Setari Cookie-uri

In Romania sau in strainatate?

As vrea sa aud de la voi niste pareri obiective. Ce ati alege: sa ramaneti in Romania sau sa plecati in strainatate daca ati avea ocazia (sa locuiti)? Si de ce?
Eu voi pleca peste 2 luni din tara, nu plec pt bani, nu am de gand sa ma mai intorc decat in vizita, ci pt a trai o viata normala intre oameni normali, in civilizatie. Stiu ca nu umbla cainii cu covrigi in coada, dar nici la noi nu umbla...
Atat cat am fost pe afara (si cat am vorbit cu romani stabiliti in strainatate) am vazut ca poate exista respect intre oameni, ca este alta mentalitate, alt sistem de valori, ca nu exista spaga in spitale sau in alta parte, etc.
Pt ca astea sunt cauzele (o parte) pt care vreau sa traiesc in alta parte...
Pt cei care ati plecat, cum vi s-a schimbat viata, regretati pasul facut? Sau pt cine vrea sa se intoarca in tara, care ar fi motivele?
wildstyle
Postat pe 3 Ianuarie 2010 21:12
eu am inceput sa-mi doresc sa plec inca de la 17 ani si asta pentru ca aveam o situatie cam naspa in familie (si nu ma refer la bani) si pentru ca am experimentat pe tot parcusul scolii mentalitatea romaneasca: daca e mai bun ca tine, da-i in cap si adu-l la nivelul tau; nu cumva sa incerci sa fii tu mai bun. Cam asa ma tratau pe mine colegii si, culmea, uneori erau incurajati chiar de catre profesori.

Pe langa astea, mi-am dorit mai multe oportunitati, o educatie mai buna, un sistem sanitar mai bun, mai multi bani, dar si sa vad lumea si sa cunosc diversi oameni si diverse culturi.

Am fost plecata de 2 ori si acum sunt iarasi plecata undeva unde si vreau sa ma stabilesc.
kitty_krieger
Postat pe 4 Ianuarie 2010 01:07
Despre asta zic si eu, despre mentalitatea de aici. Nu stiu daca numai eu vad lucrurile astea anormale, dar cel putin in momentul asta am impresia ca e o mare mocirla aici. De multe ori ma gandesc ca poate nu aveam dorul asta de duca daca nu stiam ca se poate si altfel in alta parte.
Pe de alta parte, aprope in fiecare zi aud cum tineri cunoscuti pleaca din tara, sa lucreze sub pregatirea lor (ceea ce pt parinti pare de neconceput), pe bani mai multi, dar in primcipal pt o alta viata.


wildstyle
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:59
Acum depinde de fiecare. Pentru mine munca e munca, atat timp cat nu fac ceva ilegal sau imoral, n-o sa-mi fie rusine cu nici un serviciu. Ci o sa zic, bravo mie ca sunt destul de puternica sa ma adaptez la orice si sa ma descurc in orice situatie.
kitty_krieger
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:46
Eu in afara de momentele cand ma visam facand plaja in Caraibe nu mi-am dorit niciodata sa plec din tara.
Am avut parte de o copilarie fericita , joburi destul de bine platite la vremea lor ( poate de aia nu m-am stresat prea tare de faptul ca trebuia sa-i bag o banconta medicului in buzunar daca aveam nevoie de o stampila pe adeverinta medicala ) familie iubitoare si prieteni buni.

Daca am trait intr-o mocirla pana acum un an inseamna ca am fost suficient de desteapta incat sa fiu in stare o ocolesc .Mentalitatea romaniloir nu m-a deranjat niciodata cu nimic , fiecare avem datoria de a ne comporta asa cum ne duce capul iar daca vecinul de bloc sau profu de mate gandeste diferit fata de mine cu atat mai bine , inseamna ca suntem oameni.Daca am gandi cu totii la fel am fi plante .

Tot aud de mentalitatea romanilor .....la ce mentalitate va referiti ?

La cea in care stai si astepti ca tara sa faca ceva pentru tine ca ai citit tu ca in alta parte e mai bine decat la tine in tara sau la cea in care daca nu-ti convine ceva incerci sa rezolvi intr-un fel situatia ?

Stiu , o sa zici ca doar tu nu poti schimba nimic dar ca tine mai sunt o multime de alte persoane care gandesc la fel si uite asa ajungem sa citim cat de groaznic e in Romania .

iris_4_ever
Postat pe 5 Ianuarie 2010 03:45
Ar fi ok daca vecinul ar gandi altfel si atat. Sunt o persoana foarte toleranta, nu ma intereseaza viata celor de langa mine si nu ii judec. DAR cand te afecteaza gandirea vecinului (de ex) care si-a pus manele la maxim la 3 noaptea, si care nu raspunde la usa cand te duci sa-i spui ca te deranjeaza (intr-o tara civilizata anunti direct politia si se lecuieste, aici daca incerci intai sa rezolvi problema fara politie, nu ai cu cine), sau vecinul care sta pe vizor sa vada cine intra, cine pleaca din apartamentul tau, sau vecinul care iti mai pune o persoana la intretinere pt ca te-a vizitat o prietena de 2-3 ori intr-o saptamana. Sau cand te intreaba la ce apartament mergi sau cand asculta pe la usa si exemplele pot continua. Asta ca era vb de vecin, si culmea ca nu astea sunt cele mai grave lucruri.
Eu nu am asteptari de la conducerea tarii sa schimbe ceva, consider ca o schimbare trebuie facuta de la omul de rand, si in primul rand trebuie sa isi schimbe mentalitatea si sa invete sa RESPECTE.
Sunt mult factori, valori false promovate, interese.

Eu as vrea de exemplu sa nu-si bata nimeni joc de banii mei, cand ma duc la banca (dupa ce ca paznicul e si birou de informatii) as vrea ca acel functionar sa nu-mi greseasca un ordin de plata de exemplu, sa nu trebuiasca sa intreb eu toate comisioanele ascunse si sa fie capabil sa-mi dea
raspunsuri competente.

As vrea cand merg sa cumpar o paine sau o hartie igienica, vanzatoarea sa nu se uite urat la mine cand imi iau restul. Cand apare cate o taxa/un impozit, sa fie gandite bine inainte, nu sa fie facute in cel mai tampit mod, abuziv.
As vrea sa vad ca barbatii stiu sa respecte femeile.
As vrea autostrazi, sau macar strazi fara gropi, parcari, sa vad ca se face ceva cu banii pe care ii dau statului.

As putea vorbi o saptamana comparativ, si ai dreptate, ce ai putea face "singura"? Pentru ca, daca intreb un om pe strada de exemplu, daca ii place in Romania, sunt sanse foarte mari sa spuna da. La fel cum sunt unii care au impresia ca nu e criza, pai daca ei si-au pastrat jobul si le merge la fel ca acum 2-3 ani, de ce s-ar gandi si la altii? Uite de aia n-o sa se schimbe nimic, pt ca fiecare isi vede interesul lui si atat, ce daca s-au facut disponibilizari, daca eu sunt bine merci, unde e criza?
Eu nu vreau sa ocolesc "mocirla" tarii in care stau, vreau sa ma simt acasa in tara respectiva, nu vreau sa ma izolez.

Si da, clima e si ea un factor important, un alt motiv pt care am ales o anumita zona in care sa traiesc de acum inainte.
wildstyle
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:47
Nu am citit ca e mai bine in alta parte, am vazut/trait. De aia si ceream parerile persoanelor care locuiesc in alta tara, tocmai pentru a face o comparatie obiectiva. Poate sunt aspecte pe care nu le-am luat in consideratie si la care ar trebui sa ma gandesc.
Repet, nu pentru bani vreau sa plec.
wildstyle
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:57
Pe mine nu m-ai nimerit Iris. Cei care asteapta sa le pice de la stat se intorc cu coada intre picioare din strainatate, asta daca au curajul sa se duca la munca. Ca expat, trebuie sa muncesti de doua ori mai mult pentru a avea aceleasi privilegii ca un localnic. Asta ca sa nu mai spun ca in cele doua tari in care am fost plecata (la munca evident, nu la intins mana), localnicii urau expatii, indiferent de tara lor de origine. Unde sunt acum, nu e asa, sunt obisnuiti cu strainii.
Dar nu m-a deranjat catusi de putin, imi place munca si am fost rasplatita pe masura.

Chiar eu i-am mai spus cuiva pe aici ca, daca nu-ti place ce-i in jurul tau, schimbarea trebuie sa inceapa cu tine. Eu am facut schimbarile in ceea ce ma priveste, nu am regrete.

Cat despre dorinta mea de a pleca din Romania, cred ca a fost mai acuta decat a altora care si-au dorit doar sa faca un ban in plus si sa se intoarca cu un telefon bengos zicand "ia uite ce smecher sunt io", pentru ca nu am prins radacini. Iar familia joaca un rol foarte important in acest sens. Adauga la asta firea exploratoare si vezi ce rezulta .



Pentru wildstyle: oameni bagaciosi sunt oriunde. Oameni si buni si rai sunt oriunde. Nici un loc nu e perfect. Si nu inseamna ca tara X e mai buna decat Romania, doar pentru ca reprezinta strainatatea.

Trebuie doar sa te gandesti ce e important pentru tine, ca nivel de trai, comfort, educatie, sanatate etc. si sa alegi in consecinta. Trebuie sa fii pregatita sa intampini si partile mai putin placute ale plecatului peste hotare, cat si faptul ca unele lucruri o sa te deranjeze acolo (pentru ca nu exista loc perfect, dupa cum spuneam). De exemplu, in una din acele tari, era foarte frumos, foarte cald, nivelul de trai ridicat, doctorii super-amabili si interesati de meseria lor, toata lumea foarte prietenoasa si binevoitoare, rata criminalitatii foarte redusa... insa... oamenii erau cam lenesi in general, produsele alimentare costau foarte mult, expatii nu erau prea agreati (ma refer la relatiile de munca, nu la cele de zi cu zi), chiriile foarte ridicate.

Ideea e sa fii pregatita si pentru partea mai putin buna a lucrurilor, nu doar pentru cea buna, caci altfel nu vei reusi decat sa fii dezamagita.

kitty_krieger
Postat pe 6 Ianuarie 2010 18:17
De la: wildstyle, la data 2010-01-03 21:12:03As vrea sa aud de la voi niste pareri obiective. Ce ati alege: sa ramaneti in Romania sau sa plecati in strainatate daca ati avea ocazia (sa locuiti)? Si de ce?
Eu voi pleca peste 2 luni din tara, nu plec pt bani, nu am de gand sa ma mai intorc decat in vizita, ci pt a trai o viata normala intre oameni normali, in civilizatie. Stiu ca nu umbla cainii cu covrigi in coada, dar nici la noi nu umbla...
Atat cat am fost pe afara (si cat am vorbit cu romani stabiliti in strainatate) am vazut ca poate exista respect intre oameni, ca este alta mentalitate, alt sistem de valori, ca nu exista spaga in spitale sau in alta parte, etc.
Pt ca astea sunt cauzele (o parte) pt care vreau sa traiesc in alta parte...
Pt cei care ati plecat, cum vi s-a schimbat viata, regretati pasul facut? Sau pt cine vrea sa se intoarca in tara, care ar fi motivele?


exista diferente intre noi si altii mari sau/si mici
dar nici in strainatate nu e raiul pe pamant
tre sa treci peste prejudecatile oamenilor
uite eu am plecat acum 1 an jumatate, cu contract pe o perioada determinata ca si studenta
stii cum eram tratati noi romanii la locul de munca (eram multi)? mai putin eu,pentru ca nu permit nimanui sa isi bata joc de mine si de munca mea
nu cred ca ai idee
vroiam sa vad cum este sa lucrezi intr-o alta tara ca si mentalitate, ca si stil de viata
pot sa iti spun ca am considerat la momemtul respectiv si mediul ala de lucru ca e mai bine acasa dar nu am dat bir cu fugitii
nu iti mai spun ca toti incercau la toate fetele
m-am intors acasa si nu mi-am gasit de lucru( nu ca m-am straduit prea tare, era vb de cateva luni, fiind studenta ma saturasem de schimburi de tura cand aveam examene, certuri...) plus ca lucram de sarbatori si vacanta mi-o petreceam in aceea tara de unde plecasem- pentru ca al meu este de acolo
m-am stabilit aici si a inceput goana dupa servici
am lucrat in mai multe locuri
cateva luni am fost si "somera"
intr-un final am gasit ceva nu f bine platit comparativ cu ceilalti dar multumita
a fost ok
sefii in regula
pot sa iti spun ca se simte criza si aici
este destul de greu sa gasesti un job permanent si cu toate actele
asa ca ai grija
si nu te increde prea tare in binevoitori
mult noroc iti doresc





petaloudita
Postat pe 6 Ianuarie 2010 19:13
Dupa cum am mai spus, stiu ca nu exista loc perfect, dar mai civilizat da. Si la unele aspecte chiar nu am pretentii, daca nu sunt asa cum trebuie la mine in tara, nu ma vor surprinde prea tare nici acolo.
Si aici se dau barbatii la femei, depinde in ce mediu te invarti, atata tot.
Eu din am studiat pana acuma, ca revenim la diferentele ce tin de bani, chiria acolo mi se pare ok, pt ca si aici dau f mult, da rpt conditii de toata jena comparativ. Transportul va fi mai scump, dar e bine pus la punct, atat la suprafata cat si subteran.
Mancarea nu e mai scumpa, exista tva diferentiat pt produse de baza etc, dar per total e mai ieftina decat la noi.
Nu cred ca exista mai mare baiaie de joc decat sa stai peste program neplatit (ceea ce se intampla foarte des la noi), iar modul in care ceilalti se comporta cu tine, tine si de atitudinea fiecariua dintre noi.
Aici nu am decat o singura persoana, pe care sper sa o pot convinge sa se mute acolo. In rest, nu las pe nimeni pe aici.

Si aici am cheltuieli destul de mari, chiriile sunt f mari, gazul e cel mai scump din Europa, apa , etc.
Totul se importa la noi, preturile sunt in euro si suporta orice variatie a paritatii euro/ron. Salariul minim aici e 150E, doar Burgaria are mai putin decat noi, la restul este de macar 4 ori mai mare.

Nu stiu daca cei care lucreaza legal in Romania se gandesc cine le va plati pensia. Si spre ce se indreapta tara asta avand in vedere ce se intampla incepand de la omul de rand si pana la presedinte.
wildstyle
Postat pe 6 Ianuarie 2010 21:22
Nu stiu de ce unele persoane au impresia ca aici totul e mai usor, ca pleci de la bine la bine/rau. Eu nu am ce regreta aici, eu chiar nu plec de bine ce-mi este. Nu are legatura cu banii, cheltuielile, ci in primul rand cu lipsa de respect care se manifesta si prin legislatie.
Am analizat si eu comparativ, puncte forte, puncte slabe, doar nu-s nebuna sa dau cu banul si sa plec dupa cum pica.
Eu voi posta si dupa mutare, si voi fi foarte obiectiva, nu am de ce ma ascunde.
Pana atunci, mai astept pareri...
wildstyle
Postat pe 6 Ianuarie 2010 21:41
Pisicuto , nu am vrut sa nimeresc pe nimeni , pur si simplu nu-mi place cand citesc pe diverse site-uri cat de groaznic este in Romania si cat de ingrozitor e sa traiesti aici.Nu-ti place , mergi domne in alta parte dar nu-ti terfeli tara de origine.

Wildstyle , cu ce tara compari tu viata din Ro ?



iris_4_ever
Postat pe 7 Ianuarie 2010 04:42
De la: wildstyle, la data 2010-01-06 21:41:38Nu stiu de ce unele persoane au impresia ca aici totul e mai usor, ca pleci de la bine la bine/rau. Eu nu am ce regreta aici, eu chiar nu plec de bine ce-mi este. Nu are legatura cu banii, cheltuielile, ci in primul rand cu lipsa de respect care se manifesta si prin legislatie.
Am analizat si eu comparativ, puncte forte, puncte slabe, doar nu-s nebuna sa dau cu banul si sa plec dupa cum pica.
Eu voi posta si dupa mutare, si voi fi foarte obiectiva, nu am de ce ma ascunde.
Pana atunci, mai astept pareri...





... pleaca fara regrete ... o faci pentru tine, pentru o experienta adevarata, pentru bani, pentru ca se poate ... a pleca nu inseamna ca renunti la ceva ... pleci pentru cit timp vrei ... pina faci banii care iti sint necesari sa poti face ceea ce vrei in romania ... in strainatate inveti multe ... inveti sa taci, sa asculti, sa gindesti, sa muncesti, sa fii hotarit, sa ai caracter, sa iti respecti cuvintul si valorile (vezi cita grija au strainii de traditiile lor si apoi intelegi de dezastru e in mitica romanie), devii mai adaptabil ... in final ai vrea sa contribui onest cu ceva in romania dar iti dai seama ca nu ai cu cine ... multi din tara viseaza doar la invirteli, spagarie ... birfa, betele un roata, dezbinarea, lipsa de logica, lipsa de atitudine, si de caracter sint un mod de viata pentru multi ... si sint chiar admirati ... multi isi doresc servicii si salarii intr-o romania dezindustrializata si evita cu scirba satul care se pare ca va deveni iarasi motorul economiei ... romania din pacate a viseaza prea mult, prea sus, si fara suport ... se umfla ca un balon in pretentii si asteptari ...

... bullshiit-ul cu denigrarea celor care pleaca din romania e constienta indusa unei parti a prostimii ramase ... fara emigrantii cei huliti romania falimenta de mult ... in romania s-au cladit si se cladesc vise pe banii trimisi de ei ... romanii plecati afara (cu exceptia unor mici categorii care nu sint reprezentative) sint, in marea lor majoritate, persoane peste media intelectuala si chiar genii care nu au ce face in debandada organizata din tara ... de la vlaicu, brincusi, etc, avem o istorie de capacitati plecate datorita lipsei de viitor sau intelegere din romania ...
marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 05:06
De la: iris_4_ever, la data 2010-01-07 04:42:27Pisicuto , nu am vrut sa nimeresc pe nimeni , pur si simplu nu-mi place cand citesc pe diverse site-uri cat de groaznic este in Romania si cat de ingrozitor e sa traiesti aici.Nu-ti place , mergi domne in alta parte dar nu-ti terfeli tara de origine.

Wildstyle , cu ce tara compari tu viata din Ro ?





Eu nu "terfelesc tara de origine", e o mare diferenta intre a fi nemultumit de un sistem, facut de oameni, de o mentalitate a oamenilor, si de tara ca atare. Cu tara in sine nu am nimic, nu vreau sa incep acuma sa o laud ca stim cu totii ce are si ce n-are. Eu am o problema cu oamenii care o locuiesc (si nu ma refer la toti, dar cand vorbesti de un popor te referi la trend, la directia majoritatii populatiei).
Nu cred ca tara cu care compar eu conteaza in discutie. Nu stiu de ce trebuie facute anumite nominalizari ca sa se poate discuta de fapt fondul problemei.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 12:26
... sa aiba legatura si cu rata romanilor de natalitate - 1,3 si rata tiganilor de natalitate - 8 ... ... o sa iti placa din ce in ce mai putin ... ... poti spune ce vrei despre romani ... in curind nu se vor mai putea apara ... ... romania este vinduta la pret redus de locuitorii ei actuali ...
marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 12:31
Mai scrisesem un post, dar vad ca s-a pierdut.
Marco asa e, numai ca eu nu am la ce/pentru cine ma intoarce
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 12:54
Mai scrisesem si despre faptul ca nu cred sa se schimbe ceva prea curand, ca sa pot sa traiesc aici in continuare peste un timp. Oi fi eu mai pesimista.
Vad cum se uita lumea cu suspiciune cand ajuti pe cineva, pt ca in conceptia noastra nimeni nu face ceva pt cineva gratis. Ii consideram naivi pe strainii cand iti acorda incredere pana la proba contrarie. Iar daca e cineva corect, esti chiar surprins. Toata lumea e repezita, inclusiv la banca, unde iti tii banii si platesti comisioane, rate daca ai credit si de unde isi iau ei salariul. Si nu de mine e vorba, dar ma uit la cei batrani, care abia misca si sunt repeziti si luati pe sus, care au 2 lei pensie, bani pe care in curand nici pe aia nu se mai stie daca ii vor primi.
Toata lumea e are o atitudine de superioritate, imi vine sa rad.
Si tocmai pt ca am pretentii la tara mea, tocmai de aia si imi spun nemultumirile. Numai oamenii de rand mai pot schimba ceva, numai ca ei tre sa constientizeze intai ca e anormal ce se intampla.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:10
daca ai fi fata isteata ti-ai da seama ca si la tine in tara poti trai destul de bine,nu sa fii sluga la straini....iar mentalitatea romanilor e ok asta daca ignori cateva uscaturi ramase.....
puyaroxy
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:15
Uite vezi ce pricepe romanul? Eu nu plec sluga, cat castig acuma, atat voi avea si acolo (poate ceva mai mult), si cam aceleasi chletuieli. Fara sa slugaresc pe cineva. Nu stiu de ce dar ca sa ai un venit, tre sa fii neaparat angajat undeva? Atata ce mai conteaza chestiile astea pentru unii...
Sluga la straini....pt cineva care se angajeaza aici e tot sluga, crede-ma, numa pe bani de 5 ori mai putini si bataie de joc cat cuprinde.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:23
De la: puyaroxy, la data 2010-01-07 13:15:00daca ai fi fata isteata ti-ai da seama ca si la tine in tara poti trai destul de bine,nu sa fii sluga la straini....iar mentalitatea romanilor e ok asta daca ignori cateva uscaturi ramase.....




... si ce inseamna ''istetime'' ? ... ... dar de cind crezi mamaitza ca faci ce vrei in romania ? ... ... daca crezi ca in occident esti o sluga atunci in rominia esti tratat ca un NIMIC ... poti sa intelegi ca NU MAI MERGE CU FURATUL ? ... poti intelege ca ati vindut tot ? ... pentru voi s-a vindut tot ... ca sa fie suportate pretentiile multora de a trai destul de bine fara a face practic nimic ... TREZESTE-TE ... tie poate iti convine sa rizi acum dar copii tai vor plinge din greu ...
marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:25
Si inca ceva, observ o tendinta aici, exact despre ce ziceam inainte. Cum adica eu sa traiesc bine, daca sunt isteata? Oameni buni, eu vb despre o natie, pe voi va doare numa de painea voastra, asa-i? Eu traiesc aici bine, de aia cu banii astia traiesc si in alta parte destul de bine. Nu asta e durerea, am precizat de nu stiu cate ori ca nu de bani e vb in propozitie.
Uite unde stau cei care isi iubesc tara...
Din cate vad, numa eu ma gandesc la binele tuturor, cei care pledeaza pt a ramane in tara vorbesc numai despre beneficiile la singular, fix ce tine de un venit ok si sa inchizi ochii la ce se mai intampla.
Fiecare percepem diferit realitatea, asta e clar. Fiecare are ceea ce-si doreste pana la urma. Asa ca fii tu mai isteaza si descurca-te aici.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:28
De la: iris_4_ever, la data 2010-01-07 04:42:27Pisicuto , nu am vrut sa nimeresc pe nimeni , pur si simplu nu-mi place cand citesc pe diverse site-uri cat de groaznic este in Romania si cat de ingrozitor e sa traiesti aici.Nu-ti place , mergi domne in alta parte dar nu-ti terfeli tara de origine.

Wildstyle , cu ce tara compari tu viata din Ro ?




draga iris, iti doresc ca toata viata ta sa ramai sub bolul de cristal unde te afli acum, asa viata va fi frumoasa si roz pt tine, probabil nu te-ai lovit direct te problemele tarii ca sa intelegi ce zic fetele astea. Ne-au terfili altii tara, nu noi, cei care ar trebui sa fie imaginea noastra.....
taiko_delia
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:32
De la: marco918, la data 2010-01-07 13:25:50
De la: puyaroxy, la data 2010-01-07 13:15:00daca ai fi fata isteata ti-ai da seama ca si la tine in tara poti trai destul de bine,nu sa fii sluga la straini....iar mentalitatea romanilor e ok asta daca ignori cateva uscaturi ramase.....




... si ce inseamna ''istetime'' ? ... ... dar de cind crezi mamaitza ca faci ce vrei in romania ? ... ... daca crezi ca in occident esti o sluga atunci in rominia esti tratat ca un NIMIC ... poti sa intelegi ca NU MAI MERGE CU FURATUL ? ... poti intelege ca ati vindut tot ? ... pentru voi s-a vindut tot ... ca sa fie suportate pretentiile multora de a trai destul de bine fara a face practic nimic ... TREZESTE-TE ... tie poate iti convine sa rizi acum dar copii tai vor plinge din greu ...

ce ai zis-o la durere as vrea sa nu ai dreptate, dar cam asa este
taiko_delia
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:34
Despre asta si zicem la inceput, cum sa-i schimb eu tara unuia care ii este ok asa? Care e multumit?
Si cat fiecare se va gandi numai la propriul interes, nu cred ca ne indreptam intr-o directie buna ca natie...
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:36
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 13:28:55Si inca ceva, observ o tendinta aici, exact despre ce ziceam inainte. Cum adica eu sa traiesc bine, daca sunt isteata? Oameni buni, eu vb despre o natie, pe voi va doare numa de painea voastra, asa-i? Eu traiesc aici bine, de aia cu banii astia traiesc si in alta parte destul de bine. Nu asta e durerea, am precizat de nu stiu cate ori ca nu de bani e vb in propozitie.
Uite unde stau cei care isi iubesc tara...
Din cate vad, numa eu ma gandesc la binele tuturor, cei care pledeaza pt a ramane in tara vorbesc numai despre beneficiile la singular, fix ce tine de un venit ok si sa inchizi ochii la ce se mai intampla.
Fiecare percepem diferit realitatea, asta e clar. Fiecare are ceea ce-si doreste pana la urma. Asa ca fii tu mai isteaza si descurca-te aici.


Daca te-ar durea si pe tine de altii, nu ai pleca in alta tara, ai ramane sa faci un bine tarii in care traiesti ! Cum ar fi daca toti oamenii de valoare din Ro ar pleca ? S-ar alege praful...
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2010 17:05
Si ce vrei sa fac daca dupa cum vezi suntem putini cei care vad ca e o problema, si din astia putini, 90% is plecati deja in afara? Pentru cine vrei sa ma zbat daca nimeni nu vrea schimbarea?
Ori ma duc cu turma inainte, desi nu ma identific cu telurile ei, ori ma desprind.
Si normal ca pleci, cel putin in UE ai libertatea de a trai unde vrei...

Dupa cum se ajusese in discutie la un moment dat, numa istetii o duc bine aici, deci e un popor de isteti, si totusi cum se face ca suntem in coada Europei?
Eu sper ca prin comportamentul meu de zi cu zi, lumea in care ma invart sa se gandeasca ca are niste drepturi dar si obligatii, sa fie mai responsabila, mai demna.

Tu de ce nu faci nimic, daca simti ca trebuie facut ceva pt tara si daca tot ramai aici?
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 17:49
Si de ce tre sa se sacrifice oamenii de valoare care nu sunt apreciati in tara asta, mai ales pentru niste oameni care sunt multumiti asa cum sunt si nu vor altceva?
Chiar is curiaoasa cum este definit "om de valoare" intr-o tara in care sistemul de valori este bolnav?

Imi dau seama ca indiferent ce discutie ai avea aici, trebuie sa se ajunga cumva la un moment in care sa-ti justifici deciziile, cand de fapt tema era alta. Spuneti fratilor motivele pt care vreti sa locuiti aici si nu in alta parte. Sau de ce in alta parte si nu aici. Poate le vad si eu si ma razgandesc, mai stii?
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 17:54
Stii care e problema la multi romani ? Multi vor sa o duca bine, insa nu muncesc cat trebuie, nu invata cum trebuie !
Eu deocamdata nu pot face multe...pana acum am lucrat ca voluntar in spitale, am dat meditatii pe gratis, sunt la o facultate onorabila si dificila fata de multe care se fac la momentul actual, fac practica atunci cand am timp si castig bani...
Voi ramane in tara pt familie, prieteni, si voi ramane sa muncesc pt ai mei, nu pt altii care nu au contribuit in niciun fel la educatia si pregatirea mea !
Nu ma identific cu turma, si nici nu fac ce face turma ! Am propriile mele convingeri, pareri, si astea conteaza pt mine ! De asemenea mediul in care traiesc este reprezentat de persoane..educate, nu cum ai descris tu mai sus ! Ca exista si nedreptate, wow, peste tot este asa !
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:08
E chiar asa greu de inteles ca am muncit si muncesc si imi ajung banii? Ca nu duc lipsa de nimic material? Sau asta ar trebui sa ma multumeasca, restul, nu mai conteaza?
Ce daca nu am strazi si-mi rup masina in gropi? Ce daca dau anual bani la stat si nu face nimic de ei? Ce daca platesc niste asigurari si daca nu dau si spaga aferenta, nu se uita nimeni la mine? Si daca ai bani, tre sa-ti bati joc de ei? Sau tre sa muncesc mai mult ca sa am si pt spagile celor din sistem si pt cine stie ce lege mai apare ca-s buna de plata.

Si eu am facut voluntariat, chiar la Crucea Rosie, si tocmai ca stiu in ce conditii traieste lumea.
Iar studiile din Romania....ma bucur ca inca am mai prins cand se mai facea cat de cat ceva, panta pe care merge sistemul de invatamant nu e deloc ascendenta.

LE: Asta ca sa ma gandesc si la copiii mei cand iau o decizie, ce educatie vor primi ei aici?
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:17
De la: Summer_, la data 2010-01-07 17:05:19
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 13:28:55Si inca ceva, observ o tendinta aici, exact despre ce ziceam inainte. Cum adica eu sa traiesc bine, daca sunt isteata? Oameni buni, eu vb despre o natie, pe voi va doare numa de painea voastra, asa-i? Eu traiesc aici bine, de aia cu banii astia traiesc si in alta parte destul de bine. Nu asta e durerea, am precizat de nu stiu cate ori ca nu de bani e vb in propozitie.
Uite unde stau cei care isi iubesc tara...
Din cate vad, numa eu ma gandesc la binele tuturor, cei care pledeaza pt a ramane in tara vorbesc numai despre beneficiile la singular, fix ce tine de un venit ok si sa inchizi ochii la ce se mai intampla.
Fiecare percepem diferit realitatea, asta e clar. Fiecare are ceea ce-si doreste pana la urma. Asa ca fii tu mai isteaza si descurca-te aici.


Daca te-ar durea si pe tine de altii, nu ai pleca in alta tara, ai ramane sa faci un bine tarii in care traiesti ! Cum ar fi daca toti oamenii de valoare din Ro ar pleca ? S-ar alege praful...




De la: Summer_, la data 2010-01-07 17:05:19
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 13:28:55Si inca ceva, observ o tendinta aici, exact despre ce ziceam inainte. Cum adica eu sa traiesc bine, daca sunt isteata? Oameni buni, eu vb despre o natie, pe voi va doare numa de painea voastra, asa-i? Eu traiesc aici bine, de aia cu banii astia traiesc si in alta parte destul de bine. Nu asta e durerea, am precizat de nu stiu cate ori ca nu de bani e vb in propozitie.
Uite unde stau cei care isi iubesc tara...
Din cate vad, numa eu ma gandesc la binele tuturor, cei care pledeaza pt a ramane in tara vorbesc numai despre beneficiile la singular, fix ce tine de un venit ok si sa inchizi ochii la ce se mai intampla.
Fiecare percepem diferit realitatea, asta e clar. Fiecare are ceea ce-si doreste pana la urma. Asa ca fii tu mai isteaza si descurca-te aici.


Daca te-ar durea si pe tine de altii, nu ai pleca in alta tara, ai ramane sa faci un bine tarii in care traiesti ! Cum ar fi daca toti oamenii de valoare din Ro ar pleca ? S-ar alege praful...




... din pacate ajutorul nu il mai poti da in tara ... s-au format deja ''castele'' de pierde vara care conduc cu imbecilitate si imprina un anumit tip de atitudine ... multi sint dezradacinati, s-au mutat ca chiorii in orase si acum sint slugile unei industrii debile si a unei ''economii'' care functioneaza pe baza de imprumuturi externe, banii primiti de la ''capsunari'' si vindutul a tot ce se poate vinde ... banii cistigati din spagi si furturi putrezesc in conturi din strainatate pt. ca ''proprietarii'' nu sint capabili sa faca ceva in economia reala ... asta e nivelul lor de ''profesionalism'' ... mai sint si spuzeala de companii care au investit in romania dar, atentie, acestea vor mentine businesurile doar atita timp cit romanii vor fi suficient de ieftini ... deci iluzia ca in romania se va cistiga vreodata ca in vest inseamna si retragerea rapida a acestora spre tari mai competitive ... frumos paradox ...
... ar mai fi si descresterea demografica si sanatatea generala ... care e catastrofala ... in ritmul actual romanii au nevoie de doar 60-80 de ani ca sa dispara asimilati de altii ... rata natalitatii in romania e de 1.3 ... insuficient chiar daca tiganii contribuie cu o rata de 8 ... de aici rezulta o jalnica rata de 0.6-0.7 copii per cap de femeie romanca ... adica dezastru ... frumos viitor ...
marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce credeti despre asta? Vi s-a intamplat? 16 De la: rain75 15 Octombrie 2009 14:47
Ce intelegeti prin incompatibilitate sexuala 43 De la: stem_29 1 Ianuarie 2011 13:13
banii sau dragostea? 108 De la: kudika032109 4 Septembrie 2009 23:42
atunci cum? 3 De la: ella_c 20 Aprilie 2009 10:32
Ea 21, el 52 ! 110 De la: hairpin 16 Decembrie 2008 15:12