Setari Cookie-uri

am cautat-o singura

Ana...sincer n`are rost sa mai continui...te las sa crezi ce vrei tu...ma intrebi ce ma "freaca grija" (asta cu alte cuvinte) de ce fac alti oameni cu corpul lor sau cu viata lor...In "meseria" in care inca ma pregatesc o sa am de`o face cu o multime de oameni cu "probleme" mai mici sau mai mari...iar atat exemplele negative cat si cele pozitive trebuiesc date pentru ca omul inzestrat cu "constienta" si inteligenta sa traga singur concluziile...iar ceea ce este de condamnat sa fie condamnat atat din punct de vedere moral cat si penal...Sper ca ti`am fost destul de explicit...
AlexMag
Postat pe 29 August 2009 21:06
Foarte bine faci sa stii. Totusi, ar trebui sa observi ca ceea ce tu condamni moral nu este condamnat si penal, si lucrul asta se intampla in din ce in ce mai multe locuri din lume, avand societatile mai evoluate in avangarda. Mai mult, epoca in care moralitatea statea la baza societatii umane a trecut, dupa ce a adus cu ea 1500 de ani de stagnare, chiar pe alocuri involutie, si evenimente neplacute gen inchizitie, pogromuri, cruciade, jihad.

PS: intrebarea nu era "de ce" te freaca grija, ci cu ce drept, dar e ok si-asa :)
PPS: constienta a fost intentionat, nu greseala gramaticala ;p
anushkha
Postat pe 29 August 2009 21:19
e foarte trist ce ti se intampla, dar e bine ca incepi sa iti dai seama ca nu merita. Incearca sa stai inconjurat de oamenii dragi tie si nu uita CAPUL SUS!!!
Aphrodite
Postat pe 29 August 2009 21:25
In ceea ce priveste penalul...este un amalgam dar de aceasta data nu de celule ci de legi date de oameni pentru oameni...fiecare dupa cum l`a dus capu`...si asta ar trebui sa spuna multe...
Iar chestia cu constienta mi`am dat seama ca nu`i o greseala gramaticala...
AlexMag
Postat pe 29 August 2009 21:30
de ce spui ca ai cautat-o singura? asa a fost sa fie, sa ramai insarcinata, nu a ost vina ta. iar despre el nu mai are rost sa vorbim, e un nesimtit, un dobitoc...in fine. nu stiu cum ai reutis sa treci peste. eu daca as fi fost in locul tau (Doamne fereste, nu doresc la nimeni) nu stiu cum mi-as fi revenit. cred ca de fiecare data cand as vedea un copilas mi-as aminti.
pu[ici
clau19
Postat pe 29 August 2009 21:54
De la: clau19, la data 2009-08-29 21:54:56de ce spui ca ai cautat-o singura? asa a fost sa fie, sa ramai insarcinata, nu a ost vina ta. iar despre el nu mai are rost sa vorbim, e un nesimtit, un dobitoc...in fine. nu stiu cum ai reutis sa treci peste. eu daca as fi fost in locul tau (Doamne fereste, nu doresc la nimeni) nu stiu cum mi-as fi revenit. cred ca de fiecare data cand as vedea un copilas mi-as aminti.
pu[ici

scuze..am gresit, nu tie am vrut sa-ti trimit, scz Ana
clau19
Postat pe 29 August 2009 21:57
BA DA, TIE AM VRUT SA-TI TRIMIT, SCUZE, NU STIU UNDE MI-E CAPU.
DECI TIE TI-AM TRIMIS.
clau19
Postat pe 29 August 2009 21:59
De la: clau19, la data 2009-08-29 21:59:51BA DA, TIE AM VRUT SA-TI TRIMIT, SCUZE, NU STIU UNDE MI-E CAPU.
DECI TIE TI-AM TRIMIS.


De ce mie?
anushkha
Postat pe 29 August 2009 22:20
De la: pissy8921, la data 2009-08-11 04:28:07in primul rand va scriu aici k poate sunt multe fete n situatia mea care trec sau or sa treaca prin asta.
acum 8 luni am intalnit un tip dragut , f inteligent stabil cat de cat financiar ptr varsta lui ( 22 ani).
am stat cu el 6 luni deloc frumoase fara amintiri de orice fel nimic.noi singurul lucru care il faceam era sa iesim la restaurante sau sa ne culcam.dupa 5 luni de "relatie" am ramas insarcinata. Eu am 20 de ani dar parintilor chiar nu puteam sa le zic k sunt insarcinata deci el trebuia sa imi dea bani de avort. Cand a auzit k sunt gravida primul lucru care l-am zis amandoi a fost avort clar.Insa dupa 2 sapt de la aflarea vestii ne-am despartit fara certuri fara nimic...nici nu prea aveam de ce sa ne certam k nu aveam motive.nu eram deloc apropiati. In fine bani de avort nu aveam si deja eram gravida in 2 luni.el nu vroia sa imi dea fara nici un motiv.eu am plecat cateva zile din oras cu facultatea si acolo m-am imprietenit cu tipa de la mn din fac cu care si cu ea se intalnea. ea a aflat inevitabil k sunt gravida k vomitam incontinuu si l-a sunat. in cateva ore era acolo sa imi dea banii . a ramas peste noapte unde dormeam el dormind in pat cu tipa din facultate. Am trecut singura prin avort si cu o stupida complicatie peste dar a durut foarte mult. sa ascund k am fost gravida k l-am dat afara si mi se rupea sufletu dupa ce ii auzisem inima . La o sapt dupa mi-am revenit total mi-am reluat viata mea cu distractii si plimbari dar a fost o intamplare f dureroasa care nu credeam ca o sa trec prin asa cv.


de ce spui ca ai cautat-o singura? asa a fost sa fie, sa ramai insarcinata, nu a ost vina ta. iar despre el nu mai are rost sa vorbim, e un nesimtit, un dobitoc...in fine. nu stiu cum ai reutis sa treci peste. eu daca as fi fost in locul tau (Doamne fereste, nu doresc la nimeni) nu stiu cum mi-as fi revenit. cred ca de fiecare data cand as vedea un copilas mi-as aminti.
aici am vrut sa trimit, nu am trimis bine?
clau19
Postat pe 29 August 2009 22:24
ai reusiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit
mitura
Postat pe 29 August 2009 22:25
mda....m-am incurcat
clau19
Postat pe 29 August 2009 22:26
De la: AlexMag, la data 2009-08-29 21:30:16In ceea ce priveste penalul...este un amalgam dar de aceasta data nu de celule ci de legi date de oameni pentru oameni...fiecare dupa cum l`a dus capu`...si asta ar trebui sa spuna multe...
Iar chestia cu constienta mi`am dat seama ca nu`i o greseala gramaticala...


Da, sunt date de oameni. Si ce-i cu asta? Fact: in toata lumea civilizata, avortul este legalizat, cu exceptii minore. In tarile bananiere, nu e legal. Cine are dreptate? Probabil aia din Nigeria, nu parlamentul britanic, congresul US...
anushkha
Postat pe 29 August 2009 22:30
De la: ana18, la data 2009-08-29 22:30:43
De la: AlexMag, la data 2009-08-29 21:30:16In ceea ce priveste penalul...este un amalgam dar de aceasta data nu de celule ci de legi date de oameni pentru oameni...fiecare dupa cum l`a dus capu`...si asta ar trebui sa spuna multe...
Iar chestia cu constienta mi`am dat seama ca nu`i o greseala gramaticala...


Da, sunt date de oameni. Si ce-i cu asta? Fact: in toata lumea civilizata, avortul este legalizat, cu exceptii minore. In tarile bananiere, nu e legal. Cine are dreptate? Probabil aia din Nigeria, nu parlamentul britanic, congresul US...



Asta da nota ca cei din tarile alea bananiere au ceva mai multa minte decat cei din lumea "civilizata"... te crezi om civilizat ca faci cumparaturile dintr`un mall si ca te plimbi cu ferrari, sau ca ai net si poti scrie pe forumul x despre y? no way...aia pot trai ca tine dar tu niciodata ca ei... prima data trebuie sa fii civilizat in gandire si dupa aia in lucruri(ca la capitolul lucruri stau ei mai prost asta e)...si se pare ca aia ne`au depasit...dar totusi cand am spus ca legile sunt date de oameni pentru oameni nu m`am referit la asta...m`am referit la un cu totul alt sens...
AlexMag
Postat pe 30 August 2009 04:03
De la: AlexMag, la data 2009-08-30 04:03:29
De la: ana18, la data 2009-08-29 22:30:43
De la: AlexMag, la data 2009-08-29 21:30:16In ceea ce priveste penalul...este un amalgam dar de aceasta data nu de celule ci de legi date de oameni pentru oameni...fiecare dupa cum l`a dus capu`...si asta ar trebui sa spuna multe...
Iar chestia cu constienta mi`am dat seama ca nu`i o greseala gramaticala...


Da, sunt date de oameni. Si ce-i cu asta? Fact: in toata lumea civilizata, avortul este legalizat, cu exceptii minore. In tarile bananiere, nu e legal. Cine are dreptate? Probabil aia din Nigeria, nu parlamentul britanic, congresul US...



Asta da nota ca cei din tarile alea bananiere au ceva mai multa minte decat cei din lumea "civilizata"... te crezi om civilizat ca faci cumparaturile dintr`un mall si ca te plimbi cu ferrari, sau ca ai net si poti scrie pe forumul x despre y? no way...aia pot trai ca tine dar tu niciodata ca ei... prima data trebuie sa fii civilizat in gandire si dupa aia in lucruri(ca la capitolul lucruri stau ei mai prost asta e)...si se pare ca aia ne`au depasit...dar totusi cand am spus ca legile sunt date de oameni pentru oameni nu m`am referit la asta...m`am referit la un cu totul alt sens...


Da clar au multa minte. De-aia au razboaie civile care dureaza cate 10 ani si nivelul de trai al unui cimpanzeu. Sigur ca totusi e o chestie de optiune, mai precis tu poti sa militezi pentru o societate de tip Nigeria sau Sierra Leone, iar eu ptr una in genul Statelor Unite sau Regatului Unit, iar la final, societatea noastra alege. A, ceea ce mai duce la o concluzie, si anume ca moralitatea este de fapt o functie de raportare, si nu o axioma care nu se schimba.
anushkha
Postat pe 30 August 2009 14:37
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


bravo Alex!!! Mai ales sa aflu ca esti barbat si ai o asemenea gandire, ma bucura enorm!!!
Acuma fara nici o suparare fata de Pyssi......
Lacra___
Postat pe 30 August 2009 14:46
Alex, continui un dialog care te depaseste din toate punctele de vedere. Niciun argument de-al tau nu ramane in picioare... intr-o situatie concreta pe care tu nu o poti intelege, nu o poti trai, simti.. niciodata.
Doar nu-ti imaginezi ca femeia ramane insarcinata DOAR pentru a ucide. Folosesti cuvinte mari.. gen "crima"..., folosesti termeni precum morala, pedeapsa, penal... s.a.m.d., te tot bati cu pumnul in piept si iti arogi dreptul de aparator al unor ovule fecundate, tot invoci moralitatea... crestina... uitand cu desavarsire aspecte cu muuult mai importante decat toate acestea si, cel mai important lucru, uiti cu premeditare... termenul VINA (culpa)!!!
Habar nu am pentru ce profesie te pregatesti... dar, zau!! ca nu exista nicio profesie in lumea asta... care sa ma poata obliga sa pastrez o sarcina pe care eu NU o doresc. Si daca nu ti-e suficient cuvantul NU atunci iti reamintesc zecile de femei care si-au pierdut viata inainte de´·89 pentru ca nu isi dorerau acel copil. Si iti reamintesc zi zecile de suflete nou-nascute ucise... dupa ·89 pentru ca, la fel, nu erau copii doriti.
A insista pe aceasta tema... numindu-ne criminale.. nu te face deloc mai special. As spune ca.. dimpotriva.
rashela
Postat pe 30 August 2009 15:35
De la: ana18, la data 2009-08-30 14:37:18
De la: AlexMag, la data 2009-08-30 04:03:29
De la: ana18, la data 2009-08-29 22:30:43
De la: AlexMag, la data 2009-08-29 21:30:16In ceea ce priveste penalul...este un amalgam dar de aceasta data nu de celule ci de legi date de oameni pentru oameni...fiecare dupa cum l`a dus capu`...si asta ar trebui sa spuna multe...
Iar chestia cu constienta mi`am dat seama ca nu`i o greseala gramaticala...


Da, sunt date de oameni. Si ce-i cu asta? Fact: in toata lumea civilizata, avortul este legalizat, cu exceptii minore. In tarile bananiere, nu e legal. Cine are dreptate? Probabil aia din Nigeria, nu parlamentul britanic, congresul US...



Asta da nota ca cei din tarile alea bananiere au ceva mai multa minte decat cei din lumea "civilizata"... te crezi om civilizat ca faci cumparaturile dintr`un mall si ca te plimbi cu ferrari, sau ca ai net si poti scrie pe forumul x despre y? no way...aia pot trai ca tine dar tu niciodata ca ei... prima data trebuie sa fii civilizat in gandire si dupa aia in lucruri(ca la capitolul lucruri stau ei mai prost asta e)...si se pare ca aia ne`au depasit...dar totusi cand am spus ca legile sunt date de oameni pentru oameni nu m`am referit la asta...m`am referit la un cu totul alt sens...


Da clar au multa minte. De-aia au razboaie civile care dureaza cate 10 ani si nivelul de trai al unui cimpanzeu. Sigur ca totusi e o chestie de optiune, mai precis tu poti sa militezi pentru o societate de tip Nigeria sau Sierra Leone, iar eu ptr una in genul Statelor Unite sau Regatului Unit, iar la final, societatea noastra alege. A, ceea ce mai duce la o concluzie, si anume ca moralitatea este de fapt o functie de raportare, si nu o axioma care nu se schimba.


Se pare ca cel putin in cazul romanilor moralitatea ramane o axioma care nu se schimba.
AlexMag
Postat pe 30 August 2009 17:11
De la: rashela, la data 2009-08-30 15:35:57Alex, continui un dialog care te depaseste din toate punctele de vedere. Niciun argument de-al tau nu ramane in picioare... intr-o situatie concreta pe care tu nu o poti intelege, nu o poti trai, simti.. niciodata.
Doar nu-ti imaginezi ca femeia ramane insarcinata DOAR pentru a ucide. Folosesti cuvinte mari.. gen "crima"..., folosesti termeni precum morala, pedeapsa, penal... s.a.m.d., te tot bati cu pumnul in piept si iti arogi dreptul de aparator al unor ovule fecundate, tot invoci moralitatea... crestina... uitand cu desavarsire aspecte cu muuult mai importante decat toate acestea si, cel mai important lucru, uiti cu premeditare... termenul VINA (culpa)!!!
Habar nu am pentru ce profesie te pregatesti... dar, zau!! ca nu exista nicio profesie in lumea asta... care sa ma poata obliga sa pastrez o sarcina pe care eu NU o doresc. Si daca nu ti-e suficient cuvantul NU atunci iti reamintesc zecile de femei care si-au pierdut viata inainte de´·89 pentru ca nu isi dorerau acel copil. Si iti reamintesc zi zecile de suflete nou-nascute ucise... dupa ·89 pentru ca, la fel, nu erau copii doriti.
A insista pe aceasta tema... numindu-ne criminale.. nu te face deloc mai special. As spune ca.. dimpotriva.


Vina? Vina cui? Vina ei ca se duce in pat cu unu` si cu altu` si chiar daca este constienta ca dupa un act sexual neprotejat poate ramane insarcinata? Si culmea chiar ramane...si ce face? sa se spele pe maini pt ceea ce a facut omoara "amalgamul de celule". O femeie inainte de actul sexual ar trebui sa`i aduca la cunostinta partenerului ca sa foloseasca prezervativul (unul dintre cele mai elementare moduri de prevenire) ca altfel n`ar mai avea loc actul sexual. Daca partenerul refuza sa`l foloseasca atunci ea nu ar trebui sa mai continue...daca este fortata atunci fapta se incadreaza in sfera violului si cum am mai zis asta`i cu totul altceva. Asa ca o vad pe femeie mult mai vinovata intr`o asemenea situatie. Daca pentru voi un fat/copil este: ovul fecundat, aglomerare de celule s.a.m.d. nici nu vrea sa`mi dau seama ce fel de mame veti fi...n`am vrut sa jignesc prin asta dar asta`i adevaru`. Si nu va numesc criminale...chiar sunteti criminale...
AlexMag
Postat pe 30 August 2009 17:24
De la: AlexMag, la data 2009-08-30 17:24:01
De la: rashela, la data 2009-08-30 15:35:57Alex, continui un dialog care te depaseste din toate punctele de vedere. Niciun argument de-al tau nu ramane in picioare... intr-o situatie concreta pe care tu nu o poti intelege, nu o poti trai, simti.. niciodata.
Doar nu-ti imaginezi ca femeia ramane insarcinata DOAR pentru a ucide. Folosesti cuvinte mari.. gen "crima"..., folosesti termeni precum morala, pedeapsa, penal... s.a.m.d., te tot bati cu pumnul in piept si iti arogi dreptul de aparator al unor ovule fecundate, tot invoci moralitatea... crestina... uitand cu desavarsire aspecte cu muuult mai importante decat toate acestea si, cel mai important lucru, uiti cu premeditare... termenul VINA (culpa)!!!
Habar nu am pentru ce profesie te pregatesti... dar, zau!! ca nu exista nicio profesie in lumea asta... care sa ma poata obliga sa pastrez o sarcina pe care eu NU o doresc. Si daca nu ti-e suficient cuvantul NU atunci iti reamintesc zecile de femei care si-au pierdut viata inainte de´·89 pentru ca nu isi dorerau acel copil. Si iti reamintesc zi zecile de suflete nou-nascute ucise... dupa ·89 pentru ca, la fel, nu erau copii doriti.
A insista pe aceasta tema... numindu-ne criminale.. nu te face deloc mai special. As spune ca.. dimpotriva.


Vina? Vina cui? Vina ei ca se duce in pat cu unu` si cu altu` si chiar daca este constienta ca dupa un act sexual neprotejat poate ramane insarcinata? Si culmea chiar ramane...si ce face? sa se spele pe maini pt ceea ce a facut omoara "amalgamul de celule". O femeie inainte de actul sexual ar trebui sa`i aduca la cunostinta partenerului ca sa foloseasca prezervativul (unul dintre cele mai elementare moduri de prevenire) ca altfel n`ar mai avea loc actul sexual. Daca partenerul refuza sa`l foloseasca atunci ea nu ar trebui sa mai continue...daca este fortata atunci fapta se incadreaza in sfera violului si cum am mai zis asta`i cu totul altceva. Asa ca o vad pe femeie mult mai vinovata intr`o asemenea situatie. Daca pentru voi un fat/copil este: ovul fecundat, aglomerare de celule s.a.m.d. nici nu vrea sa`mi dau seama ce fel de mame veti fi...n`am vrut sa jignesc prin asta dar asta`i adevaru`. Si nu va numesc criminale...chiar sunteti criminale...


Chiar iti place sa fii omul enunturilor goale, nu?... Ca si majoritatea aparatorilor cauzei pro-life (pana si denumirea asta e tot ipocrizie), cauti sa ascunzi lipsa de orice argument (filosofic, politic, legal) cu sentimentalisme ieftine. Vrei, nu vrei, un ovul fecundat este... un ovul fecundat. Voi insistati sa denumiti fetusul copil sau copil nenascut, ca cica vi se pare dezumanizant sa-i spui pe nume. Tot asa, insistati sa va numiti pro-viata in loc de anti-avort, si cea mai mare majoritate a argumentelor voastre se opresc inainte de orice idee logica, solida, la tipul de discurs pe care il practici si tu.

Oricum, d-le pro-life, lamureste-ne si pe noi, care e diferenta de vina pe care "sufletul" nenascut o are intre conceptia in urma unei relatii sexuale consensuale si una neconsensuala (viol)? A, si incearca sa fie o argumentatie cat de cat logica, fara sentimentalisme urmate de nimic daca se poate.

Cat despre faptul ca ne numesti tu criminale... uite d-aia nu mai pot sa dorm noaptea sa stii, dar gandeste-te ca momentan tu esti ala care cere restrictionarea drepturilor omului, si ca ceea ce spunem noi are backup legal, asa ca incadrarea poate fi deranjanta. Inca un lucru: daca ar fi fost un simplu topic de dezbatere asupra moralitatii avortului, nu cred ca as fi spus ceva dincolo de punctul meu de vedere, dar mi se pare o magarie sa te iei de o fata care, dupa ce ca a trecut printr-un moment greu din viata, atunci cand si-a deschis sufletul intr-o comunitate, a trebuit sa apara niste ********* si sa-i spuna ca e criminala.

Si ca sa inchei, etica sau filosofia morala inseamna studiul valorilor si analiza binelui si raului. Valorile morale se modifica constant, si nu pot reprezenta vre-o data mai mult pentru o societate decat un fel de ghid de conduita. Dezbaterea morala asupra subiectului avortului legalizat se poarta asupra drepturilor unui fetus, sau mai precis se pune intrebarea: are un fetus drepturi? si in mod particular, dreptul la viata, sau daca o femeie gravida are dreptul sa decida asupra propriului corp, de asa natura sa justifice avortul, chiar daca fetusul are dreptul la viata. Eu ti-am dat doar cele mai comune argumente din arsenalul avocatilor pro-choice, la care ai raspuns pana acum cu 0 barat. Poate ar trebui sa mai sapi nitel, eventual sa vezi ce zic si studiile asupra scaderii criminalitatii si legatura lor cu legalizarea avortului in US, dupa cazul Roe v. Wade, si poate iti dai seama ca problema e mai complexa decat niste ieftineli sentimentale.

Nu vreau sa crezi ca sunt rea, dar, desi am incercat, nu pot sa inteleg care e logica conform careia voi vreti neaparat sa condamnati asa anumite lucruri. Din punctul meu de vedere, atata timp cat exista o tehnica medicala sigura, disponibilitatea ei nu ar trebui sa fie pusa in primejdie, dar ar trebui tinuta vie dezbaterea asupra moralitatii acestei actiuni, pentru ca la final, fiecare sa-si urmeze alegerea in mod liber.
anushkha
Postat pe 30 August 2009 22:01
Repet:In primul rand din acest topic reiese faptul ca dupa un avort si dupa o saptamana totul revine la normal ca si cand nimic nu s`ar fi intamplat.
Si am o mica intrebare pentru tine: De ce cand se iau astfel de legi atat in tara cat si in afara ei nu se ia in considerare si punctul de vedere al bisericii? care, cel putin on tara, (n`am vazut nici un sondaj extern), este institutia care se bucura de cea mai mare incredere din partea oamenilor...si cum ti`am mai zis de vreo doua ori pana acum ca legile sunt date de oameni pentru oameni...iar chestia ca omul poate face ce vrea cu corpul lui (in acest caz femeia) mi se pare foarte deplasata...tu crezi ca tot ce este inventat de om este si de folos? ca pana la urma avortul a fost inventat tot de om...acum sute de ani se stia despre asa ceva? Se pare ca oamenii inainte erau mai cumpatati...dar de...acum traim in secolul vitezei si al sexului...si culmea amandoiua omoara...si nimanui nu`i pasa...
AlexMag
Postat pe 31 August 2009 00:13
ufffff.....folositi si voi prez damn it........
morticia_adams
Postat pe 31 August 2009 00:23
De la: AlexMag, la data 2009-08-31 00:13:26Repet:In primul rand din acest topic reiese faptul ca dupa un avort si dupa o saptamana totul revine la normal ca si cand nimic nu s`ar fi intamplat.
Si am o mica intrebare pentru tine: De ce cand se iau astfel de legi atat in tara cat si in afara ei nu se ia in considerare si punctul de vedere al bisericii? care, cel putin on tara, (n`am vazut nici un sondaj extern), este institutia care se bucura de cea mai mare incredere din partea oamenilor...si cum ti`am mai zis de vreo doua ori pana acum ca legile sunt date de oameni pentru oameni...iar chestia ca omul poate face ce vrea cu corpul lui (in acest caz femeia) mi se pare foarte deplasata...tu crezi ca tot ce este inventat de om este si de folos? ca pana la urma avortul a fost inventat tot de om...acum sute de ani se stia despre asa ceva? Se pare ca oamenii inainte erau mai cumpatati...dar de...acum traim in secolul vitezei si al sexului...si culmea amandoiua omoara...si nimanui nu`i pasa...


Din topicul asta reiese ca o femeie a trecut printr-un moment rau din viata ei. A trebuit sa faca avort, fara sa aiba sprijinul nimanui, si acum incearca sa treaca peste asta. Sa spui ca nu s-a intamplat nimic e ca si cum ai lua in deradere necazul altuia.
De unde stii ca nu se tine cont si de parerea bisericii? A tine cont nu inseamna automat a adopta toate ideile bisericii, pentru ca, repet, din fericire nu mai traim in evul mediu. Totusi, uite de ce nu se tine atat de mult cont pe cat ai vrea tu (si biserica :)) ):
"În ceea ce priveºte încrederea în bisericã, existã unele diferenþe semnificative: biserica beneficiazã de mai multã încredere în rândul celor care locuiesc în mediu rural (88%), printre femei (88%) ºi printre cei care au cel mult opt clase (90%)."
Daca tu consideri ca legislatia trebuie facuta avand in vedere ideile majoritatii mai putin pregatite (ma refer la populatia din mediul rural si la cei cu 8 clase), gresesti. Uite cum se face tara etalon a timpului nostru legislatia: http://www.senate.leg.state.mn.us/general/bill-law2001.pdf . Poti fi sigur ca nici la noi procesul in sine nu este diferit, ci, in cel mai rau caz, calitatea oamenilor implicati in proces. Totusi, legislatia privind avortul este una de provenienta internationala si in Romania, fiind in aceeasi linie cu cea din majoritatea tarilor UE, a SUA si a Rusiei si tarilor CSI, deci nu se pune problema legilor date aiurea, ca in alte cazuri.
Acum sute de ani se stia despre avort, da. Check it:
"The practice of abortion dates back to ancient times. Pregnancies were terminated through a number of methods, including the administration of abortifacient herbs, the use of sharpened implements, the application of abdominal pressure, and other techniques. The first recorded evidence of induced abortion, is from the Egyptian Ebers Papyrus in 1550 BC. A Chinese record documents the number of royal concubines who had abortions in China between the years 500 and 515 BC."
Oamenii nu erau deloc mai cumpatati nicicand, erau la fel cum suntem si noi azi, oameni. Daca vrei, erau mai putin informati, mai ignoranti. Si stiau mult mai putin despre lumea care ii inconjoara, si bineinteles ca atunci cand stii foarte putin trebuie sa presupui foarte mult. Cam asta ar fi esenta religiilor, explicarea a ceea ce e neexplicabil. Nu ti se pare un fapt interesant ca nici o religie majora n-a mai aparut dupa perioada renascentista? (nu ma refer la culte minore)
"iar chestia ca omul poate face ce vrea cu corpul lui (in acest caz femeia) mi se pare foarte deplasata" - deci tu sustii ca ar trebui reglementate prin lege drepturile individului de a dispune de sine? Pacat, dar e in declaratia drepturilor omului... a, daca n-ar fi, atunci ar fi legala sclavia. Ti s-ar parea ok?
anushkha
Postat pe 31 August 2009 01:07
De la: Lacra___, la data 2009-08-30 14:46:34
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


bravo Alex!!! Mai ales sa aflu ca esti barbat si ai o asemenea gandire, ma bucura enorm!!!
Acuma fara nici o suparare fata de Pyssi......


Ma scuzi, dar ce-l costa? Ma refer la gandire...
anushkha
Postat pe 31 August 2009 01:14
Ana...sincer iti zic daca tu ai la activ 15 facultati si 10 masterate si 5 doctorate si mai stiu eu ce diplome de excelenta si crezi ca un copil/fat in prima zi de nastere e doar un amalgam de celule si mama are dreptul sa le extirpeze dupa bunul plac, nu te face cu nimic presus decat unu` cu 4 clase de la tara care inafara de dat cu sapa si de muls vacile nu stie.
Multi tineri din ziua de azi ati luat in deradere biserica ca institutie...nu militez pentru biserica ca ii cunosc dedesubturile si nu`s placute deloc...dar uneori are si ea adevarurile ei...
AlexMag
Postat pe 31 August 2009 02:32
AlexMaq, insisti mereu in jurul unui subiect care pe tine te depaseste cu mult crede´ma.Nu ai fost, Nu esti si nici nu vei fi femeie ca sa stii ce inseamna, aka sa fii in masura sa judeci.Niciodata.Pe partea cealalta daca o luam, asa cum voi barbatii, - si scuze ca generalizez- aveti OO cu care va mandriti incomparabil, presupun ca tot asa ar trebui sa fi avut si baiatu ala din situatia respectiva sa sprijine moral/psihic daca nu e in stare de mai mult.Copii nu se fac singuri.TU, eu sau oricare dintre noi nu am fost conceputi cu degetul sau numai de mama. Au avut nevoie si de "ajutorul"sexului opus.Deci spune tu, om cu principii, in locul unei femei, in situatia respectiva,ce ai face?! Rapunde concret la intrebarea asta--> Baiatul cu care era conceput copilul, nu a avut nici o vina right? Ea trebuia sa fie atenta la toate detaliile nu? Ca doar de aia sunt 2,nu? Ca sa aiba grija numai unu´in caz ca celalalt uita,asa-i? jess...
adinutsa2
Postat pe 31 August 2009 03:38
De la: AlexMag, la data 2009-08-31 02:32:06Ana...sincer iti zic daca tu ai la activ 15 facultati si 10 masterate si 5 doctorate si mai stiu eu ce diplome de excelenta si crezi ca un copil/fat in prima zi de nastere e doar un amalgam de celule si mama are dreptul sa le extirpeze dupa bunul plac, nu te face cu nimic presus decat unu` cu 4 clase de la tara care inafara de dat cu sapa si de muls vacile nu stie.
Multi tineri din ziua de azi ati luat in deradere biserica ca institutie...nu militez pentru biserica ca ii cunosc dedesubturile si nu`s placute deloc...dar uneori are si ea adevarurile ei...

atata poti provoca adica greata....
bruneagra25
Postat pe 31 August 2009 10:15
De la: AlexMag, la data 2009-08-31 02:32:06Ana...sincer iti zic daca tu ai la activ 15 facultati si 10 masterate si 5 doctorate si mai stiu eu ce diplome de excelenta si crezi ca un copil/fat in prima zi de nastere e doar un amalgam de celule si mama are dreptul sa le extirpeze dupa bunul plac, nu te face cu nimic presus decat unu` cu 4 clase de la tara care inafara de dat cu sapa si de muls vacile nu stie.
Multi tineri din ziua de azi ati luat in deradere biserica ca institutie...nu militez pentru biserica ca ii cunosc dedesubturile si nu`s placute deloc...dar uneori are si ea adevarurile ei...


Nu am nici facultatati, nici doctorate, nici diplome de excelenta. Abia am dat bacul si am intrat la facultate. Totusi, nu trebuie sa fii doctor in stiinte ca sa-ti dai seama ca libertatea si alegerea sunt preferabile restrictiilor. Si pe urma pusul semnului de egalitate intre unul de la coada vacii si o persoana cu pregatire universitara este o idee pe care numai regimurile comuniste au sustinut-o pana acum.
Eu cred ca ti-am dat suficiente argumente pentru care un fetus nu e o persoana. Daca ai cu ce, demonstreaza ca nu am dreptate, si pe cuvantul meu ca daca aduci argumente solide si logice, dincolo de orice dubiu, imi voi revizui parerea. Dar daca nu ai, mai bine lasa subiectul la nivelul de alegere in functie de moralitatea, conceptiile si principiile fiecarei femei, in loc sa acuzi aiurea.
Cat despre biserica... nu am pretentia ca stiu ce este Dumnezeu sau ca pot eu sa explic mai bine, dar cred ca stiu ce NU este, si in mod cert nu este omul dintre nori care urmareste destinele fiecaruia dintre noi, si care da 10 porunci care trebuie respectate cu strictete, samd. Intre biserica si Dumnezeu este o diferenta mult prea mare, iar increderea de care inca se mai bucura biserica se datoreaza miilor de ani in care oamenii bisericii erau aproape singurii posesori ai cunoasterii, zecilor de generatii indoctrinate cu constrangeri din cele mai stupide.
anushkha
Postat pe 31 August 2009 11:31
De la: bruneagra25, la data 2009-08-31 10:15:53
De la: AlexMag, la data 2009-08-31 02:32:06Ana...sincer iti zic daca tu ai la activ 15 facultati si 10 masterate si 5 doctorate si mai stiu eu ce diplome de excelenta si crezi ca un copil/fat in prima zi de nastere e doar un amalgam de celule si mama are dreptul sa le extirpeze dupa bunul plac, nu te face cu nimic presus decat unu` cu 4 clase de la tara care inafara de dat cu sapa si de muls vacile nu stie.
Multi tineri din ziua de azi ati luat in deradere biserica ca institutie...nu militez pentru biserica ca ii cunosc dedesubturile si nu`s placute deloc...dar uneori are si ea adevarurile ei...

atata poti provoca adica greata....


Vezi sa nu fii insarcinata...
AlexMag
Postat pe 31 August 2009 20:04
De la: ana18, la data 2009-08-31 11:31:05
De la: AlexMag, la data 2009-08-31 02:32:06Ana...sincer iti zic daca tu ai la activ 15 facultati si 10 masterate si 5 doctorate si mai stiu eu ce diplome de excelenta si crezi ca un copil/fat in prima zi de nastere e doar un amalgam de celule si mama are dreptul sa le extirpeze dupa bunul plac, nu te face cu nimic presus decat unu` cu 4 clase de la tara care inafara de dat cu sapa si de muls vacile nu stie.
Multi tineri din ziua de azi ati luat in deradere biserica ca institutie...nu militez pentru biserica ca ii cunosc dedesubturile si nu`s placute deloc...dar uneori are si ea adevarurile ei...


Nu am nici facultatati, nici doctorate, nici diplome de excelenta. Abia am dat bacul si am intrat la facultate. Totusi, nu trebuie sa fii doctor in stiinte ca sa-ti dai seama ca libertatea si alegerea sunt preferabile restrictiilor. Si pe urma pusul semnului de egalitate intre unul de la coada vacii si o persoana cu pregatire universitara este o idee pe care numai regimurile comuniste au sustinut-o pana acum.
Eu cred ca ti-am dat suficiente argumente pentru care un fetus nu e o persoana. Daca ai cu ce, demonstreaza ca nu am dreptate, si pe cuvantul meu ca daca aduci argumente solide si logice, dincolo de orice dubiu, imi voi revizui parerea. Dar daca nu ai, mai bine lasa subiectul la nivelul de alegere in functie de moralitatea, conceptiile si principiile fiecarei femei, in loc sa acuzi aiurea.
Cat despre biserica... nu am pretentia ca stiu ce este Dumnezeu sau ca pot eu sa explic mai bine, dar cred ca stiu ce NU este, si in mod cert nu este omul dintre nori care urmareste destinele fiecaruia dintre noi, si care da 10 porunci care trebuie respectate cu strictete, samd. Intre biserica si Dumnezeu este o diferenta mult prea mare, iar increderea de care inca se mai bucura biserica se datoreaza miilor de ani in care oamenii bisericii erau aproape singurii posesori ai cunoasterii, zecilor de generatii indoctrinate cu constrangeri din cele mai stupide.



era o forma de a spune...dar oricum las`o asa...
AlexMag
Postat pe 31 August 2009 20:04
De acord, las-o asa. Eu una sunt multumita de "concluziile" dezbaterii...
anushkha
Postat pe 31 August 2009 20:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
a 4 De la: dienuscha 20 Iunie 2010 08:46
Vreau sa divortez! 95 De la: sabi_36 20 Octombrie 2010 09:09
Nu stiu daca ma mai iubeste 181 De la: nicoleta4488 2 Iunie 2013 18:03
l-am pierdut din kuza parintilor! 46 De la: Carina_nohiboke 4 Aprilie 2009 14:39
CE SA MAI FAC? 246 De la: ironia 22 Februarie 2011 11:10