Setari Cookie-uri

Despre prietene

De la: blacksea, la data 2009-03-06 18:28:27Atat ati deviat de la subiect, incat ati dus la disperare pe unii! Cum era de asteptat, opiniile sunt diametral opuse... Credeti ca ajuta la ceva? ati ajuns sa va jigniti intre voi...
Cele care ati inteles ca EU imi doream sa primesc ceva v-ati inselat amarnic!
Cele care ati inteles ca am oferit ceva cu scopul declarat de a primi ceva in schimb - la fel!
Detaliez: fiica-mea a pregatit desene/colaje pentru cealalta fetita, iar eu i-am daruit ceva-ul acela in ultima clipa, cand le-am condus la tren!
Sa locuiasca la noi? NU, din start nu s-a pus problema, ne cunosteam preferintele!
Cum i-am atras atentia? pai, ce credeati, ca i-am trimis mail cu litere de-o schioapa si cu emoticoane agresive? Am spus ca la ``modul cel mai delicat cu putinta``: a intrebat si a tot intrebat ce parere ne-am facut, ce a spus copila mea, cum i-a placut la plaja, ce-a zis etc.etc. Ne scriam zilnic! Si am tot evitat, am tot scaldat-o caci deh! fiica-mea remarcase cu sinceritate, dupa plecarea lor, cum ca X (se referea LA FETITA CEALALTA!!!!) nu i-a daruit nimic... Apoi am avut un puseu de curaj si i-am spus asta, ceva la modul ``stii, fiica-mea a ramas un pic trista... ma intreba de ce oare X nu a avut ceva pentru ea...``. Aaaa, pai nuuuuuuuu, ar fi trebuit sa-i explic copilei si sa-i repet de `nshpe ori ca nu e neaparata nevoie sa i se aduca ceva!!! Pai tocmai o facusem si a avut efectul contrar: i s-a facut lehamite si mi-a spus ca nu mai vrea sa vorbim despre X.
Da, oameni buni, fiica-mea se astepta sa aiba X. o prostioara pentru ea! Era o intalnire multasteptata, planuita si rasplanuita, era PRIMA DATA!
Sa nu-i fi placut ceva la mine, la noi? Posibil, dar uite aici e vorba de adevarata prietenie: spunem ce ne doare!



exact la asta ma asteptam sa fie ,inseamna k nu mi-am batut gura degeaba si nu-ti bate capul cu cei care nu inteleg COPIII, k nu e vorba de adulti in discutia asta ,ci de dezamagirea unui copil
lacrasar
Postat pe 7 Martie 2009 12:12
un singur lucru mai am de zis si apoi ma retrag de pe acest topic, caci se pare ca blacksea nu vrea pareri diferite de ale ei (deduc din ultimul mesaj)

Nu stiu cum puteti discuta de copii independent de parintii lor
Copiii sunt oglinda perfecta a parintilor lor si felul lor de a se comporta si reactiona spune multe despre parinti.... asta pentru cine are minte sa inteleaga, si-ar da seama ca fetita lui blacksea SE ASTEPTA sa primeasca ceva... Oare de ce???
Si oare de ce i-am spus lui France ca a pus punctul pe i cu propozitia aceea?

Si aici ar mai fi de discutat si despre prieteniile de pe net... pe care multa lume le supraapreciaza si-si fac asteptari false, in loc sa astepte sa se intalneasca, apoi sa faca deduceri despre presoana cealalta (asta e valabil pentru ambele femei)

Dar cine sunt eu sa-mi spun pararea, nu-s decat o femeie care nu intelege copiii, incuiata si batuta in cap. Mea culpa!
kitty_krieger
Postat pe 7 Martie 2009 12:31
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-07 12:31:53un singur lucru mai am de zis si apoi ma retrag de pe acest topic, caci se pare ca blacksea nu vrea pareri diferite de ale ei (deduc din ultimul mesaj)

Nu stiu cum puteti discuta de copii independent de parintii lor
Copiii sunt oglinda perfecta a parintilor lor si felul lor de a se comporta si reactiona spune multe despre parinti.... asta pentru cine are minte sa inteleaga, si-ar da seama ca fetita lui blacksea SE ASTEPTA sa primeasca ceva... Oare de ce???
Si oare de ce i-am spus lui France ca a pus punctul pe i cu propozitia aceea?

Si aici ar mai fi de discutat si despre prieteniile de pe net... pe care multa lume le supraapreciaza si-si fac asteptari false, in loc sa astepte sa se intalneasca, apoi sa faca deduceri despre presoana cealalta (asta e valabil pentru ambele femei)

Dar cine sunt eu sa-mi spun pararea, nu-s decat o femeie care nu intelege copiii, incuiata si batuta in cap. Mea culpa!


de ce se asteapta,k toti copii se asteapta indiferent de educatie si parinti mai ales cand face un efort (un desen,o felicitare)asteapta o recompensa,k asa e normal k dresajul la un caine ,la gradinita ii da f.bine,calificative pt ce face bun.Tu-ti educi copii pe alte principii?fa bine si nu ai nimic in schimb,k si cum ai munci si nu primesti salar.
lacrasar
Postat pe 7 Martie 2009 12:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa vina zapacitii inapoi!!!! 99 De la: Eva32 24 Septembrie 2011 23:01
e cineva din bacau? 94 De la: BEL_AMY1 22 Ianuarie 2011 15:01
nu stiu ce sa fac ?:( 30 De la: andreussa 27 Iulie 2010 15:16
Urasc ceea ce sunt... 41 De la: tavytb 26 Ianuarie 2012 15:17
II pot recastiga prietenia? 6 De la: LOPY_71 21 Aprilie 2010 23:15