Setari Cookie-uri

Cura de slabire cu pui

Nimic mai adevarat! Bravo!
Pisyk
Postat pe 21 Iunie 2009 11:29
Buna,teoretic, cura ta de slabire nu pare deloc grea numai ca practic sigur o sa ma co,port ca si cu celelalte,adica cel ma mare defect al meu este ca nu a ambitie sa pot s duc la bun fine ceva in cazul asta cura d slabire,cantaresc 60de kg iar inaltimea este de 1,62 mi as dori sa mai dau ceva jos dar....repet cum fac cu ambitia?
kudika036793
Postat pe 21 Iunie 2009 11:34
Si cu un plus de vointa, promovam regimul anorexicelor bazat pe un mar pe zi.
Asta nu e cura ci tratament de auschwitz. Sa ne ne impartasesti impresii si la reversul medaliei cand vei reveni la regimul pamantenilor si, cu acelasi spor si viteza, greutatea ti se va tripla.
Bafta si minte.....ai nevoie din plin


""""Iar marti,joi,sambata
-mic dejun- un mar
-pranz la fel
-cina -salata de fructe(tot cu putine calorii),eu de exemplu mancam o portocala sau un mar in loc de salata si binenteles 200 ml de iuart 0% grasimi"""""

lorelay_me
Postat pe 21 Iunie 2009 12:06
mersiiiiiiiiiiii
ccarmenuzza
Postat pe 21 Iunie 2009 12:23
galina, yumalay citeaza din blaise pascal
elle_pusha
Postat pe 21 Iunie 2009 12:35
Cura asta de slabire are multe lipsuri. E practic infometare. Daca te obisnuiesti sa mananci atat de putin, cand vei incepe din nou sa mananci normal vei pune toate kilogramele la loc, intr-un timp scurt.
sonya1110
Postat pe 21 Iunie 2009 12:51
Tare dieta ;) , dar poti sa imi spui in cat timp ai slabit cele 8 kg?
LilianaRus
Postat pe 21 Iunie 2009 12:52
FETELOR NU VA MAI CHINUITI SA AVETI UN REGIM STRICT... MANCATI CE VA POFTESTE INIMA... DAR PANA IN 1500 CALORII! EU MANANC DULCIURI,MEZELURI ETC... DAR TOTUL MASURAT! ASTA CONTEAZA CEL MAI MULT. ASA EU AM SLABIT 30 DE KG! DE LA 86 LA 56 IN PLUS DACA MAI FACETI SI PUTIN SPORT.... E PERFECT.
ANNYBLONDY
Postat pe 21 Iunie 2009 12:57
buna! nu stiu daca sunt norocoasa sau nu dar cand am tinut eu dieta mancam mult maui mult.in primul rand un mar sau o portocala dimineata e mult prea putin!!! micul dejun iti da energie pe toata ziua,,,e ok si daca mananci omleta cu paine...conteaza panzul si cina sa fie mancare usoara!e f important sa mananci mai mult...ce-ai scris tu acolo are sub 1000 de calorii deci 400 mai poti adauga linistita si tot vei slabi.altfel cand renunti la regim( nu-l vei tine toata viata) te vei ingrasa dublu.plus ca in momentul in care tii regim si corpul are nevoie de energie, goleste rezervele de proteine din muschi numai apoi grasimea depozitata.mai bine alergi si mananci ce vrei!! iti faci si conditie fizica si esti si mai multumita de rezuktate.nu conteaza kg si forma corpului.cat despre n luciu hello!!! a facut un copil...e normal sa tina asa o dieta si in plus are catre 30 de ani noi daca ne infometam de la 20 la 30 ne punem inel pe stomac? sper ca nu te speri pe comentariul meu ca i'm just trying to help. mult succes in continuare.
juliajulia
Postat pe 21 Iunie 2009 13:02
sunt surprinsa de ceea ce ai impartasit cu noi ,dar vreau sa-ti spun ca normal ar fi si e bine pt organism sa slabesti 1-1.5kg.pe luna.
eu doar ce am nascut in feb.si in timpul sarcinii am pus 20kg.si am plecat de la 62kg,la o h de 1.75cm.acum am 68,si mai trebuie sa dau jos,dar cu rabdarea,se trece marea.plus ca il alaptez pe bebe.si nu-mi permit sa tin regim,dar tot am reusit sa dau jos.foarte mult m-a ajutatautosugestia ca trebuie sa slabesc.multa bafta in continuare.si fetelor sa fiti atente la dietele pe care vreti sa le tinetimulta bfta la toate
napcory
Postat pe 21 Iunie 2009 13:04
eu cred ca este destul de buna cura Nicoletei Luciu avand in vedere ca are destule proteine asigurate de carnea de pui legume si fructe. Compotul de mere este recomandat pentru cineva care are gastrita pentru ca nu mareste aciditatea stomacului si reduce celulita iar supa la fel creaza ca un fel de pansament gastric.
Eu am tinut multe cure de slabire la viata mea si de ceva timp mananc numai salate fructe multe si carne slaba si aerobic de 3 ori pe sapatamana si deja nu mai are nici un efect iar eu oricum sunt obisnuita sa mananc putin asa k nu cred k este o cura de infometare.
Sper sa mearga si sa dau jos restul de kilograme bafta la slabit fetelor
dezideria
Postat pe 21 Iunie 2009 13:06
mai anyblondy poi bravooo areti super tu ar trebui sa dai sfaturi de slabit nu noi.
juliajulia
Postat pe 21 Iunie 2009 13:08
felicitari! si sper ca daca te lasi de cura atunci nu o sa te apuci sa mananci dupa vechile obiceiuri. Ideea e sa iti schimbi stilul de viata, modul de a te hrani.

Eu am 22 de ani, 170 cm inaltime si 74kg. Am avut 79 kg acum o luna. Mananc tot ce vreau dimineata, inclusiv ciocolata, chiar orice. La pranz mancam ceva usor: supe, salata sau si daca era ceva mai consistent atunci o cantitate mai mica. Cina incercam sa o mananc pana la ora 6-7. Mancam fructe, iaurt, un pahar de lapte sau orice dar foarte putin. Am facut miscare in fiecare zi de la 30 minute pana chiar la 2 ore, dupa chef. Sincer, foarte multe cure am facut pana acuma. Eu totdeauna eram grasa, dar nici una nu m-a ajutat pe termen lung. Slabeam 10 kg ma ingrasam 12.

Oricum, ideea e daca reusiti sa slabiti incercati in asa fel ca dupa cura respectiva sa schimbati ceva in viata voastra. Nu merita sa va chinuiti o saptamana sau doua si dupa aceea sa faceti aceleasi prostii ca inainte. Credeti-ma vorbesc din experienta.

Stiu ca e greu, dar adevarul e ca daca mancam mult fara sa ne uitam la ce mancam si cand(ptr ca e foarte important la ce ora mancati) si daca nu facem putina MISCARE, atunci degeaba, totdeauna o sa ramanem grase.

Asa ca, incercati sa va stimulati, incercati sa va fixati un scop anume si schimbati-va viata.

Credeti-ma merita! de mult nu m-am simtit asa de bine si asa de relaxata. Si o sa continui asa mai departe pana ce o sa ajung la greutatea "visata".

Mult succes fetelor!

buubuu
Postat pe 21 Iunie 2009 13:33
eu zic sa mai incercati si neste sex.....functioneaza
ralu_zar
Postat pe 21 Iunie 2009 13:36
ppff...deci nu stiu ce sa zic referitor la cure...eu am 42kg si 1,55m nu fac sport si manac normal(dar nu am mic dejun...nu pot manca dimineata)...chiar in exces uneori si nu prea tin cont de calorii
Nikokiko
Postat pe 21 Iunie 2009 13:53
Fetelor, eu vreau sa va propun o dieta ceva mai complexa care va da cu siguranta rezultate. Pe mine m-a ajutat extrem de mult. Nu este prima data cand o tin. Am tinut aceasta dieta si anul trecut in vara, doar ca dupa ce am terminat, in timp, am inceput sa prind curaj datorita rezulatelor pe care le-a dat si mi-am satisfacut toate poftele. Acesta este motivul pentru care acest an am fost nevoita sa o iau de la capat. Va mentionez faptul ca anul trecut nu am dus-o pana la capat...am tinut doar 4 saptamani, acesta fiind probabil si motivul pentru care m-am ingrasat. Oricum , nu mai conteaza ce a fost acum un an , conteaza ce se intampla acum...
Am sa va prezint dieta si programul de mentinere! De asemenea veti vedea kg care le-am avut la fiecare inceput de saptamana si micile greseli pe care le-am facut..sper sa aveti rabdarea necesara sa cititi tot...
Dieta

Saptamana I- “ yellow I”
START 11.05.2009- 64 KG
Primele 4 zile :

Urmatoarele produse pot fi consummate fara limite la orice ora:

• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• Lapte batut sub 7 % grasime

Eu recomand branza cottage care se numeste Delicia, se gaseste in Carrefour si este cea mai ieftina; mai recomand branza Fagaras si din cand in cand cand mai vrei sa te rasfeti branga La Dorna cu lemune.

Lista urmatoare contine singurele legume pe care le puteti consuma in cantitati nelimitate, numai in stare cruda, pe parcursul intregii diete. Exceptie fac dietele care se permite si prepararea legumelor si / sau consumul altor legume suplimentare listei: salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

In primele 4 zile nu se vor consuma rosii!!!

Sunt premise urmatoarele alimente in cantitati limitate:

• 1 ou/ zi
• 200g fructe zilnic, in primele 4 zile mere dulci goden Delicios
• 2 lingurite de ulei zilnic, obligatoriu. Nu conteaza felul uleiului, sunt premise toate uleiurile dra nu parjit sau gatit ci folosit numai pentru prepararea salatelor
• O jumatate de pahar de lapte / zi, daca sunteti in prima saptamana de dieta

Obligatoriu se beau multe lichide: minimum 12 pahare de apa pe zi. Este recomandat sa consumati 20 de pahare zilnic. Se pot bea: apa plata, ceai, cafea. Dupa primele 4 zile puteti adauga apa carbogazoasa si racoritoare dietetice (fara zahar/ light) pe baza de zaharina sau aspartame de tip Coca Cola light, Pepsi Max, Seven Up light, Redbull light. Sunt interzise sucurile naturale de fructe fara zahar. Este interzis alcoolul pe intreaga perioada a dietei.

Dupa primele 4 zile, pana la sfarsitul primei saptamani apar urmatoarele modificari:
• Sunt premise rosiile
• Sunt premise alimentele acre: otet, lamiae
• Este permis orice iaurt pana la 7 % grasime, dar numai iaurturi simple fara fructe sau alte suplimente
• 200g din orice fruct in locul merelor, cu exceptia fructelor tropicale: ananas, mango, banana si struguri. Nu sunt premise fructe uscate sau gatite.
• Se poate consuma guma de mestecat sau bomboane fara zahar de tip Orbit

Sunt absolute interzise:
• Orice aliment acru in primele 4 zile
• Ulei prajit
• Legume gatite (inclusive fierte)
• Zaharul sau mierea ( se vor folosi indulcitori artificiali)
• Sucuri naturale de fructe, chiar si fara zahar
• Mustar, maioneza, ketchup


Saptamana II- Red II
19.05.09- 60 kg
Primele 4 zile:

Mic dejun pana la ora 11:
• 2 linguri branzeturi pana la 7% grasime ( 100g)
• Iaurt nelimitat
• Legume crude nelimitat din lista plus o jumatate de rosie
• 1 ou fiert
Pot fi consummate fara limite la orice ora:
• Peste (orice tip): fiert, afumat, la gratar, conservat in suc popriu sau ulei. Uleiul se va scurge foarte bine!!!
• Legume crude: salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.). Se pot consuma muraturi in sare si otet (fara zahar). La salate se va folosi otet si 2 lingurite de ulei. Nu se vor consuma rosii.

Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe ( inclusive lamai)
• Prajirea pestelui
• Legume gatite

In ultimele 3 zile al saptamanii II
Mic dejun pana la ora 11:
• 2 linguri branzeturi pana la 7% grasime ( 100g)
• Iaurt nelimitat
• Legume crude nelimitat din lista plus o jumatate de rosie
• 1 ou fiert

Pot fi consummate fara limite la orice ora:
• Carne fiarta sau la gratar de : porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file/ pastrami. Atentie, carnea va fi fara grasime, inclusive pielea de la pui se la elimina.
• Legume crude: salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.). Se pot consuma muraturi in sare si otet (fara zahar). La salate se va folosi otet si 2 lingurite de ulei. Nu se vor consuma rosii.

Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe ( inclusive lamai)
• Prajirea carnii
• Legume gatite
• Hambunger
• Crenwusti
• Salam
• mititei


Saptamana III- Yellow III
25.05.2009 58 kg

Primele doua zile si ultimele doua zile ale saptamanii sunt la fel ca in dieta I, adica:

Urmatoarele produse pot fi consummate fara limite la orice ora:

• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• 1 ou/ zi
• 200g fructe zilnic, cu exceptia fructelor tropicale
• Legume crude: inclusive rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

In cele 3 zile din mijlocul saptamanii si vor consuma nelimitata la orice ora:
• Fructe, cu exceptia celor tropicale
• Legume crude: inclusiv rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Se pot consuma si fresh-uri

Sunt absolute interzise:
• lapte
• legume gatite
• fructe gatite

Saptamana IV- Green IV
01.06.2009 – 57 kg
* mica greseala, am mancat in jur de 2 linguri de mamaliga

Pe parcursul intregii saptamani se vor consuma urmatoarele alimente:

Mic dejun:
• 1 felie de paine dietetica
• 2 linguri de branzeturi pana la 7 % grasime ( 100 g)
• Iaurturi pana la 7 % grasime
• Salata de legume crude: inclusiv rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

Pranz:
• 150 g peste sau 100 g carne de pui, vita sau 100g pastrami
• Legume crude si gatite (fierte sau coapte) din lista

Cina:
• La fel ca la micul dejun + 1 ou sau
• La fel ca la pranz

Legumele crude sunt premise in cantitati nelimitate toata ziua!!!
Sunt absolute interzise:
• lapte
• fructe

Saptamana V- Yellow V
8 iunie - 55, 5 kg
* mica greseala, am mancat cam 10 alune si 5-6 covrigei mici cu susan
* duminica am mancat ciulama de ciuperci cu mamaliga, inghetata, madlene si biscuiti cu ciocolata

Primele doua zile si ultimele doua zile ale saptamanii sunt la fel ca in dieta I, adica:

Urmatoarele produse pot fi consummate fara limite la orice ora:

• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• 1 ou/ zi
• 200g fructe zilnic, cu exceptia fructelor tropicale
• Legume crude: inclusive rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).


In cele 3 zile din mijlocul saptamanii si vor consuma nelimitata la orice ora:
• Carne de porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file la gratr sau fierte. Atentie, fara grsime si fara pielea de la pui.
• Peste fiert, gratar, afumat, conservat
• Salata de legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe, inclusive lamai in cele 3 zile
• Legume gatite
• Carne sau peste prajite

Saptamana VI- Red VI
15 iunie- 55 kg
* m-am rasfatat din nou….vineri seara am mancat bisuiti si cipsuri
Zilnic se pot consuma:
• Salata de legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Carne de porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file la gratr sau fierte. Atentie, fara grsime si fara pielea de la pui.
• Peste fiert, gratar, afumat, conservat
• 2 lingurite de ulei/ zi si otet

Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe, inclusiv lamai
• Legume gatite
• Carne sau peste prajite

Saptamana VII- Yellow VII
22 iunie-
In primele 3 zile se vor consuma:
• Salata de legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• 1 ou/ zi
• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• 100 g pui, vita sau muschi file sau 100 g ton

Ziua 4 , puteti manaca orice vreti dar:
• mancarea sa nu fie prajita
• nu mai mult de un sfert de ceasca de orez pe zi
• nu mai mult de 2 cartofi pe zi
• nu mai mult de 2 lingurite de mazare pe zi
• nu mai mult de 1 porumb
• nu mai mult de 450 g de fructe
• nu mai mult de 50g nuci sau fructe uscate
• nu mai mult de 2 cupe de inghetata sau o bucata mica de prajitura
• nu mai mult de 50g de ciocolata


In ultimele 3 zile:
• legume crude din lista in cantitati nelimitate
• branzeturi si iaurturi pana la 7 % grasime
• 1 ou/ zi
• 200 g fructe cu exceptia fructelor tropicale, struguri, fructe uscate


Program de mentinere

Produse care pot fi consummate fara limite:
• Carne de vita, pui, curcan, porc, ficat, music file/ pastrami. Carnea sa fie fiarta sau la gratar fara grasime si fara piele in cazul puiului.
• Peste (orice fel) fiert sau la gratar, afumat, conservat
• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• Legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Oua fierte

Controlati-va greutatea- Dieta pe puncte

Folositi lista urmatoare pentru a allege ingredientele dietei dumneavoastra zilnice.
Produse care pot fi consummate zilnic fara limite:
• Carne de vita, pui, curcan, porc, ficat, music file/ pastrami. Carnea sa fie fiarta sau la gratar fara grasime si fara piele in cazul puiului.
• Peste (orice fel) fiert sau la gratar, afumat, conservat
• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• Legume crude si gatite: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Oua fierte
• Mustar, maioneza, ketchup, sos soia

Produse care pot fi consummate la alegere in limita de 4 puncte pe zi. Punctele corespund la cantitatea mentionata langa fiecare produs.
Alegeti oricare din produsele de mai jos cu conditia ca numarul total de puncte sanu depaseasca 4.


PRODUS CANTITATE NUMAR PUNCTE
paine 25g 3
ciocolata 50g 5
zahar 15g 3
miere 25g 5
faina 25g 4
lapte 100g 1,5
vinete 100g 1
Morcovi 80g 1
banane 100g 5
Fructe 100g 2
Fructe tropicale 100g 4
capsuni 100g 3
lamai 100g 1,5
Vin sec 50g 3
Vin dulce 50g 4
Prajituri uscate 50g 6
Paste fainoase 100g 5
Cartofi gatiti 100g 4
Orez gatit 100g 5
porumb 100g 4
Mazare gatita 100g 2
naut 100g 1
arahide 30g 1
Seminte floarea soarelui 20g 1
Nuci/ migdale 20g 3
Linte, fasole boabe 25g 3
bere 100g 3
Whisky/ brandy 25g 4

Dieta optima cuprinde 3 mese pe zi, micul dejun fiind cea mai importanta, iar cina cea mai putin importanta masa a zilei.
Beti cantitati mari de lichide intre mese.
Dieta este bazata pe alimente care pot fi consummate in cantitati nelimitate si pe anumite alimente care se consuma in cantitati limitate totalizand 4 puncte / zi.
Masurati-va greutatea o data pe saptamana la aceeasi ora si in aceleasi conditii. Daca dupa prima saptamana , greutatea ramane aceeasi cu 4 puncte, puteti adauga 5 puncte din alimentele restrictionate la dieta zilnica. In acest fel, prin scaderea sau adaugarea de puncte/ zi la dieta saptamanala va puteti scadea sau creste greutatea sau va puteti mentine.
De retinut: o data pe luna la interval regulate ( ultimele 4 zile ale lunii) urmati dieta 1 pentru a va mentine greutatea stabile pe termen lung.





alecsadia
Postat pe 21 Iunie 2009 14:10
ralu_zar
Postat pe 21 Iunie 2009 14:19
e prea stricta dieta ta , iar cea a nicoletei e si mai stricta. Daca reusesti sa le dai intr-o luna si jumatate, cand te opresti d la dieta te vei ingrasa mai repede decat le-ai dat jos. eu am slabit 4 kg intr-o luna fara prea multe restrictii. Nu mananc decat piept de pui cu legume pe gratar sau piept de pui cu legume la aburi. Am mai facut si piept de pui umplut.Pe net sunt o gramada de retete din piept de pui pe care fiecare le personalizeaza dupa placerea lui. Nu folosesc ulei deloc. Dar am mai mancat si prin oras....asa ca atunci nu am mancat piept de pui. Nu vreau sa mai dau jos decat 2 kg.. Precizez ca nu pot renunta la sucuri,,,si nu beau sucuri naturale, doar cola, sprite, nestea, fanta. Probabil daca inlocuiam si sucurile cu apa slabeam mai rapid. Mananc cand imi este foame...nu la ore fixe si cu 1 felie de paine nu mai mult!
Slabind cate putin nu risc sa raman cu vergeturi sau alte nebunii. Bineinteles e importanta si hidratarea pielii. Zilnic merg pe banda 10 minute. Succes!
creatasme21
Postat pe 21 Iunie 2009 14:23
in cura asta de care zici putem include si cafea caci fara ea nu pot traii
elisor01
Postat pe 21 Iunie 2009 14:23
E adevarat ce spui,am slabit concret 7 cm in piept,7,5 cm in talie,10 cm in solduri, am un program pe care il completez pentru a vedea progresul si la 1 sapt ma si masor masuratorile sunt la greutatea de 52 kg,eu fac si sport pe langa cura ,si am grija sa mamanc proteine pentru a nu pierde masa musculara
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:27
Mai eu am vazut aceasta cura undeva pe net si am facut-o pe ceea ce-mi place mie si anume am inlocuit cei doi cartofi la pranz(fieti sau copti) cu legume proaspete(castraveti,rosii,ciuperci,ardei) si acolo zicea ca a-7a zi se face pauza si se revine din urmatoarea sapt ,dieta propriu- zisa tine 3 saptamani dar eu am tinut-o atata timp cat am considerat fara pauza de a7a zi pentru ca imi era greu sa o iau de la capat ,cand am vazut ca numai slabesc la fel de mult dupa o luna am decis sa incerc cura Nicoletei Luciu
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:31
Depinde cat de mult iti doresti,eu am 1,55 si am avut 60,5 si cand m-am urcat pe cantar a fost de ajuns sa imi doresc sa scap de acele kg,la mine vointa si ambitia au fost cantarul
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:34
Ai inteles gresit la pranz la fel , ma refeream ca se repeta pranzul mereu e acelasi doar ca schimbi garnitura in functie de preferinte ,ideea e sa nu abia multe calorii legumele alese
PRANZUL E MEREU ACELASI SI ANUME : PIEPT DE PUI LA GRATAR (100 GR) SI LEGUME CU PUTINE CALORII(200GR)
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:36
Ma scuzi dar te contrazic ,in primul rand pe langa multe alte cure de slabire aceasta e completa,ai legume,fructe,lactate si proteina in fiecare zi ,ca e ca si cantitate mai putin asta inseamna cura
Si pot sa zic ca am mai tinut cura aceasta si am pus doar 2 kg in doua luni ceea ce nu e mult,dar daca te cantaresti saptamanal asta nu se mai repeta ..ptr ca ai posibilitatea sa dai jos 2 kg in mai putin de 1 sapt .
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:40
Da ,dar fara pic de zahar sau lapte sau frisca
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:41
Uite cum gandesc eu ,greutatea mea ideala e de 48 de kg ,dar vreau sa ajung la 45 kg tocami pentru a avea o marja sa zic asa ,cum revin la 48 am grija 1 sapt mai mult la ce mananc,sau daca mananc in oras o pizaa ,doua zile mananc mai putin ,iar regula dupa ora 7 nu se mananca o voi pastra mereu.Eu zic ca nu voi mai pune inapoi ,ptr ca am cantarul in baie de care ma impedic si mereu m-am infruntat cu el si am invins
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:44
Am mai scris ,nu stiu exact cam 1 luna jumate ,o sa revin cu rezultate si peste o sapt
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:45
mai...acum fata v-a impartasit si ea ce a functionat la organismul ei....nu-i sariti la gat, ca nu va obliga nimeni sa tineti cure
sylphaen
Postat pe 21 Iunie 2009 14:49
Eu nu am avut probleme cu greutatea decat de cand m-am casatorit si am inceput sa iau pastile anticonceptionale,si atunci am realizat ca mi s-a deschis mult mai mult apatitul si cum eu nu aveam probleme nu am tinut cont si m-am ingrasat fara sa realizez ..si am realizat in ziua in care mi-am luat cantar ,si nu zic ca nu mai "calc stramb" dar daca o fac ma sui pe bicicleta si bag 60 de min de pedalat nu am muncit atat de mult ca sa-mi bat joc,plus ca orice aliment il asociez cu minutele pe care tre sa le pedalez incat sa dau jos ce am mancat ..asa ca ma tin departe de alimentele care depasesc un anumit nr de calorii.
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:50
Atata timp cat faci si sport (gantere,abdomene,bicicleta) si mananci proteine(pui) muschii nu scad ,se topesc grasimile prin efort iar muschii se intaresc
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dieta Fitness? 11 De la: kudika174953 8 Iunie 2010 11:13
Am 17 ani, si nu pot scapa de kg in plus.. cine ma oate ajuta? 20 De la: denis_roxana 23 Mai 2011 17:29
Dieta disociata = slabeste sanatos 10 De la: ninuta20 24 Martie 2010 16:19
CURS GRATUIT DE TANGO ARGENTINIAN LA IASI! SLABITI DANSAND! IMBINATI UTILUL CU PLACUTUL! 8 De la: battleofwits 20 Decembrie 2010 16:49
Dietele nu aduc la nimic bun! 55 De la: GeorgianaBB 25 Iulie 2013 19:31