu ai atata minte sa zici k aici e vorba de materialism...
lacrasar
Postat pe 6 Martie 2009 11:06
De la: lacrasar, la data 2009-03-06 11:06:08
De la: portitza_, la data 2009-03-06 10:57:38ma rog................tine bn de a ta (parere)
nici nu ai cum sa iti dai seama ...acelasi mediu ai crescut si tu
si asta faci si tu........................

vezi k incepi sa jicnesti dar dak stii sa citesti vezi k e vorba de mici atentii felicitari chiar facute de mana copilului e vorba de creatie ,doar nu te astepti sa-ti dea bani,ceva orice un balon,o caldarusa cu nisip dar nu cu mana goala,o floare ofilita.dak tu ai atata minte sa zici k aici e vorba de materialism...


tocmai pentru ca am ceva minte imi dau seama ca totul incepe de mic si tzine foarte mult de modul cum a fost educat si crescut
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 11:08
De la: lacrasar, la data 2009-03-06 11:06:08
De la: portitza_, la data 2009-03-06 10:57:38ma rog................tine bn de a ta (parere)
nici nu ai cum sa iti dai seama ...acelasi mediu ai crescut si tu
si asta faci si tu........................

vezi k incepi sa jicnesti dar dak stii sa citesti vezi k e vorba de mici atentii felicitari chiar facute de mana copilului e vorba de creatie ,doar nu te astepti sa-ti dea bani,ceva orice un balon,o caldarusa cu nisip dar nu cu mana goala,o floare ofilita.dak tu ai atata minte sa zici k aici e vorba de materialism...

cu ce te-am jignit?
minte am............dar nu de dat
inca nu a fatat
portitza_Maria
Postat pe 6 Martie 2009 11:11
De la: azalis, la data 2009-03-06 11:02:21fetelor nu va certati! fiecare procedeaza dupa bunul sau simt, iar dc nu a fost crescut intr-un anumit fel si obisnuit sa intoarca complimentele, micile atentii, nu ai ce-i face!!
nasii de botez ai fetitei mele, cand au venit in vizita cu ceva fructe la ea si ceva dulce, am zis " vaaai , nu era nevoie", iar ei raspund de am ramas cracanata "ei, ca voi ne-ati invatat cu cadourile la fiecare vizita". Deci mai oameni, nu este obligatoriu, daca nu-ti face palcere, multam, dar n-am nevoie!


da e logic dar totusi mi se pare absurd sa te duci cu mana goala intr-o casa cu copii.Si mai e si logic k decat sa primeask in sictir mai bine nu primeste nimic, ma regfer la a mea, dar eu nu m-as duce cu mana goala, orice in fct de posibilitati materiale ,sau ceva facut de mana copilului pt prietenele ei k astea nu costa bani
lacrasar
Postat pe 6 Martie 2009 11:11
se pare ca aici fiecare interpreteaza fiecare dupa cum crede......................DARUIESC PENTRU CA ASA SIMT SI PENTRU CA O FAC DIN PLACERE SI ASA VREAU SA-MI CRESC SI COPIII INSA FARA A ASTEPTA NIMIC IN SCHIMB.......................nu seamana doau degete de la mana unul cu altul dapa-i om cu om asa ca.............
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 11:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu inteleg! de ce? 202 De la: Micaell 1 Iunie 2011 14:00
Relatii interumane 2 De la: simons 22 Aprilie 2010 14:25
iubiti,amici,straini..si iar amici 65 De la: kudika073706__zoicaradu 24 Iulie 2010 22:06
prietenie adevarata sau doar de fatada? 42 De la: luyyzz 22 Mai 2009 00:19
Noi prietenii de la o varsta in sus 41 De la: GABYTA13 30 Octombrie 2009 18:35