Setari Cookie-uri

Culoarea fiecarei zodii

De la: _iluzie_, la data 2009-11-17 09:57:17

> Gemeni: Tie nu iti plac nici culorile
> aprinse, care ti se par prea tipatoare, nici cele inchise
> care te intristeaza. Esti nativa careia nuantele nud i se
> vor potrivi de minune, dandu-ti o alura sofisticata si plina
> de senzualitate. Culoarea ta este crem. Aceasta nuanta este
> asociata cu abundenta (bogatie) si cu puterea. De asemenea,
> cu idealurile marete, cu intelepciune si cunostintele.
> Cremul este o nuanta care revitalizeaza mintea, iti confera
> energie si inspiratie, alungand totodata temerile de prisos.
>
> Cuvinte cheie: supranatural, drepturi de autor, simbolul
> banilor, avere, esenta spiritului divin, deschidere
> spirituala, putere.



inafara de faptul ca-mi place galbenul (dar recunosc ca nu-mi displace nici cremul ), sunt deacord cu tot ce zice acolo


oricum, caracterizarea unui om prin zodii, nu e completa, pt ca personalitatea fiecaruia e influentata de multi factori, insa zodiile mai nimeresc trasaturile in mare.

pup pe _iluzie_
Calandrinon
Postat pe 30 Noiembrie 2009 14:36
De la: hopeday8, la data 2009-11-30 13:36:53clar k nu a nimert-o.si eu sunt gemeni si imi place verdele


!

gemanuco...fi atenta..ca astia nu au zis care e culoarea ta preferata..ca nu au de unde stii ei!, doar au spus ca la gemenilor cremul ii "caracterizeaza" ...
capish? si eu acuma m-am prins
Calandrinon
Postat pe 30 Noiembrie 2009 14:43
Nu pot spune ca imi place in special rosul dar cred ca tine mai mult de dispozitie. Am avut momente cand mi-a placut albastrul, mnomente cand am purtat roz, acum port violet sau indigo si gri.( Sunt scorpion). Mai tine cred si de vibratia pe care o emana fiecare persoana.
anyymaryy
Postat pe 30 Noiembrie 2009 15:44
Corect.Nici la mine nu se potriveste.sunt nascut pe 12.06.1984.imi plac culorile calde.
danutchirila
Postat pe 30 Noiembrie 2009 16:28
Sunt Scorpion si urasc rosul!!!!Nu m-as imbraca in aceasta culoare pentru numic in lume!
georgiana25
Postat pe 30 Noiembrie 2009 17:14
Doamne cum v ati facut cont pe kudica doar ca sa contestati o culoare
nu cred ca v a spus nimeni in ce culori sa va imbracati sau ce sa purtati dar sigur vreti sa fiti "gica contra" al acestui topic
Ete mie imi place topicul cu toate culorile lui !
valivieru96
Postat pe 30 Noiembrie 2009 17:37
De la: valivieru96, la data 2009-11-30 17:37:23Doamne cum v ati facut cont pe kudica doar ca sa contestati o culoare
nu cred ca v a spus nimeni in ce culori sa va imbracati sau ce sa purtati dar sigur vreti sa fiti "gica contra" al acestui topic
Ete mie imi place topicul cu toate culorile lui !




bine spus
ca ei nu se deranjeaza sa citeasca tot topicul... citesc doar inceputul....

Calandrinon
Postat pe 30 Noiembrie 2009 17:41
Iluzie, pe mine m-ai nimerit

Si chiar daca nu ma nimereai, in niciun caz nu ti-as fi sarit in cap, multi nu inteleg ca genul asta de subiecte sunt mai mult pt entertainment, pt amuzament, distractie...ei au luat-o prea personal !
Summer_
Postat pe 30 Noiembrie 2009 18:24
imi dais i mie un vot plz? http://www.e-album.ro/membru.php?id=12695 si mai interesant
ella_pink
Postat pe 30 Noiembrie 2009 19:09
http://www.e-album.ro/membru.php?id=12695 si mai interesant
ella_pink
Postat pe 30 Noiembrie 2009 19:10
Buna dragilor,
interesant subiect de discutie .....DARRRRR.....din punctul meu de vedere (TAUR) verdele este singura culoare pe care o detest (printre altele ) si referitor la celelalte zodii....foarte multi prieteni nu se recunosc din pacate in acest horoscop".... cred k si majoritatea prietenilor nostri de pe site observa acest lucru .........in fine nu conteaza zodiile ci personalitatea fiecaruia dintre noi . Have fun & iubiti-va mult (indiferent de zodieeeee)
andreea_laura2003
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:36
De la: valivieru96, la data 2009-11-30 14:27:16
De la: _iluzie_, la data 2009-11-30 14:12:23
De la: _iluzie_, la data 2009-11-30 09:07:12Cele mai multe astrologii asociaza o
> culoare (uneori doua) semnelor zodiacului, si fiecare
> culoare are sensul sau specific, legat de personalitatea
> fiecareia dintre zodii. Culorile ajuta la definirea si
> derularea destinelor noastre, obiceiurilor, valorilor si
> sentimentelor noastre. Mai mult, culorile ne pot ofer
> indicii subtile pentru a identifica sentimentele si emotiile
> noastre interioare. Nuantele sunt un limbaj mut si a
> cunoaste sensul culorii asociate cu semnul nostru zodiacal,
> ne poate ajuta sa intelegem mai bine multe dintre lucrurile
> care ni se intampla si reactiile noastre cu privire la
> acestea. Dar hai sa vedem ce culoare este caracteristica
> fiecarei zodii in parte si ce semnifica
> ea.

Sooooooo, de ce nu cititi ???? !!!!!!



nu fi suparata ca cine a vrut sa inteleaga a inteles

Problema e ca... galbenul pentru mine trezeste doar un sentiment de repulsie...
Suzanna
Postat pe 1 Decembrie 2009 02:01
hello! eu sunt in balanata si urasc rozul, dar imi place verdele care e a ascendentului meu....
crissym
Postat pe 1 Decembrie 2009 13:53
Si eu sunt berbec si nu imi place galbenul,port orice culoare mai putin galben.
annk48
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:19
incredibil nu v'a intrebat dom'le nimeni ce culoare va place.... era vorba de culoarea caracteristica fiecarei zodii e ireal cred ce citesc
iubarici
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:20
Afirm: culoarea ce CARACTERIZEAZA zodia Taur este maronul si toate nuantele care deriva din el.

De ce: pentru ca zodia Taur este zodie de pamant, cea mai fixa dintre toate zodiile de pamant, "cu picioarele/radacinile bine infipte in pamant"-spunea o caracterizare de zodiac si... si aici ajungem la caracteristicile generale ale zodiei taur, ceea ce nu este cazul

Cert este ca toti taurii sunt atrasi de astfel de nuante (poate or fi vreo 2 exceptii dar nu prea cred).
Toti Taurii pe care-i cunosc (si sunt o multimeeee ) le place sa poarte vestimentatie in aceste nuante/acasa predomina tot astfel de nuante/ etc, etc.

Asa ca eu cred ca s-a inteles foarte bine ce s-a spus de initiatoarea topicului.
michelle_venus_21
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:30
eu sunt taur si nu-mi place verdele chiar deloc culoarea mea preferata este AZUR ,astea sunt doar niste presupuneri n-are treaba cu zodia!
nefertiti2002
Postat pe 1 Decembrie 2009 22:06
TOTAL GRESIT SUNT TAUR SI URASC MARONUL NU M-AS IMBRACA EVER IN MARON!
nefertiti2002
Postat pe 1 Decembrie 2009 22:08
uite....eu sunt balanta ( 7 octombrei) nu zic ca nu-i adevarat ce ai scris despre culoarea roz.....dar.....eu as mai adauga si altele...sau pe luna asta ii valabila culoarea asta.... caci si gusturile se schimba,nu?
kudika086297
Postat pe 1 Decembrie 2009 23:51
Pentru berbeci culoarea ce ii reprezinta este rosul aprins, nicidecum galben. Nu stiu de unde sunt datele astea...
Bad_Womanlights
Postat pe 2 Decembrie 2009 07:46
Culorile ºi semnele zodiacale

de Bartha Zoltan

Tradiþia esotericã afirmã cã orice lucru, pentru a se manifesta, trebuie sã aibã culoare ºi formã.
Fiecare dintre noi are o culoare preferatã ºi probabil fiecare dintre noi a observat cã îmbrãcând haine de o anumitã culoare sau pur ºi simplu admirând o anumitã culoare, starea psihicã i se poate modifica.

Cromoterapia, aºa cum se deduce chiar din numele sãu, este o ºtiinþã ce are la bazã studiul culorilor, ºi urmãreºte sã valorifice virtuþile terapeutice pe care unele dintre acestea le posedã.

De asemenea, în astrologie, fapt cunoscut poate pentru mulþi dintre cititori, existã o strânsã legãturã între fiecare zodie ºi anumite culori sau nuanþe de culori. Aceastã corespondenþã nu este deloc întâmplãtoare, ci urmãreºte sã evidenþieze anumite trãsãturi specifice ale zodiilor prin intermediul culorilor care le sunt asociate.

Prezentãm în continuare câteva date despre corespondenþele dintre zodii ºi culori, aºa cum sunt ele cunoscute în astrologie ºi, succinct, semnificaþia acestor culori în cromoterapie.

ZODIA BERBECULUI are ca ºi culoare corespondentã culoarea roºu aprins, o culoare a focului, a marilor pasiuni, a luptei, a curajului ºi a actiunii. Ea este o culoare ce indicã setea de viaþã ºi voinþa de a obþine victoria în toate situaþiile. Despre aceastã culoare se spune cã întãreºte puterea voinþei ºi mãreºte curajul.

ZODIA TAURULUI are ca ºi culoare corespondentã culoarea verde, în nuanþa specificã primãverii, o culoare a mulþumirii, a concilierii ºi a acceptãrii. Aceastã culoare aduce liniºtea, relaxeazã ºi faciliteazã deconectarea nervoasã.

ZODIA GEMENILOR are ca ºi culoare corespondentã culoarea bleu, o culoare a creativitãþii, a deschiderii mentale ºi a spontaneitãþii. În cromoterapie aceastã culoare este folositã pentru a amplifica inspiraþiile artistice ºi mentale benefice ºi armonioase.

ZODIA RACULUI are ca ºi culoare corespondentã culoarea argintiu sau culoarea albã, ambele indicând receptivitatea, sensibilitatea ºi rafinamentul care apar, de altfel, ca elemente definitorii pentru nativii rac. Culoarea alb indicã aspiraþia spre puritate.

ZODIA LEULUI are ca ºi culoare corespondentã culoarea galben aprins sau chiar auriul, în corespondenþã cu Soarele, care este patronul acestei zodii. Culoarea galben este o culoare a aspiraþiilor înalte, a umorului rafinat, a tendinþelor de autorealizare ºi autodepãºire constantã. Aceastã culoare mãreºte bucuria ºi puterea de concentrare.

ZODIA FECIOAREI are ca ºi culoare corespondentã culoarea albastru închis, care indicã fidelitatea, echilibrul, stabilitatea. De asemenea, aceastã culoare indicã profunzimea în concentrare ºi analiza.

ZODIA BALANÞEI are ca ºi culori corespondente culoarea albastru deschis ºi culoarea roz. Rozul este o culoare a optimismului ºi a bucuriei de a trãi, indicând sociabilitate ºi putere de adaptare.

ZODIA SCORPIONULUI are ca ºi culori corespondente culoarea roºie ºi culoarea neagrã. Ambele culori caracterizeazã foarte bine natura zodiei, indicând erosul ºi moartea. Totuºi, culoarea roºie ce apare în zodia scorpionului este roºu viºiniu, iar nuanþa purã a roºului viºiniu indicã puterea de transformare rapidã ºi forþa de transfigurare.

ZODIA SÃGETÃTORULUI are ca ºi culori corespondente culoarea purpuriu ºi culoarea turcoaz. Culoarea turcoaz este euforicã ºi liniºtitoare, iar culoarea purpurie este o culoare ce contribuie la depãºirea complexelor de inferioritate.

ZODIA CAPRICORNULUI are ca ºi culoare corespondentã culoarea verde închis. Aceastã culoare indicã stabilitatea, individualismul, liniºtea, tendinþa spre singurãtate.

ZODIA VÃRSÃTORULUI are ca ºi culoare corespondentã culoarea indigo, o culoare a intuiþiilor superioare, a dragostei de adevãr ºi a inteligenþei practice. Preferinþa spontanã pentru culoarea indigo aratã revolta împotriva banalitãþii ºi a obiºnuitului.

Pentru ZODIA PEªTILOR culoarea corespondentã este violet, o culoare a detaºãrii, a intuiþiilor spirituale, a inocenþei. De asemenea, aceastã culoare indicã tendinþa cãtre înglobare ºi expansiune.


yogaesoteric
septembrie 2007


Bad_Womanlights
Postat pe 2 Decembrie 2009 07:50
Fecioara: Nuanta ta este griul.
> Aceasta nuanta este asociata cu independenta, cu
> auto-suficienta, cu auto-controlul, pentru ca este o culoare
> care actioneaza ca un scut in fata influentei externe. Cu
> toate acestea, sentimentele negative pot duce la gri dens,
> la nuantele cetei si ale fumului. Griul inchis este culoarea
> evaziunii, a complicatiilor de ordin fiscal. In mod
> inevitabil, aceasta culoare te va determina sa fii prea
> critica fata de ceilalti, intoleranta si capricioasa.
> Cuvinte cheie de culoare gri: stabilitate, generozitatea,
> mari aptitudini organizatorice, talent

wrong!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nu e culoarea mea! nu e preferata mea!
greierash_is_back
Postat pe 2 Decembrie 2009 08:06
ZODIA FECIOAREI are ca ºi culoare corespondentã culoarea albastru închis, care indicã fidelitatea, echilibrul, stabilitatea. De asemenea, aceastã culoare indicã profunzimea în concentrare ºi analiza


pe aproape!
greierash_is_back
Postat pe 2 Decembrie 2009 08:07
AIUREA.....
a1a1a1a1
Postat pe 2 Decembrie 2009 09:26
sunt scorpion si intr-adevar rosu se potriveste perfect personalitatii mele...
si pot sa spun ca e si o culoare care-mi place....
dar aici nu este vorba de ce culoare preferi ci de caracteristicile culorilor si cum se potrivesc cu personalitatea fiecarei zodii....
mie mi se pare foarte reusit
badkitty
Postat pe 2 Decembrie 2009 15:46
mda....in cazul asta....e adevarat....
greierash_is_back
Postat pe 2 Decembrie 2009 15:50
ma gandeam sa ma aliez si eu pe aici la discutiile voastre :
kudika088749
Postat pe 2 Decembrie 2009 15:50
M-am apucat si am citit cam jumatate din post-uri( n-am ce face, recunosc )...concluzia este ca nimeni nu e de acord cu primul post oricum, nu ai cum sa caracterizezi nush cati oameni printr-o singura culoare .
anissya
Postat pe 2 Decembrie 2009 16:13
De la: valivieru96, la data 2009-11-30 17:37:23Doamne cum v ati facut cont pe kudica doar ca sa contestati o culoare
nu cred ca v a spus nimeni in ce culori sa va imbracati sau ce sa purtati dar sigur vreti sa fiti "gica contra" al acestui topic
Ete mie imi place topicul cu toate culorile lui !


pup vali ! ms de sustinere
eu sincer, kiar nu credeam ca se uita cineva inspre el.......si culorile lui......
_iluzie_
Postat pe 2 Decembrie 2009 16:27
De la: badkitty, la data 2009-12-02 15:46:02sunt scorpion si intr-adevar rosu se potriveste perfect personalitatii mele...
si pot sa spun ca e si o culoare care-mi place....
dar aici nu este vorba de ce culoare preferi ci de caracteristicile culorilor si cum se potrivesc cu personalitatea fiecarei zodii....
mie mi se pare foarte reusit


saru-mana. e doar copy-paste.....probabil de aceea a "prins"....
nu pot contesta ce spun ....cunoscatorii
ms de comment pozitiv
_iluzie_
Postat pe 2 Decembrie 2009 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hmm 30 De la: 592777 22 Iunie 2009 18:15
Eu Scorpion, El Rac! 5 De la: kudika404306 24 Mai 2011 11:59
parintii mei sau tatal copilului 74 De la: gogu1938 11 Noiembrie 2011 12:08
Helauuu 5 De la: Barbie30_ 1 Decembrie 2010 11:46
Mesaj de la 352:)) 1 De la: kudika330764 30 Ianuarie 2011 11:26