Setari Cookie-uri

Dumnezeu - femeie - barbat ???

De la: geo_x, la data 2009-07-27 22:27:44leo, io tot nu-mi dau seama daca tu crezi sau nu in existenta lu' dumnezeu. ca tare esti confuz!!


cred. insa conteaza?
am creier sa stiu ce sa cred si ce nu.
si daca exista d-zeu oare e interesat sa ne ajute pe noi?
asta e intrebarea
leo_
Postat pe 27 Iulie 2009 22:30
habar n-am daca-i interesat!
poate n-are timp, ocupat fiind cu micile probleme. sau cerinte!
geo_x
Postat pe 27 Iulie 2009 22:33
Agoldfish , ce-i cu tine ? Nu contest ca toate variantele de biblii au fost scrise de barbati misogini , daca citesti citeva te convigi de asta , dar de aici si pina la a culpabiliza tot sexul barbatesc e cale lunga , nu crezi ? D-zeu e o stare de spirit care ne face sa fim mai buni si atita tot , nu cred ca e barbat sau femeie . Iti doresc sa fi iubita si sa iubesti la rindul tau , poate atunci te vei schimba .
babacu
Postat pe 27 Iulie 2009 22:49
De la: babacu, la data 2009-07-27 22:49:13Agoldfish , ce-i cu tine ? Nu contest ca toate variantele de biblii au fost scrise de barbati misogini , daca citesti citeva te convigi de asta , dar de aici si pina la a culpabiliza tot sexul barbatesc e cale lunga , nu crezi ? D-zeu e o stare de spirit care ne face sa fim mai buni si atita tot , nu cred ca e barbat sau femeie . Iti doresc sa fi iubita si sa iubesti la rindul tau , poate atunci te vei schimba .


kudika002139
Postat pe 27 Iulie 2009 23:15
babacu
Postat pe 28 Iulie 2009 07:22
De la: leo_, la data 2009-07-27 21:59:50
De la: aish, la data 2009-07-27 14:38:01
De la: leo_, la data 2009-07-27 14:33:24
De la: Sonyk, la data 2009-07-27 14:31:10Dumnezeu nu este nici barbat, nici femeie, din pacate oamenii (barbatii) au scris biblia. De acolo pleaca acele aberatii cu Adam si Eva care sunt niste baliverne. Realitatea este alta.


sa stii ca eu m-am ferit sa discut chestii de sexualitate in ce priveste divintatea. ingerii erau totusi barbati. sunt chestia pe care nu le inteleg si sunt mai complexe decat o simpla afirmatie.


cum le stii tu pe toate.....
si ia zi....ai vazut tu cumva ingeri??


mai citeste biblia ca sa nu raspun intrebarilor de genul asta... vezi partea cu sodoma si gomora (lot). si altele asemenea. ingerasii aia invizibil si cu fete de copii + cercuri in cap dateaza din timpul renasterii. asa ca sa nu crezi ce vezi pe zidurile bisericii ok?


biblia am citit-o....dar lasa biblia ca multe lucruri din ea sunt cam indoielnice...si nu vorbea de nici un copilas de care zici tu...no si cum poti sa spui ca ingerii sunt barbati cand nu ai vazut nici unul??...sau de fapt tu crezi ce vezi pe zidurile bisericlor si in ceea ce este pictat pe ele....
cat despre ce spui tu ca nu sunt femei care sa cinduca sau care sa se conduca ele singure...si ca avem noi nevoie de sef....aberezi....
si zici ca femeia nu conduce niciodata??..da` istoria o mai studiezi asa din cand in cand macar??...nu-mi aduc aminte numele si decat sa gresesc mai bine nu zic...insa din toate amantele pe care le-a avut Regele Soare sunt vreo doua care au condus tara ele insele...adevarat ca din spatele regelui..insa au facut-o....
si cum poti sa spui ca sotul este sef pt sotie sau amantul sau duhovnicul pt cele batrane??....tu gandesti putin inainte sa scrii asta??....dar tu cand mergeai..nu stiu acum daca mergi..la biserica sa te spovedesti sau impartasesti inseamna ca preotul ti-e si tie sef nu??...sau la tine nu se aplica ??....
as mai avea multe de spus...insa nu ma mai complic pentru ca barbatii ca tine cu mentalitatea ca femeia trebuia sa se supuna sotului sau mai stiu eu ce astfel de aberatii ma enerveaza la culme....chiar nu puteti sa vedeti ca sunt femei care nu au nevoie de voi??....
ar mai trebui sa intram aici intr-o discutie despre patriarhat si altele..insa stiu care ti-e pozitia si nu are rost...
iar femei preot sa stii ca sunt....deci mai usor cu treaba ca barbatul conduce femeia si fara el, ea, femeia e un nimic...ca mi se pare ca esti putin misogin...
si apropo...multe din sarbatorile crestine sunt de fapt sarbatori pagane, de ex de la romani...
si treaba cu diavolul....si el e un zeu din cate imi aduc aminte pagan...oricum pagan...
deci mai citeste tu biblia mai bine...apoi mai documenteaza-te din cultura altor popoare si ai sa vezi asemanari izbitoare...
aish
Postat pe 28 Iulie 2009 11:23
eu zis ca asteptam sa vina si vedem daca e femeie sau barbat.
intr-un cartier din orasul meu e construit un mic monument, pe locu unde cica acu 2 ani parca, iisus i s-a aratat nushu cui. cine inghite porcaria asta va fi foarte entuziasmat, eu zic sa asteptam pana in 2012. hai, poate si pariem
e amuzant cum in cadrul majoritatii discutiilor de pe forumu asta, se ajunge, intr-un final, la vesnica disputa intre barbati si femei.
oameni buni..chill barbatii e porci si incapabili, femeile e proaste si se lasa batute. asta s-a stabilit aici, da niste solutii la situatia asta se poate?



sycorax
Postat pe 28 Iulie 2009 16:23
ce mare prostie!!! Gosh...cine va mai lasa sa scrieti asa ceva???? multa intelepciune va lipsete!
blondieB
Postat pe 28 Iulie 2009 16:28
De la: aish, la data 2009-07-28 11:23:09
biblia am citit-o....dar lasa biblia ca multe lucruri din ea sunt cam indoielnice...si nu vorbea de nici un copilas de care zici tu...no si cum poti sa spui ca ingerii sunt barbati cand nu ai vazut nici unul??...sau de fapt tu crezi ce vezi pe zidurile bisericlor si in ceea ce este pictat pe ele....
cat despre ce spui tu ca nu sunt femei care sa cinduca sau care sa se conduca ele singure...si ca avem noi nevoie de sef....aberezi....
si zici ca femeia nu conduce niciodata??..da` istoria o mai studiezi asa din cand in cand macar??...nu-mi aduc aminte numele si decat sa gresesc mai bine nu zic...insa din toate amantele pe care le-a avut Regele Soare sunt vreo doua care au condus tara ele insele...adevarat ca din spatele regelui..insa au facut-o....
si cum poti sa spui ca sotul este sef pt sotie sau amantul sau duhovnicul pt cele batrane??....tu gandesti putin inainte sa scrii asta??....dar tu cand mergeai..nu stiu acum daca mergi..la biserica sa te spovedesti sau impartasesti inseamna ca preotul ti-e si tie sef nu??...sau la tine nu se aplica ??....
as mai avea multe de spus...insa nu ma mai complic pentru ca barbatii ca tine cu mentalitatea ca femeia trebuia sa se supuna sotului sau mai stiu eu ce astfel de aberatii ma enerveaza la culme....chiar nu puteti sa vedeti ca sunt femei care nu au nevoie de voi??....
ar mai trebui sa intram aici intr-o discutie despre patriarhat si altele..insa stiu care ti-e pozitia si nu are rost...
iar femei preot sa stii ca sunt....deci mai usor cu treaba ca barbatul conduce femeia si fara el, ea, femeia e un nimic...ca mi se pare ca esti putin misogin...
si apropo...multe din sarbatorile crestine sunt de fapt sarbatori pagane, de ex de la romani...
si treaba cu diavolul....si el e un zeu din cate imi aduc aminte pagan...oricum pagan...
deci mai citeste tu biblia mai bine...apoi mai documenteaza-te din cultura altor popoare si ai sa vezi asemanari izbitoare...


hai sa facem o presupunere ca am citit biblia, coranul, vedele, ramayana, mahabharata, Bhagavad Gita si cateva alte legende si stiu ce sa observ in cartile astea, ce este indoielnic si ce nu. ba chiar pot sa iti dau si citate din ele. cum pot sa spun ce sunt ingerii si ce sex au? dar aerul cum pot sa spun ca exista si ce concentratie relativa are din moment ce nu il vad? simplu: cultura.

acum istoria vreau sa cred ca o mai studiez din vreme ce am studii postuniversitare de istorie nu? macar de cretin daca ma duceam si stateam si in ultima banca poate ca stiam ceva in plus, tu ce crezi? lasandu-l pe ludovic la o parte, sa stii ca si ministrul de razboi al lui Hitler avea in pat doua unguroaice ca amante (probabil de asta am pierdus noi transilvania atunci), dar alea nu au condus nici o campanie militara. tu crezi ca a conduce inseamna a solicita ceva? te inseli. faptul ca ele au avut o doleanta nu inseamna ca au condus razboiul, tot ce a vrut respectivul s-a facut chiar daca au coincis interesele.

cum pot sa spun ca sotul e sef pentru sotie...etc etc? simplu: ce femeie ai vazut care sa zica" eu vreau sa gasesc un barbat pe care sa il controlez si sa faca ce vreau eu"? daca nu controlezi o femeie o pierzi. o ia altul care stie sa o controleze. femeia iubeste barbatul pentru forta si puterea lui si nu pentru ca e de treaba. de treaba e toata lumea :)) Daca o sa asculti o descriere a unei femei facuta unui barbat ai sa vezi ca ea face referinta in primul rand la atribute care reprezinta puterea lui (inaltime, musculatura etc.). Aproape orice femeie va incepe prin a spune "tipul ala inalt etc..". asa ca daca te uiti bine nu mentalitatea mea misogina (ce o fi cuvantul asta? eu stiu ca oamenii sunt tari sau slabi, nu stiu alte variante) este problema ci felul in care tu intelegi viata in general. dar stai linistita ca nu esti singura. si nu am spus ca femeia e nimic, de asemenea nu consider ca e buricul universului, dar se pare ca am o relatie pe care si-ar dori-o multi (barbati si femei) cu o femeie dupa care barbatii intorc capul nu doar pentru ca e frumoasa ci si inteligenta, iar relatia asta a durat pana acum cat o cincime din viata mea. oare de ce o sta o asemenea femeie cu un om ca mine?
leo_
Postat pe 28 Iulie 2009 16:44
De la: sycorax, la data 2009-07-28 16:23:50eu zis ca asteptam sa vina si vedem daca e femeie sau barbat.
intr-un cartier din orasul meu e construit un mic monument, pe locu unde cica acu 2 ani parca, iisus i s-a aratat nushu cui. cine inghite porcaria asta va fi foarte entuziasmat, eu zic sa asteptam pana in 2012. hai, poate si pariem
e amuzant cum in cadrul majoritatii discutiilor de pe forumu asta, se ajunge, intr-un final, la vesnica disputa intre barbati si femei.
oameni buni..chill barbatii e porci si incapabili, femeile e proaste si se lasa batute. asta s-a stabilit aici, da niste solutii la situatia asta se poate?





ehe daca mai uit mai bine in oglinda observ ca am rat... da, cred ca barbatii e porci problema e... oare o creste si coada in forma de sparnel?
leo_
Postat pe 28 Iulie 2009 16:54
Conteaza oare? Daca o persoana e rea sau buna conteaza ce sex are? Nu
mihailpaulcraciun
Postat pe 28 Iulie 2009 17:13
Octavian Paler a spus:"singura crima a zeilor este omul!"...tu dovedesti asta.A mai spus si :"Nu mi-e fricã de Dumnezeu, ci de absenþa lui Dumnezeu". eu am invatat ca Dumnezeu nu e o fiinta ca noi,adica e spirit,prin urmare nu se defineste ca barbat sau femeie.da oricum ce spui tu nu are nici o logica....eu sper ca ai facut asta din lipsa de ocupatie,ca daca tu gandesti asa...e grav...mergi la medic
livi_13
Postat pe 28 Iulie 2009 18:17
De la: leo_, la data 2009-07-27 22:18:20
De la: googoodoll, la data 2009-07-27 18:30:26toata biblia e o culegere de legende, nu doar cea cu marul.
poti sa crezi in Dumnezeu fara sa consideri sacre toate balivernele.
si Leo, sigur ca vrem un barbat care sa ne domine, dar trebuie sa fie in stare, si daca este, atunci probabil ca domina si o droaie de alti barbati ( cere se vor simti frustrati, dar aste e viata, nu e dreapta).
in alta ordine de idei, ce sens ar avea stabilirea genului unei puteri superioare ce e unica, deci nu necesita perpetuare? dar orgoliul masculin n-are limite :D


pai cine a stabilit genul? singura infatisarea cunoscuta de mine ca fiind a lui d-zeu este cea a batranului cu par alb si triunghiul in cap din unele icoane. e imaginea lui zeus....
si de ce esti sigura tu ca pentru a exista perpetuare e nevoie de femeie? daca oare femeia a fost conceptua doar pe pamant pentru ca omul nu avea mijlocul tehnologic de a se inmulti la vremea aia. cum nu il are nici acum. dar daca il va descoperi?


barbatii vor avea o viata foarte trista :))))))
googoodoll
Postat pe 29 Iulie 2009 02:41
Masturbarea, nu a dus la inmultirea speciei.Asa ca s-a folosit , se foloseste si inca se va folosi metoda clasica cu un barbat si o femeie.Sigur, pentru curiosi merge si papusa gonflabila, daca vor sa faca copii din cauciuc.
In ce-l priveste pe Dumnnezeu, acesta va fi asa cum il vedem sau suntem noi.Daca noi suntem nebuni si Dumnezeu isi va face raiul la Voila sau la spitalul 9.
kudika023770
Postat pe 29 Iulie 2009 07:28
io stau si ma sec la creer, daca dumnezeu era o blonda cu sanii mari si plete-n vant, avea oare mai multi iubitori? adica adepti!
ca mie mi-e indiferent cum arata, ma multumesc sa fie ceva acolo in care sa cred!
geo_x
Postat pe 29 Iulie 2009 08:59
De la: geo_x, la data 2009-07-29 08:59:31io stau si ma sec la creer, daca dumnezeu era o blonda cu sanii mari si plete-n vant, avea oare mai multi iubitori? adica adepti!
ca mie mi-e indiferent cum arata, ma multumesc sa fie ceva acolo in care sa cred!


..in cazul acesta cred ca ar fi mai multi barbati credinciosi si mai mute femei pacatoase..sau invidioase...deci nu prea cred ca e ok
blue_moonbutterfly
Postat pe 29 Iulie 2009 09:04
faceau barbatii coada la biserica si deveneau credinciosi peste noapte!
amiiiiiin!
poate asa se explica si faptu' ca 80 % din personalul prezent la biserica e format din babe.




sper ca dumnezeu sa stie de gluma si sa nu ma trazneasca pentru ce-am zis!!
geo_x
Postat pe 29 Iulie 2009 09:27
De la: geo_x, la data 2009-07-29 09:27:33faceau barbatii coada la biserica si deveneau credinciosi peste noapte!
amiiiiiin!
poate asa se explica si faptu' ca 80 % din personalul prezent la biserica e format din babe.




sper ca dumnezeu sa stie de gluma si sa nu ma trazneasca pentru ce-am zis!!



las ca-ti pun eu o vorba buna la "EL"
anybody
Postat pe 29 Iulie 2009 09:32
ah, meriti ceva mai mult decat un pomelnic, pentru asa ceva
geo_x
Postat pe 29 Iulie 2009 09:36
De la: geo_x, la data 2009-07-29 09:36:19ah, meriti ceva mai mult decat un pomelnic, pentru asa ceva


nu te grabi cu pupicurile geo ca s-ar putea sa ajungem amandoi in "iad" la cat de pacatoasa mi-s
anybody
Postat pe 29 Iulie 2009 09:43
:)) e bine sa nu glumim pe chestii de astea.... cateodata pot fi periculoase. din experienta mea stiu 2 lucruri: sa nu glumesti cu d-zeu si sa nu glumesti cu echipa de fotbal favorita a orasului in care esti :))))
si cand am zis experienta am ce spune la partea cu echipa :)
leo_
Postat pe 29 Iulie 2009 11:11
De la: leo_, la data 2009-07-29 11:11:56:)) e bine sa nu glumim pe chestii de astea.... cateodata pot fi periculoase. din experienta mea stiu 2 lucruri: sa nu glumesti cu d-zeu si sa nu glumesti cu echipa de fotbal favorita a orasului in care esti :))))
si cand am zis experienta am ce spune la partea cu echipa :)


ma' leo, crezi ca dumnezeu nu zambeste!!? crezi ca sta tot timpu' incruntat, suparat de grozavia creeata pe pamant?
io am impresia ca duminica se mai desinde si el. intra pe kudika.ro, citeste si hohoteste! ca doar e zi libera.
si mai sunt de parerea ca daca ne facea dupa chipul si asemanarea lui, eram cu toti incruntati.
io cred ca am fost creat duminica
geo_x
Postat pe 29 Iulie 2009 11:40
De la: geo_x, la data 2009-07-29 11:40:24
De la: leo_, la data 2009-07-29 11:11:56:)) e bine sa nu glumim pe chestii de astea.... cateodata pot fi periculoase. din experienta mea stiu 2 lucruri: sa nu glumesti cu d-zeu si sa nu glumesti cu echipa de fotbal favorita a orasului in care esti :))))
si cand am zis experienta am ce spune la partea cu echipa :)


ma' leo, crezi ca dumnezeu nu zambeste!!? crezi ca sta tot timpu' incruntat, suparat de grozavia creeata pe pamant?
io am impresia ca duminica se mai desinde si el. intra pe kudika.ro, citeste si hohoteste! ca doar e zi libera.
si mai sunt de parerea ca daca ne facea dupa chipul si asemanarea lui, eram cu toti incruntati.
io cred ca am fost creat duminica


eu sunt sigur ca am fost creat duminica :) nu man, chestia este ca d-zeu stie de gluma insa sunt unele legi ale naturii/universului pe care nu le controleaza el direct (cum nici noi nu invartim acul de la kilometraj cu mana) si care actioneaza continuu. de exemplu cand faci rau ti se intoarce pur si simplu raul creat ca urmare a unor legi si nu ca urmare a interventiei divine directe. asta explica de ce d-zeu este iertator dar tu tot esti pedepsit
leo_
Postat pe 29 Iulie 2009 11:46
aici sunt nevoit, cu ardoare, sa te contrazic. iar!
de exemplu, io n-am adus in discutie nici o litera sau cuvant din rautate si sincer, habar n-am de ce se intampla cand cineva vrea sa da un exemplu, il da pe cel cu rautatea!
ca un fel de sperietoare! buhuhu!
papa tot, ca de nu te papa babalau! crede ca altfel te trezesti in iad! scrie corect politic, altfel esti pedepsit cu cinci bice la fundulet!(asta-i buna pentru sado-maso!)
nu asta-i dumnezeul pe care-l cunosc, nu prin exemplele negative!
de ce nu putem arata altfel iubirea de dumnezeu/ de ce prin forta?
geo_x
Postat pe 29 Iulie 2009 12:02
De la: geo_x, la data 2009-07-29 12:02:13aici sunt nevoit, cu ardoare, sa te contrazic. iar!
de exemplu, io n-am adus in discutie nici o litera sau cuvant din rautate si sincer, habar n-am de ce se intampla cand cineva vrea sa da un exemplu, il da pe cel cu rautatea!
ca un fel de sperietoare! buhuhu!
papa tot, ca de nu te papa babalau! crede ca altfel te trezesti in iad! scrie corect politic, altfel esti pedepsit cu cinci bice la fundulet!(asta-i buna pentru sado-maso!)
nu asta-i dumnezeul pe care-l cunosc, nu prin exemplele negative!
de ce nu putem arata altfel iubirea de dumnezeu/ de ce prin forta?


nu cred ca m-am facut bine inteles. dumnezeu nu pedepseste si nu recompenseaza. face parte din alt sistem, posibil alt univers. daca ai citit relatarile celor care au fost in moarte clinica, ei au trebuit ca sa ajunga la el sa treaca prin tunelul respectiv (existent in toate cazurile).
deci singura interactiune intre cele doua sisteme e acest tunel. eu nu cred ca d-zeu intervine fizic in lumea asta si nu cred ca a facut-o vreodata.

binele si raul se recompenseaza si se pedepsesc conform unor legi ale naturii pe care abia acum le descoperim timid si noi. am vorbit despre rau pentru ca are forta initiala mai mare decat binele si in general toti oamenii au gandire dualista deci e mai usor de comunicat. in esenta binele si raul nu exista. exista doar cauza si efect. daca dai cu toporul in pom si nu te dai la o parte si iti cade in cap nu s-a intamplat nimic rau ci doar s-a produs un efect ca urmare a legii gravitatiei.
leo_
Postat pe 29 Iulie 2009 13:50
De la: aish, la data 2009-07-28 11:23:09biblia am citit-o....dar lasa biblia ca multe lucruri din ea sunt cam indoielnice.....

Daca lasi biblia, lasi tot...
Incearca un suc.

Postat pe 30 Iulie 2009 12:36
De la: Roco, la data 2009-07-30 12:36:26
De la: aish, la data 2009-07-28 11:23:09biblia am citit-o....dar lasa biblia ca multe lucruri din ea sunt cam indoielnice.....

Daca lasi biblia, lasi tot...
Incearca un suc.


asta ai visat tu aseara nu???....
si ia incearca tu sa nu mai mi te adresezi...
aish
Postat pe 30 Iulie 2009 13:30
e deplasata intrebarea! sexul aici nu i-si are rostul.
pearl_cris
Postat pe 30 Iulie 2009 15:39
banuiesc caci nu ai ajuns acolo unde treuia sa afli aceste amanunte
piper
Postat pe 30 Iulie 2009 15:46
banuiesc caci nu ai ajuns acolo unde treuia sa afli aceste amanunte
piper
Postat pe 30 Iulie 2009 15:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia la distanta.. 40 De la: cristinablackeyes 20 Octombrie 2009 16:11
Fanteziile lui... 19 De la: awesome 27 Iunie 2014 09:51
Ce credeti ca ii innebuneste pe barbati la o femeie? 110 De la: Melek88_88 2 Octombrie 2010 21:30
Va rog sa ma ajutati 14 De la: kudika119944 2 Mai 2010 11:04
STIM DE CE NE IUBESC BARBATII , MA ROG PRESUPUNEM ... DAR NOI DE CE II IUBIM PE EI? DE CE IUBIM BARBATII? 5 De la: kudika059440 6 Octombrie 2009 18:55