Setari Cookie-uri

Help pls

Sunt cu prietenul meu de un an jumate , dupa patru ani de prietenie,prietenie din partea mea pt ca el m-a placut de la inceput si a incercat sa tot fie cu mine,pana cand dupa patru ani a reusit. Eu il stiam foarte bine atunci cand am acceptat sa fiu iubita lui,stiam ca este un mare afemeiat, dar mai stiam ca ma iubeste si speram ca o sa se schimbe pt mine , eu fiind singura fata pe care el a iubit-o,de restul isi batea joc.Un an de zile a fost super,sau cel putin asa credeam eu. Acum danseaza cu alte fete fata de mine , le zambeste , le face cu ochiul cu mine de mana, si e foarte fericit, se simte cel mai atunci cand eu il vad ca danseaza cu altele,vorbeste etc.Nu il mai inteleg , ar trebui sa aiba respect si macar cand e cu mine sa se abtina...ii place sa filtreze sau mai mult?nush....l-am intrebat de mai multe ori daca m-a inselat si mi-a jurat ca nu , dar nu stiu daca il pot crede...am vazut si un mesaj 2 la el in tel de la o fata si cateva apeluri si numai stiu ce sa cred..a ramas acelasi fustangiu? Eu il iubesc foarte mult dar daca as afla ca ma inseala nu as putea trece peste...Eu ce as putea face sa trecem peste situatia asta?sa nu mai fie asa?
liliac_
Postat pe 23 August 2009 19:09
nu ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat?
liliac_
Postat pe 23 August 2009 23:06
Uite....fara incredere nu e posibila o relatie.....si e clar ca nu ai incredere in el....deci poate ar fi mai bine sa-ti cauti altul mai serios.
Asta era varianta scurta
andreea1976
Postat pe 23 August 2009 23:09
eu nu as vrea sa imi caut altul pt ca pe el il iubesc...as vrea 1 sa fiu sigura ca nu ma inseala 2 sa fac ceva sa nu mai fie asa ..dar nu stiu cum
liliac_
Postat pe 23 August 2009 23:48
Daca e afemeiat....cum scriai...nu o sa se schimbe....si nu ai cum sa fi sigura ca nu o sa te mai insele.......decat daca ii pui lacat
In final tu vei avea de suferit....
din curiozitate...cati ani aveti voi?
andreea1976
Postat pe 23 August 2009 23:54
eu am 18 si el are 20..Stiu ca eu am toata viata inainte si imi pot gasi un altul mai bun poate dar pe el il iubesc si nu as vrea altul,tot ce as vrea e sa nu mai fie asa.El poate inca e imatur,prea tanar pentru o relatie serioasa chiar daca e mai mare decat mine..
liliac_
Postat pe 24 August 2009 22:37
probabil te iubeste insa dupa un an de "abstinenta" e greu pentru el sa ramana un baiat cuminte si normal ca revine la vechile placeri. singurul lucru pe care l-ai putea face e sa te schimbi si tu poate chiar la cateva zile si sa incerci sa fii alta. e greu dupa un an pt k te cunoaste destul de bine insa e tot ce poti face. asa el poate o sa incerce sa te descopere si sa nu mai aiba nevoie de altele. noutatea sa fie scopul tau.
mady_papu
Postat pe 24 August 2009 23:44
La 20 ani nu are cum sa fie matur...si probabil nici nu e pregatit pt o relatie serioasa.
Banuiesc ca el isi traieste viata din plin,profita de ocaziile care i se ofera si atat....
Stiu ca ti-ai dorii sa fie altfel,ca visezi ca il poti schimba.....stiu ca doare.....dar crede-ma ca te amagesti singura.
Nu poti schimba un om daca el nu-si doreste asta....iar daca insisti il vei indeparta
andreea1976
Postat pe 24 August 2009 23:45
De la: liliac_, la data 2009-08-24 22:37:59eu am 18 si el are 20..Stiu ca eu am toata viata inainte si imi pot gasi un altul mai bun poate dar pe el il iubesc si nu as vrea altul,tot ce as vrea e sa nu mai fie asa.El poate inca e imatur,prea tanar pentru o relatie serioasa chiar daca e mai mare decat mine..


Ok, sa inteleg ca vrei sa imbatranesti langa el asteptandu-i maturizarea psihica?
Cu "fustangii" din fasha... exista doar doua explicatii (dupa parerea mea, nu stiintifice):
- ori nu iubesc si atunci nu se potolesc pana la descoperirea iubirii;
- ori nu se potolesc in veci.. pentru ca asa cresc, asa li se pare firesc, e un mod de viata...
Sigur, si unii si altii se pot casatori...bine mersi. De ei! Vai si amar de cea care le va fi alaturi.

Ai idee de cate ori vei afirma in viata "il iubesc" si "el e alesul"? E doar inceputul.... Doar tu crezi ca e sfarsitul.....
rashela
Postat pe 25 August 2009 02:50
sa inteleg ca pe el nu il pot schimba nicicum?sa ma schim eu?dar cum?
liliac_
Postat pe 25 August 2009 20:53
si de iubit ma iubeste...sau cel putin ma iubea...
liliac_
Postat pe 25 August 2009 20:54
Dupa parerea mea....situatia este foarte simpla...!Ii accepti sau nu "comportamentul"!Daca da...ia in vedere si acele "escapade" si "dansuri" daca nu...vorbeste cu el si daca tot nu merge...ESTI TANARA!


ALegerea iti apartine...dar gandeste.te ca stai...asa...si nu iti este bine!
Capjuna
Postat pe 25 August 2009 21:02
deokmdata planeta nu duce lipsa de barbati ...deci fetelor ..avem de unde alege...pe cei mai buni dintre cei mai buni
_delia_
Postat pe 25 August 2009 21:05
ok....totusi as putea sa fac ceva? pt ca vreau sa raman cu el dar sa se schimbe si el un pic ...dar cum? need to do something
liliac_
Postat pe 27 August 2009 01:06
In general oamenii nu se schimba...daca a facut asta aproape toata viata ar fi putin probabil sa se schimbe acum.Nu traim ca in filmele cu happy end,cand el decide sa se schimbe pentru o fata.Era o perioada cand speram si eu ca se va schimba si ca poate nu e asa cum cred cei din jur,dar m-am inselat...Poate o discutie foarte deschisa v-ar putea ajuta.Daca te gaseste pe tine vinovata sa stii ca nu esti si ca faca asta doar ca sa se scuze. Imaca-te cu ideea ca tu ai facut tot ce iti statea tie in puteri ca sa salvezi ceva...nu cred ca e o buna idee ca sa te schimbi pentru el....daca 1 an ai fost cum voia...acum nu vad de ce nu ai fi.Vorbiti despre asta,poate nu realizeaza unde greseste.Intreaba-l daca lui ii s-ar parea corect ca tu sa ii faci ce iti face el tie.
Nu am avut relatii lungi,dar stiu ce inseamna sa suferi dupa cineva.Cand o persoana te faci sa plangi sau sa suferi inseamna ca nu se merita.Multa bafta si sper totusi ca daca o sa vorbiti despre asta o sa va rezolvati problemele.Ai grija de tine !
kudika059548
Postat pe 27 August 2009 15:08
de vorbit am vorbit ..dar degeaba nush,nu cred ca e bine sa stau sa vad ce se intampla...
liliac_
Postat pe 27 August 2009 23:49
De la: andreea1976, la data 2009-08-24 23:45:17La 20 ani nu are cum sa fie matur...si probabil nici nu e pregatit pt o relatie serioasa.
Banuiesc ca el isi traieste viata din plin,profita de ocaziile care i se ofera si atat....
Stiu ca ti-ai dorii sa fie altfel,ca visezi ca il poti schimba.....stiu ca doare.....dar crede-ma ca te amagesti singura.
Nu poti schimba un om daca el nu-si doreste asta....iar daca insisti il vei indeparta



Sunt de acord cu tine, Andreea!!!!
Lacra___
Postat pe 30 August 2009 01:39
uite mah eu cred k ar trebui sa -i explici ce te deranjeaza si daca nu inceteaza plateste -i cu aceeasi monede sa vada si el cum te simti
kudika063538
Postat pe 30 August 2009 11:47
De la: liliac_, la data 2009-08-23 19:09:53eu fiind singura fata pe care el a iubit-o,de restul isi batea joc.


tu chiar ai incredere intr-un tip care isi bate joc de fete?
DayC
Postat pe 30 August 2009 16:44
De la: liliac_, la data 2009-08-23 19:09:53 eu fiind singura fata pe care el a iubit-o,


Daca asta numesti tu iubire, ma intreb ce definitie vei da.. "bataii de joc" intr-o relatie...
Si, pentru a incheia interventia mea pe acest topic.. te intreb: nu-i asa ca il iubesti destul incat sa nu dai doi bani pe nicio parere exprimata aici?
rashela
Postat pe 30 August 2009 16:50
DayC Data: 2009-08-30 16:44:23


De la: liliac_, la data 2009-08-23 19:09:53

eu fiind singura fata pe care el a iubit-o,de restul isi batea joc.


tu chiar ai incredere intr-un tip care isi bate joc de fete?


isi batea joc de fete...adica le insela...nu ia pasat de niciuna si da incerc sa am incredere
liliac_
Postat pe 30 August 2009 22:57
rashela Data: 2009-08-30 16:50:36


De la: liliac_, la data 2009-08-23 19:09:53

eu fiind singura fata pe care el a iubit-o,


Daca asta numesti tu iubire, ma intreb ce definitie vei da.. "bataii de joc" intr-o relatie...
Si, pentru a incheia interventia mea pe acest topic.. te intreb: nu-i asa ca il iubesti destul incat sa nu dai doi bani pe nicio parere exprimata aici?

il iubesc da , dar ma iubesc si pe mine.
Si am postat ca sa ma ajutati cu niste sfaturi,pareri pt ca vreau sa fac ceva.
liliac_
Postat pe 30 August 2009 23:10
nu merita......am trait aceiasi experienta si stiu ce insemna de aceea o te sfatuiesc sa il parasesti.la fel facea si fostul meu iubit si ma tot minteam ca nu ma inseala pana cand lam prins cu alta,nu cred ca vrei asta.nu te merita si din ceea ce ai spus tu se vede clar ca nu te iubeste chiar daca el spune asta.nu te poti purta asa cu persoana pe care o iubesti.
kudika057631
Postat pe 31 August 2009 11:29
nu vreau sa fiu rautacioasa dar deskide okii,kiar nu vezi k pt el totul e bataie de joc?tu ai fost probabil pt el o provocare pt k nu ai cedat din prima,dar acum knd sunteti impreuna se comporta cum ii place lui si cum vrea el.nu te mai intreba ce sa faci,dak tre sa te skimbi tu,problema e la el nu la tn.el trebuie sa se skimbe dak vrea sa te pastreze...sau nu va trebui sa se skimbe dak tu ii inghiti toate fazele...sfatul meu:ia atitudine,nu te lasa calcata in picioare,kiar mriti sa fii tratata asa?bine mai este si varianta in kre tie iti place situatia si te complaci de dragul lui.gandeste'te ca viata e scurta,vrei sa stai sa iti plangi in pumni mai tarziu k el a fost o pierdere de timp?nu astepta sa se intample vreo minune,pt k s'ar putea sa albesti si ea sa nu vina.e in puterea ta sa skimbi situatia,fa'te auzita,respectata si iubita,oricine are aceste drepturi.
karmen66
Postat pe 31 August 2009 12:21
Fara suparare? Voi faceti sex?
cony24
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:53
Te intreb pt ca poate comportamentul lui este asa, un mic santaj... daca zici ca-i place sa faca asta de fata cu tine sa vada cum reactionezi. oricum... imaturitate din partea lui... De fapt imaturitate normala varstei.
cony24
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:54
De la: liliac_, la data 2009-08-23 19:09:53Sunt cu prietenul meu de un an jumate , dupa patru ani de prietenie,prietenie din partea mea pt ca el m-a placut de la inceput si a incercat sa tot fie cu mine,pana cand dupa patru ani a reusit. Eu il stiam foarte bine atunci cand am acceptat sa fiu iubita lui,stiam ca este un mare afemeiat, dar mai stiam ca ma iubeste si speram ca o sa se schimbe pt mine , eu fiind singura fata pe care el a iubit-o,de restul isi batea joc.Un an de zile a fost super,sau cel putin asa credeam eu. Acum danseaza cu alte fete fata de mine , le zambeste , le face cu ochiul cu mine de mana, si e foarte fericit, se simte cel mai atunci cand eu il vad ca danseaza cu altele,vorbeste etc.Nu il mai inteleg , ar trebui sa aiba respect si macar cand e cu mine sa se abtina...ii place sa filtreze sau mai mult?nush....l-am intrebat de mai multe ori daca m-a inselat si mi-a jurat ca nu , dar nu stiu daca il pot crede...am vazut si un mesaj 2 la el in tel de la o fata si cateva apeluri si numai stiu ce sa cred..a ramas acelasi fustangiu? Eu il iubesc foarte mult dar daca as afla ca ma inseala nu as putea trece peste...Eu ce as putea face sa trecem peste situatia asta?sa nu mai fie asa?


Eventual schimba-l ca naravu din fire n-are lecuire.Pasaruica muta-ti cuibul si te du.........

Postat pe 1 Septembrie 2009 16:01
De la: liliac_, la data 2009-08-23 23:48:38eu nu as vrea sa imi caut altul pt ca pe el il iubesc...as vrea 1 sa fiu sigura ca nu ma inseala 2 sa fac ceva sa nu mai fie asa ..dar nu stiu cum

1 tot timpul o sa fi stresata k te inseala, asta nu se va schimba veac
2 mai intai schimbate tu si apoi incerci pe el
3 esti geloasa???
bruneagra25
Postat pe 1 Septembrie 2009 16:06
sincer mie mi se pare ca au cam murit fluturasii de la inceputul relatiei. probabil te iubeste, insa e monotonia din relatie instalata. si totusi nu uita ca are 20 de ani, poate nu e inca pregatit sa " se aseze la casa lui" :) chiar daca te iubeste, din moment ce te deranjeaza, nu ii mai permite sa face unele lucruri, cel putin nu de fatza cu tine. vorbeste cu el, spune-i despre tine, vorbeste-i despre voi si despre planurile si gandurile lui de viitor. intreaba-l sincer daca renunta la tot ce e intre voi, pentru niste flirturi. sper sa fie bine:)
Lullabelle
Postat pe 1 Septembrie 2009 22:07
kudika050462 Data: 2009-09-01 15:53:02
Fara suparare? Voi faceti sex?
kudika050462 Data: 2009-09-01 15:54:16
Te intreb pt ca poate comportamentul lui este asa, un mic santaj... daca zici ca-i place sa faca asta de fata cu tine sa vada cum reactionezi. oricum... imaturitate din partea lui... De fapt imaturitate normala varstei.


Nu are cum sa fie asta
liliac_
Postat pe 2 Septembrie 2009 18:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
.... 6 De la: rondina 31 August 2011 12:16
intoarce capul dupa femei pe strada 119 De la: kudika503046 30 Iunie 2012 20:38
impacare complicata...am nevoie de un sfat urgent 6 De la: ankuu 6 Decembrie 2009 18:11
Help pls 36 De la: alina 10 Septembrie 2009 12:56
ajutatima va rog cu un sfat 117 De la: cherry30 11 Iunie 2011 08:25