Setari Cookie-uri

Concurs: Care este povestea alunitei tale?

cea mai tare alunitza estecea dintre sanii care o adora logodnicul meu :)) iar el are una in frunte cum are si Ewan McGregor si una pe obraz care imi plac mie asa mult e un dulce :X
oana_stelutza
Postat pe 20 Mai 2009 11:30
Bunã fetelor, eu m-am cãptuºit cu câteva aluniþe între sâni, care cred cã au apãrut de la soare.Acum le protejez mult mai mult când le expun la soare. Le acopãr sI nu le mai expun la soare.ªi mai am 2 aluniþe pe obraz, cu care m-am nãscut ºi dupã care mama recunoscut când a trebuit sã iasã cu mine din maternitate. Cã era sã-i dea altã fatã, dar am avut noroc. cã am nimerit unde a trebuit.
modrisan
Postat pe 20 Mai 2009 11:43
eu am alunitele din nastere nu mi au aparut de la soare pana acum ..:))

oana_stelutza
Postat pe 20 Mai 2009 12:38
Spre fericirea mea dintotdeauna am fost o norocoasa pentru ca am avut pielea foarte fina, lipsita de pistrui, puncte negre si alunite. Singurele mele alunite sunt: 2 pe sani, asezate foarte simetric, una pe sanul drept alta pe sanul stang, de aceeasi dimensiune, una deasupra buzei superioare cu care ma mandresc de fiecare data pentru ca este foarte sic si imi completeaza personalitatea si ultima insa cea mai speciala o alunita pe omoplatul drept. Aceasta alunita cu siguranta este mostenire de la mama mea care are una de acceasi dimensiune in acelasi loc. Mi-am dat seama ca este mai speciala atunci cand am simtit ca ma instiinteaza de fiecare data cand mama nu se simte in regula. Am realizat acest lucru abia cand m-am marit si simteam o intepatura din cand in cand, destul de rar pe langa sau chiar pe alunita. La un moment dat am intrebat-o pe mama daca se simte bine si mi-a spus ca nu. Atunci am facut legatura. Acum fiind plecata la facultate aproape de fiecare data stiu cand nu este ceva in regula cu mama mea. Cand ma mai inteapa alunita, ii dau telefon mamei imediat sa vad ce se intampla cu ea.
Niciodata nu si-a modificat aspectul sau dimensiunea, iar eu de fiecare data am grija de ea pentru ca nu suport sa o atinga nimeni, imi da o senzatie ciudata daca simt ca cineva se uita insistent la ea sau incearca sa o atinga.
Imi consider alunita speciala pentru ca am mostenit-o de la mama mea, pentru ca imi creeaza legaturi puternice cu aceeasta, pentru ca are personalitate si pentru ca este o rasfatata deoarece troneaza singura pe intreg spatele.

O zi excelenta!
AndraOana
Postat pe 20 Mai 2009 13:06
Pai povestea alunitei mele a inceput inainte sa ma nasc eu....mi-a povestit mama...cand era insarcinata cu mine, avea si ea pofte mai ales de capsuni ..,era in anul 1983...deci pe vremea comunistilor...s-a dus ea la piata sa ia capsuni...tata era plecat cu vaporul in cursa si nu era deci acasa...se duce mama si se trezeste cu o coada mare la acel magazin, singurul unde mai putea gasi capsuni...cand sa ajunga in fatza tarabei, dupa ceva timp si dupa ce ceilalti clienti fusesera serviti deja, ...ce sa vezi ca se terminasera capsunile...cand a vazut asta, mamei i s-a facut rau....cu ultimele forteze a vazut o capsuna mare si coapta strecurata sub cantar...a luat-o fara sa o vada nimeni si si-a revenit imediat....Bucuroasa mama, de atunci si-a pus in minte ca , copilasul ce avea sa vina pe lume, sa aiba o alunita in partea stanga a fetzei, undeva in zona nasului si care sa semene cu o capsuna dar micutza asa....si ce sa vezi ca pe 15 decembrie in acel an , am aparut si eu, cu o alunita exact laproape de nas, in partea stanga a fetzei,exact asa cum isi dorise mama...ca si cum dorinta ei si placerea de a fi consumat acea capsuna , au influentat cumva alunita mea...cam asta e povestea uimitoare sa zic:)) a alunitei mele...in timp s-a mai decolorat ea asa, am si eu grija de ea sa nu o expun prea mult la soare, insa sunt foarte mandra de ea, stiindu-i sa zic asa istoria...pentru mine si pentru mama inseamna ceva acea alunita mica ca o capsuna:)
AME_ENACHE
Postat pe 20 Mai 2009 13:16
Mie mi-a aparut o alunitza la incheietura mainii drepte....eram extrem de indragostita si spuneam tuturor ca mi-a iesit dragostea prin pori.....Anii au trecut...acum am o fetitza de doi ani si trei luni...are si ea o alunitza pe burtica...si asta pentru ca o iubeste mami si tati enorm de mult!
rodikut
Postat pe 20 Mai 2009 15:11
Sa va spun si eu mica mea poveste !
Am si eu ( ca muuulta lume ) alunite !
Dar una este speciala este o alunita de marimea bobului de orez... si de aceeasi forma... este plana ! Se ''situeaza'' pe mana stanga chiar in apropierea locului unde asez ceasul ! De ce zic ca este speciala ? Pentru ca atunci cand eram mica ( 5-6... chiar 7-8 ani ) doar asa stiam care este mana stanga si care este dreapta ! Astfel incat de muuuulte ori m-a scos din ''incurcatura'' !
De protejat, protejez alunitele la fel si toata pielea plin aplicarea de creme cu filtru uv... Atat vara cat si iarna ( iarna doar pe cele ce le vede soarele ) ! Vara imbrac lucruri deschise la culoare si pe cat posibil din materiale naturale !
Nu ma incanta ca trebuie sa le expun ( de ex la mare ) chiar daca unele persoane gasesc ca este sexi... mie mi se pare periculos ! Tocmai de aceea le ''imbrac'' bine in crema uv pe cele ce nu le pot imbraca cu adevarat !
Bafta tuturor participantelor !
iassmyna
Postat pe 20 Mai 2009 15:26
povestea alunitei mele ? pai ,este una ,micuta si roz ,undeva sub bratul stang ...nu ma deranjeaza dar nici eu pe ea ....si ,credeti-ma ,fara a fi obsedata de asta ,din cand in cand ii verific forma si culoarea pentru ca stiu ca ,orice scimbare a acestor caracteristici ,poate fi un semn ca ceva nu este in regula ..apoi ,mai este una ca un punct brun pe obrazul drept ,nu iese in relief ,seamana cu ''musculitele'' pe care ,doamnele dintr-o alta epoca ,si le puneau pe obraz ca semn de noblete ...ce vremuri !!!
una peste alta ,cred ca am exact atatea alunite cate se cuvine sa ai !
altania
Postat pe 20 Mai 2009 15:59
Nu am multe alunite...poate din cauza asta imi si plac. Preferat mea este cea din talpa. Cele de pe brate au un farmec aparte si nu m-as desparti de ele. Fiecare ar trebui sa se iubeasca asa cum este dat...cu tot cu alunite, mai ales cand este una anume care iti place mult mult. Si sa nu uitam ca a fost si o mare moda pe tema alunitelor - pata mica si colorata de deasupra buzei, inspre margine - asa cum are Madalina Manole. Iar cine nu era inzestrat atunci cu asa alunita se desena cu dermatograful. Asa ca din moment ce dau atata personalitate de ce ai vrea sa scapi de ele?

Postat pe 20 Mai 2009 16:01
alunita mea...imi aminteste de tatal meu de fiecare data pentru ca este"o mostenire" de la el si sunt mandra ca am mostenit-o...mai ales ca din nefericere tatal meu acum nu mai este printre noi...!!o am pe spate...deci vizibila nu este decat la plaja..sau la o rochie/bluza cu spatele gol...in rest se ascunde ff bine de vazul lumii..oricum cand ma expun la soare o protejez cu ce este mai bun...folosesc doar creme cu factor maxim de protectie solara si obligatoriu sa fie pe baza de plante!!si..fie vorba intre noi...o alunita bine pozitionata chiar iti poate accentua senzualitatea...
cosminuta84
Postat pe 20 Mai 2009 16:27

Am alunite pe tot corpul,in special pe brate si spate.Sunt mici si nu-mi fac griji, insa am 2 alunite pe fata care se cresc odata cu mine ...mi-ar placea sa le scot dar mi-e foarte teama si in schimb toti imi spun ca ma fac speciala .Incerc sa nu ma expun la soare si sa am grija de mine...
Sasha_maya
Postat pe 20 Mai 2009 17:07
Am destul de multe alunite dar alunita mea preferata este situata pe spate si o am "mostenire"de la tatal meu care din pacate nu mai este printre noi.Mai vreau sa va spun ca am dat alunita "mostenire" si unuia dintre cei 3 fi ai mei.La control am fost cu alunitele in urma cu aproximativ 4 ani si dupa ce medicul dermatolog le-a studiat mi-a zis ca nu prezinta nici un risc pentru sanatatea mea. Pentru ca alunitele nu sunt in zone care de obicei sunt atinse de razele soarelui le protejez doar cand merg la plaja cu creme cu factor mare de protectie.
vera1978
Postat pe 20 Mai 2009 17:13
Am o alunita care este sub bratul stang. La varsta de 16 ani , am inceput sa indepartez firele de par de sub brat cu lama , pentru iesirile cu colegele la strand , plaja , etc . Intr-una din zile am taiat , din greseala alunita , care era maro . A urmat o durere ascutita care a durat ceva timp , dupa care a trecut . 2 sau 3 zile ma deranja zona sub bratului la atingere dupa care a trecut . Si acum am alunita sub brat , este de culoare inchisa si am grija sa nu o mai lovesc sau tai . Nu folosesc ceara depilatoare sub brat exact din acest motiv . Cu alunita aceasta m-am nascut iar acum are aceasi marime ca si acum multi ani in urma fara sa ma deranjeze atunci cand sunt imbracata sau cand fac miscare . Cu stima Carmeli
carmeli
Postat pe 20 Mai 2009 17:21
n-am stat niciodata sa numar alunitele pe care le am...dar cele mai multe le am pe brate, cateva sunt pe san, pe spate, iar una foarte dragutza pe soldul stang.
mai am 2 foarte speciale care au aparut de curand, una pe degetul mic de la mana stanga, iar una pe ureche
cand ies la soare, sigur ca ma protejez cu multa crema, o data la o jumatate de ora
elena130381
Postat pe 20 Mai 2009 18:13
Sunt o persoana care am multe alunite pe corp, insa una e de-a dreptul speciala, mi-a marcat obrazul drept inca din nastere, pentru un semn distinct adaugat personalitatii mele... sunt remarcata datorita alunitei, si admirata de ce sa nu recunosc, pentru ca in cele din urma in viziunea multor persoane alunitele sunt considerate "sexy"...
giullya88
Postat pe 20 Mai 2009 19:16
Da , nu m-am gandit la alunitele mele , sunt prezente de cand m-am nascut (cel putin trei dintre ele) . Insa citind articolul si studiindu-ma mai atent am observat aparitia altor alunite , cele din nastere sunt in nuante ciocolatii , insa cele noi sunt rosii. Sunt micute , insa sunt pe piept, burtica si pe spate, cinci la numar. Nu prea merg la plaja , foarte rar si folosesc crema pentru protectie solara, orele mele preferate fiind dimineata de la 08 pana la 11 si seara de la ora 17 la 20.
ela_p
Postat pe 20 Mai 2009 21:20
buna fetele doresc mult succes la toate fetele
si eu am cateva alunite pe spate...si pe brate////mai am o alunita dintraia mai mare exact la subrat..unde ma fac..mereu mie frica ca o so ating cu lama....in rest ma feresc de soare ...nu folosesc creme speciale dar ma dau cu lotiune de corp ,asi dori sa folosesc si eu ceva pentru ele...consider ca alunitele sunt semne din nastere si au si ele un rol in viata noastra..de aceea trebuie sa le ingrijim si sa le protejam cu grija......
ciocoiumihaela22
Postat pe 20 Mai 2009 23:30
Povestea alunitei mele....hmmm...cred ca incepe acum 23 de ani,cand m-am nascut.Am mai multe alunite,micute,neobservabile aproape.Cea mai importanta lunita,si totodata foarte sexi se gaseste exact intre sani,de parca ar fi desenat-o cineva acolo.Este de marimea unui bob de piper.Cand eram mai mica nu ii acordam foarte multa atentie, insa pe masura ce eu ma dezvoltam crestea si ea.Acum am constientizat ca trebuie sa am mare grija cu lenjeria intima pe care o port,mai exact cu sutienele deoarece alunita este foarte sensibila, ca si mine de altfel (glumesc).Desi sunt mandra de ea, vara incerc sa nu o expun foarte mult la soare,si dau cu multa crema cu un factor de protectie mare. Ciudat si totodata amuzat este faptul ca multe persoane apropiate, care ma cunosc de mult timp, nici macar nu stiu de alunita mea.Unii realizeaza doar vara.:D In linii mari aceasta este povestea alunitei mele
kudika028188
Postat pe 20 Mai 2009 23:42
cand vine vorba de alunite deja o iau razna si nu glumesc cand spun asta!

sunt studenta la facultatea de medicina dentara, si de cand am avut prin anu 3 la morfopat cursul cu "semnele de malignitate ale nevilor pigmentari" toti nevii mei au fost examinati mai mult de cat atent, am trecut si la cei a surorii mele, ai colegelor de camera, pe toti i am disperat.

asa zisa mea alunita care imi da batai de cap , nu este de fapt o alunita deoarece nu este elevata, este un nev pigmentar castigat . nu as putea sa precizez exact de cata vreme il am deoarece nu i am dat importanta de la inceput, dar pot sa va spun sigur ca de 5 ani il tin sub control si cateodata, cand imi amintesc de severitatea bolii pe care ar putea sa o declanseze am senzatia ca s a marit si ca parca nici marginile nu mai sunt cum erau. este localizat pe sanul drept, aproape de stern , deci nu sufera nci un fel de traumatism extern in afara de razele solare bineinteles, dar si de acestea incerc sa l protejez pe cat posibil.

este foarte important de stiut pentru toata lumea ca alunitele sau orice alte chestii de pe piele nu se trateaza dupa ureche, ca mi a zis bunica sau nu mai stiu cine, se merge la medic care e avizat sa te sfatuiasca in acest sens.

am vazut cazuri foarte tragice, la persoane cu educatie sanitara redusa in special de la sate, care "si au tratat' alunitele prin legare cu par de cal, sau numai ei stiu cu ce, ca apoi in nici o luna sa fie decedati. NU E DE JOACA!

toti nevii pigmentari de pe corp trebuie tinuti sub observatie si exista si o formula dupa care sa ne ghidam ca sa stim ce sa urmarim si ce modificari trebuie sa ne atraga atentia ca ceva nu este in regula

A. ( asymmetry) asimetria, de obicei nevii benigni au o forma regulata rotund ovalara, daca apar asimetrii , ne prezentam la medic ( asymmetry)

B (border) marginile neregulate trebuie sa ne atraga atentia

C (colour) modificarile de culoare de asemenea trebuie sa ne trimita la medic, de obicei un nev benign are o culoare omogena

D (dimension) nevii benigni sunt considerati cei sub 6mm, daca dimensiunea lor creste ceva nu e in regula

E (elevation) daca initial nevul nu il simteam la palpare si apoi simtim o usoara bombare ne prezentam la medic, ca si in toate bolile un tratament precoce poate insemna vindecare de 100%


fetelor, or fi ele sexy alunitele , dar la cat sunt de periculoase mai bine fara ele!
LadyDana
Postat pe 20 Mai 2009 23:57
alunita mea s-a nascut o data cu mine...am copilarit impreuna! acum a crescut.. e pe spate..are vreo 13x4 cred. o sa ii fac o poza de ramas bun si o sa o scot... :P

Postat pe 21 Mai 2009 01:02
Numte de francezi grains de beaute(boabe de frumusete)exista persoane pentru care alunitele nu mai reprezinta o particularitate a frumusetii ci un motiv de ingrijorare.Nevii pigmentari asa cum sunt denumite alunitele sunt mai frecventi la persoane cu pielea deschisa la culoare.Se presupune ca aparitia lor este determinata de expunerea la soare de aceea in cazul persoanelor cu piele inchisa datrorita efectului protector al melaninei apar mai putine alunite.Dupa modul de aparitie alunitele(nevii)se clasifica in congenitali care sunt prezenti la nastere si dobanditi in cursul vietii in general in primele decade de varsta.Expunerea repetata la soare sau solar,arsurile solare frecvente pot determina aparitia unei banale alunite in cel mai temut cancer de piele.De aceea daca se observa modificari de culoare,simetrie ,forma,marime daca par sangerari la nivelul lor trebuie mers de urgenta la medicul dermatolog.Orice amanare poate duce la complicatii!Aluniteel cu grad de risc se pot identifica cu una parat numit dermatoscop care care functioneaza precum o lupa Am scris acest articol nu pentru a arata frumusetea alunitelor cat despre periculozitatea lor.Atetenie celor care citesc acet articol protejati intoadeauna alunitele de soare cu un cu o crema cu factor de protectie cu spf25 su mai mare!
stefanbucur_05
Postat pe 21 Mai 2009 07:57
Nu am foarte multe alunite pe corp; pe majoritatea le am din nastere , zic eu, insa cea mai mare ( de marimea unei boabe de piper ) este situata pe gat. Nu ma deranjeaza in nici un fel, iar la soare este foarte cuminte. Nu doare, nu creste... ce pot sa zic am educat-o frumos :))
lauurici
Postat pe 21 Mai 2009 11:06
Eu am o alunita sum ochiul drept. Este foarte frumoasa si imi da o nota distincta.

Postat pe 21 Mai 2009 11:12
din nastere am cateva alunite. una este la ochiul drept , aproape de spranceana...f. draguta; una micuta pe piciorul drept. iar anul trecut, am fost in luna de miere la mare si mi-au aparut cateva alunite pe burta micute, ca niste pete asa. cam asta e povestea alunitelor mele
puiutz20
Postat pe 21 Mai 2009 11:31
ce dumnezeu se castiga cu alunitele?
se pun si alea din zonele erogene?
just_heaven
Postat pe 21 Mai 2009 11:33
Alunite mici si mari toate au pus stapanire pe corpul meu,am foarte multe alunite in special pe maini si pe spate mai multe,in rest mai putine dar nu cred k este o parte a corpului in care sa lipseasca,vara nu am probleme cu ele insa oricum eu nu fac exces de soare si nici nu merg la solar pentru ca mie teama.Oricum nu am cum sa le fac sa dispara ,fac parte din mine.
andreeabacau
Postat pe 21 Mai 2009 12:59
Salut,

Am mai multe alunite pe tot corpul, nu ma deranjeaza, dafr evit sa stau la soare in acele ore critice si ma protejez mereu cu crema.Am avut o aventura cu una din alunite de pe abdomen : eram la masina faceam curat, o spalam iar cainele meu drag a dat sa intre in masina in timp ce eu ieseam, iar ghearele lui mi-au sectionat alunita in 2, nu am avut probleme, s-a refacut, acum se vede un pic asa cum s-au contopit 2 bucati. :)
olyro
Postat pe 21 Mai 2009 14:26
doamne.....eu am o alunitza cu care imi este foarte jena...am mostenit-o de la bunica mea....este exact pe marginea buricului....se intinde din exterior in interior...nu ma deranja dak era normala..dar e una mare......as putea sa va fac o poza..dar este scarboasa.. peste o saptamana ma duc cu ai mei colegi la plaja....o sa port un costum de baie intreg...nu as putea sa ma afisez in fata lor cu asemenea alunitza..as vrea sa scap de ea..dar nu pot va multumesc ca m'ati ascultat..
kudika028399
Postat pe 21 Mai 2009 18:29
si eu am foarte multe alunite,pe fata pe maini peste tot!...unele sunt ceva mai mari dar mie imi plac:!si sunt mandra de ele:):)
kudika021186
Postat pe 21 Mai 2009 19:44
De la: concursKudika, la data 2009-05-17 12:30:20Daca ne place ce vei pune pe hartie, vara asta Avene iti va rasfata alunita !

Se spune ca alunitele sunt prezente din nastere la 1 din 100 de oameni. Tu cate alunite ai? Cum se simt ele vara? Cu primele raze de soare incerci sa le arati tuturor, caci sunt “semnele tale de frumusete” sau le protejezi cu un batic sau cu multa crema?

Publica pe forum povestea ta si Laboratoarele Dermatologice Avene va rasfata cele mai sanatoase 10 alunite cu un kit complet de plaja. Primele 200 de povesti vor primi un mini produs de protectie solara pentru zilele fierbinti care se anunta.

Vor fi luate in calcul numai raspunsurile postate in topicul forumului destinat concursului, adica aici.
Perioada de desfasurare a concursului: 18 mai – 1 iunie 2009



primele cate povesti se premiaza?primele 200 sau primele 20?eu tot nu am inteles


oricum,va zic si eu ca am o alunita maricica exact langa buric,care nu ma deranjeaza,dar imi sta foarte bine vara ,cand iau un maieu scurt sa sa vada buricul,si iese in evidenta si alunita care da o nota de ssexy-women
cyucy
Postat pe 21 Mai 2009 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cu Baneasa Shopping City castigi 4 vouchere de 150 Euro la Miko Beauty Center! 140 De la: nan_ARIAM 10 August 2011 19:28
Cum scapati de inestetica celulita? 156 De la: concursKudika 12 Mai 2009 17:01
Concurs de Craciun: Castiga un costum de Craciunita! 445 De la: concursKudika 16 Decembrie 2009 16:52
Castiga una dintre cele 21 de bratari Diva Universal! - saptamana 2 243 De la: kudika169140 18 Octombrie 2013 16:53
Castiga una dintre cele doua rochii de zi oferite de Sense! 549 De la: concursKudika 24 Iulie 2014 18:17