Setari Cookie-uri

Concurs: Castiga una dintre cele 7 biciclete oferite de Brillance

economisiti apa si resursele energetice, mergeti mai mult pe jos, cu bicicleta sau folositi mijloacele de transport in comun,Reciclarea deseurilor
pescarul_sa
Postat pe 15 Noiembrie 2009 13:12
Reciclarea deseurilor, folosirea produselor ecologice, calatoriile cu bicileta.
Trebuie sa ne gandim la dezvoltarea durabila, deci la resursele epuizabile, la apa fara de care nu exista viata, la reciclarea deseurilor, la folosirea produselor ecologice, la sursele de energie neconventionale. Sa constientizam faptul ca o plimbare cu bicileta este mai frumoasa si mai sanatoasa decat o plimbare cu masina.Toate pentru a le permite generatiilor care vor veni sa se bucure de ceea ce ne-am bucurat si noi : apa, aer curat, soare, locuri minunate in care sa-ti petreci vacantele
inspectoarea
Postat pe 15 Noiembrie 2009 13:22
Reciclez deseurile,economisesc apa si resursele energetice, mergeti mai mult pe jos, cu bicicleta ,plantez pomi si flori.
maryyyana10
Postat pe 15 Noiembrie 2009 13:46
Mediul inconjurator e casa noasta! Acesta e moto-ul cu care saptamanal desfasor alaturi de elevii mei si nu putini (31) diferite activitati pentru educarea lor si venind in folosul protejarii mediului. In primul rand invatam cum sa economisim tot ce vine din natura.Invatam drumul hartiei, al curentului electric, al apei pe care o folosim zilnic. Invatam cum sa-i invatam si pe altii: activitati cu parintii, cu cei de la gradinita. Nu intamplator am repetat acest cuvant,, invatam". Societatea in care traim si in care ne crestem copiii duce lipsa unei educatii puse in practica.De aceea eu trebuie sa fiu si exemplu atunci cand colectam hartie, jucarii si hainute pe care le donam familiilor sarace, cand facem curatenie in parcurile si imprejurimile orasului cand plantam pomisorii.Drumetiile si excursiile in natura imi ofera cel mai bun argument pentru a-mi atinge scopul: macar sa pastram ce am primit de la generatiile trecute!
kudika060417_capricorn
Postat pe 15 Noiembrie 2009 14:19
Plantati pomi, economisiti apa si resursele energetice, reciclati deseurile, mergeti mai mult pe jos, cu bicicleta sau folositi mijloacele de transport in comun.
deea4u_22
Postat pe 15 Noiembrie 2009 14:42
Eu strang gunoaiele mele cand merg la iarba-verde si folosesc sacose de carpa in locul pungilor de plastic..si becuri economice. Un pas mic pt mine, dar daca ar fi facut la scara globala ar insemna enorm.
AURIGA
Postat pe 15 Noiembrie 2009 14:46
Nu este ff greu sa fii eco, trebuie doar sa vrei. Eu de exemplu imi strang propriile gunoaie, sting luminile cand ies din camera, scot din priza aparatura electronica cand plec sau dorm, inchid apa cand ma spal pe dinti si folosesc becuri eco.
TudoracheStefan
Postat pe 15 Noiembrie 2009 14:57
ACUBENS
Postat pe 15 Noiembrie 2009 15:01
Reciclez mereu tot ceea ce se poate ,merg pe jos. am numai becuri economice , m-am oferit mereu voluntar la strangerea deseurilor din orasul meu, incerc sa reduc consumul de energie si apa cat se poate de mult si nu am haine din blana naturala
Spicy23
Postat pe 15 Noiembrie 2009 15:02
Eu folosesc cu masura apa, electricitatea, caldura, aerul conditionat.

Am grija sa sting luminile, aer conditionat si sa nu fac risipa de apa si caldura, iar la birou imprim cat mai putin si mereu pe ambele fete ale foii.
ARCTURUSS
Postat pe 15 Noiembrie 2009 15:03
De cand eram mica am fost pasionata de protejarea mediului inconjurator, poate si datorita faptului ca doamna diriginta din generala era o profesoara de biologie care ne tot invata sa ingrijim natura. Acum cand vedem cu totii in ce stadiu a ajuns planeta din cauza neglijentei oamenilor, trebuie sa luam masuri serioase. Eu personal folosesc becuri economice, mi-am dus produsele electrocasnice vechi si uzate la reciclat, folosesc sacosi de hartie sau din material biodegradabil, nu arunc pahare sau pet-uri cand merg cu masina, la picnic merg mereu cu o punga in care adun resturile pentru a le arunca in locuri special amenajate etc.
nicole_tdnl
Postat pe 15 Noiembrie 2009 15:14
Eu am participat in primavara la actiuni de ecologizare in padurea Baneasa si in Gradina Botanica. Am ramas impresionat si socat de cate gunoaie s-au strans. Enorm de multe.
Revenind, eu nu las gunoaie in urma mea pentru ca "nimeni nu strange dupa mine" si merg pe jos cand tvremea e frumoasa si am timp.
Vulpecula
Postat pe 15 Noiembrie 2009 17:02
Nu este greu sa fii ECO In primul rand, am grija sa nu las gunoaie, in urma mea daca merg la padure. Gunoiul il iau in portbagaj sil pun pe categorii in containerele care sunt chiar langa blocul meu. Folosesc becuri economice, nu rup plante sau crengi, protejejziarba din parcuri. Ea a fost pusa sa fie admirata, sa fie un petic de ozon si nu calcata. Renunt pe cat pot la masina personala in favoarea metroului sau tramvaiului care nu polueaza atmosfera si asa poluata a Bucurestiului.
pnicole
Postat pe 15 Noiembrie 2009 17:25
Incerc sa folosesc cat mai multe produse ecologice. Imi plac florile, si plantez flori. Reciclez deseuri
danielp
Postat pe 15 Noiembrie 2009 17:48
Arunc gunoiul la cosul special, nu pe jos; merg pe jos,cu rolele sau cu bicicleta.Si reciclez deseurile.
adrianapl
Postat pe 15 Noiembrie 2009 17:54
Incerc sa economisesc apa pe cat posibil, spal la masina de spalat la temperaturi mai joase, am numai becuri economice in casa, am grija pe cat pot de curatenia din jurul meu...
deliaionela
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:30
MERG FOARTE MULT PE JOS PENTRUA PASTRA AERUL CAT MAI CURAT SI PENTRU A NU DEGAJA IN AER REZIDUURILE COMBUSTIBILE ALE MOTOARELOR.
gimnastu
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:45
In primul rand merg pe jos pentru a fi mai sanantoasa si mai supla...mi-as dori insa sa invat sa merg pe bicicleta deoarece nu am avut aceasta ocazie pana acum.
Folosesc becuri economice in casa pentru a economisi energia electrica.,reciclez toate deseurile si imi umplu balconul de flori pentru a respira un aer cat mai curat.
gabrielle67
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:51
Reciclarea deseurilor, folosirea produselor ecologice, calatoriile cu bicicleta.
Trebuie sa ne gandim la dezvoltarea durabila, deci la resursele epuizabile, la apa fara de care nu exista viata, la reciclarea deseurilor, la folosirea produselor ecologice, la sursele de energie neconventionale. Sa constientizam faptul ca o plimbare cu bicileta este mai frumoasa si mai sanatoasa decat o plimbare cu masina..
oanatm
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:57
Imi place natura,de aceea incerc si eu pe cat posibil sa apar acest lucru: selectez hartia,plasticul,nu las gunoi in urma cand merg la iarba verde
marihd
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:59
eciclarea deseurilor, folosirea produselor ecologice, calatoriile cu bicileta.
Trebuie sa ne gandim la dezvoltarea durabila, deci la resursele epuizabile, la apa fara de care nu exista viata, la reciclarea deseurilor, la folosirea produselor ecologice, la sursele de energie neconventionale.
tudoratm
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:02
Eu de exemplu imi strang propriile gunoaie, sting luminile cand ies din camera, scot din priza aparatura electronica cand plec sau dorm, inchid apa cand ma spal pe dinti si folosesc becuri eco.
resitacs
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:04
In primul rand selectez cu atentie deseurile inainte de a le duce la gunoi (hartia, plasticul),incerc sa nu risipesc apa mai mult decat e necesar si nu in ultimul rand, decat sa merg cu masina (care polueaza oricum atmosfera) merg pe jos ca e sanatos.
anavulcan
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:08
Mersul pe jos, reciclarea, folosirealor becuri economice.
anaseb
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:12
merg pe jos, folosesc produse ecologice, plantez flori si plante, reciclez deseurile si incerc sa ii conving si pe altii sa faca la fel
maria_ion55
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:23
Folosesc becuri economice pe care nu le las niciodata aprinse in incaperile in care nu este nevoie, nu risipesc niciodata apa, nu arunc nici un fel de deseuri in alta parte decat in locurile special amenajate, si de fiecare data cand cumpar produse electrocasnice caut sa fie din clasa energetica a (sau a+ daca exista). In plus asigur o cat mai buna izolatie termica a locuintei pentru a reduce considerabil consumul de energie pentru incalzire pe timpul iernii si pentru aer conditionat vara, merg destul de mult pe jos si sunt foarte cicalitoare cu cei din jurul meu atunci cand nu fac si ei la fel.
lilicaG
Postat pe 15 Noiembrie 2009 20:38
stiu ca pare putin reciclarea deseurilor la nivelul familiei mele, dar deviza mea este ca o hartie reciclata astazi, doua maine,... ajuta la salvarea unui copac peste un an. Daca fiecare ar face ca noi realizati cate paduri ar fi salvate. Si economic vorbind se realizeza profituri uriase din reciclare la nivelul unei tari. Si as dori foarte mult o bicicleta pentru fata mea. Mersul pe bicicleta te mentine sanatos si bonus nu creaza poluare.
zarnoianue
Postat pe 15 Noiembrie 2009 20:46
Reciclarea deseurilor, folosirea produselor ecologice, calatoriile cu bicileta.
Trebuie sa ne gandim la dezvoltarea durabila, deci la resursele epuizabile, la apa fara de care nu exista viata, la reciclarea deseurilor, la folosirea produselor ecologice, la sursele de energie neconventionale. Sa constientizam faptul ca o plimbare cu bicileta este mai frumoasa si mai sanatoasa decat o plimbare cu masina.Toate pentru a le permite generatiilor care vor veni sa se bucure de ceea ce ne-am bucurat si noi : apa, aer curat, soare, locuri minunate in care sa-ti petreci vacantele.
puiut05
Postat pe 15 Noiembrie 2009 20:55
economisiti apa si resursele energetice, mergeti mai mult pe jos, cu bicicleta sau folositi mijloacele de transport in comun,Reciclarea deseurilor
pescarul_sa
Postat pe 15 Noiembrie 2009 20:56
Reciclez deseurile,economisesc apa si resursele energetice, mergeti mai mult pe jos, cu bicicleta ,plantez pomi si flori.
maryyyana10
Postat pe 15 Noiembrie 2009 21:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs: Castiga un roman premiat cu Nobel! 213 De la: concursKudika 19 Martie 2012 15:30
Castiga 10 seturi Eucerin pentru tine si jumatatea ta! 250 De la: concursKudika 21 Decembrie 2010 18:27
Concurs: Castiga un roman cu autograf de Paulo Coelho! 678 De la: concursKudika 24 Februarie 2012 21:18
Concurs Magielle.ro 2637 De la: Luluk_g 9 Martie 2010 10:21
Castiga o astrograma personalizata! 329 De la: concursKudika 21 Iulie 2009 12:04