Setari Cookie-uri

Cum le spun parintilor ca mi-am inceput viata sexuala?

Nu stiu daca a mai fost pusa aceasta intrebare dar am si eu o dilema.desi am 18 ani si jumatate si sunt cu prietenul meu de un an si jumatate parintii mei nu accepta sa-mi incep viata sexuala:) tata, mai ales,este foarte invechit si ne spune mie si surorii mele ca atunci cand o sa facem sa plecam de acasa si ca nu accepta sa nu mai fim decat dupa ce ne casatorim.Eu am facut-o,iar prietenul meu se supara foarte des pe mine din cauza lor pentru ca de frica ca o pot face nu ma lasa sa merg niciodata cu el undeva.el vrea ca noi sa fim impreuna de craciun si i-am propus sa le spun ca merg intr-o excursie cu scoala dar nu accepta.el spune sa le spun ca vreau sa fiu cu el pentru ca totusi avem si noi 1 an si jumatate si ca vrea totul sau nimic:(help:(
geolynu
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:45
Pai in primul rand nu le spune daca nu e cazul si nu ai cu cine discuta !! N-are rost. Nu te ajuta cu nimic daca stie sau daca nu. Iar in al doilea rand, incearca sa-i explici ca ai o varsta, ai nevoie de intimitate, si nu vrei sa fii nevoita sa faci alte prostii cum ar fi sa fugi de acasa si sa te apuci de orice iti este interzis pentru ca ei te-au tinut din scurt !
Sabrina_Nede
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:49
spune-mi unde stai, sa vin sa le trag niste tigai in cap! Singura solutie este sa-i minti , cu toate ca eu una nu sunt de acord cu minciunile, dar avand in vedere situatia, parintii tai o cer! Apropos si daca te casatoresti la 30 de ani, nu ca-ti cobesc doamne fereste, ce vrea tatal tau, sa stai neprihanita pina atunci? sau te vrea maritata la 21, ca sa scape mai repede?
miss_darine
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:57
Sabrina_Nede
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:58
he he.... si eu am trecut prin aceeasi chestie! relatia mea era tot de un an si jumatate ca a ta dar mama era mai aerisita la minte, ea inteles ca e o relatie serioasa si de viitor si traim in alte vremuri fatza de ei 2...dar cu tata nu se putea discuta delok...asa ca draga mea, am facut front comun cu mama si spuneam ca merg cu gagicile pe la munte...pe la un showuri...e adevarat...nu spuneam asta tot timpul...chiar destul de rar...dar macar asa ma vedeam si eu k el si sa pot sta si noaptea la el iar el a inteles asta si a acceptat faptul ca asa imi sunt parintii....nu vreau sa iei exemplul meu, eu asa am procedat...oricum sfatul meu este sa incerci sa vorbesti cu mami tau despre lucrurile acestea, mama ar trebui sa iti fie cea mai buna prietena, cu tatal intotdeauna e mai greu pt ca el nu accepta ca fetitele lui sa cresca si sa se maturizeze asa de repede...iar in legatura cu prietenul tau, vb cu el, mai ales ca sunteti de atata timp impreuna, el trebuie sa accepte faptul ca asa iti sunt tie parintii si sa va puneti mintile la contributie pt a gasi o alta cale de a fi impreuna. Fii oleak smechera! Multa bafta va doresc!
AmaliaSissi
Postat pe 8 Decembrie 2009 21:05
fa'ti bagajele si cand te intreaba unde pleci, spunei ca ti'ai inceput viata sexuala si ca nu astepti sa te dea el afara ca un barbat adevarat ce e el, de parca el nu a stat cu erectie dupa fundu maicatii.. penibil.
felixcat
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:22
te inteleg perfect ,eu am 20 de ani si tot nu as avea curajul sa le spun pentru ca nu are rost sa imi bat capul cu ei ....ar insemna sa imi fac singura rau ...deci nu are rost .Prietenul tau ar trebuii sa inteleaga ca trebuie sa ii minti ca sa va petreceti mai multe momente impreuna ,din contra ar trebui sa aprecieze ca faci eforturi pt relatia voastra .Chiar daca nu e un sfat bun sa minti ,dar in cazul acesta nu vad alta solutie .te pup si ai grija
dalma
Postat pe 9 Decembrie 2009 00:12
"tata, prietenul meu o are de 20, te oftici ?"
Tazmanian
Postat pe 9 Decembrie 2009 00:14
De la: Tazmanian, la data 2009-12-09 00:14:53"tata, prietenul meu o are de 20, te oftici ?"




Fiica mea, prietenul tau o are transata . Te oftici ?
Sabrina_Nede
Postat pe 9 Decembrie 2009 12:38
De la: geolyx177, la data 2009-12-08 20:45:52Nu stiu daca a mai fost pusa aceasta intrebare dar am si eu o dilema.desi am 18 ani si jumatate si sunt cu prietenul meu de un an si jumatate parintii mei nu accepta sa-mi incep viata sexuala:) tata, mai ales,este foarte invechit si ne spune mie si surorii mele ca atunci cand o sa facem sa plecam de acasa si ca nu accepta sa nu mai fim decat dupa ce ne casatorim.Eu am facut-o,iar prietenul meu se supara foarte des pe mine din cauza lor pentru ca de frica ca o pot face nu ma lasa sa merg niciodata cu el undeva.el vrea ca noi sa fim impreuna de craciun si i-am propus sa le spun ca merg intr-o excursie cu scoala dar nu accepta.el spune sa le spun ca vreau sa fiu cu el pentru ca totusi avem si noi 1 an si jumatate si ca vrea totul sau nimic:(help:(


nici eu nu am avut curajul asta !!.....tot din aceeasi cauza.....dar.....mama era satrapul !!....astfel incat....pe la vreo 19 ani.....cand toate fostele mele colege de liceu erau pe la mare.......si pe mine nu ma lasa nicaieri su prietenul meu(actualul sot) cu care eram de vreo 2 ani........AM PLECAT DE ACASA !!!......bine ,nu departe....dar am lipsit cateva ore bune !!......de am facut-o pe mama sa ma caute prin tot orasul !!......la mine sincer....a avut efect......caci data urmatoare....MI-A DAT VOIE SA PLEC !!.....desi tot nu stiau ca-mi incepusem viata sexuala....asta n-au stiut-o NICIODATA !!.....insa am inceput sa am ceva mai multa libertate...pentru ca au inteles ca DACA VREAU SA FAC CEVA....SI LEGATA VOI FACE !!......si le-am cerut doar....SA AIBA INCREDERE IN MINE.......CA NU-I VOI FACE DE RUSINE....INDIFERENT DE SITUATIE !!.......si cel care a avut incredere ,a fost tatal meu....care cred eu,ca A EDUCAT-O' si pe mama !!!.......

si cu toate ca nu le-am spus niciodata ca am avut viata sexuala inainte de casatorie.......am reusit sa-i fac sa aiba incredere in deciziile mele......si sa nu se simta rusinati cu fata lor !!!......
etta
Postat pe 9 Decembrie 2009 15:05
Va multumesc ca mi-ati raspuns . aveti dreptate.am mai vorbit cu prietenul meu si nu e corect sa nu pot eu sa fiu cu el cand e mai frumos doar din cauza lor.as avea nevoie de mama acum dar din pacate ea face tot ce zice tata si e foarte schimbatoare,iar cand deschid o discutie mai serioasa devine isterica.asa ca nu as putea avea in ea niciodata o aliata.i-am spus ca mi-as dori sa fiu mai mult cu el si ca prietenele mele merg la prietenii lor,iar parintii lor sunt mult mai deschisi si a inceput sa zica ca ele sunt proaste ca s-au maritat de acum si ca eu vreau sa rada lumea de mine si sa ma intorc acasa cu burta la gura.am incercat eu sa-i explic ca nu mai suntem pe vremea ei dar degeaba.asa ca de Craciun o sa fiu cu el,iar pe ei o sa-i mint,chiar daca nu e bine.
Apropo,miss darine,da,daca ma casatoresc la 30 de ani vrea sa stau neprihanita pana atunci.de scapat nu vrea sa scape.cred ca ii e putin frica ca pana la urma o sa plecam si nu o sa poata face nimic.el a luat-o pe mama virgina si nu vrea sa fiu o "parasuta"ca daca ma despart de prietenul meu,vezi doamne, urmatorul o sa-mi strige ca am facut-o si o sa ma bata toata ziua asa ca,pentru ei,nu o fac decat dupa ce ma marit:))
mersi pentru raspunsuri:*va pup
geolynu
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:10
cel mai bine sa vorbesti cu mama ta s aii spui c aintr efete ca ai inceput viata sexala, ca stii s ate feresti de evtnuale necazuri (boli , aparitia unui copil nedorit inca...) si cred c amama ta va vorbi cu tatal tau despre acest lucru si apoi veti clarifica totul toti trei sau chiar patru in familie!
Aproape_eu
Postat pe 12 Decembrie 2009 16:44
teoretic ai dreptate Kentule insa mama nesigura pe ea si de frica sa nu duca povara acestei "mari tragedii"( glumesc evident ) va fugi in bratele sotului si va incepe sa jeleasca .tata prima solutie va fi sa-i interzica sa se mai vada cu prietenul ,sa mai iasa din casa fara supraveghere ..etc sunt o gramada de solutii idioate la indemana :) .insa un lucru este foarte clar va trebui sa provoci acest circ in familia ta ca sa se limpezeasca odata situatia insa nu o face acum inainte de Craciun :).fa-o dupa Revelion .Daca vrei sa fii cu el de Craciun explica-le parintilor ca se face un chef cu colegii tai de clasa si ca doresti sa te duci si tu si cu asta basta te duci cu treaba ta avand desigur grija sa ai vreo 2-3 colege care sa te sustina si pe perioada disparitiei din lesa protectoare a parintilor telefonul mobil sa iti stea la indemana sa nu sune dupa tine si tu sa fii tocmai la dus :D
iar in momemtul adevarului va trebui sa fii serioasa si sigura pe tine sa le asiguri speranta ca scoala va fi scoala si aceasta relatie nu te va opri din drumul tau spre facultate sau ma rog ce doresti tu sa faci dupa ce termini liceul si sa le explici ca teama de a ramane insarcinata nu trebuie sa exista pentru ca stii sa te protejezi ( sper ca stii )
lory_kudika
Postat pe 13 Decembrie 2009 21:56
De la: geolyx177, la data 2009-12-08 20:45:52Nu stiu daca a mai fost pusa aceasta intrebare dar am si eu o dilema.desi am 18 ani si jumatate si sunt cu prietenul meu de un an si jumatate parintii mei nu accepta sa-mi incep viata sexuala:) tata, mai ales,este foarte invechit si ne spune mie si surorii mele ca atunci cand o sa facem sa plecam de acasa si ca nu accepta sa nu mai fim decat dupa ce ne casatorim.Eu am facut-o,iar prietenul meu se supara foarte des pe mine din cauza lor pentru ca de frica ca o pot face nu ma lasa sa merg niciodata cu el undeva.el vrea ca noi sa fim impreuna de craciun si i-am propus sa le spun ca merg intr-o excursie cu scoala dar nu accepta.el spune sa le spun ca vreau sa fiu cu el pentru ca totusi avem si noi 1 an si jumatate si ca vrea totul sau nimic:(help:(


eu nu le-am spus cand am fauct-o ..
iulia069834
Postat pe 13 Decembrie 2009 21:59
eu nu vad rostul pt care sa le spui ca ti-ai inceput viata sexuala......vrei sa te pedepseasca pt eternitate? .....eu te sfatuiesc sa nu deschizi gura...
freakbabe
Postat pe 13 Decembrie 2009 22:50
uite...cu toate ca si ai mei sunt mai comunistii la unele chestii...uneori sunt mai ok.uneori !
adicacel putin taikmeu de pe la 14 ani mi a dat voie sa am prieten ,si stia ca peste vreo 2 3 ani lucrurile vor devenii..cica mai serioase.
anyway.e genul de om care nu te tine legat de piciorul mesei.te lasa sa faci ce vrei,dar cu cap.
si cine zice ca trebuie sa stie..esti majora..dar totusi ,mai sunt si oameni din astia care cred ca au control absolut..
blondiewishes
Postat pe 14 Decembrie 2009 00:55
De la: Metal_spell, la data 2009-12-14 00:55:22uite...cu toate ca si ai mei sunt mai comunistii la unele chestii...uneori sunt mai ok.uneori !
adicacel putin taikmeu de pe la 14 ani mi a dat voie sa am prieten ,si stia ca peste vreo 2 3 ani lucrurile vor devenii..cica mai serioase.
anyway.e genul de om care nu te tine legat de piciorul mesei.te lasa sa faci ce vrei,dar cu cap.
si cine zice ca trebuie sa stie..esti majora..dar totusi ,mai sunt si oameni din astia care cred ca au control absolut..


eu am avut prieten de la 12 ani dar nu le-am zis de el si nu o fost ceva serios la 1 altu si nu stiu decat de relatia mea actuala eu 17 si el 19
iulia069834
Postat pe 14 Decembrie 2009 12:49
De la: geolyx177, la data 2009-12-08 20:45:52Nu stiu daca a mai fost pusa aceasta intrebare dar am si eu o dilema.desi am 18 ani si jumatate si sunt cu prietenul meu de un an si jumatate parintii mei nu accepta sa-mi incep viata sexuala:) tata, mai ales,este foarte invechit si ne spune mie si surorii mele ca atunci cand o sa facem sa plecam de acasa si ca nu accepta sa nu mai fim decat dupa ce ne casatorim.Eu am facut-o,iar prietenul meu se supara foarte des pe mine din cauza lor pentru ca de frica ca o pot face nu ma lasa sa merg niciodata cu el undeva.el vrea ca noi sa fim impreuna de craciun si i-am propus sa le spun ca merg intr-o excursie cu scoala dar nu accepta.el spune sa le spun ca vreau sa fiu cu el pentru ca totusi avem si noi 1 an si jumatate si ca vrea totul sau nimic:(help:(




... fetelor ... NU VA MINTIT SINGURE ... parintii vostri stiu ce spun ... au vazut si trait atitea ... ce vi se pare voua o noutate pentru ei sint deja lucruri ''fumate'' de mult ... v-au crescut asa cum s-au priceput mai bine pentru binele vostru ... nu pentru al lor ... succesul vostru in viata este a vostru dar si al lor intr-un fel ... cum puteti arunca niste sfaturi date de PARINTII vostri in favoarea unui om care nu a dovedit NIMIC din ceea ce trebuie sa dovedeasca ...
... din statisticile actuale se vede clar ca ''prietenii'' nu sint inca maturi si responsabili la o astfel de virsta, de aceea si incearca sa beneficieze de cit mai multe fara a ''depune'' vreo garantie ... ceea ce pare acum o ''mare dragoste'' se va termina in fata unui cabinet de avorturi sau, si mai simplu, in fata parintilor lui care il vor convinge ca e ''prea tinar'' ... orice relatie pe care nu puteti sa o gestionati corect lasa gauri mari in sentimentele voastre, va acreste si va goleste interior ...
... ''prietenul'' daca este asa de sigur pe sentimentele lui fata de voi, de ce nu e barbat sa se comporte ca atare ... de ce nu intelege ceea ce parintii vostri vor si va strezeaza pe VOI sa le oferiti pe propria voastra responsabilitate ? ... ar fi multe de spus ... dar ginditi-va ca nu ati inventat NIMIC ... totul se repeta ... e o dovada de inteligenta si maturitate sa intelegeti cine va vrea binele ...

marco918
Postat pe 14 Decembrie 2009 13:05
De la: iulia069834, la data 2009-12-14 12:49:22
De la: Metal_spell, la data 2009-12-14 00:55:22uite...cu toate ca si ai mei sunt mai comunistii la unele chestii...uneori sunt mai ok.uneori !
adicacel putin taikmeu de pe la 14 ani mi a dat voie sa am prieten ,si stia ca peste vreo 2 3 ani lucrurile vor devenii..cica mai serioase.
anyway.e genul de om care nu te tine legat de piciorul mesei.te lasa sa faci ce vrei,dar cu cap.
si cine zice ca trebuie sa stie..esti majora..dar totusi ,mai sunt si oameni din astia care cred ca au control absolut..


eu am avut prieten de la 12 ani dar nu le-am zis de el si nu o fost ceva serios la 1 altu si nu stiu decat de relatia mea actuala eu 17 si el 19






... in cartier avem si noi o ''smechera'' de genul asta ... pe la 12 ani deja fuma (dar nu sint excluse si alte ''intaritoare''), trageau de ea toti pustanii de prin cartier prin boscheti ... iar pustanii vad, inteleg ceea ce vor ei si asteapta la rind ... ... parintii au considerat-o intotdeauna un adaos social in familie asa ca, teoretic, o lasa sa ''isi traiasca viata'' ... iar ei si-o traiesc pe a lor fara sa isi bata capul ... are 15 ani si deja multi parintii isi sfatuiesc copii(fete in general) sa stea cit mai departe de ''starleta'' noastra ... cei care au baieti sint mai ''educati'', ii indeamna sa faca o ''proba'' ... asta este ...

marco918
Postat pe 14 Decembrie 2009 13:13
e bine cand citesti sfaturile unor persoane obiective:)
geolynu
Postat pe 14 Decembrie 2009 22:57
De la: geolyx177, la data 2009-12-08 20:45:52Nu stiu daca a mai fost pusa aceasta intrebare dar am si eu o dilema.desi am 18 ani si jumatate si sunt cu prietenul meu de un an si jumatate parintii mei nu accepta sa-mi incep viata sexuala:) tata, mai ales,este foarte invechit si ne spune mie si surorii mele ca atunci cand o sa facem sa plecam de acasa si ca nu accepta sa nu mai fim decat dupa ce ne casatorim.Eu am facut-o,iar prietenul meu se supara foarte des pe mine din cauza lor pentru ca de frica ca o pot face nu ma lasa sa merg niciodata cu el undeva.el vrea ca noi sa fim impreuna de craciun si i-am propus sa le spun ca merg intr-o excursie cu scoala dar nu accepta.el spune sa le spun ca vreau sa fiu cu el pentru ca totusi avem si noi 1 an si jumatate si ca vrea totul sau nimic:(help:(



mami, tatiii, daca va spun ce-am avut o data-n mine, n-o sa credeti!
geo_xx
Postat pe 15 Decembrie 2009 12:26
De la: geo_xx, la data 2009-12-15 12:26:37
De la: geolyx177, la data 2009-12-08 20:45:52Nu stiu daca a mai fost pusa aceasta intrebare dar am si eu o dilema.desi am 18 ani si jumatate si sunt cu prietenul meu de un an si jumatate parintii mei nu accepta sa-mi incep viata sexuala:) tata, mai ales,este foarte invechit si ne spune mie si surorii mele ca atunci cand o sa facem sa plecam de acasa si ca nu accepta sa nu mai fim decat dupa ce ne casatorim.Eu am facut-o,iar prietenul meu se supara foarte des pe mine din cauza lor pentru ca de frica ca o pot face nu ma lasa sa merg niciodata cu el undeva.el vrea ca noi sa fim impreuna de craciun si i-am propus sa le spun ca merg intr-o excursie cu scoala dar nu accepta.el spune sa le spun ca vreau sa fiu cu el pentru ca totusi avem si noi 1 an si jumatate si ca vrea totul sau nimic:(help:(



mami, tatiii, daca va spun ce-am avut o data-n mine, n-o sa credeti!


cotyca
Postat pe 15 Decembrie 2009 13:13
Ei or sa te considere copil si la 25 de ani. Trebuie sa le spui pana la urma. Asteapta-te insa la cateva certuri dar tine-te tare, e viata ta pana la urma.
danamaria13
Postat pe 16 Decembrie 2009 16:27
Eu mi-am inceput viata sexuala akm 4 luni.Am mai avut un iubit,pentru care nu am simtit nimik,nu am facut dragoste cu el dar imi amintesc ca mama imi spunea mereu sa avem grija,sa ne protejam.Eu ii spuneam k nu fac nimik cu el,k nu ma simt atrasa de el,k tin la el doar ca la un amic dar nu ma atrage,nu-l iubesc dar mama spunea k am 19 ani,nu e o tragedie daca imi incep viata sexuala dar sa fiu f atenta,sa am grija.Nu puteam sa fac ceva cu un bait pentru care nu simteam nimik,am acceptat sa fiu cu el de mila,ma tot batea la cap dar nu era genul meu.Am facut pasul asta cu un baiat p kre il iubesc,il stiu de 18 ani si nu as putea sa ma uit la altul.Mereu am vb deschis cu ea,e mandra de mine k am stat cuminte atata timp.Bine,avand in vedere k m-am sarutat prima oara la 18 ani jumate.....
Eu zic sa vb calm cu mama ta,poate ea intelege.Spune-i k esti majora,k nu esti inconstienta.Iar daca se supara,intreab-o daca era mai bina s-o minta.Parerea mea este ca pana la urma va aprecia sinceritatea ta.Mama ar trebui sa-ti fie cea mai buna prietena.Parintii trebuie sa fie prieteni cu copiii lor,nu dusmani.Iar iubitul tau ar trebui sa se poarte ca un barbat,sa vb cu parintii tai,sa nu fie las,sa se ascunda.
annna_larysssa
Postat pe 18 Decembrie 2009 17:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o iubire interzisa .. 15 De la: felixcat 7 Noiembrie 2009 14:36
Quotes of the day! 61 De la: IrisDenisse 26 Iunie 2012 21:23
cel mai bun prieten al prietenului tau se da la tine 15 De la: ionyy88 23 Februarie 2009 14:34
La revedere! 25 De la: Valy90 22 Iunie 2011 12:50
ce fac daca vorbeste mereu despre fosta? 35 De la: cristiana_cris 30 Iulie 2009 14:10