Setari Cookie-uri

Cum trec peste despartire?

Mai mult ca niciodata am nevoie de parerea utilizatorilor acestui forum...
Dupa o relatie de mai bine de 5 ani prietenul meu a decis sa ma coboare ca pe o zdreanta din masina strigandu-mi k l-am inselat....
povestea are un inceput...el s-a dus anul trecut in luna noiembrie a plecat la munca in Anglia...iar la Balul Bobocilor la mine la facultate am cunoscut un alt baiat....care pentru un timp s-a tinut de capul meu...inca din primul moment k eu am o relatie si nu ma intereseaza nici macar sa socializez cu el...evident a fost faptul k pe el asta l-a ambitionat sa ma caute in continuare...insa de fiecare data raspunsul meu a fost acelasi...pana intr-o seara cand pt ca eram fara masina...si eram inghetata de la patinuar, in drum spre o statie de taxi a aparut el...si din nefericire dupa insistente am acceptat sa ma conduca pana acasa; pe toata durata drumului eu am specificat ac am un prieten extrem de gelos si nu vreau sa am probleme...ghinionulmeu insa a fost ca pe drum sa ma vada un prieten al iubitului meu...am avut atunci o cearta apriga (februarie anul trecut). dupa multe discutii am ajuns de acord k mai merit o sansa...desi eu nu i-am recunoscut k m-am aflat in acea masina...pentru k s-ar fi intamplat ce s-a intamplat ieri...
dupa mai bine de un an, timp in care l-am suprins prima data cu o fata in masina (despre care mi-a zis k nu are nici o relatie)...iar acum 2 zile oprit paralel pe strada cu o alta donsoara (renumita pt aventurile sale)...ne-am certat...iar a doua zi a inceput el sa cerceteze banuiesc, ceea ce s-a intamplat acum un an.
am coborat sa discutam la el la masina...si am preferat sa ii spui totul...exact asa cum a inceput...desi i-am spus k individul nici macar de mana nu m-a tinut...a renuntat la mine k la un obiect de care nu ar mai avea nevoie...si m-a invitat sa cobor din masina....nu inainte de a-mi spune k sa stii k si eu te-am inselat cu cate nici nu iti inchipui....
in acest moment viata mea simt ca s-a sfarsit...de cand am coborat ...stau si plang...nu pot manca....si nu mai vad nici un sens a nimic...
am uitat sa mentionez..k din cauza lui nu mai am decat 2 prietene...caci lui toate i se pareau curve; eu nu mi-am mai salutat colegii (de sex masculin) nici din liceu nici din generala de raul lui, sa nu inceapa cu supozitii caci oricum la fiecare cearta imi reprosa tot ce se petrecuse cu un an in urma.
va spun sincer ca nu ma consider vinovata...nu i-am recunoscut niciodata pt k s-ar fi ajuns aici...dar vazand k inevitabilul s-a produs...am preferat sa ii spuna devarul...el spune insa k stie tot orasul...ceea ce poate e adevarat...findca respetivul iese din tiparul unui baiat obisnuit...iar pe mine e usor sa ma recunosti din multime.....
regret tot ce s-a intamplat...insa de 5 ani el imi tot repeta k nu are incredere in mine si nici nu va avea vreodata...
spuneti-mi cum as putea sa trec peste acest moment....pentru ca cercul meu de prieteni s-a redus la 2 prietene carora le multumesc k exista...in rest....am pierdut totul!
Vanda2308
Postat pe 12 Aprilie 2009 08:15
nu ai pierdut nimic,... ai scapat de un capcaun,....iar in schimb ai castigat dreptul sa existi, sa socializezi,
Vei simti asta in curand. Curaj
kudika004683
Postat pe 12 Aprilie 2009 08:29
Se va intoarce,isi va da seama ca a gresit,acum depinde de tine daca il vei primi inapoi.Nu ai cum sa dai cu piciorul la o relatie de 5 ani asa simplu... Iesi cu prietenele tale...incearca sa schimbi cate ceva in viata ta,gandeste-te la tine mai mult,la cum vrei sa fie viata ta de azi inainte.Insa eu am o banuiala ca va veti impaca,am auzit super multe cazuri de astea....
sa auzim de bine!
gandacel_
Postat pe 12 Aprilie 2009 10:50
prea putin probabil gandacel...orgoliul lui este nemasurat...si vorba ta...eu nu stiu daca ma voi putea intoarce la el....asta pentru ca mi-a spus nonsalant ca si el m-a inselat la greu...
Vanda2308
Postat pe 12 Aprilie 2009 11:29
Se spune ca in dragoste nu e loc de orgoliul,insa barbatii uita de chestia asta,doar femeile renunta la orgoliul,pt ca totul sa fie frumos..insa din pacate tot ele au de suferit la final.Incearca sa te repui singura pe picioare,arata-i indiferenta si cel mai important...nu-l cauta...
gandacel_
Postat pe 12 Aprilie 2009 11:47
stiu k simti k viata ta s-a sfarsit... dar nu e deloc asa! am trecut si eu acum 2 luni printr-o despartire , dupa o relatie de 4 ani. la fel de singura m-am trezit si eu... am plans, am suferit k o nebuna... dar incet- incet imi revin, asa si tu. trebuie sa mergi cu fruntea sus mai departe. incearca sa vezi si partea buna a lucrurilor, el nu-ti va mai controla viata. iar cand spune k stie tot orasu crede-ma pe cuvant ca nu e asa. eu sunt din Cr si nu stiu... ti-am smuls un zambet? hai zambeste... el nu te-a meritat, cu siguranta iti vei gasi p altul mai bun. acorda-ti timpul de care ai nevoie si mergi mai departe. nu se sfarseste viata aici. iti doresc din suflet sa treci cat mai usor peste asta! te pupic si ai grija de tine.

Postat pe 12 Aprilie 2009 11:51
Inteleg perfect ce simti....m-am aflat si eu in asa situatie din pacate,doar ca la mine s-a intamplat dupa 2 ani de relatie..Mie mi-a reprosat ca m-au vazut prietenii lui cu baieti prin oras,cand de fapt eram cu o prietena si cu fiica ei..M-a injurat urat si mi-a zis ca s-a terminat.La inceput mi-a fost foarte greu,insa cu ajutorul familiei si prietenei mele,am trecut peste.Nu stiu cum e la tine,insa la noi certurile din cauza geloziei se repetau f des,si veneau din partea lui, evident,era extrem de posesiv.Si de fiecare data era gata sa creada pe oricine ,numai nu pe mine.La fel ca tine,m-a facut sa renunt la cateva prietene,sa ignor toate persoanele de gen masculin,era gelos pana si pe fratele meu vitreg..
Eu am hotarat sa merg mai departe,pentru ca prea ma injosise.Greu,insa am reusit.
Tie chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau...e foarte probabil ca ti-a zis de inselat doar ca sa te raneasca.....si poate in timp isi va da seama cat a gresit si va veni sa-ti ceara iertare....sau poate nu....oricum el este cel care a avut de pierdut.
Fii tare,incearca sa-ti ocupi timpul cu altceva...petrece mai mult timp cu prietenele...asa am facut si eu.
Iti doresc sa reusesti
OneLastBreath
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:07
trezeste-te si uitate bine in jur.realizezi dupa cine plangi?eu cred ca nu...
dana_mv
Postat pe 12 Aprilie 2009 14:38
se pare ca imdeiat si-a inchis ambele telefoane si nu mai da nimeni de el...nici unul din prietenii lui nu stie nimic de el...acasa nu este...si nu e de gasit in nici unul din locurile unde obisnuia sa mearga...nu am idee ce ar fi putut face...insa realizez k poate nu sunt cel mai bun exemplu...dar am stiut sa spun nu tentatiilor pt barbatul pe care-l credeam dispus la orice pt mine...m-am inselat!
Vanda2308
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:06
sa inchei in 2 cuvinte
NU MERITA

daca din aceasta chestie a avut asa o reactie , well no comment:))
asa ca , sincer si un labrador are mai multa minte da mna , ca si pe aici si in viata exista specimene reduse mintal

o seara superba :)
blue07scorpion
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:11
nu il mai cauta ,,,trateaza-l cu indiferenta un timp si ai s-a vezi cum vine iar la tine ,,,,nu cred ca poti spune ca nu il mai iubesti,,,de acea iartal si tu ca si el tea iertat ,asteptarea are si ea rostul ei crede-ma
sarutama
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:13
Ce vad eu este ca toate intamplarile se petrec in masina...Pana si despartirea...te-a dat jos din masina...

Stai linistita, prieteni iti faci tu!
ella_c
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:17
din nefericire da...numai in masina se petrec!
Vanda2308
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:36
De la: sarutama, la data 2009-04-12 19:13:13nu il mai cauta ,,,trateaza-l cu indiferenta un timp si ai s-a vezi cum vine iar la tine ,,,,nu cred ca poti spune ca nu il mai iubesti,,,de acea iartal si tu ca si el tea iertat ,asteptarea are si ea rostul ei crede-ma

este foarte greu sa fiu indiferenta...si admit ca inca il iubesc...pentru ca asta nu se poate schimba de pe o zi pe alta...nu stiu daca este vorba de iertare....dar ma simt ingrozitor...si recunosc ac imi fac griji pt el...fiindca nu stie nimeni nimic...iar de ieri nu a mai dat pe acasa...are tel inchise....
Vanda2308
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:38
De la: Vanda2308, la data 2009-04-12 19:38:13
De la: sarutama, la data 2009-04-12 19:13:13nu il mai cauta ,,,trateaza-l cu indiferenta un timp si ai s-a vezi cum vine iar la tine ,,,,nu cred ca poti spune ca nu il mai iubesti,,,de acea iartal si tu ca si el tea iertat ,asteptarea are si ea rostul ei crede-ma

este foarte greu sa fiu indiferenta...si admit ca inca il iubesc...pentru ca asta nu se poate schimba de pe o zi pe alta...nu stiu daca este vorba de iertare....dar ma simt ingrozitor...si recunosc ac imi fac griji pt el...fiindca nu stie nimeni nimic...iar de ieri nu a mai dat pe acasa...are tel inchise....


Poate e la munte...isi cauta consolare...

De ce isi inchid barbatii(si nu numai) telefoanele?
ella_c
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:44
De la: ella_c, la data 2009-04-12 19:44:36
De la: Vanda2308, la data 2009-04-12 19:38:13
De la: sarutama, la data 2009-04-12 19:13:13nu il mai cauta ,,,trateaza-l cu indiferenta un timp si ai s-a vezi cum vine iar la tine ,,,,nu cred ca poti spune ca nu il mai iubesti,,,de acea iartal si tu ca si el tea iertat ,asteptarea are si ea rostul ei crede-ma

este foarte greu sa fiu indiferenta...si admit ca inca il iubesc...pentru ca asta nu se poate schimba de pe o zi pe alta...nu stiu daca este vorba de iertare....dar ma simt ingrozitor...si recunosc ac imi fac griji pt el...fiindca nu stie nimeni nimic...iar de ieri nu a mai dat pe acasa...are tel inchise....


Poate e la munte...isi cauta consolare...

De ce isi inchid barbatii(si nu numai) telefoanele?

pentru ca nu vreau s-a fiu deranjat de iubita,soata ce as avea ,,,si da as pleca la munte s-a ma consolez cu o dulce si frumoasa,,,,,,,,,,,,,,,,sticla de vin cu forme mai ondulate ca ale iubitei
sarutama
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:48
De la: sarutama, la data 2009-04-12 19:48:57
pentru ca nu vreau s-a fiu deranjat de iubita,soata ce as avea ,,,si da as pleca la munte s-a ma consolez cu o dulce si frumoasa,,,,,,,,,,,,,,,,sticla de vin cu forme mai ondulate ca ale iubitei


ella_c
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:50
Cel mai intelept lucru pe care l-ai face este sa nu te intorci la el... E foarte greu sa traiesti cu un barbat care e asa de gelos... Prietenii nu-ti fa griji.. Ai timp sa-ti faci altii... Pacat ca tu ai renuntat la atatea lucruri pentru el si nici macar nu a observat..Curaj !!
Andreea_Zanfir
Postat pe 12 Aprilie 2009 20:15
De la: gandacel_, la data 2009-04-12 10:50:00Se va intoarce,isi va da seama ca a gresit,acum depinde de tine daca il vei primi inapoi.Nu ai cum sa dai cu piciorul la o relatie de 5 ani asa simplu... Iesi cu prietenele tale...incearca sa schimbi cate ceva in viata ta,gandeste-te la tine mai mult,la cum vrei sa fie viata ta de azi inainte.Insa eu am o banuiala ca va veti impaca,am auzit super multe cazuri de astea....
sa auzim de bine!



Mai draga, relatia ei a fost o farsa...cine si-ar dori sa reia o relatie cu un gunoi de om ? El o insela cu cine apuca, iar in acelasi timp avea tot felul de fantezii cum ca ea este cea infidela....Huh...pai eu l-as da naiba imediat, cu tot cu cei 5 ani, si nu as plange in niciun caz dupa un tip care s-a comportat ca el...


Postat pe 12 Aprilie 2009 20:29
nu ar trebui sa-ti faci griji pt el k este bine mersi. chiar daca tu nu stii nimic de el, crede-ma pe cuvant ca ai lui stiu. la fel mi s-a intamplat si mie. gandeste-te ca ii tin lui partea si nu tie. e posibil sa-si fi schimbat nr de tel asa ca ar trebui sa-ti dea un pic de gandit de ce a facut asta. stiu ca ti-e greu dar asa cum el merge mai departe fara tine, fii puternica si mergi si tu fara el!

Postat pe 12 Aprilie 2009 21:03
De la: mirelamira, la data 2009-04-12 21:03:35nu ar trebui sa-ti faci griji pt el k este bine mersi. chiar daca tu nu stii nimic de el, crede-ma pe cuvant ca ai lui stiu. la fel mi s-a intamplat si mie. gandeste-te ca ii tin lui partea si nu tie. e posibil sa-si fi schimbat nr de tel asa ca ar trebui sa-ti dea un pic de gandit de ce a facut asta. stiu ca ti-e greu dar asa cum el merge mai departe fara tine, fii puternica si mergi si tu fara el!

partea cea mai proasta este ca atunci cand ne-am despartit el ar fi lasat loc de interpretat ca daca reuseste sa treaca peste se va intoarce la mine...dar dupa tot ce mi-a spus...faptul k a admis ca m-a inselat intradevar...si felul in care s-a purtat cu mine...asta fara sa mai mentionez k avea 2-3 ID-uri de care eu am aflat intamplator....dar nu cred ca a luat in calcul k pe mine toate astea poate ma vor determina sa nu-l mai vreau...
Vanda2308
Postat pe 12 Aprilie 2009 21:09
nu trebuie sa-ti mai faci sperante k se va mai intoarece la tine. pt k daca te-ar fi iubit cu adevarat nu te-ar fi inselat. chiar iti doresti un asemenea om langa tine? nu vrei p cineva care sa te aprecieze? pe cineva care sa te respecte si care mai ales sa respecte relatia? hai incearca sa-l lasi in urma pt k oricat de mult l-ai iubi nu te merita. iar daca se va mai intoarce la tine ai mai putea sa treci iar prin asta? fii realista, e doar in avantajul tau.

Postat pe 12 Aprilie 2009 21:13
fiecare relatie e diferita, toti iti putem da sfaturi k faci bine sau rau insa numai tu stii exact ce si cum.
tu in sufletul tau trebuie sa-ti dai seama ce e mai bine pt tine.incearca sa te gandesti la viitor sa iti creezi un mic viitor singurica , sa iesi cu prietenii mult si sa incerci sa te distrezi, cred k uneori e mai bine sa te descarci k doar asa uiti. eu m-am desp de prietenul meu de 1 luna, dupa 2 ani si jumatate din care 2 am locuit impreuna. si eu o sa incerc sa fac acelasi lucru k tine. sa uit, n-am ce face....
Paste fericit tuturor.
diva_voastra
Postat pe 14 Aprilie 2009 02:12
De la: Vanda2308, la data 2009-04-12 21:09:23
De la: mirelamira, la data 2009-04-12 21:03:35nu ar trebui sa-ti faci griji pt el k este bine mersi. chiar daca tu nu stii nimic de el, crede-ma pe cuvant ca ai lui stiu. la fel mi s-a intamplat si mie. gandeste-te ca ii tin lui partea si nu tie. e posibil sa-si fi schimbat nr de tel asa ca ar trebui sa-ti dea un pic de gandit de ce a facut asta. stiu ca ti-e greu dar asa cum el merge mai departe fara tine, fii puternica si mergi si tu fara el!

partea cea mai proasta este ca atunci cand ne-am despartit el ar fi lasat loc de interpretat ca daca reuseste sa treaca peste se va intoarce la mine...dar dupa tot ce mi-a spus...faptul k a admis ca m-a inselat intradevar...si felul in care s-a purtat cu mine...asta fara sa mai mentionez k avea 2-3 ID-uri de care eu am aflat intamplator....dar nu cred ca a luat in calcul k pe mine toate astea poate ma vor determina sa nu-l mai vreau...


deh el e masculul suprem si tu normal ca l vrei ....daca te vrea el.(sau cel putin asa se pare ca gandeste)
desigur ca toti iti vom spune CA NU TE MERITA, si asa si e.
NU AI DE CE SA MAI PIERZI TIMP GANDINDU-TE LA EL...PIERZI TIMP PRETIOS. e atat de frumos fara griji...sa ti petreci timpul cu pers cu care ti face placere,,,sa faci lucruri care-ti plac...fara sa-ti zica el ca vezi nu sta cu ala sau cu aia...
dar degeaba iti zicem noi astea...tu trb sa ajungi la concluzia asta,.
morticia_adams
Postat pe 20 Aprilie 2009 00:55
De la: ella_c, la data 2009-04-12 19:50:24
De la: sarutama, la data 2009-04-12 19:48:57
pentru ca nu vreau s-a fiu deranjat de iubita,soata ce as avea ,,,si da as pleca la munte s-a ma consolez cu o dulce si frumoasa,,,,,,,,,,,,,,,,sticla de vin cu forme mai ondulate ca ale iubitei



de ce razi ,,crezi ca mint?nuuuuuuuuuuuuuuu asta se face acum ,,e la moda
sarutama
Postat pe 20 Aprilie 2009 00:57
De la: Vanda2308, la data 2009-04-12 19:06:11se pare ca imdeiat si-a inchis ambele telefoane si nu mai da nimeni de el...nici unul din prietenii lui nu stie nimic de el...acasa nu este...si nu e de gasit in nici unul din locurile unde obisnuia sa mearga...nu am idee ce ar fi putut face...insa realizez k poate nu sunt cel mai bun exemplu...dar am stiut sa spun nu tentatiilor pt barbatul pe care-l credeam dispus la orice pt mine...m-am inselat!



zi-ne, Vanda, te-a sunat?
Gianna_on_Kudika
Postat pe 20 Aprilie 2009 01:23
Am si eu o sugestie pentru tine: munceste, munceste , iar munceste ca sa nu ai timp sa te gandesti la domunul respectiv, sincer, se vede nu te iubeste... si daca te-a inselat cu atatea, asta o sa faca toata viata, poate ca se intoarce acum, dar va pleca iar;tu mergi, de exemplu, la un club de dans sau fitness , studiaza o limba straina sau ce crezi tu ca ti-ar face placere , o sa gasesti , eu sper foarte curand ,si un baiat bun si ,apoi , noi suntem prietenii tai daca ne-ai cerut sfatul...
alina02
Postat pe 20 Aprilie 2009 08:18
da stay,,,,,el e barbat,,asta nu cred ca e un motiv sa nu va impacaty
kudika011800
Postat pe 20 Aprilie 2009 08:39
Eu cred ca va impacati, prea ati stat mult. El poate a zis la furie acele vorbe cu femeile, sa te supere si sa-ti ia foc creierii tai. Plus ca esti dubioasa cu patinajul ala... stii si tu ...
Eu cred ca va potriviti !

PS. Zici ca a disparut...El e arbitru de fotbal?

Postat pe 20 Aprilie 2009 09:03
Buna,ced ca ti faci prea multe probleme pt el.Poate este cu o noua chizitie ......undeva la munte s au cn stie........Incearca sa ti refaci viatza,pune m ai mult accent pe tn.Invata sa te iubesti.Cred ca este un om lipait de scrupule,de sentmente si de bun simt.Te pupic
butterfly_sound_of_love
Postat pe 20 Aprilie 2009 09:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O impacare? 4 De la: seductiv 7 Ianuarie 2009 16:15
Loc de varsat furia,,,, de injurat,, pt, toti,,,,,frustratii,,,,,nemultumitii,,,,, pamantului! 712 De la: scorpio67 6 Decembrie 2009 18:14
depresie... 205 De la: Barbie30_ 11 Decembrie 2010 03:50
Sa ma despart de iubitul meu? 13 De la: anachronism 2 Aprilie 2010 17:08
Dupa 4 ani .... 13 De la: iris_4_ever 18 Iunie 2009 21:00