Setari Cookie-uri

Dumnezeu - femeie - barbat ???

Dumnezeu e barbat pentru ca nici o femeie n-ar fi putut sa incurce lucrurile asa rau...:P
Andreea_green
Postat pe 26 Iulie 2009 11:30
CE SUBIECT TIMPIT ............
AI PATIT TU CEVA DE VB ASA ........
MERGI LA BISERICA SA-TI CITEASCA POATE IESE CEL RAU DIN TINE.....NU ESTI SANATOASA
powere_of_love9
Postat pe 26 Iulie 2009 12:09
Ar trebui sa fiti mai atenta cand va exprimati, draga membra a acestui forum si sa nu va jucati cu lucrurile lui Dumnezeu, cu ceeia ce nu cunoasteti si chiar nici stiinta nu cunoaste fiind neputincioasa in acest sensl.Nu trebuie sa va mirati atunci cand aveti greutati caci este o consecinta a ceeia ce exprimati...Cand nu cunoastetiti foarte bine un subiect este ideal si protector pentru d-voastra sa va abtineti de la comentarii rautacioase la adresa Divinitatii pentru ca astfel comiteti o blasfemie.
Iar cine a lansat acesta intrebare: "Dumnezeu barbat sau femeie" este total lipsit de cultura generala pentru ca nu cunoaste nici macar rugaciunea clasica:"Tatal Nostru" de unde se intelege destul de clar raspunsul. Dar cum majoritatea oamenilor nu au ce face,si-au rezolvat problemele si-au adus aminte de Dumnezeu si vor sa iasa din anonimat cu o intrebare lipsita de inteligenta. Pe viitor este mai corect sa ganditi inainte sa va expuneti ideile....
sonyia
Postat pe 26 Iulie 2009 12:25
De la: Ad3lina_, la data 2009-07-26 11:17:40incredibil:|
mooaama da cum sa zici asa ceva?:O:O:O
apoi sa nu vina sfarsitu lumii???eh nuh....
Doamne Doamne...[iarta-i k nu stiu ce zic8-}]:|


Daca e sa vina "sfarsitu lumii", atunci va veni din cauza rautatii si intolerantei celor ca voi, nu din cauza unui suflet ratacit si nefericit, care striga dupa ajutor, care cauta Lumina in acest intuneric ! Pentru acele suflete s-a intrupat Mantuitorul nostru. Ce ati inteles voi, cei ce va considerati crestini, din mesajul sau de Iubire si toleranta ?!? Cel pe care-l acoperiti cu dispretul vostru suveran, s-ar putea sa fie mai aproape de Divinitate ca voi !
kudika002139
Postat pe 26 Iulie 2009 12:33
NICI NU STII CIT DE MARE DREPTATE AI
kudika022354
Postat pe 26 Iulie 2009 12:38
De la: Roco, la data 2009-07-14 13:12:48
De la: agoldfish, la data 2009-07-05 14:18:13 ... si sa va mai si sarute in TOATE LOCURILE INDRAGITE ...

Tu ce-ai vrea, sa-mi pupe bujia de la masina sau bontoanele de la plasma ?




Eu cred ca agoldfish e constipata mititica si de nervi incepe sa delireze
2r2rik
Postat pe 26 Iulie 2009 12:41
fii tu in locul ei sau al meu si te-as vedea atunci ce ai mai spune
te-ai gindit poate ca e in culmea disperarii si ca poate dupa cite rugaciuni si matanii a facut tot nu s-a ales cu nimik
????? si poate ca a ajuns la concluzia ca e mai binme sa fii ultima destramata ca dumnezeu ar iubi-o mai mult.asa cum face si cu altii
kudika022354
Postat pe 26 Iulie 2009 12:44
Dumnezeu a creat femeia si barbatul pt....reproductie..de aceea avem organe genitale..Asta e rostul lor.
Dar, Dumnezeu nu e nici barbat nici femeia e Dumnezeu..
Greu de crezut, hmm?
Incearca sa razi de El si in cele din urma El va rade de tine?...Nu crezi?Incearca...
AlleMe
Postat pe 26 Iulie 2009 12:44
*reproducere..imi cer scuze
AlleMe
Postat pe 26 Iulie 2009 12:45
De la: liza24_84, la data 2009-07-05 15:04:48
De la: agoldfish, la data 2009-07-05 14:18:13Se spune gresit ca Dumnezeu a creeat barbatul.

Cine crede aceasta prostie SCRISA DE BARBATI in Cartea LOR, BIBLIA BARBATILOR o sa aibe ceea ce merita sau este oarba

Sa fiti FERICITI fiecare dupa CATE va doriti.

Iar proaste care sa mai perpetueze specia umana ... si sa va mai si sarute in TOATE LOCURILE INDRAGITE ...

Poate ca intradevar DUMNEZEU NE-A CREEAT PE TOTI, fie cum spuneti VOI.
Insa IMPIELITATUL este EXACT ceea ce va defineste.

NU ati avut si nu veti avea nici o data vre o farama de sfintenie in voi, domni BARBATI.

http://juan.ro/manualul-seductie/?gclid=CLuvrJ-xvpsCFQUUzAodQ1-LAg

Manualul de seductie, burta si mainile voastre sa traiasca. Sa va iubiti intre VOI, barbatii.




Nu e Biblia Barbatilor....te rog,nu blasfemia...citeste Geneza si vei vedea ca nu numai pe barbat L-a creat ....Dumnezeu ne iubeste pe toti,agoldfish,nu doar pe barbati....
Daca tu esti inversunata si vrei sa te razbuni pe un barbat anume....rezolva treaba cu el...nu te razbuna si nu vorbi lucruri care nu-si au locul despre Dumnezeu si Biblie.

Sunt de acord cu asta, dar atunci de ce se interzic femeilor anumite drepturi cum ar fi intratul in biserica atunci cand sunt la menstruatie sau intrarea femeilor in altar?
Lucia38
Postat pe 26 Iulie 2009 12:46
cred ca unele dintre noi sunt mult prea tolerante si atunci suntem luate de proaste. voua barbatilor va trebuie femei care sa va calce pe git ptru ca asa va place .sa fugiti sa alergati;nu s afiti siguri de ceva .................ce sa mai..
kudika022354
Postat pe 26 Iulie 2009 12:47
O fi fost barbatul creat primul, dar ca o compensatie, Dumnezeu i-a dat minte femeii ca sa se poata descurca. Acuma, ca unele habar n-au ce sa faca cu neuronii, asta-i alta poveste... Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n traista...
Lucia38
Postat pe 26 Iulie 2009 12:49
Sincer,nu inteleg unde bati...si daca vorbesti de rautatea barbatilor in felul acesta,priveste femeile....rautatea noastra e incomparabil mai "rea",daca se poate spune asa decat a lor.E inadmisibil ce incerci sa dovedesti,e aberant.Si daca ar fi barbat?!(desi oricum e mult mai presus de dualitate)....important e ca ne ajuta si e acolo pentru noi.Si cand toti te parasesc,El e langa tine si are grija sa nu suferi prea tare.Nu esti niciodata singur.
Cand in Biblie spune ca omul a fost creeat dupa chipul si infatisarea se refera la faptul ca ne lasa puterea de a impartasi iubirea,la fel cum si El o face cu noi.Si nu e deloc simplu sa poti sa faci asta...pe plan spiritual trebuie sa fii puternic.Stii cum e:nue greu sa daruiesti astazi.Greu e sa nu regreti maine.
Dumnezeu nu are sex,el e dincolo de ceea ce se numeste UMAN,dincolo de spatiu ,de timp...de ceea ce e definibil.Dar este.Cauta sa simti si nu mai manifesta atitudinea asta de feminista.....tocmai slabiciunea femeii e fermecatoare pentru barbati,nu intelepciunea ei...insa ,in situatia de fata nu se aplica.
emanuela_v
Postat pe 26 Iulie 2009 12:57
subiectul nu ar trebui dezbatut in felul acesta.Banuiesc ca Femeia asta e prietena ta,insa gresesti aparand-o in felulu acesta.Stiu,noi oamenii suntem obisnuiti sa spunem:"da,dar pe langa partea asta buna,sigur are si una rea".Ei bine,e greu sa iti imaginezi ca exista o entitate care sa aiba doar Binele......de aceea trebuie sa inveti sa crezi.Am invatat din experienta ca atunci cand Dumnezeu iti da o alta solutie,inseamna ca are un plan mai bun pentru tine si ca nu vrea sa te duci la pierzanie.Intr-adevar,putini sunt in stare sa inteleaga asta.Oricum ,cu totii ne razbunam pe Dumnezeu in momentele grele,nu pot sa fiu ipocrita si sa spun ca nu e asa....dar sa afirmi acele prostii?!e ridicol.Prin ceea ce a spus a devenit tinta afirmatiilor publice de tot felul,desi poate nu a fost asta intentia ei.Ca un sfat:oamenii sunt hiene,indata ce vad sange ataca.Cea care a spus acele lucruri sa incerce sa lase vulnerabilitatea deoparte si sa priveasca problemele vietii ca si cum ar fi usor de suportat.Chiar merita problemele ei o asemenea razbunare stupida.Daca cineva e vinovat,mereu acela e OMUL si nu DUMNEZEU.
emanuela_v
Postat pe 26 Iulie 2009 13:08
fato...hai sa-ti spuna eu ceva.....filmele sunt fictiune......Codul lui DaVinci si Ingeri si Demoni sunt filme=>fictiune......dar probabil ca nici pe alea nu le-ai inteles prea bine la ce aberatii ai scris......deci inca un sfat...du-te mamica la psiholog sau mai stiu io ce ai putea face sa te mai descarci oleaca...

Postat pe 26 Iulie 2009 13:14
la urma urmai , Dumnezeu este Dumnezeu . Nu conteaza sexul :))
DeeYo
Postat pe 26 Iulie 2009 13:20
Dumnezeu este o stare de spirit care ar trebui sa ne ridice mult peste conditia umana !!! Dar pana la urma cred ca cel mai important este sa fim impacati cu noi insine...si totul vine de la sine...restul nu mai conteaza...
anabellaludosanu
Postat pe 26 Iulie 2009 13:20
daca dumnezeu era femeie ? maica domnului cum il mai nastea pe isus hristos? voi ce credeti?eu sint sigura ca este barbat
kudika027374
Postat pe 26 Iulie 2009 13:23
"tocmai slabiciunea femeii e fermecatoare pentru barbati,nu intelepciunea ei."

atunci de ce tot o ard barbatii ca femeile sunt proaste?

tre sa fie 1 din 2.

autoarea topicului cred ca are anumite probleme, totusi, nu mai mari ca ale altora care se cred mari crestini le rezolva singura, nu-i problema.

si acum sa raspund la intrebare...tre sa fie si barbat si femeie. ar fi cam boring una fara alta
sycorax
Postat pe 26 Iulie 2009 13:25
Nu cred ca ar trebui sa ne intrebam acest lucru. Eu cred ca, credinta este cea care ne face mai buni. Daca nu am avea credinta ar fi un haos. Deci trebuie sa avem credinta si sa nu ne punem intrebari la care nimeni nu ar putea sa raspunda cu exactitate.
kudika032432
Postat pe 26 Iulie 2009 13:26
De la: kudika032432, la data 2009-07-26 13:26:52Nu cred ca ar trebui sa ne intrebam acest lucru. Eu cred ca, credinta este cea care ne face mai buni. Daca nu am avea credinta ar fi un haos. Deci trebuie sa avem credinta si sa nu ne punem intrebari la care nimeni nu ar putea sa raspunda cu exactitate.

Simplu si corect: crede si nu cerceta...
Lucia38
Postat pe 26 Iulie 2009 13:30
musai e femeie... e o entitate prea compexa sa nu fie.... e creatoare, nascatoare, buna...
kica
Postat pe 26 Iulie 2009 13:32
"Dumnezeu este" si atat, pentru ca este o entitate mult mai superioara decat creaturile sale, deci nu e nici femeie, nici barbat, raspunsul meu ar fi: Dumnezeu este!
iman_82
Postat pe 26 Iulie 2009 13:50
Hai ca prea ati sarit la gatul fetei. In ceea ce spune ea exista un mare adevar. Biblia e in favoarea barbatilor, si cum nu exista vreo dovada ca Dumnezeu e barbat sau femeie nu exista nici vreo dovada ca Biblia e scrisa de El sau ca nu e modificata sau chestii de genu asta. Am si eu o prietena care nu are probleme cu iubitul ei dar vazand cum stau treburile in lume a ajuns la concluzia ca Biblia e scrisa de un misogin. I-am spus ca nu are rost sa comenteze, ca Biblia exista si ca nu o mai poate schimba nimeni poate doar Dumnezeu la a 2-a venire dar pana atunci noi femeile ar trebui sa ascultam de Dumnezeu si nu de barbat. Cum gasesti unu care se crede vre-un zeu Pa si s-a rezolvat problema.....
kariciia
Postat pe 26 Iulie 2009 14:03
Biblia a fost scrisa de OAMENI si cu asta cred ca am spus tot...
Lucia38
Postat pe 26 Iulie 2009 14:08
fiecare dintre noi suntem de fapt o constructie completa..duala, o imbinare intre barbat si femeie...bunul Dumnezeu ne-a creat completi, adica, daca in plen tridimensional esti femeie, in astral ai corespondent barbat...se numeste de fapt twin flame-ul tau, e cel/cea care te ajuta sa evoluezi spiritual, te protejeaza si completeaza, uneori dupa o perioada de meditatie, ajungi sa-l cunosti, si comunicand cu astralul tau, ai sansa de a deveni o personalitate puternica, echilibrata....el e cel care te conduce energetic dupa moarte la locul tau, in functie de cat ai evoluat sau involuat spiritual/energetic in calatoria ta pe Pamant.....si acolo nu poti trisa sau fura o pozitie mai buna., pt ca nu rezisti vibratiilor inalta si te asezi singur la locul cuvenit in matricea energetica......
eu am avut nesansa sa trec printr-o moarte clinica................dar cu aceasta ocazie, am luat legatura cu astralul meu...m-a ajutat sa ma auto-analizez si sa ma intorc pt ca sa termin ceea ce mai am de facut....intoarcerea in trei dimensiuni inapoi, e dureroasa, e ca o incatusare raportat la libertatea de acolo.................................GOOGLE.............apoi TWIN FLAME................VA VETI LAMURI SINGURI...........
va salut,
niro
Postat pe 26 Iulie 2009 14:15
As incerca sa va raspund cu intrebare. De ce credeti ca Dumnezeu a ales-o pe Maica Domnului (deci fiind de parte feminina ) pentru ca intr-ansa sa se intrupeze Duhul
Sfant si nu a ales ca un barbat sa implineasca acestea? Divagatiile ca sa nu spun deja aberatiile rostite aici sunt o BLASFEMIE!!!!!!<
DUMNEZEU A DAT TIMP DE UMILINTA SI DE POCAINTA. L-a jertfit pe fiul Sau, Iisus Christos, Domnul Luminii, pentru ca sa fie iertate voua pacatele si voi nu numai ca va indoiti de Domnul, ci il mai si batjocoriti.<
O sa vina o vreme cand oamenii vor pieri de la fata Lui Dumnezeu prin pacatele lor, la VREMEA JUDECATII. Amin
snowflower
Postat pe 26 Iulie 2009 14:37
De la: emanuela_v, la data 2009-07-26 13:08:16subiectul nu ar trebui dezbatut in felul acesta.Banuiesc ca Femeia asta e prietena ta,insa gresesti aparand-o in felulu acesta.Stiu,noi oamenii suntem obisnuiti sa spunem:"da,dar pe langa partea asta buna,sigur are si una rea".Ei bine,e greu sa iti imaginezi ca exista o entitate care sa aiba doar Binele......de aceea trebuie sa inveti sa crezi.Am invatat din experienta ca atunci cand Dumnezeu iti da o alta solutie,inseamna ca are un plan mai bun pentru tine si ca nu vrea sa te duci la pierzanie.Intr-adevar,putini sunt in stare sa inteleaga asta.Oricum ,cu totii ne razbunam pe Dumnezeu in momentele grele,nu pot sa fiu ipocrita si sa spun ca nu e asa....dar sa afirmi acele prostii?!e ridicol.Prin ceea ce a spus a devenit tinta afirmatiilor publice de tot felul,desi poate nu a fost asta intentia ei.Ca un sfat:oamenii sunt hiene,indata ce vad sange ataca.Cea care a spus acele lucruri sa incerce sa lase vulnerabilitatea deoparte si sa priveasca problemele vietii ca si cum ar fi usor de suportat.Chiar merita problemele ei o asemenea razbunare stupida.Daca cineva e vinovat,mereu acela e OMUL si nu DUMNEZEU.


Faci multe afirmatii false:
1. Nu sunt prietena ei, caci nu o cunosc... La fel de prietena sunt si cu tine. Tu nu poti discuta un principiu, fara sa te referi la o persoana?!
2. Nu, nu toti dam vina pe Dumnezeu ! Unii au inteles Adevarul... asa ca nu mai generaliza, nu gandesc toti ca tine.
Daca stii ca numai omul este vinovat... atunci cum il poti acuza "uneori" pe Dumnezeu?!?
kudika002139
Postat pe 26 Iulie 2009 15:00
da am pana in 20 de ani si mi-am cunoscut iubitul la sc
ruxy_anny
Postat pe 26 Iulie 2009 15:05
oooo Doamne c treaba Dumnezeu q faptu k u ai o parere gresita despre barbati ? sa stii k barbatii sunt mult mai credinciosi decat o femeie chiar dak ei nu s arata la urma femeia a fost cea care a mancat din pomul oprit si l'a indemnat sh p barbat...dumnezeu este singurul fara d inceput si sfarsit care a creat totul si este singurul care nu are structura materiala dar stim k primul om a fost creat dupa chipul sh asemanarea lui ....ca sa inchei dumnezeu este de sex masculin
kudika051628
Postat pe 26 Iulie 2009 15:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PARERI 33 De la: one_size 8 Mai 2010 18:35
neincredere+singuratate=my drama 15 De la: ioana_maddy20 6 Iulie 2013 19:33
probleme cu sexul... 119 De la: sQmPiK_dUlCik 10 Octombrie 2011 12:57
Propuneri indecente..din partea sotului 18 De la: alexandra_n 29 Mai 2009 12:42
vreau sa aflu mai mult 44 De la: nefertitiafrodita 21 Iunie 2009 18:40