Setari Cookie-uri

Dumnezeu - femeie - barbat ???

Pînã sã vãd ce sex are, trebuie sã vãd dacã El existã.
Or pînã acum ºi-a fãcut cu adevãrat simþitã prezenþã doar prin teama indusã de a mã fi îndoit de existenþa Lui...
În general, prin teamã...
L-aº vrea ºi altfel.

Asta presupunînd cã Existã.

Dar dacã nu existã?
Nu trebuie sã fiu pregãtit ºi pentru varianta asta?

Îþi dai seama ce faþã aº face Acolo,sã vãd cã nu e... nimic?


Mircea
Mircea_O
Postat pe 6 Septembrie 2009 20:18
draga, mai ca as baga mana in foc ca esti vreo frustrata de 40-45 de ani,ultimul orgasm (asta daca ai avut vreodata unul) nici nu mai tii minte cand a fost,te trezesti mata si dai vina pe manualul de geografie ca nu iti place rusa.. ia mai ia mata o pauza si bate la alta usa
luckylord
Postat pe 6 Septembrie 2009 20:34
Desigur ca suntem toti creati de Dumnezeu. Numai ca multi pierdem legatura cu EL, devenim nesinceri, de neincredere, chiar periculosi(unii). Barbatii nu mai apara femeile, nu le protejeaza. .Asta-i viata! Probabil am fi mai fericiti daca am trai dupa legile CELUI CE NE-A CREAT ! Da, e o idee utopista. Noi suntem oameni si traim dupa legi umane. De altceva nu suntem in stare! Atunci pe Dumnezeu sa nu-l invinuim!
ange03
Postat pe 6 Septembrie 2009 23:31
Desigur ca suntem toti creati de Dumnezeu. Numai ca multi pierdem legatura cu EL, devenim nesinceri, de neincredere, chiar periculosi(unii). Barbatii nu mai apara femeile, nu le protejeaza. .Asta-i viata! Probabil am fi mai fericiti daca am trai dupa legile CELUI CE NE-A CREAT ! Da, e o idee utopista. Noi suntem oameni si traim dupa legi umane. De altceva nu suntem in stare! Atunci pe Dumnezeu sa nu-l invinuim!
ange03
Postat pe 6 Septembrie 2009 23:31
Dumnezeu ne iubeste pe toti indiferent de cat de pacatosi sau nu suntem, nu el ne vrea raul si nu el ne pedespeste ci noi....ptr ca orice ni se intampla fie negativ sau pozitiv este doar consecinta a faptelor noastre.Cine crede crede, cine nu crede..........dar la sf toti ar trebui sa ne intrebam:daca vei muri astazi unde vom merge iad sau cer? Raspunsul nu e pshihologia, filosofia ci Biblia si Dumnezeu
jeanpierre
Postat pe 7 Septembrie 2009 20:16
De la: jeanpierre, la data 2009-09-07 20:16:18Dumnezeu ne iubeste pe toti indiferent de cat de pacatosi sau nu suntem, nu el ne vrea raul si nu el ne pedespeste ci noi....ptr ca orice ni se intampla fie negativ sau pozitiv este doar consecinta a faptelor noastre.Cine crede crede, cine nu crede..........dar la sf toti ar trebui sa ne intrebam:daca vei muri astazi unde vom merge iad sau cer? Raspunsul nu e pshihologia, filosofia ci Biblia si Dumnezeu


pana la ultima fraza raspunsul a sunat ca poezia unui copil de clasa I, invatata pe de rost pentru serbarea de craciun.
sycorax
Postat pe 8 Septembrie 2009 12:55
De la: sycorax, la data 2009-09-08 12:55:01
De la: jeanpierre, la data 2009-09-07 20:16:18Dumnezeu ne iubeste pe toti indiferent de cat de pacatosi sau nu suntem, nu el ne vrea raul si nu el ne pedespeste ci noi....ptr ca orice ni se intampla fie negativ sau pozitiv este doar consecinta a faptelor noastre.Cine crede crede, cine nu crede..........dar la sf toti ar trebui sa ne intrebam:daca vei muri astazi unde vom merge iad sau cer? Raspunsul nu e pshihologia, filosofia ci Biblia si Dumnezeu


pana la ultima fraza raspunsul a sunat ca poezia unui copil de clasa I, invatata pe de rost pentru serbarea de craciun.



mandra draga daca stii atunci forumul nu-i de tine. Ea a scris f frumos pentru femeile proaste nu destepte ca tine.
Heavenly_angel
Postat pe 8 Septembrie 2009 20:17
De la: Heavenly_angel, la data 2009-09-08 20:17:15
De la: sycorax, la data 2009-09-08 12:55:01
De la: jeanpierre, la data 2009-09-07 20:16:18Dumnezeu ne iubeste pe toti indiferent de cat de pacatosi sau nu suntem, nu el ne vrea raul si nu el ne pedespeste ci noi....ptr ca orice ni se intampla fie negativ sau pozitiv este doar consecinta a faptelor noastre.Cine crede crede, cine nu crede..........dar la sf toti ar trebui sa ne intrebam:daca vei muri astazi unde vom merge iad sau cer? Raspunsul nu e pshihologia, filosofia ci Biblia si Dumnezeu


pana la ultima fraza raspunsul a sunat ca poezia unui copil de clasa I, invatata pe de rost pentru serbarea de craciun.



mandra draga daca stii atunci forumul nu-i de tine. Ea a scris f frumos pentru femeile proaste nu destepte ca tine.


Gura pacatosului adevar graieste
anushkha
Postat pe 8 Septembrie 2009 20:20
De la: kudika002139, la data 2009-07-26 09:01:43
De la: Heavenly_angel, la data 2009-07-26 06:03:52Deci precum toatã lumea îºi exprima pãrerea liber îmi cer permisiunea numai de la buni crestini sa-mi exprim si eu pãrerea liberã ! Deci eu femeie ma creat D-zeu tu lesbi sau drogata tot D-zeu te-a creat pentru ca dacã nu erau si oameni ca tine nu avea cum sa existe oameni ca mine crestini so in alte cuvinte ca de nu era nu se povestea. Scriu pe intelesul tau sa intelegi ca sunt psiholog and i know cum sa mã exprim sa mã intelegi. So ai o problema si inca una grava, fugi la psiholog!!!
Dar iti dam o sansa si acum vorbesc in numele crestinilor... de vrei sa stii de D-zeu e femeie sau barbat,daca exista sau nu, daca El nea creat sau nu... Citeste apocalipsa lui Ioan 16 versetul 15 sa vezi ce D-zeu zice oamenilor ca tine. D-zeu sa te ierte ca nu stii ce faci.


Domnul Isus intra in casele pacatosilor (spre indignarea fariseilor), se aseza la masa lor, le vorbea... dar nu pe tonul tau "superior"... Ce ai inteles tu din mesajul de iubire si toleranta a Mantuitorului?!? Si te mai si lauzi ca esti crestina... Cand i s-a reprosat acest lucru, Domnul Isus a raspuns: "Eu am venit pentru cei bolnavi, nu pentru cei sanatosi". Cu totul altfel ar fi raspuns un crestin adevarat acestui suflet nefericit, lovit, care cauta Lumina in intunericul ce-l inconjoara. Pentru ca exista atata intoleranta, chiar si la cei ce se cred crestini, de aceea este atata suferinta si nefericire in aceasta lume. S-ar putea ca acea nefericita sa fie de fapt mai aproape de Divinitate decat tine !
galina_aceeasi
Postat pe 9 Septembrie 2009 16:56
Nimeni nu trebuie sa se certe cu nimeni pentru ca pana acum nu s-a explicat pe intelesul tuturor fie credinciosi sau nu, urmatoarea remarca: Cine a fost de fata cand Dumnezeu i-a taiat coasta lui Adam si a facut-o pe Eva? Sau cand s-a scris prima data despre aceasta fabulatie daca pe timpul Facerii nu exista scrisul, nu exista nici macar tablitele pe care sa se insemneze evenimentul? Mai apoi au inceput sa apara notari ca Vechiel Testament! Dar cine erau cei care l-au scris? Cine tinuse pana atunci evidenta celor care traiau si cate 800 de ani si mai ales starea lor civila? Azi cand beneficiem de atata tehnica inca se mai fac greseli crase cum ar fi oameni decedati care traiesc si invers. Toata lungimea existentei noastre de la aparitie si pana in prezent sta sub semnul unei forte care echilibreaza raul cu binele sanatatea cu moartea, razboiul cu pacea si asta numai pentru a exista o stabilitate. Cum putem sa dam chip si sex acestei forte care echilibreaza universul? Gandirea mea limitata dar in cunostinta de felul cum s-a dezvoltat omenirea si mai ales cum au evoluat religiile ( in functie de interesele celor care au condus lumea in anumite perioade istorice), cred ca nu trebuie sa ne incarcam cu energie negativa blamand aceasta forta careea i-am zis Dumnezeu! Eu am facut cateva comentarii in alt sit si am vazut rezultatul care m-a pus pe ganduri. Constienta, am reparat totul cu rugaciunea universala intr-o liniste sufleteasca perfecta si mi-am revenit. Deci energiile cu care ne incarcam ne schimba atitudinea fata de ceea ce nu intelegem.


si dacsu)
De la: diana1981, la data 2009-09-06 18:28:56
De la: deka, la data 2009-09-06 16:46:24bravo draga mea! asa se zice!dumnezeu sa te binecuvanteze! adevar grait-ai!!dar da-mi voie sa te corectez putin!femeia si barbatul este una si aceeasi!femeia din barbat se trage! sunt un singur trup bineinteles cu suflete diferite! sufletele lor sunt unite in credinta pentru iisus hristos!dar asa este!ma doare sa vad cum in ziua de azi toti,mai ales noile generatii isi bat joc de sfanta scriptura! pace tie si maica domnului sa te aiba in paza! doamne ajuta!


Prima oara spui ca femeia si barbatul sunt un intreg apoi ca femeia se trage dn barbat !!! Hotaraste-te !! Apropo cand ai vazut tu vreodata un barbat sa nasca !! Eu cred ca e invers, ergo barbatul se trage din femeie !
Si inca ceva , cand am citit mesajul tau parca il auzeam pe popa de la biserica noastra din cartier,de fapt parca auzeam oricare popa.Adica esti atat de imbuibata de textele biblice,evanghelii si alte chestii de gen incat nici macar nu mai ai un limbaj propriu, o atitudine proprie. Parca esti un robotel caruia i-a fost stearsa memoria data de Doamne-Doamne si i-a fost bagat un program de citate si proverbe religioase !! Pacat !!
galina_aceeasi
Postat pe 9 Septembrie 2009 17:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu-l intreba asta! 20 De la: tinna83 6 Decembrie 2009 11:11
Cluburi, abordari, prieteni noi, *recomandare* 43 De la: DayC 17 Ianuarie 2012 17:24
vreau sa imi sterg contullllllllllll 5 De la: mahy33 26 Februarie 2010 22:55
niste pareri va rog... 13 De la: lief 14 Februarie 2008 17:20
care e diferenta dintre a te indragosti si a iubi ? 15 De la: r_girl 20 Mai 2009 13:54