Setari Cookie-uri

Niste sfaturi?

Mama nu m-ar intelege... Nu ma intelege deloc... Pt ea sunt un copil de 3 ani... Mama nu-mi da voie sa ies si eu in oras putin mai tarziu... Doar pana la 8 jum.... Deci daca i-as spune despre asa ceva m-ar tine incuiata in casa si cred ca ar sta la usa liceului daca nu cu mine in banca sa fie sigura ca nu fac nimic ...
alexutza94
Postat pe 3 Ianuarie 2010 16:02
De la: alexutza94, la data 2010-01-03 16:02:25Mama nu m-ar intelege... Nu ma intelege deloc... Pt ea sunt un copil de 3 ani... Mama nu-mi da voie sa ies si eu in oras putin mai tarziu... Doar pana la 8 jum.... Deci daca i-as spune despre asa ceva m-ar tine incuiata in casa si cred ca ar sta la usa liceului daca nu cu mine in banca sa fie sigura ca nu fac nimic ...

Mare pacat ca nu stie sa se apropie de tine, va veni vremea cand isi va pune intrebari retorice de genu': dar de ce nu mai este linga mine, ca eu i-am dat totul!!!!
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 16:08
Stiu... Am o prietena care se intalneste cu gagicii ei chiar in casa si mama ei ii da voie... Pt cape ea o intelege... Da` pe mine nu ma intelege...
alexutza94
Postat pe 3 Ianuarie 2010 16:21
Aceea este o mama desteapta, care stie ca mai usor isi supravegheaza fata lasand-o sa-si aduca prietenii pe teritoriul ei si fac pariu ca prietena ta se sfatuieste tot timpul cu mama ei, pt ca are incredere in ea!
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 16:26
...... e dureros cand parintii nu-si asuma rolul de parinte .....
taiko_delia
Postat pe 3 Ianuarie 2010 16:30
De la: taiko_delia, la data 2010-01-03 16:30:11...... e dureros cand parintii nu-si asuma rolul de parinte .....

Ai sa razi dar daca ii spui asta respectivei mame, nu te va crede, unii au senzatia ca educatia se face prin pedepse si multe rigori, pt ca si ei la randul lor au fost crescuti la fel si nu cunosc alte modalitati de a-si educa puii! Trist dar adevarat
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 16:35
alexutza te inteleg perfect..asa e si mama mea..ink pe mine ma lasa pana la 8..e dezastru..pe bune..dar acuma in ultima zi a anului mi`am adus prietenu acasa..totul a mers bine..si pff..am mers si eu la el..ma rog senzatzii tari..cam iurea ...bine k a trecut ...aseara aseara oricum si pe mina or vrut sa ma pedepseasca..k n`am facut ordine destula:-@...ehh..azi am facut mai mult decat de obicei si mo lasat ...
Sorina_Rynna
Postat pe 3 Ianuarie 2010 21:25
la cat de bine esti informata despre sex...mai bine asteapta
ionelaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 21:34
De la: ionelaela, la data 2010-01-03 21:34:46la cat de bine esti informata despre sex...mai bine asteapta


oricum astept
alexutza94
Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:51
imi aduci aminte de replica anului 2009: baga adanc dar nu ma dezvirgina (va dati seama ca baiatului respectiv ii pierise tot chefu' )
on topic: de cand esti cu respectivul baiat? Te crede atat de proasta incat sa-ti spuna astfel de baliverne? eu in locul tau nu as mai sta cu astfeld e jigodie
iacinta
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:45
M-a ajutat Dumnezeu sa aflu ca nu este bine sa faci dragoste daca nu te-ai casatorit religios. Daca nu te casatoresti, nu-ti face probleme. Zicea Sf. Paul ca nu este bine pt. om sa se atinga de femeie. Daca vrea sa se atinga, sa se casatoreasca. Dar zicea el ca este mai bine pt. om sa ramana cum este el insusi. El era necasatorit.
Stiu ca la ortodocsi cica iti da voie sa te recasatoresti. De fapt mi-a zis un preot calugar franciscan catolic ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit unei persoane sotul sau sotia nu se poate casatori din nou.
Mi-a zis preotul ca nu este bine nici sa te atingi prea mult. Cu scop necurat. Nici sa te saruti pe gura. Imi zicea cam asa, cand il vezi, poti sa il pupi, asa, pe obraz, poti chiar sa il imbratisezi, dar nu trebuie repetate atingerile...
kudika081126
Postat pe 11 Ianuarie 2010 00:02
De la: miss_darine, la data 2010-01-03 16:35:58
De la: taiko_delia, la data 2010-01-03 16:30:11...... e dureros cand parintii nu-si asuma rolul de parinte .....

Ai sa razi dar daca ii spui asta respectivei mame, nu te va crede, unii au senzatia ca educatia se face prin pedepse si multe rigori, pt ca si ei la randul lor au fost crescuti la fel si nu cunosc alte modalitati de a-si educa puii! Trist dar adevarat





... cind un parinte al unei fete de 16 ani ii aduce ''gagicii'' in casa sa fii sigura ca are o problema ... nu are incredere ... vrea sa vada, sa auda ... sa intervina ... nu insemna nicidecum o ''relatie'' normala ... iar fata (ca baietii au liber sa bananaie pe unde vor) nu inseamna ca ii si va spune totul ... e o copilarie sa crezi asta ... daca copii nu au limitele setate si suficiente informatiii despre relatiile normale intre un baiat si o fata de aceasta virsta e grav indiferent cit isi inchipuie acei parinti ca rezolva ...
... e grav ca sint unii parinti care isi manipuleaza copii punindu-i sa le spuna totul speriindu-i cu fel si fel de scenarii ... copii trebuie invatati sa GINDEASCA singuri si independent de aceea au nevoie de informatii ... iar daca familia lor e una normala (cum sint multe) doar in aparenta e usor de inteles ce va iesi din copii acestora ...
... prin informatii si o educatie morala corecta si chiar crestina multe dintre topicurile de astazi nu ar fi existat ... degeaba se indigneaza unii cind aud de fete si baieti care se imbata, se f_t pe unde apuca, fac avorturi ... nu e vina acestor copii ... e vina celor care nu le-au dat niste informatii corecte si etice ... li se permite (chiar si aducindu-si gagicii acasa), li se sugereaza ca este normal si firesc., ca totul se repara, se recupereaza ... si nu este asa deloc ... apoi singurele care platesc toate oalele sparte sint doar fetele care pleaca din aceste esecuri darimate complet ...



marco918
Postat pe 11 Ianuarie 2010 00:21
De la: alexutza94, la data 2010-01-03 16:02:25Mama nu m-ar intelege... Nu ma intelege deloc... Pt ea sunt un copil de 3 ani... Mama nu-mi da voie sa ies si eu in oras putin mai tarziu... Doar pana la 8 jum.... Deci daca i-as spune despre asa ceva m-ar tine incuiata in casa si cred ca ar sta la usa liceului daca nu cu mine in banca sa fie sigura ca nu fac nimic ...





... mama ta te intelege perfect dar nu stie, poate, sa iti explice ce pericole te pindesc... sau poate crede ca poti fi manipulata ... cel mai bun exemplu este chiar subiectul topicului ...

marco918
Postat pe 11 Ianuarie 2010 00:28
De la: miss_darine, la data 2010-01-03 16:08:42
De la: alexutza94, la data 2010-01-03 16:02:25Mama nu m-ar intelege... Nu ma intelege deloc... Pt ea sunt un copil de 3 ani... Mama nu-mi da voie sa ies si eu in oras putin mai tarziu... Doar pana la 8 jum.... Deci daca i-as spune despre asa ceva m-ar tine incuiata in casa si cred ca ar sta la usa liceului daca nu cu mine in banca sa fie sigura ca nu fac nimic ...

Mare pacat ca nu stie sa se apropie de tine, va veni vremea cand isi va pune intrebari retorice de genu': dar de ce nu mai este linga mine, ca eu i-am dat totul!!!!




Miss darine am vazut cateva dintre sfaturile tale si as vre sa te rog sa imi dai si mie unul ,daca ai vrea.Si eu sunt cam in aceeasi situatie cu parintii si nu stiu ce sa fac sa-i conving sa ma lase mai mult afara...tata se comporta pur si simplu ca un "hitler" si chiar nu mai suport sa vad cate posibilitati au celelalte prietene si eu stau inchisa in casa zici ca-s la inchisoare.
mosquita
Postat pe 15 Ianuarie 2010 22:57
Am trecut si eu prin chestia asta.Adevarul e ca e de tot rahatul.dar ce sa ii faci?! mama ta sigur nu iti vrea raul dar cred ca exista ceva intre voi2 care va impiedica sa comunicati,o fi si ea comunista ca si mama oricum cand am mai crescut incet incet am inceput sa o educ sa ii explic ca ori ca vin la 10 ori la 5 dimineata ori ca intru la 8 seara in casa daca vrea sa ma duc sa ma culc cu vreun baiat o sa o fac.Thx good a inteles si nu a mai zis nimic incearca si ea sa te fereasca cum poate si cum probabil a fost ea crescuta,pedepse,aia NU ai voie si tot asa....bafta si incearca sa fii mai deschisa cu ea
pushyk
Postat pe 15 Ianuarie 2010 23:14
De la: pushyk, la data 2010-01-15 23:14:48.Thx good


cred ca era thank God! ideea ar fi, sa numai folosesti cuvinte pe care nu le intelegi. sau nu stii sa le scrii...
greierash_is_back
Postat pe 15 Ianuarie 2010 23:17
De la: pushyk, la data 2010-01-15 23:14:48Am trecut si eu prin chestia asta.Adevarul e ca e de tot rahatul.dar ce sa ii faci?! mama ta sigur nu iti vrea raul dar cred ca exista ceva intre voi2 care va impiedica sa comunicati,o fi si ea comunista ca si mama oricum cand am mai crescut incet incet am inceput sa o educ sa ii explic ca ori ca vin la 10 ori la 5 dimineata ori ca intru la 8 seara in casa daca vrea sa ma duc sa ma culc cu vreun baiat o sa o fac.Thx good a inteles si nu a mai zis nimic incearca si ea sa te fereasca cum poate si cum probabil a fost ea crescuta,pedepse,aia NU ai voie si tot asa....bafta si incearca sa fii mai deschisa cu ea


crede-ma ca si eu i-am spus la fel ... i-am zis si ca, poate sa ma tina inchisa in casa si cand plec la liceu sa plec cu vreun baiat si ea sa nu stie .... mi-a zis ca stie dar nu cred ca a inteles ... tot nu ma lasa mai mult afara ....
alexutza94
Postat pe 18 Ianuarie 2010 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce unii baieti cred ca corpul este pe primul loc la o fata? 20 De la: cherrydreamm 24 Martie 2010 23:36
Cum sa imi revin dupa divort? 11 De la: geo_xx 26 Decembrie 2009 22:25
De-ale casei si nu numai 38 De la: roz5bule6lila7 20 Mai 2009 18:41
Dilema!!! 16 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 17:22
Pe cine sa aleg ? 20 De la: r_girl 20 Mai 2009 17:07