Setari Cookie-uri

As dori un sfat.....

Vreau sa va povestesc pe scurt problema mea. Am fost castorit cu o persoana timp de 3 ani si jumatate dar am descoperit ca 6 luni de zile a trait o viata dubla. Dupa ce am aflat am hotarat sa o iert si sa continuam relatia noastra maritala. dar dupa aproximativ o luna mi-a spus in fata ca numai simte nimic pt mine si vrea sa plece, ceea ce a si facut....a plecat pt totdeauna. Dupa putin timp a depus si actele de divort...si am divortat. dupa 2 ani am cunoscut o alta persoana, o persoana deosebita si am inceput o relatie de prietenie. totul merge bine, totul era frumos, Pana intr-o zi cand a trebuie sa -I spun despre trecutul meu (nu i-am spus de la inceput deoarece am vrut sa ma cunoasca sa vada ce fel de om sunt......si nu stiu daca am procedat bine) In momentul in care i-am spus a avut o reactie normala, dar mi-a reprosat ca de ce nu i-am spus de la inceput. upa cateva zile mai exact in Weekend-ul urmator a mers acasa la parinti si le-a spus si lor dar acestia nu au fost de acord......si relatia noastra s-a terminat.mi-a fost si imi este foarte greu deoarece am iubit-o mult pe acesta persoana....dar nu stiu ce as putea sa mai fac.pentru ca mi-a spus clar ca fiecare sa-si vada de viata lui. ca nu poate sa mai aibe incredere in mine, desi eu nu am mintit-o niciodata cu nimic, cu absolut nimic.imi dau seama ca poate era mai bine sa-i fi spus de la inceput.....dar ma gandesc cear fi facut cu prejudecatile? voi ce puteti sa-mi spune-ti?
george21
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:22
Clar,exista minciuna prin omisiune,intrucat singur ai spus ca ai vrut sa te cunoasca pentru ceea ce esti si nu prin experienta ta .Solutia este sa incerci sa stai de vorba doar tu cu ea,sa afli ce o deranjeaza de fapt si ce a facut-o sa rupa relatia.Daca motivul este trecutul tau...afla ca sunt persoane care din lipsa de experienta de viata,nu pot accepta in ruptul capului(mentalitate limitata)
DECI,primul pas-comunicarea.SUCCES!(sa ne tii la curent)
kika25
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:28
am stat de vorba cu ea si ma acuza ca de ce nu i-am spus de la inceput....asta imi reproseaza si plus de asta a influentat-o mult si parintii, pentru ca eu cred ca asta nu e decizia ei. am sta de vorba si am pus cartile pe masa cum se spune....dar ea era foarte hotarata nici macar un timp de gandire nu a acceptat.Nici nu stiu ce sa mai spun.....sunt f disperat si nu inteleg cu ce am gresit.
george21
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:37
pfffff....iar nu mi s-a postat!!!!!! KUDIKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
greierash_is_back
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:40
Mda,asa ma gandeam si eu,ca nu e decizia ei....Daca pentru ea influentele parintilor sunt mai puternice,nu ai nici o sansa...te lupti cu morile de vant.Poate ca ar trebui ca o vreme sa lasi timpul sa treaca sa vezi si „mutarile„ ei.NUMAI BINE!!!
kika25
Postat pe 30 Octombrie 2009 21:29
De la: george21, la data 2009-10-30 20:37:38am stat de vorba cu ea si ma acuza ca de ce nu i-am spus de la inceput....asta imi reproseaza si plus de asta a influentat-o mult si parintii, pentru ca eu cred ca asta nu e decizia ei. am sta de vorba si am pus cartile pe masa cum se spune....dar ea era foarte hotarata nici macar un timp de gandire nu a acceptat.Nici nu stiu ce sa mai spun.....sunt f disperat si nu inteleg cu ce am gresit.

de o astfel de persoana te poti lipsi.. te poti considera norocos pe de o parte.. de te maritai cu ea, te maritai si cu ai ei, atunci sa vezi tu panarama si circ de viata ce aveai.
felixcat
Postat pe 30 Octombrie 2009 21:36
Multumesc mult kika25 pt sfaturi
george21
Postat pe 30 Octombrie 2009 21:56
De la: george21, la data 2009-10-30 20:22:51Vreau sa va povestesc pe scurt problema mea. Am fost castorit cu o persoana timp de 3 ani si jumatate dar am descoperit ca 6 luni de zile a trait o viata dubla. Dupa ce am aflat am hotarat sa o iert si sa continuam relatia noastra maritala. dar dupa aproximativ o luna mi-a spus in fata ca numai simte nimic pt mine si vrea sa plece, ceea ce a si facut....a plecat pt totdeauna. Dupa putin timp a depus si actele de divort...si am divortat. dupa 2 ani am cunoscut o alta persoana, o persoana deosebita si am inceput o relatie de prietenie. totul merge bine, totul era frumos, Pana intr-o zi cand a trebuie sa -I spun despre trecutul meu (nu i-am spus de la inceput deoarece am vrut sa ma cunoasca sa vada ce fel de om sunt......si nu stiu daca am procedat bine) In momentul in care i-am spus a avut o reactie normala, dar mi-a reprosat ca de ce nu i-am spus de la inceput. upa cateva zile mai exact in Weekend-ul urmator a mers acasa la parinti si le-a spus si lor dar acestia nu au fost de acord......si relatia noastra s-a terminat.mi-a fost si imi este foarte greu deoarece am iubit-o mult pe acesta persoana....dar nu stiu ce as putea sa mai fac.pentru ca mi-a spus clar ca fiecare sa-si vada de viata lui. ca nu poate sa mai aibe incredere in mine, desi eu nu am mintit-o niciodata cu nimic, cu absolut nimic.imi dau seama ca poate era mai bine sa-i fi spus de la inceput.....dar ma gandesc cear fi facut cu prejudecatile? voi ce puteti sa-mi spune-ti?



daca acea persoana nu accepta faptul ca tu ai fost casatorit....inseamnca ca nu te iubeste in masura in care o faci tu.....si e destul de limitata in gandire...atat ea..cat si familia ei....
daca ai fii fost casatorit..era o problema..dar faltul esti divortat, si ca mariajul a esuat din cazua ei..si nu a ta...nu e un impediment pt o relatie noua.....
de acum sa le spui verde in fata!

Calandrinon
Postat pe 30 Octombrie 2009 22:04
sincer nu stiu exact ce a deranjat-o, faptul ca am fost casatorit sau ca nu i-am spus de la inceput, desi ea imi reproseaza ca de ce nu i-am spus de la inceput si ca acum numai are incredere in mine.Asta e argumenutl ei.
george21
Postat pe 30 Octombrie 2009 22:10
De la: george21, la data 2009-10-30 22:10:05sincer nu stiu exact ce a deranjat-o, faptul ca am fost casatorit sau ca nu i-am spus de la inceput, desi ea imi reproseaza ca de ce nu i-am spus de la inceput si ca acum numai are incredere in mine.Asta e argumenutl ei.


te rog sa-mi scuzi limbajul!...

bullshit!!!!
asta nu e un motiv! daca ar fii fost putin rationala..si-ar fi dat seama de ce nu i-ai spus de la inceput!

cunosc un cuplu..care au avut exact aceeasi problema, ba mai rau..era vb si de un copil acolo....si totusi, fata a trecut peste prejudecati..si acum sunt casatoriti, se inteleg foarte bine....

Calandrinon
Postat pe 30 Octombrie 2009 22:19
cu placere,george.Incearca sa iti vezi de propria viata,din motiv ce ea iti reproseaza ca ai mintit-o...e doar o scuza,cum spunea si cineva mai sus,daca te insurai cu ea te luai si cu ai ei...Bucura-te ca nu ai fiost nevoit sa mai treci din nou prin inca o experienta nefasta.
kika25
Postat pe 31 Octombrie 2009 13:06
As dori sa mai aud si alte pareri.
george21
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:07
Va multumesc foarte mult tuturor celor care mi-ati spus parerea voastra.
george21
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:09
De la: george21, la data 2009-11-02 00:07:49As dori sa mai aud si alte pareri.



parerile noastre nu sunt valide daca nu-ti convin?
Calandrinon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:10
De la: george21, la data 2009-11-02 00:07:49As dori sa mai aud si alte pareri.


Pai chiar asa parerile lor nu sunt bune ? Te- ai molipsit de la prietena cu care ai stat sa nu accepti realitatea . Incearca sa comunici cu ea , iar in cazul care nu se poate ,vorba cuiva pe aici bucura-te ca ai scapat de familia ei pt ca o femeie care nu este in stare sa-si hotarasca singura soarta nu este pregatita de viata si de o noua familie
valivieru96
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:25
eu zic sa nu iti mai faci ganduri negre... faptul ca esti divortat nu mi se pare grav. poate familia ei are idei invechite si poate ei cred ca o data ce esti divortat, se va intampla si in cazul fiicei lor
daca ea a inteles motivul divortului, nu vad de ce nu mai vrea sa va vedeti
+ ce vei face cu ea in viitor cand veti avea de luat decizii importante? veti alege varianta parintilor ei? NU

treci peste, dragostea e trecatoare, vei gasi alta femeie cu care sa iti imparti viata
adina_black
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:36
ea nu e in stare sa ia o decizie? nici eu la 23 de ani nu ma consult cu parintii chiar in orice problema - pana la urma, stiu si eu cum imi este bine
adina_black
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:37
Pana acum ne-ai spus ce simti tu la adresa ei!
Mie mi se pare ceva foarte interesant in comportamentul ei.
Se comporta ca si cand ar fi asteptat un motiv cat de cat palpabil, de preferat sa fii tu de vina ca sa rupa relatia.
Acum sa ne punem o intrebare.......ea ce simtea de fapt pentru tine.
poate ca la inceput....miere dulceata etc....apoi se mai decanteaza emotiile, se vad defectele...etc.
Ei bine si ea trebuia cumva sa se hotarasca....continua sau renunta?
Bag sama raspunsul ei e clar......indiferent de motiv.
De aceea spun.....daca intentiile tale au fost bune.....atunci asta e !
A facut o alegere....doare...dar no....suntem barbati ce dreac!
Decat una nehotarata care tre tinuta pe palmi sa nu fuga........mai bine una care sta de buna voie si nesilita de nimeni...linga care sa spui si tu exact ce gandesti si cand gandesti.
Daca vrea sa plece....pleaca si daca esti perfect! Nu esti tu de vina...100%.
Sinceritatea si comunicare sunt esentiale si daca apar ascunzisuri....se cam ridica semne de intrebare!
catyboy69
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:41
e clar ca s-a agatat de acest motiv sa termine relatia. Daca te-ar fi iubit nu ar fi contat parerile parintilor, dar din pacate pt tine, ea nu te vrea in viata ei si nu pentru ca i-ai spus prea tarziu despre trecutul tau.
i_andra
Postat pe 2 Noiembrie 2009 10:36
Probabil ea n-a mai fost casatorita, nu-i asa? Si de aici mentalitatea: Cum sa te mariti cu unul divortat? Ce, vrei sa ne faci de rusine? Sa ne vorbeasca lumea? Lasa ca nu de bun l-a lasat nevasta! etc. etc. etc.
Preferabil este sa spui de la bun inceput ca ai fost casatorit, asa risti mai putin sa fii dezamagit mai tarziu. Si apoi, daca situatia ar fi fost inversa, cum ai fi reactionat daca aflai mai tarziu? Presupunand ca si ea a mai fost casatorita si ti-ar fi spus dupa un timp lucrul acesta, cum te-ai fi simtit?
gina37
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:35
De la: gina37, la data 2009-11-02 11:35:42Probabil ea n-a mai fost casatorita, nu-i asa? Si de aici mentalitatea: Cum sa te mariti cu unul divortat? Ce, vrei sa ne faci de rusine? Sa ne vorbeasca lumea? Lasa ca nu de bun l-a lasat nevasta! etc. etc. etc.
Preferabil este sa spui de la bun inceput ca ai fost casatorit, asa risti mai putin sa fii dezamagit mai tarziu. Si apoi, daca situatia ar fi fost inversa, cum ai fi reactionat daca aflai mai tarziu? Presupunand ca si ea a mai fost casatorita si ti-ar fi spus dupa un timp lucrul acesta, cum te-ai fi simtit?


total de acord
adina_black
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:45
Daca cu adevarat sunt sentimente sincere, asa cum ati spus si voi, putea sa treaca peste....dar atata timp cat ea nu a simtit nimic pt mine, i-a fost foarte usor sa rupa relatia. Odata cu trecerea timpului imi dau seama ca de fapt totul a fost o minciuna.
george21
Postat pe 2 Noiembrie 2009 21:59
Daca eu as fi fost in situatia ei si as fi iubit cu adevarat nu luam decizia asta. Pana la urma fiecare are un trecut..dar ea a avut timp sa ma cunoasca si?.... degeaba.....viata merge inainte.....Multumesc tuturor pt sfaturi si incurajari, si desigur ca sfaturile voastre sunt importante, altfel nu vi le ceream. Multumesc mult!
george21
Postat pe 2 Noiembrie 2009 22:02
II inteleg supararea vis-a-vis de acest lucru... dar nu inteleg motivul pt care nu a vrut sa mai stea cu tine.
Si daca esti divortat si asta pt ca sotia ta a dus o viata dubla timp de 6 luni iar tu ai fost cel loial ce ar putea sa o deranjeze pe actuala ta iubita? Loialitatea?
Ar trebui sa priveasca putin dedesubtul intamplarilor care te-au determinat sa nu ii spui. E cam greu totusi sa fii cel inselat intr-o casnicie si lasat pt altul .... tine de orgoliul tau de barbatl nu?
aura_ungurean
Postat pe 2 Noiembrie 2009 22:10
Problema fostei prietene este ca de ce nu i-am spus de la inceput, ca am mintit-o, ca i-am ascuns adevarul. De asta ma acuza.....si poate ca are dreptate.
george21
Postat pe 2 Noiembrie 2009 23:17
n-as zice ca are dreptate. cred ca majoritatea oamenilor se deschid, incep sa spuna lucruri cu adevarat importante pentru ei pe masura ce relatia evolueaza si simt ca persoana pe care au gasit-o ii vor intelege si accepta. cum ar fi ca de la prima- a doua intalnire sa-i spui: "stii, eu am avut pana acum 3 prietene. cu prima a durat 6 luni, dar mi-am dat seama ca nu voi putea trece peste faptul ca plescaia la masa, a doua nu a putut intelege pasiunea mea pt timbre si mi-a aruncat toata colectia de 20 de ani, iar cu a treia sexul nu era prea grozav plus ca am prins-o cautandu-ma in portofel... a, da... si pana la 6 ani mai faceam noapte in pat si cateodata ejaculez precoce". am dat-o mai pe gluma, dar cred ca ai prins esentialul
nu ai precizat de cat timp erati impreuna, pt ca, e adevarat, una e sa-i fi spus dupa 6 luni si alta sa fi asteptat 5 ani
kudika077361
Postat pe 2 Noiembrie 2009 23:42
I-am spus despre trecutul meu dupa 5 luni.
george21
Postat pe 3 Noiembrie 2009 01:25
De la: george21, la data 2009-11-02 23:17:01Problema fostei prietene este ca de ce nu i-am spus de la inceput, ca am mintit-o, ca i-am ascuns adevarul. De asta ma acuza.....si poate ca are dreptate.



Fii serios, George! Asta nu e o problema... si, cu atat mai putin ERA problema ei.Jumatate din omenire divorteaza si se recasatoreste... daca iubeste.
rashela
Postat pe 3 Noiembrie 2009 08:39
De la: george21, la data 2009-11-02 21:59:39Daca cu adevarat sunt sentimente sincere, asa cum ati spus si voi, putea sa treaca peste....dar atata timp cat ea nu a simtit nimic pt mine, i-a fost foarte usor sa rupa relatia. Odata cu trecerea timpului imi dau seama ca de fapt totul a fost o minciuna.


Eu cred ca-ti inteleg putin mai bine situatia sotul meu avand un divort in trecutul lui.
Si la mine prima reactie a fost sa fiu reticenta,sa ma gandesc ca de bun nu l-a lasat,dar mai stiam ca atunci cand se ajunge la un divort ambii parteneri au parte de vina,nu numai unul.Am avut rabdare insa sa-mi spuna povestea divortului si am ales sa-i dau eu sansa pe care a refuzat sa i-o dea cealalta,sa nu mai faca greselile din trecut si sa se schimbe in bine daca era cazul.Era mai bine totusi sa-i spus de prima data adevarul cand inca nu erai foarte implicat sentimental si poate ca o ruptura era mai usor de suportat ,daca ea ar fi avut aceesi reactie.pe de alta parte inclin sa-ti dau dreptate ,poate ca ea nu te iubea destul cat sa teaca peste acest trecut al tau si sa-ti dea sansa sa ai o viata frumoasa alaturi de ea.Sa nu disperi," tot raul ptre bine" se zice.Gandeste-te ca relatia ta arfi mers mai departe si la orice problema sau nepotrivire de pareri ar fi dat bir cu fugitii si iar o luai de la capat cu despartitul.Daca partenera ta nu ti este alaturi indiferent de problema atunci nu e cea potrivita.

Postat pe 3 Noiembrie 2009 09:02
daca te iubea cu adevãrat rãmânea cu tine...discutaþi în amãnunt ºi apoi îþi mai dãdea o ºansã...din punctul meu de vedere a fost normal faptul cã nu i ai zis de la început despre faptul cã ai fost cãsãtorit...ºi mai consider cã nu ai minþit o ci doar nu i ai spus despre trecutul tãu...singur ai ales momentul când sã afle ºi ea despre cãsãtoria anterioarã ºi motivul divorþului...nu te simþi vinovat...eu cred cã nu te meritã...trebuia sã vadã omul din tine, caracterul tãu, sufletul dar la ea a fost mai presus faptul cã nu i ai spus de la început...ea trebuia sã se gândeascã cã e o chestiune delicatã despre care nu e atât de uºorsã vorbeºti ºi trebuia sã se simtã o femeie norocoasã daca tu ai decis sã îi spui despre aceasta experienþã amara...înseamnã cã ea a fost aleasa inimii tale...este o persoanã egoistã...s-a gândit doar la ea ºi nici un minut la tine...eu spun sã iei "o pauzã"...sã te liniºteºti ºi apoi sã þi vezi de viaþa ta...nu numai bãrbaþii sunt egoiºti...îþi doresc sã întâlneºti într o zi iubirea la care visezi...
catalina69
Postat pe 3 Noiembrie 2009 09:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce o femeie cu un copil nu va fi de-ajuns pentru un barbat singur?... 31 De la: mara78 23 Decembrie 2016 16:19
ca sa nu mai existe suferinta ......e mai bine sa nu mai existi deloc??? 30 De la: doar_anonima 14 Iulie 2009 18:49
ce faceti deobicei duminica? 59 De la: Ame_ly 25 Octombrie 2010 13:02
Despartire-Impacare..Ajutor! 17 De la: kudika029282 27 Februarie 2010 16:48
Cum supravietuiesti in dupa moartea persoanei iubite? 44 De la: michon_11_71 25 Octombrie 2013 14:35