Setari Cookie-uri

am cautat-o singura

in primul rand va scriu aici k poate sunt multe fete n situatia mea care trec sau or sa treaca prin asta.
acum 8 luni am intalnit un tip dragut , f inteligent stabil cat de cat financiar ptr varsta lui ( 22 ani).
am stat cu el 6 luni deloc frumoase fara amintiri de orice fel nimic.noi singurul lucru care il faceam era sa iesim la restaurante sau sa ne culcam.dupa 5 luni de "relatie" am ramas insarcinata. Eu am 20 de ani dar parintilor chiar nu puteam sa le zic k sunt insarcinata deci el trebuia sa imi dea bani de avort. Cand a auzit k sunt gravida primul lucru care l-am zis amandoi a fost avort clar.Insa dupa 2 sapt de la aflarea vestii ne-am despartit fara certuri fara nimic...nici nu prea aveam de ce sa ne certam k nu aveam motive.nu eram deloc apropiati. In fine bani de avort nu aveam si deja eram gravida in 2 luni.el nu vroia sa imi dea fara nici un motiv.eu am plecat cateva zile din oras cu facultatea si acolo m-am imprietenit cu tipa de la mn din fac cu care si cu ea se intalnea. ea a aflat inevitabil k sunt gravida k vomitam incontinuu si l-a sunat. in cateva ore era acolo sa imi dea banii . a ramas peste noapte unde dormeam el dormind in pat cu tipa din facultate. Am trecut singura prin avort si cu o stupida complicatie peste dar a durut foarte mult. sa ascund k am fost gravida k l-am dat afara si mi se rupea sufletu dupa ce ii auzisem inima . La o sapt dupa mi-am revenit total mi-am reluat viata mea cu distractii si plimbari dar a fost o intamplare f dureroasa care nu credeam ca o sa trec prin asa cv.
pissy8921
Postat pe 11 August 2009 04:28
In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.
AlexMag
Postat pe 11 August 2009 05:23
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


Usurel! Din cate stiu esti barbat.. nu femeie. Judecatile de genul asta.. venite din partea unui barbat.. sunt cel putin ridicole. Daca tu ai consideratie pentru partenera ta ... un procent care depaseste 75% nu are. Fata a avut suficient curaj sa-si spuna povestea aici.. Sa lasam judecatile, faptul e consumat. Cine trebuie sa traga invatatura din postul ei.. s-o faca. Cine nu, citeste si trece mai departe.
rashela
Postat pe 11 August 2009 06:56
De la: rashela, la data 2009-08-11 06:56:52
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


Usurel! Din cate stiu esti barbat.. nu femeie. Judecatile de genul asta.. venite din partea unui barbat.. sunt cel putin ridicole. Daca tu ai consideratie pentru partenera ta ... un procent care depaseste 75% nu are. Fata a avut suficient curaj sa-si spuna povestea aici.. Sa lasam judecatile, faptul e consumat. Cine trebuie sa traga invatatura din postul ei.. s-o faca. Cine nu, citeste si trece mai departe.


Putin ridicol din partea unui barbat? Intr`adevar nu stiu ce e in sufletul unei femei insarcinate, dar din punctul meu de vedere nu exista nici un motiv bine intemeiat sa recurgi la acest gest extrem, in primul rand ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si urmeaza tratamente scumpe si dureroase care de multe ori nu da rezultate iar altele si`i "arunca la gunoi" intr`un fel sau altul.
Nu ma intelege gresit nici tu nici cea care a scris articolul, dar o fata care ar citi asta ar fi incurajata sa faca avort pentru ca totul a trecut dupa o saptamana si se poate intoarce la ale ei fara nici un fel de problema.
AlexMag
Postat pe 11 August 2009 11:42
De la: pissy8921, la data 2009-08-11 04:28:07in primul rand va scriu aici k poate sunt multe fete n situatia mea care trec sau or sa treaca prin asta.
acum 8 luni am intalnit un tip dragut , f inteligent stabil cat de cat financiar ptr varsta lui ( 22 ani).
am stat cu el 6 luni deloc frumoase fara amintiri de orice fel nimic.noi singurul lucru care il faceam era sa iesim la restaurante sau sa ne culcam.dupa 5 luni de "relatie" am ramas insarcinata. Eu am 20 de ani dar parintilor chiar nu puteam sa le zic k sunt insarcinata deci el trebuia sa imi dea bani de avort. Cand a auzit k sunt gravida primul lucru care l-am zis amandoi a fost avort clar.Insa dupa 2 sapt de la aflarea vestii ne-am despartit fara certuri fara nimic...nici nu prea aveam de ce sa ne certam k nu aveam motive.nu eram deloc apropiati. In fine bani de avort nu aveam si deja eram gravida in 2 luni.el nu vroia sa imi dea fara nici un motiv.eu am plecat cateva zile din oras cu facultatea si acolo m-am imprietenit cu tipa de la mn din fac cu care si cu ea se intalnea. ea a aflat inevitabil k sunt gravida k vomitam incontinuu si l-a sunat. in cateva ore era acolo sa imi dea banii . a ramas peste noapte unde dormeam el dormind in pat cu tipa din facultate. Am trecut singura prin avort si cu o stupida complicatie peste dar a durut foarte mult. sa ascund k am fost gravida k l-am dat afara si mi se rupea sufletu dupa ce ii auzisem inima . La o sapt dupa mi-am revenit total mi-am reluat viata mea cu distractii si plimbari dar a fost o intamplare f dureroasa care nu credeam ca o sa trec prin asa cv.


nu pot decat sa spun ca nu te vad bine deloc.........................sa vezi ce ti-o iei cand o sa apara lourdess
anybody
Postat pe 11 August 2009 11:48
E bine ca te simti mai bine...
N-am prea inteles eu bine daca relatia ta cu el a mers in paralel cu a lui cu colega ta de facultate, dar acum nu mai are nici o importanta, a trecut.
Cel putin de acum incolo o sa stii ca tre' sa folosesti protectie, in special cu barbati cu care n-ai nimic in comun, si cu care ai pseudo-relatii.

Pe de alta parte... Ce plictiseala pe aici
Dor_a
Postat pe 11 August 2009 11:54
De la: Dor_a, la data 2009-08-11 11:54:33E bine ca te simti mai bine...
N-am prea inteles eu bine daca relatia ta cu el a mers in paralel cu a lui cu colega ta de facultate, dar acum nu mai are nici o importanta, a trecut.
Cel putin de acum incolo o sa stii ca tre' sa folosesti protectie, in special cu barbati cu care n-ai nimic in comun, si cu care ai pseudo-relatii.

Pe de alta parte... Ce plictiseala pe aici
mare plictiseala
DON_LUCIANO
Postat pe 11 August 2009 11:57
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 11:42:28
De la: rashela, la data 2009-08-11 06:56:52
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


Usurel! Din cate stiu esti barbat.. nu femeie. Judecatile de genul asta.. venite din partea unui barbat.. sunt cel putin ridicole. Daca tu ai consideratie pentru partenera ta ... un procent care depaseste 75% nu are. Fata a avut suficient curaj sa-si spuna povestea aici.. Sa lasam judecatile, faptul e consumat. Cine trebuie sa traga invatatura din postul ei.. s-o faca. Cine nu, citeste si trece mai departe.


Putin ridicol din partea unui barbat? Intr`adevar nu stiu ce e in sufletul unei femei insarcinate, dar din punctul meu de vedere nu exista nici un motiv bine intemeiat sa recurgi la acest gest extrem, in primul rand ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si urmeaza tratamente scumpe si dureroase care de multe ori nu da rezultate iar altele si`i "arunca la gunoi" intr`un fel sau altul.
Nu ma intelege gresit nici tu nici cea care a scris articolul, dar o fata care ar citi asta ar fi incurajata sa faca avort pentru ca totul a trecut dupa o saptamana si se poate intoarce la ale ei fara nici un fel de problema.

ei vezi din pacate exista motive...tocmai din cauza unor nenorocitii...si iti convine sau nu sunt din aceeasi rasa cu tine (si acu nu-mi sarii in cap k nu am zis k e toata lumea la fel doar rasa e la fel ) si nu o sa sti niciodata ce simte o femeie cand renunta la copilul ei...nici eu nu stiu dar cred k doar a draqului de tare...asa k nimeni nu e in masura sa o judece!!! stie k nu a facut bine si are ea remuscarile ei, nu trebuie sa faci pe lupul moralist si sa-i spui tu k si-a aruncat copilul la gunoi!!! stie si singura ce a facut....
bruneagra25
Postat pe 11 August 2009 12:14
nu ai cautat-o singura...sa intimplat pur si simplu..nu esti prima nici ultima...sunt lectii de viata ...poate asa ai inteles ca unii sunt dupa aventura...si doar atit...trebuie sa sti sa te feresti...ca pe viitor sa nu se mai intimple ...trebuie sa uiti si sa mergi inainte cu fruntea in sus...se pare ca nu ai pierdut nimik...era un porc de om caruia nu i-a pasat de voi...
cristiana_cris
Postat pe 11 August 2009 14:00
alex...este crima...dar el ca a lasat-o....???...ce a facut?....si la 20 ani saraca ce sa faca? nu judecati fratilor ca nu este asa simplu sa faci un copil ...
cristiana_cris
Postat pe 11 August 2009 14:01
sunt atiti barbatii nenorociti care doar isi satisfac placerile....seduc o biata fata tinara....nu o protejeza....nici macar nu o fac cu cap.....si cind vine vb de copil...fug de rup pamintul...si tu alex spui ca femeia este de vina? rusine.......
cristiana_cris
Postat pe 11 August 2009 14:08
da asa-i ai cautat-o cu lumanarea si ai gasti-o cu lanterna!
oricum trecerea rapida de la un avort la distractie...spune cam multe despre tine!
redline
Postat pe 11 August 2009 14:21
De la: cristiana_cris, la data 2009-08-11 14:08:25sunt atiti barbatii nenorociti care doar isi satisfac placerile....seduc o biata fata tinara....nu o protejeza....nici macar nu o fac cu cap.....si cind vine vb de copil...fug de rup pamintul...si tu alex spui ca femeia este de vina? rusine.......


Rusine? Nicidecum... In primul rand cand o faci cu cineva doar de dragul de a face`o ia`ti masuri de prevenire, sunt atatea masuri contraceptive si nu are rost sa le enumar ca le stim toti. Si in al doilea rand pt greseala ei/lui sau la amandoi nu trebuie sa plateasca cineva cu viata. Toti avem acest drept, dreptul la viata, fie ca avem o zi de cand am luat fiinta in burtica mamei fie ca avem 100 de ani si putin timp de trait. Fa un exercitiu de imaginatie si nu o lua in nume de rau : daca parintii tai ti`ar spune ca s`au gandit foarte serios ca mama ta sa intrerupa sarcina cu tine si dintr`un motiv banal sau nu, pana la urma te`a nascut, nu a`i pretui mai mult viata? Nu te`ai bucura mai mult de fiecare zi decat o faci de obicei?
Pune`te in pielea acelui fat/bebelus nu in pielea mamei lui si atunci mai vb...
AlexMag
Postat pe 11 August 2009 20:37
redline Data: 2009-08-11 14:21:02
da asa-i ai cautat-o cu lumanarea si ai gasti-o cu lanterna!
oricum trecerea rapida de la un avort la distractie...spune cam multe despre tine!



am trecut repede peste avort pentru k nu merita si am iesit cu capul sus in lume dupa cateva zile , dar asta nu a insemnat k nu ma intorceam acasa si plangeam sau k nu ma trezeam direct in plans . mi-am dorit copilul , fetita mai exact foarte mult dar nu puteam sa zic la nimeni prin ce trec . numai eu stiu cum am simtit cand a scos copilul si primul lucru care l-am intrebat a fost ce a fost si mi s-a raspuns fetita . a fost cea mai dureroasa intamplare din viata mea si poate unii ma judeca k am facut pasul asta sa il dau afara . dar ce as fii facut eu un copil cu un alt copil?
pissy8921
Postat pe 12 August 2009 03:51
si articolul asta l-am scris ptr fetele care poate or sa treaca prin asta sau sa nu treaca sa stie dinainte ce li se poate intampla . eu am trecut repede k am o viata f agitata cu multi prieteni , o viata in care nu pot sta in casa . si le sfatuiesc pe fetele care au trecut prin asta sa iasa sa se distreze sa uite . eu am stat prin magazine si terase in continuu k sa uit de intamplarea asta si a mers la mn...
pissy8921
Postat pe 12 August 2009 03:58
De la: pissy8921, la data 2009-08-12 03:58:46si articolul asta l-am scris ptr fetele care poate or sa treaca prin asta sau sa nu treaca sa stie dinainte ce li se poate intampla . eu am trecut repede k am o viata f agitata cu multi prieteni , o viata in care nu pot sta in casa . si le sfatuiesc pe fetele care au trecut prin asta sa iasa sa se distreze sa uite . eu am stat prin magazine si terase in continuu k sa uit de intamplarea asta si a mers la mn...


nu crezi ca prin asta te minti singura?
AlexMag
Postat pe 12 August 2009 04:01
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 20:37:52
De la: cristiana_cris, la data 2009-08-11 14:08:25sunt atiti barbatii nenorociti care doar isi satisfac placerile....seduc o biata fata tinara....nu o protejeza....nici macar nu o fac cu cap.....si cind vine vb de copil...fug de rup pamintul...si tu alex spui ca femeia este de vina? rusine.......


Rusine? Nicidecum... In primul rand cand o faci cu cineva doar de dragul de a face`o ia`ti masuri de prevenire, sunt atatea masuri contraceptive si nu are rost sa le enumar ca le stim toti. Si in al doilea rand pt greseala ei/lui sau la amandoi nu trebuie sa plateasca cineva cu viata. Toti avem acest drept, dreptul la viata, fie ca avem o zi de cand am luat fiinta in burtica mamei fie ca avem 100 de ani si putin timp de trait. Fa un exercitiu de imaginatie si nu o lua in nume de rau : daca parintii tai ti`ar spune ca s`au gandit foarte serios ca mama ta sa intrerupa sarcina cu tine si dintr`un motiv banal sau nu, pana la urma te`a nascut, nu a`i pretui mai mult viata? Nu te`ai bucura mai mult de fiecare zi decat o faci de obicei?
Pune`te in pielea acelui fat/bebelus nu in pielea mamei lui si atunci mai vb...


Nu-i curios cum cele mai vehemente posturi sunt lasate de barbati? (a se vedea mesajele similare de pe acest forum). Raman la parerea ca habar nu ai (aveti despre ce e vorba)!!! Nici macar o secunda si nici avand cea mai bogata imaginatie nu poti simti ce simte o fata / femeie lasata (da, lasata!!) insarcinata de un pusti cu cas la gura sau de un mascul cu alta familie acasa sau cu dor nebun de a se mai distra un pic si a nu-si asuma niciun fel de responsabilitate. Ceea ce spui tu.. sunt vorbe, doar vorbe. Sunt de acord ca exista contraceptie, sunt de acord ca poti evita o sarcina nedorita .. Dar, tot asa de bine sunt constienta ca se poate intampla oricui, oricat de bine informat esti, orice varsta ai avea (desigur, in limite rezonabile).
Chestia cu "a plati cu viata (un ovul fecundat) pentru greseala altuia"... (de ce oare nu ai folosit termenul "altora"?? ca doar sunt doi implicati acolo. nu el sau ea) e un cliseu care nu mai produce nicio reactie. La fel ca si cel "pune-te in locul"... Haida-de!!
TU nu te poti pune in locul unei femeii in vecii vecilor!!
rashela
Postat pe 12 August 2009 04:22
rashela nu vreau sa intru in polemica cu tine...
Dar spui niste cuvinte grele pe care nici tu nu le crezi. Ovul fecundat=viata, chiar daca are doar o zi. Iar despre dreptul la viata am scris mai sus. Si da, in privinta asta sunt foarte vehement. Nu stiu care sunt doar vorbe goale. Daca sunteti femei si aveti cheia perpetuarii acestei lumi acest lucru nu va da dreptul de a alege cine are voie sa traiasca si cine nu. Si nu in ultimul rand vreau sa mai spun ca sunt multe fete intre 16 si 20 de ani care au un copil si din cauza neacceptarii lui de catre familie ii cresc prin centre speciale si sunt fericite pentru ca nimic nu este mai frumos decat zambetul propriului copil, desi poate nu au de nici unele. Dar majoritatea fetelor care apeleaza la aceasta metoda le este frica ca vor pierde "luxul" de acasa iar lumea le vor numi "c...e".
Aaa si inca ceva...nu cred ca le impinge nimeni in pat cu vreun baiat cu cas la gura sau cu vreun mascul cu familie...asta`i doar placere, iar placerea se plateste si trebuie platita de persoana care a avut parte de ea nu de altcineva.
Ceea ce am vb aici este generalizat, nu este pur despre fata care a deschis "topic`ul", desi intra in aceeasi categorie. Intr`adevar exista si o exceptie: cea in care fata este violata, sunt mai multe aspecte si aici, dar ma rezum doar la generalitati nu si la exceptie.
AlexMag
Postat pe 12 August 2009 06:28
Ti-as da dreptate in totatalitate daca tu ai fi tatal unui "copil" ce urmeaza sa fie avortat si pentru care te iei de piept si cu Dumnezeu doar ca sa traiasca alaturi de tine. Nu pot insa accepta parerea unui oarecare (vecin, coleg, amic.. whatever) atata timp cat nu are niciun fel de implicare inainte sau dupa. Sfaturi putem da cu totii. in functie de propria experienta de viata, in functie de idealurile si dorintele noastre, in functie de educatie si mentalitate.. Dar niciodata, niciodata.. nu vom putea aduna noi cioburile, nu vom putea suferi noi in locul celor care ne urmeaza / nu sfaturile. Nu accept ca o fata sa fie facuta criminala de un barbat care dupa ce se culca cu ea.. pleaca frumusel acasa (sau la alta), fara teama de a fi conceput un copil, fara teama ca parintii vor afla ca si-a pierdut virginitatea pe banca in parc.. si asa mai departe. Fetita asta vorbea de si cu TEAMA!!

In fine, ai dreptate, o polemica este inutila.. Nici unul dintre noi nu incearca sa il convinga pe celalalt ca are dreptate. Pana la urma e o chestiune de principiu. Ne vom trai viata ca si pana acum si ne vom educa copiii asa cum simtim noi.. nu cum citim pe forumul Kudika.

See u!
rashela
Postat pe 12 August 2009 06:47
De la: AlexMag, la data 2009-08-12 06:28:05rashela nu vreau sa intru in polemica cu tine...
Dar spui niste cuvinte grele pe care nici tu nu le crezi. Ovul fecundat=viata, chiar daca are doar o zi. Iar despre dreptul la viata am scris mai sus. Si da, in privinta asta sunt foarte vehement. Nu stiu care sunt doar vorbe goale. Daca sunteti femei si aveti cheia perpetuarii acestei lumi acest lucru nu va da dreptul de a alege cine are voie sa traiasca si cine nu. Si nu in ultimul rand vreau sa mai spun ca sunt multe fete intre 16 si 20 de ani care au un copil si din cauza neacceptarii lui de catre familie ii cresc prin centre speciale si sunt fericite pentru ca nimic nu este mai frumos decat zambetul propriului copil, desi poate nu au de nici unele. Dar majoritatea fetelor care apeleaza la aceasta metoda le este frica ca vor pierde "luxul" de acasa iar lumea le vor numi "c...e".
Aaa si inca ceva...nu cred ca le impinge nimeni in pat cu vreun baiat cu cas la gura sau cu vreun mascul cu familie...asta`i doar placere, iar placerea se plateste si trebuie platita de persoana care a avut parte de ea nu de altcineva.
Ceea ce am vb aici este generalizat, nu este pur despre fata care a deschis "topic`ul", desi intra in aceeasi categorie. Intr`adevar exista si o exceptie: cea in care fata este violata, sunt mai multe aspecte si aici, dar ma rezum doar la generalitati nu si la exceptie.


Din pacate Alex are multa dreptate in ce spune.Daca intri in relatii de amoru artei si nici o clipa nu te gandesti ca ar putea fi si consecinte de felul asta e destul de grav .Un copil nu trebuie adus pe lume aiurea ,asta inseamna sa-l chinui dar nici avortul nu-i o solutie.Cred ca lipsa de experienta a celei care si-a spus povestea e de vina.Habar nu are ce insemna o relatie adevarata,ce insemna sa faci un copil , cat de rau si oribil e sa omori un sufletel, cat de pretios e darul de a aduce pe lume un copil.

Postat pe 12 August 2009 07:38
s a ajuns la o deviere totala de la subiect......desigur alex sunt de acord cu tine AVORT=CRIMA....dar habar nu ai cat de mult te urmareste asta in viata dupa ..........nu o condamn pe fata ca a facut ce a facut,a fost fortata de imprejurari....dar in schimb condam atitudinea lui...chiar daca nu o iubea ,suportul psihic putea sa il ofere ,conteaza mult asta sa sti ........hai sa va zic eu ceva primul avort l am facut la 2 luni de la nasterea fiului meu , sarcina a rezultat in urma unei seri urate ,sotul era beat si nu a reusit sa si puna bine prezervativul,plus de asta eu nici nu eram pregatita pt ca din urma nasterii am ramas cu mari dureri,in fine am avortat constienta ca nu aveam cu ce sa l intretin,apoi al 2 lea avort l am facut la doar 5 luni dupa primul......nu e nevoie sa mai spun ca a fost cam aceeasi situatie,desi luam pe atunci anticonceptionale,......mi am blestemat si zilele cand am aflat ca iar sunt gravida si nevoita sa avortez............apoi dupa inca6-7 luni sotul a plecat de acasa ...........deci draga alex ce ma faceam daca nu avortam???? cu 2 copii sa zic asa ca al treilea nu ar mai fi fost..........si culmea culmilor la doar un an dupa ce a plecat sotul mi am permis o seara cu un alt barbat pe care l cunoscusem de 2 zile ,..ghici? da iar am ramas ...........sti care e buba acum? ca toata viata am urat femeile care faceau avort si iata ca din pacate intr un final am ajuns sa ma urasc si pe mine ........deci trei chiuretaje pe care nu mi le am dorit crede ma ..durerea din timpul chiuretajului nici nu se compara cu cea din suflet ,durere pe care nu mi am putut o vindeca nici macar acum dupa 5 ani .....acum stiu ca sunt si eui de vina probabil voi plati in fata lui dumnezeu intr o zi .....dar cel putin am liniste in suflet ca macar pot avea grija de copilasul meu asa cum trebuie fara sa fiu nevoita sa i neg anumite dorinte din lipsa banilor........acum sunt casatorita dar.....desi il iubesc nu putem avea copii deocamdata, probabil asta e pedeapsa lui Dumnezeu pentru sufletele celor trei ingerasi ......fii tare fetito si treci peste asa a fost sa fie ,de acum incolo sa ai grija sa nu treci prin ce am trecut si eu....fii cu okii in 4 ,dragostea nu le da la copii sa manance in schimb munca si gandirea buna da .....mult succes......si mai roaga te din cand in cand la Dumnezeu pentru ingerasul tau .....
danyela_angela
Postat pe 13 August 2009 13:26
Am mai zis`o si ma repet...nici un motiv de pe lumea asta nu`ti da dreptul la recurgi la acest gest...e un drept al fiecaruia dintre noi dreptul la viata. nimic nu se intampla fara vreun motiv anume, nimeni nu stie care poate fi motivu` inafara de Cel de sus. Aici nu includ violul care`i o alta mancare de peste.
AlexMag
Postat pe 13 August 2009 15:36
De la: AlexMag, la data 2009-08-13 15:36:36Am mai zis`o si ma repet...nici un motiv de pe lumea asta nu`ti da dreptul la recurgi la acest gest...e un drept al fiecaruia dintre noi dreptul la viata. nimic nu se intampla fara vreun motiv anume, nimeni nu stie care poate fi motivu` inafara de Cel de sus. Aici nu includ violul care`i o alta mancare de peste.

da am inteles dar stiu si altceva : tu nu esti femeie..........


fiecare cu parerile lui dar decat sa duci o iata mizera si sa aduci pe lume copii''bastarzi'' sau ''din flori'' cand sti ca nu te ai descurca (ma refer la planul financiar) si sa i vezi plangand si bolnavi.........preferi avortul si pacatul .......crede ma eu stiu destul de bn si trebuie sa fii femeie ca sa poti intelege prin ce a trecut fetisoara de mai sus .....eu nu vreau sa ma cert cu nimeni doar imi expun punctul de vedere .........pentru a se ajunge la o sarcina nedorita e nevoie de 2 oameni ,deci dupa parerea mea pacatul e al amandouara,nu? ........deci repet alex ai si tu dreptatea ta ....
danyela_angela
Postat pe 13 August 2009 20:36
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 11:42:28
De la: rashela, la data 2009-08-11 06:56:52
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


Usurel! Din cate stiu esti barbat.. nu femeie. Judecatile de genul asta.. venite din partea unui barbat.. sunt cel putin ridicole. Daca tu ai consideratie pentru partenera ta ... un procent care depaseste 75% nu are. Fata a avut suficient curaj sa-si spuna povestea aici.. Sa lasam judecatile, faptul e consumat. Cine trebuie sa traga invatatura din postul ei.. s-o faca. Cine nu, citeste si trece mai departe.


Putin ridicol din partea unui barbat? Intr`adevar nu stiu ce e in sufletul unei femei insarcinate, dar din punctul meu de vedere nu exista nici un motiv bine intemeiat sa recurgi la acest gest extrem, in primul rand ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si urmeaza tratamente scumpe si dureroase care de multe ori nu da rezultate iar altele si`i "arunca la gunoi" intr`un fel sau altul.
Nu ma intelege gresit nici tu nici cea care a scris articolul, dar o fata care ar citi asta ar fi incurajata sa faca avort pentru ca totul a trecut dupa o saptamana si se poate intoarce la ale ei fara nici un fel de problema.


Rashela a vrut sa fie draguta imo cand a spus "putin ridicol". Este extrem de ridicol din partea, nu doar a unui barbat, ci a altei persoane. Cum adica nu vezi nici un motiv? Tu ai impresia ca noi suntem niste tonomate de facut copii, in care atunci cand bagi fisa castigatoare gata - ai scos un plod? Ce legatura au tratamentele pe care le fac doritoarele de a fi mamici cu faptul ca un copil nedorit poate sa stigmatizeze si sa distruga viata unei persoane? Te-ai gandit macar un pic ca in momentul avortului, copilul ala e doar o aglomerare de celule, intr-adevar pe cursul evolutiv de a deveni o fiinta vie, dar totusi inca este doar o aglomerare de celule? Te-ai gandit, in plus, ca ceea ce face o femeie cu tot ce o priveste pe ea - de exemplu, corpul ei - e treaba ei si nu a ta si a moralistilor de inspiratie religioasa?
Pacat ca atat de multe probleme din lume au radacini in aceasta moralitate religioasa de 2 lei, si pacat ca in continuare exista o gloata imensa de orbi care nu vad asta, si continua sa incerce sai impuna asupra altora "solutia morala". Ce gluma...

Edit: Pissy, scuze de invazia topicului tau. Eu cred ca ai facut ce trebuia, mai putin ca nu ai vb cu parintii. Pana la urma, ce aveai de pierdut? :) In orice caz, multa bafta in continuare.
anushkha
Postat pe 28 August 2009 12:09
De la: ana18, la data 2009-08-28 12:09:00
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 11:42:28
De la: rashela, la data 2009-08-11 06:56:52
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


Usurel! Din cate stiu esti barbat.. nu femeie. Judecatile de genul asta.. venite din partea unui barbat.. sunt cel putin ridicole. Daca tu ai consideratie pentru partenera ta ... un procent care depaseste 75% nu are. Fata a avut suficient curaj sa-si spuna povestea aici.. Sa lasam judecatile, faptul e consumat. Cine trebuie sa traga invatatura din postul ei.. s-o faca. Cine nu, citeste si trece mai departe.


Putin ridicol din partea unui barbat? Intr`adevar nu stiu ce e in sufletul unei femei insarcinate, dar din punctul meu de vedere nu exista nici un motiv bine intemeiat sa recurgi la acest gest extrem, in primul rand ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si urmeaza tratamente scumpe si dureroase care de multe ori nu da rezultate iar altele si`i "arunca la gunoi" intr`un fel sau altul.
Nu ma intelege gresit nici tu nici cea care a scris articolul, dar o fata care ar citi asta ar fi incurajata sa faca avort pentru ca totul a trecut dupa o saptamana si se poate intoarce la ale ei fara nici un fel de problema.


Rashela a vrut sa fie draguta imo cand a spus "putin ridicol". Este extrem de ridicol din partea, nu doar a unui barbat, ci a altei persoane. Cum adica nu vezi nici un motiv? Tu ai impresia ca noi suntem niste tonomate de facut copii, in care atunci cand bagi fisa castigatoare gata - ai scos un plod? Ce legatura au tratamentele pe care le fac doritoarele de a fi mamici cu faptul ca un copil nedorit poate sa stigmatizeze si sa distruga viata unei persoane? Te-ai gandit macar un pic ca in momentul avortului, copilul ala e doar o aglomerare de celule, intr-adevar pe cursul evolutiv de a deveni o fiinta vie, dar totusi inca este doar o aglomerare de celule? Te-ai gandit, in plus, ca ceea ce face o femeie cu tot ce o priveste pe ea - de exemplu, corpul ei - e treaba ei si nu a ta si a moralistilor de inspiratie religioasa?
Pacat ca atat de multe probleme din lume au radacini in aceasta moralitate religioasa de 2 lei, si pacat ca in continuare exista o gloata imensa de orbi care nu vad asta, si continua sa incerce sai impuna asupra altora "solutia morala". Ce gluma...

Edit: Pissy, scuze de invazia topicului tau. Eu cred ca ai facut ce trebuia, mai putin ca nu ai vb cu parintii. Pana la urma, ce aveai de pierdut? :) In orice caz, multa bafta in continuare.


Aglomerare de celule? Funny... Daca pentru tine un copil chiar si in prima lui zi de viata intrauterina este doar o aglomerare de celule nu mai am ce sa comentez... Si nu consider o femeie un tonomat de facut copii... Daca asta`i parerea ta despre fete/femeie iar n`am ce sa comentez... Oricum am scris mult mai multe in comentariile anterioare si nu are rost sa ma mai repet...
AlexMag
Postat pe 28 August 2009 16:57
De la: AlexMag, la data 2009-08-28 16:57:42
De la: ana18, la data 2009-08-28 12:09:00
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 11:42:28
De la: rashela, la data 2009-08-11 06:56:52
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


Usurel! Din cate stiu esti barbat.. nu femeie. Judecatile de genul asta.. venite din partea unui barbat.. sunt cel putin ridicole. Daca tu ai consideratie pentru partenera ta ... un procent care depaseste 75% nu are. Fata a avut suficient curaj sa-si spuna povestea aici.. Sa lasam judecatile, faptul e consumat. Cine trebuie sa traga invatatura din postul ei.. s-o faca. Cine nu, citeste si trece mai departe.


Putin ridicol din partea unui barbat? Intr`adevar nu stiu ce e in sufletul unei femei insarcinate, dar din punctul meu de vedere nu exista nici un motiv bine intemeiat sa recurgi la acest gest extrem, in primul rand ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si urmeaza tratamente scumpe si dureroase care de multe ori nu da rezultate iar altele si`i "arunca la gunoi" intr`un fel sau altul.
Nu ma intelege gresit nici tu nici cea care a scris articolul, dar o fata care ar citi asta ar fi incurajata sa faca avort pentru ca totul a trecut dupa o saptamana si se poate intoarce la ale ei fara nici un fel de problema.


Rashela a vrut sa fie draguta imo cand a spus "putin ridicol". Este extrem de ridicol din partea, nu doar a unui barbat, ci a altei persoane. Cum adica nu vezi nici un motiv? Tu ai impresia ca noi suntem niste tonomate de facut copii, in care atunci cand bagi fisa castigatoare gata - ai scos un plod? Ce legatura au tratamentele pe care le fac doritoarele de a fi mamici cu faptul ca un copil nedorit poate sa stigmatizeze si sa distruga viata unei persoane? Te-ai gandit macar un pic ca in momentul avortului, copilul ala e doar o aglomerare de celule, intr-adevar pe cursul evolutiv de a deveni o fiinta vie, dar totusi inca este doar o aglomerare de celule? Te-ai gandit, in plus, ca ceea ce face o femeie cu tot ce o priveste pe ea - de exemplu, corpul ei - e treaba ei si nu a ta si a moralistilor de inspiratie religioasa?
Pacat ca atat de multe probleme din lume au radacini in aceasta moralitate religioasa de 2 lei, si pacat ca in continuare exista o gloata imensa de orbi care nu vad asta, si continua sa incerce sai impuna asupra altora "solutia morala". Ce gluma...

Edit: Pissy, scuze de invazia topicului tau. Eu cred ca ai facut ce trebuia, mai putin ca nu ai vb cu parintii. Pana la urma, ce aveai de pierdut? :) In orice caz, multa bafta in continuare.


Aglomerare de celule? Funny... Daca pentru tine un copil chiar si in prima lui zi de viata intrauterina este doar o aglomerare de celule nu mai am ce sa comentez... Si nu consider o femeie un tonomat de facut copii... Daca asta`i parerea ta despre fete/femeie iar n`am ce sa comentez... Oricum am scris mult mai multe in comentariile anterioare si nu are rost sa ma mai repet...


Da, aglomerare de celule. In orice caracterizare cu acceptare universala a unei transpuneri a materiei organice intr-o persoana, exista o lista de criterii care trebuie indeplinite - altfel ai ajunge sa consideri o crima si omorarea unei muste, taierea vitelor la abator sau mai stiu eu ce... Aceste conditii esentiale sunt: constienta (nu constiinta), capacitatea de a rationa, automotivarea, abilitatea de a comunica si constientizarea propriei persoane. Sigur ca o creatura nu trebuie sa satisfaca toate aceste considerente pentru a avea dreptul la viata, dar atunci cand nu satisface nici una din ele, nu este o persoana. Fetusul nu satisface nici una din conditii la inceputul sarcinii, ajungand la maxim una pe parcurs (atunci cand devine susceptibil la durere).

Pe urma, chiar daca vrei sa aduci alte argumente, alta scara de valori, si sa conceptualizezi ca un fetus este o persoana cu drepturi egale, atunci tot ar trebui sa fie permisa avortarea fetusului, in conditiile in care el se foloseste de corpul mamei fara acceptul acesteia. Situatia este similara cu un pacient care sufera de esec renal, si foloseste corpul altei persoane ca aparat de dializa. In acest caz este universal acceptata ideea ca este permisa "decuplarea" persoanei sanatoase.

Si sa nu mai repet, intrebarea fundamentala este: in ce mod te priveste pe tine ce face o persoana straina de tine cu propriul corp sau viata? De unde si pana unde dreptul de a lua decizii pentru acea persoana, sau de a-i impune reguli?
anushkha
Postat pe 29 August 2009 15:33
am trecut si eu prin ce ai trecut tu insa eu nu am stat pe ganduri si am vorbit cu parintii....si tocmai parintii pe care-i credeam duri capabili sa faca cine stie ce....m-au inteles si mi-au dat sfaturi si au fost alaturi de mine....ai incredere in parinti sunt singurii "prieteni" care nu te-ar dezamagi niciodata si mai ales sa ai grija altadata eu m-am invatat minte
elisa89
Postat pe 29 August 2009 15:39
Imi pare rau ca nu o sa te ajute cu nimic ceea ce spun eu acuma. Eu,personal, urasc persoanele care fac avort. O femeie pe care o cunosc extrem de bine a ramas insarcinata la 18 ani. A nascut un baietel frumos. O respect pt ca a avut curajul sa il nasca,chiar si fara sot/iubit aproape. Acum 1 an,am aflat ca ar fi putut sa aiba gemeni. Situatia nu ar fi fost usoasa,dar nici grea. Are 2 copii,un baiat si o fata...insa ar fi putut sa aiba 4. Mai ales ca fata ei isi dorea foarte mult un alt fratior... Dar nu a avut curajul sa ii nasca. Pt ce? Nu stiu. E sanatoasa,are o situatie financiara buna,un sot care o iubeste si 2 copii destul de mari care ar fi putut'o ajuta in cresterea celor mici. Recunosc ca in acest moment o urasc pe acea femeie. Sper ca imi intelegi mesajul.
ayyryynn
Postat pe 29 August 2009 18:32
De la: ana18, la data 2009-08-29 15:33:38
De la: AlexMag, la data 2009-08-28 16:57:42
De la: ana18, la data 2009-08-28 12:09:00
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 11:42:28
De la: rashela, la data 2009-08-11 06:56:52
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


Usurel! Din cate stiu esti barbat.. nu femeie. Judecatile de genul asta.. venite din partea unui barbat.. sunt cel putin ridicole. Daca tu ai consideratie pentru partenera ta ... un procent care depaseste 75% nu are. Fata a avut suficient curaj sa-si spuna povestea aici.. Sa lasam judecatile, faptul e consumat. Cine trebuie sa traga invatatura din postul ei.. s-o faca. Cine nu, citeste si trece mai departe.


Putin ridicol din partea unui barbat? Intr`adevar nu stiu ce e in sufletul unei femei insarcinate, dar din punctul meu de vedere nu exista nici un motiv bine intemeiat sa recurgi la acest gest extrem, in primul rand ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si urmeaza tratamente scumpe si dureroase care de multe ori nu da rezultate iar altele si`i "arunca la gunoi" intr`un fel sau altul.
Nu ma intelege gresit nici tu nici cea care a scris articolul, dar o fata care ar citi asta ar fi incurajata sa faca avort pentru ca totul a trecut dupa o saptamana si se poate intoarce la ale ei fara nici un fel de problema.


Rashela a vrut sa fie draguta imo cand a spus "putin ridicol". Este extrem de ridicol din partea, nu doar a unui barbat, ci a altei persoane. Cum adica nu vezi nici un motiv? Tu ai impresia ca noi suntem niste tonomate de facut copii, in care atunci cand bagi fisa castigatoare gata - ai scos un plod? Ce legatura au tratamentele pe care le fac doritoarele de a fi mamici cu faptul ca un copil nedorit poate sa stigmatizeze si sa distruga viata unei persoane? Te-ai gandit macar un pic ca in momentul avortului, copilul ala e doar o aglomerare de celule, intr-adevar pe cursul evolutiv de a deveni o fiinta vie, dar totusi inca este doar o aglomerare de celule? Te-ai gandit, in plus, ca ceea ce face o femeie cu tot ce o priveste pe ea - de exemplu, corpul ei - e treaba ei si nu a ta si a moralistilor de inspiratie religioasa?
Pacat ca atat de multe probleme din lume au radacini in aceasta moralitate religioasa de 2 lei, si pacat ca in continuare exista o gloata imensa de orbi care nu vad asta, si continua sa incerce sai impuna asupra altora "solutia morala". Ce gluma...

Edit: Pissy, scuze de invazia topicului tau. Eu cred ca ai facut ce trebuia, mai putin ca nu ai vb cu parintii. Pana la urma, ce aveai de pierdut? :) In orice caz, multa bafta in continuare.


Aglomerare de celule? Funny... Daca pentru tine un copil chiar si in prima lui zi de viata intrauterina este doar o aglomerare de celule nu mai am ce sa comentez... Si nu consider o femeie un tonomat de facut copii... Daca asta`i parerea ta despre fete/femeie iar n`am ce sa comentez... Oricum am scris mult mai multe in comentariile anterioare si nu are rost sa ma mai repet...


Da, aglomerare de celule. In orice caracterizare cu acceptare universala a unei transpuneri a materiei organice intr-o persoana, exista o lista de criterii care trebuie indeplinite - altfel ai ajunge sa consideri o crima si omorarea unei muste, taierea vitelor la abator sau mai stiu eu ce... Aceste conditii esentiale sunt: constienta (nu constiinta), capacitatea de a rationa, automotivarea, abilitatea de a comunica si constientizarea propriei persoane. Sigur ca o creatura nu trebuie sa satisfaca toate aceste considerente pentru a avea dreptul la viata, dar atunci cand nu satisface nici una din ele, nu este o persoana. Fetusul nu satisface nici una din conditii la inceputul sarcinii, ajungand la maxim una pe parcurs (atunci cand devine susceptibil la durere).

Pe urma, chiar daca vrei sa aduci alte argumente, alta scara de valori, si sa conceptualizezi ca un fetus este o persoana cu drepturi egale, atunci tot ar trebui sa fie permisa avortarea fetusului, in conditiile in care el se foloseste de corpul mamei fara acceptul acesteia. Situatia este similara cu un pacient care sufera de esec renal, si foloseste corpul altei persoane ca aparat de dializa. In acest caz este universal acceptata ideea ca este permisa "decuplarea" persoanei sanatoase.

Si sa nu mai repet, intrebarea fundamentala este: in ce mod te priveste pe tine ce face o persoana straina de tine cu propriul corp sau viata? De unde si pana unde dreptul de a lua decizii pentru acea persoana, sau de a-i impune reguli?



Acum mi`am dat seama cam pe unde`ti este gandirea...ma faci sa rad dar sa si plang in acelasi timp...daca pentru tine avortul echivaleaza cu taierea vitelor in abator sau cu orice activitate de genul acesta inseamna ca lumea asta se duce de rapa? Compari omul cu animalul? Atunci facand aceasta comparatie de ce nu avorteaza si animalele? Iar daca ai vazut vreun animal avortand sa`mi zici si mie... Acea aglomerare de celule are viata chiar daca vrei sa accepti asta chiar daca nu, deci este o persoana, o fiinta, un "pui" de om. Iar orice om are drepturi egale cu ceilalti.
Intr`adevar recunosc ca in cele 9 luni intrauterine copilul este un fel de "parazit" pentru mama, dar un "parazit" care nu trebuie omorat si care nu face nici un rau mamei.
Sunt atatea cazuri in care mamele sunt constiente ca daca duc o sarcina pana la capat vor muri, dar asta prea putin le pasa, le pasa ca aduc pe lume un om si sunt extrem de fericite daca apuca sa`l vada macar odata inainte de a muri.
Si vorbeai de morala religioasa. Daca vrei sa vorbesc despre asta din punct de vedere religios nu cred ca ti`ar conveni...
AlexMag
Postat pe 29 August 2009 19:57
De la: AlexMag, la data 2009-08-29 19:57:56
De la: ana18, la data 2009-08-29 15:33:38
De la: AlexMag, la data 2009-08-28 16:57:42
De la: ana18, la data 2009-08-28 12:09:00
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 11:42:28
De la: rashela, la data 2009-08-11 06:56:52
De la: AlexMag, la data 2009-08-11 05:23:24In primul rand nu doresc nici unei fete sa treaca prin ceea ce ai trecut, si`mi pare rau pt tine(intr-un fel).
Pentru mine un avort=crima. Ai ucis un suflet nevinovat doar pentru a`ti repara niste greseli pe care voit sau nu le`ai facut. Nu as ierta pe nimeni pt asa ceva. Imi pare rau ca sunt dur cu tine dar asta`i adevarul si asta`i realitatea.


Usurel! Din cate stiu esti barbat.. nu femeie. Judecatile de genul asta.. venite din partea unui barbat.. sunt cel putin ridicole. Daca tu ai consideratie pentru partenera ta ... un procent care depaseste 75% nu are. Fata a avut suficient curaj sa-si spuna povestea aici.. Sa lasam judecatile, faptul e consumat. Cine trebuie sa traga invatatura din postul ei.. s-o faca. Cine nu, citeste si trece mai departe.


Putin ridicol din partea unui barbat? Intr`adevar nu stiu ce e in sufletul unei femei insarcinate, dar din punctul meu de vedere nu exista nici un motiv bine intemeiat sa recurgi la acest gest extrem, in primul rand ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si urmeaza tratamente scumpe si dureroase care de multe ori nu da rezultate iar altele si`i "arunca la gunoi" intr`un fel sau altul.
Nu ma intelege gresit nici tu nici cea care a scris articolul, dar o fata care ar citi asta ar fi incurajata sa faca avort pentru ca totul a trecut dupa o saptamana si se poate intoarce la ale ei fara nici un fel de problema.


Rashela a vrut sa fie draguta imo cand a spus "putin ridicol". Este extrem de ridicol din partea, nu doar a unui barbat, ci a altei persoane. Cum adica nu vezi nici un motiv? Tu ai impresia ca noi suntem niste tonomate de facut copii, in care atunci cand bagi fisa castigatoare gata - ai scos un plod? Ce legatura au tratamentele pe care le fac doritoarele de a fi mamici cu faptul ca un copil nedorit poate sa stigmatizeze si sa distruga viata unei persoane? Te-ai gandit macar un pic ca in momentul avortului, copilul ala e doar o aglomerare de celule, intr-adevar pe cursul evolutiv de a deveni o fiinta vie, dar totusi inca este doar o aglomerare de celule? Te-ai gandit, in plus, ca ceea ce face o femeie cu tot ce o priveste pe ea - de exemplu, corpul ei - e treaba ei si nu a ta si a moralistilor de inspiratie religioasa?
Pacat ca atat de multe probleme din lume au radacini in aceasta moralitate religioasa de 2 lei, si pacat ca in continuare exista o gloata imensa de orbi care nu vad asta, si continua sa incerce sai impuna asupra altora "solutia morala". Ce gluma...

Edit: Pissy, scuze de invazia topicului tau. Eu cred ca ai facut ce trebuia, mai putin ca nu ai vb cu parintii. Pana la urma, ce aveai de pierdut? :) In orice caz, multa bafta in continuare.


Aglomerare de celule? Funny... Daca pentru tine un copil chiar si in prima lui zi de viata intrauterina este doar o aglomerare de celule nu mai am ce sa comentez... Si nu consider o femeie un tonomat de facut copii... Daca asta`i parerea ta despre fete/femeie iar n`am ce sa comentez... Oricum am scris mult mai multe in comentariile anterioare si nu are rost sa ma mai repet...


Da, aglomerare de celule. In orice caracterizare cu acceptare universala a unei transpuneri a materiei organice intr-o persoana, exista o lista de criterii care trebuie indeplinite - altfel ai ajunge sa consideri o crima si omorarea unei muste, taierea vitelor la abator sau mai stiu eu ce... Aceste conditii esentiale sunt: constienta (nu constiinta), capacitatea de a rationa, automotivarea, abilitatea de a comunica si constientizarea propriei persoane. Sigur ca o creatura nu trebuie sa satisfaca toate aceste considerente pentru a avea dreptul la viata, dar atunci cand nu satisface nici una din ele, nu este o persoana. Fetusul nu satisface nici una din conditii la inceputul sarcinii, ajungand la maxim una pe parcurs (atunci cand devine susceptibil la durere).

Pe urma, chiar daca vrei sa aduci alte argumente, alta scara de valori, si sa conceptualizezi ca un fetus este o persoana cu drepturi egale, atunci tot ar trebui sa fie permisa avortarea fetusului, in conditiile in care el se foloseste de corpul mamei fara acceptul acesteia. Situatia este similara cu un pacient care sufera de esec renal, si foloseste corpul altei persoane ca aparat de dializa. In acest caz este universal acceptata ideea ca este permisa "decuplarea" persoanei sanatoase.

Si sa nu mai repet, intrebarea fundamentala este: in ce mod te priveste pe tine ce face o persoana straina de tine cu propriul corp sau viata? De unde si pana unde dreptul de a lua decizii pentru acea persoana, sau de a-i impune reguli?



Acum mi`am dat seama cam pe unde`ti este gandirea...ma faci sa rad dar sa si plang in acelasi timp...daca pentru tine avortul echivaleaza cu taierea vitelor in abator sau cu orice activitate de genul acesta inseamna ca lumea asta se duce de rapa? Compari omul cu animalul? Atunci facand aceasta comparatie de ce nu avorteaza si animalele? Iar daca ai vazut vreun animal avortand sa`mi zici si mie... Acea aglomerare de celule are viata chiar daca vrei sa accepti asta chiar daca nu, deci este o persoana, o fiinta, un "pui" de om. Iar orice om are drepturi egale cu ceilalti.
Intr`adevar recunosc ca in cele 9 luni intrauterine copilul este un fel de "parazit" pentru mama, dar un "parazit" care nu trebuie omorat si care nu face nici un rau mamei.
Sunt atatea cazuri in care mamele sunt constiente ca daca duc o sarcina pana la capat vor muri, dar asta prea putin le pasa, le pasa ca aduc pe lume un om si sunt extrem de fericite daca apuca sa`l vada macar odata inainte de a muri.
Si vorbeai de morala religioasa. Daca vrei sa vorbesc despre asta din punct de vedere religios nu cred ca ti`ar conveni...


Inca o data:
- razi si plangi cat vrei tu, e o tara libera;
- un fetus nu este un om. Vrei sa demonstrezi punctul de vedere contrar, lasa-ma cu textele siropoase de genul "tu compari omul cu animalul". Omul este in esenta un animal, cu marea deosebire ca adaptarea lui la mediu s-a facut prin constienta si inteligenta. Daca tii neaparat sa fii "politically correct", atunci intre oameni si animale, dreptul la viata este acelasi. Singura problema ar fi ca lumea functioneaza pe baza lantului trofic...
- de ce nu avorteaza animalele? dar de ce nu se spala pe dinti animalele, de ce nu se duc dimineata la serviciu, de ce nu isi construiesc orase... ce naiba de intrebare stupida e si asta?
- inca o data, ti-am dat definitia (pe scurt) persoanei, asa cum e acceptata de UN.
- n-am zis ca e un parazit, ci o fiinta asistata. E dreptul oricarei fiinte sa nu fie folosita pe post de aparat de asistare, impotriva vointei ei.
- mame care nasc si mor: da sunt. Si e alegerea lor, si nu le condamna nimeni pentru asta. In orice caz, nu mamele care ISI DORESC copii, pentru un motiv sau altul, sunt subiectul aici, ci acele femei care nu vor sa fie mame.
- nu stiu unde ai vazut ca vorbeam de morala religioasa, altfel decat in termeni sarcastici la adresa ei. Argumentele religioase ma lasa rece, daca tii neaparat pot sa aprofundez si de ce, dar momentan nu cred ca e cazul.

Si din nou, ca vad ca eviti raspunsul: in ce mod te priveste pe tine ce face o persoana straina de tine cu propriul corp sau viata? De unde si pana unde dreptul de a lua decizii pentru acea persoana, sau de a-i impune reguli?
anushkha
Postat pe 29 August 2009 20:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu pot sa ma resemnez...inca il iubesc 11 De la: y_anm_d 21 Aprilie 2010 21:25
Sfaturi.. 31 De la: bb_sunshine 8 Mai 2011 21:15
Confuzie.. 2 De la: 21 Aprilie 2015 07:23
Ma iubeste dar nu mai are rabdare... 10 De la: Kudika228 25 Iulie 2009 19:28
merita sau nu? 0 De la: 7 Iunie 2010 16:47