Setari Cookie-uri

am cautat-o singura

De la: AlexMag, la data 2009-08-30 17:24:01
De la: rashela, la data 2009-08-30 15:35:57Alex, continui un dialog care te depaseste din toate punctele de vedere. Niciun argument de-al tau nu ramane in picioare... intr-o situatie concreta pe care tu nu o poti intelege, nu o poti trai, simti.. niciodata.
Doar nu-ti imaginezi ca femeia ramane insarcinata DOAR pentru a ucide. Folosesti cuvinte mari.. gen "crima"..., folosesti termeni precum morala, pedeapsa, penal... s.a.m.d., te tot bati cu pumnul in piept si iti arogi dreptul de aparator al unor ovule fecundate, tot invoci moralitatea... crestina... uitand cu desavarsire aspecte cu muuult mai importante decat toate acestea si, cel mai important lucru, uiti cu premeditare... termenul VINA (culpa)!!!
Habar nu am pentru ce profesie te pregatesti... dar, zau!! ca nu exista nicio profesie in lumea asta... care sa ma poata obliga sa pastrez o sarcina pe care eu NU o doresc. Si daca nu ti-e suficient cuvantul NU atunci iti reamintesc zecile de femei care si-au pierdut viata inainte de´·89 pentru ca nu isi dorerau acel copil. Si iti reamintesc zi zecile de suflete nou-nascute ucise... dupa ·89 pentru ca, la fel, nu erau copii doriti.
A insista pe aceasta tema... numindu-ne criminale.. nu te face deloc mai special. As spune ca.. dimpotriva.


Vina? Vina cui? Vina ei ca se duce in pat cu unu` si cu altu` si chiar daca este constienta ca dupa un act sexual neprotejat poate ramane insarcinata? Si culmea chiar ramane...si ce face? sa se spele pe maini pt ceea ce a facut omoara "amalgamul de celule". O femeie inainte de actul sexual ar trebui sa`i aduca la cunostinta partenerului ca sa foloseasca prezervativul (unul dintre cele mai elementare moduri de prevenire) ca altfel n`ar mai avea loc actul sexual. Daca partenerul refuza sa`l foloseasca atunci ea nu ar trebui sa mai continue...daca este fortata atunci fapta se incadreaza in sfera violului si cum am mai zis asta`i cu totul altceva. Asa ca o vad pe femeie mult mai vinovata intr`o asemenea situatie. Daca pentru voi un fat/copil este: ovul fecundat, aglomerare de celule s.a.m.d. nici nu vrea sa`mi dau seama ce fel de mame veti fi...n`am vrut sa jignesc prin asta dar asta`i adevaru`. Si nu va numesc criminale...chiar sunteti criminale...


Jesus, as fi pariat ca a folosi o metoda contraceptiva.. din punctul tau de vedere, cade DOAR in sarcina femeii. Curios e faptul ca, mergand pe acest rationament, drepturile asupra unei sarcini eventuale.. cad in sarcina barbatului...
The rest is history!!
rashela
Postat pe 31 August 2009 20:21
Alex sincer chiar m-ai facut sa rad in tot ce ai scris . O tii pe a ta in continuare... Pentru orice meserie te-ai pregati nu trebuie sa fii precum calu sa privesti numai inainte fara sa privesti in stanga si in dreapta . da , nu este o solutie tocmai buna avortul dar in situatia mea era cea mai buna . Am foste colege de liceu care au pastrat copilul si mi-e mila de ele...eu in timp ce ma distrez la facultate si am o cum trebuie sa am la 20 de ani ele au grija de copiii lor pe acaas sau lucreaza . am avut 2 colege in liceu care au facut copii amandoua sunt singure acum si au problemele unei femei de 30-40 de ani . nu regret deloc ca am facut avortu asta pentru ca am o viata mult prea frumoasa sa fie stricata de un copil nedorit ( asta poate o sa te intrige si mai mult )
pissy8921
Postat pe 1 Septembrie 2009 04:10
De la: pissy8921, la data 2009-09-01 04:10:25Alex sincer chiar m-ai facut sa rad in tot ce ai scris . O tii pe a ta in continuare... Pentru orice meserie te-ai pregati nu trebuie sa fii precum calu sa privesti numai inainte fara sa privesti in stanga si in dreapta . da , nu este o solutie tocmai buna avortul dar in situatia mea era cea mai buna . Am foste colege de liceu care au pastrat copilul si mi-e mila de ele...eu in timp ce ma distrez la facultate si am o cum trebuie sa am la 20 de ani ele au grija de copiii lor pe acaas sau lucreaza . am avut 2 colege in liceu care au facut copii amandoua sunt singure acum si au problemele unei femei de 30-40 de ani . nu regret deloc ca am facut avortu asta pentru ca am o viata mult prea frumoasa sa fie stricata de un copil nedorit ( asta poate o sa te intrige si mai mult )


Te`a obligat cineva sa te culci cu el? Presupun ca stiai riscurile la care te expui. Si pana la urma ai ramas insarcinata. Si ca sa nu renunti la distractiile tale si la restul ai renuntat la el/copil...nu?
AlexMag
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:14
De la: AlexMag, la data 2009-09-01 14:14:26
De la: pissy8921, la data 2009-09-01 04:10:25Alex sincer chiar m-ai facut sa rad in tot ce ai scris . O tii pe a ta in continuare... Pentru orice meserie te-ai pregati nu trebuie sa fii precum calu sa privesti numai inainte fara sa privesti in stanga si in dreapta . da , nu este o solutie tocmai buna avortul dar in situatia mea era cea mai buna . Am foste colege de liceu care au pastrat copilul si mi-e mila de ele...eu in timp ce ma distrez la facultate si am o cum trebuie sa am la 20 de ani ele au grija de copiii lor pe acaas sau lucreaza . am avut 2 colege in liceu care au facut copii amandoua sunt singure acum si au problemele unei femei de 30-40 de ani . nu regret deloc ca am facut avortu asta pentru ca am o viata mult prea frumoasa sa fie stricata de un copil nedorit ( asta poate o sa te intrige si mai mult )


Te`a obligat cineva sa te culci cu el? Presupun ca stiai riscurile la care te expui. Si pana la urma ai ramas insarcinata. Si ca sa nu renunti la distractiile tale si la restul ai renuntat la el/copil...nu?


Chiar trebuia sa se duca sa-si puna cenusa in cap si sa se calugareasca...

Way to go Pissy!
anushkha
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:16
De la: pissy8921, la data 2009-09-01 04:10:25Alex sincer chiar m-ai facut sa rad in tot ce ai scris . O tii pe a ta in continuare... Pentru orice meserie te-ai pregati nu trebuie sa fii precum calu sa privesti numai inainte fara sa privesti in stanga si in dreapta . da , nu este o solutie tocmai buna avortul dar in situatia mea era cea mai buna . Am foste colege de liceu care au pastrat copilul si mi-e mila de ele...eu in timp ce ma distrez la facultate si am o cum trebuie sa am la 20 de ani ele au grija de copiii lor pe acaas sau lucreaza . am avut 2 colege in liceu care au facut copii amandoua sunt singure acum si au problemele unei femei de 30-40 de ani . nu regret deloc ca am facut avortu asta pentru ca am o viata mult prea frumoasa sa fie stricata de un copil nedorit ( asta poate o sa te intrige si mai mult )


Nu, dar nu trebuia sa ajungi la avort.Trebuia sa deschizi ochii bine dupa aia picioarele.

Postat pe 1 Septembrie 2009 16:23
De la: AlexMag, la data 2009-09-01 14:14:26
De la: pissy8921, la data 2009-09-01 04:10:25Alex sincer chiar m-ai facut sa rad in tot ce ai scris . O tii pe a ta in continuare... Pentru orice meserie te-ai pregati nu trebuie sa fii precum calu sa privesti numai inainte fara sa privesti in stanga si in dreapta . da , nu este o solutie tocmai buna avortul dar in situatia mea era cea mai buna . Am foste colege de liceu care au pastrat copilul si mi-e mila de ele...eu in timp ce ma distrez la facultate si am o cum trebuie sa am la 20 de ani ele au grija de copiii lor pe acaas sau lucreaza . am avut 2 colege in liceu care au facut copii amandoua sunt singure acum si au problemele unei femei de 30-40 de ani . nu regret deloc ca am facut avortu asta pentru ca am o viata mult prea frumoasa sa fie stricata de un copil nedorit ( asta poate o sa te intrige si mai mult )


Te`a obligat cineva sa te culci cu el? Presupun ca stiai riscurile la care te expui. Si pana la urma ai ramas insarcinata. Si ca sa nu renunti la distractiile tale si la restul ai renuntat la el/copil...nu?

ba da cata morala zace in tine acum stiu k urmeaza partea in care imi spui k si eu am facut avort...ete nu am facut dar nici nu pot arunca cu piatra intr-o pers care a facut...decat un copil nedorit sau chinuit pe la casa copilului, omorat de vreun asistent maternal sau abuzat se.xu.al...prefer avortu, acolo sufera numai ea, iar repercusiunile nu sunt pe termen asa lung.... in plus nu stiu de ce mama draq te gasesti u sa vb care habar nu ai ce inseamna o sarcina, o nastere, cum e sa creasca in tine un mic omulet...te gasesti tu sa faci pe desteptu aci....
bruneagra25
Postat pe 1 Septembrie 2009 16:29
De la: bruneagra25, la data 2009-09-01 16:29:22
De la: AlexMag, la data 2009-09-01 14:14:26
De la: pissy8921, la data 2009-09-01 04:10:25Alex sincer chiar m-ai facut sa rad in tot ce ai scris . O tii pe a ta in continuare... Pentru orice meserie te-ai pregati nu trebuie sa fii precum calu sa privesti numai inainte fara sa privesti in stanga si in dreapta . da , nu este o solutie tocmai buna avortul dar in situatia mea era cea mai buna . Am foste colege de liceu care au pastrat copilul si mi-e mila de ele...eu in timp ce ma distrez la facultate si am o cum trebuie sa am la 20 de ani ele au grija de copiii lor pe acaas sau lucreaza . am avut 2 colege in liceu care au facut copii amandoua sunt singure acum si au problemele unei femei de 30-40 de ani . nu regret deloc ca am facut avortu asta pentru ca am o viata mult prea frumoasa sa fie stricata de un copil nedorit ( asta poate o sa te intrige si mai mult )


Te`a obligat cineva sa te culci cu el? Presupun ca stiai riscurile la care te expui. Si pana la urma ai ramas insarcinata. Si ca sa nu renunti la distractiile tale si la restul ai renuntat la el/copil...nu?

ba da cata morala zace in tine acum stiu k urmeaza partea in care imi spui k si eu am facut avort...ete nu am facut dar nici nu pot arunca cu piatra intr-o pers care a facut...decat un copil nedorit sau chinuit pe la casa copilului, omorat de vreun asistent maternal sau abuzat se.xu.al...prefer avortu, acolo sufera numai ea, iar repercusiunile nu sunt pe termen asa lung.... in plus nu stiu de ce mama draq te gasesti u sa vb care habar nu ai ce inseamna o sarcina, o nastere, cum e sa creasca in tine un mic omulet...te gasesti tu sa faci pe desteptu aci....


Zace multa morala in mine...si asta`i doar inceputu`...chiar vrei sa vezi cat pot? Stiu ca adevaru` de cele mai multe ori supara si doare asa ca mai bine a`i face putina liniste si ti`ai revizui un pic limbaju` care risca sa devina unu` de mahala...iar in ceea ce priveste avortu`...cei ce chinuiesc copilul trebuiesc trasi la raspundere...la fel si "mamele" ce`si omoara fatu/copilu`....
AlexMag
Postat pe 1 Septembrie 2009 18:25
De la: AlexMag, la data 2009-09-01 18:25:51
De la: bruneagra25, la data 2009-09-01 16:29:22
De la: AlexMag, la data 2009-09-01 14:14:26
De la: pissy8921, la data 2009-09-01 04:10:25Alex sincer chiar m-ai facut sa rad in tot ce ai scris . O tii pe a ta in continuare... Pentru orice meserie te-ai pregati nu trebuie sa fii precum calu sa privesti numai inainte fara sa privesti in stanga si in dreapta . da , nu este o solutie tocmai buna avortul dar in situatia mea era cea mai buna . Am foste colege de liceu care au pastrat copilul si mi-e mila de ele...eu in timp ce ma distrez la facultate si am o cum trebuie sa am la 20 de ani ele au grija de copiii lor pe acaas sau lucreaza . am avut 2 colege in liceu care au facut copii amandoua sunt singure acum si au problemele unei femei de 30-40 de ani . nu regret deloc ca am facut avortu asta pentru ca am o viata mult prea frumoasa sa fie stricata de un copil nedorit ( asta poate o sa te intrige si mai mult )


Te`a obligat cineva sa te culci cu el? Presupun ca stiai riscurile la care te expui. Si pana la urma ai ramas insarcinata. Si ca sa nu renunti la distractiile tale si la restul ai renuntat la el/copil...nu?

ba da cata morala zace in tine acum stiu k urmeaza partea in care imi spui k si eu am facut avort...ete nu am facut dar nici nu pot arunca cu piatra intr-o pers care a facut...decat un copil nedorit sau chinuit pe la casa copilului, omorat de vreun asistent maternal sau abuzat se.xu.al...prefer avortu, acolo sufera numai ea, iar repercusiunile nu sunt pe termen asa lung.... in plus nu stiu de ce mama draq te gasesti u sa vb care habar nu ai ce inseamna o sarcina, o nastere, cum e sa creasca in tine un mic omulet...te gasesti tu sa faci pe desteptu aci....


Zace multa morala in mine...si asta`i doar inceputu`...chiar vrei sa vezi cat pot? Stiu ca adevaru` de cele mai multe ori supara si doare asa ca mai bine a`i face putina liniste si ti`ai revizui un pic limbaju` care risca sa devina unu` de mahala...iar in ceea ce priveste avortu`...cei ce chinuiesc copilul trebuiesc trasi la raspundere...la fel si "mamele" ce`si omoara fatu/copilu`....


Don't get me started again
anushkha
Postat pe 1 Septembrie 2009 20:14
Si ce? Crezi ca ma sperii? Sau ar trebui sa`mi fie frica?
AlexMag
Postat pe 1 Septembrie 2009 20:42
De la: AlexMag, la data 2009-09-01 20:42:01Si ce? Crezi ca ma sperii? Sau ar trebui sa`mi fie frica?


Sunt convinsa ca nu ti-e frica, dar cred ca ar trebui sa constientizezi penibilul la care te expui. Reciteste si tu threadul putin...
anushkha
Postat pe 2 Septembrie 2009 00:29
Cred k nimeni nu trebuie judecat,cum se zice sa arunce primul piatra care n-are nici un pacat.Dar,in fine cea care a deschis topicul inceaca sa se dea exemplu pt ca alte fete de varsta ei sa nu faca aceiasi greseala pt k un avort presupun k nu-i usor sa treci prin,oricum te marcheaza asta nu trebuie sa nege nici ea dar a ales varianta asta care a fost la indemana ei.Oricum in romania rat avorturilor e f mare.Asa k nu e prima nici ultima si va grabiti s-o judecati.Ea n-a caerut sa fie judecata si nici n-a cerut parerea nimanui dak a facut bn sau nu ci s-a dat exeplu sa nu mai faca si altele greselile ei
Oricum traim in democratie si fiecare e liber sa faca ce vrea asa k prea multe prejudecati strica.Dak a tras singura invatamintile din chestia asta problema ei,dak nu o va repeta din nou.Dar aici nu suntem la biserica sa judecam stim f bn parerea preotilor.Asa k fiecare face ce vrea cu viata lui.
capriciosa
Postat pe 3 Septembrie 2009 07:07
nu cred k era necesar sa ucizi acea fiinta
kudika065941
Postat pe 4 Septembrie 2009 09:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
te rog elibereaza-mi inima.......... 16 De la: cotyca 25 Septembrie 2009 09:55
Sa-l pun la incercare? 39 De la: razz 13 Martie 2011 16:14
semne ca vrea sa ne despartim? 21 De la: pickard 31 Iulie 2011 19:35
cum il recuceresc ..? :( 40 De la: Diavolyta_ 4 Iulie 2009 23:03
scorpion 74 De la: Max2 21 Decembrie 2011 14:34