Setari Cookie-uri

Dilema mare,mon cher!Care ma poate servi cu un sfat....i-as fi recunoscatoare....

sa inteleg ca te iei dupa principiul "cand foamea (falimentul) intra pe usa , dragostea iese pe geam..."?...wowwwwww.....
freakbabe
Postat pe 13 Decembrie 2009 17:16
De la: kudika010755, la data 2009-12-13 17:09:45Vorbesc cu un baiat de 4 ani! Eu am 20 ..el 31 de ani! Ne intelegem fff bine..doar ca in ultimul an a vut probleme financiare( se ocupa cu afaceri) si nu am mai iesit cum ieseam inainte....mi se parea ca relatia se raceste...el se comporta exemplar cu mine..si se straduieste sa faca ceva.....dar discutii ies tot mai des..discutii pe tema asta cu banii (eu am serviciu stabil...destul de bine platit)!Si ma gandesc cum ar fi in caz de un viitor comun...cu afacerile lui...!Recent am cunoscut un baiat de 24 de ani...din alt oras...cu acelasi serviciu stabil ca si mine....foarte prezentabil ca aspect fizic si foarte placut ca personalitate! Cu acesta din urma vorbesc la telefon...si am iesit de vreo 2 ori in oras ca amici(el stie de relatia mea!).Problema mea e ca nu stiu ce sa fac.....sa continui relatia actuala..si sa ma astept la un viitor nesigur....sau sa incep o relatie noua cu baiatul asta mai apropiat de varsta mea....Care ma poate sfatui....

Eu am impresia ca-ti storci capsorul degeaba. Socoteala de acasa care nu se va potrivi cu ce-a din targ.
Daca afla actualul ca te intalnesti cu altul se termina...
Barabatul care accepta pozitia nr. 2, poate nici nu vrea sa devina nr.1...iar resentimentul ca esti o persoana care "inseala" v-a ramane intodeauna intre voi. Chiar daca jura cu nu-i asa.
Singurul aspect positiv este stabilitatea serviciului tau. Dar s-ar putea din "n" varii motive sa nu te poti baza nici macar pe sta.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 13 Decembrie 2009 17:36
De la: kudika010755, la data 2009-12-13 18:57:56Cel cu care am o relatie stabila ..se comporta exemplar cu mine...de atata timp...ma iubeste enorm...si eu il iubesc la fel...mai ales ca el e primul baiat din viata mea.....cred ca aveti dreptate....cei care mi-ati raspuns....ar trebui sa-i fiu alaturi si la greu...cum el a fost mereu alaturi de mine.....


e cea mai buna decizie...fii alaturi de el, si nu-i intoarce spatele....
freakbabe
Postat pe 13 Decembrie 2009 19:15
De la: kudika010755, la data 2009-12-13 18:57:56Cel cu care am o relatie stabila ..se comporta exemplar cu mine...de atata timp...ma iubeste enorm...si eu il iubesc la fel...mai ales ca el e primul baiat din viata mea.....cred ca aveti dreptate....cei care mi-ati raspuns....ar trebui sa-i fiu alaturi si la greu...cum el a fost mereu alaturi de mine.....

Probabil va iubiti, dar te mananca un pic curiozitatea
Full_Metal_Jacket
Postat pe 13 Decembrie 2009 19:38
sau ...follow your heart,nu? nu cred ca numai problemele financiare te-au facut sa te intrebi cum ar fii in alta relatia,dar hei...pana si asta poate sa fie un punct de vedere
ionelaela
Postat pe 13 Decembrie 2009 20:18
De la: kudika010755, la data 2009-12-13 20:39:53Bine..ar mai fii si varsta...dar nu a fost o problema din punctul asta de vedere pentru ca el stie sa fie si nebunatic...amuzant...dar si matur cand am nevoie de sfaturi....faza e ca incerc sa gandesc rational....si nu prea reusesc....mai e si problema ca i-am dat si baiatului celalat sperante int-un fel...el crede ca poate ma voi desparti de actualul...normal nu am nicio obligatie fata de cel de-al doilea...pe cand de prietenul meu ma leaga atat de multe amintiri frumoase..momente memorabile( totusi sunt 4 ani de relatie!)...

Asa te mananca a dracului de curiozitate.

Hai ca-ti povestesc o intamplare hazlie cu o fetita de 12 ani. Fetita provine dintr-o familie de medici si e o dulceata de copil.
Discutam cu ea despre "admiratorul" ei, un baietel de varsta ei, indragostit lulea...
"- XY E simpatic.... Mi-a facut cadou in clasa a treia un caine, pe care-l mai am si acum. Stiu ca ma place foarte mult DAR mie nu imi place. Din el nu va iesi nimic, chiulea deja in scoala primara. EU imi doresc unu destept cu care sa am ce discuta, pe care sa-l admir...unu cu un viitor..."

Poate asta îi lipseste iubitului tau...sa te uiti cu "admiratie" la el ... Acuma incep sa-ti bag incertitudini
Full_Metal_Jacket
Postat pe 13 Decembrie 2009 21:21
De la: kudika010755, la data 2009-12-13 20:39:53Bine..ar mai fii si varsta...dar nu a fost o problema din punctul asta de vedere pentru ca el stie sa fie si nebunatic...amuzant...dar si matur cand am nevoie de sfaturi....faza e ca incerc sa gandesc rational....si nu prea reusesc....mai e si problema ca i-am dat si baiatului celalat sperante int-un fel...el crede ca poate ma voi desparti de actualul...normal nu am nicio obligatie fata de cel de-al doilea...pe cand de prietenul meu ma leaga atat de multe amintiri frumoase..momente memorabile( totusi sunt 4 ani de relatie!)...


nu iti voi recomanda sa il alegi ba pe cel tanar ba pe cel batraan..dragostea nu are varsta..alege-l pe cel pentru care ai mai multe sentimente si nu il insela pe actualul ii va fi mai rau decat daca te-ar vedea in postura de amanta
iulia069834
Postat pe 13 Decembrie 2009 22:02
De la: kudika010755, la data 2009-12-13 21:58:46Ma afund intr-o ceata.....o nebuloasa totala....cred ca il subapreciez pe prietenul meu actual..si am pretentii exagerate de la el....asta se trag din primii 3 ani de relatie...cand mi-a oferit totul pe tava...in sensul ca ieseam aproape zilnic in oras...ne intalneam tot timpul...era tot timpul alaturi de mine....si acum de cand e preocupat cu afacerile astea..de cand trebuie sa se puna pe picioare ...s-au rarit mult iesirile.....adica eu ma invatasem intr-un fel..el ma rasfata..iar acum ne vedem mai rar....si a mai aparut si asta ...asa dragut...habar nu am ce sa fac....cand mi se pare ca am luat o decizie....iar ma razgandesc...si iar iau o decizie...si tot asa...sunt o incurabila nehotarata.....


da cu banul.
Tazmanian
Postat pe 13 Decembrie 2009 22:03
De la: Tazmanian, la data 2009-12-13 22:03:31
De la: kudika010755, la data 2009-12-13 21:58:46Ma afund intr-o ceata.....o nebuloasa totala....cred ca il subapreciez pe prietenul meu actual..si am pretentii exagerate de la el....asta se trag din primii 3 ani de relatie...cand mi-a oferit totul pe tava...in sensul ca ieseam aproape zilnic in oras...ne intalneam tot timpul...era tot timpul alaturi de mine....si acum de cand e preocupat cu afacerile astea..de cand trebuie sa se puna pe picioare ...s-au rarit mult iesirile.....adica eu ma invatasem intr-un fel..el ma rasfata..iar acum ne vedem mai rar....si a mai aparut si asta ...asa dragut...habar nu am ce sa fac....cand mi se pare ca am luat o decizie....iar ma razgandesc...si iar iau o decizie...si tot asa...sunt o incurabila nehotarata.....


da cu banul.

si pura coincidenta a banului il va alege pe cel potrivit,nu?

legile vietii
ionelaela
Postat pe 14 Decembrie 2009 22:56
nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard! daca il iubesti pe prietenul tau si esti fericita cu el ajuta-l si nu il lasa acum cand ii e mai greu.asta i-ar mai lipsi.sa-l lasi tu pentru altu cu bani.4 ani de relatie inseamna ceva.cu timpul o sa revina totul cum era si o sa-si puna el la punct afacerile.fii alaturi de el mai ales ca-l iubesti.in ceea ce-l priveste pe celalalt ce daca are o situatie financiara stabila?numai asta conteaza intr-o relatie?eu nu cred.si daca la un moment dat ajunge in aceeasi situatie ca si prietenul tau ce faci?Gandeste-te ca fiecare relatie are si hop-urile ei si atat timp cat sunteti unul langa celalalt si va iubiti totul o sa fie bine.
Nu-i mai da sperante celuilalt si nici nu te mai intalni cu el
geolynu
Postat pe 14 Decembrie 2009 23:08
sa nu te superi pe mine.ai trait 4 ani cu el,cum dracu poti sa il lasi pentru cineva care apara asa in neant doamnee..nu as da 4 ani pentru o luna,doua nici de m-ai bate.fi alaturi de el in continuare si gandeste mai matur putin.el,la 31 de ani daca nu te iubea nu mai statea cu tine,o pustoaica sfatul meu:iubeste-l.fi alaturi de el si fa-l fericit
Lady_Pisy
Postat pe 19 Decembrie 2009 18:55
Draga initiatoare a acestui topic,esti sigura ca pe prietenul cu care stai de 4 ani il iubesti sau rasfatul pe care ti-l oferea si toate lucrurile pe care ti le punea pe tava?
Esti sigura ca iubesti omul,cu bune si mai putin bune,omul care se poate gasi la un impas la o adica sau sa treaca prin greutati,ca doar nu e superman sau viata pe care ti-o oferea?
Pune-ti intrebarea:daca el de maine ar fi sarac lipit pamantului l-ai mai putea iubi la fel?Dar daca o boala grava ar da peste el,i-ai ramane alaturi?
Adevarata iubire a omului o vezi nu la bine,ci la greu si degeaba cauti raspunsuri in niste straini,cand ar trebui sa le cauti in propria ta persoana.
heaven2007
Postat pe 20 Decembrie 2009 09:07
De la: kudika010755, la data 2009-12-15 01:34:30Multumesc pentru sfaturi...dar parca tot am impulsul ala sa vad cum ar fi intr-o alta relatie.....baiatul asta mai tanar pare sa vrea o relatie serioasa....eu ma indepartez involuntar de prietenul meu actual tot prin criticile pe care i le aduc in ultima vreme.....si in plus tot ma gandesc "cum ar fi daca?"..mi-e teama sa nu regret decizia luata (cea de a ramane impreuna cu prietenul meu)...tot nu ma simt impacata....amadoi baieti sunt extraordinari ..doar ca pe prieten il stiu de 4 ani..si pe celalat de o luna....

Tu pari nefericita cu primul. Probabil dragostea si admiratia pe care o aveai pentru el, si-a pierdut luciul...Ce conteaza cat timp ai fost cu el? Conteaza mai mult faptul sa fii dispusa sa-ti petreci viitorul cu el...Si se pare ca nu mai vrei.... Asa îi cauti nod in papura si incerci sa cauti argumente sa-l schimbi...Desigur daca are probleme financiare, are o alta atitudine fata de tine...dar atunci cand iubesti treci peste fazele grele ale partenerului, discuti cu el etc...Parerea mea este sa discuti cu el si sa faci ce iti dicteaza inima.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 21 Decembrie 2009 13:21
De la: kudika010755, la data 2009-12-15 01:34:30Multumesc pentru sfaturi...dar parca tot am impulsul ala sa vad cum ar fi intr-o alta relatie.....baiatul asta mai tanar pare sa vrea o relatie serioasa....eu ma indepartez involuntar de prietenul meu actual tot prin criticile pe care i le aduc in ultima vreme.....si in plus tot ma gandesc "cum ar fi daca?"..mi-e teama sa nu regret decizia luata (cea de a ramane impreuna cu prietenul meu)...tot nu ma simt impacata....amadoi baieti sunt extraordinari ..doar ca pe prieten il stiu de 4 ani..si pe celalat de o luna....


Ai grija: "Curiozitatea a omorat pisica!"
Ar fi cazul sa te maturizezi!
gina37
Postat pe 21 Decembrie 2009 13:26
De la: kudika010755, la data 2009-12-22 01:49:09Probabil nu mai am aceleasi sentimente pentru el ca la inceput....si da..asa este ii tot caut noduri in papura....fapt pe care mi l-a reprosat si el...cred ca mai mult il chinui cu toate criticile mele....si chiar daca el trece peste astea...sunt sigura ca nu le uita;. si in niciun caz nu sunt materialista...cum am tot fost acuzata prin raspunsuri...probabil ca situatia lui financiara e inca un nod in papura gasit de mine....dar sincer m-am gandit ca si daca ar avea din nou o situatie materiala ceva mai buna...tot nu as mai reveni la sentimentele anterioare...de la atatea critici si ganduri sumbre despre un viitor comun...am ajuns sa il apreciez mai putin...poate chiar si sa imi schimb sentimentele....si la toate astea se adauga si baiatul nou...care chiar imi place...!problema e ca nu as vrea sa ranesc pe nimeni..dar nici nu mi-as dori sa fiu nefericita..si deocamdata nu sunt sigura care dintre ei reprezinta fericirea mea in plan afectiv....


Parerea mea : e foarte stresant sa ai grija de o afacere si sa o faci sa mearga, mai ales in timp de criza ! se pot intampla chestii foarte naspa , angajatii sint nemultumiti, nu mai lucreaza bine , clientii sunt nemultumiti, nu platesc la timp, nu ai de unde sa dai salarii, iar anagajtii sunt nemultumiti , etc.. si pentru toate asta singurul responsabil e patronul ! si cand povesteste cuiva de ce i se intampla , toti ii reproseaza , inclusiv parintii si apropiatii , ca daca statea linistit in banca lui si se ducea la un serviciu normal de 8 ore pe zi ca toata lumea , nu intra in atatea probleme, in loc sa - i dea sfaturi de cum sa iasa din belea sau macar sa -l incurajeze ca o sa treaca si criza asta cumva..etc.
Atunci singura solutie e ca el sa nu mai vorbeasca despre necazurile lui cu apropiatii,dar asta nu insemana ca nu se gandeste la ele ..e normal sa sa fie mai obosit, nervos, etc.

Daca tu nu ai cum sa intelegi treaba asta, e pentru ca esti inca tanara si nu ai avut grija si responsabilitatea inca a 2-3 persoane care au inceput sa lucreze acolo. ar putea in orice moment sa inchida firma , dar e constient ca oamenii aia ar ramane pe drumuri !

Daca ti-a placut tratamentul cand erau bani destui, poate ar trebui sa l intelegi si tu cand are necazuri , NU _L MAI CRITICA si freca la cap ca nu atent si romantic cu tine ! vorbeste cu el si de ce nu, poate sa -l faci sa se deschida si sa ti spuna ce anume ce i se intampla si poate sa gasiti o solutie. Nu mai fii copil sa astepti ca el sa vina sa -ti cante serenade sub balcon cand lui ii tremura inima de grija afacerii.
Oricum asta e doar parerea mea! multa bafta in luarea celei mai bune decizii !


kudika052198
Postat pe 1 Ianuarie 2010 04:09
De la: kudika010755, la data 2009-12-13 21:58:46Ma afund intr-o ceata.....o nebuloasa totala....cred ca il subapreciez pe prietenul meu actual..si am pretentii exagerate de la el....asta se trag din primii 3 ani de relatie...cand mi-a oferit totul pe tava...in sensul ca ieseam aproape zilnic in oras...ne intalneam tot timpul...era tot timpul alaturi de mine....si acum de cand e preocupat cu afacerile astea..de cand trebuie sa se puna pe picioare ...s-au rarit mult iesirile.....adica eu ma invatasem intr-un fel..el ma rasfata..iar acum ne vedem mai rar....si a mai aparut si asta ...asa dragut...habar nu am ce sa fac....cand mi se pare ca am luat o decizie....iar ma razgandesc...si iar iau o decizie...si tot asa...sunt o incurabila nehotarata.....

eu cred ca esti o EGOISTA INCURABILA...ce inima ai ,sa vrei sa renunti la tipul asta, doar ca trece printr-o perioada mai grea?..
stravaro
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:21
De la: kudika010755, la data 2009-12-13 17:09:45Vorbesc cu un baiat de 4 ani! Eu am 20 ..el 31 de ani! Ne intelegem fff bine..doar ca in ultimul an a vut probleme financiare( se ocupa cu afaceri) si nu am mai iesit cum ieseam inainte....mi se parea ca relatia se raceste...el se comporta exemplar cu mine..si se straduieste sa faca ceva.....dar discutii ies tot mai des..discutii pe tema asta cu banii (eu am serviciu stabil...destul de bine platit)!Si ma gandesc cum ar fi in caz de un viitor comun...cu afacerile lui...!Recent am cunoscut un baiat de 24 de ani...din alt oras...cu acelasi serviciu stabil ca si mine....foarte prezentabil ca aspect fizic si foarte placut ca personalitate! Cu acesta din urma vorbesc la telefon...si am iesit de vreo 2 ori in oras ca amici(el stie de relatia mea!).Problema mea e ca nu stiu ce sa fac.....sa continui relatia actuala..si sa ma astept la un viitor nesigur....sau sa incep o relatie noua cu baiatul asta mai apropiat de varsta mea....Care ma poate sfatui....


Observi tu? indiferent de decizie viitorul ti-e nesigur ,dar castigi traieri sentimente ,viata e scurta asa ca ia taurul de coarne si traieste .nu oscila in decizii perfecte pentru ca asa ceva nu exista
pufffer
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:27
Ofer servicii de divinatie in Tarot, probabil cele mai bune servicii de pe internet, moralitate, profesionalism. Analize personalizate realizate cu mult suflet si pasiune analizele personalizate care nu sunt generate automat de vreun program de calculator precum pe alte site-uri. Nu lasa viitorul sa te prinda nepregatit.Fii cu un pas inainte si lasa tarotul sa iti dezvaluie viitorul si de ce nu chiar sa te ajute sa iti schimbi viata in bine.
Prezicerile mele sunt intotdeauna sincere, s-ar putea sa nu fie intotdeauna ceea ce doriti sa auziti, dar intotdeauna va fi adevarul.

Confidentialitatea este respectata si garantata. pt. mai multe detalii accesati site-ul http://tarotkitty.webs.com/
Cristinakitty
Postat pe 4 Ianuarie 2010 05:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sufar 8 De la: gabitzatanas 15 Iunie 2010 00:14
Ajutati-ma sa-l inteleg!!! 24 De la: kudika012952 10 Noiembrie 2009 13:52
am nevoie de sfaturi sa ies din starea in care am intrat :( 29 De la: luzza 11 Martie 2012 12:44
Nu ne mai intelegem 6 De la: kudika_969829 27 Iulie 2014 13:07
Cand iubitul da vina pe tine k te-a inselat 34 De la: Barbie30 9 August 2010 21:04