Setari Cookie-uri

Concurs: Care este povestea alunitei tale?

La numarat au iesit urmatoarele rezultate. una pe ceafa, una la 10 cm mai sus decat aia de pe ceafa, cam 20 micute pe cele doua brate, una pe sanul stang, una pe gat...si mai am doua pe abdomen una langa alta alea sunt mici si dragute. Sunt foarte atenta cu cea de pe gat deoarece este mai sensibila. In schimb cea de pe cap este cea mai amuzanta deoarece cam de fiecare data cand merg la coafor tipa de acolo se uita de doua ori crezand ca a dat de un musafir
Nu le tratez in mod special pe nici una dintre ele, iar vara in general imi protejez pielea.
ancaplesu
Postat pe 18 Mai 2009 16:36
pana sa raman insarcinata nu aveam prea multe alunite, insa pe parcursul celor doua sarcini mi-au aparut foarte multe pe piept, abdomen si pe spate. cred ca a fost o reactie mai putin obisnuita, dar asta e. am pe picior o alunita mai mare,aproape de sold, e ovala si cred ca e cea mai frumoasa alunita a mea.

Postat pe 18 Mai 2009 16:54
De la: bella87, la data 2009-05-18 14:09:54Am si eu destul de multe alunite insa pe corp. Am fost acum cativa ani la medic deoarece unele erau in locuri care deranjau si decat sa le rup si sa apara repercursiuni mai grave mi le-a ars cu un aparat special. Locurile unde au fost nici nu se mai vad absolut deloc si recomand oricui daca are posibilitatea si daca medicul spune ca este o idee buna sa faca aceasta interventie care nu doare aproape deloc. Mai am insa o alunita dar doctorul a spus ca are radacini mai adanci si ca degeaba o va cauteriza ptr ca va creste la loc, asa ca astept putin sa mai cresc si o sa ma duc la un chirurg deoarece si aceasta este intr-un loc deranjant si o agat mai tot timpul cu ssutienul.


Laura_cute
Postat pe 18 Mai 2009 17:03
Scuze, am citat fraza gresita!! Era urmatoarea de fapt
Laura_cute
Postat pe 18 Mai 2009 17:04
De la: geo_x, la data 2009-05-18 13:48:21
De la: gorea_florentina, la data 2009-05-18 13:44:33Buna ,numele meu este Flory sunt din Bucuresti si ma bucur foarte mult ca in sfarsit pot vorbi despre alunitele mele care sunt foarte frumoase si ma pot expune cu ele oriunde vreau si oricand.Am cateva alunite foarte sexi sa zic asa pe undeva prin zona sanilor mai exact sub sanul stang,alta in zona soldurilor si una care am si o porecla de pe vremea copilariei si inca si acum (indianca)chiar in frunte si este destul de vizibila si nu am ezitat vreodata sa o scot.Ma ducur ca va pot scrie aceste raduri despre alunitele mele celebre sa zic asa.Sincera sa fiu chiar nu stiu cat va amuza pe voi dar pe mine chiar ma amuza cand imi aud colegi de servici cum se adreseaza: ce faci mai indianco?cum a fost in weekend?de ce nu o d-ai un pic cu rosu sa fie mai mare?Va pupic pe toti .


presupun ca asteptai acest moment, de cand te-ai nascut!
un subiect demn de analele kudici!



Laura_cute
Postat pe 18 Mai 2009 17:04
am si eu multe alunite pe corp .......pe abdomen sunt mai multe si sunt dispuse in forma de semicerc si am observat ca se va forma un cerc in curand....am si una care este de aceeasi varsta cu mine si intotdeauna m-a deranjat...niciodata nu le expun la soare pt ca stiu ca este periculos .....pun un strat de crema cu factor de protectie fffffffffffff ridicat si zonele cu alunite sunt intotdeauna bine acoperite si nu numai pe timp de vara.dupa cum ati observat imi protejez fffffffffffff bine pielea pt ca e blonda si cu multe alunite.papa
valeriadragan
Postat pe 18 Mai 2009 17:27
nu am prea multe alunite, dar am una mai mare, ca o pata, pe picior. e cam neplacut.
petrutadori
Postat pe 18 Mai 2009 17:29
Buna, eu am mari probleme cu alunitele. Pe langa faptul ca am foarte multe sunt si foarte mari si asezate in zone aiurea. Spre exelplu am avut una foarte mare exact la baza coloanei iar cand eram copil am smuls-o cu robinetul cand faceam baie. Nu s-a intamplat nimic atunci dar acea zona nu s-a mai pigmentat niciodata. Mai am una la fel de mare si urata sub sanul drept , iar cand am fost insarcinata si sanul a crescut alunita a crapat si s-a extins. Si de atunci se macina , cade ce este la suprafata, si de sub ea creste alta cu aceeasi textura. Imi este foarte teama sa merg la dermatolog ca nu cumva sa mi se spuna ca am ceva grav. ce ma sfatuiti sa fac?
ginagianina
Postat pe 18 Mai 2009 18:19
buna ziua, iaca eu nu ma mandresc cu alunitele mele, sunt foarte multe, cand aveam 18 ani mi le-am numarat pe tot corpul si aveam 101, obisnuiam sa rad , ca aprca erau 101 dalmatieni, dar acum cu inaintarea in varsta au mai aparut , sunt si incolore, sunt in dezvoltare si ma deranjeaza , in sensul ca deja sunt prea multe, mi se par inestetice. sunt altele pozitionate si " sexy" cum mai ziceau si alte persoane pe aici , dar eu stiu f bine ca sunt periculoase expuse la soare, asa ca am invatat de mult timp ca trebuie protejate , protejandu-ma si pe mine in acelasi timp, evit expunerea la soare prea mult timp, si daca o fac folosesc crema din abundenta, chair daca sunt constienta ca nu ma voi bronza niciodata cum trebuie, primeaza sanatatea. as vrea sa ma consulte un dermatolog, dar in oras la mine e imposibil. cam atat.
kudikame
Postat pe 18 Mai 2009 18:49
ce pot spune este ca si eu am alunite ...se zice sa cei cu alunite sunt norocosi, se poate spune despre mine ca sunt o norokoasa pana acum, sa speram si de acum incolo......... dar mie una nu imi prea plac nu stiu de ce...chiar incerc sa le ascund pe cat posibil, daca s-ar inventa ceva ca ele sa dispara ce bine ar fi.. ..
my_chocolat
Postat pe 18 Mai 2009 19:19
Oho, alunitele mele, mandria mea , alunitele mele, problema mea.
Si-au facut de cap la mine pe corp, s-au inmultit in voie, si-au schimbat forma, culoarea, unele si atitudinea (daca la inceput erau inofensive mai tarizu incepeau sa fie "gadilicioase", adica trebuia sa le scarpin), altele si-au facut pui micuti pe langa ele, dar fara sa ma intrebe daca au voie, daca le primesc la mine/ pe mine si daca as vrea sa le ingrijesc pe toate. Cine le mai stie numarul? Nenumarate si nepretuite. Am grija de ele ca de orice alt lucru ce-mi apartine. Le dau cu crema "before" si "after" sun, le studiez in de-aproape atunci cand sunt ingandurata, le mangai si le dau la mangaiat
Da, am una mai speciala O am de la mama. In acelasi loc (in partea stanga a coloanei vertebrale), cu aceeasi dimensiune, aceleasi caracteristici. Cum sa nu o iubesc daca e inca un "point" in plus care ma face sa seaman cu persoana cea mai scumpa din lumea asta?

ArabellaLuchian
Postat pe 18 Mai 2009 19:21
Buna .. este prima mea postare pe forumul kudika si m-am gandit sa va scriu si eu despre alunitele mele... desi am mai multe alunite care coincidenta sau nu sunt asezate cate 3 intr-un loc in forma de triunghi cel mai mult tin la o alunita pe care o am chiar in mijlocul spatelui.. :) desi initial era o alunita mica,sub piele, aparent normala a inceput sa creasca si sa iasa in relief foarte mult, la ora actuala ajungand la o dimensiune semnificativa fapt care mi-a creat si neplacerea de a o rupe din greseala de vreo 2 ori plus nenumarate dati cand mi se agata de haine..in special de sutiene.. cu toate acestea desi un amic foarte bun dupa ce a vazut un articol in ziar cu pericolele reprezentate de aceste alunite s-a oferit sa-mi plateasca chiar operatia de eliminare cu laserul nu vreau sa renunt la ea deoarece aceasta alunita o mostensec de la tatal meu care avea 2 identice tot pe spate.. (si spun "avea"deoarece..din pacate tatal meu a decedat cand eram eu destul de mica, fapt pt care tin si atat de mult la aceasta alunita..ma face sa ma simt mai aproape de el) . Ce sa zic mai mult..cred k n-o sa renunt la ea niciodata si nu pot decat sa sper ca nu voi avea probleme din cauza acestei alunite..
andruta2qt
Postat pe 18 Mai 2009 20:23
hey hey:)!
felicitari pt campania ce urmeaza sa se deruleze:D!
eu una am o groaza de alunite....degeaba incerc sa le numar....k nu-mi ajunge o zi:))))!!!!cele mai multe sunt pe spate.
se zice ca alunitele sunt semnul frumusetii...realativa remarca as putea adauga!
am observat ca se inmultesc pe timpul verii asa . foloesc crema cu protectie solara pt a le proteja atat vara cat si iarna.. am pielea inchisa la culoare si cred ca si acest aspect favorizeaza aparitia lor.
mi se pare interesant ca majoritatea alunitelor pe care le am formeaza un triunghi;)).
eu merg cel putin o data pe an la dermatolog pt a le tine sub atenta supraveghere.e un control pe care-l fac pt linistea mea...cel mai bine e sa previi decat sa tratezi!
am o prietena care are o alunita destul de mare pe spate si incearca sa scape de ea cu laserul...aviz amatoarelor! genul acesta de alunite trebuie atent supravegheata si tinute sub control pt ca pot favoriza aparitia cancerului de piele; de asemenea nu trebuie sa fie expuse foarte mult la soare.
alunitele...pe cat sunt de dragute pe atat de problematice. da trebuie sa le acceptam asa cum sunt pt ca sunt ale noastre si au ele un motiv pt ca sunt acolo unde sunt ;)).
alunitele care sunt in zona fetei trebuie protejate si pe timpul iernii cu lotiuni cu factor de protectie in special daca practicati spoturi pe zapada.
take care of them:)!
deniseee
Postat pe 18 Mai 2009 20:24
La capitolul alunite stau foarte bine, in sensul ca nu cred ca am mai mult de 3. Am una pe sanul drept, in decolteu cu care am avut o intamplare hazlie: eram la strand cu mai multi prieteni. Apa fiind nu prea curata, unul din baieti s-a oferit sa indeparteze ''scama'' , iar dupa ce a observat ca de fapt era o alunita, s-a inrosit tot (asta era pe vremuri).
cosmin_ica2006
Postat pe 18 Mai 2009 21:01
buna... e prima data cand scriu pe forum ....si fac si eu parte din categoria celor care au alunite pe corp(mostenire genetica poate avand in vedere. ca tatal meu are chiar multeee).... am destule dar din fericire, nu am avut niciodata probleme de acest gen... am una pe mana stanga mai marisoara care imi place mult..mi se pare chiar interesanta.. nu am avut vreodata intentia de a le ascunde..nu ma-m simtit niciodata complexata din cauza lor. insa, pe langa alunite, ma bucur si de niste pistrui de toata frumusetea... care mi au dat mult timp batai de cap. am invatat sa ii accept ca doar sunt ai mei:) dar cand sunt intr-o pasa proasta nu imi mai plac.
ca sa ii protejez, folosesc lotiuni cand ma expun la soare si urmaresc evolutia atat a alunitelor cat si a pistruilor pentru o observa eventualele modificari.
oricum aveti mare grija de pielea voastra

Postat pe 18 Mai 2009 21:05
trebuie sa mergi la dermatolog k sa te asiguri ca totul este in regula decat sa astepti si sa regreti mai tarziu
sora_layla2000
Postat pe 18 Mai 2009 21:12
Povestea unor alunite

A fost odata ca niciodata o feta cu alunite. Cele 3 alunite de pe obraz erau cele mai rasfatate, zi de zi demachiate, date cu crema, erau foarte fericite. Cele 2 de pe umar erau geloase pe cele 3, pentru ca ele erau date cu crema doar dupa dush, la fel si cele 3 din zona inghinala. Ultimele doua grupulete erau mandria fetei, pentru ca aratau foarte sexy [asta si dupa un bronz].

Simtind caldura verii, alunitele au inceput sa radieze de fericire pentru ca stiau ca le vor atinge in sfarsit razele soarelui si ca fata va avea grija sa le dea cu crema cu SPF si nu vor face insolatie. Celelalte alunite - de pe maini si de pe spate - sunt in curs de dezvoltare, inca nu au opinii proprii, dar beneficiaza si ele de tratamentul amintit mai sus.

O data cu venirea verii, toate alunitele erau foarte fericite si au lasat gelozia deoparte.

The End

Tzupyk
Postat pe 18 Mai 2009 22:03
cand si-a descoperit fetita mea prima alunita m-a intrebat: " mami ce e asta?". i-am spus ca "este o alunita". s-a uitat cam nedumerita la mine si m-a intrebat: "cine e NITA?". a trebuit sa ii explic ca nu este "A LU' NITA", este a ei.
daniian
Postat pe 18 Mai 2009 22:49
si eu am destule alunite..
problema nu sunt ele ci o ditamai alunoaie pe spate, exact unde vine bareta de la sutien si uneori ma jeneaza, este destul de mare si mai mereu pun pe una din surorile mele sa se uite daca nu si-a schimbat forma sau culoarea.m-am gandit de f f multe ori sa o ard cu laser,insa deocamdata este sanatoasa si pentru ca nu o vad, imi imaginez ca spatele meu este frumos si fin si fara ea!
nu am ce face!
sper sa fie sanatoasa pana cand voi avea bani si de acest amanunt din viata mea...
anareaua
Postat pe 18 Mai 2009 22:55
Eu am alunite prin locuri destul de bune, unde aceasta specie a lor nu este deranjata nici de soare nici de bijuterii, asa ca ma mnadresc cu ele, pentru ca sunt putine, nu prea multe, dar sunt dragute. Am una chair sub san, o alta pe san in dreptul inimii, in forma de inima, am una pe degetul mic al piciorului stang, una pe la subrat, si asa mai departe, ferite de soare, dar totusi vizibile. Le apar de soare, in special vara, la palja mai ales, cand trebuie sa stau in cotum de baie, in rest, nu obisnuiesc pentru ca mi se pare un lucru firesc sa ai alunite, important este sa ai grija sa nu fie sau sa nu devina o problema de sanatate.
Consider ca persoanele care au mai multe alunite si mai mari si mai mici, si de dimensiuni mai mari...ar trebui sa se fereasca pe cat se poate de soare, sa le fereasca pe ele, pentru a nu capata vreo boala de piele...
In rest, multa sanatate si mare grija la canicula ce ne asteapta! Asa, sa ne racorim olecuta, la o halba de bere...
m3rlinetza
Postat pe 18 Mai 2009 23:56
Eu am o gramada de alunite...si tot imi mai apar...nu stiu de ce. Singura alunita care nu ma deranjeaza, dimpotriva, chiar imi place,. este in forma de inimioara si se afla pe sanul drept.
Lexy87
Postat pe 19 Mai 2009 00:06
Povestea alunitelor mele nici nu ar fi fost o poveste daca nu ar fi aparut pe lume fiica mea, care dovedeste inca o data ca Maria Sa ADN ul nu da gres niciodata, nici macar cu un milimetru: tate alunitele mele, vreo7-8, se gasesc exact in aceleasi locuri la fetita mea, si acest lucru ma amuza .

Cand mergem la plaja, ne protejam cu lotiune , ea urmeaza intocmai acelasi ritual ca si mine, in exact aceleasi locuri..Cum sa fiu suparata pe niste alunite care imi prilejuiesc asa momente???
oraniabarbosu
Postat pe 19 Mai 2009 01:15
Am in total cam 70-80 de alunite pe tot corpul, unele mai mici, altele mai mari. Pana acum 2 ani am avut doua foarte mari pe spate care ma jenau si re rupeau la orice atingere mica, iar cand stateam la soare trebuia sa le acopar mereu cu un leaocoplast, fiindca mi-era frica sa nu patesc ceva, de aceea mi-am facut curaj si m-am dus sa mi le scoata si, din fericire am primit rezultatul ca nu erau maligne.
mai am doua alunite frumoase si cam maricele in zona buricului cu care ma mandresc mereu, fiindca sunt aproape simetrice.
Pe brate am trei alunite mici care sunt aliniate in forma de triunghi si mi se pare ca a mai aparut una langa ele care le-a schimbat forma.
Ma bucur ca am atatea alunite, sunt frumoase si imi dau un aer special, insa ma tem ca nu cumva sa am probleme cu ele.
m2_monika
Postat pe 19 Mai 2009 08:31
Eu am pielea deschisa si de aceea am multe alune pe brate, pe picioare, pe gat si chair pe fata si una mai mare pe spate, care incerc s-o acopar mereu. In fiecare an ma trezesc cu noi alunite, desi folosesc creme cu factor de protectie ridicat, 50 pentru fata si 30 pentru corp.

Postat pe 19 Mai 2009 08:47
eu am mai multe alunite, dar cea mai sexy este pe pectoralul drept..si am mandresc cu ea..am grija sa nu se supere si sa imi faca vreun necaz..lasand gluma la o parte, adineauri am vazut la tv un reportaj despre alunite si riscul de cancerizare, deci sexy sau nu , aceste alunite trebuie ingrijite pentru ca sa nu avem surprize; soarele din zilele noastre este destul de aprig si nu iarta ..dar, cercetatorii de la Avene au grija de acets lucru si datorita dumnealor suntemj protejati!
robert77
Postat pe 19 Mai 2009 09:10
eu am o multime de alunite, cele mai multe pe spate; la inceput nu imi placeau, insa cu timpul m-am obisnuit cu ele si am inceput chiar sa le iubesc; sotul meu le-a dorat de la bun inceput . Cand mergem la plaja, ii place sa ma dea cu crema si sa alinte fiecare alunita in parte, le-a dat chiar si un nume, dar..asta ramane secretul nostru!

Postat pe 19 Mai 2009 09:17
am o singura alunita, mica..mica, dar frumusica ..si fetele sunt innebunite dupa alunitzee..eeeeee, si barbatii trb sa fie sexi cu alunite, nu?
ion_m
Postat pe 19 Mai 2009 09:51
povestea alunitelor mele inbcepe inca din tinrete, cand am descoperit cu uimire ca pe spatele meu troneaza in jur de 10 buburuze micute, dar dragute, si nu ma jenau absolut deloc; mama mi-a spus ca se numesc alunite si eu credeam ca sunt identice cu alunle de le mancam noi copii de prin alunis si tare am mai plans atunci, crezan d ca daca [pretenele mele vor afla ca am "alune" pe spate vor da iama si vor culege toate alunele mele.....heeee, ce amuzant mise pare acum! cand esti copil , ai tot felul de idei nastrusnice in cap! asa ca, alunitele mele stau sia cum la locul lor, adica pe spatele meu, cu toate ca prietebnele mele au aflat ca detin aceste "fructe" , nu m-au napadit sa ma manance!
vyoletta_01
Postat pe 19 Mai 2009 09:58
pentru ca am tenul alb si sensibil, imi dau cu multe crema de protectie. imi este teama ca razele soarelui sanu imi creeze probleme de piele. stiu ca este foarte periculos.
liviuge
Postat pe 19 Mai 2009 10:14
am cateva alunite si una mai mare pe spate, spre gat, care creste in timp. imi este teama sa merg la doctor si ma protejez cu crema.
daniel54
Postat pe 19 Mai 2009 10:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Kudika si Levo 617 De la: concursKudika 10 Septembrie 2012 14:02
Concurs Meli Melo – Paris 228 De la: concursKudika 5 Ianuarie 2010 12:03
Castiga ondulatorul Curl Secret de la BaByliss, pentru cele mai spectaculoase bucle! 444 De la: concursKudika 25 Februarie 2016 23:34
Vrei sa iti innoiesti garderoba? Castiga vouchere de cumparaturi oferite de Zippler.ro! 563 De la: concursKudika 1 Mai 2012 19:42
Castiga unul dintre cele 3 premii oferite de ArtaCeaiului.ro: ceainice si ceaiuri delicioase, perfecte in zilele reci de iarna! 362 De la: concursKudika 9 Ianuarie 2016 00:26