Setari Cookie-uri

divort

buna sunt dana si as vrea si eu un sfat .sunt impreuna cu sotul meu de 7 ani dintre care 3 casstoriti legal iar acum 3 luni de zile am aflat ca sunt insarcinata . l am sunat i am spus nu mi s a parut prea incantat desi el ma intreba cand facem si noi un copil .dupa care si a revenit a luat ecografia la munca sa o arate la colegi ,ca vrea sa i puna numele lucian ca pe el am pus urmatoarel ecografii in rama amandoi . au trecut 3 luni de sarcina si ne am certat de la o prostie pe care nu am luat o in seama ca nu era singura cerata a nostra .inainte cu o zi de sf nicolae am plecat la mama pentru parastasul lui tata ,a venit el a fost cu fratele meu sa cumpere nsite materiale de constructii pt ca ii zugravea lui mama si a plecat smaeara ianpoi la noi acasa iar io am ramas la mama.a doua zi il sun si imi spune ca nu ma mai vrea si numai vrea sa fie cu mine pentru ca numai ma iubeste .in urmatoarele zile eu l am cautat am lans m am umilit in ultimul hal am fost acasa de 3 ori m a dat afara de fiecare data .pana la urma mi am luat toate lucrurile de la el si de o luna de zile stau la mama .i am trimis msj pste msj nu mi raspunde la nici unul i a spus mamei lui ca baga divort iar pe mine m apus de nenumarate ori sa fac avort .nu intelege nimeni motivul t care aluat o asa hoatarare acum cand sunt gravida in 3 luni si de ce nu mi a spus nimic in 7ani sau macar aunci cand i am dat vestea ca o sa fie tata .se fereste de toata lumea nu stie nimen ce are nici macar parintii lui nu se duce pe la ei nu discuta cu nimeni iar zilele trecute mi a dat msj ca a bagt divort pe 16 februarie sa ma prezint pt prima infatisare .VA ROG SA MA SFATUITI CE TREBUIE SA FAC PENTRU A L ADUCE INAPOI DESI NUMAI MERITA DAR VREAU SA MI CRESC COPILUL ALATURI DE TATAL LUI
maria_dana82
Postat pe 1 Ianuarie 2010 21:59

S-o fi speriat cand a aflat ca va fi tatic?
Lasa-l o perioada ,nu il mai cauta ( desi e f greu ..)..si lucrurile vor venii de la sine .
blaa
Postat pe 1 Ianuarie 2010 23:21
Ofer servicii de divinatie in Tarot, probabil cele mai bune servicii de pe internet, moralitate, profesionalism. Analize personalizate realizate cu mult suflet si pasiune analizele personalizate care nu sunt generate automat de vreun program de calculator precum pe alte site-uri. Nu lasa viitorul sa te prinda nepregatit.Fii cu un pas inainte si lasa tarotul sa iti dezvaluie viitorul si de ce nu chiar sa te ajute sa iti schimbi viata in bine.
Prezicerile mele sunt intotdeauna sincere, s-ar putea sa nu fie intotdeauna ceea ce doriti sa auziti, dar intotdeauna va fi adevarul.

Confidentialitatea este respectata si garantata. pt. mai multe detalii accesati site-ul http://tarotkitty.webs.com/
Cristinakitty
Postat pe 4 Ianuarie 2010 05:46
Daca nu te mai vrea nu te mai umilii,sotul meu astazi vorbind la telefon(el este in Spania)mi-a aruncat un apropo de divort,atunci pe moment nu l-am luat in seama,dar de cand am terminat convorbirea,ma macina...si daca ar vrea cuadevarat sa divortam,crede-ma ca nici macar nu l-as intreba ce la determinat sa ia o astfel de decizie..situatiea este grea la noi intradevar,dar cum sufera el acolo(ma refer la singuratate),la fel si eu aici.... cu cei 3 copii,pentru care sunt si mama si tata,dupa 14 ani de liniste...se pare ca i s-au schimbat ideile,am puterea s-o iau de la capat,daca nu ma mai vrea langa el,eu de ce i-as cersii asta?!?!?!?
yza79
Postat pe 16 Ianuarie 2010 22:18
De la: maria_dana82, la data 2010-01-01 21:59:13VA ROG SA MA SFATUITI CE TREBUIE SA FAC PENTRU A L ADUCE INAPOI DESI NUMAI MERITA DAR VREAU SA MI CRESC COPILUL ALATURI DE TATAL LUI


Nu te poti baza pe el, daca da bir cu fugitii asa de repede de ce il vrei inapoi?
Kathara
Postat pe 16 Ianuarie 2010 22:20
parerea mea e ca poate au fost mai multe semne ca el e schimbat insa tu nu le-ai perceput la momentul potrivit...sau poate in viata lui a intervenit ceva care l-a schimbat radical...poate tocmai noaptea aia in care a stat singur, poate dupa mult timp l-a facut sa realizeze ca nu mai e fericit si ca el nu-si doreste acest copil...imi pare foarte rau pt ceea ce ti se intampla insa trebuie sa fi puternica si sa incerci in primul rand sa razbesti singura...e de datoria lui sa vina inapoi daca te iubeste si daca vrea sa fiti din nou o familie...nu trebuie sa te chinui tu! lasa-l un timp...sau daca intre timp s-a mai intamplat ceva anunte-ne :) bafta multa
ania18
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:32
va multumesc mult pentru sfaturi ,am acceptat situatia si am trecut peste si ma simt mult mai bine .trebuie sa merg mai departe pentru copilul meu . el mai m a cautat dar cu gandul sa ma convinga sa fac avort ,am fost cu el la cativa doctori si mi s a spus ca mult prea tarziu ca e deja format dar el nu a vrut sa inteleaga de cate ori ne am mai intalnit sau am mai vb la tel a deschis accelasi subiect .asta e sper ca odata si odata sa inteleaga ca nu puteam sa mi pun viata in pericol.am fost la control si mi s a spus ca o sa am fetita dar ca nu e sigur pentru ca avea cordonul intre picioare si o sa mi spuna sigur la urmatorul control ,iar cand am plecat de la dr m am intalnit cu el in metrou intamplator ,i am spus ca o sa am o fetita si nu a reactionat in nici un fel desi stiu si am vazut in privirea lui ca nu l a lasat indiferent .vom vedea ce se va intampla in viitor
maria_dana82
Postat pe 20 Ianuarie 2010 18:37
De la: maria_dana82, la data 2010-01-20 18:37:30va multumesc mult pentru sfaturi ,am acceptat situatia si am trecut peste si ma simt mult mai bine .trebuie sa merg mai departe pentru copilul meu . el mai m a cautat dar cu gandul sa ma convinga sa fac avort ,am fost cu el la cativa doctori si mi s a spus ca mult prea tarziu ca e deja format dar el nu a vrut sa inteleaga de cate ori ne am mai intalnit sau am mai vb la tel a deschis accelasi subiect .asta e sper ca odata si odata sa inteleaga ca nu puteam sa mi pun viata in pericol.am fost la control si mi s a spus ca o sa am fetita dar ca nu e sigur pentru ca avea cordonul intre picioare si o sa mi spuna sigur la urmatorul control ,iar cand am plecat de la dr m am intalnit cu el in metrou intamplator ,i am spus ca o sa am o fetita si nu a reactionat in nici un fel desi stiu si am vazut in privirea lui ca nu l a lasat indiferent .vom vedea ce se va intampla in viitor


Lasa, Dana, ca ai sa vezi cum te va face micuta/micutul sa uiti de toate doar printr-un simplu zambet inocent sau o privire buclucasa :P ... Si iti garantez ca el se va intoarce la voi, chiar si numai in calitate de tata, nu si de sot :) . Un pic situatia ta seamana cu a mea. Noi nu am fost casatoriti, dar eram impreuna de aproape 4 ani cand am ramas insarcinata... cand i-am spus... l-am lasat sa gandeasca situatia o saptamana intreaga inainte sa-mi spuna ceva... s-a stresat asa de mult ca isi luase concediu medical :P ... nu mi-a spus direct "avorteaza-l" dar a sugerat de cateva ori ideea... uneori se gandea cum ar pieptana-o si cum s-ar juca, cum ar imbraca-o daca ar fi fetita (asta ar fi vrut atunci)... apoi... brusc, a disparut fara urma.... amandoi la 2000 km distanta unul de celalalt... apoi peste muuuuuuuuuuuuult timp am primit un sms de la el prin care mi-a spus ca nu stie daca e chiar al lui copilul!!! wow, asta fusese cireasa de pe tort pt mine! I-am raspuns scurt, calm si fara ocolisuri si i-am dat spatiu sa reflecteze asupra a ceea ce i-am scris... dupa cateva saptamani situatia s-a schimbat radical, in bine :P ... si cu timpul e din ce in ce mai bine. Acum moare dupa fiul sau si e atat de mandru de el :P ... Mai tarziu mi-a spus ca fratii lui i-au tot bagat in cap diverse lucruri...
Eu cred ca sotul tau e si f speriat, in plus, mai cred ca barbatii simt un pic diferit de noi. Ei simt paternitatea abia cand vad gandacelul ala mic in bratele lor (dar exista si exceptii).

Curaj, nu e foarte usor sa cresti un copil, dar e atat de frumos sa fi mama! Totul va fi mai bine ca acum, ai sa vezi...
Ella81
Postat pe 20 Ianuarie 2010 22:46
buna ziua dana sunt si as vrea sa va mai povestesc ce s a mai intamplat in viata mea zbuciumata :D am fost la divort si am facut marea prostie de a fi de acord bazandu ma pe frumosele lui cuvinte ca ma suna sa vb despre copil si despre masina ce urmeaza sa o imaprtim la partaj ,dar nun a fost asa .el a vrut decat sa ma impresioneze ca eu sa fiu de acord si s a vazut cu sacii in caruta si nu a mai dat nici un semn .dar inca nu am primit hotararea de divort acasa si imesdiat ce o primesc o sa merg sa fac recurs pentru a se anula divortul pentru a nu trebui sa l dau iar in judecata pentru pensia alimentara . deja am vb cu un avocat si o sa merg la el imediat ce primesc hoatarrea acasa .nu ma doare decat faptul ca nu l intereseaza chiar deloc de copilul asta care e sange din sangele lui si pentru asta trebuie sa plateasca intr un fel sau altu .multumesc pentru sfaturi si astept sa ma sfatuiti in continuare si sa mi spuneti ce parere aveti despre ce face el ,despre comportamentul lui fata de acest copil
maria_dana82
Postat pe 25 Februarie 2010 14:13
n'am inteles ce s'a intamplat la divort. calmaza'te si vorbeste mai clar...
Shhh
Postat pe 25 Februarie 2010 14:20
am avut divortul saptamana trecuta marti .si ca sa nu ma mai plimb pana la cornetu pe drumuri cand m a intrebat judecatorul daca sunt de acord am spus da ,ca daca nu diortam acum odata si o data tot se intampla am zis io atunci .el a fost reprezentat si de un avocat si a stiut ce sa zica si ce sa faca si m au convins sa fiu de acord .in timp ce asteptam sa inceapa sedinta am vb amnadoi si el mi a promis ca ma ajuta cu copilul si multe alte promisiuni pe car4e le a uitat imediat ce am plecat de la judecatorie pentru ca din ziua aia nu mai m a cautat desi imi spusese ca ma suna a doua zi sa ne intalnim sa vorbim .din cauza ca nu mai m a cautat deloc si ca mi am dat seamka ca s a purtat asa frumos la tribunal numai ca sa ma faca pe mine sa fiu de acord cu divortul am hotarat sa fac recurs pentru ca sa numai fie nevoie sa l dau in j8udecata pentru pensia alimentara .numai cred nimic din tot ce imi spune si din cauza asta trebuie sa ma asigur ca v a recunostae copilul.nu stiu ce s a intamplat si ce se intampla cu el ca el nu era asa ,il credeam cel maim bun barbat de pe fata pamantului .am aflat ca vine noaptea in casa in care `am stat amandoi fcu una (eu stau la mama) i am spus .il intreaba si soacramea daca are pe cineva ,l a mai vazut cineva cu una la mc nu recunoste absolut nimic ,spune ca nu are pe nimeni.nu stiu ce i aq facut aia ca nu numai cu mine se poarta ciudat ci cu toata lumea . a rupt legqatura cu toti prietenii lui ,cu familia lui edeabia daca vorbreste suna pe toata lumea cu nr ascuns .se intampla ceva f ciudat cu el .:((sper ca a ti inteles ce am scris
maria_dana82
Postat pe 25 Februarie 2010 16:37
in primul rand sfatuieste'te cu un avocat. daca aveti ce imparti cere partaj la divort.daca nu, mai bine vezi'ti de treaba ta. cu ce te ajuta ca unul ca el ti'ar recunoaste copilul? vrei asta doar sa'ti plateasca pensie alimentara?? aici vrei sa te razbuni pe el, dar daca el nu are servici cu carte de munca mai mult de 1 milion si ceva nu i se va stabili pensia alimentara. eu sunt in divort acum, cu minor, si crede'ma ca as da totul pt ca baiatul meu sa nu poarte numele lui taicasu. tu fa cum vrei, dar decat sa umbli prin tribunale, sa cheltui foarte multi bani, sa te faci de tot rahatul, mai bine ti'ai vedea de viata ta, stai linistita lunile astea cat mai ai pana nasti pt ca agitatia nu ii face bine copilului. n'ai sa ai nici un avantaj sa ramai casatorita cu o pramatie.
Shhh
Postat pe 25 Februarie 2010 17:06
Nu trebuie sa te umilesti,daca el a luat decizia asta inseamana ca are ceva.Treb sa te gandesti bn la tn si la copilul tau,daca mai ai timp sa faci avort s au nu ....in eventualitate a in care vrei asa ceva.Daca nu,nu esti unica mama singura.Viata merge inainte si cu el,si fara el.Invata sa traiesti independenta,NU...sa fii legata de cnv care nu te iubeste doar pentru a avea un tata copilul tau.Acm cred ca tu esti ce a care fortezi nota,si pui copilul la inaintare.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 25 Februarie 2010 19:32
Buna Dana, nu am trecut prin aceasta experienta dar eu cred ca nu trebuie sa-ti cheltuiesti tu banii prin tribunale, tu sa te gandesti in primul rand la tine si la viata pe care o porti. Nu ai sa castigi nimic daca incerci sa-i faci viata lui mai amara ptr ca asa ti-ai face mai mult rau tie (razbunarea nu ne face mai fericiti). Daca a reactionat asa fara nici un motiv intemeiat ce te face sa crezi ca toate se vor rezolva pe viitor? Crezi ca daca nu divortai era mai bine? de ce crezi asta?
kudika007634
Postat pe 26 Februarie 2010 14:25
imi pare rau ca am fost de acord cu divortul pentru ca v a trebui sa l dau in judecata pentru pensia alimentara dar asa daca fac recursul imi este mult mai usor pentru ca este obligat sa l recunoasca si copilul nu are nici o vina ,pentru el fac acest lucru .dar imi pare rau de casnicia mea pentru ca a fost frumoasa in tot acest timp iar el a fost alaturi de mine si a fost un barbat extraordinar dar nu stiu ce s a intamplat cu el intr un timp asa de scurt .in doua luni ne am certat m a dat afara din casa si am si divortat .acum o jumatate de ora am vorbit cu el la tel,dar ceea ce ma mirat este ca mi a raspuns si ca avea acelasi nr de telefon desi in tot acest timp a avut alt nr si suna pe toata lumea cu nr ascuns . stiu ca undeva in sufletul lui ii pare rau ca a fost luat de val dar din punctul meu de vedere a mers prea departe si este prea tarziu pentru a o lua de la capat .
maria_dana82
Postat pe 26 Februarie 2010 16:40
...buna... la toata lumea.
Azi mi-am facut cont si tot azi va cer voua ajutorul, sfatul..
Sunt casatorita de 16 ani, am 2 baieti (11 si 9 ani) si ma gandesc din ce in ce mai serios sa divortez. Motivul: el..nu renunta la obiceiurile de holtei - de a pleca sa bea o bere, o cafea, sa stea si el de vorba cu baietii etc.
Sufar enorm, de 16 ani; ii spun, am plans, ne-am certat, l-am amenintat ca ne despartim (el spune ca nu concepe viata fara mine, ca ma iubeste enorm, dar ca nu se poate abtine sa nu iasa cu baietii...), dar...in zadar.
Inainte de a avea copiii lipsea 10-15 ore, uneori le lega...venea doar sa se schimbe.. acum pleaca pentru 1-2 ore ( care inseamna de fapt 5-6...)si se prelungeste uneori chiar si 10-12...
Il spun ca avem baieti, care copiaza felul de a fi al tatalui si ca macar pt. ei sa se schimbe.... Pare ca nimic nu-l misca..Zice ca exagerez eu, ca toti barbatii fac asta..etc.
I-am spus in toate felurile ca ma raneste, ca intr-o zi o sa ajung sa-l urasc, ceea ce nu as dori..., ca paharul oricat de mare ar fi o sa se umple odata..si probabil voi divota...NIMIC !
Aseara, dupa ce toata ziua l-a ajutat pe fratele lui la ceva probleme cu electricitatea (e electrician), la ora 22 m-a intrebat/anuntat ca l-a invitat la un vin cineva... I-am spus ca nu e cazul, ca abia il asteptam (eu si copiii), dar se schimbase deja sa plece pana sa ...ma anunte. A plecat desi stia in ce stare ma lasa.
"vad despre ce e vorba...nu stau mult" zicea..
Dupa 2 ore i-am dat un mesaj in care i-am spus ca pana in iunie are timp sa decida ce alege: iesirile cu amicii sau familia, dupa care, daca situatia nu se schimba,..divortam.
A revenit acasa dupa ora 3... M-a dus la servici (ma duce mai mereu pt ca e destul de aproape si e cam dificil cu transportul in comun), pe drum nu am vb. deloc (m-a sunat baiatul cel mare...putin ingrijorat.;probabil a auzit cearta de aseara si voia sa stie cum suntem..). A intors masina si a plecat nervos. De obicei ma suna, isi cerea scuze, se caia...acum nu a dat nici un semn.
Din experientele voastre, ce parere aveti ? Sfaturi ... va rog.
Scuze ca am scris cam mult si mai ales am invadat subiectul cuiva.
(mentionez ca eu m-am mutat din Bucuresti intr-un orasel de langa malul Marii atunci cand m-am casatorit, deci rude de sustinere ...)
EKaterina
Postat pe 27 Februarie 2010 10:56
buna,io zic sa faci deja pasul de a divorta poate asa chiar se sperie si se schimba .daca u doar il amnenti nu te crede ca o sa faci pasul asta ,aratai ca esti decisa si poate o sa se intample ceva poate se trezeste la realitate . parerea mea e ca are pe cineva numai din cauza unei noi partide de sex scuza ma ca o aspun asa ,dar numai din cauza asta fac barbatii asa ,gandesc doar cu capul de jos si nu ii mai intereseaza de nimic.crede ma ca stiu din experienta .
maria_dana82
Postat pe 1 Martie 2010 17:08
De la: maria_dana82, la data 2010-03-01 17:08:53buna,io zic sa faci deja pasul de a divorta poate asa chiar se sperie si se schimba .daca u doar il amnenti nu te crede ca o sa faci pasul asta ,aratai ca esti decisa si poate o sa se intample ceva poate se trezeste la realitate . parerea mea e ca are pe cineva numai din cauza unei noi partide de sex scuza ma ca o aspun asa ,dar numai din cauza asta fac barbatii asa ,gandesc doar cu capul de jos si nu ii mai intereseaza de nimic.crede ma ca stiu din experienta .



ai mare dreptate in tot ce zici...pacat ca asta e adevarul si doare...dar in viata trebuie sa ne adaptam dupa situatie si sa ramanem calme ca sa putem lua cele mai bune decizii....dar e asa greu cand iubesti sau cand esti legata de persoana respectiva de un act sau de copii,care sunt la mijloc si trebuie sa ne gandim mereu la binele lor...
gyageanina
Postat pe 1 Martie 2010 17:36
Va multumesc fetelor; ma tot framant zilele astea...si imi face bine sa stiu ca cineva "discuta" cu mine.
E putin posibil sa aiba pe cineva..., desi nu e nici exclus...
Spun asta pentru ca - nu vreau sa para lipsa de modestie,etc..- dar eu par cu 10 ani mai tanara, arat f. bine, ma ingrijesc de aspectul meu intotdeauna si el imi repeta mereu cat sunt de frumoasa, de "buna..."(scuze,..dar ca sa explic mai in detalii...), etc...Plus ca la capitolul sex...daca s-ar putea sa stam doar in pat...
Nu stiu,...poate unele din voi au fost inselate si in conditiile astea...de aceea as vrea sa-mi impartasiti si mie daca este posibil...
In primii ani l-am cautat, sa vad unde sta..atata si cu cine...; il gaseam in bar cu baietii (ma gandeam ca e vorba de femei, dar am vazut mereu ca...sta "lelea.." asa...de-l uita D-zeu...)..dar cine stie...
Baietii de pe acest site oare mi-ar putea impartasii cam cum ar face, ar gandi un barbat..? Va rog..!
De cate ori voi putea am sa va ajut si eu cu ce pot (mi-e oarecum rusine sa va spun ..., dar sunt...psiholog - logoped.. E ca in povestea cu cizmarul care pentru el...nu are cizme...)
EKaterina
Postat pe 2 Martie 2010 12:10
asa zici tu ca esti frumoasa arati bine si ca nu are pe nimeni ,asa am zis iol dedspre mine si el imi zsice ca sunt frumoasa o s mi gasesc io pe cineva dar nu vezi ca tot isi fac pe altcineva se pre4 ca ei se ghideaza dupa altceva nu dupa frumusete
maria_dana82
Postat pe 2 Martie 2010 19:20
Draga Maria Dana,
O poveste asemnanatoare am mai auzit nu numai odata in viata mea.Experienta in asa ceva nu am deoarece nu sunt casatorita.Dar parerea mea pot sa ti o spun:nu merita sa mai tragi de el, nu merita sa te mai umilesti si sa ti faci rau.El...nu mai merita efortul.Daca relatia voastra a sters-o cu buretele intr-un timp atata de scurt, e clar ca e din vina cuiva.Nu e normal ca un om sa se schimbe dintr-o data.Ce- ti sugerez eu e sa te duci la biserica, sa te rogi ca bunul Dzeu sa te ajute sa te linistesti, sa-ti dea putere sa -ti cresti copilul singura.Este foarte posibil, ca acea femeie sa fi facut ceva ca barbatul tau sa-ti intoarca spatele tocmai in situatia asta delicata...si aici vb de lucruri"necurate".Du-te undeva la o manastire si vorbeste cu un preot de situatia ta, cere-i forta si vei vedea cum puterea Lui D-zeu te va ajuta.Ceea ce se intampla cu familia ta..e dincolo de intelegerea noastra.Ai curaj si incredere ca e cineva sus si ne iubeste, si vei vedea ca odata ce se va naste copilul, vei primi o forta inimaginabila.Linisteste-te de dragul copilului tau, si lasa-l pe el sa se duca in lume, nu ai nevoie de o pramatie.
Astept vesti de la tine,
Cu drag,
un prieten...
love_strike
Postat pe 6 Martie 2010 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
RELATIE ESUATA 10 De la: ionelaela 26 Octombrie 2009 23:41
nu te las ,nu te vreau ,nici la altul nu te dau! 141 De la: sonike 15 Iunie 2011 09:51
un sfat va rog... 15 De la: kudika321137 12 Septembrie 2010 15:26
cum sa o fac sa ma ierte ??? 36 De la: kazy1984 11 August 2012 00:27
spuneti-mi voi cum sa fac ca eu nu mai stiu 5 De la: piscolino 19 Septembrie 2011 16:45