Setari Cookie-uri

ce parere aveti despre islamism si traditile lor

Este adevarat,sunt fel si fel de oamenii,care ar trebuii sa nu mai traiasca pe acest pamant,dar nu toti si cand zic toti ma refer la absolut toti,sunt cum spune'ti.Si eu am vorbit frumos cu tine,si am precizat de dinainte,ca nu vreau sa ma cert cu nimeni,si sa fac schimb de replici,si tu " gagicuta"si am vazut ca ai stiut sa respunzi la intrebare deci nu este"nu stiu ce".Oamenii,din partea mea puteti sa urati islamul,vreau doar sa va spun ca nu toti sunt la fel.daca nu as trai in mediul in care traiesc,probabil si eu aveam aceias parere despre islam,poate chiaro parere mai groaznica,.ma minunez cand vad ce arata la televizor,pe net,si nu-mi vine sa cred,dar oamenii au diferite mentalitati.
sevghy
Postat pe 30 August 2009 21:01
ii respect pe musulmanii si pe arabi ptr unele si ii detest ptr altele. Dezvoltand: ii respect ptr ceea ce sunt ca si soti sau tati, cata grija si respect au ptr institutia familiei si cat de sfinte sunt ptr ei legaturile de sange (parinti - carora le poata o viata un respect deosebit, frati - de care, chiar daca nu se vad cu anii sau o viata, sunt foarte apropiati datorita mijloacelor technologice moderne, si alte rude apropiate) si nu in ultimul rand ptr religiozitatea de care dau dovada (nu ma refer aici nici la habotnici si nici la indoctrinati, ci la muritorii de rand). Le detest ipocrizia! Sunt oameni si ei, si automat gresesc voit sau nu, dar faptul ca nu au coloana verticala de-a o recunoaste fatis si aici fac referire stricta la alcool sau relatiile extraconjugale, ma dezgusta. Daca tot pozezi in familistul perfect, comporta-te nene ca atare, daca nu, recunoaste deschis ca ai si tu micile tale scapari, dar ptr ei frica de oprobiu public este mai presus de orice, cred ca mai presus de frica de Allah chiar Twisted Evil
Foarte putini au mai mult de o sotie, si culmea Twisted Evil in cele mai multe dintre cazuri aceasta este europeanca crestina, care isi schimba religia doar ca sa se poata casatori cu individu' Evil or Very Mad in urma unei eventuale sarcini (voite sau nu - in majoritatea cazurilor acesta este cel mai sigur mod ca vor fi luate in casatorie Evil or Very Mad ). Urasc santajul, indiferent de forma, si ma scoate din minti la culme ca multe (mult prea multe) dintre compatrioatele noastre recurg la aceasta. Evil or Very Mad
Aphrodite
Postat pe 30 August 2009 21:09
De la: Kathara, la data 2009-08-07 12:35:54Ia lumineaza-ma tu! Ce-i aia o metafora?

METAFORA ?TREBUIE SA STUDIEZI INCA pushtulica ...ceva asemanator metafiizicii sau numerologieii
www_
Postat pe 30 August 2009 22:10
De la: www_, la data 2009-08-30 22:10:45
De la: Kathara, la data 2009-08-07 12:35:54Ia lumineaza-ma tu! Ce-i aia o metafora?

METAFORA ?TREBUIE SA STUDIEZI INCA pushtulica ...ceva asemanator metafiizicii sau numerologieii


Bre, mai pune mana pe o gramatica inainte de toate. Nu ti-ar strica, dar chiar deloc. Aferim, aferim!
Kathara
Postat pe 30 August 2009 22:12
De la: Kathara, la data 2009-08-30 20:56:01
De la: un_barbat_ca_multi_altii, la data 2009-08-30 19:39:51arbii musulmani sau nemusulmani=acelasi drac


Te inseli, arabii nemusulmani pe care ii stiu eu sunt si cei mai mari opozanti ai islamului, pentru ei msusulmanii sunt cam cum sunt tiganii pe la noi.


asta denota faptul ca ,ori nu stii nimik ,ori esti prost(a) de bubui
www_
Postat pe 30 August 2009 22:13
ce ti se pare atat de groaznic la femeile musulmane? crede-ma k sunt mult mai respectate si au si mult mai multe drepturi... acum depinde si de femeie cat de multe stie ca sa-si poata cere drepturile ... nu va uitati la romancele care s-au maritat cu arabi si s-au imbrobodit si au trecut la islam doar de dragul unui barbat.... religia presupune mai mult de atat .... daca chiar v-ar interesa nu despre islam neaparat dar asa despre religiile lumii pt cultura voastra ati pune mana si citii nu ati apleca urechea la toate povestile
sussita
Postat pe 31 August 2009 11:35
.. pai cand aud de Islam, vad un mahomed istoric, care a varsat singele nenumarator oameni...si cam tot asta fac si admiratorii lui... Vad filmul : "nu fara fica mea", femei batute, spanzurate din motive aberante, terorism, violentza, talharii, crime... vad ceva ce seamana foarte bine cu iadul.... oameni inlantzuitzi, posedatzi de frica, foarte limitatzi in gandire si traire, reguli stricte si amenintzare globala impotriva libertatzii intregii umanitatzi .... cam asta-i ceea ce-mi transmite cuvantul islam....
denis_3d25
Postat pe 31 August 2009 13:41
nu exista vreun pasaj care sa indemne la violente de o asemenea cruzime impotriva femeilor/consoartelor.
De cele mai multe ori oamenii au interpretat si au deviat dogmele si preceptele religioase dupa cum le-a fost interesul meschin si pamantesc…
In unele zone cu populatie majoritar de religie islamica , preceptele si invataturile islamice au fost deformate (chiar in proportie de 80-90%) de catre cutumma din perioada preislamica si chiar datorita influentelor provenite de la cei apartinand unor religii mai vechi … cu care acestia au intrat in contact dealungul timpului sub diverse forme.

Lapidarea femeilor vinovate in religia mozaica…
Crimele inchizitiei (femei arse pe rug sau ucise cu pietre sub diferite acuzatii)…
Crimele cruciatilor …
Violentele,abuzurile si crimele hindusilor impotriva femeilor …

Un musulman adevarat nu ar face niciodata asa ceva…

In discursul sau de adio la ‘Arafah, profetul(pacea fie asupra sa) a spus: “O, oameni buni, sotiile voastre au anumite drepturi asupra voastra si voi aveti anumite drepturi asupra lor. Purtati-va bine cu ele si fiti buni cu ele, pentru ca ele sunt partenerele sprijinul vostru.”
Profetul a mai spus: “Cel mai bun dintre voi este cel mai bun fata de sotia sa.”
Islamul permite unei femei maritate non-musulmane sa-si pastreze propria religie, iar sotul nu se poate amesteca In aceasta libertate. Acest lucru este aplicabil femeilor crestine si evreice casatorite cu soti musulmani.

…si ar mai fi multe de scris despre adevaratul statut al femeii in Islam.
Intradevar trebuie luptat pentru ca acele abuzuri si crime sa inceteze si cei vinovati sa plateasca intr-un fel sau altul. Insa este foarte greu , mai ales atunci cand nu se lupta cu adevarat pentru a eradica aceste crime …ci adevarata lupta este una de demonizare a religiei Islamice,una de incordare a muschilor occidentali, o lupta politica …profitandu-se de naivitatea si necunoasterea adevaratului Islam de catre majoritatea celor ce primesc aceste informatii si care ulterior isi dau cu parerea. (ma refer strict la ceea ce se prezinta in media si la consumatorii acestor metode de manipulare)
sevghy
Postat pe 31 August 2009 16:22
De la: denis_3d25, la data 2009-08-31 13:41:34.. pai cand aud de Islam, vad un mahomed istoric, care a varsat singele nenumarator oameni...si cam tot asta fac si admiratorii lui... Vad filmul : "nu fara fica mea", femei batute, spanzurate din motive aberante, terorism, violentza, talharii, crime... vad ceva ce seamana foarte bine cu iadul.... oameni inlantzuitzi, posedatzi de frica, foarte limitatzi in gandire si traire, reguli stricte si amenintzare globala impotriva libertatzii intregii umanitatzi .... cam asta-i ceea ce-mi transmite cuvantul islam....


bine zis. imi place cum gandesti
sycorax
Postat pe 31 August 2009 18:10
De la: sevghy, la data 2009-08-31 16:22:27 nu exista vreun pasaj care sa indemne la violente de o asemenea cruzime impotriva femeilor/consoartelor.
De cele mai multe ori oamenii au interpretat si au deviat dogmele si preceptele religioase dupa cum le-a fost interesul meschin si pamantesc…
In unele zone cu populatie majoritar de religie islamica , preceptele si invataturile islamice au fost deformate (chiar in proportie de 80-90%) de catre cutumma din perioada preislamica si chiar datorita influentelor provenite de la cei apartinand unor religii mai vechi … cu care acestia au intrat in contact dealungul timpului sub diverse forme.

Lapidarea femeilor vinovate in religia mozaica…
Crimele inchizitiei (femei arse pe rug sau ucise cu pietre sub diferite acuzatii)…
Crimele cruciatilor …
Violentele,abuzurile si crimele hindusilor impotriva femeilor …

Un musulman adevarat nu ar face niciodata asa ceva…

In discursul sau de adio la ‘Arafah, profetul(pacea fie asupra sa) a spus: “O, oameni buni, sotiile voastre au anumite drepturi asupra voastra si voi aveti anumite drepturi asupra lor. Purtati-va bine cu ele si fiti buni cu ele, pentru ca ele sunt partenerele sprijinul vostru.”
Profetul a mai spus: “Cel mai bun dintre voi este cel mai bun fata de sotia sa.”
Islamul permite unei femei maritate non-musulmane sa-si pastreze propria religie, iar sotul nu se poate amesteca In aceasta libertate. Acest lucru este aplicabil femeilor crestine si evreice casatorite cu soti musulmani.

…si ar mai fi multe de scris despre adevaratul statut al femeii in Islam.
Intradevar trebuie luptat pentru ca acele abuzuri si crime sa inceteze si cei vinovati sa plateasca intr-un fel sau altul. Insa este foarte greu , mai ales atunci cand nu se lupta cu adevarat pentru a eradica aceste crime …ci adevarata lupta este una de demonizare a religiei Islamice,una de incordare a muschilor occidentali, o lupta politica …profitandu-se de naivitatea si necunoasterea adevaratului Islam de catre majoritatea celor ce primesc aceste informatii si care ulterior isi dau cu parerea. (ma refer strict la ceea ce se prezinta in media si la consumatorii acestor metode de manipulare)


ai dreptate. dar musulmanii nu te cred. tocmai asta e chichita coranului, lasa la libera interpretare majoritatea versetelor. uite de asta sunt batute/omorate femei in piata principala, din cauza unui pahar de bere, spre exemplu. si multe alte povesti de ti se face paru maciuca...mai ales cand te gandesti ca tarile musulmane detin cel mai mult petrol din lume....asta inseamna ca oarecum depindem de ei. si cand se va imputina cantitatea de petrol si avand in vedere de ce sunt in stare arabetii cu nevestele lor...ne putem inchipui de ce vor fi in stare cu non-musulmanii..care au nevoie de petrol...si care, culmea...sunt si non-musulmani...adica inamici pentru ei. world war III mai precis trebuie doar un conflict si un seic sarit de pe fix

evident, asta e doar un punct de vedere personal, oarecum off-topic, o varianta printre multe pentru inceperea unui nou conflict mondial. dar se poate si asa

revenind la traditiile lor, cred ca s-au spus destule

apropo...exista un pasaj care sa indemne la violente impotriva consoartelor..cred ca cineva l-a postat pe celalalt topic despre islam
sycorax
Postat pe 31 August 2009 18:18
Dezvolta :" lasa la libera interpretare majoritatea versetelor".
sevghy
Postat pe 31 August 2009 18:28
De la: sevghy, la data 2009-08-31 18:28:05Dezvolta :" lasa la libera interpretare majoritatea versetelor".
Tocmai de aceeia este asa pt a o inerpreta asa cum vor ei adica chiar si daca li se par ceva suspect barbatilor musulmani ca femeia/animala lui se uita la alt mascul atunci el are dreptul s-o pedepseasca cum vre inimioara lui ;cu pietre ,cu beþe ,cu gloante depinde de preferinta cit despre arabi acestia sunt o subspecie rasiala(oribila) ,islamismul o religie(dementa) ...iar musulman= acelasi rahat care le insumeaza pe cele doua dinainte.....'Fatucelor'!!!!!!....nu-mi spuneti mie cit de buni sunt arabii si religia ori traditile lor ,ca i-am cunoscut eu destul de bine de cind m-am nascut si pina acum am trait printre ei adica la noi in Ro si asta de pe vremea lui ceasca cind inca erau putin sfiosi nu ca acum cind si-au facut moschei in cartierul unde locuiesc eu,am avut destui''amici'' sau cunoscuti sau pot sa le spun vecini cu care discutam aproape zilnic despre relilgia ,obiceiurile,traditile lor,astfel ca habar nu aveti voi muiericile astea romance despre ce viziune au ei despre voi femile non-arabe astfel ca daca ati afla va-ti impusca singure...toate atitudinile si comportamentele lor asazise prertuitoare si ocrotitoare pentru o femeie se rezuma la doar doi scuipati si atit ASTA DACA NU ESTI DE ORIGINEA LOR pecum bine spunea cineva pe aici despre legaturile de singe ale religiei lor ,,,astfel ca voi romancele sunteti doar niste scuipatori sau wc-uri publice pentru ei no ofence! dar asta este ceea ce mi-au relatat ei arabii sau musulmanii cum vreti voi sa le spuneti si bineinteles ca ei practic nu realizau jignirea si ofensa crunta pe care mi le aduceau si mie indirect ci considerauca asa este normal sa tratezi o femeie de alta origine indiferent ca acel dobitoc de barbt care face asta este crestin ,musulman sau budist practic ei atribuiau aceasta atitudine dispretuitoare fata de femeile straine tuturor barbatilor din toate religiile si etniile...Aveti voi habar ce inseamna la ei razboiul ''sfint'' in care ai practic voie sa ucizi pe oricine si oricit indiferent de imprejurari atita timp cit xy reprezinta un posibil dusman in calea marelui neam al lui alah,astfel ca la ei religia,traditia,obiceiurile ,se bazeaza pe considerentre strict de 'singe' si puritatea/originea acestuia si nu pe balivernele pe care le au ei scrise in coranul 'prostilor' care lasa loc de multe interpretari care nu este acelasi lucru cu adevaratul coran al lor pe care ei il tin secret cu mare sfintenie si la care nu au acces decit mai marii initiati ai neamurilor lor si rareori mai scapa cite ceva si pentru cei mai muti si nestiutori,altfel spus ei conduc si dirijeaza din umbra toata trasenia fanatica si diabolica a coranului adevarat de catre cei mai 'mari' ai lor si asta pentru a acapara si a domina intreaga omenire prin comvertirea in ''religia''lor si transformarea lor in niste sclavi care desii au capatat aceiasi ''religie'' nu au aceleasi drepturi ...concluzia numai cei ce sunt de 'singe pur' are dreptul la viata si libertate insa restul NU ci doar la a sevii pe ei prin sclavie
Ned_Kelly
Postat pe 31 August 2009 20:19
De la: www_, la data 2009-08-30 22:13:42
De la: Kathara, la data 2009-08-30 20:56:01
De la: un_barbat_ca_multi_altii, la data 2009-08-30 19:39:51arbii musulmani sau nemusulmani=acelasi drac


Te inseli, arabii nemusulmani pe care ii stiu eu sunt si cei mai mari opozanti ai islamului, pentru ei msusulmanii sunt cam cum sunt tiganii pe la noi.


asta denota faptul ca ,ori nu stii nimik ,ori esti prost(a) de bubui


Intreaba tu 10 libanezi crestini si vei vedea. De fapt m-am inselat, pentru ei musulmanii sunt mai jos ca tiganii, sunt precum cainii. Ce-i puisor, te simti atinsa?
Kathara
Postat pe 31 August 2009 20:26
De la: sevghy, la data 2009-08-31 18:28:05Dezvolta :" lasa la libera interpretare majoritatea versetelor".


pff...atunci cand femeia e "neascultatoare", adica nu spala rufele, nu e cu mancarea calda cand apare masculu si alte nimicuri, barbatul e indemnat sa faca astfel: s-o mustre, s-o paraseasca in pat(adica sa nu mai faca sex cu ea...cum ar spune unii..sa-si gaseasca a n-a sotie), s-o loveasca (usor , cum scrie undeva, in alte carti nu apare acest cuvant) si intr-un final sa divorteze de ea
observa ca treaba cu lovitul femeii e la libera interpretare a barbatului. adica..ce inseamna usor pt ea si ce inseamna pt el

interpretarea nr 2. un barbat poate sa-si ia alta nevasta din 3 motive si numai cu acordul ei. cel putin asa scrie in coran. dar nu e observabil exodul crestinelor in tarile musulmane? crezi ca ele toate sunt primele sotii?? musulmanca nu ar fi de acord cu sotia crestina, eventual convertita, ca altfel nu se poate face casa buna cu araboiu si, in acelasi timp, crestina nu are de unde sa stie ca numai cu acordul ei sotul isi poate lua si a 3-a nevasta dupa ea

si cel mai important...este un verset care priveste "soarta" non-musulmanilor. o imagine de-a dreptul bolnava. ceva in genu:"ei vor arde in iad si noi le vom schimba pieile ca sa mai arda inca o data"..nu sunt sigura ca asa suna, dar asta e ideea si in contradictoriu..."fii pacifist...fii tolerant cu alte religii, nu-i judeca..etc etc"

nu spun eu asta, o spun chiar ei

need I say more? ..desigur, ar mai fi, dar mai bine baga un ochi pe coran, se gaseste si pe net...si minuneaza-te
sycorax
Postat pe 31 August 2009 20:55
Eu sunt de religie musulmana (turcoaica) si ma simt jignita de fiecare data cand citesc comentarii jignitoare adresate musulmanilor. Va rog sa nu generalizati cand e vorba de religie .. este un subiect delicat si necesita respect! am citit majoritatea comentariilor si as vrea sa subliniez MUSULMAN nu inseamna arab ! nu numai arabii sunt musulmani, nu inteleg de ce , atunci cand vine vorba de islam/musulmani apar direct comentarii negative si jignitoare asupra religiei noastre doar pt ca unii au ramas cu o parere neplacuta din cauza "prietenilor" ..sau din cauza exagerarilor auzite din diverse surse.
Va rog sa fiti mai rezervati cand vine vorba de religie si daca aveti o problema cu o anumita natie nu-i bagati pe toti care sunt de aceeasi religie in aceiasi oala!

elisire
Postat pe 31 August 2009 21:16
Eu nu stiu cum isi permit ei sa vorbasca despre anumite lucruri pe care ori le'au auzit de undeva ori le'au citit,sunt atatia ipocriti pe lumea asta incat va facut si pe voi sa ganditi la fel.Daca am fi sa o luam asa ,romanu nu ii da in cap propriei famili?crestini nu violeaza copii,femei,mai nou barbati?propria fica ii sparge capul'cu toporul mamei,tatalui,sotul isi bate sotia pana ce aceasta moare,preoti obsedati sexual,atatea cazuri de abuz,furt,incest. Unora le e greu sa se duca Dumnica o ora la biserica,si acei nenorociti pe care'i zice-ti voi,isi fac rugaciunea de 5 ori pe zi.Cei care o fac obligat,o fac pentru ca ori s'au casatorit cu niste nenorociti,de proaste sa zic mai p romaneste,pentru ca inainte sa te mariti,stai sa cunosti acea persoana nu te duci si gata te mariti cu un nenorocit si zici m-a obligat sa fac aia si aia,dar voi vede'ti numai cazurile rele,crede`ti ca nu exista femei crestine ce s'au convertit la islam,si sunt fericite?.Si totusi e mai bine sa stai la casa ta,cu copii tai,decat sa curvarasesti cu nu stiu cati barbati prin nu stiu ce locuri,femeia musulmana care are grija de casa,crede'ti ca e chinuita? nu! si ea are voie sa iasa afara,cu prietenele,cu copii,si da nu are voie sa se duca in discoteci,in baruri,sa bea,sa manace carne de porc,sa vina sa vorbeasca o femeiecare a fost la viata ei mai libertina care a patit o nenorocire la un mom.dat,a fost violata sa zicem intr'o seara cand venea spre casa,acum ce crede'ti ca prefera?sa se duca in club,sa consume alcool,si sa se destrabaleze,sau sa stea in banca ei linistita?.O data ce faci un lucru iti asumi anumite responsabilitati,si eu n`am intalnit musulman,va jur,pana acum sa spuna asa ceva,cum ca femeia ar trebuii sa fie asa si asa.!si cine se marita cu astfel de oamenii,inseamna ca ii acepta asa cum sunt.de parca nu exista crestini care isi maltrateaza femeia[animala],care nu o tine pe femeie in vanatai si frica,si sunt oamenii care'i vezi pe strada,.Haide'ti sa nu stam sa comparam aia si aia,ca nu terminam.Mama mea nu este nici batuta,nici obligata,nici abuzata! Nu mai vorbiti tampenii,ca nu la toti este la fel.Musulmanii fac aia,musulmani dreg aia,crestiini nu fac lucruri oribile?Precizand,nu toti crestinii sunt la fel,precum nici musulmanii.Si va rog,eu va respect pe voi,desi nu ar trebuiii`pentru felul in care va adresati..daca eu as indrazni sa spun ca ma p*s p biblia voastra si pe m"" de crestini cum ar fi?sa vorbim respectuos oamenii,ca nu o sa scot mitraliera,dupa cum spune'ti voi ca ar fi de ucigasi musulmani.
sevghy
Postat pe 31 August 2009 21:42
De la: elisire, la data 2009-08-31 21:16:26Eu sunt de religie musulmana (turcoaica) si ma simt jignita de fiecare data cand citesc comentarii jignitoare adresate musulmanilor. Va rog sa nu generalizati cand e vorba de religie .. este un subiect delicat si necesita respect! am citit majoritatea comentariilor si as vrea sa subliniez MUSULMAN nu inseamna arab ! nu numai arabii sunt musulmani, nu inteleg de ce , atunci cand vine vorba de islam/musulmani apar direct comentarii negative si jignitoare asupra religiei noastre doar pt ca unii au ramas cu o parere neplacuta din cauza "prietenilor" ..sau din cauza exagerarilor auzite din diverse surse.
Va rog sa fiti mai rezervati cand vine vorba de religie si daca aveti o problema cu o anumita natie nu-i bagati pe toti care sunt de aceeasi religie in aceiasi oala!



de ce, sare barbat'tu cu bomba? fiecare isi spune oful pe forumul asta..n'ai ce sa ne faci.
se cheama libera exprimare, la musulmani nu exista asa ceva?
sycorax
Postat pe 31 August 2009 22:00
De la: sycorax, la data 2009-08-31 22:00:22
De la: elisire, la data 2009-08-31 21:16:26Eu sunt de religie musulmana (turcoaica) si ma simt jignita de fiecare data cand citesc comentarii jignitoare adresate musulmanilor. Va rog sa nu generalizati cand e vorba de religie .. este un subiect delicat si necesita respect! am citit majoritatea comentariilor si as vrea sa subliniez MUSULMAN nu inseamna arab ! nu numai arabii sunt musulmani, nu inteleg de ce , atunci cand vine vorba de islam/musulmani apar direct comentarii negative si jignitoare asupra religiei noastre doar pt ca unii au ramas cu o parere neplacuta din cauza "prietenilor" ..sau din cauza exagerarilor auzite din diverse surse.
Va rog sa fiti mai rezervati cand vine vorba de religie si daca aveti o problema cu o anumita natie nu-i bagati pe toti care sunt de aceeasi religie in aceiasi oala!



de ce, sare barbat'tu cu bomba? fiecare isi spune oful pe forumul asta..n'ai ce sa ne faci.
se cheama libera exprimare, la musulmani nu exista asa ceva?




poftim?
u esti rasista sau care este problema ta?
elisire
Postat pe 31 August 2009 22:04
De la: sevghy, la data 2009-08-31 21:42:54Eu nu stiu cum isi permit ei sa vorbasca despre anumite lucruri pe care ori le'au auzit de undeva ori le'au citit,sunt atatia ipocriti pe lumea asta incat va facut si pe voi sa ganditi la fel.Daca am fi sa o luam asa ,romanu nu ii da in cap propriei famili?crestini nu violeaza copii,femei,mai nou barbati?propria fica ii sparge capul'cu toporul mamei,tatalui,sotul isi bate sotia pana ce aceasta moare,preoti obsedati sexual,atatea cazuri de abuz,furt,incest. Unora le e greu sa se duca Dumnica o ora la biserica,si acei nenorociti pe care'i zice-ti voi,isi fac rugaciunea de 5 ori pe zi.Cei care o fac obligat,o fac pentru ca ori s'au casatorit cu niste nenorociti,de proaste sa zic mai p romaneste,pentru ca inainte sa te mariti,stai sa cunosti acea persoana nu te duci si gata te mariti cu un nenorocit si zici m-a obligat sa fac aia si aia,dar voi vede'ti numai cazurile rele,crede`ti ca nu exista femei crestine ce s'au convertit la islam,si sunt fericite?.Si totusi e mai bine sa stai la casa ta,cu copii tai,decat sa curvarasesti cu nu stiu cati barbati prin nu stiu ce locuri,femeia musulmana care are grija de casa,crede'ti ca e chinuita? nu! si ea are voie sa iasa afara,cu prietenele,cu copii,si da nu are voie sa se duca in discoteci,in baruri,sa bea,sa manace carne de porc,sa vina sa vorbeasca o femeiecare a fost la viata ei mai libertina care a patit o nenorocire la un mom.dat,a fost violata sa zicem intr'o seara cand venea spre casa,acum ce crede'ti ca prefera?sa se duca in club,sa consume alcool,si sa se destrabaleze,sau sa stea in banca ei linistita?.O data ce faci un lucru iti asumi anumite responsabilitati,si eu n`am intalnit musulman,va jur,pana acum sa spuna asa ceva,cum ca femeia ar trebuii sa fie asa si asa.!si cine se marita cu astfel de oamenii,inseamna ca ii acepta asa cum sunt.de parca nu exista crestini care isi maltrateaza femeia[animala],care nu o tine pe femeie in vanatai si frica,si sunt oamenii care'i vezi pe strada,.Haide'ti sa nu stam sa comparam aia si aia,ca nu terminam.Mama mea nu este nici batuta,nici obligata,nici abuzata! Nu mai vorbiti tampenii,ca nu la toti este la fel.Musulmanii fac aia,musulmani dreg aia,crestiini nu fac lucruri oribile?Precizand,nu toti crestinii sunt la fel,precum nici musulmanii.Si va rog,eu va respect pe voi,desi nu ar trebuiii`pentru felul in care va adresati..daca eu as indrazni sa spun ca ma p*s p biblia voastra si pe m"" de crestini cum ar fi?sa vorbim respectuos oamenii,ca nu o sa scot mitraliera,dupa cum spune'ti voi ca ar fi de ucigasi musulmani.


am impresia ca vorbesc la bec. mai fata, stiu ca si romanu da in cap, da scrie in biblie ca are voie crestinu sa-si loveasca femeia? NU! se intampla, e adevarat, dar nu da vina pe relogie, pentru ca, spre deosebire de coran, in biblie scrie foarte clar ca n-ai voie sa ridici mana nici la cataru din ograda.
nu confunda problemele SOCIALPOLITICO-ECONOMICE ale Romaniei cu ce propovaduieste biblia. Romania a fost vreme de 50 de ani stat comunist, acest lucru a imprimat in constiinta nationala anumite defecte de caracter, apoi saracia, nicidecum religia. biblia propovaduieste iertare, speranta, toleranta, nicidecum nu indeamna la violenta indreptata asupra altor persoane crestine sau altor religii. incearca sa faci diferenta intre astea 2 notiuni.

.a zis cineva ca se p*isa pe coranu si profetu tau? nu? as zice eu da dupa aia ar incepe scandalul.
esti romanca? intreb asta pentru ca vad o serie de greseli la scris: se scrie "ziceti", mamica, nu "zice-ti"

da' de ce n-are voie femeia musulmana la discoteca? si barbatu de ce are? adica el nu arde in flacarile iadului daca se duce la discoteca? pai cum vine asta? explica-mi si mie, te rog, chiar am sa ma dau peste cap de 3 ori ca sa inteleg islamul.


sycorax
Postat pe 31 August 2009 22:14
De la: elisire, la data 2009-08-31 22:04:45
De la: sycorax, la data 2009-08-31 22:00:22
De la: elisire, la data 2009-08-31 21:16:26Eu sunt de religie musulmana (turcoaica) si ma simt jignita de fiecare data cand citesc comentarii jignitoare adresate musulmanilor. Va rog sa nu generalizati cand e vorba de religie .. este un subiect delicat si necesita respect! am citit majoritatea comentariilor si as vrea sa subliniez MUSULMAN nu inseamna arab ! nu numai arabii sunt musulmani, nu inteleg de ce , atunci cand vine vorba de islam/musulmani apar direct comentarii negative si jignitoare asupra religiei noastre doar pt ca unii au ramas cu o parere neplacuta din cauza "prietenilor" ..sau din cauza exagerarilor auzite din diverse surse.
Va rog sa fiti mai rezervati cand vine vorba de religie si daca aveti o problema cu o anumita natie nu-i bagati pe toti care sunt de aceeasi religie in aceiasi oala!



de ce, sare barbat'tu cu bomba? fiecare isi spune oful pe forumul asta..n'ai ce sa ne faci.
se cheama libera exprimare, la musulmani nu exista asa ceva?




poftim?
u esti rasista sau care este problema ta?


da.
si mai am o prietena care a ramas orfana de tata la madrid cand a fost atentatul. de ce? pentru ca musulmanu a sarit cu bomba
sycorax
Postat pe 31 August 2009 22:18
De parca musulmani,nu sunt omorati cu sutele.
sevghy
Postat pe 31 August 2009 22:35
mai fetita , din cate vad esti limitata in gandire si asta ma face sa te ignor!
daca tu ii poti condamna pe toti musulmanii din lumea asta din cauza unui atentat al carui criminal a fost un musulman inseamna ca tu, chiar ai o problema si ar trebui sa rezolvi,cere ajutorul unui specialist.
ma amuzi la ora asta ms :)) ..
imi pare sincer rau de prietena ta! si sper ca nici un copil de pe lumea asta sa nu ramana orfan, dar sunt oameni si oameni,daca unul greseste de vina nu este religia ;) ci el insusi ca persoana.
daca tu iti permiti sa critici si sa injosesti o RELIGIE pai nici nu se mai poate vorbi de credinta ta in Dumnezeu. dc? " biblia propovaduieste iertare, speranta, TOLERANTA" pacat ca nu le si practici
si nu uita si tziganii sunt crestini ortodoxi si din cauza lor intreaga Romanie este privita intr-un mod neplacut in afara granitelor, u esti tiganca sau ai omorat utu vreun om in italia sau mai stiu eu unde ?
nu cred .. ;)


si as vrea sa ma retrag din aceasta polemica sperand sa fiu inteleasa

o seara placuta


elisire
Postat pe 31 August 2009 22:38
De la: sussita, la data 2009-08-31 11:35:17ce ti se pare atat de groaznic la femeile musulmane? crede-ma k sunt mult mai respectate si au si mult mai multe drepturi... acum depinde si de femeie cat de multe stie ca sa-si poata cere drepturile ... nu va uitati la romancele care s-au maritat cu arabi si s-au imbrobodit si au trecut la islam doar de dragul unui barbat.... religia presupune mai mult de atat .... daca chiar v-ar interesa nu despre islam neaparat dar asa despre religiile lumii pt cultura voastra ati pune mana si citii nu ati apleca urechea la toate povestile
draga femeia musulmana conform coranului nu are drepturi! nu conteaza ce vrea femeia ca nu are dreptul sa ceara nimic! ai dreptate cind spui ca religia presupune mai mult de atit dar in cu totul alt context! cred ca tu ar trebui sa pui mina sa citesti ca unii dintre noi au citit destul din carticica minune! te astept cu drepturile femeii ca sa nu mor proasta!
FRANNNCE
Postat pe 31 August 2009 23:23
De la: elisire, la data 2009-08-31 22:38:18mai fetita , din cate vad esti limitata in gandire si asta ma face sa te ignor!
daca tu ii poti condamna pe toti musulmanii din lumea asta din cauza unui atentat al carui criminal a fost un musulman inseamna ca tu, chiar ai o problema si ar trebui sa rezolvi,cere ajutorul unui specialist.
ma amuzi la ora asta ms :)) ..
imi pare sincer rau de prietena ta! si sper ca nici un copil de pe lumea asta sa nu ramana orfan, dar sunt oameni si oameni,daca unul greseste de vina nu este religia ;) ci el insusi ca persoana.
daca tu iti permiti sa critici si sa injosesti o RELIGIE pai nici nu se mai poate vorbi de credinta ta in Dumnezeu. dc? " biblia propovaduieste iertare, speranta, TOLERANTA" pacat ca nu le si practici
si nu uita si tziganii sunt crestini ortodoxi si din cauza lor intreaga Romanie este privita intr-un mod neplacut in afara granitelor, u esti tiganca sau ai omorat utu vreun om in italia sau mai stiu eu unde ?
nu cred .. ;)


si as vrea sa ma retrag din aceasta polemica sperand sa fiu inteleasa

o seara placuta




Pentru ca omul ala a fost ucis din cauza religiei, ce nu-i clar? O religie a crimei care ar trebui sa fie stearsa de pe fata pamantului si aruncata in gropa de gunoi a isotriei acolo unde-i e locul/
Kathara
Postat pe 31 August 2009 23:31
De la: sevghy, la data 2009-08-31 16:22:27 nu exista vreun pasaj care sa indemne la violente de o asemenea cruzime impotriva femeilor/consoartelor.
De cele mai multe ori oamenii au interpretat si au deviat dogmele si preceptele religioase dupa cum le-a fost interesul meschin si pamantesc…
In unele zone cu populatie majoritar de religie islamica , preceptele si invataturile islamice au fost deformate (chiar in proportie de 80-90%) de catre cutumma din perioada preislamica si chiar datorita influentelor provenite de la cei apartinand unor religii mai vechi … cu care acestia au intrat in contact dealungul timpului sub diverse forme.

Lapidarea femeilor vinovate in religia mozaica…
Crimele inchizitiei (femei arse pe rug sau ucise cu pietre sub diferite acuzatii)…
Crimele cruciatilor …
Violentele,abuzurile si crimele hindusilor impotriva femeilor …

Un musulman adevarat nu ar face niciodata asa ceva…

In discursul sau de adio la ‘Arafah, profetul(pacea fie asupra sa) a spus: “O, oameni buni, sotiile voastre au anumite drepturi asupra voastra si voi aveti anumite drepturi asupra lor. Purtati-va bine cu ele si fiti buni cu ele, pentru ca ele sunt partenerele sprijinul vostru.”
Profetul a mai spus: “Cel mai bun dintre voi este cel mai bun fata de sotia sa.”
Islamul permite unei femei maritate non-musulmane sa-si pastreze propria religie, iar sotul nu se poate amesteca In aceasta libertate. Acest lucru este aplicabil femeilor crestine si evreice casatorite cu soti musulmani.

…si ar mai fi multe de scris despre adevaratul statut al femeii in Islam.
Intradevar trebuie luptat pentru ca acele abuzuri si crime sa inceteze si cei vinovati sa plateasca intr-un fel sau altul. Insa este foarte greu , mai ales atunci cand nu se lupta cu adevarat pentru a eradica aceste crime …ci adevarata lupta este una de demonizare a religiei Islamice,una de incordare a muschilor occidentali, o lupta politica …profitandu-se de naivitatea si necunoasterea adevaratului Islam de catre majoritatea celor ce primesc aceste informatii si care ulterior isi dau cu parerea. (ma refer strict la ceea ce se prezinta in media si la consumatorii acestor metode de manipulare)
draga nimeni nu a deviat nimic deoarece in orice limba ai citii coranul traducerile sint aceleasi asa ca nu va mai scuzati dind vina pe interpretari! ce interpretare a suferit pasajul in care se scrie"omoriti pe cei ce nu sint de o religie cu voi" (asta clar nu e violenta )..........;;ce interpretare a suferit pasajul in care se instiga la pedepsirea femeii in care scrie "loviti-le usor" ........acu stie ce inseamna usor dar sigur nu o bate cu scobitoarea! asa cu" parasiti-le in pat "iar e super tare.ca femeii musulmane nu ii trebuie sex .....ce puii mei barbatul poate sa-si ia si alte neveste.....amante .....;daca cea pe care o are este neascultatoare! in concluzie statultul femeii in islam e jalnic si ju are nici o legatura cu lupta politica etc!
FRANNNCE
Postat pe 31 August 2009 23:32
De la: sevghy, la data 2009-08-31 21:42:54Eu nu stiu cum isi permit ei sa vorbasca despre anumite lucruri pe care ori le'au auzit de undeva ori le'au citit,sunt atatia ipocriti pe lumea asta incat va facut si pe voi sa ganditi la fel.Daca am fi sa o luam asa ,romanu nu ii da in cap propriei famili?crestini nu violeaza copii,femei,mai nou barbati?propria fica ii sparge capul'cu toporul mamei,tatalui,sotul isi bate sotia pana ce aceasta moare,preoti obsedati sexual,atatea cazuri de abuz,furt,incest. Unora le e greu sa se duca Dumnica o ora la biserica,si acei nenorociti pe care'i zice-ti voi,isi fac rugaciunea de 5 ori pe zi.Cei care o fac obligat,o fac pentru ca ori s'au casatorit cu niste nenorociti,de proaste sa zic mai p romaneste,pentru ca inainte sa te mariti,stai sa cunosti acea persoana nu te duci si gata te mariti cu un nenorocit si zici m-a obligat sa fac aia si aia,dar voi vede'ti numai cazurile rele,crede`ti ca nu exista femei crestine ce s'au convertit la islam,si sunt fericite?.Si totusi e mai bine sa stai la casa ta,cu copii tai,decat sa curvarasesti cu nu stiu cati barbati prin nu stiu ce locuri,femeia musulmana care are grija de casa,crede'ti ca e chinuita? nu! si ea are voie sa iasa afara,cu prietenele,cu copii,si da nu are voie sa se duca in discoteci,in baruri,sa bea,sa manace carne de porc,sa vina sa vorbeasca o femeiecare a fost la viata ei mai libertina care a patit o nenorocire la un mom.dat,a fost violata sa zicem intr'o seara cand venea spre casa,acum ce crede'ti ca prefera?sa se duca in club,sa consume alcool,si sa se destrabaleze,sau sa stea in banca ei linistita?.O data ce faci un lucru iti asumi anumite responsabilitati,si eu n`am intalnit musulman,va jur,pana acum sa spuna asa ceva,cum ca femeia ar trebuii sa fie asa si asa.!si cine se marita cu astfel de oamenii,inseamna ca ii acepta asa cum sunt.de parca nu exista crestini care isi maltrateaza femeia[animala],care nu o tine pe femeie in vanatai si frica,si sunt oamenii care'i vezi pe strada,.Haide'ti sa nu stam sa comparam aia si aia,ca nu terminam.Mama mea nu este nici batuta,nici obligata,nici abuzata! Nu mai vorbiti tampenii,ca nu la toti este la fel.Musulmanii fac aia,musulmani dreg aia,crestiini nu fac lucruri oribile?Precizand,nu toti crestinii sunt la fel,precum nici musulmanii.Si va rog,eu va respect pe voi,desi nu ar trebuiii`pentru felul in care va adresati..daca eu as indrazni sa spun ca ma p*s p biblia voastra si pe m"" de crestini cum ar fi?sa vorbim respectuos oamenii,ca nu o sa scot mitraliera,dupa cum spune'ti voi ca ar fi de ucigasi musulmani.
Draga nu este relevant ceea ce fac asa zisii crestini deoarece ceea ce fac nu fac in numele religiei ! nu au citit in nici o carte sfinta si nici atit in Bilblie sa ucida,sa bea,sa violeze etc! cum poti tu sa spui ca femeia musulmana este perfecta si fericita ca are grija de casa!! exista si musulmance curve si chiar cunosc una venita din Tunisia la una din colegele mele(si ea musulmanca)care dupa ce ca era cu burta la gura sa urcat pe barbatul aleia si se uita la filme deochiate etc! asa ca lasa sfintenia deoparte ca nu se duc in dicoteci ca sint sigura ca le curg balele si multe se duc pe furis(categoria studente ) acu zau ca nu vad unde zici tu ca e fericirea convertitelor la islam! probabil in faptul ca fac plaja imbracate (in cazul in care au dreptul sa mearga),baie in mare la fel ..........chiar si in piscina (asta ma dezgustat in Tunisia dar erau la ele acasa)............unde este fericirea ? probabil in faptul ca multe nici macar nu sint prima nevasta? ...........;si cite nu ar mai fi de enumerat dar cum oricum va faceti ca nu intelegeti nu vad rostul pentru care as toci tastatura!
FRANNNCE
Postat pe 31 August 2009 23:48
De la: www_, la data 2009-08-30 22:10:45
De la: Kathara, la data 2009-08-07 12:35:54Ia lumineaza-ma tu! Ce-i aia o metafora?

METAFORA ?TREBUIE SA STUDIEZI INCA pushtulica ...ceva asemanator metafiizicii sau numerologieii
am trait sa o vad si pe asta! Katy pupicei
FRANNNCE
Postat pe 31 August 2009 23:54
Nu toti criminalii de pe pamantul asta sunt musulmani! asa cum nu toti romanii sunt tigani.Toata lumea vrea pace egalitate dar atata timp cat sunt oameni care gandesc ca voi si singurul lucru pe care il pot face este sa atace verbal oameni pe care nu ii cunosc si refuza sa inteleaga, nu va fi niciodata pace. Tocmai din cauza oamenilor limitati in gandire care prefera sa jigneasca religia unui om sau a unui popor se declanseaza atatea razboaie si conflicte de tot felul.
Daca, condamnam un intreg popor sau religia acestuia din cauza unui singur individ pai inseamna k avem o problema mare ca OM.
Sunt atatia ortodoxi catolici evrei etc etc etc criminali, dc tocmai musulmanul este tinta principala si ceilalti sunt trecuti cu vederea
ma rog, nu ma mai obosesc sa va corectez ideea despre Islam :-j

ps- forumul asta nu are un administrator sau un moderator care sa supravegheze si sa poata impune o anumita limita in comentariile astea. in ceea ce priveste respectul?


elisire
Postat pe 31 August 2009 23:54
De la: elisire, la data 2009-08-31 23:54:36Nu toti criminalii de pe pamantul asta sunt musulmani! asa cum nu toti romanii sunt tigani.Toata lumea vrea pace egalitate dar atata timp cat sunt oameni care gandesc ca voi si singurul lucru pe care il pot face este sa atace verbal oameni pe care nu ii cunosc si refuza sa inteleaga, nu va fi niciodata pace. Tocmai din cauza oamenilor limitati in gandire care prefera sa jigneasca religia unui om sau a unui popor se declanseaza atatea razboaie si conflicte de tot felul.
Daca, condamnam un intreg popor sau religia acestuia din cauza unui singur individ pai inseamna k avem o problema mare ca OM.
Sunt atatia ortodoxi catolici evrei etc etc etc criminali, dc tocmai musulmanul este tinta principala si ceilalti sunt trecuti cu vederea
ma rog, nu ma mai obosesc sa va corectez ideea despre Islam :-j

ps- forumul asta nu are un administrator sau un moderator care sa supravegheze si sa poata impune o anumita limita in comentariile astea. in ceea ce priveste respectul?


pina una alta nu te supara dar noi nu ne-am permis sa spunem ca ne facem nevoile pe coran asa cum a facut una din predecesoarele tale cu Bilblia! daca tot vorbim de respect.........iar in alta ordine de idei nu te mai face ca nu intelegi esenta lucrurilor! nimeni nu are nimic cu musulmanii ci cu scrierile cartii asa zise sfinte in care se instiga la omor si violenta! daca nu exista cartea asta musulmanii nu mai omorau in numele lui Alah sa ajunga in rai si sa primeasca ca raspata nu stiu cite fecioare! catolici,evrei ,crestinii care omoara ......omoara ca sint bolnavi mintal etc si nici atit ca au citit ei in Tora s-au Biblie ca trebuie sa omoare! asta face diferenta! nu este nimeni trecut cu vederea ci este judecat,arestat,dus la ospiciu dupa caz! in legea islamica este premiat!
FRANNNCE
Postat pe 1 Septembrie 2009 00:04
nu este nimeni premiat pt asta! cu totii ajungem in inchisoare si nimeni nu ucide pt religie sau din placere ci doar cei cu probleme mentale probabil, sau din diverse motive, sa fim seriosi!
In ziua de azi doar in Arabia sunt traditii atat de stricte legate de religie si tocmai din cauza asta ei sunt "cei vestiti".
Jignitor este faptul ca ii respingeti pe toti musulmanii si ii bagati in aceiasi oala, din cauza unora care din pacate sunt de aceiasi religie si au omorat sau etc.
Pe mine personal ma deranjeaza f tare cand vad un comentariu de genu " daca e musulman fugi cat poti de departe" si eu sunt musulmanca si nu am nici o legatura cu cele intamplate in lume si nici nu trebuie sa inghit fel si fel de jigniri generalizate care ma includ pe mine si pe familia mea automat! a si apropo tata nu are 15 neveste ..si nici nu am avut ocazia sa cunosc un asemenea om ...pt ca nu am ajuns in Arabia probabil.
elisire
Postat pe 1 Septembrie 2009 00:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut disperat pe GYORGY BORBALA din ODORHEIU SECUIESC 3 De la: kudika512025 28 Martie 2012 22:10
produse cosmetice de la Marea Moarta 1 De la: kudika_11262 4 Iulie 2012 15:58
ingrijire profesionala 2 De la: katy6853_yahoo_com 20 Mai 2009 09:58
Aurora Constantin – castigatoarea bursei Google 2011 1 De la: stiridebine_ro 26 Martie 2011 23:20
18 ani. 5 De la: Ancutza18 13 Noiembrie 2009 07:39