Setari Cookie-uri

Dumnezeu - femeie - barbat ???

De la: agoldfish, la data 2009-07-05 14:18:13Se spune gresit ca Dumnezeu a creeat barbatul.

Cine crede aceasta prostie SCRISA DE BARBATI in Cartea LOR, BIBLIA BARBATILOR o sa aibe ceea ce merita sau este oarba

Sa fiti FERICITI fiecare dupa CATE va doriti.

Iar proaste care sa mai perpetueze specia umana ... si sa va mai si sarute in TOATE LOCURILE INDRAGITE ...

Poate ca intradevar DUMNEZEU NE-A CREEAT PE TOTI, fie cum spuneti VOI.
Insa IMPIELITATUL este EXACT ceea ce va defineste.

NU ati avut si nu veti avea nici o data vre o farama de sfintenie in voi, domni BARBATI.

http://juan.ro/manualul-seductie/?gclid=CLuvrJ-xvpsCFQUUzAodQ1-LAg

Manualul de seductie, burta si mainile voastre sa traiasca. Sa va iubiti intre VOI, barbatii.




Nu are logica ceea ce spui, nu stii sa te exprimi clar, spui numai tampenii si faci si greseli gramaticale. Trist.
adriana0711
Postat pe 26 Iulie 2009 15:23
Sigur ca afirmatiile colegei noastre scrise sub imperiul momentului pot fi corectate:
-Deoarece nu ne propunem sa contrazicem Biblia, trebuie sa acceptam ceea ce scrie acolo, ca Dumnezeu l-a facut mai intai pe Adam din tarana, si apoi dintr-o coasdta a lui Adam, pe Eva.Trebuie insa sa fiti atenti la simboluri:Adamah, inseamna tarana, pamant, si numele se refera la o locatie continentala,unde oamenii se inchinau unei divinitati masculine. Dintr-o coasta a lui Adam, Dumnezeu a facut-o pe Eva.Dar coasta, se refera si la acea margine de relief care separe ca orizontul, uscatul de mare.Aceasta inseamna ca in vecinatatea uscatului, unde barbatii se inchinau zeului lor, exista o formatiune insulara unde era o populatie care se inchina unei zeite .Va amintesc ca existau astfel de zeite, ca Afrodita, Persefona, Atena, considerate zeite fecioare sau nu.Nu trebuie sa priviti barbatii sau femeile ca fiind separati unii de ceilalti.Separarea consta prin zeitatea careia acestia se inchinau.Amintiti-va ca in Egipt, (vezi capitolul Excodul sau Iesirea), Faraon daduse ordin moaselor si respectiv supusilor sai sa omoare toti copiii de parte barbateasca pe care i-ar fi nascut neamul lui Israel.Aceasta insa nu insemna ca egiptenii erau alcatuiti ca populatie numai din femei.Mitul amazoanelor nu s-a nascut insa de aici, ci de la conducerea cetatii Atena de catre zeita cu acelasi nume.
Ceea ce va incurca pe Dvs., este interpretarea simbolurilor, ceea ce se intampla din pacate si la case mai mari, unde sunt si cercetatori in domeniul acesta al hermeneuticii, indiferent de apartenenta lor religioasa.
Impielitatul, despre care vorbeste colega noastra se refera istoric la un anumit personaj istoric si la o anumita locatie geografica, identificabile amandoua, daca veti citi cu atentie Apocalipsa lui Ioan Teologul, dar si proorocirile lui Isaia.Prin generalizare, "impielitatul" a ajuns sa defineasca toata populatia pamantului, indiferent de sex, religie sau nationalitate.Problema in acest ultim caz este insa discutabila.
kudika023770
Postat pe 26 Iulie 2009 16:13
Adriana, acuzele tale, sunt copilaresti.Nu toata lumea este in masura sa raspunda, deoarece problemele pe care vi le propuneti spre discutie s-ar putea sa va depaseasca, si ar trebui sa aveti un minim de studii legate de specialitate.Deci chestia cu greselile gramaticale si de prezentare a problemei, in cazul colegei noastre pica.Daca tu poti explica, de ce nu o faci fara sa umilesti pe vorbitorii tai?
kudika023770
Postat pe 26 Iulie 2009 16:16
De la: kudika022354, la data 2009-07-26 12:44:24 fii tu in locul ei sau al meu si te-as vedea atunci ce ai mai spune
te-ai gindit poate ca e in culmea disperarii si ca poate dupa cite rugaciuni si matanii a facut tot nu s-a ales cu nimik
????? si poate ca a ajuns la concluzia ca e mai binme sa fii ultima destramata ca dumnezeu ar iubi-o mai mult.asa cum face si cu altii


Draga mea, daca a facut ea asa de multe rugaciuni si matanii si totusi nu a primit nimic, inseamna ca ori a facut ceva mult prea rau si isi primeste rasplata, ori a uitat de Dumnezeu si de Biserica si cand are nevoie de ajutor fuge la Biserica sa se roage. Nu asa se procedeaza. Iar daca este un bun crestin si a ajuns la concluzia asta inseamna ca are o problema cu capul. Ce om normal ar spune asa ceva? Din cate am invatat eu trebuie sa crezi si sa nu cercetezi. Poate nu sunt asa trecuta prin viata ca altii si nu am experienta ca sa pot judeca pe cineva, dar asta e chiar strigator la cer.
Dumnezeu iubeste pe toata lumea si ii ajuta pe toti in masura in care merita
2r2rik
Postat pe 26 Iulie 2009 17:13
Indiferent de cat de mare este durerea si dezamagirea ta nu trb sa le lasi sa te domine; Dumnezeu intai a creat barbatul, dar pentru a nu fi singur a creat femeia; dumnezeu este tot ce insemana bun, frumos, nobil, inaltator; femeia prin curiozitatea necontrolata, din nemultumire a adus raul, s-a aliat cu el; am convingerea ca suferinta ta are ca si cauza o femeie, care a facut un barbat slab sa te dezamageasca. Ia gandeste-te cum ar fi ca noi femeile sa fim mai bune, mai intelegatoare, sa nu mai fim nemultumite, sa dam mai multa incredere barbatilor, sa nu mai vrem cu atata ardoare sa-i controlam si judecam?Eu am convingerea ca ar fi o lume mai buna, ar fi mai multa armonie...mai putina suferinta si dezamagire..
angybr
Postat pe 26 Iulie 2009 18:15
Esti o femeie foarte frumoasa. Oare esti in stare sa pui in practica ceea ce gandesti ? Ai fi femeia ideala.
barbaru10
Postat pe 26 Iulie 2009 18:56
what?
lizucaus
Postat pe 26 Iulie 2009 19:19
DUPA CATE AM CITIT AICI ma gandeam SA NU CUMVA sa gasescSI un mesaj de genul DUMNEZEU NU E FEMEIE NICI BARBAT E......GAY......... SINCER ACUM DUMNEZEU E DUMNEZEU SI ATAT ....daca era barbat ii zicea BARBAT daca era femeie ii zicea FEMEIE iar daca era gay ii zicea DENNIS RODMAN sau LINDSAY LOHAN ........dar serios acum DUMNEZEU practic e 'credinta' noastra ,sufletul nostru si tot ce i bun pe lumea asta Dumnezeu a creat barbatul si apoi femeia pentru ca barbatul sa nu fie singur ,pe mine nu ma supara cu nimic acest lucru ba din contra .....nu visam noi toata viata la casatorie? nu vrem noi copii? nu vrem noi o familie? si cu cine sa o avem daca nu cu un barbat ,deci rezulta asa :barbatul nu poate trai fara femeie iar femeia nu poate traii fara barbat e pe cat de logic pe atat de simplu ........e ca si chestia cu :ce a fost mai intai oul sau gaina?.......chiar ne pasa? acum daca unele dintre noi au dat peste barbati care nu au trecut de pubertate inca ,asta nu inseamna ca Dumnezeu e de vina NU? asa ca fetelor nu mai jigniti barbatii..........nu uitati ca sunt si tone de femei care lasa de dorit .......atat am avut de spus
danyela_angela
Postat pe 26 Iulie 2009 19:28
pai asta spuneam si eu....si nu trebuie sa fie una din doua.nu vreau sa ma transform intr-o feminista convinsa,insa da-mi voie sa te contrazic.Femeia are intelepciunea ei,la fel de bine cum poate avea slabiciuni.Desi mai toate geniile au fost barbati,in spatele lor(dupa cum bine se stie),exista intotdeauna o femeie puternica.Trebuie sa recunosc ca aceasta conceptie nu imi apartine mie,ci unui mare scriiitor si critic de literatura,dar sunt de acord cu ea.Sunt barbati si barbati si asta le difera si gusturile in materie de femei.Fermecator pentru ei este slabiciunea femeiii fiindca,oricat de duri si de insesnsibili pot parea,cand o vad neajutorata,dragalasa in inocenta ei si usor puerila.....ceva in ei se misca asta e cert.Nu e un tipar,dar cam asa se intampla.Barbatul e logic,protector,el are ratiunea.Femeia ,insa are intuitia de care barbatul nu va dispune niciodata,are gingasie si reprezinta tot ceea ce e mai frumos din specia umana.
Am citit odata un citat foarte dragut despre barbati si femei:"Intelepciunea femeii este frumusetea si frumusetea barbatului este intelepciunea"
Eu la asta m-am referit.O femeie cu adevarat inteleapta trebuie sa stie sa fie si mai putin inzestrata ,uneori pentru a cuceri,daca intelegi ce vreau sa spun.Nu sunt poate indreptatita sa afirm asta,dar cred ca un barbat are nevoie de o femeie care sa stie sa isi puna in valoare feminitatea,sa fie in stare sa SIMTA,sa fie manierata...si cel mai mult sa ii fie alaturi,sa poata creea un duo alaturi de el.Barbatii se sperie de enciclopediile ambulante.
emanuela_v
Postat pe 26 Iulie 2009 19:40
omg!!
Si eu care credeam ca, chiar le-am vazut(citit) pe toate.
Ancuuu
Postat pe 26 Iulie 2009 22:11
mie mi se pare ca nu aveti o ocupatie daca va ganditi la asta.
chiar daca nu sunteti religiosi...stiti de la scoala, de la blaga, ca Dumnezeu nu are gen?...
uof...ce am ajuns. bietii oameni, pe langa ca sunt un nimic pe langa Dumnezeu, isi mai pierd timpu si cu asa cva
clandestine
Postat pe 26 Iulie 2009 23:18
Dumnezeu nu este femeie sau barbat,Dumnezeu este zeu,majoritatea oamenilor isi pun intrebarea cand si cum o aparut Dumnezeu?crestinii spun ca El este atemporal,iar daca El este atemporal parerea mea este ca nu ar mai trebuii sa ne punem intrebarea aceasta,pentru ca noi nu puntem gandii atimpul,la fel cum nu putem gandii infinitul sau la fel cum universul pentru noi undeva are sfarsit cand defapt el e infinit(pentru mine universul are o forma geometrica:D,nu stiu cum isi imagineaza restul universul,cert e ca undeva el are sfarsit,pentru noi),din simplul fapt ca gandirea noastra e limitata.Intr'un final,lumea a aparut de undeva,poate dintr'un microorganism,cum spun ateii,dar pana la urma si acest microoorganism a aparut din ceva poate din alt microorganism,dar pana la urma si acel microorganism din care a aparut celalalt microorganism a aparut din ceva,poate si acela tot dintr'un microorganism si tot asa.Intrebarea e:cum a aparut primul microorganism?clar trebuia sa fie creat de ceva,nu putea sa apara din nimic,iar din moment ce Dumnezeu e atemporal,pentru El nu exista inceput sau sfarsit,parerea mea e:El a creat microorganismul de unde a aparut evolutia,in cazul in care oamenii nu cred in creatie:).
tayita
Postat pe 26 Iulie 2009 23:35
...deci,clar,Dumnezeu exista chiar daca unii oameni nu cred,intrebari si indoieli e normal sa avem ca doar suntem fiinte cugetatoare...
tayita
Postat pe 26 Iulie 2009 23:45
De la: kudika022394, la data 2009-07-26 16:29:46
DUMNEZEU = DUMNE-ZEU = DAMA -UNE - ZEU = FEMEIA -NOUA - ZEU Se spune ca ADEVARUL este la mijloc NOUA FEMEIE =ZEU Dumezeu nu exista ci numai semi zei si ZEI

DUMNEZEU (ZEITA) = FEMEIE cand va fi( cat de curand) femeia PAPA. Urmatorul PAPA va fi femeie. Femeia = MAMA lui ISUS (FECIOARA,VIRGINA, NEINCEPUTA, NEDEFLORATA, INOCENTA,FAT, DOMNISOARA =MARI-ANA(bunica lui Isus si mama Mariei = ALIANTA NORD ATLANTICA =NOUA ALIANTA ARIANA(EUROPA =PAURO =PUTERE)

DUMENEZEU = DU-MN -E -ZEU = DUE - MAN - ZEU = DOI -OM - USE =DIO -OM - USE = DUMNE-ZEU - OMUL - USE = OMUL = DUMNEZEU - UNIUNEA STATELOR EUROPENE (SEU cu care a fost uns Domnul pt. a avea putere.

In realitate sunt doi DUMNEZEI - unul in cerurI (UNIVERSUL) = LUMINA = I-SAS(neamt) = I-SAC ( cash) = IS-AIA(lumina albasrta) = IS-MAIL(mail de pe NET) = IO-SUA (America) = IO-ANAAlianta Nord Atlantica) = I-ONU(organiz. nat. unite) = I-OVA(oul de sarpe (persa-n) =VIATA = I-TZIC(Isus Lumina Tatalui= IO - SIF(urile actuale Transivania,Crisana,) = FISC-UL=BANI

Un Dumnezeu este pe planeta Pamant, azi barbat maine femeie. = EVA (EVRIKA = EVREICA)

DUMNEZEU = CREDINTA = SECRETUL SUCCESULUI IN VIATA. SECRETUL = CRUCE - LETA = CRUCE -SUMMER(SIONISTI) CRUCE =SURSE DE LUMINA C=S =C



tu citesti prea mult din pavel corut! prea mult!
geo_x
Postat pe 26 Iulie 2009 23:52
cred k so enervat tare fata k o lasato barbatu iubit....sh asa se razbuna pe tot cei trece prin kap....asa kum tu amu `goldfish` ai spos de barbat k ii asa...sh asa......tot asa sh barbaty poate gasi in femeie ohohohoooooo kind ii lasat sau tradat in dragoste...fara suparare pt dulcele noastre fete din acest dialog,dar tot Dumnezeu o zis k `barbatu ii marirea lui Dumnezeu,dar femeia ii marirea barbatului`-asta daca vb de femeie sh barbat sh ne abatem un pik de la tema.....da s te apuci sa blasfemezi pe Dumnezeu..in asa momente mai bine ai cere ajutoru Luia da nu kum ai facut amuia...
Wuzzy
Postat pe 27 Iulie 2009 00:46
daca nu cunoasteti biblia ... si nu stiti ce vorbiti mai bine ati inchide subiectul asta ...ca eu zic ca va depaseste rau de tot . D-zeu a creat pe om dupa chip si asemanarea sa si D-eu a vazut ca omul nu este bine sa fie singur ia dato pe femeie ( dar femeia find mai slaba dupa cum se stie nu zic eu ci D-zeu a spus asta asa ca ........ luati biblia voi femeilor si cititio .. bine) si inca ceva spune acolo in biblie ca cine va scoate cuvinte din biblie, ise va scoate partea din rai si cine va adauga la biblie iseva adauga cele 7 urgi asa ca nu mai vorbiti urat ca , va spun ca D-zeu exista si nu doarme .. mai bine schimbati spubiectul ca este osanda alfel pentru voi ansiva ... nus peot sau alceva ... un simplu om carte sincer am citit toata biblia de ogramada de ori si am aflat ca exista D-zeu. punel la incercare si osa-ti raspunda .. daca nu crezi eu lam pus si am crezut asa ca ce astepti ... nu te costa nika .. bafta si sper sa nu fiti suparati ca vam criticat .. va pooop. pa
Deny2322
Postat pe 27 Iulie 2009 01:03
subiectul e stupid , de acord, dar tu deny 2322 ar trebui sa citesti si alte carti toatusi, vad ca biblia te tampeste in loc sa te destepte.
googoodoll
Postat pe 27 Iulie 2009 01:15
mergi mai degraba la un schit, o manastire ceva. vorbeste cu un duhovnic, numai nu pune intrebari de genul asta pe forum ca unii nu stiu decat sa faca misto sau sa raspunda deosebit de urat, se cred mult prea destepti sau au glume-n program .....
Lyonee
Postat pe 27 Iulie 2009 02:32
Chemati exorcistul, dar repede !
___LL___
Postat pe 27 Iulie 2009 02:49
Ai grija cum vb de Dumnezeu ! Comiti un f mare pacat.
Nu vezi ca oricat se lupta miscarea feminista exista o diferenta mare intre barbati si femei?
Si apoi cine are dureri la nastere, cine are periodic menstruatie cu care ocazie e slabita....etc..? Cine are putere fizica mai mare?
Ce este scris in Biblie este adevarat chiar daca nu ne convine si Biblia este cartea ce a rezistat in ciuda tuturor represiunilor ce au fost in istorie si ma refer in primul rand la Evul Mediu cand papalitatea a incercat sa o distruga dar nu a reusit.
Las" ca o sa fie foarte bine ca vom iesi la pensie la fel ca barbatii la 65 ani, tocmai ptr "egalitate"
lucretia_stroici
Postat pe 27 Iulie 2009 08:03
Fata asta e putzin doxata ..zic eu.. cred ca sa trezit cu fatza la cearceaf shi ce-o fi zis?!''Ia sa ag un subiect care nu a fost shi nu va fi sa ma aflu shi eu in tema''....Relax fato!!!
dulce_giulya
Postat pe 27 Iulie 2009 08:45
De la: Deny2322, la data 2009-07-27 01:03:24daca nu cunoasteti biblia ... si nu stiti ce vorbiti mai bine ati inchide subiectul asta ...ca eu zic ca va depaseste rau de tot . D-zeu a creat pe om dupa chip si asemanarea sa si D-eu a vazut ca omul nu este bine sa fie singur ia dato pe femeie ( dar femeia find mai slaba dupa cum se stie nu zic eu ci D-zeu a spus asta asa ca ........ luati biblia voi femeilor si cititio .. bine) si inca ceva spune acolo in biblie ca cine va scoate cuvinte din biblie, ise va scoate partea din rai si cine va adauga la biblie iseva adauga cele 7 urgi asa ca nu mai vorbiti urat ca , va spun ca D-zeu exista si nu doarme .. mai bine schimbati spubiectul ca este osanda alfel pentru voi ansiva ... nus peot sau alceva ... un simplu om carte sincer am citit toata biblia de ogramada de ori si am aflat ca exista D-zeu. punel la incercare si osa-ti raspunda .. daca nu crezi eu lam pus si am crezut asa ca ce astepti ... nu te costa nika .. bafta si sper sa nu fiti suparati ca vam criticat .. va pooop. pa

Helloooooooooo? Cine a scris ca Dumneze a facut una si alta? Oamenii. Si daca acei oameni au conceput biblia dupa cum au vrut ei?
Lucia38
Postat pe 27 Iulie 2009 09:16
De la: Lucia38, la data 2009-07-27 09:16:56
De la: Deny2322, la data 2009-07-27 01:03:24daca nu cunoasteti biblia ... si nu stiti ce vorbiti mai bine ati inchide subiectul asta ...ca eu zic ca va depaseste rau de tot . D-zeu a creat pe om dupa chip si asemanarea sa si D-eu a vazut ca omul nu este bine sa fie singur ia dato pe femeie ( dar femeia find mai slaba dupa cum se stie nu zic eu ci D-zeu a spus asta asa ca ........ luati biblia voi femeilor si cititio .. bine) si inca ceva spune acolo in biblie ca cine va scoate cuvinte din biblie, ise va scoate partea din rai si cine va adauga la biblie iseva adauga cele 7 urgi asa ca nu mai vorbiti urat ca , va spun ca D-zeu exista si nu doarme .. mai bine schimbati spubiectul ca este osanda alfel pentru voi ansiva ... nus peot sau alceva ... un simplu om carte sincer am citit toata biblia de ogramada de ori si am aflat ca exista D-zeu. punel la incercare si osa-ti raspunda .. daca nu crezi eu lam pus si am crezut asa ca ce astepti ... nu te costa nika .. bafta si sper sa nu fiti suparati ca vam criticat .. va pooop. pa

Helloooooooooo? Cine a scris ca Dumneze a facut una si alta? Oamenii. Si daca acei oameni au conceput biblia dupa cum au vrut ei?

fii atenta biblia e scrisa de mai multi oamenii care au trait in diferite tari dar si in timpuri diferite daca o sa o citesti macar pe sarite o sa observi ca toti au scris la fel cu aceleasi cuvinte, daca o sa dai unor 2 persoane din tari diefrite sa scrie despre un subiect nu vor putea sa scrie la fel.... in schimb in biblie e scris cam la fel ....
yumy
Postat pe 27 Iulie 2009 09:23

.......so , d-na cu fugi la psiholog ...care scrii agranmat ...care era ...etc....te rog ia exemplu ´!!!
foarte fain raspuns !!!glad I was here to read it !
anaiise
Postat pe 27 Iulie 2009 11:19
....fara n...agramat...sau poate si asa am gresit
anaiise
Postat pe 27 Iulie 2009 11:20
E trist ca unii nu stiu sa accepte diferenta de gandire.MA amuza faptul ca o simpla intrebare a reusit sa trezeasca o asemenea reactie, eu v-as recomanda sa cititi filosofi precum:Kant, Nietzsche si cred ca ati gasi, partial ,raspunsuri la intrebarile voastre.SPOR!
Andreea_green
Postat pe 27 Iulie 2009 11:23
Nu o spun eu, o spune Nichita Stanescu. Iata un fragment din "Cine sunt eu?"
............................................................
"Eu sunt cel care nu se poate fara de el.
Eu sunt cel care nu s-a putut fara de el.
Eu sunt cel care a dat marturie
pentru existenta lui Dumnezeu.

Eu sunt cel care am dat marturie
de nonexistenta lui Dumnezeu, pentru ca
eu l-am facut pe Dumnezeu vizibil.

Eu sunt facut de Dumnezeu, pentru ca
eu l-am facut pe Dumnezeu."
......................................................

Asa ca.. in cazul meu Dumnezeu e femeie!!!
kudika049393
Postat pe 27 Iulie 2009 11:39
DUMNEZEU ESTE SPIRIT...EL ESTE CREATORUL NEA CREAT PE NOI OAMENII PAMANTUL SI TOT CE ESTE PE EL...
hdlenuta2000
Postat pe 27 Iulie 2009 11:46
Stiti care e cel mai usor lucru? Exact ceea ce faceti voi. Sa stati la o barfa mica despre lucruri inaccesibile voua.
In loc sa luati in viata modelul lui Iisus, preferati sa va pierdeti in detalii de genul asta.
Nu ma pot abtine sa spun ca nu e o aberatie sa crezi ca Dumnezeu are sex.
Cine a vazut filme gen ”MAtrix” sau ”The 13th floor” poate sa -si imagineze cat de cat cum stau lucrurile.Cat de cat, adica o idee pt creiere micute.
Spun asta pt ca e f greu ca cineva care nu-si foloseste nici 10% din capacitatea creierului ( aici ma repet) sa aiba pretentia a intelege metafizicul lucrurilor. Nu vi se pare ca sunteti prea indrazneti?
Apoi, exemplu concludent, Einstein, care toata viata a cercetat, care a avut un IQ superior celor cu pretentii de pe aici ,cel care la sfarsitul vietii a recunoscut faptul ca fiecare descoperire l-a facut sa creada si mai mult in existenta lui Dumnezeu.
Refuz sa cred ca exista oameni care nu inteleg ca suntem o creatie. Ni s-a creat un cadru frumos in care sa invatam multe lucruri : sa interactionam frumos, sa ne iubim, sa ne ajutam.
Si noi ce facem? Preferam sa deconstruim. Pentru ca avem impresia ca putem. Ar trebui sa fim recunoscatori pt liberul arbitru, nu sa-l folosim in scopuri din astea de barfa ieftina.
Iisus le-a spus apostolilor (atentie, erau oameni cu o mare credinta !) faptul ca un bob de credinta poate muta muntii din loc. Daca vreti sa extrapolam, exista in medicina efectul placebo. De unde vine, daca nu din capacitatile noastre in momentele nesugrumate de necredinta?
Daca vreti sa faceti teste, mergeti in azilele de batrani! Acolo unde oamenii nu mai au nimic de pierdut pe Pamantul asta ! Nu uitati ca toti suntem datori cu o moarte! Ea va surveni, mai devreme sau mai tarziu!
Daca veti privi viata prin prisma asta, va veti da seama de efemeritatea barfelor,a rautatilor,etc....
Si ar mai fi multe de spus...
kudikaroxi
Postat pe 27 Iulie 2009 12:24
De la: yumalai, la data 2009-07-27 09:23:05
De la: Lucia38, la data 2009-07-27 09:16:56
De la: Deny2322, la data 2009-07-27 01:03:24daca nu cunoasteti biblia ... si nu stiti ce vorbiti mai bine ati inchide subiectul asta ...ca eu zic ca va depaseste rau de tot . D-zeu a creat pe om dupa chip si asemanarea sa si D-eu a vazut ca omul nu este bine sa fie singur ia dato pe femeie ( dar femeia find mai slaba dupa cum se stie nu zic eu ci D-zeu a spus asta asa ca ........ luati biblia voi femeilor si cititio .. bine) si inca ceva spune acolo in biblie ca cine va scoate cuvinte din biblie, ise va scoate partea din rai si cine va adauga la biblie iseva adauga cele 7 urgi asa ca nu mai vorbiti urat ca , va spun ca D-zeu exista si nu doarme .. mai bine schimbati spubiectul ca este osanda alfel pentru voi ansiva ... nus peot sau alceva ... un simplu om carte sincer am citit toata biblia de ogramada de ori si am aflat ca exista D-zeu. punel la incercare si osa-ti raspunda .. daca nu crezi eu lam pus si am crezut asa ca ce astepti ... nu te costa nika .. bafta si sper sa nu fiti suparati ca vam criticat .. va pooop. pa

Helloooooooooo? Cine a scris ca Dumneze a facut una si alta? Oamenii. Si daca acei oameni au conceput biblia dupa cum au vrut ei?

fii atenta biblia e scrisa de mai multi oamenii care au trait in diferite tari dar si in timpuri diferite daca o sa o citesti macar pe sarite o sa observi ca toti au scris la fel cu aceleasi cuvinte, daca o sa dai unor 2 persoane din tari diefrite sa scrie despre un subiect nu vor putea sa scrie la fel.... in schimb in biblie e scris cam la fel ....

Yummi, eu n-am nimic cu biblia. Am ce am cu habotnicii aia cu ochelari de cal care nu vad nimic in afara de litera cartii sfinte si nu vad cum preotii manipuleaza multimea de credinciosi. Am ce am cu aia care pun femeia in inferioritate "pentru ca asa vrea Dumnezeu". De cand Dumnezeu e muma pentru unii si ciuma pentru altii? No, asta ma nemultumeste pe mine. Ce, numai Eva a gresit cand i-a dat marul lui Adam sa-l manance? Dar el, prostu' familiei, de ce l-a mancat?
Lucia38
Postat pe 27 Iulie 2009 12:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
traume sexuale 60 De la: _arhanghel 12 Mai 2011 00:45
Nu stiu ce sa mai fac! 1 De la: kudika_1027885 3 Iulie 2017 10:37
ma iubita sau a fost doar o aventura? 14 De la: Barbie30 28 August 2010 11:13
"TE IUBESC ALEX " 45 De la: dontworibehapi 16 Septembrie 2011 20:30
Lucruri care se intampla si care nu le spune nimeni....E subiect TABU 0 De la: 18 Septembrie 2010 14:34