Setari Cookie-uri

de ce nu-mi spune "te iubesc"?

se poate ca o persoana sa nu reuseasca timp de 5 ani de relatie sa rosteasca celebrele cuvinte "te iubesc"?am lasat de la mine, am considerat ca e mai important sa-mi arate decat sa-mi spuna si de fapt sa nu simta!dar au trecut totusi 5ani...zi de zi impreuna, in care treci si prin bune si prin rele impreuna!dar faza e ca a trecut 1 an, 2, 3,5 si tot nimic. Plus ca daca stau acum si ma gandesc mai bine la relatia noastra, noi nici nu ne potrivim, spre ex. mie imi place sa dansez, lui nu(i se pare ceva aiurea dansul, neinteresant), cu amicii mei nu iesim niciodata, ca vezi doamne nu e niciunul de treaba, etc...si toate astea s-au adunat in timp, iar eu una nu cred ca pot trai astfel langa el o viata intreaga!cel mai nasol e ca locuim impreuna, avem si cateva lucruri cumparate impreuna, iar eu pur si simplu nu am unde sa plec, eventual sa ma mut sing, dar n-as prea putea sa ma descurc sing cu chelt. Plus ca toata lumea se asteapta sa ne casatorim!nu stiu cum sa procedez mai bine...poate imi dati voi vreo solutie!mersi
cryss22
Postat pe 16 Iulie 2009 12:09
Poate chiar nu te iubeste si deci nu vrea sa te minta, sau poate nu stie ori nu vrea sa se exprime (mai sunt si asemenea cazuri) dar in 5 ani nu se poate sa nu-ti fi aratat ceva sentimente.
valivieru96
Postat pe 16 Iulie 2009 12:17
De la: cryss22, la data 2009-07-16 12:09:23se poate ca o persoana sa nu reuseasca timp de 5 ani de relatie sa rosteasca celebrele cuvinte "te iubesc"?am lasat de la mine, am considerat ca e mai important sa-mi arate decat sa-mi spuna si de fapt sa nu simta!dar au trecut totusi 5ani...zi de zi impreuna, in care treci si prin bune si prin rele impreuna!dar faza e ca a trecut 1 an, 2, 3,5 si tot nimic. Plus ca daca stau acum si ma gandesc mai bine la relatia noastra, noi nici nu ne potrivim, spre ex. mie imi place sa dansez, lui nu(i se pare ceva aiurea dansul, neinteresant), cu amicii mei nu iesim niciodata, ca vezi doamne nu e niciunul de treaba, etc...si toate astea s-au adunat in timp, iar eu una nu cred ca pot trai astfel langa el o viata intreaga!cel mai nasol e ca locuim impreuna, avem si cateva lucruri cumparate impreuna, iar eu pur si simplu nu am unde sa plec, eventual sa ma mut sing, dar n-as prea putea sa ma descurc sing cu chelt. Plus ca toata lumea se asteapta sa ne casatorim!nu stiu cum sa procedez mai bine...poate imi dati voi vreo solutie!mersi


nu esti singura..si eu am o relatie de aproape 5 ani si nu-mi zice ''te iubesc'' decat foarte rar si nici noua nu ne plac aceleasi lucruri.Nu te stresa cu asta, nu inseamna ca daca nu iti zice nu tine la tine, doar ca e putin mai retras..timpul le rezolva pe toate
rahella
Postat pe 16 Iulie 2009 13:19
Dar tu il iubesti pe el ? atata timp cat zici ca nu te potrivesti cu el si ca locuiesti cu el in continuare pt ca nu ai putea sa suporti singura cheltuielile...

Eu as aprecia in locul tau ca nu iti spune ca te iubeste, decat sa te minta, mai bine sa taca ! ;)

Postat pe 16 Iulie 2009 13:21
cel mai bine ia provoacal tu la o discutie serioasa....si afli tot ce trebuie de la el
pamela_1
Postat pe 16 Iulie 2009 13:42
poate pentru ca nu te iubeste
oricum, nu niste cuvinte ar trebui sa-ti arate dragostea lui, daca vrei sa-ti dai seama daca te iubeste sau nu, uita-te la actiunile lui (din ce povestesti se pare ca nu te iubeste, daca te iubea facea un efort sa invete o miscare doua de dans, doar ca sa te inteleaga mai bine sau sa se simta mai aproape de tine; iesea si cu prietenii tai, chiar daca mai rar - din aceleasi motive)
kitty_krieger
Postat pe 16 Iulie 2009 13:58
De la: cryss22, la data 2009-07-16 12:09:23se poate ca o persoana sa nu reuseasca timp de 5 ani de relatie sa rosteasca celebrele cuvinte "te iubesc"?am lasat de la mine, am considerat ca e mai important sa-mi arate decat sa-mi spuna si de fapt sa nu simta!dar au trecut totusi 5ani...zi de zi impreuna, in care treci si prin bune si prin rele impreuna!dar faza e ca a trecut 1 an, 2, 3,5 si tot nimic. Plus ca daca stau acum si ma gandesc mai bine la relatia noastra, noi nici nu ne potrivim, spre ex. mie imi place sa dansez, lui nu(i se pare ceva aiurea dansul, neinteresant), cu amicii mei nu iesim niciodata, ca vezi doamne nu e niciunul de treaba, etc...si toate astea s-au adunat in timp, iar eu una nu cred ca pot trai astfel langa el o viata intreaga!cel mai nasol e ca locuim impreuna, avem si cateva lucruri cumparate impreuna, iar eu pur si simplu nu am unde sa plec, eventual sa ma mut sing, dar n-as prea putea sa ma descurc sing cu chelt. Plus ca toata lumea se asteapta sa ne casatorim!nu stiu cum sa procedez mai bine...poate imi dati voi vreo solutie!mersi


Fuuuugi. Nu e nevoie sa fii singura in 2. Cauta solutii sa te poti intretine singura. Nu conteaza ce asteptari are lumea de la voi ci ce asteptari ai tu de la viata, daca nu te vezi alaturi de el toata viata ,dupa doar 5 ani, dupa 10 ani o sa va bateti.
valita76
Postat pe 16 Iulie 2009 13:59
Depinde....Prietenul meu alaturi de care am o relatie serioasa ce ceva timp mi-a rostit celebrele cuvinte dupa 3 luni de relatie. Acum traim iubirea din plin si suntem in al 9-lea cer. Poate nu a avut curaj sau poate nu e genul care sa isi manifeste verbal sentimentele( la unii le e foarte greu) dar cel mai bine e sa vorbesti deschis cu el. Intreba-l ceva de genul:
- Draga, ma iubesti? Sau nu esti genul iubitor? ( Cu replica asta la cucerit Angelina Jolie pe Antonio Banderas in Original Sin)
CarrieS
Postat pe 26 Iulie 2009 13:17
e cam ciudatzel...5 ani..sa treaca fara sa-ti spuna "te iubesc"...eu nu cred ca as fi suportat o astfel de situatie,...cred ca ai avut o putere iesita din comun..bravo tie,dar vezi tu..simti nevoia sa auzi acele cuvinte magice,eu zic sa il provoci la o discutie atunci cand crezi tu ca e cazul,cand sunteti voi 2 singuri si linistiti...si iti mai doresc mult succes
issa12
Postat pe 26 Iulie 2009 13:39
nasol sa nu rosteasca cuvintul acesta timp de 5 ani ..mai bine stai de vb cu el...mai fetelor de ce nu comunicati cu iubitii vostri?....tot ce scrieti aici puteti sa le spuneti lor...trebuie sa aiba un raspuns...nu exista relatie sa nu fi spus macar o data te iubesc
pamela_1
Postat pe 27 Iulie 2009 12:13
Pai... si daca nu o iubeste, ce rost are sa minta?
Iar daca ea "sta de vorba cu el" si el ajunge sa ii spuna clar ca nu asta simte pentru ea, ea ce face "dupa"? Nu vezi ca nu are unde sa se duca, daca il lasa?
Acest "te iubesc" vine din inima si spontan, nu trebuie sa-l iei la intrebari pentru asta...
Mie mi-e greu sa cred ca in CINCI ani nu au fost momente de fericire, duiosie, tandrete, chiar de rascruce in viata lor, momente care sa creeze atmosfera necesara pentru o astfel de confidenta... Iar daca el nu a facut-o, atunci raspunsul e unul singur: Nu o iubeste!
Macar nu e mincinos
Dor_a
Postat pe 27 Iulie 2009 12:59
Clar, baiatul nu vrea sa minta!
Sugera cineva mai sus sa stea de vorba... ce si cum.. si ce urmeaza. Daca fata gandeste ca TREBUIE sa se casatoreasca... sa nu zica neamurile cine stie ce.. cu siguranta ca si el gandeste la fel. Un fel de. "Am intrat in hora, trebuie sa joc"...
O eventuala discutie cu un raspicat: Spune-mi ca ma iubesti ori ne despartim...! ar putea sa-i aduca declaratia mult dorita... (mai mult suierata... si cu pumnii stransi).
Chestia cu.... nu ma despart de el ca nu am unde sa ma duc, dar stiu foarte bine ca nu e barbatul langa care as vrea sa imbatranesc.... chiar ma depaseste!!! Adica ma lasa fara cuvinte intotdeauna... Doar ma uit in sus. si oftez... Jesus!!!
rashela
Postat pe 27 Iulie 2009 13:07
Nu puteti sa va clarificati ? Sau traiti in virtutea inertiei?

Postat pe 27 Iulie 2009 15:45
si daca iti spune ca te iubeste, dar nu iti arata absolut nimic practic, nici macar respect, iar acele cuvinte sa fie prezente doar in timpul sexului si acel sex sa fie numai pentru el si atat, iar tu sa nu contezi absolut deloc, dar nici alte aspecte care sa duca la potrivire nu exista, cum e??? iti spun eu cum e...oribil!!!!!!! trebuie sa existe alternativa si pentru asta si anume "suplinirea"
lili_r
Postat pe 27 Iulie 2009 23:29
Nici eu nu-i spun "te iubesc",mi se pare ca nu exprima tot ce simt.E o expresie prea usor folosita.Cu toate astea el e sufletul meu,ursuletul meu de plus adorat.Dar faptul ca nu te vezi alaturi de el mai departe e o problema .De ce nu incercati sa luati o mica pauza,sa va lamuriti cam cum va e unul fara altul?Ca nu-ti spune "te iubesc" nu insemna mare lucru Dar ca nu te simti iubita chiar este.Ar tebui sa discuti cu cartile pe fata toate astea cu el.

Postat pe 28 Iulie 2009 13:16
De la: cleoafrica, la data 2009-07-27 15:45:17Nu puteti sa va clarificati ? Sau traiti in virtutea inertiei?


Hello Cleo!Ce mai faci faci dragalasa?

Postat pe 28 Iulie 2009 13:18
poate nu poate...poate nu te iubeste...poate are o retinere...poate sa pliktisit.....exista mii si mii de variante....tu trebuie sa vb cu el.............tu i-ai spus te iubesc pina acum?
cristiana_cris
Postat pe 30 Iulie 2009 14:09
mie imi spune te iubesc de fiekre data knd vb si knd ne vedem eu ii rasp ”si eu la fel”dar niciodata te iubesc kteodata ma intraba dar tu ma iubesti eu spun da el atunci imi spune atunci pronunta aceste cuvinte eu intradevar le pronunt dar nu q tragere de inima pt k dupa mn knd spui te iubesc trb sa fii intradevar indragostita,sa fii in al 9 lea cer,kiar si knd ne certam la urma un te iubesc tot spune,dar ma intreb o spune din inima sau la el e in loc de buna ziua? si in plus sunt mai putine fapte si mai multe vb la el....atunci eu ce sa mai cred deci cred k si el e in sit mea ar spune q drag un te iubesc dar nu are tragere de inima deci nu te iubeste in adevaratul sens al cuvantului......poate se simte bn q tn si in siguranta dar nu cred k te iubeste asa cum ai vrea tu......nu cred k mai are rost sa continui aceasta rel,si la mn iam cerut o pauza asa voi sti dak il iubesc sau nu!
lory_love
Postat pe 1 August 2009 14:19
CRYSS22 pfui eu iti zic ca vorbesti cu el inainte sa faci o greseala..poate nu te iubeste si nu vrea sa te minta sau poate te iubeste si nu ii sta lui in fire sa iti spuna te iubesc.Eu zic ca daca nu vorbesti cu el si sa ii spui ca te deranjeaza ca nu iti zice te iubesc nu vei rezolva nimic.Si eu am un prieten de 4 ani,si nu ii place sa danseze pt.ca e mai timid dar incet incet am reusit sa il fac sa danseze pt.ca ma iubeste si vrea sa imi demonstreze atat prin fapte cat si prin vorbe.Vorbeste cu el si daca il iubesti eu zic ca sa nu il lasi ca o relatie de 5 ani nu e de ici colo,aveti multe amintitri impreuna si e frumos,dar daca nu il iubesti atunci nu are rost sa te chinui,nu te uita la oamenii din jur tu fa ce simti ce iti spune sufletul.Si sa incepi o alta relatie e destul de greu ca sa va intelegeti ft bine.Bafta si ai grija de tine
Dalya
Postat pe 1 August 2009 14:45
decat sa traiesti cu incertitudinea mai bine intreaba si ti se va raspunde
Lorena26
Postat pe 1 August 2009 19:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum se naste... 53 De la: joni_1 7 August 2009 08:27
Clarvazatoare 2 De la: geo_refinantat 1 Iunie 2011 19:57
despre iubire... 25 De la: bruneagra25 27 August 2009 22:48
servicii medicale si psihologice 1 De la: psiholog 8 Februarie 2011 23:20
Stii ce inseamna sa iubesti pe cineva? 78 De la: scorpio67 26 Decembrie 2010 18:12