Setari Cookie-uri

Despre prietene

De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 12:47:16
De la: donttouch, la data 2009-03-06 12:46:19
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 12:45:16neste papuci de casa? 4 la numar?


si neaparat halate da sa se asorteze cu papucii


da
si vopsea de par si gata


tot pentru 4 sau numai pentru tine?
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 12:48
mail:draga laura cu parere de rau te anuntz cit mai finutz posibil ca prietenia noastra a luat sfarsit datorita faptului ca nu ma pot ridica la nivelul pretentziilor tale
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 12:53
Eu pun problema in alt fel: daca ti-ar fi adus ceva (tie sau fetitei), cum ai fi interpretat?
Daca era ceva prea banal, prea "ieftin", n-ar fi reflectat gradul de "prietenie" pretins de tine si te-ai fi simtit jignita (probabil)... Daca ar fi fost ceva prea "scump", iarasi te-ai fi simtit prost si te-ai fi gandit ca vrea sa epateze, ca vrea sa "cumpere" prietenia dintre voi... Pentru ca asa e omul: vesnic nemultumit, vesnic interpreteaza, foarte putini iau lucrurile asa cum sunt, fara sa analizeze orice detaliu.

Eu mi-am invatat bine lectia: nu se fac cadouri (fara motiv) decat persoanelor pe care le cunosti bine.

Eu consider ca prietena ta a procedat corect si chiar tu spuneai ca v-ati trimis prin posta "mici atentii". De ce te simti dezamagita? Nu uita ca prietena ta era in concediu, sau ai fi vrut sa caute un magazin pe litoral doar pentru a respecta niste norme sociale la care unii tin atat de mult?

Daca daruiesti ceva, fa-o din suflet, fara sa regreti si fara sa astepti o recompensa! Daruieste pentru placerea de a darui si numai daca simti!
Ar trebui sa fie mai mare bucuria de a darui decat aceea de a primi!
Asta este parerea mea.
misstiqque
Postat pe 6 Martie 2009 12:59
De la: coffeeta, la data 2009-03-06 10:18:32o prietenie nu poate fi apreciata in cadouri si atentii...
probabil ca s-a simtit jignita ca i-ai atras atentia...asa ceva nu se face intr-o relatie de prietenie

Prietene, in afara familiei...pentru ca prima e mama, am doua bucati...amice am cateva...cunostinte am nenumarate...
Si acum cred ca ar trebui sa definim ce inseamna pentru fiecare prietenia....
MIe, numai o prietena imi poate atrage atentia si numai unei prietene ii pot atrage atentia daca consider ca a gresit....si chiar nu trebuie sa fie loc de suparare...trebuie sa fie sinceritate. Niciodata nu ii voi spune unei prietene ca arata bine daca arata rau...si da, astept o atentie de la o prietena...ii pot chiar spune asta si nu are de ce sa se supere...pentru ca eu nu m-as supara decat poate i-as lua ceva ulterior si as face o gluma pe seama copilaroseniei ei...
Deci, din punctul meu de vedere relatia in discutie, nu e una de prietenie....poate nici amicitie... e ceva... poate prima data v-ati intalnit oarecum pe neasteptate iar ea nu a avut nimic pregatit....a doua zi, parca ziceai ca doua zile ati mers la plaja impreuna...s-a ganit ca deja e expirata faza si sa-ti dea ceva, ar fi deplasat....adica las-o asa cum a cazut... daca v-ati condus la tren ar fi trebuit sa-i ia macar o ciocolata sau un martafoi de plus fiicei tale..dar noa, poate nu avea bani ...ca pleca acasa...poate te-a vazut mai instarita, sau mai saraca, poate eu stiu, ceva din comportamentul tau a dezamagit-o...nu stiu...da-o naibii de relatie pe net...aia nu-i relatie de prietenie...
ocs
Postat pe 6 Martie 2009 13:00
De la: misstiqque, la data 2009-03-06 12:59:36Eu pun problema in alt fel: daca ti-ar fi adus ceva (tie sau fetitei), cum ai fi interpretat?
Daca era ceva prea banal, prea "ieftin", n-ar fi reflectat gradul de "prietenie" pretins de tine si te-ai fi simtit jignita (probabil)... Daca ar fi fost ceva prea "scump", iarasi te-ai fi simtit prost si te-ai fi gandit ca vrea sa epateze, ca vrea sa "cumpere" prietenia dintre voi... Pentru ca asa e omul: vesnic nemultumit, vesnic interpreteaza, foarte putini iau lucrurile asa cum sunt, fara sa analizeze orice detaliu.

Eu mi-am invatat bine lectia: nu se fac cadouri (fara motiv) decat persoanelor pe care le cunosti bine.

Eu consider ca prietena ta a procedat corect si chiar tu spuneai ca v-ati trimis prin posta "mici atentii". De ce te simti dezamagita? Nu uita ca prietena ta era in concediu, sau ai fi vrut sa caute un magazin pe litoral doar pentru a respecta niste norme sociale la care unii tin atat de mult?

Daca daruiesti ceva, fa-o din suflet, fara sa regreti si fara sa astepti o recompensa! Daruieste pentru placerea de a darui si numai daca simti!
Ar trebui sa fie mai mare bucuria de a darui decat aceea de a primi!
Asta este parerea mea.

da-mi voie sa-ti dau un pupic pentru parerea ta
kitty_krieger
Postat pe 6 Martie 2009 13:09
Pisicuta...
misstiqque
Postat pe 6 Martie 2009 13:10
De la: ocgiogi, la data 2009-03-06 13:00:54
De la: coffeeta, la data 2009-03-06 10:18:32o prietenie nu poate fi apreciata in cadouri si atentii...
probabil ca s-a simtit jignita ca i-ai atras atentia...asa ceva nu se face intr-o relatie de prietenie

Prietene, in afara familiei...pentru ca prima e mama, am doua bucati...amice am cateva...cunostinte am nenumarate...
Si acum cred ca ar trebui sa definim ce inseamna pentru fiecare prietenia....
MIe, numai o prietena imi poate atrage atentia si numai unei prietene ii pot atrage atentia daca consider ca a gresit....si chiar nu trebuie sa fie loc de suparare...trebuie sa fie sinceritate. Niciodata nu ii voi spune unei prietene ca arata bine daca arata rau...si da, astept o atentie de la o prietena...ii pot chiar spune asta si nu are de ce sa se supere...pentru ca eu nu m-as supara decat poate i-as lua ceva ulterior si as face o gluma pe seama copilaroseniei ei...
Deci, din punctul meu de vedere relatia in discutie, nu e una de prietenie....poate nici amicitie... e ceva... poate prima data v-ati intalnit oarecum pe neasteptate iar ea nu a avut nimic pregatit....a doua zi, parca ziceai ca doua zile ati mers la plaja impreuna...s-a ganit ca deja e expirata faza si sa-ti dea ceva, ar fi deplasat....adica las-o asa cum a cazut... daca v-ati condus la tren ar fi trebuit sa-i ia macar o ciocolata sau un martafoi de plus fiicei tale..dar noa, poate nu avea bani ...ca pleca acasa...poate te-a vazut mai instarita, sau mai saraca, poate eu stiu, ceva din comportamentul tau a dezamagit-o...nu stiu...da-o naibii de relatie pe net...aia nu-i relatie de prietenie...[/quote

pai da de acord ca nu trebuie sa fii mincinoasa ca daca nici prietena ta nu iti spune adevarul....dar in cazul de fata nu mi se pare corect ca ia adus la cunostinta ca nu ia adus nimic ...

sunt de acord ca daca te duci la cineva cu copii sa nu te duci cu mana in dos...dar decat sa te duci cu ceva ca familia respectiva are copii...si sa nu le oferi din suflet este diferenta mare..
iar initioatoarea topicului regreta ca ea a fost mai buna si ia daruit ceva de la ea..si nu a primit nimic in schimb...
coffeeta
Postat pe 6 Martie 2009 13:13
io nu cred ca niste flori pt ea si o ciocolata pt fiica ei erau chiar atat de greu de ghicit....aici chiar nu cred ca trebuie sa stai pe ganduri.

cat de bine trebuie sa cunosti o persoana ca sa ii oferi un buchet de flori????
ori oare iti batzi capul ca unui copil ii place sau nu ciocolata?

clar,nu a fost un motiv pt a rupe orice relatzie,insa nici bine nu i-a picat...
matracucu
Postat pe 6 Martie 2009 15:04
Cred ca aici nu se pune de fapt problema unei prietenii....ci a unui schimb de cadouri de complezenta si daca ai sapte ani de acasa, atunci cand sunt implicati copii e obligatoriu sa le duci ceva...orice, pentru ca ei se bucura...iar o ciocolata ce sa zic, parca chiar trebuie sa o dai din inima... e o nimica toata....poate femeii respective nu i-a placut ceva...nu stiu ce... si atunci asta a fost motivul perfect pentru a rupe asa zisa relatie de prietenie...
ocs
Postat pe 6 Martie 2009 15:12
De la: ocgiogi, la data 2009-03-06 15:12:40Cred ca aici nu se pune de fapt problema unei prietenii....ci a unui schimb de cadouri de complezenta si daca ai sapte ani de acasa, atunci cand sunt implicati copii e obligatoriu sa le duci ceva...orice, pentru ca ei se bucura...iar o ciocolata ce sa zic, parca chiar trebuie sa o dai din inima... e o nimica toata....poate femeii respective nu i-a placut ceva...nu stiu ce... si atunci asta a fost motivul perfect pentru a rupe asa zisa relatie de prietenie...


se poate.
mi-e greu sa cred ca a rupt prietenia doar pt faptul ca cealalta a fost insensibila.....ceva,altceva s-o fi intamplat......
matracucu
Postat pe 6 Martie 2009 15:14
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 15:14:16
De la: ocgiogi, la data 2009-03-06 15:12:40Cred ca aici nu se pune de fapt problema unei prietenii....ci a unui schimb de cadouri de complezenta si daca ai sapte ani de acasa, atunci cand sunt implicati copii e obligatoriu sa le duci ceva...orice, pentru ca ei se bucura...iar o ciocolata ce sa zic, parca chiar trebuie sa o dai din inima... e o nimica toata....poate femeii respective nu i-a placut ceva...nu stiu ce... si atunci asta a fost motivul perfect pentru a rupe asa zisa relatie de prietenie...


se poate.
mi-e greu sa cred ca a rupt prietenia doar pt faptul ca cealalta a fost insensibila.....ceva,altceva s-o fi intamplat......


doamne cata confuzie pe aici..............fetelor fata noastra cea care a deschis topicul a fost asa de dezamagita ca nu a primit nimic cand s-au intalnit incat nu s-a putut abtzine si intr-un mail catre prietena a atacat problema, si-a exprimat gustul amar iar reactzia celeilalte a fost sa rupa prietenia concluzia..........CEA CARE NU A ADUS NIMIC A FOST CEA CARE A RUPT PRIETENIA IN URMA REPROSURILOR PRIMITE PENTRU CA A FOST NESIM...TI..TA SI S-A PREZENTAT LA INTALNIRE CU MANA IN C.U.R gata? acu s-a lamurit problema?
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 15:19
De la: donttouch, la data 2009-03-06 15:19:07
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 15:14:16
De la: ocgiogi, la data 2009-03-06 15:12:40Cred ca aici nu se pune de fapt problema unei prietenii....ci a unui schimb de cadouri de complezenta si daca ai sapte ani de acasa, atunci cand sunt implicati copii e obligatoriu sa le duci ceva...orice, pentru ca ei se bucura...iar o ciocolata ce sa zic, parca chiar trebuie sa o dai din inima... e o nimica toata....poate femeii respective nu i-a placut ceva...nu stiu ce... si atunci asta a fost motivul perfect pentru a rupe asa zisa relatie de prietenie...


se poate.
mi-e greu sa cred ca a rupt prietenia doar pt faptul ca cealalta a fost insensibila.....ceva,altceva s-o fi intamplat......


doamne cata confuzie pe aici..............fetelor fata noastra cea care a deschis topicul a fost asa de dezamagita ca nu a primit nimic cand s-au intalnit incat nu s-a putut abtzine si intr-un mail catre prietena a atacat problema, si-a exprimat gustul amar iar reactzia celeilalte a fost sa rupa prietenia concluzia..........CEA CARE NU A ADUS NIMIC A FOST CEA CARE A RUPT PRIETENIA IN URMA REPROSURILOR PRIMITE PENTRU CA A FOST NESIM...TI..TA SI S-A PREZENTAT LA INTALNIRE CU MANA IN C.U.R gata? acu s-a lamurit problema?

da draga, cea care nu a adus nimic a rupt "prietenia" dar nu cred ca din cauza reprosului...ca asta nu era un motiv ci, s-au "despartit" din alte motive numai de ea stiute...poate voia demult s-o faca dar faptul ca cealaltla intretinea relatia nu a lasat-o...si asta a fost motivul "perefect"...nu cred ca e cazul sa ne explici ca sa intelegem crede-ma...
ocs
Postat pe 6 Martie 2009 15:25
aaaaa,deci prietenia a rupta aia de nu s-a simtzit sa ia o ciocolata copilei...
cata ignorantza....dupa ce pleca cu bratzele pline de cadouri de la prietena ei,ea facand pe proasta(ceea ce ii iesea f bine pt ca era cel mai simplu rol din viatza ei),tot ea si-a dat ochii peste cap si a rupt prietenia pt ca asta,darnica, a indraznit sa ii atraga atentzia?
pffff,cata ignorantza !!!!!!!
matracucu
Postat pe 6 Martie 2009 15:27
De la: ocgiogi, la data 2009-03-06 15:25:04
De la: donttouch, la data 2009-03-06 15:19:07
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 15:14:16
De la: ocgiogi, la data 2009-03-06 15:12:40Cred ca aici nu se pune de fapt problema unei prietenii....ci a unui schimb de cadouri de complezenta si daca ai sapte ani de acasa, atunci cand sunt implicati copii e obligatoriu sa le duci ceva...orice, pentru ca ei se bucura...iar o ciocolata ce sa zic, parca chiar trebuie sa o dai din inima... e o nimica toata....poate femeii respective nu i-a placut ceva...nu stiu ce... si atunci asta a fost motivul perfect pentru a rupe asa zisa relatie de prietenie...


se poate.
mi-e greu sa cred ca a rupt prietenia doar pt faptul ca cealalta a fost insensibila.....ceva,altceva s-o fi intamplat......


doamne cata confuzie pe aici..............fetelor fata noastra cea care a deschis topicul a fost asa de dezamagita ca nu a primit nimic cand s-au intalnit incat nu s-a putut abtzine si intr-un mail catre prietena a atacat problema, si-a exprimat gustul amar iar reactzia celeilalte a fost sa rupa prietenia concluzia..........CEA CARE NU A ADUS NIMIC A FOST CEA CARE A RUPT PRIETENIA IN URMA REPROSURILOR PRIMITE PENTRU CA A FOST NESIM...TI..TA SI S-A PREZENTAT LA INTALNIRE CU MANA IN C.U.R gata? acu s-a lamurit problema?

da draga, cea care nu a adus nimic a rupt "prietenia" dar nu cred ca din cauza reprosului...ca asta nu era un motiv ci, s-au "despartit" din alte motive numai de ea stiute...poate voia demult s-o faca dar faptul ca cealaltla intretinea relatia nu a lasat-o...si asta a fost motivul "perefect"...nu cred ca e cazul sa ne explici ca sa intelegem crede-ma...


pai atunci hai sa ne apucam sa ne dam cu presupusul care o fi fost motivul poate cine stie se nimereste
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 15:27
io nu mai dau cu presupusul,cert e ca asta,zgarcita a fost f geloasa pe asta darnica...
stiu io.
matracucu
Postat pe 6 Martie 2009 15:28
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 15:27:00aaaaa,deci prietenia a rupta aia de nu s-a simtzit sa ia o ciocolata copilei...
cata ignorantza....dupa ce pleca cu bratzele pline de cadouri de la prietena ei,ea facand pe proasta(ceea ce ii iesea f bine pt ca era cel mai simplu rol din viatza ei),tot ea si-a dat ochii peste cap si a rupt prietenia pt ca asta,darnica, a indraznit sa ii atraga atentzia?
pffff,cata ignorantza !!!!!!!


daca nu ai priceput pentru laura eta mesajul
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 15:28
De la: donttouch, la data 2009-03-06 15:28:35
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 15:27:00aaaaa,deci prietenia a rupta aia de nu s-a simtzit sa ia o ciocolata copilei...
cata ignorantza....dupa ce pleca cu bratzele pline de cadouri de la prietena ei,ea facand pe proasta(ceea ce ii iesea f bine pt ca era cel mai simplu rol din viatza ei),tot ea si-a dat ochii peste cap si a rupt prietenia pt ca asta,darnica, a indraznit sa ii atraga atentzia?
pffff,cata ignorantza !!!!!!!


daca nu ai priceput pentru laura eta mesajul

Mai Laura de ce nu esti atenta fato ?!
ocs
Postat pe 6 Martie 2009 15:34
De la: ocgiogi, la data 2009-03-06 15:34:58
De la: donttouch, la data 2009-03-06 15:28:35
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 15:27:00aaaaa,deci prietenia a rupta aia de nu s-a simtzit sa ia o ciocolata copilei...
cata ignorantza....dupa ce pleca cu bratzele pline de cadouri de la prietena ei,ea facand pe proasta(ceea ce ii iesea f bine pt ca era cel mai simplu rol din viatza ei),tot ea si-a dat ochii peste cap si a rupt prietenia pt ca asta,darnica, a indraznit sa ii atraga atentzia?
pffff,cata ignorantza !!!!!!!


daca nu ai priceput pentru laura eta mesajul

Mai Laura de ce nu esti atenta fato ?!


io stiu una si buna.
parerea mi-o mentzin cate zile oi avea.
nesimtzita aia zgarcita nu merita nimik.
si astalalta darnica....nu mai am cuvinte.
punct.
matracucu
Postat pe 6 Martie 2009 15:37
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 15:28:23io nu mai dau cu presupusul,cert e ca asta,zgarcita a fost f geloasa pe asta darnica...
stiu io.

eu cred k relatia s-a rupt pt k aia care n-a adus nimic s-a simtit jicnita sa fie atentionata cu un lucru asa marunt,k in fond e un lucru marunt pe care trebuia sa-l faca dak avea bun simt, nici nu trebuia sa se gandeask la el trebuia sa vina de la sine.sa fi fost in locul celei darnice eu as fi rupt relatia k m-as fi uitat cu ce fel de om am de aface dak nu are putinul bun simt sa fi venit cu o ciocolata pt fiika mea la prima intalnire dupa mult tam-tam de vorbaraie pe net.
lacrasar
Postat pe 6 Martie 2009 15:38
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 15:37:31
De la: ocgiogi, la data 2009-03-06 15:34:58
De la: donttouch, la data 2009-03-06 15:28:35
De la: laurathegirl, la data 2009-03-06 15:27:00aaaaa,deci prietenia a rupta aia de nu s-a simtzit sa ia o ciocolata copilei...
cata ignorantza....dupa ce pleca cu bratzele pline de cadouri de la prietena ei,ea facand pe proasta(ceea ce ii iesea f bine pt ca era cel mai simplu rol din viatza ei),tot ea si-a dat ochii peste cap si a rupt prietenia pt ca asta,darnica, a indraznit sa ii atraga atentzia?
pffff,cata ignorantza !!!!!!!


daca nu ai priceput pentru laura eta mesajul

Mai Laura de ce nu esti atenta fato ?!


io stiu una si buna.
parerea mi-o mentzin cate zile oi avea.
nesimtzita aia zgarcita nu merita nimik.
si astalalta darnica....nu mai am cuvinte.
punct.


iti dai seama matroano ce telenovea si se termina asa de repede
donttouch
Postat pe 6 Martie 2009 15:40
io ma duc la mine in bordel ,ca acolo toata lumea vine cu ceva....si mai pun si la borcan....si in conge....asa ca hai pa fetelor,acilea nu imi place,ca prea e zgarcenie.....
matracucu
Postat pe 6 Martie 2009 15:41
si nu cred k e vorba de o prietenie ,k la o prietena iti permiti sa mergi cu mina goala, e vorba de a cunoaste pe cineva in ideea k o sa se joace copii si o sa pastreze legatura ,k in fond in discutia lor de 2 ani asta le-a legat nu alt subiect.e vorba de o cunostinta si cand te duci la o cunostinta cu copil ai ciocolata pregatita.
lacrasar
Postat pe 6 Martie 2009 15:42
si in fond unde e tanti care a deschis topicul sa ne mai lamureask?
lacrasar
Postat pe 6 Martie 2009 15:44
De la: lacrasar, la data 2009-03-06 15:44:42si in fond unde e tanti care a deschis topicul sa ne mai lamureask?

chiar asa, ca citeam aici de la ora 12, deja s-a deviat de la subiect.....se contrazic parerile
azalis
Postat pe 6 Martie 2009 15:52
daca erati prietene de ce nu a locuit la tine ,? poate asta este motivul din cauza caruia nu sa simtit obligata! si totusi ceva infim la copil putea sa cumpere ca nu lesina! Sincer ............;la mine vine toata lumea dar nu am pretentie si nu astept nimic de la nimeni! cite unul mai vine cu o tuica ,varza murata etc......ca aci in Franta lipsa ......la copil nici atit! copilul meu stie ca nu este obligatoriu sa primeasca ceva!
FRANNNCE
Postat pe 6 Martie 2009 16:29
De la: FRANNNCE, la data 2009-03-06 16:29:05copilul meu stie ca nu este obligatoriu sa primeasca ceva!

ai pus punctul pe i cu chestia asta....
kitty_krieger
Postat pe 6 Martie 2009 16:47
Atat ati deviat de la subiect, incat ati dus la disperare pe unii! Cum era de asteptat, opiniile sunt diametral opuse... Credeti ca ajuta la ceva? ati ajuns sa va jigniti intre voi...
Cele care ati inteles ca EU imi doream sa primesc ceva v-ati inselat amarnic!
Cele care ati inteles ca am oferit ceva cu scopul declarat de a primi ceva in schimb - la fel!
Detaliez: fiica-mea a pregatit desene/colaje pentru cealalta fetita, iar eu i-am daruit ceva-ul acela in ultima clipa, cand le-am condus la tren!
Sa locuiasca la noi? NU, din start nu s-a pus problema, ne cunosteam preferintele!
Cum i-am atras atentia? pai, ce credeati, ca i-am trimis mail cu litere de-o schioapa si cu emoticoane agresive? Am spus ca la ``modul cel mai delicat cu putinta``: a intrebat si a tot intrebat ce parere ne-am facut, ce a spus copila mea, cum i-a placut la plaja, ce-a zis etc.etc. Ne scriam zilnic! Si am tot evitat, am tot scaldat-o caci deh! fiica-mea remarcase cu sinceritate, dupa plecarea lor, cum ca X (se referea LA FETITA CEALALTA!!!!) nu i-a daruit nimic... Apoi am avut un puseu de curaj si i-am spus asta, ceva la modul ``stii, fiica-mea a ramas un pic trista... ma intreba de ce oare X nu a avut ceva pentru ea...``. Aaaa, pai nuuuuuuuu, ar fi trebuit sa-i explic copilei si sa-i repet de `nshpe ori ca nu e neaparata nevoie sa i se aduca ceva!!! Pai tocmai o facusem si a avut efectul contrar: i s-a facut lehamite si mi-a spus ca nu mai vrea sa vorbim despre X.
Da, oameni buni, fiica-mea se astepta sa aiba X. o prostioara pentru ea! Era o intalnire multasteptata, planuita si rasplanuita, era PRIMA DATA!
Sa nu-i fi placut ceva la mine, la noi? Posibil, dar uite aici e vorba de adevarata prietenie: spunem ce ne doare!


Postat pe 6 Martie 2009 18:28
Asta-i! Iar prietenul adevarat e cel care asculta ceea ce vrei sa spui si chiar daca se supara pe moment, ii trece repede.
Lucia1971
Postat pe 6 Martie 2009 18:32
De la: blacksea, la data 2009-03-06 18:28:27Atat ati deviat de la subiect, incat ati dus la disperare pe unii! Cum era de asteptat, opiniile sunt diametral opuse... Credeti ca ajuta la ceva? ati ajuns sa va jigniti intre voi...
Cele care ati inteles ca EU imi doream sa primesc ceva v-ati inselat amarnic!
Cele care ati inteles ca am oferit ceva cu scopul declarat de a primi ceva in schimb - la fel!
Detaliez: fiica-mea a pregatit desene/colaje pentru cealalta fetita, iar eu i-am daruit ceva-ul acela in ultima clipa, cand le-am condus la tren!
Sa locuiasca la noi? NU, din start nu s-a pus problema, ne cunosteam preferintele!
Cum i-am atras atentia? pai, ce credeati, ca i-am trimis mail cu litere de-o schioapa si cu emoticoane agresive? Am spus ca la ``modul cel mai delicat cu putinta``: a intrebat si a tot intrebat ce parere ne-am facut, ce a spus copila mea, cum i-a placut la plaja, ce-a zis etc.etc. Ne scriam zilnic! Si am tot evitat, am tot scaldat-o caci deh! fiica-mea remarcase cu sinceritate, dupa plecarea lor, cum ca X (se referea LA FETITA CEALALTA!!!!) nu i-a daruit nimic... Apoi am avut un puseu de curaj si i-am spus asta, ceva la modul ``stii, fiica-mea a ramas un pic trista... ma intreba de ce oare X nu a avut ceva pentru ea...``. Aaaa, pai nuuuuuuuu, ar fi trebuit sa-i explic copilei si sa-i repet de `nshpe ori ca nu e neaparata nevoie sa i se aduca ceva!!! Pai tocmai o facusem si a avut efectul contrar: i s-a facut lehamite si mi-a spus ca nu mai vrea sa vorbim despre X.
Da, oameni buni, fiica-mea se astepta sa aiba X. o prostioara pentru ea! Era o intalnire multasteptata, planuita si rasplanuita, era PRIMA DATA!
Sa nu-i fi placut ceva la mine, la noi? Posibil, dar uite aici e vorba de adevarata prietenie: spunem ce ne doare!



Nu vreau sa te supar, dar faci prea mult caz pentru... prea putin.
misstiqque
Postat pe 6 Martie 2009 20:59
blacksea, din primul tau post reiese ca te-ai asteptat la ceva material in schimb....
eu m-as fi bucurat mai mult ca cele doua fetite sa se inteleaga si sa se joace una cu alta, este cel mai frumos cadou....
poate a avut dreptate cine a zis ca pe doamna cealalta a deranjat-o ceva si s-a folosit de asta ca sa rupa prietenia...
dar eu n-as fi dat atat de mare importanta unui lucru atat de marunt....

ma rog, tu stii mai bine
kitty_krieger
Postat pe 6 Martie 2009 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ati accepta ca prietenul(a) sa aiba ca best friend pe cineva de sex opus ? 24 De la: inna_1688 13 Iunie 2009 21:54
unde se va ajunge? 15 De la: nico_dana2006 3 Martie 2009 12:07
Ce ar fi drept,corect si intelept sa fac? 24 De la: Pulbere-de-stele 7 Aprilie 2015 14:10
despartire..)ajutor!!! 37 De la: kiss_my_ass 1 Noiembrie 2011 15:20
monik 18 De la: dia_dis2010 28 August 2011 20:49