Setari Cookie-uri

Dumnezeu - femeie - barbat ???

De la: Roco, la data 2009-07-30 12:36:26
De la: aish, la data 2009-07-28 11:23:09biblia am citit-o....dar lasa biblia ca multe lucruri din ea sunt cam indoielnice.....

Daca lasi biblia, lasi tot...
Incearca un suc.


cred ca asta e prima data cand sunt de acord cu tine !
morticia_adams
Postat pe 30 Iulie 2009 22:29
De la: aish, la data 2009-07-30 13:30:23
De la: Roco, la data 2009-07-30 12:36:26
De la: aish, la data 2009-07-28 11:23:09biblia am citit-o....dar lasa biblia ca multe lucruri din ea sunt cam indoielnice.....

Daca lasi biblia, lasi tot...
Incearca un suc.


asta ai visat tu aseara nu???....
si ia incearca tu sa nu mai mi te adresezi...



ce comica!
morticia_adams
Postat pe 30 Iulie 2009 22:30
De la: aish, la data 2009-07-30 13:30:23
De la: Roco, la data 2009-07-30 12:36:26
De la: aish, la data 2009-07-28 11:23:09biblia am citit-o....dar lasa biblia ca multe lucruri din ea sunt cam indoielnice.....

Daca lasi biblia, lasi tot...
Incearca un suc.


asta ai visat tu aseara nu???....
si ia incearca tu sa nu mai mi te adresezi...

Eu inteleg ca n-ai minte nici macar sa intelegi un mesaj atasat unui citat al tau, dar sa fii si ingalata si rea ? Se poateee ?!!!!! Hai ma tutule ca faci riduri la smochina !
Scoate-ti teapa mica din fundul mare si respira des...face bine neuronului tau.

Doamne, care esti sau care nu esti, ce ti-am facut eu, de am parte de o viata atat de interesanta cu oameni atat de simpli ?!!!
(dar parca... e mai excitant cu aia mai imbracati, nu?)

Postat pe 30 Iulie 2009 23:31
Incredibil ce am citit. Este asa greu de inteles ca suntem aceeasi specie?
De ce faci diferente intre barbati si femei? Cum ramine cu ( Iubeste-ti aproapele?)
Pina una-alta ,indiferent cit de nesuferiti om fi ,tot avem o sclipire divina.
Noi am facut 98 % din inventiile de pe acest pamint, printre care calculatorul , internetul si tastatura care le folosesti fara sa gindesti de unde vin. Din acest punct de vedere nu parem asa de rai ! ...



machiajtatuaj
Postat pe 1 August 2009 08:14
nu pot raspunde la asemenea aberatii si intrebari stupide!
nicolaedavid2000
Postat pe 2 August 2009 10:12
De la: machiajtatuaj, la data 2009-08-01 08:14:29Incredibil ce am citit. Este asa greu de inteles ca suntem aceeasi specie?
De ce faci diferente intre barbati si femei? Cum ramine cu ( Iubeste-ti aproapele?)
Pina una-alta ,indiferent cit de nesuferiti om fi ,tot avem o sclipire divina.
Noi am facut 98 % din inventiile de pe acest pamint, printre care calculatorul , internetul si tastatura care le folosesti fara sa gindesti de unde vin. Din acest punct de vedere nu parem asa de rai ! ...





asta nu inseamna ca in 200 de ani daca pastram stilul de viata mai avem o planeta pe care sa ni-l cultivam. iti spun eu ca parem foarte rai ca specie dar si ca indivizi.
leo_
Postat pe 3 August 2009 03:15
vai de capul meu..........mai fetito,asemenea tampenii nu am mai citit in viata mea............am terminat Facultatea de Teologie,dar acolo nu am invatat asa ceva,cum ca Dumnezeu ar avea vreo treaba cu atingerile sau ca este femeie sau barbat,,,,,asta in caz ca nu ai auzit de Sfanta Treime,,,,,,,sau poate ca tu ai facut ore suplimentare de Dogmatica sau religia ta nu este echivalenta ....nu te supara ,dar aberezi...te abati total de la subiect,,,,,nu mai amesteca relatiile dintre un barbat si o femeie ,,,ma refer la stadiul in care au ajuns azi,,,,,nu la ce trebuia sa insemne cu adevarat.......suntem creatia Lui Dumnezeu ,iarEL ne iubeste,,,,faptul ca dragostea dintre noi se manifesta altfel in ziua de azi ,,,,,,ramane de vazut cum ne vom tara ca serpii ptr asta,,,,,,,,,iar saruturile in zonele dorite de barbati nu au nici cea mai mica legatura cu religia,,,o sa ajungi sa spui peste ceva timp ca Dumnezeu are abonament la Vodafone si ca vb cu el pe mess............este tragic ca ne jucam cu asa ceva......toti am avut de suferit mai mult sau mai putin ,dar asta nu inseamna ca toti barbatii sunt la fel......sau pote ca tu nu ai stiut sa faci diferenta ,,,,,,,,,,,roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea putina minte,,asta este tot ce ai nevoie acum ,,,,eu cred ca Dumnezeu este iubire,,,,,mai cauta
kudika050297
Postat pe 3 August 2009 23:12
Dumnezeu este Dumnezeu draga mea.
Este extrem de trist daca nu mai gasesti nimic din EL in tine. Esti botezata ortodox in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh? Si daca da, cine si ce te-a indepartat de aceasta Pecete Sfanta?
Ce ar fi sa faci o vizita la un Duhovnic cu care sa discuti macar cateva dintre problemele tale? Vei avea surpriza de a-L redescoperi din nou pe Dumnezeu, vei intelege ca suferinta nu vine de le EL ci doar de la tine, de la gandurile si actiunile tale si mai mult decat atat, pe langa ajutorul pe care ti-l va da, te vei simti minunat cand te vei despovara. Daca as sti din ce zona a tarii esti, te-as putea trimite la un mare Duhovnic. Pana atunci, iti doresc sa iti regasesti pacea, si poate daca ai putin timp pentru tine, sa te gandesti la viata ta, la alegerile pe care le-ai facut in viata si care ti-au adus atata suferinta. Te imbratisez cu drag.
EnaSonia
Postat pe 11 August 2009 12:27
Mai ce rai sunteti ! Cu cat va dati mai "credinciosi" cu atat sunteti mai rai,aruncati cu pietre, judecati si etichetati dupa pofta inimii.Mai lasati deoparte cu ce v-a fost programat creierul si ganditi pt. voi insiva.Dragii mei Biblia a fost scrisa de barbati intr-o vreme in care femeia nu era buna decat sa mulga vaca si sa stea cu cracii in sus pt. poftele barbatului si tot ea era pacatoasa pt. simplu fapt ca-i venea ciclu in fiecare luna(blestemul lui D-zeu pt. pacatele ei,"blestem "fara de care apropo nu ar exista viata ).As vrea sa cred ca in sec XX suntem ceva mai destupati la minte.Fazele aberante cu "n-ai voie sa intri in biserica la ciclu ca esti murdara" sau "trebuie sa ti se faca molifta dupa ce ai nascut ca iar esti murdara" sunt de tot rahatul si incalca drepturile omului,respectiv egalitatea dintre femei si barbati.
Ca sa raspuns la topic ,Dumnezeu (din pc. meu de vedere) este o energie,o constiinta superioara.Nu poate fi vb. de femeie sau barbat.Suntem cu totii egali fie ca ne convine sau nu.
Pote initiatoarea acestui topic a fost putin cam acida dar cine stie prin ce a trecut.Cine suntem noi sa o judecam si sa-i dam sfaturi bazandu-ne pe cateva fraze scrise probabil la nervi.Sunt sigura ca isi va da si singura seama de adevar.Si sa stiti ca fiecare avem Adevarul nostru,asta nu inseamna ca celalalt greseste.
Fiti mai toleranti si poate vom trai cu totii intr-o lume mai bune!!
diana1981
Postat pe 14 August 2009 17:56
De la: Roco, la data 2009-07-14 13:12:48
De la: agoldfish, la data 2009-07-05 14:18:13 ... si sa va mai si sarute in TOATE LOCURILE INDRAGITE ...

Tu ce-ai vrea, sa-mi pupe bujia de la masina sau bontoanele de la plasma ?



poate sa incerce si cu butoanele de la telefon sau cu clanta de la usa !!
lilutza09
Postat pe 17 August 2009 21:04
De la: diana1981, la data 2009-08-14 17:56:00Mai ce rai sunteti ! Cu cat va dati mai "credinciosi" cu atat sunteti mai rai,aruncati cu pietre, judecati si etichetati dupa pofta inimii.Mai lasati deoparte cu ce v-a fost programat creierul si ganditi pt. voi insiva.Dragii mei Biblia a fost scrisa de barbati intr-o vreme in care femeia nu era buna decat sa mulga vaca si sa stea cu cracii in sus pt. poftele barbatului si tot ea era pacatoasa pt. simplu fapt ca-i venea ciclu in fiecare luna(blestemul lui D-zeu pt. pacatele ei,"blestem "fara de care apropo nu ar exista viata ).As vrea sa cred ca in sec XX suntem ceva mai destupati la minte.Fazele aberante cu "n-ai voie sa intri in biserica la ciclu ca esti murdara" sau "trebuie sa ti se faca molifta dupa ce ai nascut ca iar esti murdara" sunt de tot rahatul si incalca drepturile omului,respectiv egalitatea dintre femei si barbati.
Ca sa raspuns la topic ,Dumnezeu (din pc. meu de vedere) este o energie,o constiinta superioara.Nu poate fi vb. de femeie sau barbat.Suntem cu totii egali fie ca ne convine sau nu.
Pote initiatoarea acestui topic a fost putin cam acida dar cine stie prin ce a trecut.Cine suntem noi sa o judecam si sa-i dam sfaturi bazandu-ne pe cateva fraze scrise probabil la nervi.Sunt sigura ca isi va da si singura seama de adevar.Si sa stiti ca fiecare avem Adevarul nostru,asta nu inseamna ca celalalt greseste.
Fiti mai toleranti si poate vom trai cu totii intr-o lume mai bune!!


aia ti-o spun politrucii si presa de scandal ca suntem egali in drepturi toti. sa imi spui si mie cum e cu egalitatea intre un profesor universitar si o femeie de serviciu sau intre tine si primul ministru. mai ce repede luati cu titlu de adevar ce va servesc altii ca programare sociala. mai au putin si or sa va faca sa credeti ca il intreceti si pe d-zeu in drepturi. realitatea sa simplu: in lumea asta ai bani si putere, ai drepturi. nu ai nu ai drepturi.
leo_
Postat pe 19 August 2009 10:43
De la: agoldfish, la data 2009-07-05 14:18:13Se spune gresit ca Dumnezeu a creeat barbatul.

Cine crede aceasta prostie SCRISA DE BARBATI in Cartea LOR, BIBLIA BARBATILOR o sa aibe ceea ce merita sau este oarba

Sa fiti FERICITI fiecare dupa CATE va doriti.

Iar proaste care sa mai perpetueze specia umana ... si sa va mai si sarute in TOATE LOCURILE INDRAGITE ...

Poate ca intradevar DUMNEZEU NE-A CREEAT PE TOTI, fie cum spuneti VOI.
Insa IMPIELITATUL este EXACT ceea ce va defineste.

NU ati avut si nu veti avea nici o data vre o farama de sfintenie in voi, domni BARBATI.

http://juan.ro/manualul-seductie/?gclid=CLuvrJ-xvpsCFQUUzAodQ1-LAg

Manualul de seductie, burta si mainile voastre sa traiasca. Sa va iubiti intre VOI, barbatii.





... este si una si alta si copil si animal si peste si pasare si aer si vid... "Dumnezeu este Calea Adevarul si Viatza" ... Dumnezeu este Iubire... vezi ca in aceeasi biblie , daca cautzi la Epistola 1 a lui Ioan , la capitolul 4 versetele 16 , 17, 18, si cap. 5 vers.18, ti se va comfiram si vei avea o viziune ceva mai clara despre ce este dumnezeu ... succes , fericire si zile-mplinite-ti doresc ...
denis_3d25
Postat pe 19 August 2009 17:04
De la: leo_, la data 2009-08-19 10:43:18
De la: diana1981, la data 2009-08-14 17:56:00Mai ce rai sunteti ! Cu cat va dati mai "credinciosi" cu atat sunteti mai rai,aruncati cu pietre, judecati si etichetati dupa pofta inimii.Mai lasati deoparte cu ce v-a fost programat creierul si ganditi pt. voi insiva.Dragii mei Biblia a fost scrisa de barbati intr-o vreme in care femeia nu era buna decat sa mulga vaca si sa stea cu cracii in sus pt. poftele barbatului si tot ea era pacatoasa pt. simplu fapt ca-i venea ciclu in fiecare luna(blestemul lui D-zeu pt. pacatele ei,"blestem "fara de care apropo nu ar exista viata ).As vrea sa cred ca in sec XX suntem ceva mai destupati la minte.Fazele aberante cu "n-ai voie sa intri in biserica la ciclu ca esti murdara" sau "trebuie sa ti se faca molifta dupa ce ai nascut ca iar esti murdara" sunt de tot rahatul si incalca drepturile omului,respectiv egalitatea dintre femei si barbati.
Ca sa raspuns la topic ,Dumnezeu (din pc. meu de vedere) este o energie,o constiinta superioara.Nu poate fi vb. de femeie sau barbat.Suntem cu totii egali fie ca ne convine sau nu.
Pote initiatoarea acestui topic a fost putin cam acida dar cine stie prin ce a trecut.Cine suntem noi sa o judecam si sa-i dam sfaturi bazandu-ne pe cateva fraze scrise probabil la nervi.Sunt sigura ca isi va da si singura seama de adevar.Si sa stiti ca fiecare avem Adevarul nostru,asta nu inseamna ca celalalt greseste.
Fiti mai toleranti si poate vom trai cu totii intr-o lume mai bune!!


aia ti-o spun politrucii si presa de scandal ca suntem egali in drepturi toti. sa imi spui si mie cum e cu egalitatea intre un profesor universitar si o femeie de serviciu sau intre tine si primul ministru. mai ce repede luati cu titlu de adevar ce va servesc altii ca programare sociala. mai au putin si or sa va faca sa credeti ca il intreceti si pe d-zeu in drepturi. realitatea sa simplu: in lumea asta ai bani si putere, ai drepturi. nu ai nu ai drepturi.


Leo , diferentele le cream noi oamenii de-a lungul vietii.Iar faptul ca in lumea in care traim banii si puterea isi spun cuvantul si bat cu pumnul in masa este din nou din cauza noastra, a celor care cream aceste diferente si a celor care le acceptam.Oricat de multi bani ai avea daca da peste tine nu stiu ce boala incurabila te ia Gaia ca pe oricare alt muritor.Daca cade(scuzati cacofonia) un avion mor si cei de la business class si cei de la economy. Daca vine o tornada ia pe sus si vila de milioane a bogatului si cosmelia saracului.Vezi tu Leo eu ma refeream ca suntem cu totii egali in fata lui Dumnezeu,ca noi oamenii in prostia noastra facem diferenta si intre unu' care scrie cu dreapta si unu' care scrie cu stanga desi rezulatul este acelasi.
diana1981
Postat pe 19 August 2009 19:45
De la: diana1981, la data 2009-08-19 19:45:39
De la: leo_, la data 2009-08-19 10:43:18
De la: diana1981, la data 2009-08-14 17:56:00Mai ce rai sunteti ! Cu cat va dati mai "credinciosi" cu atat sunteti mai rai,aruncati cu pietre, judecati si etichetati dupa pofta inimii.Mai lasati deoparte cu ce v-a fost programat creierul si ganditi pt. voi insiva.Dragii mei Biblia a fost scrisa de barbati intr-o vreme in care femeia nu era buna decat sa mulga vaca si sa stea cu cracii in sus pt. poftele barbatului si tot ea era pacatoasa pt. simplu fapt ca-i venea ciclu in fiecare luna(blestemul lui D-zeu pt. pacatele ei,"blestem "fara de care apropo nu ar exista viata ).As vrea sa cred ca in sec XX suntem ceva mai destupati la minte.Fazele aberante cu "n-ai voie sa intri in biserica la ciclu ca esti murdara" sau "trebuie sa ti se faca molifta dupa ce ai nascut ca iar esti murdara" sunt de tot rahatul si incalca drepturile omului,respectiv egalitatea dintre femei si barbati.
Ca sa raspuns la topic ,Dumnezeu (din pc. meu de vedere) este o energie,o constiinta superioara.Nu poate fi vb. de femeie sau barbat.Suntem cu totii egali fie ca ne convine sau nu.
Pote initiatoarea acestui topic a fost putin cam acida dar cine stie prin ce a trecut.Cine suntem noi sa o judecam si sa-i dam sfaturi bazandu-ne pe cateva fraze scrise probabil la nervi.Sunt sigura ca isi va da si singura seama de adevar.Si sa stiti ca fiecare avem Adevarul nostru,asta nu inseamna ca celalalt greseste.
Fiti mai toleranti si poate vom trai cu totii intr-o lume mai bune!!


aia ti-o spun politrucii si presa de scandal ca suntem egali in drepturi toti. sa imi spui si mie cum e cu egalitatea intre un profesor universitar si o femeie de serviciu sau intre tine si primul ministru. mai ce repede luati cu titlu de adevar ce va servesc altii ca programare sociala. mai au putin si or sa va faca sa credeti ca il intreceti si pe d-zeu in drepturi. realitatea sa simplu: in lumea asta ai bani si putere, ai drepturi. nu ai nu ai drepturi.


Leo , diferentele le cream noi oamenii de-a lungul vietii.Iar faptul ca in lumea in care traim banii si puterea isi spun cuvantul si bat cu pumnul in masa este din nou din cauza noastra, a celor care cream aceste diferente si a celor care le acceptam.Oricat de multi bani ai avea daca da peste tine nu stiu ce boala incurabila te ia Gaia ca pe oricare alt muritor.Daca cade(scuzati cacofonia) un avion mor si cei de la business class si cei de la economy. Daca vine o tornada ia pe sus si vila de milioane a bogatului si cosmelia saracului.Vezi tu Leo eu ma refeream ca suntem cu totii egali in fata lui Dumnezeu,ca noi oamenii in prostia noastra facem diferenta si intre unu' care scrie cu dreapta si unu' care scrie cu stanga desi rezulatul este acelasi.


kudika002139
Postat pe 20 August 2009 16:48
hai scuteste-ne...cu tolerantza...
Ad3lina_
Postat pe 5 Septembrie 2009 17:45
De la: scorpio67, la data 2009-07-14 13:00:54Daca ai ceva cu barbatii injura-i dar nu-l baga pe Doamne -Doamne la socoteala.Daca ar fi creat EL barbatul nu l-ar fi facut instrument de tortura.


Indiferent ce se va întâmpla,pentru mine vei rãmâne mereu acea maimuþã pãroasã ce cãuta sfioasã o bananã acu câteva zeci de miii de ani.

Postat pe 6 Septembrie 2009 03:41
De la: misogin, la data 2009-09-06 03:41:33
De la: scorpio67, la data 2009-07-14 13:00:54Daca ai ceva cu barbatii injura-i dar nu-l baga pe Doamne -Doamne la socoteala.Daca ar fi creat EL barbatul nu l-ar fi facut instrument de tortura.


Indiferent ce se va întâmpla,pentru mine vei rãmâne mereu acea maimuþã pãroasã ce cãuta sfioasã o bananã acu câteva zeci de miii de ani.


Misogin eºti GENIAL!!! Þin-o tot aºa, te iubim!

Postat pe 6 Septembrie 2009 03:58
De la: misogin, la data 2009-09-06 03:58:47
De la: misogin, la data 2009-09-06 03:41:33
De la: scorpio67, la data 2009-07-14 13:00:54Daca ai ceva cu barbatii injura-i dar nu-l baga pe Doamne -Doamne la socoteala.Daca ar fi creat EL barbatul nu l-ar fi facut instrument de tortura.


Indiferent ce se va întâmpla,pentru mine vei rãmâne mereu acea maimuþã pãroasã ce cãuta sfioasã o bananã acu câteva zeci de miii de ani.


Misogin eºti GENIAL!!! Þin-o tot aºa, te iubim!


Ardealul e cu tine!!! goooooo gooooooooo gooooooooo!

Postat pe 6 Septembrie 2009 04:00
De la: misogin, la data 2009-09-06 04:00:07
De la: misogin, la data 2009-09-06 03:58:47
De la: misogin, la data 2009-09-06 03:41:33
De la: scorpio67, la data 2009-07-14 13:00:54Daca ai ceva cu barbatii injura-i dar nu-l baga pe Doamne -Doamne la socoteala.Daca ar fi creat EL barbatul nu l-ar fi facut instrument de tortura.


Indiferent ce se va întâmpla,pentru mine vei rãmâne mereu acea maimuþã pãroasã ce cãuta sfioasã o bananã acu câteva zeci de miii de ani.


Misogin eºti GENIAL!!! Þin-o tot aºa, te iubim!


Ardealul e cu tine!!! goooooo gooooooooo gooooooooo!


Mergem prin toata tara
Sa sustinem p misogin
Cantam pana ragusim
Misogin ce mult te iubim!!!

Postat pe 6 Septembrie 2009 04:02
De la: misogin, la data 2009-09-06 04:02:24
De la: misogin, la data 2009-09-06 04:00:07
De la: misogin, la data 2009-09-06 03:58:47
De la: misogin, la data 2009-09-06 03:41:33
De la: scorpio67, la data 2009-07-14 13:00:54Daca ai ceva cu barbatii injura-i dar nu-l baga pe Doamne -Doamne la socoteala.Daca ar fi creat EL barbatul nu l-ar fi facut instrument de tortura.


Indiferent ce se va întâmpla,pentru mine vei rãmâne mereu acea maimuþã pãroasã ce cãuta sfioasã o bananã acu câteva zeci de miii de ani.


Misogin eºti GENIAL!!! Þin-o tot aºa, te iubim!


Ardealul e cu tine!!! goooooo gooooooooo gooooooooo!


Mergem prin toata tara
Sa sustinem p misogin
Cantam pana ragusim
Misogin ce mult te iubim!!!


Avem un singur scop
Un ideal in viata
Sa fim mereu prezenti
Cu Misogin mereu in fata

Postat pe 6 Septembrie 2009 04:05
De la: misogin, la data 2009-09-06 04:05:35
De la: misogin, la data 2009-09-06 04:02:24
De la: misogin, la data 2009-09-06 04:00:07
De la: misogin, la data 2009-09-06 03:58:47
De la: misogin, la data 2009-09-06 03:41:33
De la: scorpio67, la data 2009-07-14 13:00:54Daca ai ceva cu barbatii injura-i dar nu-l baga pe Doamne -Doamne la socoteala.Daca ar fi creat EL barbatul nu l-ar fi facut instrument de tortura.


Indiferent ce se va întâmpla,pentru mine vei rãmâne mereu acea maimuþã pãroasã ce cãuta sfioasã o bananã acu câteva zeci de miii de ani.


Misogin eºti GENIAL!!! Þin-o tot aºa, te iubim!


Ardealul e cu tine!!! goooooo gooooooooo gooooooooo!


Mergem prin toata tara
Sa sustinem p misogin
Cantam pana ragusim
Misogin ce mult te iubim!!!


Avem un singur scop
Un ideal in viata
Sa fim mereu prezenti
Cu Misogin mereu in fata


Cand ne strangem la olalta
Suntem o mare Brigada
Cu Misogin impreuna
Toti baietii din tribuna

Postat pe 6 Septembrie 2009 04:07
Ia nu va mai certati pe topicuri de genul asta.
E o stupiditate sa ne punem problema sexului lui Dumnezeu pentru ca el nu este o fiinta umana ci inteligenta universala din care emana toate lucrurile.
Cât despre barbat si femeie el i-a creeat ca unitate. Toate religiile care plaseaza barbatul pe o treapta superioara sunt tendentioase si cu scopul clar de aservire a femeii care este mai slaba din punct de vedere fizic dar mai rezistenta din punct de vedere psihic.
Scopul trecerii noastre prin acest plan de existenta este de a înmulti lumina, adica spiritul de viata care e esenta noastra.
A inmulti lumina înseamna a ne raporta neîncetat la sursa noastra, Dumnezeu, a carui natura e tripla: constiinta, cunoastere si dragoste. Acestea sunt lucrurile prin care suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu si nu natura noastra fizica. Dumnezeu e prezent in toate lucrurile pentru ca toate emana din el.
Toti interpretam lucrurile prin prisma capacitatii noastre de intelegere si in urma acumularii cunostintelor mai mult sau mai putin adevarate.
Ca si fiinte spirituale noi avem liberul arbitru si nu suntem obligati sa ne supunem unei religii, nici sa luam de bun si absolut ceea ce scriu scripturile. Religiile au fost înfiintate pentru ca oamenii erau destul de primitivi ca nivel de constiinta si putere de discernamânt.
Daca studiem mai atent originile religiilor putm observa ca biblia e o carte în intregime inspirata din filosofia si credinta egipteana.
La un nivel elevat de constiinta, cunoastere si discernere religia devine inutila ca si cartile de povesti pentru copii, pentru ca ea nu este decât o etapa.

Cel putin asa inteleg eu lucrurile si nimeni nu e obligat sa gândeasca la fel ca mine. Eu sunt o persoana umana, perfectibila, ca toti oamenii, gândesc si ma exprim, dar nu incerc sa fac prozeliti. M-am detasat voluntar de orice religie pentru ca atunci când mi se impune sa accept o idee intr-o anumita forma, imi simt libertatea ingradita. Am invatat ca toate lucrurile au o explicatie logica, toate sunt în acelasi timp cauza si efect, toate au o origine comuna. Depinde de capacitatea noastra de întelegere ca sa le aprofundam si sa stim ce anume avem de facut pentru cresterea luminii, a spiritului de viata. Pentru ca toate lucrurile sunt in expansiune continua ca si universul si ca spiritul lui pe care îl numim Dumnezeu, adica domn suprem, creator universal.

Daca ma considerati o ratacita putin imi pasa. Mie imi place "ratacirea" mea.
lyria
Postat pe 6 Septembrie 2009 05:22
De la: lyria, la data 2009-09-06 05:22:22Ia nu va mai certati pe topicuri de genul asta.
E o stupiditate sa ne punem problema sexului lui Dumnezeu pentru ca el nu este o fiinta umana ci inteligenta universala din care emana toate lucrurile.
Cât despre barbat si femeie el i-a creeat ca unitate. Toate religiile care plaseaza barbatul pe o treapta superioara sunt tendentioase si cu scopul clar de aservire a femeii care este mai slaba din punct de vedere fizic dar mai rezistenta din punct de vedere psihic.
Scopul trecerii noastre prin acest plan de existenta este de a înmulti lumina, adica spiritul de viata care e esenta noastra.
A inmulti lumina înseamna a ne raporta neîncetat la sursa noastra, Dumnezeu, a carui natura e tripla: constiinta, cunoastere si dragoste. Acestea sunt lucrurile prin care suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu si nu natura noastra fizica. Dumnezeu e prezent in toate lucrurile pentru ca toate emana din el.
Toti interpretam lucrurile prin prisma capacitatii noastre de intelegere si in urma acumularii cunostintelor mai mult sau mai putin adevarate.
Ca si fiinte spirituale noi avem liberul arbitru si nu suntem obligati sa ne supunem unei religii, nici sa luam de bun si absolut ceea ce scriu scripturile. Religiile au fost înfiintate pentru ca oamenii erau destul de primitivi ca nivel de constiinta si putere de discernamânt.
Daca studiem mai atent originile religiilor putm observa ca biblia e o carte în intregime inspirata din filosofia si credinta egipteana.
La un nivel elevat de constiinta, cunoastere si discernere religia devine inutila ca si cartile de povesti pentru copii, pentru ca ea nu este decât o etapa.

Cel putin asa inteleg eu lucrurile si nimeni nu e obligat sa gândeasca la fel ca mine. Eu sunt o persoana umana, perfectibila, ca toti oamenii, gândesc si ma exprim, dar nu incerc sa fac prozeliti. M-am detasat voluntar de orice religie pentru ca atunci când mi se impune sa accept o idee intr-o anumita forma, imi simt libertatea ingradita. Am invatat ca toate lucrurile au o explicatie logica, toate sunt în acelasi timp cauza si efect, toate au o origine comuna. Depinde de capacitatea noastra de întelegere ca sa le aprofundam si sa stim ce anume avem de facut pentru cresterea luminii, a spiritului de viata. Pentru ca toate lucrurile sunt in expansiune continua ca si universul si ca spiritul lui pe care îl numim Dumnezeu, adica domn suprem, creator universal.

Daca ma considerati o ratacita putin imi pasa. Mie imi place "ratacirea" mea.

bravo!!!!!exact asta cred si eu!!!cine vrea sa inteleaga biblia chiar ad literam,eu zic ca e un pic ramas in urma!si eu cred ca biblia e doar un fel de manual de buna purtare si moravuri,pilde si invataminte pt civilizatia oarecum nedezvoltata de atunci.si,sa-mi fie cu iertare,ea este scrisa totusi de barbati!!!!!!!pt ca si povestitorul isi pune amprenta asupra unei carti,nu?ma rog,subiectul este atit de vast si de inutil incit ma mir ca-mi bat capul sa scriu despre asta!vroiam doar sa salut punctul asta de vedere!!!mi se pare printre putinele chestii inteligente de aici!
kudika016988
Postat pe 6 Septembrie 2009 08:56
nu pot sa cred ce prostii le mai debiteaza mintea unora

extraordinar... creed k e foarte suparata pe ea...
dark_princes
Postat pe 6 Septembrie 2009 09:04
crede-ma ca adevarul este si se afla in carti!! acela este cuvantul lui dumnezeu! dumnezeu a fost,este si va fi!toti stim adevarul numai ca inima noastra nu vrea sa recunoasca!suntem atat de adanc scufundati in problemele noastre cotidiene incat am ajuns sa-l lasam pe ultimul loc pe dumnezeu! dar va intreb pe voi dragii mei: ce s-ar intampla daca si dumnezeu ne-ar lasa pe noi pe ultimul loc?de ce sa ne confruntam cu niste idei si conceptii atat de nesabuite cum ca dumnezeu ar fi femeie sau barbat?
deka
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:35
bravo draga mea! asa se zice!dumnezeu sa te binecuvanteze! adevar grait-ai!!dar da-mi voie sa te corectez putin!femeia si barbatul este una si aceeasi!femeia din barbat se trage! sunt un singur trup bineinteles cu suflete diferite! sufletele lor sunt unite in credinta pentru iisus hristos!dar asa este!ma doare sa vad cum in ziua de azi toti,mai ales noile generatii isi bat joc de sfanta scriptura! pace tie si maica domnului sa te aiba in paza! doamne ajuta!
deka
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:46
De la: agoldfish, la data 2009-07-05 14:18:13Se spune gresit ca Dumnezeu a creeat barbatul.

Cine crede aceasta prostie SCRISA DE BARBATI in Cartea LOR, BIBLIA BARBATILOR o sa aibe ceea ce merita sau este oarba

Sa fiti FERICITI fiecare dupa CATE va doriti.

Iar proaste care sa mai perpetueze specia umana ... si sa va mai si sarute in TOATE LOCURILE INDRAGITE ...

Poate ca intradevar DUMNEZEU NE-A CREEAT PE TOTI, fie cum spuneti VOI.
Insa IMPIELITATUL este EXACT ceea ce va defineste.

NU ati avut si nu veti avea nici o data vre o farama de sfintenie in voi, domni BARBATI.

http://juan.ro/manualul-seductie/?gclid=CLuvrJ-xvpsCFQUUzAodQ1-LAg

Cred ca revolta ta nu porneste de la creatie...se stie ca fiecare din noi are o latura feminina si un amasculina..dezvoltate diferit....personal cred ca ai o problema care te-a marcat...si de cele mai multe ori in situatiile de criza folosim doua metode : 1. ne indreptam mai mult fata catre Divinitate 2 . refuzam sa credem ce ne iubeste, ca exista, atat timp cat ne-a lovit si ne doare cumplit.Prpunerea mea este sa revii cu amanunte sau dupa ce te clarifici asupra situatiei pe care o traiesti acum sa revii pe forum .
Manualul de seductie, burta si mainile voastre sa traiasca. Sa va iubiti intre VOI, barbatii.


pacifista
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:10
De la: Ad3lina_, la data 2009-09-05 17:45:32hai scuteste-ne...cu tolerantza...


Bine tu esti scutita ! Happy ?!!
diana1981
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:18
De la: lyria, la data 2009-09-06 05:22:22Ia nu va mai certati pe topicuri de genul asta.
E o stupiditate sa ne punem problema sexului lui Dumnezeu pentru ca el nu este o fiinta umana ci inteligenta universala din care emana toate lucrurile.
Cât despre barbat si femeie el i-a creeat ca unitate. Toate religiile care plaseaza barbatul pe o treapta superioara sunt tendentioase si cu scopul clar de aservire a femeii care este mai slaba din punct de vedere fizic dar mai rezistenta din punct de vedere psihic.
Scopul trecerii noastre prin acest plan de existenta este de a înmulti lumina, adica spiritul de viata care e esenta noastra.
A inmulti lumina înseamna a ne raporta neîncetat la sursa noastra, Dumnezeu, a carui natura e tripla: constiinta, cunoastere si dragoste. Acestea sunt lucrurile prin care suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu si nu natura noastra fizica. Dumnezeu e prezent in toate lucrurile pentru ca toate emana din el.
Toti interpretam lucrurile prin prisma capacitatii noastre de intelegere si in urma acumularii cunostintelor mai mult sau mai putin adevarate.
Ca si fiinte spirituale noi avem liberul arbitru si nu suntem obligati sa ne supunem unei religii, nici sa luam de bun si absolut ceea ce scriu scripturile. Religiile au fost înfiintate pentru ca oamenii erau destul de primitivi ca nivel de constiinta si putere de discernamânt.
Daca studiem mai atent originile religiilor putm observa ca biblia e o carte în intregime inspirata din filosofia si credinta egipteana.
La un nivel elevat de constiinta, cunoastere si discernere religia devine inutila ca si cartile de povesti pentru copii, pentru ca ea nu este decât o etapa.

Cel putin asa inteleg eu lucrurile si nimeni nu e obligat sa gândeasca la fel ca mine. Eu sunt o persoana umana, perfectibila, ca toti oamenii, gândesc si ma exprim, dar nu incerc sa fac prozeliti. M-am detasat voluntar de orice religie pentru ca atunci când mi se impune sa accept o idee intr-o anumita forma, imi simt libertatea ingradita. Am invatat ca toate lucrurile au o explicatie logica, toate sunt în acelasi timp cauza si efect, toate au o origine comuna. Depinde de capacitatea noastra de întelegere ca sa le aprofundam si sa stim ce anume avem de facut pentru cresterea luminii, a spiritului de viata. Pentru ca toate lucrurile sunt in expansiune continua ca si universul si ca spiritul lui pe care îl numim Dumnezeu, adica domn suprem, creator universal.

Daca ma considerati o ratacita putin imi pasa. Mie imi place "ratacirea" mea.


diana1981
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:19
De la: deka, la data 2009-09-06 16:46:24bravo draga mea! asa se zice!dumnezeu sa te binecuvanteze! adevar grait-ai!!dar da-mi voie sa te corectez putin!femeia si barbatul este una si aceeasi!femeia din barbat se trage! sunt un singur trup bineinteles cu suflete diferite! sufletele lor sunt unite in credinta pentru iisus hristos!dar asa este!ma doare sa vad cum in ziua de azi toti,mai ales noile generatii isi bat joc de sfanta scriptura! pace tie si maica domnului sa te aiba in paza! doamne ajuta!


Prima oara spui ca femeia si barbatul sunt un intreg apoi ca femeia se trage dn barbat !!! Hotaraste-te !! Apropo cand ai vazut tu vreodata un barbat sa nasca !! Eu cred ca e invers, ergo barbatul se trage din femeie !
Si inca ceva , cand am citit mesajul tau parca il auzeam pe popa de la biserica noastra din cartier,de fapt parca auzeam oricare popa.Adica esti atat de imbuibata de textele biblice,evanghelii si alte chestii de gen incat nici macar nu mai ai un limbaj propriu, o atitudine proprie. Parca esti un robotel caruia i-a fost stearsa memoria data de Doamne-Doamne si i-a fost bagat un program de citate si proverbe religioase !! Pacat !!
diana1981
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
normalitate sau nu 11 De la: Barbie30 26 Iunie 2010 21:09
sfat despre munca la domciliu 3 De la: dakina 29 August 2009 23:56
buna 2 De la: Celia_29 15 Aprilie 2010 16:23
Sfat:) 1 De la: barda_ 19 Septembrie 2011 01:06
va puneti sufletul pe o tava imediat ce-i cunoasteti? 15 De la: al3andra 10 Septembrie 2009 19:45