Setari Cookie-uri

Despartire cu injuraturi

Am avut o relatie de peste 4 ani cu o fata pe care o iubesc, in ultimul an am inceput sa ne vorbim urat unul celuilalt si ne certam numai din porcarii, amandoi eram impulsivi (in special eu) si de fiecare data iesea urat.

Stiu ca nu e normal ca sa iti injuri partenera.
Dar eu nu cred ca vreun barbat isi injura iubita degeaba. Nu se trezeste el peste noapte si o injura, dar uneori ajungi la o limita cand nu mai poti suporta.

Ea imi reprosa tot timpul 1.000 de lucruri, ma tinea numai in reprosuri...daca mergeam in vacanta facea tot posibilul sa ma enrveze si sa strice toata placerea omului.

Daca mergeam la mare trei zile pe an, doua dintre ele statea suparata fara absolut niciun motiv, nu ii faceam nimic, eram atent cu ea, ii faceam toate placerile, dar ea nu era multumita, gasea tot felulul de chesti paranoice si cauta cearta.

Am suportat primii 3 ani, insa din anul 4 nu am mai rezistat, am inceput sa ii vorbesc urat pentru ca ma simteam umilit cand vedeam ca eu faceam totul ca sa ne fie bine si ea strica totul fara niciun motiv.

Am rabufnit de cateva ori si am injurat-o urat.
S-a intamplat in vara asta, la mare, i s-a parut ca ma uit la sanii unei fete pe plaja (va jur ca imi propusesem intentionat nici macar sa nu ma uit in zona in care se afla tipa respectiva (care facea topless) , dar ea tot mi-a reprosat, si a mai adus si tot felul de minciuni cum ca ma excitasem etc.

Eu am incercat sa ii explic ca nu e adevarat , am incercat sa discut cu ea, dar cu cat incercam mai mult, ea facea si mai urat.

Nu a vorbit toata ziua cu mine, in conditiile in care stateam 2 zile la mare.
Apoi cand am ajuns in camera ne-am certat, iar eu am plecat din camera ca sa nu cedez psihic si sa o injur, m-am intors de dimineata, am facut dragoste, iar ea a inceput sa planga in timp ce faceam dragoste, m-am simtit groaznic cand am vazut asta....parca facea tot posibilul sa ma enerveze si sa faca vacanta asta un calvar, asa cum le facuse si pe cele din trecut.

Apoi am cedat si am injurat-o si i-am zis sa plece din camera.
Nu a plecat, m-a lasat sa dorm, iar cand m-am trezit am aflat de la priteni ca a luat trenul si a plecat.

De atunci ma chinui sa ma impac cu ea, dar nu mai vrea, a zis ca am injurat-o si ca nu poate uita.

O perioada de 2 luni am agasat-o cu telefoane si urmariri (pentru ca nu puteam sa dau de ea si vroiam sa ii explic ca nu e vina mea si sa imi cer scuze, dar cu cat incercam, cu atat o ambitionam mai tare sa nu isi doreasca sa mai fie cu mine).

Apoi a urmat o perioada de o luna cand incepusem iar sa vorbim, sa facem dragoste, sa iesim in oras impreuna, dar ea continua sa imi zica ca nu suntem impreuna si ca n-am sa o mai recastig niciodata, eu cand am auzeam asta imi venea sa innebunesc, iar ea stia asta si facea intentionat ca sa ma raneasca, pentru ca stia cat de mult ma chinuisem ca sa imi mai acorde putina atentie dupa cearta de la mare.

Apoi ne-am certat din cauza ca s-a trezit intr-o zi sa imi spuna ca a avut "flasback-uri" cu injuraturile de la mare, mi-a spus ca sa nu o mai caut, ca degeaba incerc sa o recastig si sa intru iar miseleste in viata ei, ca nu ma mai iubeste si ca sa o las in pace, ca nu vrea sa ma mai vada niciodata, apoi am luat-o in brate si ea vroia sa ii dau drumul, iar eu incercam sa glumesc cu ea si sa nu ii dau drumul la maini si deodata o vad cum apuca un pahar in mana, ii sparge gatul si statea cu el in mana, eu m-am speriat, nu i-am spus nimic, apoi a inceput sa ma loveasca cu palme, pumni si picioare, apoi s-a calmat, dar m-am enervat eu, am injurat-o din nou si am scuipat-o pe tricou pentru ca ma sinteam umilit si batjocorit in conditiile in care eu am stat ca un catel si am suportat atatea jigniri in ultima luna, in timp ce ea vedea cat de mult am regretam ce se intamplase la mare.

A doua zi am incercat sa o invit in oras, ca sa discutam si sa clarificam situatia ca sa nu se mai ajunga aici, sa ii zic ca vreau sa ducem o viata fericita si linistita impreuna, ea mi-a spus ca isi suna mama daca mai insist sa o caut, dupa care eu am avut o cadere nervoasa si am vrut sa ma sinucid (si nu a fost teatru, chiar am vrut, dar nu am avut curaj), i-am spus asta....nu mi-a dat nici macar un telefon, a pus-o pe mama ei sa ma sune sa imi spuna sa nu o mai caut ca se duce la politie si iese scandal mare.

De atunci stau ca fraierul si plang de dorul ei ca un fraier.
O iubesc mult, suntem de peste 4 ani impreuna si ma ingrozeste gandul ca s-a terminat si ca nu am sa o mai tin niciodata in brate.
Ea zice de mine ca sunt nebun si ca nu o iubesc, ca e doar obsesie si frica de a pierde ceva care credeam a e proprietatea mea, dar va jur ca eu o consideram cel mai bun prieten al meu si o iubesc cum nu am mai iubit niciodata (si nu e prima relatie de 4 ani pe care am avut-o).

Am avut momente in care mi-am iesit din nervi, i-am vorbit urat si am jignit-o, stiu ca acum degeaba le regret, trebuia sa o inteleg si sa nu ripostez jignirilor ei, ci sa o calmez si mai tarziu sa fi discutat cu ea si sa o fac sa regrete, dar asta fac de 1 an de zile, am lasat-o sa ma jigneasca mereu, ,si daca vreodata ii vorbeam si eu urat, trebuia mai apoi sa o pup in dos ca sa ii treaca supararea, dar daca ea ma jinea si eu nu ripostam, si asteptam pana sa realizeze ea ca a gresit si sa isi ceara scuze, asteptam degeaba, ca nu facea asta, ma lasa tot pe mine sa o caut, iar eu pt ca o iubeam ziceam sa las de la mine si sa trec peste.

Nu stiu ce sa mai fac, cum sa ies din situatia asta, cum sa o recuceresc, cum sa o aduc inapoi, acum a mai implicat-o si pe mama ei.
Ea zice ca nu o merit, si poate ca are dreptatea, prietenii nostri comuni spun ca ea nu ma merita pe mine, iar noile prietene ale ei (cu care s-a imprietenit de cateva luni si care nu cunosc relatia noastra) spun ca eu sunt un monstru.

Ce as putea sa fac ? Nu vreau sa se termine, vreau sa fim la fel ca in primii 3 ani de relatie, atunci eram fericiti amandoi, ne respectam si ne iubeam, imi amintesc clipele acelea si mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca am pierdut-o.
kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 18:04
Eu iti zic sa nu iti doresti sa te mai impaci cu ea. Ea este isterica. Nu cred ca ti-ai dori sa iti traiesti viata cu o astfel de femeie.
Nu este un caz usor. Ea niciodata nu se va schimba. Este felul ei de a fi.
Eu am citit tot ce ai scris acolo. Ce femeie ar strange un pahar pana se sparge.... ??
Dar daca ar fi probleme mari in viata, realizezi ce ar face? Ti-ar da in cap.....
Doamne Dumnezeule, cum sa-ti doresti sa mai fii cun ea?
Ghicicummacheama
Postat pe 29 Noiembrie 2012 18:55
Salut. AM CITIT tot ce ai scris aici, un adevarat roman in adevaratul sens al cuvantului :))

Problema nu e doar la ea, problema e si la tine. Cum poti sa spui ca o iubesti cand o injuri si o si scuipi ?

Eu zic ca mai bine sa o uiti si sa iti vezi de viata ta :)
nathi
Postat pe 29 Noiembrie 2012 18:59
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 18:04:27Am avut o relatie de peste 4 ani cu o fata pe care o iubesc, in ultimul an am inceput sa ne vorbim urat unul celuilalt si ne certam numai din porcarii, amandoi eram impulsivi (in special eu) si de fiecare data iesea urat.

Stiu ca nu e normal ca sa iti injuri partenera.
kudika_15804
Postat pe 29 Noiembrie 2012 19:13
Stii ca nu e normal sa iti injuri partenera..si totusi o faceai.. Ciudat mod de ati arata dragostea :)
nathi
Postat pe 29 Noiembrie 2012 19:17
Amandoi sunt de vina. Ei nu se optrivesc deloc.
Si el era impulsiv, dar eu cred ca ea l-a si provocat mult. Dupa ce cativa ani unul inghite isteria si crizele celuilalt, apar frustrile si de aici mai e un pas la certuri cu injurii.
Ghicicummacheama
Postat pe 29 Noiembrie 2012 19:19
Niciodata o femeie nu ajunge in starea asta, de una singura sau degeaba! Niciodata o femeie nu este geloasa sau irascibila fara motivele date de cel de langa ea! Cauza ai fost tu, iar efectul s-a vazut ulterior! Nu te mai victimiza si nu-ti mai plange in barba....esti genul de barbat care reuseste sa scoata o femeie din sarite, apoi vii cu regrete si pareri de rau printre doua scuipaturi si injuraturi la greu! Cum sa te mai respecte cea de langa tine, cum sa te mai iubeasca?! Tu nu esti la prima experienta de genul asta, asa ca....mai bine ti-ai schimba tu felul tau de a fii, si anume acela de agasant si gelos!
rondina
Postat pe 29 Noiembrie 2012 19:23
De la: kudika_15804, la data 2012-11-29 19:13:19
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 18:04:27Am avut o relatie de peste 4 ani cu o fata pe care o iubesc, in ultimul an am inceput sa ne vorbim urat unul celuilalt si ne certam numai din porcarii, amandoi eram impulsivi (in special eu) si de fiecare data iesea urat.

Stiu ca nu e normal ca sa iti injuri partenera.




Observ ca nu mi s-a postat commentul,nu am sa repet,ideea de baza este urmatoarea:

Acolo unde apar contradictiile,certurile,jignirile,loviturile,dispare iubirea instantaneu,deci,vina este comuna!!!!Ea este o femeie nervoasa,recalcitranta ,dar nici tu nu esti departe de un astfel de comportament discreditant pentru amandoi!!!!Nu mai aveti nimic in comun,ceea ce a existat odata intre voi doi,nu va mai fi nicicand!!!!Vor reaparea discutiile si reprosurile,ceea ce va va durea si mai mult!!!

Alegeti-va alt drum daca nu ati stiut sa pretuiti ceea ce v-a fost daruit!!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Noiembrie 2012 19:23
De la: rondina, la data 2012-11-29 19:23:15Niciodata o femeie nu ajunge in starea asta, de una singura sau degeaba! Niciodata o femeie nu este geloasa sau irascibila fara motivele date de cel de langa ea! Cauza ai fost tu, iar efectul s-a vazut ulterior! Nu te mai victimiza si nu-ti mai plange in barba....esti genul de barbat care reuseste sa scoata o femeie din sarite, apoi vii cu regrete si pareri de rau printre doua scuipaturi si injuraturi la greu! Cum sa te mai respecte cea de langa tine, cum sa te mai iubeasca?! Tu nu esti la prima experienta de genul asta, asa ca....mai bine ti-ai schimba tu felul tau de a fii, si anume acela de agasant si gelos!



Foarte bine zis ! :)
nathi
Postat pe 29 Noiembrie 2012 19:27
De la: nathi, la data 2012-11-29 19:17:01Stii ca nu e normal sa iti injuri partenera..si totusi o faceai.. Ciudat mod de ati arata dragostea :)

Sunt sigura ca a si lovit-o...dar bineinteles, in numele iubirii ce-i poarta!
rondina
Postat pe 29 Noiembrie 2012 19:30
De la: rondina, la data 2012-11-29 19:30:42
De la: nathi, la data 2012-11-29 19:17:01Stii ca nu e normal sa iti injuri partenera..si totusi o faceai.. Ciudat mod de ati arata dragostea :)

Sunt sigura ca a si lovit-o...dar bineinteles, in numele iubirii ce-i poarta!


Cel putin mie mi-ar fi rusine si sa zic ca as vrea-o inapoi !

Iubita mea nu e sac de box sau cineva pe care sa imi vars nervii si injuraturile :( Imi pare rau daca sunt dur, dar asa e.
nathi
Postat pe 29 Noiembrie 2012 19:34
Ciudat, initial spui in mesaj ca ai suportat-o cu greu in primii 3 ani de relatie, ca sa izbucnesti urat de tot in al 4-lea an de relatie, ca mai apoi sa spui, la finalul mesajului ca vreti sa fiti din nou fericiti asa cum erati in primii 3 ani de relatie.

Daca topicul acesta nu e scris la misto , iar problema ta e una reala, afla ca o relatie nu mai poate fi salvata in momentul in care s-a ajuns la pumni, palme si injuraturi.
Viorica_Franziska
Postat pe 29 Noiembrie 2012 20:45
Asa e, ai dreptate...sunt magar si recunosc asta.
Uneori ajung in situatia in care imi pierd controlul si spun lucruri pe care nci eu nu le cred si pe care apoi le regret, dar degeaba le mai regret, durerea ei ramane.

Sa stii ca o iubesc, nu intotdeauna cel care te respecta, care e calm si care iti arata iubire te si iubeste si nici cel care nu stie sa arate iubirea si care nu se poate controla verbal nu inseamna ca nu te iubeste.

Am avut si momente in care i-am aratat cu adevarat dragostea mea si am facut anumite gesturi frumoase pe care ea niciodata nu le facea, ea e o tipa egoista care nu impartea absolut nimic cu mine, eu exact invers, de cate ori puteam imi luam de la gura cum s-ar spune ca sa ii fie ei bine, dar se pare ca aceste lucruri s-au sters, au ramas in suflet numai injuraturile mele, faptele bune au fost date la o parte si nu au fost puse in balanta atunci cand a decis sa ma alunge din viata ei.
kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:15
De la: rondina, la data 2012-11-29 19:23:15Niciodata o femeie nu ajunge in starea asta, de una singura sau degeaba! Niciodata o femeie nu este geloasa sau irascibila fara motivele date de cel de langa ea! Cauza ai fost tu, iar efectul s-a vazut ulterior! Nu te mai victimiza si nu-ti mai plange in barba....esti genul de barbat care reuseste sa scoata o femeie din sarite, apoi vii cu regrete si pareri de rau printre doua scuipaturi si injuraturi la greu! Cum sa te mai respecte cea de langa tine, cum sa te mai iubeasca?! Tu nu esti la prima experienta de genul asta, asa ca....mai bine ti-ai schimba tu felul tau de a fii, si anume acela de agasant si gelos!



Repet...nu am facut decat sa o tin de maini si radeam, glumeam cu ea....tu ai fi reactionat la fel ca si ea ? Ai fi spart paharul si l-ai fi luat la injuraturi si la picioare si palme peste cap pe prietenul tau daca te-ar fi tinut de maini cand erai nervoasa si se amuza de faptul ca te vede asa nervoasa ? Daca stiam ca o sa reactioneze asa cu siguranta nu as fi tinut-o de maini.

kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:19
De la: kudika_22127, la data 2012-11-29 20:45:34Ciudat, initial spui in mesaj ca ai suportat-o cu greu in primii 3 ani de relatie, ca sa izbucnesti urat de tot in al 4-lea an de relatie, ca mai apoi sa spui, la finalul mesajului ca vreti sa fiti din nou fericiti asa cum erati in primii 3 ani de relatie.

Daca topicul acesta nu e scris la misto , iar problema ta e una reala, afla ca o relatie nu mai poate fi salvata in momentul in care s-a ajuns la pumni, palme si injuraturi.



Asa e , am suportat-o, dar asa cum era ea, eu o suportam si nu ii reprosam comportamentul ei fata de mine, si probabil ca aici am gresit.
Insa asa cum era ea cu mine, nu stiu de ce, dar eram fericit langa ea, insa in ultimul an am inceput sa fiu si eu nervos si sa ma supar din toate nimicurile, usor usor am devenit la fel ca ea, suparacios si cu chef de scandal, incepusem sa nu mai dau inapoi cand era vorba de cearta.
kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:22
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:19:08
De la: rondina, la data 2012-11-29 19:23:15Niciodata o femeie nu ajunge in starea asta, de una singura sau degeaba! Niciodata o femeie nu este geloasa sau irascibila fara motivele date de cel de langa ea! Cauza ai fost tu, iar efectul s-a vazut ulterior! Nu te mai victimiza si nu-ti mai plange in barba....esti genul de barbat care reuseste sa scoata o femeie din sarite, apoi vii cu regrete si pareri de rau printre doua scuipaturi si injuraturi la greu! Cum sa te mai respecte cea de langa tine, cum sa te mai iubeasca?! Tu nu esti la prima experienta de genul asta, asa ca....mai bine ti-ai schimba tu felul tau de a fii, si anume acela de agasant si gelos!



Repet...nu am facut decat sa o tin de maini si radeam, glumeam cu ea....tu ai fi reactionat la fel ca si ea ? Ai fi spart paharul si l-ai fi luat la injuraturi si la picioare si palme peste cap pe prietenul tau daca te-ar fi tinut de maini cand erai nervoasa si se amuza de faptul ca te vede asa nervoasa ? Daca stiam ca o sa reactioneze asa cu siguranta nu as fi tinut-o de maini.


Ai poate impresia ca m-am referit strict la momentul ala....si nu stiu de ce! Stii bine ca nu-i asa si lasa scuzele si "eticheta" in fata noastra, pe mine ma lasa rece cum esti tu, doar observ si, daca am chef mai dau cate un sfat sau imi exprim o parere! Atat! Tu ai probleme serioase de rezolvat asa ca mai lucreaza la autocontrol si exagerari, vad ca-ti place sa te autocompatimesti!

rondina
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:25
De la: nathi, la data 2012-11-29 19:34:31
De la: rondina, la data 2012-11-29 19:30:42
De la: nathi, la data 2012-11-29 19:17:01Stii ca nu e normal sa iti injuri partenera..si totusi o faceai.. Ciudat mod de ati arata dragostea :)

Sunt sigura ca a si lovit-o...dar bineinteles, in numele iubirii ce-i poarta!


Cel putin mie mi-ar fi rusine si sa zic ca as vrea-o inapoi !

Iubita mea nu e sac de box sau cineva pe care sa imi vars nervii si injuraturile :( Imi pare rau daca sunt dur, dar asa e.


Ok, iubita mea nu e sac de box, dar nici eu nu sunt gunoiul ei in care sa isi arunce toti nervii acumulati la serviciu sau in alta parte.

Si nu stiu daca ai citit bine, EA m-a batut pe mine, si o facea tot timpul cand se enerva...eu o singura data i-am dat o palma iar pentru asta am primit inapoi 1000 de reprosuri si m-am simtit ca ultimul om, asa cum probabil si sunt pentru ca am facut asta.
In schimb palmele, picioarele si pumnii pe care mi i-a carat in ultimul an au fost sterse din mintea mea, eu vroiam sa fie liniste, sa nu ne mai certam.
kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:26
De la: rondina, la data 2012-11-29 19:30:42
De la: nathi, la data 2012-11-29 19:17:01Stii ca nu e normal sa iti injuri partenera..si totusi o faceai.. Ciudat mod de ati arata dragostea :)

Sunt sigura ca a si lovit-o...dar bineinteles, in numele iubirii ce-i poarta!


Ai dreptate, am lovit-o o singura data, i-am dat o palma, nu mai conteaza daca tare sau incet, conteaza gestul de magar pe care l-am facut.

Dar te rog sa te pui in situatia mea, daca persoana pe care o iubesti ai vedea-o tot timpul ca iti reproseasza tot felul de nimicuri care nici macar nu sunt adevarata, iar daca te duci sa discuti cu ea, crede ca te simti vinovat si face din ce in ce mai rau, te jignesti, apoi daca ii spui si tu ceva iti arunca si vreo palma peste fata. Tu cum ai proceda ? Ai sta sa iti care palme , jigniri si injuraturi, nu ? Asta am facut si eu, am stat sa fiu umilit, dar te rog sa ma crezi ca nu poti rezista la infinit, ajungi intr-o stare in care te privesti din exterior si vezi in ce hal sterge cu tine pe jos, iar atunci iti iesi si tu din nervi si o injuri.

Dar bineinteles imi vei spune ca tu nu ai fi ajuns in situatia asta pentru ca ai fi pus punct relatiei prima data cand vedeai ca persoana de langa tine te aducea in starile astea, e usor de spus....eu am zis sa mai incerc, poate se schimba si ea, poate ma schimb si eu...am zis ca e strigator la cer ca doi oameni care se iubesc sa nu se poata intelege, ca doar nu suntem animale.

Iar faza cu "oamenii nu se schimba" ma lasa rece, nu cred ca e adevarat, eu vreau sa cred ca daca amandoi isi doresc asta si se ajuta recipoc, se pot schimba.
kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:36
De la: rondina, la data 2012-11-29 21:25:56
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:19:08
De la: rondina, la data 2012-11-29 19:23:15Niciodata o femeie nu ajunge in starea asta, de una singura sau degeaba! Niciodata o femeie nu este geloasa sau irascibila fara motivele date de cel de langa ea! Cauza ai fost tu, iar efectul s-a vazut ulterior! Nu te mai victimiza si nu-ti mai plange in barba....esti genul de barbat care reuseste sa scoata o femeie din sarite, apoi vii cu regrete si pareri de rau printre doua scuipaturi si injuraturi la greu! Cum sa te mai respecte cea de langa tine, cum sa te mai iubeasca?! Tu nu esti la prima experienta de genul asta, asa ca....mai bine ti-ai schimba tu felul tau de a fii, si anume acela de agasant si gelos!



Repet...nu am facut decat sa o tin de maini si radeam, glumeam cu ea....tu ai fi reactionat la fel ca si ea ? Ai fi spart paharul si l-ai fi luat la injuraturi si la picioare si palme peste cap pe prietenul tau daca te-ar fi tinut de maini cand erai nervoasa si se amuza de faptul ca te vede asa nervoasa ? Daca stiam ca o sa reactioneze asa cu siguranta nu as fi tinut-o de maini.


Ai poate impresia ca m-am referit strict la momentul ala....si nu stiu de ce! Stii bine ca nu-i asa si lasa scuzele si "eticheta" in fata noastra, pe mine ma lasa rece cum esti tu, doar observ si, daca am chef mai dau cate un sfat sau imi exprim o parere! Atat! Tu ai probleme serioase de rezolvat asa ca mai lucreaza la autocontrol si exagerari, vad ca-ti place sa te autocompatimesti!



Ok, merci pentru sfaturi , data viitoare cand mai ai tu "chef sa dai cate un sfat" te rog sa nu o mai faci daca pornesti cu ideile astea de a ataca un om.
Am spus si o repet "nu m-am uitat la sanii acelei fete pe plaja" si nici nu sunt un baiat gelos asa cum ai spus tu, nu stiu de ce ai spus asta.
kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:43
De la: kudika_14322, la data 2012-11-29 18:55:05Eu iti zic sa nu iti doresti sa te mai impaci cu ea. Ea este isterica. Nu cred ca ti-ai dori sa iti traiesti viata cu o astfel de femeie.
Nu este un caz usor. Ea niciodata nu se va schimba. Este felul ei de a fi.
Eu am citit tot ce ai scris acolo. Ce femeie ar strange un pahar pana se sparge.... ??
Dar daca ar fi probleme mari in viata, realizezi ce ar face? Ti-ar da in cap.....
Doamne Dumnezeule, cum sa-ti doresti sa mai fii cun ea?


Eu am sperat tot timpul sa se schimbe si sa nu mai fie asa, in urma cu ceva timp i-am sugerat sa mergem amandoi la psiholog pentru ca avem nevoie amandoi, a refuzat total.

Nu cred ca cineva poate suporta la nesfarsit o fata care pur si simplu iti mananca zilele si sa nu cedeze si el, la fel cum nici nu cred ca poate vreo fata sa suporte un baiat care isi pierde controlul, de aceea i-am sugerat sa mergem la psiholog., dar a refuzat.

Insa mai tarziu am aflat ca ea a fost la psiholog fara sa imi spuna si ca s-a enervat ca i-a spus psihologul ca sa nu imi mai reproseze non-stop tot felul de lucruri, ca de aici porneste totul...apoi s-a enervat si nu s-a mai dus.
kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:49
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:26:15[quote name=
Ok, iubita mea nu e sac de box, dar nici eu nu sunt gunoiul ei in care sa isi arunce toti nervii acumulati la serviciu sau in alta parte.

Si nu stiu daca ai citit bine, EA m-a batut pe mine, si o facea tot timpul cand se enerva...eu o singura data i-am dat o palma iar pentru asta am primit inapoi 1000 de reprosuri si m-am simtit ca ultimul om, asa cum probabil si sunt pentru ca am facut asta.
In schimb palmele, picioarele si pumnii pe care mi i-a carat in ultimul an au fost sterse din mintea mea, eu vroiam sa fie liniste, sa nu ne mai certam.



Tinere,disculpabilizarea nu-si mai are rostul acum!!Amandoi v-ati angrenat intr-o lupta acerba a orgoliilor si nervilor personali,ati gresit in cea mai mare parte a relatiei voastre!!!!Femeia nu se loveste,dar nici ea nu trebuie sa iasa la atac de o asemenea anvergura,practic ati fost doua fiare aflate in lupta de obtinere a controlului asupra celuilalt!!!Gresit de ambele parti!!Trebuia sa luati o pauza ,imediat dupa prima lovitura sau jignire verbala!!!!Voi doi v-ati instrainat prin certuri si violente reciproce!!!Crezi ca poti readuce iubirea in relatia voastra???Cum ai s-o faci,chiar sunt curioasa sa-ti vad metoda?????
kudika_15804
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:54
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:22:01
De la: kudika_22127, la data 2012-11-29 20:45:34Ciudat, initial spui in mesaj ca ai suportat-o cu greu in primii 3 ani de relatie, ca sa izbucnesti urat de tot in al 4-lea an de relatie, ca mai apoi sa spui, la finalul mesajului ca vreti sa fiti din nou fericiti asa cum erati in primii 3 ani de relatie.

Daca topicul acesta nu e scris la misto , iar problema ta e una reala, afla ca o relatie nu mai poate fi salvata in momentul in care s-a ajuns la pumni, palme si injuraturi.



Asa e , am suportat-o, dar asa cum era ea, eu o suportam si nu ii reprosam comportamentul ei fata de mine, si probabil ca aici am gresit.
Insa asa cum era ea cu mine, nu stiu de ce, dar eram fericit langa ea, insa in ultimul an am inceput sa fiu si eu nervos si sa ma supar din toate nimicurile, usor usor am devenit la fel ca ea, suparacios si cu chef de scandal, incepusem sa nu mai dau inapoi cand era vorba de cearta.


Pai nu era mai bine sa-i spui fetei ce ai pe suflet decat sa va injurati si sa va bateti?
Viorica_Franziska
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:56
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:43:23
De la: rondina, la data 2012-11-29 21:25:56
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:19:08
De la: rondina, la data 2012-11-29 19:23:15Niciodata o femeie nu ajunge in starea asta, de una singura sau degeaba! Niciodata o femeie nu este geloasa sau irascibila fara motivele date de cel de langa ea! Cauza ai fost tu, iar efectul s-a vazut ulterior! Nu te mai victimiza si nu-ti mai plange in barba....esti genul de barbat care reuseste sa scoata o femeie din sarite, apoi vii cu regrete si pareri de rau printre doua scuipaturi si injuraturi la greu! Cum sa te mai respecte cea de langa tine, cum sa te mai iubeasca?! Tu nu esti la prima experienta de genul asta, asa ca....mai bine ti-ai schimba tu felul tau de a fii, si anume acela de agasant si gelos!



Repet...nu am facut decat sa o tin de maini si radeam, glumeam cu ea....tu ai fi reactionat la fel ca si ea ? Ai fi spart paharul si l-ai fi luat la injuraturi si la picioare si palme peste cap pe prietenul tau daca te-ar fi tinut de maini cand erai nervoasa si se amuza de faptul ca te vede asa nervoasa ? Daca stiam ca o sa reactioneze asa cu siguranta nu as fi tinut-o de maini.


Ai poate impresia ca m-am referit strict la momentul ala....si nu stiu de ce! Stii bine ca nu-i asa si lasa scuzele si "eticheta" in fata noastra, pe mine ma lasa rece cum esti tu, doar observ si, daca am chef mai dau cate un sfat sau imi exprim o parere! Atat! Tu ai probleme serioase de rezolvat asa ca mai lucreaza la autocontrol si exagerari, vad ca-ti place sa te autocompatimesti!



Ok, merci pentru sfaturi , data viitoare cand mai ai tu "chef sa dai cate un sfat" te rog sa nu o mai faci daca pornesti cu ideile astea de a ataca un om.
Am spus si o repet "nu m-am uitat la sanii acelei fete pe plaja" si nici nu sunt un baiat gelos asa cum ai spus tu, nu stiu de ce ai spus asta.

Straordinar...vii pe un forum si ceri pareri, apoi cele care nu-ti convin te "ofuscheaza"! Ei uite ca n-am chef sa incetez cu sfaturile, numai asa, ca sa-ti fac in ciuda!
Voi doi sunteti ca focul si benzina, o combinatie letala...intr-o buna zi v-ati putea ucide, mai bine fiecare cu drumul si destinul lui, las-o in pace si nu mai lovi niciodata o femeie, indiferent ce, nu-ti face nici o cinste caci vei fi mereu condamnat pentru asta!
rondina
Postat pe 29 Noiembrie 2012 21:59
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:49:19
De la: kudika_14322, la data 2012-11-29 18:55:05Eu iti zic sa nu iti doresti sa te mai impaci cu ea. Ea este isterica. Nu cred ca ti-ai dori sa iti traiesti viata cu o astfel de femeie.
Nu este un caz usor. Ea niciodata nu se va schimba. Este felul ei de a fi.
Eu am citit tot ce ai scris acolo. Ce femeie ar strange un pahar pana se sparge.... ??
Dar daca ar fi probleme mari in viata, realizezi ce ar face? Ti-ar da in cap.....
Doamne Dumnezeule, cum sa-ti doresti sa mai fii cun ea?


Eu am sperat tot timpul sa se schimbe si sa nu mai fie asa, in urma cu ceva timp i-am sugerat sa mergem amandoi la psiholog pentru ca avem nevoie amandoi, a refuzat total.

Nu cred ca cineva poate suporta la nesfarsit o fata care pur si simplu iti mananca zilele si sa nu cedeze si el, la fel cum nici nu cred ca poate vreo fata sa suporte un baiat care isi pierde controlul, de aceea i-am sugerat sa mergem la psiholog., dar a refuzat.

Insa mai tarziu am aflat ca ea a fost la psiholog fara sa imi spuna si ca s-a enervat ca i-a spus psihologul ca sa nu imi mai reproseze non-stop tot felul de lucruri, ca de aici porneste totul...apoi s-a enervat si nu s-a mai dus.


Din ce ai descris tu la deschiderea topicului, am regasit total un alt cuplu in care comportamentul era la fel ca al vostru. Fata din acel cuplu era extrem de isterica, se supara din orice, tipa din orice, gasea diverse motive doar pentru ca era o fire conflictuala si ii placea sa disimuleze si chiar daca era ea de vina, facea pe dracu-n patru si tot el ajungea cel vinovat. Si de acolo rugaminti la adresa ei de a-l ierta, desi saracul om nu era nevinovat cu absolut nimic, el chiar o imbratisa in timp ce ea-l respingea si totul degeaba, parca mai rau facea.
Daca nu as fi fost de fata la un asemenea comportament, nu te credeam, pe cuvant.
Si sincer sa spun, eu te cred ca nu mai ai rabdare cu ea. Nici nu ai cum sa mai ai.
Din cate am vazut, ea este cea posesiva si isi imagineaza tot felul de situatii, cum ca tu te-ai fi holbat in sanii nu stiu cui....samd.
Din pacate, dupa multe astfel de intamplari, tu ai dveenit ca ea si nici nu e de mirare.
Stii vorba aia? Stai cu dracu, dracu devii.
Ea are nevoie de psiholog. Tu insa, ai nevoie de o fata calma si linistita, langa care sa-ti gasesti linistea sufleteasca.
Nu iti face bine o astfel de relatie in care conflictul este de ordinea zilei.
Tu acum, esti dezamagit ca nu ati reusit sa aveti viata pe care ti-ai fi dorit-o cu aceasta femeie. Dar crede-ma ca nici ca o vei avea vreodata. Un om nu se schimba in totalitate. Te nasti cu un caracter. Te mai cizelezi, emancipezi, dar nimic mai mult. Nu poti forta un om sa fie altfel, decat a fost toata viata.
Parca nu a fost suficient, a bagat-o si pe mama ei. Dar ce-i la voi, targ?
Nu, nu e ok deloc. Eu zic sa-ti refaci viata langa o alta persoana!
Sa auzim numai de bine!
Ghicicummacheama
Postat pe 29 Noiembrie 2012 22:01
Legat de gelozie, pentru ca si asta stiu ca din pacate aduce multe certuri si discutii intr-un cuplu, nu am fost niciodata un tip gelos, ea este o fata care arata foarte bine, este genul de fata dupa care majoritatea baietilor intorc privirea pe strada, insa pe mine asta ma facea mandru, nu gelos.

In primul an de relatie ea era tot timpul geloasa si nu ma lasa sa dorm in camin si se supara daca nu raman peste noapte la ea si ca ma duc sa dorm la camin, usor usor a inceput sa ma streseze lucrul acesta, faptul ca de fiecare data cand ramaneam la camin trebuia sa suport gelozia ei:
"Cu cine esti"..."Sunt fete la voi in camera?"..."Am vazut-o eu pe aia cum se uita la tine"...."Stiu eu ca iti place de fata din camera x"...."Cine e fata aia care te-a salutat?"..."O bat pe aia ca se uita nush cum la tine"...etc.

In cele din urma am zis sa o scap de chinul asta prin care trece, atat pe ea, dar si pe mine, si sa ma mut din camin pentru ca in fiecare seara existau discutii pe tema asta.

Apoi a fost totul ok.....insa acum regret mult ce am facut, pentru ca acolo aveam prieteni, colegi, oameni cu care sa vorbesc, cunosteam oameni noi...era un mediu placut.
kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 22:04
Pai si iubita asta a ta, ti-a interzis sa ai o viata sociala fara ea?
Viorica_Franziska
Postat pe 29 Noiembrie 2012 22:06
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 22:04:17Legat de gelozie, pentru ca si asta stiu ca din pacate aduce multe certuri si discutii intr-un cuplu, nu am fost niciodata un tip gelos, ea este o fata care arata foarte bine, este genul de fata dupa care majoritatea baietilor intorc privirea pe strada, insa pe mine asta ma facea mandru, nu gelos.
............................................


Observi cum,deja,vin regretele in viata ta????Frustrarile,durerea ca ai cedat in fata geloziei ei,te acapareaza si as va fi si de acum incolo!!Am sesizat faptul ca iubita ta este o femeie dificila,contradictorie si incompatibila cu dorintele tale si felul tau de a fi,asta nu iti motiveaza,insa,stilul de a te comporta cu o femeie,violent si bruscant!!!!Ea este si geloasa,tu ai incercat sa fii conciliant,dar ai facut-o conditionat de dorinta de liniste si intelegere,ceea ce ti-a dus frustrarile de acum,caci acestea exista si rabufnesc tocmai cand iti este lumea mai draga!!!!Regreti ceva din trecutul tau,dar vrei sa reinvii un calvar,care nu ar trebui sa existe intre doi oameni!!!!Probabil,ea are nevoie,in continuare ,de ajutorul unui psiholog,dar ,tu,sigur vei avea nevoie de autoeducatie!!!Nu se loveste femeia,indiferent de situatia in care esti pus,caci cu cat lovesti mai mult,cu atat o intarati si distrugi mai mult!!!Tine cont de acest adevar si pune-l in practica in relatiile viitoare!!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Noiembrie 2012 22:13
De la: kudika_14322, la data 2012-11-29 22:01:23
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:49:19
De la: kudika_14322, la data 2012-11-29 18:55:05Eu iti zic sa nu iti doresti sa te mai impaci cu ea. Ea este isterica. Nu cred ca ti-ai dori sa iti traiesti viata cu o astfel de femeie.
Nu este un caz usor. Ea niciodata nu se va schimba. Este felul ei de a fi.
Eu am citit tot ce ai scris acolo. Ce femeie ar strange un pahar pana se sparge.... ??
Dar daca ar fi probleme mari in viata, realizezi ce ar face? Ti-ar da in cap.....
Doamne Dumnezeule, cum sa-ti doresti sa mai fii cun ea?


Eu am sperat tot timpul sa se schimbe si sa nu mai fie asa, in urma cu ceva timp i-am sugerat sa mergem amandoi la psiholog pentru ca avem nevoie amandoi, a refuzat total.

Nu cred ca cineva poate suporta la nesfarsit o fata care pur si simplu iti mananca zilele si sa nu cedeze si el, la fel cum nici nu cred ca poate vreo fata sa suporte un baiat care isi pierde controlul, de aceea i-am sugerat sa mergem la psiholog., dar a refuzat.

Insa mai tarziu am aflat ca ea a fost la psiholog fara sa imi spuna si ca s-a enervat ca i-a spus psihologul ca sa nu imi mai reproseze non-stop tot felul de lucruri, ca de aici porneste totul...apoi s-a enervat si nu s-a mai dus.


Din ce ai descris tu la deschiderea topicului, am regasit total un alt cuplu in care comportamentul era la fel ca al vostru. Fata din acel cuplu era extrem de isterica, se supara din orice, tipa din orice, gasea diverse motive doar pentru ca era o fire conflictuala si ii placea sa disimuleze si chiar daca era ea de vina, facea pe dracu-n patru si tot el ajungea cel vinovat. Si de acolo rugaminti la adresa ei de a-l ierta, desi saracul om nu era nevinovat cu absolut nimic, el chiar o imbratisa in timp ce ea-l respingea si totul degeaba, parca mai rau facea.
Daca nu as fi fost de fata la un asemenea comportament, nu te credeam, pe cuvant.
Si sincer sa spun, eu te cred ca nu mai ai rabdare cu ea. Nici nu ai cum sa mai ai.
Din cate am vazut, ea este cea posesiva si isi imagineaza tot felul de situatii, cum ca tu te-ai fi holbat in sanii nu stiu cui....samd.
Din pacate, dupa multe astfel de intamplari, tu ai dveenit ca ea si nici nu e de mirare.
Stii vorba aia? Stai cu dracu, dracu devii.
Ea are nevoie de psiholog. Tu insa, ai nevoie de o fata calma si linistita, langa care sa-ti gasesti linistea sufleteasca.
Nu iti face bine o astfel de relatie in care conflictul este de ordinea zilei.
Tu acum, esti dezamagit ca nu ati reusit sa aveti viata pe care ti-ai fi dorit-o cu aceasta femeie. Dar crede-ma ca nici ca o vei avea vreodata. Un om nu se schimba in totalitate. Te nasti cu un caracter. Te mai cizelezi, emancipezi, dar nimic mai mult. Nu poti forta un om sa fie altfel, decat a fost toata viata.
Parca nu a fost suficient, a bagat-o si pe mama ei. Dar ce-i la voi, targ?
Nu, nu e ok deloc. Eu zic sa-ti refaci viata langa o alta persoana!
Sa auzim numai de bine!


Cred cu tarie ca si eu am nevoie de psiholog, nu e normal sa iti injuri iubita de 4 ani ca si cum ar fi carpa ta.

kudika_22345
Postat pe 29 Noiembrie 2012 22:17
Da, din pacate ai facut prea multe compromisuri.
Tine minte, intr-o relatie este necesar sa mai faci compromisuri, insa nu atatea incat sa-ti compromiti toata viata!
Toate frustrarile pe care le-ai acumulat, au explodat cu o palma.
Si da, o femeie nu se loveste. Daca ea e o femeie dificila si conflictuala, termina relaatia si cauta o alta femeie, cu care sa traiesti linistit.
Si nu mai face atat de multe compromisuri de dragul de a fi liniste. Liniste poti sa faci cu multa comunicare. Daca nici asa nu merge, cauta pe alta.
Ghicicummacheama
Postat pe 29 Noiembrie 2012 22:18
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:43:23
De la: rondina, la data 2012-11-29 21:25:56
De la: kudika_22345, la data 2012-11-29 21:19:08
De la: rondina, la data 2012-11-29 19:23:15Niciodata o femeie nu ajunge in starea asta, de una singura sau degeaba! Niciodata o femeie nu este geloasa sau irascibila fara motivele date de cel de langa ea! Cauza ai fost tu, iar efectul s-a vazut ulterior! Nu te mai victimiza si nu-ti mai plange in barba....esti genul de barbat care reuseste sa scoata o femeie din sarite, apoi vii cu regrete si pareri de rau printre doua scuipaturi si injuraturi la greu! Cum sa te mai respecte cea de langa tine, cum sa te mai iubeasca?! Tu nu esti la prima experienta de genul asta, asa ca....mai bine ti-ai schimba tu felul tau de a fii, si anume acela de agasant si gelos!



Repet...nu am facut decat sa o tin de maini si radeam, glumeam cu ea....tu ai fi reactionat la fel ca si ea ? Ai fi spart paharul si l-ai fi luat la injuraturi si la picioare si palme peste cap pe prietenul tau daca te-ar fi tinut de maini cand erai nervoasa si se amuza de faptul ca te vede asa nervoasa ? Daca stiam ca o sa reactioneze asa cu siguranta nu as fi tinut-o de maini.


Ai poate impresia ca m-am referit strict la momentul ala....si nu stiu de ce! Stii bine ca nu-i asa si lasa scuzele si "eticheta" in fata noastra, pe mine ma lasa rece cum esti tu, doar observ si, daca am chef mai dau cate un sfat sau imi exprim o parere! Atat! Tu ai probleme serioase de rezolvat asa ca mai lucreaza la autocontrol si exagerari, vad ca-ti place sa te autocompatimesti!



Ok, merci pentru sfaturi , data viitoare cand mai ai tu "chef sa dai cate un sfat" te rog sa nu o mai faci daca pornesti cu ideile astea de a ataca un om.
Am spus si o repet "nu m-am uitat la sanii acelei fete pe plaja" si nici nu sunt un baiat gelos asa cum ai spus tu, nu stiu de ce ai spus asta.

ei si daca te-ai uitat si tu la niste sani acum, na, nu e o crima
muza_ta
Postat pe 29 Noiembrie 2012 22:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de idei...sugestii.... 18 De la: chalon 17 Iulie 2012 00:43
scorpion 74 De la: Max2 21 Decembrie 2011 14:34
Vreau sa se intoarca inapoi la mn! 5 De la: mona00970 22 Iunie 2010 17:47
singura impotriva tuturor! :-( 26 De la: tematoare 27 Martie 2009 01:36
Iubire sau nu ? 23 De la: kudika_989893 13 Iulie 2015 19:58