Setari Cookie-uri

Cura de slabire cu pui

Ms frumos pentru sustinere ,am si precizat ca am facut dieta exact pe placul meu si ce consider eu ca-mi face bine ,ca rau nu mi-a facut pana acum credeti-ma pe cuvant ,sunt in sesiune si in general mancam mereu cate ceva ,acum nu am avut nici un fel de tentativa,m-am dezobisnuit ,iar rezultatele la examene au fost bune ,deci nu numai ca nu m-au afectat fizic ,nu mi-a afectat nici concetrarea ,ci din contra ma simt mult mai bine ,mai usoara si ma implinita si cu multa incredere in mine pentru ca am reusit sa trec peste tentatii
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 14:56
Draga mea ..minte am ..ms de compliment ,esti o dragutza ,eu doar am impartasit ce pe mine m-a ajutat si nu m-a afectat nici MENTAL si nici fizic ,este un topic de diete ,dieta inseamna un consum minim de calorii dar totodata sa asiguri organismului de ce are nevoie(proteine,lactate,fructe,legume)
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 15:07
De la: adella_rose, la data 2009-06-21 15:07:11Draga mea ..minte am ..ms de compliment ,esti o dragutza ,eu doar am impartasit ce pe mine m-a ajutat si nu m-a afectat nici MENTAL si nici fizic ,este un topic de diete ,dieta inseamna un consum minim de calorii dar totodata sa asiguri organismului de ce are nevoie(proteine,lactate,fructe,legume)




interesanta cura asta as vrea sa ma apuc si eu


dar o cura de slabire doar cu inghetata nu stii???
sori_ss84
Postat pe 21 Iunie 2009 15:24
De la: adella_rose, la data 2009-06-21 15:07:11Draga mea ..minte am ..ms de compliment ,esti o dragutza ,eu doar am impartasit ce pe mine m-a ajutat si nu m-a afectat nici MENTAL si nici fizic ,este un topic de diete ,dieta inseamna un consum minim de calorii dar totodata sa asiguri organismului de ce are nevoie(proteine,lactate,fructe,legume)

Asta e special pentru lorelay_me
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 15:27
Daca ar exista ,as tine-o si eu ,incearca sa inlocuiesti inghetata cu iaurt inghetat de fructe ,e mult mai sanatos si mai putine calorii
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 15:29
De la: adella_rose, la data 2009-06-18 09:51:37Vreau sa impartasesc si cu alte persoane aceasta cura, pentru ca pe mine m-a ajutat .
Intai sa vb despre rezultate si beneficii ptr ca pe mine asta ma intereseaza cand citesc un topic
De la 60 kg la 1,55 inaltime am ajuns la 52 kg..si inca mai am de lucru
Nu te simti slabita deloc(cel putin asa mi s-a intamplat mie)
Daca ti-e foame si e normal in primele 3 zile bea multa multa apa sau ceai(la 2 litri de apa 9 pliculetze de fructe de padure si 3 pliculetze de "silueta perfecta"(doar 3,5 lei)-are un efect usor laxativ si simti efectic cu te cureti)
Mentionez ca mi-a fost greu la inceput intru-cat tre sa gatesc pentru al meu ,plus ca el are pofte tarziu in noapte,dar cu multa vointa poti-fara macar sa gustati ceva ptr ca riscati sa renuntati imediat
Asa.. acum sa va zic dieta:
Luni,miercuri,vineri,duminica
-mic dejun - o portocala
-pranz- piept de pui la gratar sau fiert(100gr)+200 gr maxim de castraveti sau rosii sau ciuperci(ideea e sa aiba putine calorii)sau ardei etc
-cina -un iaurt cu 0% grasimi 200ml maxim,si un ou fiert
Iar marti,joi,sambata
-mic dejun- un mar
-pranz la fel
-cina -salata de fructe(tot cu putine calorii),eu de exemplu mancam o portocala sau un mar in loc de salata si binenteles 200 ml de iuart 0% grasimi
Mi-a placut aceasta cura ptr ca mi se pare completa(proteine,legume,fructe si lactate de tot ce ai nevoie intr-o zi)
In concluzie o zi mar ,o zi portocala si in functie d ece mancati dimineatza difera cina ,cam asta e tot
Sper din tot sufletul sa va ajute si pe voi
Acum tin cura Nicoletei Luciu ptr ca organismul s-a obisnuit cu aceasta cura si slabesc mult mai greu ,cam 1 kg pe saptamana,si cu aceasta cura deja de 3 zile am dar jos 1 kg
Mult succes!!!!!!


Ca sa nu existe probleme de intelegere ,precizez inca o data ca PRANZUL E MEREU ACELASI IN FIECARE ZI: PIEPT DE PUI LA GRATAR (100 GR) SI 200 GR LEGUME CU PUTINE CALORII(CASTRAVETI ,ARDEI,ROSII)

adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 15:33
Aaaa sa nu uit ,nu mai stiu daca am precizat ,fara pic de ulei si sare (adik legumele de la pranz le mancati asa cum sunt fara nimic deasupra)
Si cat mai multa apa si ceai
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 15:36
sincer nu prea cred.... mani azi un mar maine o portocala... se numeste mai degraba infometare:))
si oricum dieta fra sport nu exista.. parerea mea
2_Ochi_Caprui
Postat pe 21 Iunie 2009 16:12
Daca citeai mai mult vedeai ca fac si sport si am uitat sa precizez ca ma ajuta al meu cu masajele ,ma infasor si cu folie alimentara dupa ce ma da al meu cu crema anticelulitica,si nu mananci doar un mar si o portocala
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 16:25
Eu am expus doar dieta pe care o tin si care m-a ajutat ,e dieta nu e program de sport ,asta depinde de fiecare cum vrea ,eu am ales sa fac si sport pentru a slabi frumos
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 16:27
buna fetelor,
am vazut ca promovati cura de slabire a Nicoletei...eu una nu sutn de acord de ea....mai ales ca sustine ca se slabeste atat de mult intr-un timp ff scurt...si sunt atatea naive pe aici care chiar cred, in primul rand ca ea a fost insarcinata..chiar nu ganditi ca doar dupa ce nasti se pierde ff mult oricum...bebe, placenta...bla bla.deci 10 kg oricum se dau imediat jos dupa nastere....

parerea mea este dc vreti sa slabiti sa incercati sa va faceti un mod de viata sanatos...fara parajeli, paine alba, dulciuri.

folositi disociat pe mese adica nu combinati lactate -oua-carne---mancati-le separat. carne mancati numai cu legume sau salata, lactate numai cu procent de grasime sub 7%, oau decat fierte, omleta fara ulei, sau ochiuri romanesti.
mancati fructe dimineata pt a avea aport de energie pe perioada zilei.
faceti o pauza de minim 3 ore intre mese, nu mai mancati dupa 19,30.
beti multa apa.
nu zice nimeni sa renuntati la dulce de tot...chiar nu e indicat ...o data pe sapt mancati o ingheta mica dietetica...sau ciocolata neagra max 30 de gr.
de ce spun ca nu este indicat ..pt ca astefel dupa ce revii la un mod natural incepi sa te ingrasi pt ca corpul a fost lipsit de anumite alimnete...
manaca paste 1,2 ori pe sapt doar la pranz si incearca paste integrale , nu mai mult de 60 de gr , combinate cu suc de rosii, legume ,..spanac, dovlecei, vinete, ciuperci.
nu amesteca acrne cu orez sau cartofi mazare.
se pot maca si acestea dar combinate cu legume.
incearca sa tii un numar de calorii pe zi si sa reduci zilnic portiile.
astea sunt cateva sfaturi care pe mine ma ajauta mult si practic e un mod de viata care nu te face sa te infometezi si sa ai parte si de paste si de dulce si proteine...si tot ce vrei.
denisa_calota
Postat pe 21 Iunie 2009 17:11

aa si ce am uitat sa adaug si mai important ...faceti sport, macar de 2,3 ori pe sapt.
denisa_calota
Postat pe 21 Iunie 2009 17:12
Buna,interesanta cura,ca si multe altele, de fapt, dar intrebarea mea este:toata viata o sa traiesti din aceste cure? ...Cel mai bine e sa avem un stil de viata sanatos, cu o alimentatie corecta si miscare in fiecare zi, poate mai drastic la inceput ca sa pierdem din greutate dar nici intr-un caz 3 kg intr-o zi, nici un nutritionist care isi cunoaste meseria nu ar aproba asa ceva...Oricum, multa bafta in ceea ce faci
iwishuluck
Postat pe 21 Iunie 2009 18:10
Nu am zis ca am slabit 3 kg intr-o zi ,ci cate 500 gr pe zi ,am zis 3 kg intr-o saptamana,stiu ..dar stilul asta de viata il abordez dupa ce termin cura ,am sa incerc sa ma mentin ,iar daca pun un kg- 2 mai reduc din calorii ,stiu ce sa fac si dupa ,dar daca pot de ce sa nu slabesc ,o cura nu dauneaza atat de mult daca o tii 1 sapt -2,depinde de cura ,cea pe care am postat-o am gasit-o pe net ca e doar ptr 3 sapt,eu asa sunt ,tre sa am un program bine stabilit pentru a putea rezista tentatiei
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 18:15
Buna. Am tinut si eu o cura mai "stricta" am slabite 15 kg, m-am ales si eu gastrita si am mai pus si inapoi, destul de repede, am 1.70 cum si 68 kg. Acum am renuntat la duclciuri si prajeli, si cu ajutorul sportului am slabit cam 1.5-2 kg in 4 zile. Renuntati la infometare, o sa faca mai mult rau decat bine.
lefkada
Postat pe 21 Iunie 2009 19:23
itit multumin ca ne'ai impartasit experienta ta , uite maine k e luni vai incepe si eu aceasta dieta sincer nu trebuie s slabesc prea mult doar s schimb ceva in viata mea si mi se pare ok o sa te tin la curnt cu evolutia mea popici
funky_mo
Postat pe 21 Iunie 2009 20:14
Mult succes!!!
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 20:17
Diversificat din punctul de vedere al elemtelor nutritive, dar cam mic gramajul.
Lianacos
Postat pe 21 Iunie 2009 20:52
LOL chiar daca nu conteaza....si pe mine ma cheama adela!! mi se pare foarte interesanta cura asta de slabire. de ce ai numit-o "cura de slabire cu pui"? ca nu mananci doar puio....sau poate pentru ca pranzul cu pui la graa=tar este mai improtat sa luat in evidenta pentru ca nu se mananca cand tii cura de slabire...sau se mananca?
AdiBubi
Postat pe 21 Iunie 2009 21:13
Se mananca numai la pranz,am pus asa pentru ca nu m-am gandit la altceva,si e si cu pui
adella_rose
Postat pe 21 Iunie 2009 21:52
....daca nu te superi....mai documenteaza-te!!!si iti vei da seama k citatul"inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste".......este de filozoful petre tutea....daca ai auzit de el!!!!nicidecum o incercare nereusita de-a fetei....de a parea inteligenta....macar bravo ei k l-a gasit....si stie de el...vad k tu nu!tu stii doar sa corectezi!
kudika041079
Postat pe 21 Iunie 2009 22:46
1 va distrugeti organismul cu astfel de cure

2 daca vreti o cura de slabire creati`o voi .. puteti manca si cartofi prajiti insa la pranz, iar seara ceva usor ..si stabiliti un numar de calorii ..

3 ar fi bine ca in ziua urmatoare sa aveti alta cura ..sa mancati altceva .. tot asa cu un numar de calorii

4 mancati multe fructe

5 mergeti pe jos numai luati autobuzul ... eu de exemplu merg mult pe jos -nu iau autobuzul-

6 beti 2 litrii de apa pe zi sau mai mult



tot ce conteaza este numarul de calorii, apa si bineinteles frunctele
N_coL
Postat pe 21 Iunie 2009 22:59
fetelor...:-S credeti k daca manank dimineata fructe, la pranz salata de rosii(cu castraveti,ceapa,ulei,branza) si seara ceva usor gen 2 sandwich-uri cu cateva chestii din frigider+fructe- rezolv ceva...adik slabesc si eu cateva kg????? astept pareri:D...o zi buna:*

[PS: am uitat sa mentionez k am 59kg si 1,64m (am avut 65kg si am luat super slim si capsula de slabit o perioada dar de vreo luna si ceva m-am oprit) si acum as vrea sa mai slabesc prin diete usoare...(mai mentionez ca sunt dependenta de paine:P)]
madutzyk
Postat pe 21 Iunie 2009 23:25
Imi pare rau ca trebuie sa va contrazic (si sa va dezamagesc), dar aceasta dieta minune pe care o propui tu, scapa din vedere un mic detaliu dar foarte important si anume MIC DEJUNUL este cea mai importanta masa a zilei, astfel incat nu poate fi copusa doar dintr-un fruct! E total absurd sa crezi ca organismul tau poate rezista 3-4 ore cu un singur fruct, chiar daca el contine vitamine, fibre si multe altele, este de altfel bine stiut ca fructele sunt digerate destul de repede de organism, mai ales luate pe stomacul gol.
Eu va sfatuiesc sa va axati mai bine pe ditete gen Montignac, care intr-adevar dau rezultate foarte bune pe un termen mai lung, si nu sa va schingiuiti organismu cu tot felul de diete minune. Montignac propune schimbarea stilului de viata si excluderea apropae in totalitate a unor alimente.
shifiro
Postat pe 22 Iunie 2009 09:41
cam multe prostii pe cm patrat, pe aici. cam singurul post cat de cat adevarat este cel al userului juliajulia. regimul tau este f subtirel. nu stiu daca depasesti 500 calorii (nu am stat sa calculez cu atentie). indiferent de "dieta" nu se recomanda sub 1000 calorii (in cel mai rau caz 800 calorii), asa org nu va resimti socul. crezi ca rezisti pana la nesfarsit cuasa ceva? daca mai ai si serv, daca mai faci si sport, cand o sa fii suparata.....nu o sa rezisti doar cu atat, te vei consuma mai tarziu si nu iti vor fi suficiente caloriile astea. legat de ce a zis julia, nu prot sunt golite din muschi ci glicogenul din muschi si ficat. de aceea se face fitness (trasu de fiare) si apoi efortul aerobic. ca sa profiti din plin de el si sa se treaca direct la arderea de grasimi. la femei de abia dupa 30 de min incep sa fie arse grasimile.....asa ca 10 min nu stiu unde mai citisem....cam slabut.
Ronnie_Coleman
Postat pe 22 Iunie 2009 10:15
Revin cu sfaturile mele plicticoase : faza cu 500 de calorii pur si simplu nu merge. De ce? Pentru ca unui organism ii sunt necesare cel putin 1200 de calorii pentru a se "descurca" zilnic. Ideea stiti care e? Vrei sa slabesti...? trebuie sa arzi mai multe calorii decat mananci, iar ca sa te mentii, sa arzi atat cat mananci. Deci daca mananci salate sanatoase cu ton, pui, dressing usor, facut in casa + fructe si lactate si seara iesi la alergat, sau te duci la bazin sau chiar la o plimbare (pe caldura asta transpiri mult si celulita se duce),,,,e ok. Am mancat o salata cu shprot afumat si mi-a picat foarte bine: shprot, castraveti murati, cartofi fierti, morcovi rasi, conopida sau broccoli, mirodenii. Usoara si sanatoasa. Salatele se pot face din ORICE. Numai ca trebuie si acestea mancate in cantitati rezonabile. Doar cele simple (rosii, castaveti/ varza/ conopida ) pot fi mancate "fara numar" :)).
Nici macar in cazuri "extreme" nu trebuie sa alegeti o dieta drastica. Eu am avut rabdare multa, si din octombrie pana in decembrie am ajuns de la 64 de kg la 58 iar din dec pana primavara aveam 55. Asta cand eram prin clasa a 9-a. Singura m-am hotarat, singura am decis ce sa mananc, singura am facut exercitii. Nu aveam net si nici nu stiam atatea lucruri. Se poate fara chin, fara sa-ti pui organismul in pericol. Stiti ce ingrasa si ce nu...restul depinde de rabdare si vointa.
Din nou, multa bafta!!
ssandyy
Postat pe 22 Iunie 2009 11:55
asa este, ca sa dai jos din stratul adipos tre sa arzi mai multe calorii decat bagi in tine. daca te duci la un nutritionist klumea....nu doar ca o sa iti zica cate calorii tre sa consumi, in fct de activitatile tale si ce alimente sa mananci....ci si procentajul din cei 3 macronutrienti.cum a zis si sandy, trebuie sa aveti rabdare dar si inteligenta :). eu unu am avut rabdare o groaza.....si am reusit sa pun aproape 16kg de muschi in mai putinde 2 ani si sa fac cu greutati cu care niciun barbat nu este in stare indiferent de constitutia sa si de kg (ma refer la cei care nu se antr) si eram un pusti asa ca lasati dietele minune, in care va "invata" sa consumati numai 1 sg aliment. nu exista alimentul perfect care sa contina o cant optima din toti macro si micronutrienti. parca citisem dieta cu piept de pui....si mai bagai si fructe si legume. la fel de bn puteai scrie dieta cu iaurt....si pe langa mai bagai si carne si alte alimente.
Ronnie_Coleman
Postat pe 22 Iunie 2009 13:05
De la: shifiro@yahoo.com, la data 2009-06-22 09:41:53 Montignac propune schimbarea stilului de viata si excluderea apropae in totalitate a unor alimente.

si ne spui si noua ce alimente exclude?
Ronnie_Coleman
Postat pe 22 Iunie 2009 13:07
De la: N_coL, la data 2009-06-21 22:59:051 va distrugeti organismul cu astfel de cure

2 daca vreti o cura de slabire creati`o voi .. puteti manca si cartofi prajiti insa la pranz, iar seara ceva usor ..si stabiliti un numar de calorii ..

3 ar fi bine ca in ziua urmatoare sa aveti alta cura ..sa mancati altceva .. tot asa cu un numar de calorii

4 mancati multe fructe

5 mergeti pe jos numai luati autobuzul ... eu de exemplu merg mult pe jos -nu iau autobuzul-

6 beti 2 litrii de apa pe zi sau mai mult



tot ce conteaza este numarul de calorii, apa si bineinteles frunctele


Asa asa!! Si daca nu vor sa creada, sa incerce pe pielea lor toate curele de slabire din lume! Rezultatele nu vor intarzia sa apara...asa pe la 30 si un pic de ani...
O cura de slabire nu inseamna o viata sanatoasa!!! Inseamna o viata in care te privezi de multe lucruri. Invatati ce inseamna o viata sanatoasa si adoptati asa ceva, in loc sa va infometati cu o portocala si un mar la micul dejun si un gratar la pranz. Daca s-a ajuns in situatia in care e musai sa se dea jos multe kilograme, se poate tine asa ceva o luna, doua, dar in nici un caz 5 luni pe an si asta in fiecare an!! Nu mai e viata, n-am fost facuti sa rabdam de foame numai sa fim admirati de ceilati. O viata avem si o singura data in viata asta avem 20 de ani, 22, 25 si asa mai departe.
liliana2005
Postat pe 22 Iunie 2009 13:17

Asa asa!! Si daca nu vor sa creada, sa incerce pe pielea lor toate curele de slabire din lume! Rezultatele nu vor intarzia sa apara...asa pe la 30 si un pic de ani...
O cura de slabire nu inseamna o viata sanatoasa!!! Inseamna o viata in care te privezi de multe lucruri. Invatati ce inseamna o viata sanatoasa si adoptati asa ceva, in loc sa va infometati cu o portocala si un mar la micul dejun si un gratar la pranz. Daca s-a ajuns in situatia in care e musai sa se dea jos multe kilograme, se poate tine asa ceva o luna, doua, dar in nici un caz 5 luni pe an si asta in fiecare an!! Nu mai e viata, n-am fost facuti sa rabdam de foame numai sa fim admirati de ceilati. O viata avem si o singura data in viata asta avem 20 de ani, 22, 25 si asa mai departe. [/quote]
asa si ce ai vrut sa spui cu asta? ce? slabesti doar ca sa te admire ceilalti. daca vrei un rezultat trebuie sa faci sacrificii. nu zice nimeni sa iti distrugi org candindu-te doar la scopul propus de tine, dar unii au in cap doar ce ai zis tu, ca o singura daca avem 20de ani si zic, hai sa imi traiesc viata ce sa ma gandesc eu la ce mananc si alte alea....si ajung in situatia in care nu aspectul ext este principala problema (asta daca ai inteles ce am vrut sa spun )
Ronnie_Coleman
Postat pe 22 Iunie 2009 13:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Urgent!! 6 De la: Bianca_Andreea_Dutoiu_1 10 Septembrie 2012 14:08
Vreau sa slabesc!!! Help! 108 De la: kudika226898 30 Iulie 2010 20:36
Diete personalizata de nutritionist 4 De la: DariaMih 1 Iulie 2013 20:26
dieta disociata pe mese 2 De la: Katte02 14 Iunie 2010 02:02
? pareri ? 5 De la: Ronnie_Coleman 18 Aprilie 2010 20:40