Setari Cookie-uri

Cura cu supa si compot de mere

De la: geo_x, la data 2009-06-09 11:56:15
De la: nicoleta4856, la data 2009-05-30 11:04:58A incercat cineva cura cu care a slabit Nicoleta Luciu 30 kg??? Cica manca numai supa si compot de mere facut acasa (mere fierte) si apa plata.... Si mai manca si batoane fibrobar... Conform dietei slabesti 4 kg/luna.
Ce parere aveti? .... eu nu stiu daca e o idee buna sa mananci numai supa....


inearca niste zeama de corcoduse si apa de ploaie!


mdaaaaaaa... o sa incerc... cred ca o sa dea rezultate...
nicoleta4856
Postat pe 10 Iunie 2009 21:40
sa fim seriosi... sunt sigura ca datorita liposupstiei a slabit ea 30 de kg....cred ca nici nu a tinut cura asta...dar ce sa zica si ea? ca doar nu era sa faca reclama medicului sau cabinetelor de remodelare corporala...bisturiu, tratamente, poate nici cu sportul nu s-a omorat ea...numai ca totusi e persoana publica...cum credeti fetelor ca ar recunoasta?
anna_varvara
Postat pe 13 Iunie 2009 16:35
De la: someone84, la data 2009-06-07 12:31:07buna fetelor. eu am incercat aceasta dieta timp de 1 sapt. nu am slabit nici macar jumatate de kg. este infometare curata. nu o recomand nimanui. ma simteam slabita si ametita mereu. cred ca aceasta "dieata" e cea mai mare tampenie inventata vreodata.
si nu cred ca nicoleta luciu a slabit asa. eu cred k a facut mult sport. iar ca sa faci sport iti tb energie multa iar aceasta energie sigur nu o iei din supa de pui si compot de mere.
am renuntat sa mai cred in diete miraculoase. mi se pare mai important sa fiu sanatoasa. am renuntat la paine, paste, dulciuri.....mananc salate, fructe, legume si ma simtfoarte bine.
cred k aceasta e cea mai buna metoda de a slabi sanatos si nu fortat.

va pup :)

Si eu m-am luptat cu kilogramele mult timp. Si nu pot sa zic ca ma simteam chiar bine. Eram ametita, slabita, mi-am dereglat stomacul.... Acum incerc sa duc o viata normala, evit prajelile, dulciurile, nu mananc seara, si beu apa. Dar cel mai important e ca ma simt bine, sanatoasa. Numai dau bani pe calciu, magneziu si mai stiu eu ce pastile (pt ca umblam cu farmacia in geanta). Asa ca, fetelor... multa apa si mult sport (macar mers pe jos de acasa pana la servici si invers)
nellyy
Postat pe 14 Iunie 2009 12:55
Eu am incerat cura timp de o saptamana... am slabit 4 kg dar m-am oprit pentru ca incepusem sa am palpitatii foarte puternice... prin urmare nu e ok pentru organism, eu m-am speriat foarte tare.
madalinutza2
Postat pe 15 Iunie 2009 11:21
De la: Luizz, la data 2009-06-07 10:39:31Sunt alaturi de tine in treba asta! Este ceva acumplit, iar persoanele care cad victime acestor tulburari alimentare pe fond psihic au mare nevoie de sprijinul persoanelor iubite si-a prietenilor. Nu este ceva rusinos, nici condamnabil, este pur si simplu una din maladiile lumii moderne si nu difera prin manifestare cu nimic, de fenomenul dependentei de narcotice. Pe termen lung are acelasi efect nociv asupra sanatatii.
Partea proasta a cestei afectiuni - este intretinuta tacit din toate partile - mass media, fashion, modele, actrite, etc. Perpetuarea acestui standard care sugruma modelul fizic al femeii sanatoase cu un fizic firesc si puternic (precum erau bunicile noastre pe cand erau fete), tocmai ca nu ajuta deloc victimele acestui flagel sa scape cu usurinta. Trist este ca se subantelege ca in lume exista un numar ingrijorator de decese anuale in randul tinerelor din aceste cauze insa media le tine la sertarul cu dosare ''clasified''.
Eu sunt alaturi de aceste femei cau tot sufletul si toata sustinerea fiindca o astfel de afectiune este iadul pur pentru psihic iar despre dezastrul fiziologic nu are rost sa mai reamintim...

asa e....eu am trecut prin 2 faze : prima am slabit f mult fata de cum eram ...si ajunsesem sa cred k vreau sa fiu si mai slaba sa ajung la 50 de kg...am 170 si oasele sunt mai grele in mine....nush de la ce a inceput dar imi pierise pofta de mancare...apoi din asta orice mancam mi se facea rau..nu mai vroiam sa manc, problemele din familie nu ma ajutau deloc, si nici vorbele oamenilor care numai stiau sa zica k sunt ca un schelet :| :| ...pierdusem vreo 2-3 marimi la blugi ..nici nu mai stiu...dar nu imi mai placea cum arat!...am inceput sa si lucrez...mancam kand apucam dak imi trebuia...abia cand m-am mutat la bunica am inceput sa "imi revin" la proportii doar...stim cum sunt bunicile...ne dau sa mancam in continuu ca zic ele suntem"prea slabe" ;)) si am inceput sa imi revin incet...hainele imi erau bune iarasi...:)daaaaaaar faza a 2a:imi reveneam peste proportii.....m-am mutat de la buni, nu mai aveam lucru, nu mai mergeam la facultate, nu mai faceam fitness ...acum plang k nu imi mai sunt bune hainele iarasi ....dar pt ca sunt prea "grasa" am 65 de kg...5 kg peste greutatea mea normala...dar se vaaad f bine in cazul meu.....am 2 marimi la pantaloni...sotul meu imi zice k asa arat ca o femeie nu ca si o copila dar sincer...am prea trecut de la o extrema la alta intr-un an jumatate :| si asta pt ca nu pot sa ma opresc din mancat :| chiar daca nu imi e foame...si reactiile oamenilor din jur nu ma ajuta....imi dau seama k este o problema!!! e o BOALA....e lipsa de informatie... ar trebui sa existe o contientizare din partea presei mai ales... e dificil...eu sper sa imi revin...de sapt asta incep iarasi activitatea sportiva...si daca imi este foame mai degraba manc o rosie decat lucruri de patiserie.....daca imi fac un gratar de pui fac pe langa si o salata de cruditati sa balansez mancarea ;) sper sa va descuracati si voi fetelor si documentativa...grasimea de pe burtica sau celulita de pe picioare nu inseamna numai mancare prea multa, inseamna si lipsa de activitate,carenta de vitamine sau minerale sau probleme de sanatate in cel mai rau caz. BAFTA la proportii normale potrivite fiecareia:*
itisme
Postat pe 15 Iunie 2009 20:44
De la: Loredana_O, la data 2009-06-07 23:23:08 Fetelor....nici nu aveti idee cat va inteleg, chiar daca nu am probleme cu greutatea< Eu am ost mereu o fire agera nu ma ingrasam peste o limita insa nu acelasi lucru il pot spune despre sora mea. Din cauza unei medicatii la doar 18 ani s-a ingrasat destul de tare si nu pot sa spun cat ma doare cand vad cat o chinui lucrul asta. I-as lua eu dac-as putea. Dar cum i-am pus si ei va spun si voua nu face-ti lucruri necugetate, consultati un medic, faceti-va analiza astfel incat regmul sa fie pe masura organismului vostru asa cum a facut si ea: cereale, lapte fara prajeli, dulciuri si paine chiar si fara sport incepe sa se simta.....Insa cel mai important nu face-ti abuz, manca-ti incet...sincer va saturati mai repede. Corpul are nevoie de hrana, nu va infometa-ti iar putina miscare seara nu numai ca va tine in forma dar va ofera o stare de bine in general....cel mai important aveti incredere in voi!


asa e ...cel mai bine cred k e sa mergi la un nutritionist sa faci analize si dupa aia sa incerci sa slabesti cu dieta spusa de el....nu e vorba numai de sport mult si infometare...toti cred k stim k organismul fiecaruia in parte are nevoie de anumite substante pt o "functiona" corect! cand sistemul acesta de vitamine, minerale,glucide lipide sau ce alte substante vom mai avea ( nu sunt la biologie scuzeee:D ) atunci e si normal sa luam/scadem in greutate fara sa stim de ce...plus sa nu mai spunem kate tampenii se gasesc in alimente ;) m-am documentat cat de cat despre crestere in greutate si aparitia celulitei si pot spune k aproape m-am ingrozit la ce am citit...celulita de ex nu e nici de cum asa simpla pe cum o credeam :| e chiar ceva aproape grav...e un semnal de alarma k organismul a luat-o razna , probleme cu circulatia mai ales ;) in fine...unii pot zice k sunt aiurita dar cititi....imi place sa ma uit la multe emisiuni gen: supersize vs. superskinny in care doctorii arata ce pot face sedentarismul, obiceiul de a manca prost si problemele de sanatate corpului omenesc. E bine de luat aminte pt a preveni ;) sau a sti macar sa iei atitudine de dinainte.
itisme
Postat pe 15 Iunie 2009 21:04
De la: izzuka, la data 2009-06-07 09:58:13Sportul nu e chiar atat de ok pe cat spui tu
Adica uite eu la inaltimea mea "grandioasa" de 1.57 am 50 de kg cu 3 mai mult decat trebuie .. si culmea nu sunt grasa:) dar am burtica:))
am incercat cu abdomene sa scap... tot ce am reusit a fost un abdomen destul de tare sub o panza de grasime concluzia? trebuie si o dieta...

pupicei si la cat mai putine kg



bine bine...dieta cu mancare sanatoasa recomand...dar gandestete daca nu faci sport cum ar arata picioarele sau burtica daca tot zici..."fara fler" ca sa zic asa ;) ar fi ca gelatina...si sa te bata vantul pe strada nu cred ca ai vrea...poti citit si intr-o carte de fizioterapie ce consecinte are muschiul crae nu e "solicitant" macar un pic intr-o activitate zilnica ;) se atrofiaza incet si isi pierde din propietati ...Sportul iti face corpul sa arate mai ferm...chiar daca ai un pic de burtica:pca si eu am ..dar macar stiu k nu "zboara in toate partile" :))...plus sa bei cat mai multa apa..eu una sincer nu imi place apa...daca e cu lamaie sau orice alt gust da ...m-am chinuit sa beau 2 litri de apa pe zi dar acum vad rezultatele ...apa si cremele hidratante mi-au facut pielea sa luceasca iarasi ...era prea uscata!

LA CAT MAI MULTA SANATATE !
itisme
Postat pe 15 Iunie 2009 21:11
Buna ,eu tin in momentul acesta cura Nicoletei Luciu ,am 3 zile si am slabit 1 kg ,dar supa am facut-o mai comestibila in sensul ca am pus 5 rosii,o varza mica ,4 ardei galbeni,2 cepe ,putin otet de mere si bineteles puiul ,si e mult mai gustoasa si vad ca da rezultate si asa ...aa si in loc de compot de mere manac cam 100g de mar(unele au si 250 gr si e mult prea mult)si beau 500 ml de apa plata dimineatza impreuna cu marul(am ales marul si nu compotul ptr ca e vara si nu prea rezista compotul)
Pe langa asta imi fac ceai de cu seara si il las la racit in frigider iar a-2-a zi il beau rece pe tot de-a lungul zilei(pun ptr 2 litri de apa 9 pliculetze de fructe de padure si 3 de "silueta perfecta"-are efect usor laxativ,nu tre insa exagerat ptr ca risti sa te dezhidratezi si sa te simti rau si fara vlaga)
Cam asta e experienta mea cu aceasta cura
P.S sa nu uit: minim 10 min de bicicleta plus gantere,abdomene si ridicari de picioareptr solduri(asta in caz de nu am mers pe jos in ziua respectiva,sau daca nu ies din casa-nici cu sportul nu tre exagerat ptr ca te ia cu rau foarte repede,ptr ca organismul tau si asa sufera din cauzu curei;)
Daca te intereseaza in schimb o alta cura pe care am tinut-o inainte de aceasta anunta-ma si o postez(am slabit cu ea in jur de 7 kg intr-o luna)
adella_rose
Postat pe 18 Iunie 2009 09:30
Vreau sa impartasesc si cu alte persoane aceasta cura, pentru ca pe mine m-a ajutat .
Intai sa vb despre rezultate si beneficii ptr ca pe mine asta ma intereseaza cand citesc un topic
De la 60 kg la 1,55 inaltime am ajuns la 52 kg..si inca mai am de lucru
Nu te simti slabita deloc(cel putin asa mi s-a intamplat mie)
Daca ti-e foame si e normal in primele 3 zile bea multa multa apa sau ceai(la 2 litri de apa 9 pliculetze de fructe de padure si 3 pliculetze de "silueta perfecta"(doar 3,5 lei)-are un efect usor laxativ si simti efectic cu te cureti)
Mentionez ca mi-a fost greu la inceput intru-cat tre sa gatesc pentru al meu ,plus ca el are pofte tarziu in noapte,dar cu multa vointa poti-fara macar sa gustati ceva ptr ca riscati sa renuntati imediat
Asa.. acum sa va zic dieta:
Luni,miercuri,vineri,duminica
-mic dejun - o portocala
-pranz- piept de pui la gratar sau fiert(100gr)+200 gr maxim de castraveti sau rosii sau ciuperci(ideea e sa aiba putine calorii)sau ardei etc
-cina -un iaurt cu 0% grasimi 200ml maxim,si un ou fiert
Iar marti,joi,sambata
-mic dejun- un mar
-pranz la fel
-cina -salata de fructe(tot cu putine calorii),eu de exemplu mancam o portocala sau un mar in loc de salata si binenteles 200 ml de iuart 0% grasimi
Mi-a placut aceasta cura ptr ca mi se pare completa(proteine,legume,fructe si lactate de tot ce ai nevoie intr-o zi)
In concluzie o zi mar ,o zi portocala si in functie d ece mancati dimineatza difera cina ,cam asta e tot
Sper din tot sufletul sa va ajute si pe voi
Acum tin cura Nicoletei Luciu ptr ca organismul s-a obisnuit cu aceasta cura si slabesc mult mai greu ,cam 1 kg pe saptamana,si cu aceasta cura deja de 3 zile am dar jos 1 kg
Mult succes!!!!!!
adella_rose
Postat pe 18 Iunie 2009 10:05
Si eu am alaptat cinci luni, timp in care nu am dat nici un kg jos. Slabitul in timpul alaptarii e o vrajeala. Si nu aveam decat vreo 10 kg in plus dupa nastere. Si nici nu am facut excese alimentare. Si m-am ocupat singura de copil. Cred ca fiecare organism are ritmul lui.
simona_mihaela_g
Postat pe 18 Iunie 2009 15:56
Nicoleta , nicoleta inainte de a fii cineva esti in primul rind un om cu suflet bun eu te sfatuiesc sa urmezi o dieta mai bine fati un masaj , doua pe saptamina si ai sa vezi rezultatele si daca poti sa faci si gimnastica cu atit mai bine. cu respect manu.
kudika032538
Postat pe 19 Iunie 2009 21:22
cum am slabit 16 kg in 4 luni ! detalii pe slabesteurgent ro
wellness_coach
Postat pe 15 Iulie 2009 19:22
Buna,eu am alta problema......am 1.70 si 47 kg.Vreau sa ma ingras,stie cineva cum pot reusi?
adyna_bis
Postat pe 15 Iulie 2009 19:25
Simona sa stii ca eu am alaptat 8 luni si am slabit de la 63 la 47 kg....acum vb ta depinde si de corp....la mine cel putin nici vitaminele nici sarcina nu mau ajutat sa ma ingras.de cand ma stiu ma arata lumea cu degetul pe strada ca sunt slaba...... am ajuns sa vreau sa ma ingras si pot sa devin si abeza ca nu mas supara,numai sa nu mai fiu slaba
adyna_bis
Postat pe 15 Iulie 2009 19:29
De la: nicoleta4856, la data 2009-05-30 11:04:58A incercat cineva cura cu care a slabit Nicoleta Luciu 30 kg??? Cica manca numai supa si compot de mere facut acasa (mere fierte) si apa plata.... Si mai manca si batoane fibrobar... Conform dietei slabesti 4 kg/luna.
Ce parere aveti? .... eu nu stiu daca e o idee buna sa mananci numai supa....

da, poate ca este o dieta buna pt ea....te numesti cumva nicoleta luciu? ai tipul ei somatic, ai metabolismul ei, ai corpul ei, ai activitatile ei, ai meseria ei, te antrenezi ca ea, ai nascut recent? mi se pare stupida intrebarea ta.
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 19:48
De la: yumalai, la data 2009-05-30 11:12:10ideea e ca organismele nostre difera iar nicoleta luciu a slabit pt ca are o imagine de asigurat medicii spun ca nu este bine sa slabesti in primele 9 luni cat alaptezi copilul pt ca trebuie sa consumi carne si multe fructe si legume pt a- asigura copilului un lapte bogat in lipide si proteine
acum parerea mea e ca a facut mult sport, fitness si a tinut o cura care a continut si carne(asta pt a nu a-i afecata alaptarea/sau poate a folosit lapte praf pt bebel), nu ai cum sa slabesti doar cu supe si privezi organismul de anumite vitamine pe care si le procura din alte alimente

esti desteapta rau....il cunosti macar pe cel care a indrumat-o pe nicoleta? te ridici cumva la cunostintele lui? iti zic eu, habar nu aveti despre ce vorbiti voi aici. si te asigur ca nu a fost ea privata de niciun macro sau micro nutrient pe parcursul alaptarii. si cine a spus ca nu poti sa slabesti consumand carne?
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 19:54
De la: yellow19, la data 2009-06-07 09:06:54hai sa fim realisti...la banii Nicoletei Luciu, e usor sa slabesti 30 km si nu cred ca doar simpla cura(mai degraba infometare) a ajutat-o sa slabeasca atatea kg intr-un timp scurt. sunt sigura ca a apelat si la alte modalitati, precum masaje anticelulita, saune, fitness, creme speciale, etc. si oricum vedeta fiind nu are altceva de facut decat sa se intretina.

zau ca esti proasta! sa slabesti tu km. si daca consideri ca un antrenor de talia lui uceanu, pune pe cineva sa slabeasca prin infometare, te inseli amarnic. si imi mentin afirmatia de la inceput....sa slabesti tu cu sauna si creme speciale.
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:02
De la: kudika023365, la data 2009-06-07 09:13:25
De la: kudika023365, la data 2009-06-07 09:12:22
De la: yellow19, la data 2009-06-07 09:06:54hai sa fim realisti...la banii Nicoletei Luciu, e usor sa slabesti 30 km si nu cred ca doar simpla cura(mai degraba infometare) a ajutat-o sa slabeasca atatea kg intr-un timp scurt. sunt sigura ca a apelat si la alte modalitati, precum masaje anticelulita, saune, fitness, creme speciale, etc. si oricum vedeta fiind nu are altceva de facut decat sa se intretina.

perfect de acord

inseamna ca esti la fel de.....precum pers cu care esti de acord. stai calma ca sunt oameni care au si serv si fam...sunt altii care au si serv si facultate si au timp sa se antreneze. daca esti vedeta nu rezulta in mod automat ca ai timp la dispozitie sa te antrenezi toata ziua. dupa modul in care gandesti, as spune ca nu ai facut in viata ta sport, si nu stii ce e aia ambitie si sacrificiu.
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:07
De la: stely_filip, la data 2009-06-07 09:21:52cand o sa intelegem noi, femeile ca dietele astea drastice nu sunt cea mai buna solutie....de fapt nu sunt deloc o solutie. Dupa ce termini dieta....pentru ca DA, la un moment dat te cam saturi de ea, pui pe tine mai mult decat ai dat jos. rapunsul este: SPORT
da, stiu.....nu avem timp!!!!!!! ce-ar fi sa ne facem ceva timp pentru noi, pentru sanatatea noastra, pentru frumusetea noastra, SE POATE!!!!

stai calma draga, ca nu faci nimic doar cu sport ;) poti sa alergi in fiecare zi de sa iti scuipi plamanii prin copaci, ca daca dupa antr o arzi cu shaorma, sau mananci de 2x pe zi numai fast-food, nu rezolvi nimic. majoritatea pers care slabesc intr-un mod sanatos, nu au niciun fel de dieta. sau poate ca la tine dieta este egala cu mancatu' sanatos si rational...daca da, atunci discutia se poate opri aici!
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:12
De la: izzuka, la data 2009-06-07 09:58:13Sportul nu e chiar atat de ok pe cat spui tu
Adica uite eu la inaltimea mea "grandioasa" de 1.57 am 50 de kg cu 3 mai mult decat trebuie .. si culmea nu sunt grasa:) dar am burtica:))
am incercat cu abdomene sa scap... tot ce am reusit a fost un abdomen destul de tare sub o panza de grasime concluzia? trebuie si o dieta...

pupicei si la cat mai putine kg

ce zici tu pissy acolo? 3 kg in plus..in minus?? dar de cand asta? sau crezi ca daca ai 10 kg in minus fata de inaltime si procentaju de grasime sub 24% esti ok? hai sa iti zic ceva: am vazut sportive la 1.60 si 60kg care aratau de iti venea sa te dai cu capu de pereti...si hai sa iti mai zic ceva...dpdv medical cei care au sub 16% procentaju de grasime (printre care si eu) (acu nu bag mana in foc daca e 16 sau 17) sunt considerati subponderali. culturistii in timpu concursului au si 4% procentaju de grasime....sunt curios daca are cineva curaj sa se duca in fata unui culturist sa ii zica ca e subponderal. asa ca termina cu tampeniile astea legate de inaltime si masa corporala.
PS1:nu poti da grasimea jos dintr-un singur loc
PS2:nu dai grasimea de pe abd facand abdomene. grasimea este utilizata pe poste de energie in cazul eforturilor de tip aerob, nu anaerob. :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:19
De la: Zory, la data 2009-06-07 10:51:01Daca ai o greutate egala cu inaltimea este perfect.

Te-ai gandit mult sa spui asta, nu?
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:25
De la: kudika002704, la data 2009-06-07 10:58:18nu stiu cum reusesc vedetele aste sa se "topeasca" asa rapid...cu compot si supa ,eu una nu cred ,hai sa fim seriosi

Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:27
De la: ktze, la data 2009-06-07 12:00:38Nicoleta Luciu a facut si foarte multa sala. Se vede un corp care a slabit si prin miscare multa si altul care doar prin infometare , pastile sau stiu eu ce. Plus ca ea a luat si l-carnintine..pe baza de fructoza care accelereaza arderile. Orice dieta sau regim alimentar trebuie sustinut si de miscare fizica pentru a slabi frumos.

L-carnitina este amino si sintetizat in ficat din 2 aminoacizi lisina si metionina...fructoza este un carbo simplu.
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:31
De la: CCorlna, la data 2009-06-07 13:54:11Sa ma bag si eu in seama, si sa repet ce au spus altii!
Nu exista pastile minune sau cure miraculoase. Cat despre pastile, o spun din experienta. Am folosit 2 feluri de pastile de slabit, iar de mancat mancam normal, Culmea, la terminarea tabletei, constatam ca ma ingrasasem cu vreo 4 kg. Alte pastile, aceeasi poveste.
Important, pentru a slabi, este sportul, dar si o alimentatie sanatoasa.
Iar daca nu ai timp de sport, cu siguranta ai timp de dat cu un aspirator prin casa, de spalat niste vase, si de sters un praf (am aflat la csid ca si asta poate fi un sport, arde caloriile).
O alimentatie sanatoasa, cu siguranta nu contine cartofi prajiti (mancarea mea preferata), sau niste aripioare de pui. ori altfel de prajeli.
Un alt punct important este sa ai mese regulate. iar mancarea de seara sa fie cat mai usoara; dar si apa, 2 l pe zi, ajuta, si ajuta chiar foarte mult, din experienta spun, dintr-o piele aspra ce aveam, am ajuns sa am o piele mult mai ferma (fara alte creme)
Si am slabit! Chiar mancand cartofii aia prajiti (luandu-l ca moft), sau o tableta de ciocolata.
Am renuntat in timpul saptamanii la mancarea nesanatoasa, am renuntat la suc cu acid, seminte, dulciuri. De exemplu, o zi aleatorie. Dimineata, cum nu mananc, bine venita cafea (chiar cu zahar), pe la pranz un iaurt, sau niste urda, 2-3 felii de paine cu pate(sau crema de unt, ori branza topita) sau o rosie, un castravete, chiar si o ciorba! (E recomandat sa o consumi o data pe zi, "spala stomacul"). Dupa pranz, daca tot imi era foame, apelam la un mar,,sau oricare alt fruct (chiar si banana care se spune ca ingrasa, , sau un morcov ras cu zeama de lamaie( e bun, iar lamaia ajuta la " strangerea " stomacului ), ori simplu. , apa sau ceai, si daca tot nu trecea mai bagam o felie de paine unsa cu ceva, pana seara cand, la fel, mai maancam cate ceva mentionat mai sus.
Si sa nu credeti ca nu am mancat si mancare gatita. Ba da, am mancat! ( ex. mazare, sau o mancarica de cartofi, etc). Duminica, mancam orice nu am mancat in timpul saptamanii (100 g seminte, cartofi prajiti, ciocolata, chiar si 1 pahar 2 de cola).
Iar sport, nu am facut, sunt.. sedentara e putin spus. sau poate statul non stop la pc o fi vrun sport ?:)) Nici mesele nu au fost chiar regulate. Si NICIODATA NU M-AM INFOMETAT .Si am slabit, am slabit chiar si 5 kg pe saptamana, dar au fost si saptamani in care slabeam 2 kg sau 3.
La mine a mers, nu a fost o cura, dar orice aliment bun pentru cineva nu e neaparat bun si pentru altcineva, Depinde de organismul fiecaruia.
V-am plictisit nu? Ideea era ca, poti slabi si fara o sala de fittness, si fara pastile minune si fara cure.

Si hai la cat mai multe kg in - !

draga mea, calorii arzi si cand stai in bat. ai auzit de metabolism bazal? :)
cartofi prajiti nu, dar cartofi fierti...merge (dar sa nu exagerezi cu ei) pui, la fel ca oricare alt tip de carne este chiar indicata (important este modul de prepara)
mese regulate - f important (si un numar cat mai mare de mese; nu 1-2 in care sa rupi frigideru in doua)
dimineata doar cafea....apoi pateu? bleahhh banana nu ingrasa, doar ca are un numar de calorii ceva mai mare fata de celelalte fructe
zici ca nu ai facut sport, si ai reusit sa ai rezultate f bune...la pariu ca aveai vreo 20kg in plus fata de inaltime; gresesc cumva?
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:53
De la: vallyeddy, la data 2009-06-07 15:23:22
Subscriu!
Daca ati citit cu atentie articolul in care era mentionata "miraculoasa dieta a Nicoletei Luciu", ati fi observat ca era specificat si faptul ca, in afara acestei drastice diete, a apelat si la vitaminele si mineralele necesare, recomandate de nutritionist (fara a se specifica insa care). Evident, erau recomandate pe baza unor analize.

1.este prima data cand aud ca NL a slabit cu supa si compot.
2.ce vrei sa insinuezi? ca nicoleta a slabit de la vitamine si minerale?
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:57
De la: kudika023365, la data 2009-06-07 16:18:30Dar oare chiar a tinut cura asta?Am observat ca vedetele tin diete total diferite.Nu tin doua aceeasi dieta. Poate ca sa avem noi, " muritorii de rand" ce comenta si in acest fel sunt in atentia publicului.
Cea mai buna dieta,parerea mea, este sa nu te ridici satul de la masa, sa nu mananci dupa ora 18 si sa faci miscare.Iar daca intradevar sunt probleme cu greutatea te adresezi unui medic nutritionist.

in afara de partea cu mancatul la ora 18.00 (de fapt cu "interzicerea"mesei dupa 18.00), in rest sunt de acord cu tine. de cele mai multe ori nu ce scrie in reviste se reflecta si in realitate. diversitatea de diete este datorata tocmai diferentelor dintre noi. este important sa consulti un medic, sa ai un antrenor sau instructor care sa te indrume. nu conteaza neaparat ora la care mananci....conteaza cat , ce anume mananci si ce combinatii de alimenta faci.
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 21:03
De la: kudika032538, la data 2009-06-07 18:49:22CE MINE NU MA MINTE NICOLETA CURA DE SLABIRE A FOST CUMULATA CU MASAJE SI FITNESS MERG LA SIGUR CA A VAZUT_O SOTUL MEU LA SALA SI SA LASE VRAJEALA DE DOI LEI .....................................

ce vrajeala de 2 lei????? cine cunoaste, stie ca pe langa "dieta" a facut mult sport si ca a luat suplimente nutritive. si este perfect normal ceea ce a facut si ea si toti cei care doresc sa reduca din stratul adipos, ar trebui sa mearga cam pe acelasi tipar.
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 21:09
De la: Picaciuca, la data 2009-06-07 19:35:39
Ei uite ca eu am reusit sa dau jos 7 kg cu asa mult comentata "capsula de slabit" intr o luna. Si tin sa va anunt ca nu am simtit efectele secundare care se gasesc pe multe forumuri, dar tin sa spun ca am mancat,nu m-am infometat:) si acum ma simt foarte bine :D. Am 1.75 si aveam 76 de kg :(; acum am 69.

neinteresant! nu forumurile spun asta, ci medicii, nutritionistii , antrenorii si instructorii spun lucrurile alea.
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 21:12
De la: nicoleta4856, la data 2009-06-07 21:50:19
eu nu pot sa tin.... nu as putea sa mananc numai compot si supa.....

dar nici nu trebuie.
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 21:14
De la: kudi_onutsa, la data 2009-06-07 23:17:04 Si din teorie, nu se depune grasime pe masa musculara.

dar unde se depune?
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Decembrie 2009 21:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
''Drumul sper frumusete...'' 4 De la: dyana2412 18 August 2009 08:14
Acai berry 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:26
buna ziua 1 De la: Andrutza_Andrutza_1 18 Ianuarie 2016 12:55
Vand Reductil 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:25
ma cred foarte grasa 21 De la: kudika_32893 18 Octombrie 2013 13:21