Setari Cookie-uri

cum trece cand te doare?

Am ales sa mi fac un cont doar pentru a va cere sfatul
Cum treci "peste" cand te doare?Cum sa zambesti cand numeri orele care trec fara sa te faci de ras plangand?cum sa "i ti treaca" doar pentru ca el nu te mai vrea?cum sa rezisti eroic cand el te vrea prietena?cum sa nu te umilesti cersind inca o zi?

Unii dintre voi sigur au trecut prin asa ceva...as dori ceva sfaturi "incercate" ca din cartii pot cita si eu ore intregi,dar pe mine tot ma doare..eu tot nu vad rostul...
Sper ca nu sunt prea multe intrebari..
Mersi
kudikana25
Postat pe 17 Noiembrie 2009 19:31
o sa-ti para un raspuns la misto, dar nu e:

cu timpul....
kitty_krieger
Postat pe 17 Noiembrie 2009 19:46
pana atunci???....depinde de tine
anot
Postat pe 17 Noiembrie 2009 19:48
De la: kudikana25, la data 2009-11-17 19:31:08Am ales sa mi fac un cont doar pentru a va cere sfatul
Cum treci "peste" cand te doare?Cum sa zambesti cand numeri orele care trec fara sa te faci de ras plangand?cum sa "i ti treaca" doar pentru ca el nu te mai vrea?cum sa rezisti eroic cand el te vrea prietena?cum sa nu te umilesti cersind inca o zi?

Unii dintre voi sigur au trecut prin asa ceva...as dori ceva sfaturi "incercate" ca din cartii pot cita si eu ore intregi,dar pe mine tot ma doare..eu tot nu vad rostul...
Sper ca nu sunt prea multe intrebari..
Mersi


Din pacate, nu s-a inventat o pastila minune, pe care s-o inghiti si gata durerea! Pur si simplu trebuie sa tai raul de la radacina! Iti impui sa nu te mai intalnesti cu el si incepi sa iesi cu prietenele mai mult, vizioneaza comedii care sa te faca sa razi, fa orice ca sa-ti umpli timpul si sa-ti ia gandul de la el! Oricum, doar timpul va fi cel care iti va inchide ranile!
miss_darine
Postat pe 17 Noiembrie 2009 19:49
Timpul va rezolva totul...! incearca pt o perioada sa evitzi sa mai dai ochii coo el...chiar dak el tzi'a zis k ar vrea sa fitzi prieteni...iesi coo prietenele...nuj...incearca orice modalitate de a noo te mai gandi la el...
Zo0zo0ck
Postat pe 17 Noiembrie 2009 23:43
De la: kudikana25, la data 2009-11-17 19:31:08Am ales sa mi fac un cont doar pentru a va cere sfatul
Cum treci "peste" cand te doare?Cum sa zambesti cand numeri orele care trec fara sa te faci de ras plangand?cum sa "i ti treaca" doar pentru ca el nu te mai vrea?cum sa rezisti eroic cand el te vrea prietena?cum sa nu te umilesti cersind inca o zi?

Unii dintre voi sigur au trecut prin asa ceva...as dori ceva sfaturi "incercate" ca din cartii pot cita si eu ore intregi,dar pe mine tot ma doare..eu tot nu vad rostul...
Sper ca nu sunt prea multe intrebari..
Mersi


poate te ajuta faptul sa stii ca si eu trec prin ceva asemanator; daca vrei impartim la 2 sa ne fie mai usor;
in cazul tau, tu rezisti eroic: te vrea totusi sa ii fi prietena; in cazul meu e putin mai rau; eu decat rezist: nici nu vrea sa mai stie de mine;
probabil va trece cu timpul
heretic
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:39
....durerea dispare...cand incepe sa nu-ti mai pese...abia atunci...cand se intampam sa nu-ti mai prese?.....cand incepi sa-ti ocupi timpul cu altceva...s-au "altcineva"....nu este o solutie sa stai sa astepti....sa plangi...sa "zaci"...iesi din zona ta de confort....cauta nu sa uiti...cauta sa-ti faci timp ptr tine...atata timp cat ai fost cu el...ai uitat de tine..EL era important...EL era centrul universului...EL...EL...EL...acum esti singura...uita-te in oghlinda...schima ceva la tine orice...improspateaza-te si iesi in "lume"...te va vedea...cu alti ochi...daca vei fii independenta..(fara el)...te va vedea ca pe o alta....incearca..oricum...altceva mai bun acum..nu ai de facut...invata sa te iubesti mai mult...sa te respecti mai mult...si-atunci..vei vedea...ca si ceilalti te vor iubi si te vor respecta la fel...numai de tine depinde...SUCCES....
Ghemotoc
Postat pe 28 Noiembrie 2009 16:22
Cel mai bine iti iese cand iti super umplii timpul cu altceva. invata la scoala. spune da la orice chestie aditionala.nu conteaza. dupa o perioada, ai sa te simti goala...dar de el nu o sa-ti mai pese. si atunci incepi sa reinvestesti in relatii,dar nu cu el:)
clandestine
Postat pe 28 Noiembrie 2009 16:27
De la: kudikana25, la data 2009-11-17 19:31:08Am ales sa mi fac un cont doar pentru a va cere sfatul
Cum treci "peste" cand te doare?Cum sa zambesti cand numeri orele care trec fara sa te faci de ras plangand?cum sa "i ti treaca" doar pentru ca el nu te mai vrea?cum sa rezisti eroic cand el te vrea prietena?cum sa nu te umilesti cersind inca o zi?

Unii dintre voi sigur au trecut prin asa ceva...as dori ceva sfaturi "incercate" ca din cartii pot cita si eu ore intregi,dar pe mine tot ma doare..eu tot nu vad rostul...
Sper ca nu sunt prea multe intrebari..
Mersi
Katty03
Postat pe 28 Noiembrie 2009 17:52
De la: kudikana25, la data 2009-11-17 19:31:08Am ales sa mi fac un cont doar pentru a va cere sfatul
Cum treci "peste" cand te doare?Cum sa zambesti cand numeri orele care trec fara sa te faci de ras plangand?cum sa "i ti treaca" doar pentru ca el nu te mai vrea?cum sa rezisti eroic cand el te vrea prietena?cum sa nu te umilesti cersind inca o zi?

Unii dintre voi sigur au trecut prin asa ceva...as dori ceva sfaturi "incercate" ca din cartii pot cita si eu ore intregi,dar pe mine tot ma doare..eu tot nu vad rostul...
Sper ca nu sunt prea multe intrebari..
Mersi


Dezvolta subiectul. Ce motiv are? este singur/casatorit, dar tu?- are sigur un motiv si pt sfaturi este bine de stiut contextul acestei cereri - de ce doar prieteni si nu despartire totala- colegi si va vedeti zilnic ? ........
Katty03
Postat pe 28 Noiembrie 2009 17:54
Iti va trece cu timpul, incearca sa eviti ce are legatura cu el si incearca sa nu stai prea mult timp singura, du-te la o prietene, distreaza-te...nu se opreste lumea aici, testat, garantat.
Summer_
Postat pe 28 Noiembrie 2009 17:56
Vai cata sensibilitate De parca fostul tau iubit e totul pe lumea asta. Invata sa nu mai pui la suflet cand te vei indragosti din nou de un alt baiat ca iar vei suferi. Un sfat fii mai rece cu un baiat . Si nu mai dramatiza atat.
Narcisa_Ana
Postat pe 28 Noiembrie 2009 19:59
De la: Narcisa_Ana, la data 2009-11-28 19:59:30Vai cata sensibilitate De parca fostul tau iubit e totul pe lumea asta. Invata sa nu mai pui la suflet cand te vei indragosti din nou de un alt baiat ca iar vei suferi. Un sfat fii mai rece cu un baiat . Si nu mai dramatiza atat.


Ai iubit vreodata ?
Sabrina_Nede
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:03
De la: Narcisa_Ana, la data 2009-11-28 19:59:30Vai cata sensibilitate De parca fostul tau iubit e totul pe lumea asta. Invata sa nu mai pui la suflet cand te vei indragosti din nou de un alt baiat ca iar vei suferi. Un sfat fii mai rece cu un baiat . Si nu mai dramatiza atat.


..pai,uite ca unele persoane se intampla sa nu fie asa ca tine-rationale.Se mai indragostesc si "nebuneste";nu poti dicta inimii,cica .
mitura
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:03
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:03:56
De la: Narcisa_Ana, la data 2009-11-28 19:59:30Vai cata sensibilitate De parca fostul tau iubit e totul pe lumea asta. Invata sa nu mai pui la suflet cand te vei indragosti din nou de un alt baiat ca iar vei suferi. Un sfat fii mai rece cu un baiat . Si nu mai dramatiza atat.


..pai,uite ca unele persoane se intampla sa nu fie asa ca tine-rationale.Se mai indragostesc si "nebuneste";nu poti dicta inimii,cica .
Sabrina_Nede
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:05
Vad ca nu ai mai revenit cu nici un raspuns, eu am trecut prin ceea ce treci tu acum nu ma mai apuc sa scriu din nou aici totul uitate la postarile mele din forum si vei gasi povestea mea, daca vrei sa te ajut cu sfaturi sunt aici sa te ajut si iti pot vorbi din experienta, si mie imi spunea lumea uital rupe orice legatura cu el ca iti face rau, dar mie imi era bine sa stiu de el sa vorbesc cu el chiar daca ascundeam ce aveam in suflet fata de el, cea mai grea perioada e o luna 2 3 de dupa despartiere in perioada asta chiar te sfatuiesc pe cat posibil sa o raresti cu el sa poti sa te regasesti nu zic sa nu vorbesti cu el si pentru dumnezeu daca vorbiti nu te ruga de el sa va impacati vei parea o disperata din care poate face ce vrea oricand vrea, rabdare, gaseste in tine puterea sa te ridici de jos cu capul sus, cu toate ca in suflet sunt multe, nu lasa sa se vada, la mine povestea s-a terminat cu happy end dupa 3 ani de despartire timp in care el s-a insurat si a avut si un copil, acum e divortat, gandestete cat am suferit si cata stapanire de sine am avut, am gasit in mine forta asta pentru ca mi-am dat seama ca asa e mai bine pt viitor nu strica totul pentru un moment, gandeste in perspectiva si daca mai are ceva pentru tine si are credema altfel nu iti cerea sa fiti prieteni , isi va da seama candva cu toata fiinta lui ca tu esti cea potrivita pt el., si relatia va fii una mai puternica.
jade_floretta_voicu
Postat pe 29 Noiembrie 2009 06:04
Da am iubit dar nu am suferit atat de mult pt un baiat.
Narcisa_Ana
Postat pe 29 Noiembrie 2009 22:24
fiecare trece in felul lui cumva... Nu exista un leac minune, un panaceu maedicinal. Cred ca ar fi bine s aeviti locurile in care ati fost impreuna, melodiile pe care le ascultati impreuna. Sa te preocupi de ceea ce iti facea placere sa faci pina l -ai intilnit pe el, sa iesi cu prietni ,c hiar si comuni ... Si sa inveti s aiubesti din nou, poate s apui mai putin suflet si mai mukta ratiune ... Dar s anu dispara cu totul sufletul, si prea mult rationament in iubire strica... Succes si sa ai parte d etot binele din lume !
Aproape_eu
Postat pe 1 Decembrie 2009 08:17
Trece cand vrei sa treaca, cand nu mai asociezi totul cu el, trece cu prieteni, cu iesiri, chiar in momentele cand preferi sa stai sa uzi pernele, trece cand incepi sa apreciezi si micile placeri ale vietii pe care alta data nu le observai daca nu aveau legatura cu el, trece atunci cand te convingi ca sunt un milion de lucruri pe care le poti incerca, trece cand te redescoperi, cand faci lista cu toate defectele si tampeniile pe care le a facut, trece cand realizezi ca n a fost sa fie si poate te asteapta ceva mai bun. Trece cand nu le iei pe toate asa in serios, cand vezi viata cu alti ochi, trece cand te ridici te jos, te scuturi si mergi mai departe. Poti sa faci asta, nu e nicio greutate in ce am scris. O sa fie din ce in ce mai bine, cicatrici avem toti, ideea e sa vrem sa nchidem ranile. Succes!
deea_kudika_05
Postat pe 2 Decembrie 2009 14:54
De la: Narcisa_Ana, la data 2009-11-29 22:24:56Da am iubit dar nu am suferit atat de mult pt un baiat.


Si ce te face sa crezi ca toata lumea e ca tine ?
Sabrina_Nede
Postat pe 2 Decembrie 2009 14:57
Auzi draguta nu am zis ca toata lumea e ca mine. Daca asa ai inteles tu. E problema ta.
Narcisa_Ana
Postat pe 2 Decembrie 2009 17:38
daa e cea mai aiurea durere durerea de suflet.. sa simti dorul, singuratatea .. si toti au dreptate care te-au sfatuit pana acuma.. pastila durerii nu e alta decat timpul din pacate , cand ne aflam intr-o astfel de situatie nu prea mai avem rabdare si putini sunt cei care reusesc sa stea cu capul sus si sa iasa triumfatori.. e greu sa incepi sa te gandesti la tine cand in tot acest timp te-ai invatat sa te gandesti numai la el dar ai sa vezi cata incredere castigi in tine daca devii putin egoista si te gandesti mai mult la binele tau .. o sa fii foarte fericita dupa ce totul va trece..
yogeolove
Postat pe 3 Decembrie 2009 21:17
fericita nu ma refer neaparat la faptul ca totul ai trecut si ai scapat.. ci fericita pentru ca vei fi alta , vei fi mai puternica si o sa ai in plus un gram de experienta , care te va ajuta foarte mult in viitor ..
yogeolove
Postat pe 3 Decembrie 2009 21:19
De la: Narcisa_Ana, la data 2009-12-02 17:38:33Auzi draguta nu am zis ca toata lumea e ca mine. Daca asa ai inteles tu. E problema ta.


atunci "draguta" te rog sa ne explici tu cum anume ar trebuii sa-ti interpretam afirmatia....

eu sunt de acord cu mitura, nu-i poti dicta sufletului ce sa simta in unele cazuri, chiar daca stii ca nu e bine...tot suferi.
iar daca tu, esti asa tare in parcare si nu suferi dupa nimeni...bravo tie..insa asta inseamna ca nu l-ai iubit tu chiar asa tare...dar sa stii ca nu toti sunt asa tari ca tine, si trebuie sa iei asta in considerare odata ce faci o afirmatie...

tu ai zis ceva de genu " pai cum nu poti daca eu pot?!"
Calandrinon
Postat pe 3 Decembrie 2009 22:00
De la: Narcisa_Ana, la data 2009-12-02 17:38:33Auzi draguta nu am zis ca toata lumea e ca mine. Daca asa ai inteles tu. E problema ta.

te cam tradeaza fata ca esti insensibila!si oricum sper sa nu ajungi sa iubesti din tot sufletul si apoi sa te desparti de el si sa fii nevoita sa il vezi zilnic cateva ore!sa vezi atunci cum nu ai sa mai vb aiurea!
one_size
Postat pe 3 Decembrie 2009 22:09
kudika077361
Postat pe 4 Decembrie 2009 02:21
De la: Narcisa_Ana, la data 2009-11-28 19:59:30Vai cata sensibilitate De parca fostul tau iubit e totul pe lumea asta. Invata sa nu mai pui la suflet cand te vei indragosti din nou de un alt baiat ca iar vei suferi. Un sfat fii mai rece cu un baiat . Si nu mai dramatiza atat.

papusa (ca "dragutza" e prea mult spus), sa iubesti inseamna ca cel de langa tine sa fie totul: si iubit, si prieten, si parinte, si copil (a nu se intelege sa-ti pierzi capul, sa te sacrifici pe sine, sa devii dependent). cand pierzi pe cineva de genul acesta, ceva din fiinta ta s-a dus, este ca si cum nu mai ai o mana si inveti sa te descurci fara ea. tine-ti tu mana dreapta legata la spate 3 zile si spune-ne si noua cum a fost. sper ca a fost un exemplu pe nivelul tau intelectual.
kudikana, multe comedii, mama. si incearca pe cat posibil sa nu faci lucruri de care sa-ti fie rusine. lasa-ti prietenii, familia sa-ti stea aproape. sa nu-ti fie frica sa iubesti din nou dar sa ai grija pe cine iubesti. si aici fac o mare diferenta in a te indragosti (o iluze, un foc de paie) si a iubi (un act profund, asumat si voluntar care iti largeste limitele eului, te dezvolta si te autodisciplineaza). daca vrei sa nu mai suferi, atunci stai in banca ta: nu te casatoresti, nu faci sex, nu faci copii, nu-ti faci prieteni, nu-ti face sperante si sa nu ai ambitii- adica sa nu ai nimic din cele care fac viata plina de sens. incercarea de a evita suferinta legitima sta la baza bolilor emotionale. sper ca in curand vei ajunge sa te bucuri ca ai suferit pt ca asta inseamna ca ai iubit si ai trait
kudika077361
Postat pe 4 Decembrie 2009 02:26
De la: Narcisa_Ana, la data 2009-12-02 17:38:33Auzi draguta nu am zis ca toata lumea e ca mine. Daca asa ai inteles tu. E problema ta.


Nu te impacienta ca nu te-am intrebat ceva ca sa ma cert cu tine. Vad ca tu ai tendinte din astea sa te iei la cearta.
Doar ca .. daca nu crezi k toata lumea e ca tine numai formula atatea replici iritante cum ar fi " vai cata sensibilitate" "eu n-am suferit atat" . TU ! Fata a intrebat " ce faci cand te doare" , nu daca ai suferit tu sau nu !
O zi buna ! Poate o sa aflii vreodata ce inseamna sa iubesti.
Sabrina_Nede
Postat pe 4 Decembrie 2009 12:24
Dar ti-a cerut cineva parerea ??
Atat de mult te-a deranjat cum am raspuns la intrebarea aceasta??? Invata sa respecti raspunsurile celorlalti sau parerile altor oameni. Sincer nu imi pasa ce crezi tu sau ce cred altii despre raspunsul meu.
Narcisa_Ana
Postat pe 4 Decembrie 2009 20:48
De la: one_size, la data 2009-12-03 22:09:22
De la: Narcisa_Ana, la data 2009-12-02 17:38:33Auzi draguta nu am zis ca toata lumea e ca mine. Daca asa ai inteles tu. E problema ta.

te cam tradeaza fata ca esti insensibila!si oricum sper sa nu ajungi sa iubesti din tot sufletul si apoi sa te desparti de el si sa fii nevoita sa il vezi zilnic cateva ore!sa vezi atunci cum nu ai sa mai vb aiurea!

Dar cine esti tu ca sa ma judeci pe mine ca sunt insensibila ?? Nu vorbesc aiurea. Eu am raspuns in felul meu la aceasta intrebare. Dar se pare ca te-a afectat. Din cate stiu nu tu ai deschis topicul. Asa ca nu te mai baga in seama.
Narcisa_Ana
Postat pe 4 Decembrie 2009 21:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am avut un vis 33 De la: Cristinell_Snickers_1 23 Aprilie 2013 14:19
dezamagire 40 De la: yssa2010 19 Decembrie 2011 08:28
Dilema... 9 De la: mkdisk 10 Noiembrie 2008 14:21
BUNA SEAR ADRAGI PRIETENI! 2 De la: Barbie30 10 Septembrie 2010 16:43
Imi doresc sa ma impac cu fosta iubita 7 De la: kudika_18439 6 Ianuarie 2013 09:48