Setari Cookie-uri

merita sa ierti barbatul care inseala?

E in natura barbatului sa-si doreasca mereu ce e in ''curtea vecina' '(si noi femeile ne dorim, dar vointa e mai mare decat dorinta in cazul nostru - no offense boys :) ). Depinde in foarte mare masura de femeia de langa ( nu 100% ce-i e drept) el daca o sa ''sara'' vreodata gardul sau nu .

Umilinta in pat ? Dragii mei, tot ce va face placere amandorura acolo intre 4 pereti ( sau ma rog , pe oriunde se poate :) ), nu e considerata umilinta. Daca nu imi impartasiti parerea, i dont care , judge me for my open mind. Iubiti-va fratilor ca e sanatos si orgasmul e cel mai indicat mod de a elibera hormonii fericirii. Viata-i grea , de ce sa nu zambim si noi din cand in cand? . De ce sa fie oare doar barbatii blamati de instinct animalic? Femeile nu vin si ele din coasta lui Adam?

O femeie care e femeie ( cu cele 3 ''calitati''- o femeie adevarat la recunoaste - doamna in societate, bucatareasa buna si tarfa in pat - old but gold ) stie ca barbatul ei va incerca mereu sa-si gaseasca ''linistea'' oriunde in alta parte decat acasa , daca nu gaseste nicidecum ceva sa-i ''gadile'' orgoliul.

Intrebarea- cat de mult va doriti barbatul de langa voi sa raman langa voi si doar al vostru? Un sfat: char de aveti ceva sa-i reprosati, nu tipati isteric din momentul cand intra pe usa. O mancare calda , un ton al vocii calm , masatii muschii spatelui sa-l ''destindeti'' de stresul care ''pare '' ca planeaza asupra lui si atunci ''atacati'' subiectul, calm si cu tact .... de orice natura ar fi el. Nici un barbat nu va raspunde pozitiv la acuzatii si tot felul de istericale.

Si acum sa n u sariti pe mine, ca ''cine mai are rabdare de asa ceva''? ... sa va spun eu acum: daca ati sarit pasii astia si multi altii in relatia voastra, sa nu va fie cu mirare cand sunteti inselate, parasite , mintite. Daca i-ati facut si totusi omul a ''sarit gardul'' si inca de mai multe ori , atunci e clar ''move on!!!!''.
elena2007s
Postat pe 27 Iulie 2009 10:52
nu toti barbatii inseala, dar daca apuca sa insele o data, va insela mereu.nu trebuie iertat, cum a mai spus cineva de pe forum, isi pierde respectul pentru tine, iar o relatie unde este lipsa de respect pentru celalalt nu are rost. gandeste-te bine la ce hotarare iei!
buburuza09
Postat pe 27 Iulie 2009 11:15
Sfatul meu este sa porti o discutie cu el si sa-l intrebi pe el ce vrea defapt de la tine si de la relatia voastra. Vorbeste deschis cu el si spune-i anume ce te deranjeaza..Eu am trecut prin aceeasi chestie..si la mine "discutzia sincera si deschisa" nu a tinut pentru ca i-am descoperit dupa o scurta perioada o alta "escapada amoroasa"..remediul pentru mine a fost sa-mi vad de viata mea, sa incep o relatie noua, cu un baiat minunat care intr-adevar ma iubeste, tine la mine si face relatia noastra sa fie atat de placuta si frumoasa incat sunt sigura ca nu ar risca-o pentru o aventura...si inca ceva, mama mea mi-a spus ca intotdeauna un barbat care te inseala defapt nu te iubeste cu adevarat..si sa stii ca asa e...
ramona00
Postat pe 27 Iulie 2009 11:21
in general cine inseala o data va insela si a doua si a treia oara si tot asa:)
nu e nicio diferenta intre femei si barbati, e o greseala sa crezi ca daca femeia inseala asta implica niste sentimente
adica daca o tipa vede un tip delicios intr-un club si se culca cu el, nu prea vad unde zace marea de sentimente in toata chestia asta
in orice caz, hotul neprins negustor cinstit
daca-l prinzi o prinzi o data....asteapta-te sa te insele in continuare :)
si daca accepti sa te insele, pai atunci nu te mai plange; ai acceptat sa fii inselata, sanatate, o meriti :)
pana cand ne vom mai plange de propriile decizii ?
cum iti asterni, asa dormi :)
ciocophilia
Postat pe 27 Iulie 2009 11:50
cum adica te respecta daca te inseala?tu intelegi notiunea de respect???
cinderella
Postat pe 27 Iulie 2009 12:06
Deci daca face sex doar cu tine, da' in schimb te rupe-n bataie, atunci e ok, se cheama ca te respecta...
Lucia38
Postat pe 27 Iulie 2009 12:11
daca merita sa iertam sau nu, daca merita sa gasim puterea de a accepta o situatie de acest gen, fie ca suntem femeie sau barbat ... si multi alti de daca ... ?!
DEPINDE DEPINDE de cel sau cea care afla si are certitudinea acestor fapte. Fiecare om decide, alege si intentioneaza, cel putin, sa mearga mai departe cu dramul de optimism si speranta ca EL sau EA va ajunge sa sa simta implinit/implinita. Fiecare om va avea propriile sale justificari, va gasi scuze si va jongla cu diverse elemente si toate astea numai pentru a-si creea acel confort minim necesar alimentarii aparentelor unei vieti normale, frumoase si chiar corecte!
DEPINDE - putem sa renuntam la ceva anume sau nu putem; cat de mult primeaza interesul de a mai acorda o a doua sansa, sau chiar o a treia si etc.; cat de adaptabili suntem dupa ce luam o decizie in acest sens; cat de mult ne este frica de acea " frica de singuratate"; cat de mult conteaza aparentele sociale; cat de mult credem si avem incredere in fiecare dintre noi; si aici ar mai fi multe completari de facut ... iar, numai intr-un final, poate sa mai apara si intrebarea: cat de mult iubim pe cel sau cea care ne-a inselat sau cat mai iubim sau daca mai putem iubi ... si daca iubirea isi mai are ratiunea aici; pe ce s-a bazat decizia noastra de a intra intr-o relatie cu acel om, am contribuit cumva, am neglijat cumva principiul de baza: o carte chiar daca este deschisa, trebuie sa o facem sa poata fi citita printre randuri si mereu cu dorinta si interesul si nerebdarea de a mai da o pagina ... ? ...

Omul ca si fiinta rudimentara, la baza sa genetica, are acel 'basic instinct', capabil sa iasa la suprafata in diverse forme, reactii si situatii conjuncturale, tot ce urmeaza ramane strict legat de fiecare individualitate, cu tot amalgamul de mostenire genetica si educatie, principii morale si psihologice.

Sa iertam sau sa nu iertam ? " This is the question! "
Daca cineva inseala, fie ca o face cu multa atentie si discretie, fie mai cu nepasare fata de consecinte si considera ca acest stil de viata il face sa se simta intr-un fel sau in altul implinit ( chiar daca nu are educatia si cultura necesara sa reflecteze intr-un mod mai profund asupra propriilor sale actiuni sau motive ), deci, daca cineva inseala ... o va face din nou, chiar si dupa pauze de ani de zile, va gasi motivele si justificarile de a o face...
Ne putem asuma acest risc? Si daca iertam totusi, putem sa acceptam posibilitatea ca o vom face si noi, asa, macar o data, pt ca sa fim impacati cu sentimentul de egalitate ? Ne dorim asa ceva? Ne dorim o astfel de 'stabilitate' ? Daca da, atunci vom ierta si poate vom fi iertati ...
Daca nu, merita sa mergem mai departe, cu acel gand ca si acel sau acea jumatate a noastra, este undeva si ca, daca vom face alegerile potrivite si le vom face cu intelepciune, vom avea parte de acea implinire si completare, pe care cu totii ne-o dorim.


iulia_iulia
Postat pe 27 Iulie 2009 12:56
De la: miha2911, la data 2009-07-26 13:44:26mda..........a gresi e omeneste.........a persevera e diabolic.........in concluzie, fiind la a treia greseala......hai sa nu vorbim de respect, iubire si alte lucruri frumoase care vin din partea lui. In ceea ce te priveste, respectul tau de sine e inexistent. Vina e si a ta.........ce ai schimbat dupa ce ai aflat de prima abatere?Eu cred ca nimik.........desi trebuia......in atitudinea ta. Acum ai doua alternative: schimba atitudinea ori barbatul


ai f mare dreptate....si sper ca si autoarea topicului sa ia aminte la acest sfat.
CERALYNA
Postat pe 27 Iulie 2009 17:29
De la: elena2007s, la data 2009-07-27 10:52:35E in natura barbatului sa-si doreasca mereu ce e in ''curtea vecina' '(si noi femeile ne dorim, dar vointa e mai mare decat dorinta in cazul nostru - no offense boys :) ). Depinde in foarte mare masura de femeia de langa ( nu 100% ce-i e drept) el daca o sa ''sara'' vreodata gardul sau nu .

Umilinta in pat ? Dragii mei, tot ce va face placere amandorura acolo intre 4 pereti ( sau ma rog , pe oriunde se poate :) ), nu e considerata umilinta. Daca nu imi impartasiti parerea, i dont care , judge me for my open mind. Iubiti-va fratilor ca e sanatos si orgasmul e cel mai indicat mod de a elibera hormonii fericirii. Viata-i grea , de ce sa nu zambim si noi din cand in cand? . De ce sa fie oare doar barbatii blamati de instinct animalic? Femeile nu vin si ele din coasta lui Adam?

O femeie care e femeie ( cu cele 3 ''calitati''- o femeie adevarat la recunoaste - doamna in societate, bucatareasa buna si tarfa in pat - old but gold ) stie ca barbatul ei va incerca mereu sa-si gaseasca ''linistea'' oriunde in alta parte decat acasa , daca nu gaseste nicidecum ceva sa-i ''gadile'' orgoliul.

Intrebarea- cat de mult va doriti barbatul de langa voi sa raman langa voi si doar al vostru? Un sfat: char de aveti ceva sa-i reprosati, nu tipati isteric din momentul cand intra pe usa. O mancare calda , un ton al vocii calm , masatii muschii spatelui sa-l ''destindeti'' de stresul care ''pare '' ca planeaza asupra lui si atunci ''atacati'' subiectul, calm si cu tact .... de orice natura ar fi el. Nici un barbat nu va raspunde pozitiv la acuzatii si tot felul de istericale.

Si acum sa n u sariti pe mine, ca ''cine mai are rabdare de asa ceva''? ... sa va spun eu acum: daca ati sarit pasii astia si multi altii in relatia voastra, sa nu va fie cu mirare cand sunteti inselate, parasite , mintite. Daca i-ati facut si totusi omul a ''sarit gardul'' si inca de mai multe ori , atunci e clar ''move on!!!!''.

acest lucru l-am invatat si eu din anii care au urmat primului an de casnicie. stiti si voi cum e in primul an de casnicie ....mierea de cum deschizi butoiul...dar mai vine si pasul urmator cand incepi sa dai si de stratul urmator... ... ei de aici incepi sa inveti ce inseamna intr-adevar casnicia, pentru noi dragi doamne : "doamna in societate, bucatareasa buna si tarfa in pat" .
CERALYNA
Postat pe 27 Iulie 2009 17:41
De la: MarseVintila, la data 2009-07-09 09:47:24
De la: kudika050099, la data 2009-07-09 09:27:18Fetitele astea cred ca pot schimba barbatii..

NOI facem cum vrem si mi se pare normla sa acceptati cate o greseala. Daca nu ok.

SA:L DEA AFARA DIN CASA? Mai fetitze, da e casa ei? SI daca e a ei, ar trebui atunci sa-i dea si banii cheltuiti cu ea...stupid girls



Stupid esti tu :-j PATETIC CHIAR!!! ar trebui sa mi se para NORMAL sa accept cate o greseala??? DA! Ai dreptate....accept...cand uita sa-mi mai aduca cate o floare, accept cand isi mai pierde firea si se rasteste la mine, accept cand mai face o bauta cu baietii si vine matol acasa....astea sunt greseli, da, intr-adevar, accept si trec peste. Dar sa accept sa ma insele??? Sa stiu ca s-a dus si s-a culcat cu ALTA???Si eu sa ACCEPT??? Ca deh....asa-s barbatii ??? Si el sa tot repete, ca daca l-am iertat o data, o voi mai face si a 2-a oara...si a 3-a... Cred ca ai luat-o pe ulei asa...de dimineata....

DOAMNEEE !!! Nu-mi vine sa cred ce debiteaza mintea unor barbati.... se cred asa UNICI...de parca n-am putea trai fara ei....de parca daca ma inseala unul, n-as putea sa-l scuip intre ochi si sa-i mai zic si marsh in mortii ma-tii ! N-as putea...sincer... :-j
ella_tody
Postat pe 27 Iulie 2009 18:39
oricat mi as iubi sotul,dar daca m ar insela,nu cred k as putea sa i iert greseala,sub nici o forma.daca ma iubeste ,nu ma inseala.ai mare dreptate in ceea ce spui!
ella_tody
Postat pe 27 Iulie 2009 18:42
De la: kudika049663, la data 2009-07-08 02:35:46ma refer la o placere a unora de a umili in timp ce fac sex, care acasa nu ii ste acceptata si nici nu concepe el sa faca asa ceva cu femeia care o iubeste, pe partea asta l-am inteles


inteleg ca nu va potriviti la partea sexuala. pai ai de ales, ori cauti unul cu care te potrivesti, ori ii accepti magariile.
DayC
Postat pe 27 Iulie 2009 19:39
Ce usor e sa dam vina pe ceilalti in loc sa tragem mai mult la raspundere pe cel /cea de langa noi.Parerea mea e ca daca nici o femeie nu ar mai ierta atunci cand sunt inselate,si nici o femeie nu ar mai accepta sa fie amante...nu am mai suferi asa de mult si ar exista mai putine cazuri de tradare.
Barbatii inseala pentru ca sunt iertati!Pentru ca oricum ""tot la mine se intoarce""(cum se spune parca)
vaduvasimona
Postat pe 27 Iulie 2009 22:32
ma scuzati am facut o mica greseala de gramatica.....vroiam sa scriu"si daca nici o femeie nu ar mai accepta sa fie amanta"
vaduvasimona
Postat pe 27 Iulie 2009 22:33
De la: , la data 2009-07-09 10:12:08Kudika ai procedat ok parerea mea.. acum vii si ceri sfaturi de la niste intepate care n-au nici experienta si isi varsa frustrarea pe forum.

Logic ca toate o sa iti spuna sa-i dai papucii. Pacat ca :putereea" lor feminina se rezuma la sfaturi de 2 lei

offfff....pacat ca puterea ta masculina se rezuma la sfaturi de 1 leu, nu de 2......mare pacat......
mkdisk
Postat pe 28 Iulie 2009 08:14
De la: DayC, la data 2009-07-27 19:39:07
De la: kudika049663, la data 2009-07-08 02:35:46ma refer la o placere a unora de a umili in timp ce fac sex, care acasa nu ii ste acceptata si nici nu concepe el sa faca asa ceva cu femeia care o iubeste, pe partea asta l-am inteles


inteleg ca nu va potriviti la partea sexuala. pai ai de ales, ori cauti unul cu care te potrivesti, ori ii accepti magariile.

sa inteleg ca are dubla personalitate? nu se poate! ori sunteti pe aceasi lungime de unda in toate lucrurile, ori fiecare pe drumul lui.dedublari din astea sunt cam...ciudatele.parerea mea cel putin. daca tu nu esti de acord cu anumite practici sexuale ale lui, nu e normal sa se duca la altele sa si le satisfaca. daca tie nu iti plac, nu e o rusine sa spui NU.daca intr-adevar te iubeste o sa ajungeti la un compromis.daca nu...se duce la altele si baga motiv ca nu il satisfaci....tie iti place asa ceva?asta nu e parteneriat, nu e relatie ca lumea. nu stiu cat de bine comunicati voi....stii cum se zice, prietenia, comunicarea intre parteneri poate salva niste situatii din astea.
mkdisk
Postat pe 28 Iulie 2009 08:26
foarte corect.imi place raspunsul tau .



Laura
kudika039595
Postat pe 28 Iulie 2009 14:39
facand abstractie de cazul prezentat de persoana care a deschis topicul, unde, clar, NU AS IERTA, in general, la intrebarea pusa as zice ca DEPINDE.de situatie, de felul cum s-a produs...de caracterul lui i de relatia de prietenie dintre noi.si mai depinde daca el este sincer.ca daca umbla cu minciuni, sansele sa fie iertat sunt mult mai mici.... nu am fost pusa in asemene situatie ca sa stiu CE as face
mkdisk
Postat pe 28 Iulie 2009 15:50
dar...clar, ceva ar scartai dupa aceea.....
mkdisk
Postat pe 28 Iulie 2009 15:52
De la: buburuza09, la data 2009-07-27 11:15:22nu toti barbatii inseala, dar daca apuca sa insele o data, va insela mereu.nu trebuie iertat, cum a mai spus cineva de pe forum, isi pierde respectul pentru tine, iar o relatie unde este lipsa de respect pentru celalalt nu are rost. gandeste-te bine la ce hotarare iei!


poate ca da..poate ca nu...eu am trecut pe acolo..si l'am iertat ..dar numai dupa ce am facut niste lucruri frumusele tare .. si in plus....l'am inselat si eu... eram chit...acum stie ..dak mai are tupeu sa ma insele...il insel si eu.. sa vedem dak ii place....

dar bineinteles... CARE E PROSTU SA II CONVINA ??

asa ca acum....e barbatul perfect !! daca stii cum sa il educi...nu te mai inseala mai buburuzo !!
lilutza09
Postat pe 28 Iulie 2009 16:11
si eu am fost inselata si sunt inca cu el...dupa un an de despartire....nu e bn ce am facut adica ca m-am impacat cu el....stiu dar sincer nu ma vad cu altul....si pt ca am o fetita cu el....
amelia_cristina
Postat pe 30 Iulie 2009 15:00
Ma tot chinui sa aflu care e mecanismuldin creerasul lor care ii determina sa insela si iata ce am aflat:

Ce determina barbatii sa ne insele? Celelalte femei atractive si disponibile din preajma lor? Sexul nesatisfacator? Fuga de insingurare, chiar in cuplu? Da, toate acestea, plus alte motive fac multi barbati sa fuga de langa iubitele lor spre alte pretendente. Va putem da o serie de exemple de motive ale inselarii partenerei.

# Din razbunare

Se poate intampla cand barbatul in cauza o suspecteaza sau chiar are certitudinea ca iubita lui flirteaza si cu alti barbati sau il inseala deja. Pana si pastrarea legaturii cu un fost iubit ii poate declansa o asemenea reactie.

# Cand atractia fizica inceteaza sa mai existe intre cei doi

Motiv primordial si in fata caruia nu exista antidot, cel mai des ducand la ruptura definitiva.

# Cand ea este mai mult absenta

Partenerul ei incepe sa se simta tot mai singur, si fizic si emotional, si se gandeste ca merita "o inlocuire temporara" a celei care-si lasa locul de langa el, mereu vacant. Aceste relatii cu lungi absente duc la despartire deseori.

# Cand el are impresia ca dedicandu-i ei tot pierde multe alte lucruri interesante din partea altor femei

Este cazul unor "relatii la distanta" sau, din contra, a celor sufocante, in care ea incearca sa-i acapareze tot timpul si energiile. Atunci lumea din jur devine brusc mai interesanta decat existenta proprie, prea previzibila si monotona. Tentatia de a gasi si alte aventuri este foarte mare si de multe ori satisfacuta.

# Cand cei doi sunt prea diferiti, emotional sau caracterial

Implicit vine si clipa cand apare o alta persoana feminina mult mai potrivita lui, langaea el sm tindu-se mai implinit. Chiar daca nu rupe relatia anterioara pe loc totusi ea are putine sanse de a supravietui in fata unei alteia noi, care-l implineste.

# Cand sunt prea multe contradictii si certuri intre parteneri

Este firesc ca amandoi sa oboseasca si sa se simta tensionati, nervosi si nemultumiti. Fiecare va fi mult mai fericit gasind pe cineva potrivit, cu care se va putea intelege mai bine.

# El simte nevoia sa fie apreciat si sa-i cresca stima de sine

Cand o femeie deosebita, inteligenta si sexy il abordeaza, orice barbat se simte nu doar flatat ci si atras de ea. In cazul in care "jocul" continua el devine mai sigur pe sine si reactioneaza pozitiv la semnalele ei de interes fata de el. E posibil sa nu fie deact un flirt fara urmari sau o aventura pasagera, totusi lui ii va da o deosebita satisfactie sa se vada apreciat.

# Pentru a-si trai fanteziile

Tentatia acestora e foarte mare, iar cand cineva pare persoana potrivita indeplinirii acestora, se poate ca el sa nu reziste si sa-si tradeze partenera fie si numai pentru o singura data doar cat sa experimenteze unele din dorintele ascunse.

Nu sunt acestea toate motivele pentru care barbatii isi inseala iubitele, sotiile sau partenerele mai mult sau mai putin stabile. Dar va puteti face o idee despre universul masculin si modul in care lucrurile actioneaza in el, citind cateva asemenea motive.

In aceasta situatie veti fi "puse in garda" si pregatite pentru a face fata sau a ocoli asemenea situatii care ne ranesc, si anume acelea in care suntem inselate.


ce zicetii par plauzibile motivele astea ?

Postat pe 30 Iulie 2009 15:32
Ai dreptate,cred ca ai cuprins o buna parte din motive si cu siguranta lista poate continua!!!!
vaduvasimona
Postat pe 30 Iulie 2009 18:19
Sunt dupa o noapte de nesomn,de intrebari fara raspuns....avand sufletul facut praf.Anul acesta,pe 29 decembrie trebuia sa aniversam 18 ani de la casatorie....Sotul m-a inselat de mai multe ori in decursul anilor,dar,de fiecare data imi jura ca nu se va mai intampla.Mi-am spus intotdeauna ca sotul fiind pilot are manifestari,cateodata,mai ciudate...Am trecut cu vederea,ani in sir,multe....M-am gandit si la faptul ca avem un baiat-care nu vroiam sa sufere.Sotul meu face naveta-saptamanal-Iasi-Suceava.Ce s-a intamplat aseara a pus capac peste absolut tot...dar sunt convinsa ca s-a intamplat deoarece asa a vrut Dumnezeu.L-am sunat de foarte multe ori,dar nu mi-a raspuns.La un moment dat,nu stiu ce s-a intamplat de s-a atins telefonul lui.....si am inceput sa aud in ambient o muzica data la maxim si o hilizeala in doi.Dama radea precum o prostituata de pe centura.Telefonul a stat asa pret de jumatate de ora,timp in care sotul ambala masina de ziceam ca-i la curse,iar dama se hilizea impreuna cu el.La un moment dat,sotul meu a inceput sa foloseasca niste cuvinte obscene,pe care acasa niciodata nu le-a folosit-desigur era si sub influienta bauturilor alcoolice.Tot acest ambient l-a auzit si fiul meu,care in august implineste 18 ani....Nu am putut sa dormim toata noaptea...nici eu,nici fiul meu.Desigur ca in dimineata asta ,sotul meu a negat tot.Presupun ca aceste convorbiri se stocheaza undeva...si daca va fi nevoie se vor putea cere.Acesta este cadoul pe care ni l-a putut face pentru majoratul baiatului nostru.Ce ma sfatuiti,oameni buni?Sunt cu sufletul facut ferfenita.....
kudika056125
Postat pe 31 Iulie 2009 08:10
De la: kudika056125, la data 2009-07-31 08:10:48Sunt dupa o noapte de nesomn,de intrebari fara raspuns....avand sufletul facut praf.Anul acesta,pe 29 decembrie trebuia sa aniversam 18 ani de la casatorie....Sotul m-a inselat de mai multe ori in decursul anilor,dar,de fiecare data imi jura ca nu se va mai intampla.Mi-am spus intotdeauna ca sotul fiind pilot are manifestari,cateodata,mai ciudate...Am trecut cu vederea,ani in sir,multe....M-am gandit si la faptul ca avem un baiat-care nu vroiam sa sufere.Sotul meu face naveta-saptamanal-Iasi-Suceava.Ce s-a intamplat aseara a pus capac peste absolut tot...dar sunt convinsa ca s-a intamplat deoarece asa a vrut Dumnezeu.L-am sunat de foarte multe ori,dar nu mi-a raspuns.La un moment dat,nu stiu ce s-a intamplat de s-a atins telefonul lui.....si am inceput sa aud in ambient o muzica data la maxim si o hilizeala in doi.Dama radea precum o prostituata de pe centura.Telefonul a stat asa pret de jumatate de ora,timp in care sotul ambala masina de ziceam ca-i la curse,iar dama se hilizea impreuna cu el.La un moment dat,sotul meu a inceput sa foloseasca niste cuvinte obscene,pe care acasa niciodata nu le-a folosit-desigur era si sub influienta bauturilor alcoolice.Tot acest ambient l-a auzit si fiul meu,care in august implineste 18 ani....Nu am putut sa dormim toata noaptea...nici eu,nici fiul meu.Desigur ca in dimineata asta ,sotul meu a negat tot.Presupun ca aceste convorbiri se stocheaza undeva...si daca va fi nevoie se vor putea cere.Acesta este cadoul pe care ni l-a putut face pentru majoratul baiatului nostru.Ce ma sfatuiti,oameni buni?Sunt cu sufletul facut ferfenita.....


Imi pare nespus de rau pentru tine... pentru fiul tau. Ceri un sfat.... dar... totusi, tu ce-ti doresti cu adevarat? Doar tata la copil? Il are deja.. e trecut in certificatul de nastere... Pentru tine, de acum incolo.. iti mai doresti ceva? Doar tu poti hotari ce trebuie sa faci... indiferent ce sfaturi vei primi aici.
Pentru unele femei.. exista un moment in viata .. cind totul se opreste in loc, devine peste noapte trecut... si viata reincepe. Pentru altele.. acest moment nu vine niciodata...
Cu siguranta, de vei ierta din nou... vei inchide in sufletul tau si aceasta intamplare. Ca si fiul tau.. Va deveni tabu intre voi. Si el va invata o lectie... nu foarte buna despre viata si cuplu.
rashela
Postat pe 31 Iulie 2009 08:53
De la: kudika056125, la data 2009-07-31 08:10:48Sunt dupa o noapte de nesomn,de intrebari fara raspuns....avand sufletul facut praf.Anul acesta,pe 29 decembrie trebuia sa aniversam 18 ani de la casatorie....Sotul m-a inselat de mai multe ori in decursul anilor,dar,de fiecare data imi jura ca nu se va mai intampla.Mi-am spus intotdeauna ca sotul fiind pilot are manifestari,cateodata,mai ciudate...Am trecut cu vederea,ani in sir,multe....M-am gandit si la faptul ca avem un baiat-care nu vroiam sa sufere.Sotul meu face naveta-saptamanal-Iasi-Suceava.Ce s-a intamplat aseara a pus capac peste absolut tot...dar sunt convinsa ca s-a intamplat deoarece asa a vrut Dumnezeu.L-am sunat de foarte multe ori,dar nu mi-a raspuns.La un moment dat,nu stiu ce s-a intamplat de s-a atins telefonul lui.....si am inceput sa aud in ambient o muzica data la maxim si o hilizeala in doi.Dama radea precum o prostituata de pe centura.Telefonul a stat asa pret de jumatate de ora,timp in care sotul ambala masina de ziceam ca-i la curse,iar dama se hilizea impreuna cu el.La un moment dat,sotul meu a inceput sa foloseasca niste cuvinte obscene,pe care acasa niciodata nu le-a folosit-desigur era si sub influienta bauturilor alcoolice.Tot acest ambient l-a auzit si fiul meu,care in august implineste 18 ani....Nu am putut sa dormim toata noaptea...nici eu,nici fiul meu.Desigur ca in dimineata asta ,sotul meu a negat tot.Presupun ca aceste convorbiri se stocheaza undeva...si daca va fi nevoie se vor putea cere.Acesta este cadoul pe care ni l-a putut face pentru majoratul baiatului nostru.Ce ma sfatuiti,oameni buni?Sunt cu sufletul facut ferfenita.....


Ar fi usor sa spun ca majoritatea "lasa-l ,ti-a facut destule".mai greu e de facut.sunt ani incare ai investit suflet si energie poate peste puterile tale de multe ori si o despartire nu-i recupereaza si nici satisfactie nu-ti aduce.Poate doar o mare usurare dar si dezamagirea ca toate eforturile tale au fost in van.Ar trebui zic eu sa iei o hotarare impreuna cu fiul tau,dar inainte de asta pune in balanta lucrurile bune pe care le-a facut el pentru tine in anii astia si pe cele rele.Daca primeaza cele rele arunca-l ca pe o masea stricata.E un exemplu negativ si pentru fiul tau care pe viitor ar putea fi influentat de comportamentul tatalui si nefericit in relatiile lui viitoare.multa putere si vointa iti urez si niciodata nu e tarziu sa-ti faci viata mai buna.

Postat pe 31 Iulie 2009 09:37
Va multumesc din suflet pentru randurile scrise......Chiar am nevoie de cat mai multe sfaturi pentru a lua ce-i mai bun din fiecare.In mine se da o lupta crunta intre bine si rau,intre adevar si minciuna,intre iubire si ura......Daca nu ar fi existat fiul meu,probabil,lucrurile ar fi fost mult mai simple.Sper ca Dumnezeu sa-mi calauzesca pasii si sa-mi limpezeasca mintea......
kudika056125
Postat pe 2 August 2009 15:58
Pana acum o saptamana puteam sa bag mana in foc pentru barbatu de langa mine....
o relatie de trei ani perfecta fara certuri si planuri impreuna,ba chiar un bebe...o relatie care si acum e la fel...credeti-ma toata lumea si-ar dori sa fie iubite cum sunt eu.
Numai ca el lucreza la mare intr-un club destul de cunoscut,care pe perioada verii s-a deschis acolo si unul din telefoane i s-a stricat,mai exact touch screen-ul. Mi l-a trimis printr-un prieten sa-l duc la garantie. Inainte de al duce, eu, care niciodata nu am umblat in tel lui l-am deschis si surpriza...a mers touch-ul 2 min,atat cat sa citesc mesajele din telefon...nu doresc nimanui sa traiasca senzatia aceea...
Mesaje de la o domnisoara daca pot sa-i spun asa...ceva de genul ca nu intelege de ce se poarta asa ca de ce sunt eu asa importanta???si ca ea se ganeste non stop la el...Singurul lui raspuns catre ea a fost un simplu..."scuteste-ma."...Sunt convinsa ca doar si-a facut treaba cu ea si a si uitat.
L-am sunat si l-am intrebat de ele,eram disperata nu-mi venea sa cred...si mi-a inchis telefonul si nu m-a mai sunat decat peste 2 ore si ceva sa ma intrebe daca am ajuns acasa(la noi)...era in bucuresti...
A intrat in casa si a inceput sa ma sarute si sa-mi spuna ca ma iubeste ca sunt cel mai frumos lucru care i s-a intamplat si ca ar innebuni daca m-ar pierde..Atat...Si l-am iertat,dar am si uitat.
Daca il iubiti cu adevarat si merita,iertati-l dar nu-i reprosati niciodata(va aprecia mai mult).
kudik_pitik
Postat pe 2 August 2009 17:24
E o vorba in popor,care spune ca atunci cand te amesteci cu porcii,sigur vei fi mancat de ei!!!!!!!!!!!!!!!!!!! acceptii ca te inseala,incerci sa-i gasesti scuze..............ce mai urmeaza?Sa ajungi tu singura la concluzia ca " EL CEL CARE TE IUBESTE,TE RASFATA,ITI FACE TOATE PLACERILE - E PLIN DE CALITATI",te inseala ptr.ca TU ESTI DE VINA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E cea mai buna explicatie ! Ce mai urmeaza ?Va casatoriti?Faceti copii?devii din ce in ce mai suspicioasa..................angajezi detectivi particulari sa-l urmareasca?sau mai rau! stai acasa,te plafonezi,numai si numai ca sa ai timp sa-l urmaresti si eventual sa-l stopezi de la alte relatii!Daca ai vreun pic de respect de sine.....................lasa-l fato cu aventurile lui cu tot(Care sigur vor mai fi,multe,multe,multe!) Bafta si minte!
Cristtyn
Postat pe 3 August 2009 10:09
E mao grav daca este un nenorocit care te bate si iti vorbeste urat...
atunci nu merita nici o privire...
Voi ierta o singura data,am facut-o deja,daca se mai intampla nu mai iert ,poate fi cel mai perfect barbat din lume...
Oricine merita a doua sansa...nu mai fiti asa transante...
kudik_pitik
Postat pe 3 August 2009 11:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire in exil de Donna V 1 De la: vivacedonna 10 Decembrie 2011 10:11
ajutati-ma 8 De la: miss_darine 6 Ianuarie 2010 18:44
mai merita osteneala? 36 De la: Boca 26 Ianuarie 2010 09:47
ce sunt?o scurtatura de a ajunge la prietena mea cea mai buna? 14 De la: ella_tody 25 August 2009 09:36
cata incredere poti avea intr-un barbat...? 71 De la: camelyta_camy 20 Iulie 2010 01:02