Setari Cookie-uri

Concurs: Castiga una dintre cele 7 biciclete oferite de Brillance

Mahatma Gandhi spunea : fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume!
Asadar, totul depinde de mine, de noi, de voi pentru ca Pamantul sa fie mai frumos, mai curat si sa "traiasca" o perioada cat mai mare.
ma bucur ca se dezbat aceste subiecte...avem cu toti nevoie de educatie eco si nu numai...pe langa faptul ca incerc sa fac ce-mi sta la indemane sa respect natura, ma bucur cand imi vad fata(13 ani) ca isi baga hartia de la ciocolata (sa spunem)in buzunar pana ajunge acasa sau la un cos de gunoi...asa ca mai avem o speranta ....si mi-as dori sa pot sa-mi pun panouri solare pe casa si chiar o eoliana pt gospodarie... mi-as dori sa merg la munca cu biciclete (5km)(chiar mi-am propus) va doresc succes tuturor am uitat sa va spun....zambesc in ficare zi cat mai mult ... nu polueaza si aduce multa caldura in suflete
kudika032870
Postat pe 15 Noiembrie 2009 21:14
Fara sa dai copy/paste nu poti?!
Neculai
Postat pe 15 Noiembrie 2009 21:37
si eu reciclez anumite lucruri (le refolosesc uneori in alte scopuri decat cele pentru care au fost create), colectez deseurile selectiv(hartie la hartie plastic la plastic) si le duc apoi la containere speciale, nu las lumina aprinsa aiurea, dau mai departe lucrurile de care nu mai am nevoie dar sunt inca in stare buna, fac dus in loc sa fac baie,am o dieta aproximativ vegetariana (se stie ca si cresterea animalelor polueaza), incerc sa folosesc cat mai putine chimicale, merg foarte mult pe jos(cam 1ora-1,30ore zilnic) si bineinteles incerc sa ii "indoctrinez" pe altii
pitikmikmik
Postat pe 16 Noiembrie 2009 06:48
Pai..incerc sa fiu cat mai atenta la mediul inconjurator asa ca incerc,prin lucruri mici,sa schimb ceva. :) Niciodata nu las lumina aprinsa daca n-am nevoie de ea,nu risipesc apa lasand-o sa curga cand nu o folosesc,fac dus si nu baie,uneori fac dus in 2 (doar ca sa economisesc apa ), am in casa doar becuri economice,la cumparaturi merg cu rucsacelul ca sa nu folosesc pungi de plastic (iar cand folosesc pungi,am grija sa cumpar unele de hartie) ,nu arunc haine vechi ci le transform in altceva sau le dau altora care le-ar putea folosi,selectez deseurile sii le arunc in locurile amenajate,respectand categoriile,sting toate aparatele electronice cand ies din casa,folosesc rar masina,in general cand plec departe de oras,prin oras,prefer sa merg pe jos cand nu sunt distante asa de mari.Cred ca mi-ar prinde bine bicicleta aceea
go green
eva_brown
Postat pe 16 Noiembrie 2009 07:32
simpu :reciclez toate deseurile care-mi trec prin mana,i folosesc bicicleta de cate ori am ocazia pt a nu polua si mai mult mediul, vara asta am plantat mai multi pomi decat pana acum, incerc sa folosesc ecologice iar becuri de 100 nu am am in casa
carmenciumpi
Postat pe 16 Noiembrie 2009 07:38
simpu :reciclez toate deseurile care-mi trec prin mana,folosesc bicicleta de cate ori am ocazia pt a nu polua si mai mult mediul, vara asta am plantat mai multi pomi decat pana acum, incerc sa folosesc produse ecologice iar becuri de 100 nu am am in casa
carmenciumpi
Postat pe 16 Noiembrie 2009 07:40
reciclarea deseurilor, folosirea produselor ecologice
robert77
Postat pe 16 Noiembrie 2009 07:59
folosesc produse ecologice, mananc sanatos, reciclez becurile(ex a fost o campanie - concert, trebuia sa mergi cu becuri arse pentru reciclare, foarte interesant), nu rup plantele...cand eram mai mica mai plantam la bunici in curte una-alta, acum e mai greu sa merg in parc sa plantez ceva, ca ma ia nenea gardianul... si merg foarte mult pe jos ( aproape in fiecare zi catre munca si de la munca spre casa, totul este sa nu ploua sau sa nu fie fff frig), probabil daca as avea bicicleta m-as duce cu biciceta la munca...
zur
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:03
Eu contribui in felul urmator la protejarea mediului inconjurator :

-becurile din casa le-am inlocuit cu unele economice
-sortez gunoiul si il arunc in containerul specific : sticla la containerul pentru sticle,hartia la hartie,etc
-nu mai tin apa deschisa aiurea cand ma spal sau cu orice ocazie
-incerc sa las masina in fata blocului pe cat mai mult posibil si sa merg pe jos,asta economisindu-mi banii de benzina si castigand sanatate,mergand pe jos
-cand merg in weekend la padure,la pescuit ,etc inainte de a pleca nu uit sa adun toate gunoaiele care le-am facut si sa le pun intr-o punga,ca apoi sa le arunc la tomberon
-si mai sunt mult mai multe moduri in care protejez mediul !

Lumea merita ceva mai bun,hai sa dam lumii ce merita !
oviduru
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:08
Eu am pus bazele unui proiect, la nivel local, ce vizeaza colectarea hartiei, numit Reciclez- Protejez - Salevz. Prin acest proiect colectez hartia de la 5 scoli din municipiu ºi de la 4-5 firme. Cu banii obtinuti din colectarea hartiei voi cumpara un numar de puieti, sper considerabil, in vederea plantarii in oras.
Se spune ca reciclarea unei tone de hartie va salva 17 copaci. Este impresionant.
Inafara de asta merg mult pe jos, cand merg la in natura, tot timpul am grija sa nu las nimic in urma mea.
BELLA21
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:16
Eu halesc gunoiul asa ca nu mai am ce arunca iar kk al ingrop Este ecologic nu???
Trecatorul
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:17
reciclare hartie, economie la apa si gaz, becuri economice, sunt vegetariana de 4 ani, merg pe jos pt ca nu am masina si nici bicicleta si transportul in comun e oribil
JullyFlint
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:29
facand economie la resursele planetei (apa, electricitate) si mergand mai mult pe jos
kudika081083
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:35
sortez gunoiul in fiecare zi pe diferite categorii, incerc sa nu arunc gunoi pe jos, folosesc becuri economice in toata casa, iubesc natura, in fiecare primavara plantez foarte multe flori in gradina si in fata casei. desi am masina, de obicei merg pe jos la servici. si dupa acea la facultate. sunt destule masini in romania care distrug ecosistemul , ca sa mai contribui si eu.
krys_tyna01
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:48

Nu las apa sa curga aiurea, nu arunc gunoaiele pe jos, nu folosesc pungi de plastic
Merg destul de mult pe jos, as merge cu bicicleta, dar nici eu nu am una din pacate :(
carmena1985
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:48
Neata tuturor! In ce ma priveste, lucrurile eco pe care le fac pentru a respecta mediul inconjurator sunt cele pe care le face orice om de bun simt: aruncarea si impartirea deseurilor pe categorii, economie la apa, gaz si electricitate, pastrarea padurilor si a spatiilor verzi curate, reciclarea hartiei s.a.
"Mersul pe jos" mi se pare o ipocrizie din partea celor care sustin ca numai asa fac si ca prefera oricand mersul pe jos circulatului cu masina personala. Eu recunosc ca n-as putea renunta la masina personala ( cand am de parcurs km intregi pana la locul de munca zi de zi plus iesiri din localitate frecvent) decat atunci cand vor aparea si pe piata romaneasca masini eco... Altminteri, drumurile scurte le parcurg mergand pe jos ( pana la magazin, piata etc).
ride_it
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:54
cel mai important :incerc sa-mi educ fiica in acest sens: sa nu aruncam gunoaie pe jos, sa stangem gunoiul dupa ce mergem la iarba verde, folosim becuri economice, nu irosim apa, plantam copacei.
iulianao
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:55
-Observãm problemele de mediu ale oraºului, le notãm, fotografiem ºi îi tragem de mâneca pe cei vinovaþi;
- Informãm pe cei de acasã despre responsabilitãþile pe care le au pentru a proteja mediul înconjurãtor;
- Participãm la acþiuni de ecologizare: grãdina ºcolii, parcurile din oraº, sau în pãdure;
- Desenãm afiºe ecologice pentru a le lipi la avizierele din oraº pentru cã toatã lumea sa ia aminte;
- Organizãm expoziþii de desene, fotografii, referate cu informaþii despre mediu;
- Participãm la concursuri tematice;
Economiseºte apa!Când te speli pe dinþi, opreºte robinetul! Renunþã la bãile prelungite si opteazã pentru duºuri scurte! Dacã nu ai bãut toatã apa din pahar, nu o arunca in chiuvetã. Foloseºte-o pentru a uda o floare! Gândeste-te cã pe planetã aceasta sunt milioane de oameni care suferã de sete; sunt copii cãrora parinþii nu le pot oferi un pahar cu apã. Apa este o resursã preþioasã a cãrei calitate se modificã dacã nu este protejatã! Nu iþi bate joc de ea!
Nu arunca uleiul sau mâncarea în chiuvetã sau în toaletã; în felul acesta contaminezi apele curgãtoare si distrugi organismele vii, deoarece uleiul nu mai lasã oxigenul sã pãtrunda in apã!
Circulã cât mai puþin cu maºina personalã ºi nu mai în caz de necesitate majorã; mergi mai mult pe jos, mai ales daca distanþa este micã sau cu mijloacele de transport în comun; gazele de eºapament sufocã oraºele ºi ne îmbolnãvesc; poluarea aerului datoritã traficului auto este una dintre cauzele cancerului de plãmâni;
Invaþã sã reciclezi: sorteazã gunoiul ºi depune-l în locurile special amenajate pe sortimente; economisind resursele planetei ne prelungim existenþa; o tonã de hârtie pe care o reciclãm poate salva de exemplu 17 arbori; iar aceºtia produc oxigenul atat de necesar vieþii;
Sã ne opunem transformãrii spaþiilor verzi în spaþii betonate; copiii noºtri au nevoie de aer curat ºi de locuri verzi unde sã se poatã juca în siguranþã; niciun pãrinte nu iºi doreºte sã-ºi vadã copilul expus pericolelor în timp ce se joacã printre maºinile parcate mai mult sau mai puþin corect;
Alege de Crãciun un brad artificial; mofturile „vreau sã simt miros de brad în casã” sau „Crãciunul fãrã brad natural nu are valoare” fac ca în fiecare an sute de mii de brazi sã fie tãiaþi ºi dupã câteva zile aruncaþi; gânditi-vã cã unui brad îi sunt necesari peste 20 de ani sã ajungã la mãrimea necesarã tãierii ca pom de Crãciun; în felul acesta suprafeþe întinse de pãdure sunt decimate! Spiritul Crãciunului nu stã în mirosul de brad!
Economiseºte energia electricã: scoate încãrcatoarele de la telefoane din prizã dupã ce bateria s-a încãrcat, scoate aparatele electrocasnice din prizã când nu le foloseºti, deoarece acestea consumã energie electricã chiar dacã sunt în stand by, nu þine lumina aprinsã în camerã sau televizorul deschis dacã nu e nimeni în camerã respectivã; gândeste-te cã pentru producerea energiei electrice se folosesc mai mult resurse neregenerabile ºi care polueazã distrugând astfel stratul de ozon; iar gãurile din stratul de ozon sunt vinovate de topirea gheþarilor ºi de moartea animalelor polare;
ªi lista ar putea continua….
In fiecare searã, înainte de a adormi faceþi un exerciþiu: gândiþi-vã ce face în fiecare zi natura pentru voi ºi ce aþi fãcut voi in ziua respectivã pentru naturã!
Cu speranþa cã vã veþi îmbunãtãþi atitudinea, imi veþi asculta sfaturile ºi veþi iubi ºi ocroti natura.

roxypanturu
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:58
Particip la protejarea mediului inconjurator incercand sa fac parte integranta din el, sa respect tot ceea ce ne ofera, si sa ma bucur de fiecare minune cu care natura imi incanta simturile: gust, miros, sunet sau culoare.
crisskyo
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:09
Fac si eu eforturi sa trec pe produse biodegradabile, inclusiv detergentii de vase, desi pretul lor este superior, reciclez deseurile, adun hartia pana ma inunda, pana gasesc o societate dispusa sa le ridice din fata blocului...merg pe jos de cate ori e posibil, inlocuiesc becurile cu incandescenta cu altele economice, folosesc sacose din panza la cumparaturi. e putin, dar incerc sa-i conving si pe cei din jurul meu sa devenim mai responsabili in ceea ce priveste mediul.
mariko57
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:13
plantez pomi, nu arunc ambalajele pe jos, merg pe jos
monyk840
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:24
Activez de 5 ani intr-un ONG de mediu ca voluntar. Am participat la nenumarate actiuni de antipoluare si protectia mediului. Sunt consilier accesare fonduri UE si scriu si proiecte pentru atragerea resurselor financiare in astfel de actiuni de: conservarea mediului înconjurãtor ºi a biodiversitãþii ecologice; informarea, sensibilizarea ºi educarea comunitãþilor locale privind chestiuni care privesc protecþia mediului; reducerea intervenþiei nocive a omului în natura; reconstrucþia ecologicã ºi promovarea dezvoltãrii durabile; ecologizarea ºi înfrumuseþarea unor zone publice; promovarea colectãrii selective a gunoiului, a reciclãrii, a reducerii consumului de energie ºi a diminuãrii folosirii substanþelor dãunãtoare mediului; promovarea unei agriculturii ecologice, a transportului ecologic ºi a ecoturismului; eliminarea surselor de poluare a cursurilor de apa (aruncare gunoaie, târle, gospodarii, vile). Ultimul program accesat a fost legat de conservarea si dezvoltarea biodiversitatii in ecosistemul Ariei Protejate Poiana cu Narcise din judetul Timis. Pe langa aceste activitati, eu si familia mea ne-am insusit un Green Living Style in tot ceea ce intreprindem zi cu zi (reciclare deseuri menajere selectiv, actiuni ecologizare in timpul liber, folosirea produselor eco friendly in gospodarie, biciclete, role etc). Inclusiv fiul meu de 2 ani se joaca in parc, adunand hartii si resturi de pe jos.
Lucia181080
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:25
Cum particip la protejarea mediului? In primul rand arunc gunoiul la cosul de gunoi, iar daca nu se afla nici un cos in apropiere, pastrez gunoiul in buzunar pana gasesc un cos. In al doilea rand ii sfatuiesc si pe prietenii mei sa faca acelasi lucru, desi nu de fiecare data da rezultat, atunci cand nu da le ridic eu gunoiul de pe jos si duc pana la cos. In al treilea rand nu merg cu masina, desi am carnet si masina, prefer sa merg cu bicicleta sau pe jos. In al treilea rand merg plantez in fiecare primavara pomi si flori, ii sap pe cei deja pusi si ii curat. Particip la strangerea gunoaielor de pe marginea drumului si apei care ne traverseaza comuna. Nu fumez, stang becul de fiecare data cand plec din camera, nu las televizorul sa mearga aiurea, cand plec de acasa scot tot din priza, ii indrum si pe ceilalti sa faca la fel, folosesc lucruri ecologice, am facut cursuri de protejarea mediului.
Cred intr-o lume mai buna si mai curata!
puf_moni
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:28
obisnuiesc sa reciclez deseurile, sa merg foarte mult pe jos si cu mijloacele de transport in comun.nu arunc gunoiul la intamplare,folosesc becuri ecologice si produse care protejeaza mediul.
tatya_elena_b
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:35
Mersul pe jos este primul lucru pe care-l recomand, eu merg la serviciu si ma intorc tot pe jos...cam o ora. Nu arunc pe jos nimik, prefer sa caut un cos de gunoi. Imi plac zonele verzi si imi doresc sa vad peste tot macar cate un copac plantat.
sylvi_sy2008
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:36
Eu colectez selectiv gunoiul, am 4 saci de gunoi distribuiti in parti ale casei, folosesc becuri economice, inchid ledul ramas aprins la aparatele electorcasnice stinse, folosesc pentru curatat si dezinfectat( si cu efecte vizibile) produse care nu dauneaza mediului inconjurator, adica bicarbonat, otet alb, amoniac.
Incerc sa las masina cand avem de facut drumuri in oras, o lasam pentru iesiri mai lungi.
larafabian
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:43
Cum protejez eu mediul? Pai...sa vedem
1. Am construit case din materiale naturale, cu precadere lemn
2. Ma lupt sa folosesc energia solara, pentru casa in care voi locui
3. Lucrez voluntar la un ONG care are ca domeniu principal de activitate protectia mediului
4.Cand vin din Budapesta, povestesc tuturor cat m-a impresionat orasul datorita pistelor de biciclisti si a celor care alearga zilnic. Sunt foarte multi! Sau le povestesc de Viena si de femeile si barbatii care se duc , in costum, pe bicicleta, la servici.
5. Fac zilnic tot posibilul sa-mi descurajez membrii familiei sa foloseasca masina!
chrisdodo
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:48
fiecare gest marunt pe care il facem pentru protejarea mediului inconjurator conteaza, insa de ce le mai multe ori ne place sa vorbim mai mult si sa facem mai putin...., din pacate...felicitari tuturor celor care contribuie cu adevarat la protejarea ecosisitemului!
florimaria21
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:50
reciclez ambalajele, colectandu-le selectiv; la birou folosesc coli de scris din hartie reciclata, las cat pot de mult masina acasa si folosesc mijloacele te transport in comun sau merg pe jos, am inlocuit toate becurile clasice cu cele economice...si ceea ce cred ca e mai important, ii educ pe cei doi copii in spiritul protejarii mediului inconjurator
my_email_gn
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:51
Ma bucur cand particip la protejarea mediului si ii conving si pe ceilalti sa faca la fel.Imi place foarte mult sa merg pe jos sau cu bicicleta, fac numai dush hi hi, gunoiul il arunc numai la cos, si daca sunt pe categorii procedez intocmai,nu fumez, nu folosesc deodorante din acelea tip spray,nu ma uit mai mult de o ora la televizor,dar recunosc ca stau la calculator atunci cand am vreun proiect de facut,dar incerc mereu sa reduc timpul de stat la pc,incerc sa am o infuenta si asupra celorlati in ceea ce priveste protejarea mediului inconjurator. O zi frumoasa tuturor...fara poluare!:)
roxxyioana
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce profesie visezi pentru copilul tau? Vacuta Paula te invita la concurs! 45 De la: concursKudika 11 Februarie 2015 19:38
Concurs: Editura Humanitas de invita la concurs! 190 De la: concursKudika 21 Aprilie 2010 14:50
Concurs Farmec 1441 De la: kudika145609 28 Martie 2010 21:56
Cum seduci si cuceresti partenerul compatibil pentru a forma un cuplu? Castiga o invitatie la workshop! 52 De la: concursKudika 2 August 2014 13:11
Concurs Meli Melo-Paris 29 iulie – 04 august 342 De la: yumalai 5 August 2009 14:30