Setari Cookie-uri

ce ati face in urmatoarea situatie?

Prietenul psiho a ajuns zurliu din cauza ta ?

Postat pe 14 August 2009 09:27
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-19 19:12:43maika mea a aflat cu vreo 5 ani inainte sa moara tati de boala lui... si a fost langa el pana in ultima clipa,cu toate k el se purta urat cu ea din cauza bolii....
inteleg k nu erai maritata cu el,dar asta tine de omenie si de respect...
esti o egoista


las-o mai usor cu acuzele swett........ ca se vede treaba ca nu prea stii ce inseamna sa fii intr-o situatie de genul asta. Pana nu traiesti asemenea situatii nu stii.
paula27
Postat pe 14 August 2009 10:22
dai dovada de un egoism pur daca iti parasesti iubitul/iubita pe motiv ca e bolnav. o boala schimba omul, il poate aduce in stadiul in care poate innebuni, si tu ce faci? il/o parasesti pe motiv ca te gandesti la sanatatea ta mintala?
Gandeste-te ca suferi de o boala care are o incidenta de 1 la 3000, sau 15000, tot corpul tau arata ciuruit, plin de tot felul de chestii...ca femeie ar trebui sa te simti ingrozitor, ce ar trebui sa faca iubitul, sa te paraseasca pentru ca nu ai un corp perfect? ca nu ai sanii pamelei anderson?
Gandeste-te ca unul din parintii tai e grav bolnav, e cu un picior in groapa si face crize de isterie si de nervi in fiecare zi...ce faci? il parasesti pentru sanatatea ta mintala?
Nu mai fi-ti egoisti. fiecare din noi suferim de nebunie, doar ca unii din noi se pare ca se bucuram de ea in fiecare zi, nu?
Am o prietena, maritata. sotul ei sufera de sindromul addison (cautati pe net si vedeti ce inseamna). e langa el zi si noapte, cu toate certurile dintre ei, cu toate toanele lui si mofturile. asta inseamna sa iubiti.
eu am neurofibromatoza, sau maladia lui recklinghausen (google it) si totusi am pe cineva langa mine, si din calitatea unui om bolnav m-as simti ingrozitor sa fiu parasita pe motiv ca sunt bolnava.
Alinutzz
Postat pe 14 August 2009 16:37
M-am regasit in situatia prezentata. Dar am ramas uimita de cite persoane judeca, desi ma intreb: cite dintre ele au vazut ce inseamna o boala psihica intr-un episod de acutizare? cite stiu ca boala poate recidiva, ca exista o marja mai mare de a da boala si copiilor? da , mediul in care traieste acel copil poate schimba cursul vietii sale, dar ce mediu ar fi acela in care tatal nu isi ia tratamentul si face in continuare episod dupa episod. Si nu poti sa arunci in fata nici faptul ca nu ia tratamentul, tine si de boala (anagnosie). Am cautat informatii despre situatia mea. Am gasit un site al unor persoane care traiesc cu aceeasi boala. La ele am gasit suportul necesar. In ceea ce priveste o relatie cu o peroana cu probleme psihice, ele spun in felul urmator: nu este indicat sa stai intr-o relatie cu o persoana cu probleme atunci cind esti prea tinara (imaturitatea adauga probleme si nu ai capacitatea sa le faci fata), cind ai o virsta si esti pe picioarele tale (pentru ca financiar nu te poti baza pe celalalt, chiar trebuie sa fii constienta ca tu esti principala sursa de venit si sa ai controlul asupra finantelor ca si a altor hotariri majore din vietile voastre, precum si familii suportive si de o parte si de alta care sa stie ce au de facut in anumite situatii). majoritatea celor care stau linga o persoana cu boala psihica iau antidepresive pentru a face fata situatiilor. Nu spun ca stiu. Doar ca atit cit am stat intr-o relatie, am ajuns la ceea ce spuneau persoanele cu "experienta" intr-o relatie cu o persoana cu afectiune psihica. Hotarirea in final este a ta. Am vazut ca foarte multe persoane si-au dat cu parerea despre situatia prezentata de tine. Nu ar fi o idee rea sa se ofere voluntari 2 ore pe saptamina la o fundatie care ofera ajutor unor astfel de persoane. Sint persoane foarte singure si 2 ore in care vorbesc cu cineva care nu ii judeca, ar putea sa le fie de folos. iar pentru voluntar ar afla mai multe lucruri despre ce inseamna o boala psihica si ar fi mai in tema cu comentariile (pentru ca unele sint acuzatoare).
alckimist
Postat pe 15 August 2009 12:35
exact, ai foarte mare dreptate..e usor sa iti dai cu parerea dar nici macar sa stii despre ce e vorba.
am mai zis-o, nu aveam nicio obligatie fata de el, nu eram maritata cu el, nu aveam copii, nu locuiam impreuna doar ca aveam o relatie cu el de doi ani, o relatie care de inainte cu vreo jumate de an era pe sfarsit. Problemele aparusera de foarte mult timp inainte si iubirea mea se stingea iar cand a venit boala lui i-am fost alaturi,nu am fugit imediat ce am aflat de boala,am stat langa el inca 4 luni,deja incepea s afie mai bine,trecuse de punctul critic dar eu nu imi mai doream o relatie cu el si l-am facut sa inteleaga asta. Nu mi-am batut joc de el,nu l-am parasit asa in 5 minute. Stiu ca ii era greu pt ca ma iubea mult dar nu avea rost sa raman cu el doar pt ca ma iubeste si pt ce patise. Eu nu il mai iubeam doar tineam la el, iubirea disparuse de dinainte sa ii apara boala.
Asa ca nu mai judecati si improscati cu noroi ca nu e chiar asa,eu sunt cu inima impacata si sunt convinsa ca a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o.
adri_adriana
Postat pe 17 August 2009 14:09
dak dupa 2 ani de relatie te sperie o simpla problema de sanantata,lasa-l draga mea in mana cui ii iubeste si nu te intoarce cumva la el k doar rau i-ai face.
kudika061307
Postat pe 21 August 2009 22:11
De la: adri_adriana, la data 2009-08-17 14:09:42exact, ai foarte mare dreptate..e usor sa iti dai cu parerea dar nici macar sa stii despre ce e vorba.
am mai zis-o, nu aveam nicio obligatie fata de el, nu eram maritata cu el, nu aveam copii, nu locuiam impreuna doar ca aveam o relatie cu el de doi ani, o relatie care de inainte cu vreo jumate de an era pe sfarsit. Problemele aparusera de foarte mult timp inainte si iubirea mea se stingea iar cand a venit boala lui i-am fost alaturi,nu am fugit imediat ce am aflat de boala,am stat langa el inca 4 luni,deja incepea s afie mai bine,trecuse de punctul critic dar eu nu imi mai doream o relatie cu el si l-am facut sa inteleaga asta. Nu mi-am batut joc de el,nu l-am parasit asa in 5 minute. Stiu ca ii era greu pt ca ma iubea mult dar nu avea rost sa raman cu el doar pt ca ma iubeste si pt ce patise. Eu nu il mai iubeam doar tineam la el, iubirea disparuse de dinainte sa ii apara boala.
Asa ca nu mai judecati si improscati cu noroi ca nu e chiar asa,eu sunt cu inima impacata si sunt convinsa ca a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o.


SUBSCRIU.
daniella_s
Postat pe 28 Septembrie 2009 17:38
De la: daniella_s, la data 2009-09-28 17:38:20
De la: adri_adriana, la data 2009-08-17 14:09:42exact, ai foarte mare dreptate..e usor sa iti dai cu parerea dar nici macar sa stii despre ce e vorba.
am mai zis-o, nu aveam nicio obligatie fata de el, nu eram maritata cu el, nu aveam copii, nu locuiam impreuna doar ca aveam o relatie cu el de doi ani, o relatie care de inainte cu vreo jumate de an era pe sfarsit. Problemele aparusera de foarte mult timp inainte si iubirea mea se stingea iar cand a venit boala lui i-am fost alaturi,nu am fugit imediat ce am aflat de boala,am stat langa el inca 4 luni,deja incepea s afie mai bine,trecuse de punctul critic dar eu nu imi mai doream o relatie cu el si l-am facut sa inteleaga asta. Nu mi-am batut joc de el,nu l-am parasit asa in 5 minute. Stiu ca ii era greu pt ca ma iubea mult dar nu avea rost sa raman cu el doar pt ca ma iubeste si pt ce patise. Eu nu il mai iubeam doar tineam la el, iubirea disparuse de dinainte sa ii apara boala.
Asa ca nu mai judecati si improscati cu noroi ca nu e chiar asa,eu sunt cu inima impacata si sunt convinsa ca a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o.


SUBSCRIU.



Am gresit "citatul". Intentionam sa subscriu la ce a postat alckimist.
daniella_s
Postat pe 28 Septembrie 2009 17:41
De la: alckimist, la data 2009-08-15 12:35:22M-am regasit in situatia prezentata. Dar am ramas uimita de cite persoane judeca, desi ma intreb: cite dintre ele au vazut ce inseamna o boala psihica intr-un episod de acutizare? cite stiu ca boala poate recidiva, ca exista o marja mai mare de a da boala si copiilor? da , mediul in care traieste acel copil poate schimba cursul vietii sale, dar ce mediu ar fi acela in care tatal nu isi ia tratamentul si face in continuare episod dupa episod. Si nu poti sa arunci in fata nici faptul ca nu ia tratamentul, tine si de boala (anagnosie). Am cautat informatii despre situatia mea. Am gasit un site al unor persoane care traiesc cu aceeasi boala. La ele am gasit suportul necesar. In ceea ce priveste o relatie cu o peroana cu probleme psihice, ele spun in felul urmator: nu este indicat sa stai intr-o relatie cu o persoana cu probleme atunci cind esti prea tinara (imaturitatea adauga probleme si nu ai capacitatea sa le faci fata), cind ai o virsta si esti pe picioarele tale (pentru ca financiar nu te poti baza pe celalalt, chiar trebuie sa fii constienta ca tu esti principala sursa de venit si sa ai controlul asupra finantelor ca si a altor hotariri majore din vietile voastre, precum si familii suportive si de o parte si de alta care sa stie ce au de facut in anumite situatii). majoritatea celor care stau linga o persoana cu boala psihica iau antidepresive pentru a face fata situatiilor. Nu spun ca stiu. Doar ca atit cit am stat intr-o relatie, am ajuns la ceea ce spuneau persoanele cu "experienta" intr-o relatie cu o persoana cu afectiune psihica. Hotarirea in final este a ta. Am vazut ca foarte multe persoane si-au dat cu parerea despre situatia prezentata de tine. Nu ar fi o idee rea sa se ofere voluntari 2 ore pe saptamina la o fundatie care ofera ajutor unor astfel de persoane. Sint persoane foarte singure si 2 ore in care vorbesc cu cineva care nu ii judeca, ar putea sa le fie de folos. iar pentru voluntar ar afla mai multe lucruri despre ce inseamna o boala psihica si ar fi mai in tema cu comentariile (pentru ca unele sint acuzatoare).



Faptul ca si-a expus experienta de viata pe un topic inseamna ca isi asuma judecatile ulterioare. Daca dorea relatii de specialitate le-ar fi cautat la cei indreptatiti sa i le ofere. Aici se emit pareri personale si nu intotdeuna rezoneaza cu ceea ce-si doreste initiatorul topicului s-auda.

Nu mai conteaza ce am face noi intr-o asemena situatie. Ea a luat deja o hotarare: l-a parasit.
Ce ar mai fi de spus intr-o poveste incheiata?






cameliagiurgiu
Postat pe 3 Noiembrie 2009 06:59
nu am nimic impotriva unor pareril personale diferite. sint de parerire ca "diferitul" chiar si daca se materializeaza sub forma unei critici, poate fi bun....daca este in scop constructiv. dar sa arunci pareri fara sa stii despre ce este vorba, doar in numele unui principiu absolut - trebuie sa stai linga un om, oricum - nu mi se pare constructiv. si asta nu din cauza ca nu rezoneaza cu ceva ce as vrea sa aud. ci pentru ca nu este.
stii netul este o modalitate pentru unele persoane sa le dea impresia ca fac ceva util....asta nu inseamna ca si fac.
alckimist
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:00


Pentru alckimist:

Tema discutiei este "Ce ati face in urmatoarea situatie?".

Seamana, dupa parerea mea, cu un sondaj de opinie.

Nu a cerut nimeni pareri profesioniste, avizate ori neavizate: s-au cerut pareri, s-atat.

Cum suntem atat de diferiti....era clara diversitatea parerilor personale. Iar unii dintre noi suntem mai "patimasi".





Initiatoarea topicului spune ea insasi ca este multumita de hotararea luata, prin urmare.......este doar sondaj de opinie, nimic mai mult.

Seara frumoasa!
cameliagiurgiu
Postat pe 4 Noiembrie 2009 19:16
Draga mea fa ceea ce simti tu,nu te mai lua dupa toti cei care zic ca esti egoista,normal e usor sa acuzi fara sa fi tu in situatia respectiva si din ce am citit cei care stiu ce inseamna sa stai cu un om cu probleme psihice te-au sfatuit sa stai departe de el,esti mult prea tanara si sunt convinsa ca si el isi va gasi perechea potirvita,chiar nu trebuie sa ai remuscari deoarece relatia se putea termina si in alt mod,doar ca asa s-a intamplat sa fie,asta nu inseamna ca tu trebuie sa iti asumi toata tresponsabilitatea o viata intreaga alturi de el.
rahela11
Postat pe 5 Noiembrie 2009 12:54
Adri adriana, daca individul te-a inselat mi se pare normal sa-l parasesti imediat ce ai aflat asta! La urma urmei boala lui nu sterge fapta! Asa ca mai bine sa-ti vezi de viata si tineretea ta, nu mai are rost sa te intorci la el! Nu scrie nicaieri ca nu te va insela din nou... chiar bolnav fiind.
darksukkubus69
Postat pe 8 Noiembrie 2009 22:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dece nu mai pot avea incredere in barbati cred ca toti sunt la fel ? 19 De la: stardancer 30 Octombrie 2009 13:02
cum omori idila sotului 19 De la: balanta65 9 Iulie 2010 19:28
Dilema 4 De la: lexxya88 29 Iulie 2014 07:49
nu stiu ce sa mai fac cu parul meu tampit :(( 49 De la: louiza 14 Noiembrie 2010 09:50
cum sa seduci un barbat??? 31 De la: pufffer 10 Martie 2010 08:01