Setari Cookie-uri

Concurs: Castiga una dintre cele 7 biciclete oferite de Brillance

In primul rand ii cert pe oamenii care arunca gunoiul pe jos, merg foarte mult pe jos si protejez toate plantel pe care le intalnesc in cale.
tutuianugresoiuliliana
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:34
Stim cu totii cat de important este sa protejam mediul in care traim, de aceea eu am ales sa fac cateva lucruri prin care sa sustin aceasta "teorie". Am participat la o campanie de plantat puieti, in municipiul Cluj-Napoca, reciclez hartia, deseurile periculoase nu le arunc impreuna cu deseurile menajere,in oras circul cu troleul, nu las hartii si gunoaie dupa mine, in orice loc m-as afla, si incerc sa imi conving cunoscutii pe care ii vad ca fac rau mediului in mod voit, de raul pe care il provoaca
Giorgiana_Florea
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:35
Folosesc cu masura apa, curentul electric si caldura pentru ca ele sunt resurse epuizabile ale Terrei. Si strang gunoaiele atunci cand merg la iarba verde...si nu folosesc pungi de plastic ci sacose de carpa.
CAMELOPARDALIS
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:36
Pentru mine a fi eco si a proteja mediul inconjurator incepe cu lucruri simple precum inchiderea luminii la iesirea din camera, reciclarea, refolosirea anumitor obiecte s.a.m.d.
Folosesc facturile electronice in schimbul celor pe hartie, reciclez hartia de la birou si printez cat mai putin si de fiecare data pe ambele fete ale foii, fac dus si nu baie in cada,opresc apa cand ma spal pe dinti si lumina cand ies din casa.
CENTAURUS
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:40
merg pe jos in loc sa merg cu masina sau cu mijlocul de transport in comun, folosesc cu masura apa si cand spal cu masina de spalat, si cand spal vasele, etc, duc la reciclat toate sticlele de plastic pe care le cumpar de la apa sau suc, duc la reciclat toate hartiile care le arunc, inclusiv reviste, ziare, etc, nu las becurile aprinse prin casa daca nu sunt in acele incaperi, nu tin aprins televizorul daca nu ma uit la nici un program
incerc pe cat posibil sa fac si economie si sa ajut si planeta :)
butterfly24
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:40
merg foarte mult pe jos, nu arunc pungile, le refolosesc, nu arunc gunoaie pe jos, nu tin lumina aprinsa mai mult de cat am nevoie, la fel fac si cu apa..think green!!!!
alt_cineva
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:45
Foarte simplu : nu arunc gunoaiele pe jos ci la cos ! E o chestie mnora dar daca toata lumea ar face la fel ar fi extraordinar
silviasilvia
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:49
Am participat la diverse actiuni de informare a populatiei asupra importantei protejarii mediului inconjurator si am scris pe diferite situri diverse articole referitoare la aceasta tema. Acord o mare importanta acestui subiect prin reciclarea deseurilor ( am facut diverse obiecte decorative din deseuri ), nu arunc niciodata gunoaiele la intamplare. Mi-ar placea sa se tina cont si la noi in tara de gestionarea selectiva a deseurilor. Am grija sa inchid robinetul atunci cand spal vase sau cand ma spal pe dinti. Nu arunc niciodata uleiul in chiuveta. Evit sa folosesc pungi de plastic, cumpãr produse la mâna a doua, etc.
Ma gandesc de fiecare data cand fac aceste lucruri la ce fel de viata vor duce copii mei, si imi gasesc astfel motivatia de a da o mai mare importanta salvarii mediului inconjurator.
laura_feelings
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:54
Reciclarea e foarte importanta pentru viitorul planetei noastre.Eu reciclez hartia si plasticul, nu risipesc apa si energia, merg mult pe jos sau cu rolele, pentru ca nu am bicicleta si intentionez sa deschid o firma de reciclare deseuri.
deita18
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:59
Eu am fost cu tatal meu asta primavara sa plantam puieti de stejar in padurea de langa localitatea Faurei, Br. De asemenea reduc consumul de apa si caldura si reciclez hartia si PET-urile.
Chamelaeon
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:06
Buna! si eu ca toata lumea prefer sa merg pe jos pt ca pe langa faptul ca protejez mediul este si foarte sanatos pt silueta mea , am grija cu plasticul si pungile de plastic, incerc sa folosesc cat mai rar si mai putine, gunoiul il arunc in cosul de gunoi.
Imi pasa de ce se intampla in jurul meu si cel mai mult de animalele, in special cainii, aruncati in strada...incerc cat mai mult sa le deschid ochii oamenilor ca nu asta e solutia atunci cand "nu isi mai doresc catelul de la ei din curte", ar fi trebuit sa se gandeasca dinainte de al adopta ca s-ar putea plictisi de el sau ar putea naste...ar trebui sa intelegem cum toti ca si ei sunt responsabilitatea noastra ....
http://www.love777.webs.com
xsAna
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:13
salut tuturor,
am vazut ca toata lumea "gandeste ecologic"...de fapt nu tot timpul actionam asa, dar chiar facem unele lucruri in favoarea mediului, chiar si inconstient!
mersul pe jos, sau economisirea apei sau energiei, chiar si mancatul produselor ecologice toate contribuie la apararea naturii... desigur nu tot timpul facem ce trebuie pt salvarea ei dar cred ca fiecare ar face mai mult daca ar avea mijloacele necesare!!
adykanaty
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:14
merg pe jos
nu arunc gunoaiele pe jos
m-as duce cu bcicleta dar din pacate nu am una, cel putin nu inca. Sper sa castig una in urma participarii la acest concurs.
ancar
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:17
Buna,
In primul si in primul rand eu nu arunc ulei in chiveta deoarece stiu ca 100 de ml de ulei aruncati la chiuveta compromit 30 de litri de apa. E apa cu care ne am putea spala in loc sa o irosim. Selectez deseurile la tomberoanele unde se cere acest lucru si nu arunc hartiile pe care nu le mai folosesc ci le duc la centrul de recoclare.
E o campanie minunata si va felicit!
ankku
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:21
Ca toata lumea de aici incerc sa reciclez, hartia, evit pe cat se poate sa tiparesc ceva ce pot citit si in PC, am ales ca factura de la telefon sa vina in format electronic tocmai pt a proteja copacii , merg pe jos la serviciu si inapoi, folosesc becuri economice, nu arunc niciodata hartii pe jos (si ii cert pe cei care fac asta)
revolution
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:26
Prin reciclarea deºeurilor, folosirea produselor ecologice, cãlãtoriile cu bicicleta ºi nu în ultimul rând convingerea a cât mai multor persoane de a "gândi" ecologic.
loreea
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:41
Miscare... este foarte sanatos pentru minte, suflet si trup....
Fie in pas lejer, fie alergare usoara, ...fie cu bicicleta...
Mi-ar prinde foarte bine o bicicleta, as putea sa ma recuperez mai repede dupa o fractura....
Dar pana atuci, plimbari in pas lejer, pe distante din ce in ce mai mari....
etyl
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:43
Recunosc, acum cativa ani nu prea ma interesa protejarea mediului si in cosecinta nu ma interesa cata apa si energie flosesc, cum arunc gunoaiele , atat timp cat era mai usor si mai confortabil sa actionez asa. Dar acum un an avand sansa sa vad cum arata o tara dezvoltata, Anglia, mi-am schimbat gandirea. Asa ca de cand m-am intors acasa, am cumparat o casa , gunoiul il reciclez ptr realizarea compostului si ptr asta evit folosirea produselor din masa plastica, pungi etc, apa este consumata atat cat este nevoie, energia electrica si calorica intentionez sa o obtin prin montarea celebrelor, deja, panouri solare si eoliene. Masina am lasat-o in garaj,, preferand sa merg pe jos cat mai mult posibil.
Partea cea mai buna este ca deja mi-am educat si familia in acest stil de viata . Sper ca or sa ni se alture cat mai multi oameni si sper din tot sufletul sa se creeze si conditiile necesare unei vieti eco.
Super campanie !
lylee
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:46
Se vorbeste foarte mult despre protejarea mediului in zilele noastre. Sunt sute de exemple de actiuni pe care le putem face fiecare dintre noi pentru acest lucru.

Dar eu cred ca cel mai important lucru e educarea populatiei, in special a celor tineri. Prin programe de educare facute in scoli si licee este singura posibilitate in a reusi sa facem cu adevarat ceva constructiv. Altfel vom fi doar un grup minoritar care va lupta cu niste mori de vant.

Multumesc!
MD_loong
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:47
Protejarea mediului e mai mult decat o simpla idee sau o notiune abstracta. Ar trebui sa devina un mod de viata, un adevarat trend pentru generatiile actuale si cele ce vor veni.
Reciclarea plasticului si a hartiei, schimbarea becurilor vechi, economisirea de resurse: apa, gaz, energie electrica sunt numai cateva din aceste mici lucruri care facute din fiecare in parte pot conta in viitorul nu foarte indepartat.
Aceasta nebunie a consumului de produse trebuie inlocuita de o frenezie a reciclarii si a reconditionarii, pentru a determina o scadere a productiei ceea ce ar implica pe termen lung o scadere a utilizarii resurselor naturale.
Asa cum incetul cu incetul, in Romania, se schimba generatiile, cred cu tarie ca tinerii au alta mentalitate, mai sanatoasa, mai curata si mai aproape de adevaratele lucruri ce conteaza in viata asta.
kudika080175
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:48
- MI-AM SCHIMBAT BATERIA LA ROBINET CU UNA D-AIA PE SENZOR..IN ACEST FEL NU CONSUM APA AIUREA ASA;
- NU MAI ARUNC DEMUUULT ULEIUL FOLOSIT LA GATIT IN APA, CHIUVETA,ETC..
- NU MAI CUMPAR PLASTIC! CAT SE POATE..TOTUL LA STICLA SAU CARTON CEL MAI RAU CAZ (BULIONUL, APA MINERALA , ETC..)
- MERG CU METROUL MULT SI MAI RAR CU RATB-UL DAR EVIT AUTOTURISMUL;
- NU ARUNC PE STRADA HARTII, GUNOAIE..BA MAI MULT MI-AM LUAT-O SI DE LA UN COPILANDRU CA L-AM ATENTIONAT CA NU E FRMUOS S-ARUNCE PE JOS SI DREPT MULTUMIRE MI-A ARUNCAT HARTIA IN OCHI, FARA BUN SIMT UNII...CE SA MAI;
- LA GRATARE STRANG TOT TIMPUL TOATE MIZERIILE PE CARE LE FACEM;
- FAC ECONOMIE LA CURENT (DACA NU IMI TREBUIE- NU IMI TREBUIE..NU MA LAFAI AIUREA ASA)


ps: DACA ar fi toti ca noi de pe forum, am trai intr-o lume magnifica:( offff poate se uita si baga si ei la cap, restul!
cristinne83
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:55
fac dus si asadar economisesc apa ;), am becuri economice, inchid lumina de fiecare daca cand ies din camera, nu las apa de la robinet sa curg aiurea, reciclez hartie, plastic si sticla, merg pe jos, la magazin folosesc pungi din materiale ecologice, folosesc produse reincarcabile, incerc sa cumpar produse care au o durata de functionare mai mare, pt a evita crearea constanta de deseuri(ca sa nu mai vorbim de cheltuieli), nu arunc deseuri decat in locuri special amenajate, incerc sa aleg pe cat posibil produse cu ambalaje biodegradabile, imi plac produsele eco, verific daca un aparat e eco-friendly inainte de al cumpara si, dupa cum ne aratau si brazilienii intr-o campanie, fac pipi la dus..poate suna cam aiurea pentru unii, dar e un mod eficient de a economisi cantitati semnificative de apa.
kudika082891
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:55
aleg mersul pe jos, in loc de masina. sunt pt campania "stinge lumina" asa ca nu tin lumina aprinsa mai mult decat e necesar pe timpul serii. nu tin aprinse in acelasi timp si pc-ul si tv-ul. arunc mizeria doar la gunoi.
aimee4u
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:58
Selectez cu multa atentie deseurile inainte de a le duce la gunoi (hartia, plasticul, alte materiale cum ar fi spray-uri goale), plantarea de arbori si arbusti in curte, folosirea unei fose cu epurare, cumpararea produselor Eco care au sigla E pe ele.
mabbeline
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:59

Extraordinar! Macar sa avem posibilitatea sa circulam in Bucuresti cu bicicleta.
Exista un inceput in toate! Sper sa si reusim .Eu imi doresc foarte mult acest lucru,pentru ca copilaria mea e stransa legata de bicicleta.

Mult succes tuturor concurentilor.



Multumesc.
liana_gheoca
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:01
Economisirea apei
Reciclarea
Pungile biodegradabile in locul celor de plastic
Utilizarea bateriilor
Reducerea consumului de hartie
Crista2000
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:19
Pentru o viata bio... merg pe jos ori de cate ori am ocazia, reciclez gunoiul, folosesc doar ambalaje biodegradabile, economisesc apa, curentul electric, gazul, etc.
kudika062981
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:29
Prin lucruri simple, care nu necesita prea mult timp, cum ar fi: folosirea de becuri ecologice, neirosirea apei de la robinet, reciclarea deseurilor etc.
irina02
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:30
Plimbarile lungi si dese in aer liber, prin gradini, parcuri. Ador aceste plimbari in natura. Astfel economisesc curent, reduc timpul petrecut in fata tv-ului sau a calculatorului, limitez energia comsumata de aparatele elecrocasnice. In acelasi timp, nu poluez atmosfera cu emissile de carburant. Este un mod de viata sanatos pt trup, suflet si in acelasi timp pt natura.
oanagabrielle
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:31
DACA TOATA LUMEA AR FII MAI ATENTA CU MEDIUL INCONJURATOR AM FII TOTI MAI FERICITI.EU INCERC :FOLOSESC IN PRIMUL RAND PUNGILE BIODEGRADABILE.ECONOMISESC APA CAT POT DE MULT DAR CU DOI COPII E PUTIN MAI GREU,SELECTEZ DESEURILE INAINTE DE A LE DUCE LA GUNOI,REDUC CONSUMUL DE HARTIE,STRANG GUNOIUL DE LA GRATARELE IN AER LIBER SI INCERC SA MERG CAT MAI MULT PE JOS.
ALEXIADARIUS
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Bottega Verde 2195 De la: concursKudika 19 Martie 2010 17:56
Miscarea este secretul longevitatii. Care dintre programele oferite de sala ArtBodyShape crezi ca sunt cele mai eficiente? 21 De la: pickard 14 Februarie 2011 14:25
Castiga produse cosmetice organice Organique in valoare de 150 de lei! 250 De la: healthy002544 5 Decembrie 2011 02:33
Concurs Charm! 1282 De la: concursKudika 5 Octombrie 2009 16:36
Castiga stickere decorative CreativeStore! 157 De la: concursKudika 9 Martie 2011 13:18