Setari Cookie-uri

dragostea m-a dus la rascrucea vietii - numai pentru cei fara prejudecati

compasinuea e o trasatura umana ..la fel si sarcasmul...insa imi lasi impresia ca prin criticile tale acide la adresa oricaruia cer atentie...si inca o data compasiune ca nu ai parte de asta in viata reala
ionelaela
Postat pe 2 Ianuarie 2010 16:40
De la: torn, la data 2009-12-30 22:24:28stiu, ma simt vinovata din cauza asta...
dar nu aveam cum sa continui cu el si sa ma prefac ca nu s-a intamplat nimic daca nu mai am aceleasi sentimente...
cum sa raman cu el daca in gandurile si in inima mea e altcineva, chiar daca nu merita?



sunt total de acord cu tine...cine nu a trecut prin asa ceva,nu poate sa inteleaga prin ce treci tu,ce simti tu;chiar daca toti ne dam cu parerea,sentimentele iti apartin si doar tu poti decide ce vei face.exista insa semne de intrebare si in legatura cu sotul,dar si cu celalalt.e clar ca nu erai fericita langa sot,insa si cel de acum era un prefacut.totusi,e clar ca nici unul,nici celalalt,nu sunt facuti sa te implineasca pe tine...o sa urmaresc cu mare interes ceea ce se va intampla cu viata ta.multa bafta si multa intelepciune iti doresc,pentru a putea decide ceea ce este bine pentru tine si pentru sufletul tau!!!
cyucy
Postat pe 2 Ianuarie 2010 16:43
shnt cu tothul de acord si bine ieai facut cine nu merita iubire ca ticaloshul ala care ai trait cu iel id meu ieste tonciu.florin
siguraticu30
Postat pe 2 Ianuarie 2010 16:46
De la: kudika082245, la data 2010-01-02 16:46:16shnt cu tothul de acord si bine ieai facut cine nu merita iubire ca ticaloshul ala care ai trait cu iel id meu ieste tonciu.florin


ai avut impresia ca este un site de matrimoniale?de ce ti-ai lasat id-ul?si pentru cine,mai exact?
cyucy
Postat pe 2 Ianuarie 2010 16:56
De la: cyucy, la data 2010-01-02 16:56:20
De la: kudika082245, la data 2010-01-02 16:46:16shnt cu tothul de acord si bine ieai facut cine nu merita iubire ca ticaloshul ala care ai trait cu iel id meu ieste tonciu.florin


ai avut impresia ca este un site de matrimoniale?de ce ti-ai lasat id-ul?si pentru cine,mai exact?


hai mah ,cu poza aia de la avatar sigur il contacteaza cineva ..si mai ales prin felul corect de exprimare...wow...cocalarul de bloc
ionelaela
Postat pe 2 Ianuarie 2010 16:58
De la: ionelaela, la data 2010-01-02 16:58:43
De la: cyucy, la data 2010-01-02 16:56:20
De la: kudika082245, la data 2010-01-02 16:46:16shnt cu tothul de acord si bine ieai facut cine nu merita iubire ca ticaloshul ala care ai trait cu iel id meu ieste tonciu.florin


ai avut impresia ca este un site de matrimoniale?de ce ti-ai lasat id-ul?si pentru cine,mai exact?


hai mah ,cu poza aia de la avatar sigur il contacteaza cineva ..si mai ales prin felul corect de exprimare...wow...cocalarul de bloc



cyucy
Postat pe 2 Ianuarie 2010 17:12
omul este macho,,sariti pe el
thadoog
Postat pe 2 Ianuarie 2010 17:15
am trecut rpintr-o situatie norm de asemanatoare...doar ca la mine nu fugit "amantul"....ci am fugit eu, dupa un timp....dupa un copil.., asta nu inseamna ca am iubit mai putin...ci doar ca la un momentdat....m-a dezamagit...i-am atrasa atentia...nu s-a corectat...si eu nu fac compromisuri......nu stiu daca am gresit sau nu....dar iti dau un sfat...daca ai ales un drum..mergi inainte...nu te intoarce inapoi...mai bine singura inainte decat inapoi la fostul sot...
breakingreality
Postat pe 2 Ianuarie 2010 18:31
De la: goanga2000, la data 2010-01-02 12:32:07
De la: marco918, la data 2010-01-01 22:25:12'''Nu cred ca ai de ce sa te invinovatesti (aici o sa-mi sara moralistele in cap), pur si simplu s-a intamplat pt ca in rel ta cu sotul aveai nevoi nesatisfacute iar asta a determinat indragostirea ta de celalalt. Daca nu era el (colegul), era altul cu siguranta.'''

... cred ca asta e fraza, si in diverse alte forme desigur, care face cele mai multe victime ... ''nevoile nesatisfacute'' ? ... pai ce s-ar alege daca fiecare ar visa la telenovele si ar culege de ici de colo ceea ce ii ''lipseste'' ... si se vad rezultatele ... familii care nu rezista timpului ... care dispar inainte de a trece prin realitati ... oameni tot mai imaturi, cinici, egoisti si oportunisti ... fara asumarea propriilor greseli, chiar daca nu este facuta in gura mare, nu se ajunge nicaieri ... totul se va repeta, sub o alta forma dar se va repeta ... poti sa iti gidili personalitatea cit vrei sa citesti cite carti vrei de ''dezvoltare personala'' trebuie inteles ca doar FAPTELE tale conteaza in final si nimic altceva ... dupa ele esti catalogat nu dupa sloganuri si clisee ...

...


In esenta ai dreptate. Insa tocmai asta vreau sa zic: cine trece printr-o astfel de experienta si invata din ea, are mari sanse sa nu o mai repete in viitor, pentru binele sau si al celor din jur.
E adevart, faptele conteaza, insa sunt situatii in care e destul de dificil sa actionezi asa cum trebuie iar pt asta e nevoie sa ai experienta si sa fi parcurs un drum dureros. (in fine, nu m-am exprimat prea fericit dar sper sa se inteleaga)






... mai fetelor ... de ce va pacaliti singure ... regulile sint simple si clare ... nu ai nevoie sa dai rateu dupa rateu ca sa le intelegi ... orice rateu lasa goluri indiferent ce spuneti acum ... daca trebuie sa mergi pe o birna pentru a traversa o prapastie, ce faci, o iei prin stinga sau prin dreapta pentru a verifica daca poti zbura ? ... multe lucruri chiar daca nu le vezi finalitatea imediata, dar actionind incorect poti fi sigura unde ajungi ... chiar daca de cele mai multe ori ai impresia ca esti impinsa, e doar o impresie ... nu te poate impinge nimeni daca nu vrei ...
marco918
Postat pe 3 Ianuarie 2010 16:29
De la: ionelaela, la data 2010-01-02 16:40:12compasinuea e o trasatura umana ..la fel si sarcasmul...insa imi lasi impresia ca prin criticile tale acide la adresa oricaruia cer atentie...si inca o data compasiune ca nu ai parte de asta in viata reala





... asa e ... nu am facut nimic ca sa am nevoie de ''compasiune'' ... ... confuzi grav ghinionul cu prostia ... si aici te compatimesc eu ... ce compasiune simti tu pentru cea care a postat topicul ... sa fim seriosi ... crezi ca se da vreun premiu pentru cuvinte frumoase sau tu vei deveni o persoana mai buna ... ... si de ce ? ... iti spun eu ... pentru simplu motiv pentru ca ai fost in aceiasi situatie(mai mult sau mai putin), pe care nici acum nu ai inteles-o, si iti plingi singura de mila ... de aici sursa ''compasiunii'' tale ... dar sa stii ca nu ajuti pe nimeni cu asta ... nici macar cu tine ...
marco918
Postat pe 3 Ianuarie 2010 16:40
De la: marco918, la data 2010-01-03 16:29:10
De la: goanga2000, la data 2010-01-02 12:32:07
De la: marco918, la data 2010-01-01 22:25:12''
... mai fetelor ... de ce va pacaliti singure ... regulile sint simple si clare ... nu ai nevoie sa dai rateu dupa rateu ca sa le intelegi ... orice rateu lasa goluri indiferent ce spuneti acum ... daca trebuie sa mergi pe o birna pentru a traversa o prapastie, ce faci, o iei prin stinga sau prin dreapta pentru a verifica daca poti zbura ? ... multe lucruri chiar daca nu le vezi finalitatea imediata, dar actionind incorect poti fi sigura unde ajungi ... chiar daca de cele mai multe ori ai impresia ca esti impinsa, e doar o impresie ... nu te poate impinge nimeni daca nu vrei ...


Ehee, nu e chiar atat de simplu precum pare (cand vine vorba de sentimente): exista reguli, le respecti si totul e ok..suntem oameni, nu roboti, de aceea lumea in care traim e atat de imperfecta. Viata nu e ca matematica, unde ai siguranta ca unu cu unu nu poa sa dea decat doi.
goanga2000
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:25
De la: goanga2000, la data 2010-01-03 17:25:21
De la: marco918, la data 2010-01-03 16:29:10
De la: goanga2000, la data 2010-01-02 12:32:07
De la: marco918, la data 2010-01-01 22:25:12''
... mai fetelor ... de ce va pacaliti singure ... regulile sint simple si clare ... nu ai nevoie sa dai rateu dupa rateu ca sa le intelegi ... orice rateu lasa goluri indiferent ce spuneti acum ... daca trebuie sa mergi pe o birna pentru a traversa o prapastie, ce faci, o iei prin stinga sau prin dreapta pentru a verifica daca poti zbura ? ... multe lucruri chiar daca nu le vezi finalitatea imediata, dar actionind incorect poti fi sigura unde ajungi ... chiar daca de cele mai multe ori ai impresia ca esti impinsa, e doar o impresie ... nu te poate impinge nimeni daca nu vrei ...


Ehee, nu e chiar atat de simplu precum pare (cand vine vorba de sentimente): exista reguli, le respecti si totul e ok..suntem oameni, nu roboti, de aceea lumea in care traim e atat de imperfecta. Viata nu e ca matematica, unde ai siguranta ca unu cu unu nu poa sa dea decat doi.







... asa este ... nu e matematica ... dar nu e absurd sa eviti pe cit posibil ''imperfectiunea'' ... ''regulile'' de care vorbim sint cele mai de simple reguli ale oricarei societati ... sa nu minti, sa nu inseli, sa nu te bagi in viata altora, sa nu vorbesti de la spate, sa nu te bagi unde nu ti se ofera aceleasi lucruri pe care le oferi, sa nu faci compromisuri, sa muncesti pentru ceea ce vrei sa ai, sa te aperi de cei care vor totul de-a gata, ... cred ca ai auzit si tu de ''matematica'' asta care ne ''complica'' atit de mult viata ... sint sigur ca multi/e(e valabil si pentru ''masculi'' sau mai ales pentru unii dintre ei) ar fi mult mai fericite daca nu ar fi stapinite doar de ... INSTINCTE ... care nu au absolut nimic de a face cu complicata ''matematica'' de mai sus ...
marco918
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:10
De la: marco918, la data 2010-01-03 19:10:36
De la: goanga2000, la data 2010-01-03 17:25:21
De la: marco918, la data 2010-01-03 16:29:10
De la: goanga2000, la data 2010-01-02 12:32:07
De la: marco918, la data 2010-01-01 22:25:12''
... mai fetelor ... de ce va pacaliti singure ... regulile sint simple si clare ... nu ai nevoie sa dai rateu dupa rateu ca sa le intelegi ... orice rateu lasa goluri indiferent ce spuneti acum ... daca trebuie sa mergi pe o birna pentru a traversa o prapastie, ce faci, o iei prin stinga sau prin dreapta pentru a verifica daca poti zbura ? ... multe lucruri chiar daca nu le vezi finalitatea imediata, dar actionind incorect poti fi sigura unde ajungi ... chiar daca de cele mai multe ori ai impresia ca esti impinsa, e doar o impresie ... nu te poate impinge nimeni daca nu vrei ...


Ehee, nu e chiar atat de simplu precum pare (cand vine vorba de sentimente): exista reguli, le respecti si totul e ok..suntem oameni, nu roboti, de aceea lumea in care traim e atat de imperfecta. Viata nu e ca matematica, unde ai siguranta ca unu cu unu nu poa sa dea decat doi.







... asa este ... nu e matematica ... dar nu e absurd sa eviti pe cit posibil ''imperfectiunea'' ... ''regulile'' de care vorbim sint cele mai de simple reguli ale oricarei societati ... sa nu minti, sa nu inseli, sa nu te bagi in viata altora, sa nu vorbesti de la spate, sa nu te bagi unde nu ti se ofera aceleasi lucruri pe care le oferi, sa nu faci compromisuri, sa muncesti pentru ceea ce vrei sa ai, sa te aperi de cei care vor totul de-a gata, ... cred ca ai auzit si tu de ''matematica'' asta care ne ''complica'' atit de mult viata ... sint sigur ca multi/e(e valabil si pentru ''masculi'' sau mai ales pentru unii dintre ei) ar fi mult mai fericite daca nu ar fi stapinite doar de ... INSTINCTE ... care nu au absolut nimic de a face cu complicata ''matematica'' de mai sus ...



Intai vreau sa multumesc tuturor celor care prin mesaje au incercat fie sa ma inteleaga fie sa imi dea un sfat.

Acum pentru tine draga marco, daca tu reusesti sa urmezi toate aceste reguli de mai sus...oau ...te apropii de omul perfect (pardon femeia perfecta, pentru ca esti femeie nu, si ai varsta pe care o ai- cel putin asa scrie la profilul tau). Totusi pentru o femeie perfecta te gasesc mult prea critica si acida, unde este o alta calitate pe care ar trebui sa o ai: compasiunea? nu am gasit-o in nici unul din mesajele tale, chiar dupa ce am incercat sa iti explic situatia cat mai bine.
De aceea si renunt, la a-ti mai raspunde la mesaje, acesta va fi ultimul adresat tie.
Poate ar trebui sa iti amintesti ca suntem oameni, iar omul este supus greselii, asta daca intr-adevar am gresit atat de mult pe cat imi spui. Apropo, urmand mai departe calea casniciei mele fara sa se intample nimic din tot ce am povestit aici se pare ca as incalca alta regula descrisa de tine mai sus: sa nu faci compromisuri...deci oricum as lua-o tot as gresi in ochii tai.

Am si eu o nelamurire totusi, daca viata ta a decurs dupa regulile de mai sus...cum se face ca esti atat de inversunata la aceasta varsta? Ar trebui sa fi implinita si impacata cu tine, de aici si mai ...intelegatoare fata de altii, nu crezi?
torn
Postat pe 3 Ianuarie 2010 23:49
De la: torn, la data 2009-12-30 22:20:34
Nu are rost sa despic firul in patru de ce nu simte ceea ce nu simte, dsi ma doare ingrozitor, ceea ce mi se pare gresit si crud din partea lui este ca nu a avut aceasta atitudine ''lejera'' de la inceput. N-am sa inteleg niciodata cum se poate disimula dragostea...


Nu a avut atitudinea lejera de care te plangi acum la inceput doarece s-a simtit in siguranta stiindu-te casatorita.Nu se astepta ca tu sa te desparti de sotul tau asa ca si-a permis sa-ti arate cat de mult te apreciaza , sa observe diferentele dintre tine si partenera lui si sa-si imagineze cum ar fi daca ar fi.
Problema este ca el s-a limitat strict la imaginatie si la momentele petrecute alaturi de tine in timp ce tu ai pus piciorul in prag si te-ai despartit de barbatul pe care ti-ai dat seama ca nu-l iubesti.

Nu am avut rabdare sa citesc toate paginile asa ca ma intreb daca l-ai anuntat si pe el inainte sa de desparti de sot si ce parere a avut despre decizia ta

Dragostea nu se poate disimula asa ca din punctul meu de vedere tipul nu te-a iubit niciodata.
iris_4_ever
Postat pe 4 Ianuarie 2010 07:14
De la: torn, la data 2010-01-03 23:49:42
Acum pentru tine draga marco, daca tu reusesti sa urmezi toate aceste reguli de mai sus...oau ...te apropii de omul perfect (pardon femeia perfecta, pentru ca esti femeie nu, si ai varsta pe care o ai- cel putin asa scrie la profilul tau).
Am si eu o nelamurire totusi, daca viata ta a decurs dupa regulile de mai sus...cum se face ca esti atat de inversunata la aceasta varsta? Ar trebui sa fi implinita si impacata cu tine, de aici si mai ...intelegatoare fata de altii, nu crezi?


Hahaha!
Marco... e barbat, dar nu a fost in stare sa isi scrie sexul corect cand si-a facut profilul (ceea ce ar trebui sa-ti spuna multe ). In plus, are grave probleme la mansarda, d-aia nu-l baga nimeni in seama. Adica aici sau in lumea reala
Ignora-l!
Eu, de exemplu, nici nu citesc ce scrie...
Am vazut ca ii tot raspundeai, dar stiam ca o sa ti se urasca curand


Dor_a
Postat pe 4 Ianuarie 2010 09:10
@torn

Multumesc pentru cuvintele de mai sus.

Cu sotul intr-adevar am gresit ca am lasat lucrurile sa ajunga pana aici, ar fi trebuit sa iau masuri mai demult cand am inceput sa simt ca ceva nu e in regula, dar n-am crezut ca se va ajunge la asa ceva.
Incerc sa discut cu el cam ce am putea face daca mai vrem sa continuam, insa trebuie sa ii las timp sa inteleaga, deocamdata e prea ranit si furios. Vom vedea daca se mai poate ceva intre noi sau nu

Cu celalat asta incerc sa fac, sa accept adevarul si sa ies cat de cat cu demnitate din situatie. Cred ca ar fi fost de mult rezolvata situatia daca as fi reusit sa plec din acest job.


Dupa ceea ce citez aici eu bag de seama ca stii foarte bine ce ai de facut , ca revenind la realitate ai ajuns la concluzia ca o casnicie nu se poate baza pe jumatati de sentimente si compromisuri prea multe iar celalalt a fost doar un bun actor care ti-a jucat o farsa doar de dragul divertismentului .Se zice ca tot raul spre bine.Chiar daca nu asa poate chiar era nevoie sa iesi dintr-o casnicie care vad eu ca nu te facea fericita .

Postat pe 4 Ianuarie 2010 09:37
De la: torn, la data 2009-12-30 22:49:15
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-12-30 22:30:38
De la: torn, la data 2009-12-30 22:20:34Curaj.... sa fac ce?
De sot m-am despartit, iar de celalalt probabil as fi facut la fel dupa ce s-a comportat in felul asta, dar din pacate inca lucram impreuna, desi eu imi caut cu disperare alt job.
Incerc din toate puterile sa trec peste, dar din pacate este foarte greu cand il vad in fiecare zi la serviciu la un metru de mine.
Daca as fi avut resursele necesare mi-as fi dat demisia pentru a scapa de chinul de a il vedea langa mine si a simti lipsa a ceea ce a fost si nu mai e din partea lui. Mai bine nu l-as mai vedea deloc decat sa suport asta.
Din pacate nu imi permit sa fac asta mai ales acum pe criza asta financiara....asa ca imi caut in alta parte.

Nu are rost sa despic firul in patru de ce nu simte ceea ce nu simte, dsi ma doare ingrozitor, ceea ce mi se pare gresit si crud din partea lui este ca nu a avut aceasta atitudine ''lejera'' de la inceput. N-am sa inteleg niciodata cum se poate disimula dragostea...


scuze, nu am citit chiar tot, caci e un mesaj foarte lung

ok... acum ca mi-e mai clar.... am intrat intr-o dilema: cu ce te putem ajuta noi? avand in vedere ca stii foarte bine ce sa faci si ce e mai bine pentru tine....


ufff, stiu ca am scris mult...

ma ajutati deja si numai prin faptul ca pot discuta + ma ajuta sa vad situatia prin ochii altora- mi-e teama ca eu nu pot fi obiectiva
apreciez sfaturile, cum am scris, imi e greu sa fac fata situatiei, mai ales ca ma consum in mine, sotul meu a pus pe tapet problemele noastre cu toti cunoscutii, descriind situatia din punctul lui de vedere, eu sunt acum un fel de oaie neagra, deci exclus ca eu sa pot discuta cu acestia, ce sa le spun....ca am gresit ca m-am indragostit de altcineva, cum sa ma inteleaga? nu stie nimeni adevarul decat mama
cu care discut dar stiti cum e....nu e de ajuns

multumesc mult de interes si raspunsuri


keep_shining
Postat pe 4 Ianuarie 2010 11:49
De la: keep_shining, la data 2010-01-04 11:49:07
De la: torn, la data 2009-12-30 22:49:15
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-12-30 22:30:38
De la: torn, la data 2009-12-30 22:20:34Curaj.... sa fac ce?
De sot m-am despartit, iar de celalalt probabil as fi facut la fel dupa ce s-a comportat in felul asta, dar din pacate inca lucram impreuna, desi eu imi caut cu disperare alt job.
Incerc din toate puterile sa trec peste, dar din pacate este foarte greu cand il vad in fiecare zi la serviciu la un metru de mine.
Daca as fi avut resursele necesare mi-as fi dat demisia pentru a scapa de chinul de a il vedea langa mine si a simti lipsa a ceea ce a fost si nu mai e din partea lui. Mai bine nu l-as mai vedea deloc decat sa suport asta.
Din pacate nu imi permit sa fac asta mai ales acum pe criza asta financiara....asa ca imi caut in alta parte.

Nu are rost sa despic firul in patru de ce nu simte ceea ce nu simte, dsi ma doare ingrozitor, ceea ce mi se pare gresit si crud din partea lui este ca nu a avut aceasta atitudine ''lejera'' de la inceput. N-am sa inteleg niciodata cum se poate disimula dragostea...




Draga mea,

tot ceea ce iti pot spune este sa mergi mai departe. Ai gresit fata de sotul tau, e normal sa ai remuscari, dar nu poti trai in trecut. Te-ai agatat de noua relatie, crezand ca te poti regasi pe tine insuti. Din pacate, poti face acest lucru singura si nu ai nevoie de o relatie sau un barbat ca sa te ajute sa te regasesti. Ai renuntat la tine pentru sotul tau, a fost un sacrificiu pe care l-ai acceptat pentru o viata linistita. Acum a inceput o noua etapa din viata ta si ca orice inceput e greu: just keen walking
scuze, nu am citit chiar tot, caci e un mesaj foarte lung

ok... acum ca mi-e mai clar.... am intrat intr-o dilema: cu ce te putem ajuta noi? avand in vedere ca stii foarte bine ce sa faci si ce e mai bine pentru tine....


ufff, stiu ca am scris mult...

ma ajutati deja si numai prin faptul ca pot discuta + ma ajuta sa vad situatia prin ochii altora- mi-e teama ca eu nu pot fi obiectiva
apreciez sfaturile, cum am scris, imi e greu sa fac fata situatiei, mai ales ca ma consum in mine, sotul meu a pus pe tapet problemele noastre cu toti cunoscutii, descriind situatia din punctul lui de vedere, eu sunt acum un fel de oaie neagra, deci exclus ca eu sa pot discuta cu acestia, ce sa le spun....ca am gresit ca m-am indragostit de altcineva, cum sa ma inteleaga? nu stie nimeni adevarul decat mama
cu care discut dar stiti cum e....nu e de ajuns

multumesc mult de interes si raspunsuri


keep_shining
Postat pe 4 Ianuarie 2010 11:52

Draga mea,

tot ceea ce iti pot spune este sa mergi mai departe. Ai gresit fata de sotul tau, e normal sa ai remuscari, dar nu poti trai in trecut. Te-ai agatat de noua relatie, crezand ca te poti regasi pe tine insuti. Din pacate, poti face acest lucru singura si nu ai nevoie de o relatie sau un barbat ca sa te ajute sa te regasesti. Ai renuntat la tine pentru sotul tau, a fost un sacrificiu pe care l-ai acceptat pentru o viata linistita. Acum a inceput o noua etapa din viata ta si ca orice inceput e greu: just keen walking
scuze, nu am citit chiar tot, caci e un mesaj foarte lung

ok... acum ca mi-e mai clar.... am intrat intr-o dilema: cu ce te putem ajuta noi? avand in vedere ca stii foarte bine ce sa faci si ce e mai bine pentru tine....
keep_shining
Postat pe 4 Ianuarie 2010 11:53
Avea nevoie sa vorbeasca cu cineva.
Dor_a
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:09
De la: Dor_a, la data 2010-01-04 15:09:19Avea nevoie sa vorbeasca cu cineva.


exact...
torn
Postat pe 4 Ianuarie 2010 20:00
De la: torn, la data 2010-01-03 23:49:42
De la: marco918, la data 2010-01-03 19:10:36
De la: goanga2000, la data 2010-01-03 17:25:21
De la: marco918, la data 2010-01-03 16:29:10
De la: goanga2000, la data 2010-01-02 12:32:07
De la: marco918, la data 2010-01-01 22:25:12''
... mai fetelor ... de ce va pacaliti singure ... regulile sint simple si clare ... nu ai nevoie sa dai rateu dupa rateu ca sa le intelegi ... orice rateu lasa goluri indiferent ce spuneti acum ... daca trebuie sa mergi pe o birna pentru a traversa o prapastie, ce faci, o iei prin stinga sau prin dreapta pentru a verifica daca poti zbura ? ... multe lucruri chiar daca nu le vezi finalitatea imediata, dar actionind incorect poti fi sigura unde ajungi ... chiar daca de cele mai multe ori ai impresia ca esti impinsa, e doar o impresie ... nu te poate impinge nimeni daca nu vrei ...


Ehee, nu e chiar atat de simplu precum pare (cand vine vorba de sentimente): exista reguli, le respecti si totul e ok..suntem oameni, nu roboti, de aceea lumea in care traim e atat de imperfecta. Viata nu e ca matematica, unde ai siguranta ca unu cu unu nu poa sa dea decat doi.







... asa este ... nu e matematica ... dar nu e absurd sa eviti pe cit posibil ''imperfectiunea'' ... ''regulile'' de care vorbim sint cele mai de simple reguli ale oricarei societati ... sa nu minti, sa nu inseli, sa nu te bagi in viata altora, sa nu vorbesti de la spate, sa nu te bagi unde nu ti se ofera aceleasi lucruri pe care le oferi, sa nu faci compromisuri, sa muncesti pentru ceea ce vrei sa ai, sa te aperi de cei care vor totul de-a gata, ... cred ca ai auzit si tu de ''matematica'' asta care ne ''complica'' atit de mult viata ... sint sigur ca multi/e(e valabil si pentru ''masculi'' sau mai ales pentru unii dintre ei) ar fi mult mai fericite daca nu ar fi stapinite doar de ... INSTINCTE ... care nu au absolut nimic de a face cu complicata ''matematica'' de mai sus ...



Intai vreau sa multumesc tuturor celor care prin mesaje au incercat fie sa ma inteleaga fie sa imi dea un sfat.

Acum pentru tine draga marco, daca tu reusesti sa urmezi toate aceste reguli de mai sus...oau ...te apropii de omul perfect (pardon femeia perfecta, pentru ca esti femeie nu, si ai varsta pe care o ai- cel putin asa scrie la profilul tau). Totusi pentru o femeie perfecta te gasesc mult prea critica si acida, unde este o alta calitate pe care ar trebui sa o ai: compasiunea? nu am gasit-o in nici unul din mesajele tale, chiar dupa ce am incercat sa iti explic situatia cat mai bine.
De aceea si renunt, la a-ti mai raspunde la mesaje, acesta va fi ultimul adresat tie.
Poate ar trebui sa iti amintesti ca suntem oameni, iar omul este supus greselii, asta daca intr-adevar am gresit atat de mult pe cat imi spui. Apropo, urmand mai departe calea casniciei mele fara sa se intample nimic din tot ce am povestit aici se pare ca as incalca alta regula descrisa de tine mai sus: sa nu faci compromisuri...deci oricum as lua-o tot as gresi in ochii tai.

Am si eu o nelamurire totusi, daca viata ta a decurs dupa regulile de mai sus...cum se face ca esti atat de inversunata la aceasta varsta? Ar trebui sa fi implinita si impacata cu tine, de aici si mai ...intelegatoare fata de altii, nu crezi?






... stii ce ma distreaza ? ... dorinta de a primi COMPASIUNE ? ... DE CE ? ... ce ai patit fara sa stii, cum ai fost fortata ? ... eu nu fac risipa de astfel de sentimente false doar pentru a cistiga admiratia cuiva ... si nici nu cred ca critica a facut rau vreunei persoane NORMALE ...

... oricum ai reusiti IMPOSIBILUL !!! ... sa dai cu piciorul la tot si tuturor sa pretinzi scuze si compasiune ... PENIBIL ...

... welcome in gasca celor care isi produc RATEURI si nici macar nu isi dau seama de asta ... vor avea grija de tine cele care au ACEIASI EXPERIENTA ca si tine ... vor avea grija sa fii suparata pe oricine dar in niciun caz pe tine ... de ce ai fi ? ... ai un sot cu coarne care habar nu are de ce va certati, un amant care si-a luat partiturile inapoi, o gasca de ''prietene'' care au grija sa devii mai nesimtita decit esti acum si te vor ajuta sa crezi ca nici macar FAPTELE tale nu iti apartin ... la vitta e bella ... dar nu pentru zombi ... noapte buna ...



... te-ai intrebat vreodata de ce nici cu mama ta nu poti vorbi deschis ? ... ce crezi ca vei obtine de la cele citeva starlete de pe aici ? ... habar nu ai ce te asteapta ... iar ele nici atit ... ''experienta'' lor e luata din reviste ...
marco918
Postat pe 4 Ianuarie 2010 23:14
De la: Dor_a, la data 2010-01-04 09:10:31
De la: torn, la data 2010-01-03 23:49:42
Acum pentru tine draga marco, daca tu reusesti sa urmezi toate aceste reguli de mai sus...oau ...te apropii de omul perfect (pardon femeia perfecta, pentru ca esti femeie nu, si ai varsta pe care o ai- cel putin asa scrie la profilul tau).
Am si eu o nelamurire totusi, daca viata ta a decurs dupa regulile de mai sus...cum se face ca esti atat de inversunata la aceasta varsta? Ar trebui sa fi implinita si impacata cu tine, de aici si mai ...intelegatoare fata de altii, nu crezi?


Hahaha!
Marco... e barbat, dar nu a fost in stare sa isi scrie sexul corect cand si-a facut profilul (ceea ce ar trebui sa-ti spuna multe ). In plus, are grave probleme la mansarda, d-aia nu-l baga nimeni in seama. Adica aici sau in lumea reala
Ignora-l!
Eu, de exemplu, nici nu citesc ce scrie...
Am vazut ca ii tot raspundeai, dar stiam ca o sa ti se urasca curand







... dor a ... imi rau ca NU TE-AI SCHIMBAT !!! ... esti aceiasi precupeatza cu ideii preluate gata mestecate, negindite, si care nu esti in stare sa sustii o idee fara sa recurgi la atacuri personale ... ne-am mai intilnit razant pe unul din topicele despre avorturi unde urlai cam tare ca e foarte normal si ''sanatos'' ... te-am contrazis si ti-am spus ca gindesti simplist si pesimist (ca pe toate care aveti ''solutii'' simple la orice) ... ai sloganuri si clisee pe care nu le poti sustine cu argumente logice ... si aici revii la obiceiurile tale naturale ... de acasa, asa putea spune ... nu ai pe ce te baza cind faci afirmatii gratuite dar ai pretentia sa fie luate in serios ... eu de mult nu mai pierd vremea cu astfel de dulcegarii ...
... daca nu ma bagi tu in seama asta nu inseamna ca pierd ceva ... incep sa lacrimez deja ...


marco918
Postat pe 4 Ianuarie 2010 23:30
... mai am un ultim comentariu ... ai spus ... *** Am si eu o nelamurire totusi, daca viata ta a decurs dupa regulile de mai sus...cum se face ca esti atat de inversunata la aceasta varsta? Ar trebui sa fi implinita si impacata cu tine, de aici si mai ...intelegatoare fata de altii, nu crezi? *** ...

... regulile de ''de mai sus'' sint world wide acceptate (mai putin in romania post-comunista in care majoritatea produce rahat si tot ei se intreba - cind vom ajunge sa traim fara atit rahat ca si ... ) ... faptul ca eu le consider corecte ... si nu am fost niciodata dezamagit si nici cei din jurul meu ... dar tu crezi ca le poti desconsidera atunci cind e vorba de faptele tale fata de altii dar le clamezi cind e vorba de faptele altora fata de tine ... unde vezi inversunare ? ... ce ne face pe noi compatibili ca sa te inteleg ? ... e penibil ... ai mare grija sa nu intri in clubul misandrelor si apoi nici gura nu o sa-ti taca nici ''finul'' n-o sa-ti placa ...
marco918
Postat pe 4 Ianuarie 2010 23:52
De la: Dor_a, la data 2010-01-04 15:09:19Avea nevoie sa vorbeasca cu cineva.




... iti aduc aminte ce ai scris pe un alt topic :

..........................................................
Bai, n-ai pomenit asa ceva. Toti pleznitii fac absolut la fel:
Unu: Deschid topic gen "ma f u t cu fratele, varu' primar, tata, unchiu sau "iubitu' se p i p i in gura mea"
Doi: La vederea raspunsurilor, ne pomenesc de faptul ca NU trebuie sa raspundem (
) Adica NOI nu tre' sa raspundem, nu ei sa NU posteze. Adica atunci cand postezi ceva, NU trebuie sa te astepti si la opinii contrare... Si cand postezi despre incesturi si perversiuni pe un site care nu e nici de sado-maso, nici de incest, nici de porn hard-core, nici de "swingers", nici de ... cum ii zice ma? A! urofilie... Deci, cand postezi pe un site ca asta, Kudika, chiar te astepti la aplauze? Pai atunci, ca sa ma citez, tre' ca ai o lobotomie si trei lovituri zdravene de bata fix in crestet.
Trei: La final, dupa ce isi dau seama ca totusi majoritatea nu e bolnava mintal, ne injura.
De ce? Pentru ca ei vor sa isi gaseasca semeni.
E, uite ca nu e asa, dragilor bolnavi mintal. Ghinion de nesansa.
(Pe cat faceti pariu ca ne "auzim" balacarite in urmatoarele doua zile? )
..................................................................



... cred ca ai ocale diferite cind critici pe cineva doar pentru ca un subiect ti se pare mai ''omenos'' decit altul ... dar fara indoiala asta face parte din obiectivitatea caracteristica tie ... ai o scara de valori tare maleabila ... in fine ... succes in ''rezolvarea'' problemei ...

marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:18
e f trist ceea ce traiesti tu acum.....si te inteleg perfect pt ca si eu ma aflu intr-o situatie similara, singura diferenta e ca eu nu sunt casatorita....si ca barbatul care m-a facut sa ma indragostesc de el, care mi-a redat speranta de a a avea o viata fericita(nu doar linistita), inca ma asigura ca totul va fi bine intre noi.....
si eu, la fel ca si tine, am ales sa risc , din iubire, sa pierd "ceva" ce nici macar nu-mi doream, pt EL....
te rog, daca doresti sa vb mai multe despre acest subiect, sa imi lasi un mesaj privat cu adresa ta de mail, pt ca eu nu am reusit sa-ti trimit tie unul.
LadyMR
Postat pe 5 Ianuarie 2010 13:51
Nu-mi aduc aminte cine a scris aici ca un barbat poate sa mimeze o relatie intreaga, dar asa e ! Din pacate, cunosc atat de multe persoane de genul asta, incat am ajuns la concluzia ca tot ce faci in viata trebuie sa faci pentru tine. Si tu nu ai facut pentru tine nimic atunci cand te-ai casatorit si ai stat 8 ani de zile cu sotul tau, ci te-ai gandit ca e mai bine decat sa fii singura si sa asculti parerile celorlati despre singuratatea ta.
Mare prostie( fara suparare) ca te-ai maritat cu un om pe care nu-l iubeai, trebuia sa realizezi ca e o " chestie " cu termen de expirare, nu o casnicie. Sau macar sa ii spui lui " uite, nu am sentimente atat de intense ca tine, daca vrei asa, ok, daca nu....e mai bine sa o lasam balta". Asa nu ai facut decat sa il minti pe el, care a crezut saracul ca e iubirea vietii tale si a ramas socat cand a vazut ca renunti la tot pentru o nebunie de moment .
Incearca sa fii fericita intr-o relatie adevarata, fara compromisuri...pentru ca daca nu merge din prima, nu va merge niciodata. Si un om care renunta la tine dupa ce te-ai despartit de sotul tau atat de usor nu merita nici o a doua privire.
anissya
Postat pe 5 Ianuarie 2010 22:26
inca nu v-ati plictisit de marco_ca.ca?
greierash_is_back
Postat pe 5 Ianuarie 2010 22:41
De la: marco918, la data 2010-01-03 16:40:57
De la: ionelaela, la data 2010-01-02 16:40:12compasinuea e o trasatura umana ..la fel si sarcasmul...insa imi lasi impresia ca prin criticile tale acide la adresa oricaruia cer atentie...si inca o data compasiune ca nu ai parte de asta in viata reala





... asa e ... nu am facut nimic ca sa am nevoie de ''compasiune'' ... ... confuzi grav ghinionul cu prostia ... si aici te compatimesc eu ... ce compasiune simti tu pentru cea care a postat topicul ... sa fim seriosi ... crezi ca se da vreun premiu pentru cuvinte frumoase sau tu vei deveni o persoana mai buna ... ... si de ce ? ... iti spun eu ... pentru simplu motiv pentru ca ai fost in aceiasi situatie(mai mult sau mai putin), pe care nici acum nu ai inteles-o, si iti plingi singura de mila ... de aici sursa ''compasiunii'' tale ... dar sa stii ca nu ajuti pe nimeni cu asta ... nici macar cu tine ...



oh,da atotstiutorule ..sincer mai exista si firi umane care gandesc asa pur si simplu..decid sa asculte omul fara a-l critica lipsit de interese si cu bunavointa de a oferi un drept la replica ...din fericire nu am trecut prina asa ceva..si poate ca viata a fost mult prea generoasa cu "norocul" meu ,mai ales ca mi-l faca singura ....si inca ceva ..critica ajuta ,dar numai cand e productiva si nu "incoltitoare "
ionelaela
Postat pe 5 Ianuarie 2010 23:51
De la: marco918, la data 2009-12-31 18:57:22
De la: torn, la data 2009-12-31 14:25:35
De la: love_strike, la data 2009-12-31 13:25:02Imi pare sincer rau ca ai trecut prin atatea...Nimeni nu are dreptul sa te judece, deoarece nimeni nu stie ce i se va intampla peste ceva timp. Voi fi sincera cu tine: nu am experientza de viata, nu sunt maritata ci doar logodita. Voi incerca sa te ajut cu un sfat obiectiv, gandidu-ma la situatia ta. In primul rand, ne indragostim de cine nu strebuie, consideram omul visurilor noastre pe acel om care ne provoaca foarte multa suferinta. Faptul ca te ai regasit in bratele sotului tau dupa o experientza foarte dureroasa, faptul ca ai fost cu el ca sa te ajute moral sa treci peste fosta relatie...denota ca acest om ti-a castigat increderea. Ai ajuns sa nu-l mai iubesti atat de mult deoarece ai renuntat la personalitatea ta, ai renuntat la tot ce ti facea ti placere doar pt el. Ai gresit foarte mult si poti sa ti dai seama de asta acum, cand ai nevoie de un prieten, si nu ai pe nimeni aproape. Prietenii se fac foarte greu si ei exista acolo pt noi. Faptul ca ati devenit straini unul de altul este doar o repercursiune a faptului ca l-ai lasat sa-ti conduca viata, ceea ce e o mare greseala. Esti o femeie puternica, cu un statut si demna de apreciere. Cum ai putut lasa ca acest lucru sa ti scape? Faptul ca te ai indragostit de altcineva, denota ca de fapt ai simtit ca pasiunea din cuplul tau a disparut si ai vrut sa traiesti din nou fiorul unei iubiri pasionale. Nu stiu daca amantul a simtit cu adevarat ce ai simtit tu pt el dar...ce-ti pot spune e ca el nu te iubeste cu adevarata. Tu ai renuntat la o casnicie pt el, iar el in aceasta perioada neagra a ta, se intoarce la iubita lui...asa ceva nu e a de acceptat. Ori si-a jucat bine cartea adika a premeditat sa te seduca si sa profite un pic de iubirea ta, ori chiar a fost indragostit de tine...dar i-a ntrecut in momentul in care lucrurile s-au complicat. Pt barbati, a lua o hotarare in situatii de genul,,,e foarte greu. Niciodata nu vor lupta pt ceva ce merita ci dau inapoi.
Ce-ti sugerez eu e sa te aduni, sa-ti pui ordine in idei si sa realizezi ce se intampla de fapt: acel om cu care ai trait o pasiune iesita din comun, nu are planuri cu tine iar daca a avut pana acuma...i-au trecut. Va trebui sa te gandesti foarte bine: ori sa te impaci cu sotul tau si sa-i spui in fata ca prea a incercat el sa-si puna amprenta pe tine si sa-ti anuleze personalitatea ori sa ti vezi de drum daca simti ca nu mai ai nimik in comun cu el.
In ceea ce priveste "amantul", ar fi bine sa l ignori si sa ti induci ca ceea ce ati trait, a trecut. Faptul ca a ales sa stea cu aia, in loc sa te urmeze...inseamna ca pt el nu a contat atat de mult. Trebuie sa intelegi ca in lumea asta exista barbati care se "aprind" foarte repede si se sting la fel de repede. Nu trebuie sa dai vine pe tine pt ca aici, in aceasta ecuatie esti doar o victima. Va trebui sa devii tare si sa vezi adevarul...Suferintza nu-si are locul deoarece cred ca ai suferit destul. Va trebui sa te inarmezi cu multa tarie.Nu trebuie sa te gandesti" De ce mi s-a intamplat tocmai mie", pt ca nimik nu se intampla intampla in viata fara un scop.
Iti doresc numai bine si fii tare,,,...ca o sa treci si de asta.



Multumesc pentru cuvintele de mai sus.

Cu sotul intr-adevar am gresit ca am lasat lucrurile sa ajunga pana aici, ar fi trebuit sa iau masuri mai demult cand am inceput sa simt ca ceva nu e in regula, dar n-am crezut ca se va ajunge la asa ceva.
Incerc sa discut cu el cam ce am putea face daca mai vrem sa continuam, insa trebuie sa ii las timp sa inteleaga, deocamdata e prea ranit si furios. Vom vedea daca se mai poate ceva intre noi sau nu

Cu celalat asta incerc sa fac, sa accept adevarul si sa ies cat de cat cu demnitate din situatie. Cred ca ar fi fost de mult rezolvata situatia daca as fi reusit sa plec din acest job.











... ... alooo ...fetele ... ce faceti, cautati vinovatii in alta parte ? ... ''despotismul'' sotului a fost acceptat si probabil considerat de multe ori benefic ... chiar daca ii faceti omului capul patrat cu reprosuri despre ''despotismul'' lui miine va aparea altul dornic de calarie care va exploata alte chestii ... ca sotul isi face freza pe dreapta, ca nu foloseste pasta de dinti nu stiu de care, ca nu face si nu drege ... dar voi unde ati fost pina atunci ? ... de ce asteptati ca altii sa va arate si sa va explice ceea ce ''v-ati fi dorit voi'' ... sinteti incredibil de slabe ... unde se termina ''asteptarile'' voastre sau se termina vreodata ? ...
... dar daca miine gaseste sotul si el o femeie ''ideala'' care ii va spune ceva simplu ? ... ceva de genul ... stii, sotia ta este o ... CU_VA ... cu ce il combateti si pe cine mai dati vina ? ... ... si voi numiti familie ceea ce aveti sau ce doriti sa injghebati ? ... RIDICOL !!! ...


Draga Marco...eu nu am zis ca e bine sa inseli, nu sunt acord cu inselatul..dar acest lucru se intampla din cauza anumitor lucruri..In cazul lui Torn, a fost pt ca sotul ei a manipulat-o foarte usor, i-a sters personalitatea iar ea a acceptat acest lucru.Daca nu ai inteles,in marea majoritate a cazurilor oamenii prefera sa se resemneze in bratele altcuiva decat sa incerce sa comunice despre problemele existente cu persoana de langa..Nu zic ca e bine sa inseli, dar na s-a intamplat, si i se poate intampla oricui.Daca tu ai vedea ca dupa 10 ani nevasta ta s-a ingrasat 20 de kg, a devenit neinteresata de persoana ta, nu-ti ofera sex deloc, decat odata la 2 luni...si e total scarbiat de viata...zi mi tu cu mana pe inima ca i vei fi fidel pana la moarte. Oamenii se schimba in timp, timpul din pacate ne schimba in rau si indiferentza intervine subit. Nu poti arunca cu pietre in cineva fara sa te gandesti daca erai in locul lui..ce faceai. Daca toata relatia ia o intorsatura ciudata, devii slab in fata ei. Eu merg pe principiul ca decat sa insel, mai bine ma despart. Si chiar daca as fi maritata , as divorta daca as simti ca lucrurile sunt atat de schimbate intre noi inca nu mai merita efortul. Unii au curajul..altii nu.Eu nu accept sa fiu insealata si nici sa insel, si i am zis si logodnicului meu ca daca are ganduri cu altcineva, mai bine se desparte de mine, decat sa mi puna coarne.Asa sunt eu, nu-mi place sa ma ascund dupa degete.Dar..nu pot judeca pe altii de ce sunt altfel...Asa ca,,,mai usurel cu remarcile taioase.si imagineaza-te peste vreo 15.ani..si apoi poti vorbi.
love_strike
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand 1+1 este egal cu 3! 345 De la: mara_andrei 27 Mai 2011 01:04
Cum sa procedez? sa-i dau o sansa? 26 De la: rashela 2 Februarie 2010 11:43
Eu indragostita de el,el de alta ! 0 De la: 6 Martie 2012 01:11
cum reusesc sa-l indepartez? 30 De la: AdrianaR 20 Octombrie 2010 23:35
intre vis si realitate 30 De la: alex_dede 10 Aprilie 2012 04:48