Setari Cookie-uri

gastric sleeve

Buna, am auzit si eu de clinica Ponderas si acel medic care din cate am inteles a operat-o si pe Teo. Am o prietena care ar avea nevoie de o astfel de interventie. Eu am inceput sa ma documentez de cand tatal meu are probleme cu diabetul. Am vazut pe undeva ca au seminarii unde poti cere consiliere insa nu mai dau de earticolul unde erau detalii ma poate ajuta cineva ?
Alina_A123
Postat pe 1 Decembrie 2014 12:06
La Ponderas ajungi cu operatia la 6000EU . Sunt din Satu Mare, m-ar interesa opinii ale celor operati la Cluj la doctorul Marius Fodor, clinica unde opereaza si costul operatiei de GS. Va multumesc.
kudika_977252
Postat pe 2 Decembrie 2014 13:08
Revin dupa 4 luni de la operatia de sleeve, facuta in Cluj de dr.Miclaus Dan. Am avut diabet tip 2, luam insulina (54 unit) in fiecare zi plus Siofor de 2 ori/zi. Acum nu mai iau nimic, valorile glicemiei imi sunt perfect normale. Luam medicamente (4 buc)/zi pentru hipertensiune arteriala, acum am tensiunea normala, nu mai iau nici un medicament. Numai pentru asta merita facuta operatia, dar am slabit 24 kg, si continui sa slabesc, mananc normal, orice,dar cu masura, cel mai important,chiar daca mananc putin ,nu am senzatia de foame, este f.important.Doctorul Miclaus a fost alaturi de mine la orice ora, pentru orice nelamurire l-am sunat si a fost mereu disponibil
kudika_973502
Postat pe 7 Decembrie 2014 11:46
Revin dupa 4 luni de la operatia de sleeve, facuta in Cluj de dr.Miclaus Dan. Am avut diabet tip 2, luam insulina (54 unit) in fiecare zi plus Siofor de 2 ori/zi. Acum nu mai iau nimic, valorile glicemiei imi sunt perfect normale. Luam medicamente (4 buc)/zi pentru hipertensiune arteriala, acum am tensiunea normala, nu mai iau nici un medicament. Numai pentru asta merita facuta operatia, dar am slabit 24 kg, si continui sa slabesc, mananc normal, orice,dar cu masura, cel mai important,chiar daca mananc putin ,nu am senzatia de foame, este f.important.Doctorul Miclaus a fost alaturi de mine la orice ora, pentru orice nelamurire l-am sunat si a fost mereu disponibil

Citeste: http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/27699/gastric-sleeve/gastric-sleeve-pagina-2.html#ixzz3LCiGvKAw
Follow us: @Kudika_ro on Twitter | www.kudika.ro on Facebook
kudika_973502
Postat pe 7 Decembrie 2014 11:49
Eu m-am operat acum doi ani si am platit in rate. Nu am ajuns chiar la 6000 de euro si sincera sa fiu a meritat caci echipa doctorului Copaescu, care intr-adevar s-a mutat la adresa de mai sus, este una de exceptie.

Desigur, variante sunt peste tot insa cand vine vorba de experienta medicilor, de dotarile spitalului, sa cheltui pentru tine sa zicem 500 de euro in plus, eu spun ca merita. Deseori ajungi la complicatii care te costa si mai mult, asa ca eu am preferat sa le ocolesc :).

Astfel astazi sunt slaba si ma bucur de mine si felul in care arat :)
happyastrid
Postat pe 15 Ianuarie 2015 12:30
De la: kudika_973502, la data 2014-12-07 11:49:55Revin dupa 4 luni de la operatia de sleeve, facuta in Cluj de dr.Miclaus Dan. Am avut diabet tip 2, luam insulina (54 unit) in fiecare zi plus Siofor de 2 ori/zi. Acum nu mai iau nimic, valorile glicemiei imi sunt perfect normale. Luam medicamente (4 buc)/zi pentru hipertensiune arteriala, acum am tensiunea normala, nu mai iau nici un medicament. Numai pentru asta merita facuta operatia, dar am slabit 24 kg, si continui sa slabesc, mananc normal, orice,dar cu masura, cel mai important,chiar daca mananc putin ,nu am senzatia de foame, este f.important.Doctorul Miclaus a fost alaturi de mine la orice ora, pentru orice nelamurire l-am sunat si a fost mereu disponibil

Citeste: http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/27699/gastric-sleeve/gastric-sleeve-pagina-2.html#ixzz3LCiGvKAw
Follow us: @Kudika_ro on Twitter | www.kudika.ro on Facebook
kudika_973502
Postat pe 6 Aprilie 2015 14:13
Revin la 6 luni dupa operatia de gastric sleeve. Am slabit 36 kg, am scapat TOTAL de diabet II, (nu mai iau nici insulina,nici, nici medicamente) am valorile glicemiei normale; tensiunea arteriala perfect normala. Recomand cu caldura operatia de gastric sleeve pentru toti cei diagnosticati cu obezitate morbida. Mie aceasta operatie mi-a salvat viata! La propriu!
kudika_973502
Postat pe 6 Aprilie 2015 14:17
Buna, ma poti ajuta cu mai multe detalii despre gastric sleeve la dr. Marius Fodor? te rog daca imi poti spune un pret
andreea_cippy
Postat pe 3 Mai 2015 23:49
buna, si eu m-am hotarat sa ma operez la dl.dr. Radu Neagoe....as vrea insa sa port o discutie telefonica cu cineva care a mai fost operat de dumnealui...sun eu, doar sa am numarul. multumesc din suflet
kudika_987502
Postat pe 19 Mai 2015 12:26
buna eu mam operat in decembrie la tg mures la domnu doctor Borz Cristian pot spune ca e un medic super mega de treaba plus ca ma costat doar 2600 euro operatia cu totul si sotul a stat zi si noapte linga mine in spital.in 12 iunie am 6 luni si am slabit 40 de kg doar ca am intampinat o pb daca pot spune asa CADEREA PARULUI foarte mult probabil din deficiente de vitamine minerale nu stiu urmeaza sa fac un control la dermatologie sa vad ce tratament imi prescrie.OPERATIA E GREA MAI ALES PERIOADA DUPA OPERATIE DAR MERITA SINCER VA SPUN
Damian_Ramona_1
Postat pe 25 Mai 2015 21:01
buna seara as doriun nr de tel al domnului doctor daca se poate sau o adresa de e-mail
Ilie_Gabriela_mariana_1
Postat pe 3 Iunie 2015 00:26
Asta chiar e o informatie buna. Eu am facut acum multa vreme o interventie la Ponderas si astazi sunt cum imi doream datorita lor. Am o colega de servici care ar fi interesata de o interventie si isi facea probleme din cauza banilor...Si fricii desigur.

E chiar o mana cereasca pentru cei care nu isi permit o astfel de interventie promotia. 5000 de euro gastric sleeve la Ponderas chiar merita pentru ca echipa doctorului Copaescu este formidabila. Am fost si eu recent la un control de rutina si s-au purtat cu mine extrem de frumos si placut. De drag merg la ei.
happyastrid
Postat pe 23 Iunie 2015 19:44
Sansa vietii mele si dorinta mea de a slabi au fost indeplinite de Dr. Marius Fodor. Initial am avut 120 kg, iar dupa 1 luna si jumatate am ajuns la 100 kg si continui sa slabesc! Dl. Dr. opereaza la Centrul Medico-Chirurgical Interservisan din Cluj, preturile difera in functie de alegerea, impreuna cu medicul, a metodei de montare inel gastric/ reducerea volumului stomacului/ bypassul gastric, plus analizele medicale.
kudika_990695
Postat pe 11 Iulie 2015 17:30
Felicitari pentru curaj. Mie mi-a fost foarte frica sa apelez la o astfel de interventie. Mai ales ca nici costurile nu sunt de neglijat.

Eu de la 95 de kilograme, cu o inaltime de 160 de cm si un indice al masei corporale de 37.1, am inceput sa slabesc. Am aproape o luna de la operatie. La fel am apelat la promotia celor de la Ponderas pentru ca altfel imi era imposibil sa apelez la o astfel de interventie cu bugetul pe care il aveam disponibil.

5000 de euro pentru o operatie de gastric sleeve la medicul Bogdan Smeu este mai mult decat oferta din punctul meu de vedere.
Alina_A123
Postat pe 14 Iulie 2015 10:21
Buna! Intentionez sa merg si eu sa ma operez la dr Neagoe. As dori sa te intreb despre conditiile de spitalizare, modul in care ai fost tratata... Iti multumesc.
kudika_991873
Postat pe 5 August 2015 15:20
Buna, cum ai rezolvat sa stea sotul tau langa tine? Cu asistenta, ceva? Nu sunt din Tg Mures si ma gandeam sa o iau pe mama cu mine. Merci frumos.
kudika_991873
Postat pe 5 August 2015 15:23
Cat costa o operatie la medicul mentionat de voi ? Am o prietena care sta pe langa Targu Mures si as fi curioasa daca o pot ajuta cu o informatie buna comparand preturile. Daca e mai mic costul ca in Bucurest la promotia celor de la Ponderas de pana pe 31 august de care spuneam mai sus. 5000 de euro nu e un cost mare pentru o clinica de top din Bucuresti.
happyastrid
Postat pe 14 August 2015 11:59
La Targu Mures s-a operat o prietena de-a mea si din cate stiu costurile variaza intre 2600 si 4000. Asta la spitalul judetean...Daca e sa te iei si dupa calitatea serviciilor de la stat si cele de la o clinica privata, cred ca merita sa dai in plus 1000 de euro. Parerea mea. Iar Ponderas e un centru de excelenta daca e sa ma iau dupa informatiile care circula peste tot. Mai e putin pana la expirarea promotiei insa. Asa ca ar trebui sa se informeze mai repede si sa ia o decizie.
Alina_A123
Postat pe 14 August 2015 12:07
multumesc pentru raspuns. Intre timp dupa calculele facute si ce am mai intrebat pe la unii altii, am nimerit cama aceleasi preturi. a ales sa vina in Bucuresti sa profite de promotia de la Ponderas ca nu se compara cu un spital de stat. M-am gandit ca o sa o cazez la mine dupa ce va fi externata ca sa nu mai aiba costuri si cu asta.

S-a si operat intre timp, a prins ultimele zile de promotie cu 5000 de euro la Doctorul Hutopila a fost.

Slabire usoara de acum si recuperare la fel de usoara ca slabirea :)
happyastrid
Postat pe 31 August 2015 15:32
Buna ziua,
Ma numesc Mihaela,am 59 de ani si sunt inginer constructor, la pensie. Am sa va povestesc despre experienta mea in legatura cu Clinica Ponderas.
Totul este foarte scump, nu esti informat despre costul final al investigatiilor sau interventiilor chirurgicale. Dupa aproape fiecare investigatie, ti se mai cer si alte investigati ne cuprinse in pachetul initial. Dupa ce am platit suplimentar 430 lei o noapte pentru pregatirea operatiei (operatie pe care nu am mai facut-o, deci am platit degeaba), am facut 6 zile anticoagulante (fragmin de 5000 injectabil), am facut golirea intestinelor cu 10 tablete de dulcorax, luasem deja Xanax seara si dimineata, si aveam deja perfuzii in vederea pregatirii pentru operatia de gastric sleeve, deja achitata din data de 10.09.2015, in valoare de 30.005Lei ( inclusiv ziua suplimentara), costuri care exclud valoarea de circa 1600 de lei, deconta de cas pe baza biletului de trimitere,(aceasta suma nu cuprinde si investigatiile preoperatorii si seminarul, care la mine s-au ridicat la 6200lei, am facut si coronarografie) am fost anuntata ca mai am de plata 13.800 de lei , pentru efectuarea, simultan, a unei viscerolize, pentru indepartarea aderentelor de la operatiile anterioare. Mentionez ca aceasta operatie se face cu aceeasi anestezie si acelasi instrumentar si nu necesita materiale speciale, ea constand in indepartarea aderentelor de la alte operatii anterioare, si este adevarat ca sambata 12 septembrie 2015, pe la ora 16, in cadrul discutiei de la finalizarea seminarului, profesorul Copaescu m-a informat ca va fi necesar sa inlature aderentele, dar nu a spus nimic de costurile suplimentare, nici macar informativ. Prin urmare luni la ora 10 dimineata, cand am fost informata, am cerut sa discut cu un consultant financiar si am cerut o pasuire de circa 3 saptamani, cat dureaza aprobarea Creditului pacient, deja initiat din 31 august la Banca Transilvania. Banca ma informase ca are nevoie de circa 3 saptamani de la primirea facturii proforme. Cerea mea a fost refuzata de catre serviciul financiar si prin urmare, am fost DATA AFARA DIN SPITAL, CU PERFUZIA INTRERUPTA SI DUPA CE LUASEM XANAX, deci partial sedata si intr-o stare de somnolent destul de avansata, si mi-s-a spus sa revin dupa ce achit intregral totul: cu alte cuvinte "BANII INAINTE CA LA CURVE". Mentionez ca voi primi inapoi o suma cu 181,82 lei mai mica decat cea platita, minus evident ziua de spitalizare preoperatorie platita degeaba, deoarece nu a mai fost nici o interventie chirurgicala. Am fost informata ca acea diferenta cuprinde o cota pe care ar fi decontat-o casa de asigurari si costul medicamentelor pe care mi-le-au dat, mai exact 10 tablete Dulcorax., o jumatate tableta seara si cealalta jumatate dimineata de xanax, o fiola de fragmin si o perfuzie …. care nu s-a terminat, deoarece mi-a fost scoasa inainte de a fi data afara din spital. Nu cunosc continutul perfuziei, cred ca era ceva de hidratare sau relaxare in vederea anesteziei. Deja sunt convinsa ca am platit si cafeaua fara zahar, pe care am cerut-o inainte de plecare, deoarece trecusera mai mult de 24 de ore de regim hidric. Mentionez faptul ca am fost data afara din spital, partial sedata, si a trebuit sa dorm in masina tot drumul, deoarece nu sunt din Bucuresti. Trauma si umilinta prin care am trecut in acest RENUMIT spital nu are prêt si voi cauta sa o fac publica prin toate mijloacele de care dispun, ca umila pensionara a acestei tari de “SARLATANI”. Cu tot respectul cuvenit tuturor: infirmierelor, femeilor de servici, asistentelor, care muncesc cat pot de eficient in acest “MARE SPITAL” rezervat din pacate: doar oamenilor cu foarte, foarte multi bani, indiferent de alte calitati. Va anunt, ca acest mesaj postat de mine, a fost déjà sters de cateva ori de pe siteul ponderas, dar voi continua sa-l postez de fiecare data cand va fi sters. S-ar putea, ca in aceste conditi, sa fiu nevoita sa caut o firma de avocatura, care sa-mi apere interesele.
malacica
Postat pe 16 Septembrie 2015 20:54
Cel mai bine este sa apelati la un avocat pentru ca este nedrept ce ati patit.Pana atunci va recomand sa apelati la doctorul Ionescu care lucreaza si la spitalul de stat Sf Ioan si la spitalul metropolitan.In august am sunat la clinica Ponderas si mi sa spus ca doctorul Copaescu este plecat in vacanta dar va tine un seminar gratuit in luna septembrie am spus ok voi participa .Vine luna septembrie sun la Clinica Ponderas si mi de spune ca seminarul sa tinuit in august , ca am fost sunata dar am avut telefonul inchis( ceea ce e o minciuna eu niciodata nu am tel inchis si am casuta vocala deci ar trebui sa am numarul care ma apelat) dar mai tine un seminar duminca urmatoare care costa 100€ si domnul doctor Copaescu va vb cu mine dupa ce imi fac analizele la ei care sunt in valoare de vreo 6000 de lei atunci bineinteles ca am intrebat de ce pentru o discutie trebuie sa fac aceste analize si de ce nu intra in costul operatiei spunandu-mi ca dupa operatie vor urma alte analize contra cost dupa un calcul am ajuns la o suma de vreo 8000€
Parerea mea? Sunt si alti doctori buni nu doar Copaescu si clinica Ponderas
Alyce_Ramona_Hoza_1
Postat pe 22 Octombrie 2015 04:50
Nu stiu de dar eu nu cred in ce spuneti. M-am operat la ponderas acum ceva timp si totul a fost perfect normal. Doctorul Copaescu este un om formidabil si mi-a oferit suport pe intreaga perioada a tratamentului. Reveniti cu detalii referitor la actiunea dumneavoastra, vrem sa stim mai multe. Asa putem sa ne dam seama daca nu cumva sunteti de la alta clinica si ati inventat o poveste plauzibila...
happyastrid
Postat pe 30 Octombrie 2015 14:26
Operata de 2 ori ? Gastric sleeve?
kudika_995681
Postat pe 31 Octombrie 2015 21:18
Buna poti sa-mi sui te rog cat à costat operatia
kudika_995681
Postat pe 31 Octombrie 2015 21:21
La mine nu a costat la fel de putin ca acum pentru ca nu am avut parte de nicio promotie. Doar un tratament deosebit :))

Acum insa pana pe 31 decembrie un gastric sleeve la Ponderas costa 22.750 de lei, aproximativ 5000 de euro. Eu zic ca merita la ce conditii au si cat te schimba ca stil de viata experienta.
Andreea_Lascar_1
Postat pe 14 Noiembrie 2015 17:52
Da.Eu mi-am facut operatia la Dr. Miclaus Dan de la spitalul Clujana....si sunt foarte multumita>
Voichi_Mari_1
Postat pe 5 Decembrie 2015 21:52
La Timisoara, s-a operat cineva? Ma intereseaza medicul, pretul si analizele necesare.
IoanaaP
Postat pe 20 Decembrie 2015 14:08
Buna
Poti te rog sa-mi zici, la ce pret ai ajuns cu operatia?
IoanaaP
Postat pe 20 Decembrie 2015 14:15
De la: Voichi_Mari_1, la data 2015-12-05 21:52:21Da.Eu mi-am facut operatia la Dr. Miclaus Dan de la spitalul Clujana....si sunt foarte multumita>


Buna
Poti te rog sa-mi zici, la ce pret ai ajuns cu operatia?
IoanaaP
Postat pe 20 Decembrie 2015 14:17
buna. te rog, poti sa imi spui cat te-a costat cu totul? kitul si onorariile doctorului si ale anestezistului?
kudika_998213
Postat pe 20 Decembrie 2015 22:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa slabesc... 103 De la: kudika_972249 23 Octombrie 2014 15:39
Cura de slabire prin dieta+ceaiuri+acupunctura 5 De la: kudika002001 15 Iulie 2009 19:18
dieta disociata pe mese 2 De la: Katte02 14 Iunie 2010 02:02
Casting pentru reality show 6 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:25
O intrebare despre dieta South Beach - faza 1 2 De la: anastasia_m 29 Iunie 2010 22:32