Setari Cookie-uri

In Romania sau in strainatate?

De la: wildstyle, la data 2010-01-08 23:18:50
De la: olga27, la data 2010-01-08 22:55:32
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 17:05:45
De la: olga27, la data 2010-01-08 13:56:07 Pt. Marco:
Ma intreb oare tu traieste in Cucuietii de Deal si gadili vaca la fund??? Ca vad ca la tine toti sunt niste parveniti, romanii astia din afara tarii dar si din interiorul ei.



Eu sincer m-am saturat de atacurile astea la persoana. Daca vrei sa-i spui unui om ca nu esti de acord cu el, poti sa o faci civilizat si argumentat. Chiar mi-am propus sa ignor posturi din astea.



Pai vad ca nu ai ignorat...


Altfel cum as fi putut anunta ca le ignor daca nu dadeam exemplu?
Oricum, dupa ce am citit si pe la alte subiecte, la ce posturi mi-a fost dat sa citesc, cred ca sunt considerata absurda ca cer ca lumea sa se respecte pe aici.



A ignora nu include exemplu.

Si tu poti sa imi respecti raspunsul pentru ca oricum nu vorbeam cu tine.

petaloudita
Postat pe 8 Ianuarie 2010 23:31
Atunci fa ce vrei pe topicul asta, subiectul s-a pierdut oricum, da-i inainte.
wildstyle
Postat pe 9 Ianuarie 2010 12:00
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 18:52:46
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-08 18:39:30
De la: galbenpai, la data 2010-01-08 17:57:18
Cine reuseste in strainatate, reuseste si acasa.

depinde... crede-ma ca as vrea sa te pot aproba din toata inima


Astia sunt cei care nu citesc un topic si vb aiurea, citeaza aiurea dupa cum am mai spus. Ce inseamna sa reusesti? Vorbe goale, numai daca nu citeai, nu vedeai ce probleme am.
Ii vad asa de inversunati pe cei care sunt impotriva plecarii, dar unu nu zice ce e asa bine aici. Pe toti ii doare numai de ei. Dar numai asta conteaza, numa propria persoana? Iesi din casa si-ti strici ziua, se duce naibii fericirea reusirii ca om. Mai auzi ce au hotarat politicienii, iar, ce aberatii mai apar, mai cate o manea.
Chiar n-are sens sa-mi justific eu plecarea, poate era mai bine sa pun o intrebare gererala, fara sa ma implic pe mine si ce am eu de gand sa fac. Ca vad ca se pierde esenta...



Acesta fiind un forum public, nu numai tu iti dai cu parerea !
Nimeni nu ti-a cerut sa iti mai justifici parerea, am inteles fiecare de ce vrei sa pleci !
Fiecare utilizator ti-a spus aceeasi chestie : peste tot ai de indurat cate ceva, atat in Ro cat si in afara !
Nu am auzit pe nimeni care traieste in afara ca are o viata roz ! NIMENI !!! In conditiile in care am si prieteni romani cu joburi serioase, stabile in afara, si prieteni straini care s-au nascut acolo !
Am avut nisteprieteni din America si Italia in vizita pe aici, si le-a placut la nebunie, mai putin tiganii...

Daca tu treci pe strada si crezi ca se duce naibii fericirea ca vezi cate un boschetar care scuipa, indraznsc sa spun cape undeva sunt niste probleme !

Nu esti singura ( cred ca am zis de o mie d eori ) care indura chestii de genul, insa esti printre putinii mofturosi care stramba din nas din orice !

Si ibnca ceva...sa stii ca poti sa reusesti din multe puncte de vedere si in Ro !
Atata timp cat esti fericit, altele nu mai conteaza !
Summer_
Postat pe 9 Ianuarie 2010 17:39
De la: Summer_, la data 2010-01-09 17:39:54
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 18:52:46
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-08 18:39:30
De la: galbenpai, la data 2010-01-08 17:57:18
Cine reuseste in strainatate, reuseste si acasa.

depinde... crede-ma ca as vrea sa te pot aproba din toata inima


Astia sunt cei care nu citesc un topic si vb aiurea, citeaza aiurea dupa cum am mai spus. Ce inseamna sa reusesti? Vorbe goale, numai daca nu citeai, nu vedeai ce probleme am.
Ii vad asa de inversunati pe cei care sunt impotriva plecarii, dar unu nu zice ce e asa bine aici. Pe toti ii doare numai de ei. Dar numai asta conteaza, numa propria persoana? Iesi din casa si-ti strici ziua, se duce naibii fericirea reusirii ca om. Mai auzi ce au hotarat politicienii, iar, ce aberatii mai apar, mai cate o manea.
Chiar n-are sens sa-mi justific eu plecarea, poate era mai bine sa pun o intrebare gererala, fara sa ma implic pe mine si ce am eu de gand sa fac. Ca vad ca se pierde esenta...



Acesta fiind un forum public, nu numai tu iti dai cu parerea !
Nimeni nu ti-a cerut sa iti mai justifici parerea, am inteles fiecare de ce vrei sa pleci !
Fiecare utilizator ti-a spus aceeasi chestie : peste tot ai de indurat cate ceva, atat in Ro cat si in afara !
Nu am auzit pe nimeni care traieste in afara ca are o viata roz ! NIMENI !!! In conditiile in care am si prieteni romani cu joburi serioase, stabile in afara, si prieteni straini care s-au nascut acolo !
Am avut nisteprieteni din America si Italia in vizita pe aici, si le-a placut la nebunie, mai putin tiganii...

Daca tu treci pe strada si crezi ca se duce naibii fericirea ca vezi cate un boschetar care scuipa, indraznsc sa spun cape undeva sunt niste probleme !

Nu esti singura ( cred ca am zis de o mie d eori ) care indura chestii de genul, insa esti printre putinii mofturosi care stramba din nas din orice !

Si ibnca ceva...sa stii ca poti sa reusesti din multe puncte de vedere si in Ro !
Atata timp cat esti fericit, altele nu mai conteaza !

Daca tu ai impresia ca daca vad un boschetar, nu stiu ce se intampla, e parerea ta, nu incerca sa faci sa para ca asta e concluzia tuturor problemelor mele.
Oare de ce tara asta este pe primul loc la coruptie? Cred ca eu sunt printre putinii care vad, dupa cum zici, si strainii care fac statisticile astea. Cand o sa ajungi sa-ti porti un parinte prin spitale si medicii sa nu se uite decat dupa ce dai spaga, iar din 4 medici, rezulta 4 diagnostice diferite, atunci, mai vorbim cat de mult imi pute mie de tara asta. Si culmea ca avea si asigurare, si culmea ca asigurarea nu i-a acoperit nicio analiza, deci inca vreo 500lei scurt. Nu zic ca in alte parti nu sunt scumpe serviciile medicale, dar nu primeste nimeni spaga. Am dat exemplul asta pt ca spaga din spitale mi se pare cea mai grava (dintre spagile pe cera le da cetateanul de rand). Stiu multe cazuri de medici care nu te opereaza daca nu platesti, infirmiera, asistenta nu misca un deget daca nu le dai si lor.

Prietenii tai, de au venit in vizita, nu merg aici in spitale, nu se izbesc de un sistem corupt, nu platesc taxe abuzive, etc. Asa imi place si mie sa vizitez tara (eventual cu un avion, nu prea ai cum pe stazile patriei decat cu timp pierdut si nervi). Si da, ai ce vedea, dar si altii au cu ce se mandri. Este frumoasa tara, dar s-a batut joc in ultimul hal de ea.

Nu am zis ca in afara e totul roz, chiar in primul post am spus asta, dar haideti sa constientizam niste probleme fara sa spunem "ce daca, nicaieri nu e perfect". Iar daca problemele expuse pana acuma pe topicul asta sunt niste mofturi, inseamna ca asta meritam de fapt.

Are voie fiecare sa scrie ce vrea, dar atata vreme cat eu am descris subiectul asta, am pretentia sa se vorbeasca cu respect si sa se citeze corect, nu fragmente rupte de context. Eu acolo spuneam tocmai ca m-am saturat de aceste atacuri de pe forum, iar domnul pai galben comenta cat de satula sunt eu de tara (si ghici ce, si eu am dreptul sa scriu ce vreau, asa ca nu vad care e problema)

Nici eu nu am atins toate problemele importante, de multe nu m-am izbit personal si nu-mi vin acum in cap. Dar, raman la parerea mea, ca nu este o pretentie prea mare ca de banii tai sa se faca ceva pt tara asta si pt noi, nu sa primesti bataie de joc in schimb. Stiu ca ne-am obisnuit cu fazele astea si nu le mai acordam importanta, dar strainii care vin aici cu afaceri le observa din prima.

Sincer, fericirea mea depinde si de binele tarii in care stau, a oamenilor. Poate pt ca am avut ocazia sa vad multi oameni care abia traiesc de pe o zi pe asta. Nu mai incep si subiectul asistentei sociale din Romania, ca ma apuca groaza.
Daca vrei, considera ca plec intr-o tara sub Romania, din toate prunctele de vedere, nu asta e ideea, ca si la vecinul e nu stiu cum, la noi e asa si nu e bine...
wildstyle
Postat pe 9 Ianuarie 2010 20:10
Si daca am vrut si pareri pro mutarii sau contra, vroiam punctual, care sunt problemele de care s-a izbit lumea in alta parte. Nu sa demonstrez ca aici e iadul si dincolo e raiul.
Iar daca au fost care au raspuns la subiect, trebuie sa inchid acuma topicul sau cum? Sau daca continui sa postez inseamna ca nu am inteles care sunt dezavantajele in alta parte? Cu cat mai multe pareri, cu atat mai bine.
Nu trebuie sa conving pe nimeni de parerea mea, si fiecare poate sa spuna ce frumos e aici sau in alta parte fara sa atace parerea altuia. Fiecare percepem altfel realitatea, dar poate unii nu vedem unele lucruri si ne deschide careva ochii.
wildstyle
Postat pe 9 Ianuarie 2010 20:24
De la: wildstyle, la data 2010-01-09 12:00:35Atunci fa ce vrei pe topicul asta, subiectul s-a pierdut oricum, da-i inainte.



Multumesc pentru "permisiunea" ta.

Daca nu poti citi printre randuri nu e problema mea. Vorbeam STRICT cu marco, nu cu tine. Nu imi plac epitetele astea cum ca sunt parveniti cei care stau in oras si nu numai si isi doresc o viata mai buna.



A... Da-mi voie sa iti spun ca pe logodnicul meu l-au operat de 2 ori intr-o saptamana pentru o banala

apendicita. De doua ori pe punctul de a muri, 3 zile l-au tinut la patologie in ditamai spitalul din Atena

pana a dat in peritonita. La urgenta, show total cu studenti care nu stiu nici ce inseamna tahicardie

si nu stiau sa ia o amarata de tensiune. I-au facut injectii peste injectii, analize peste analize niste

inapti. Intr-un final au chemat un chirurg care ia pus diagnosticul de apendicita dimineta la ora 10 si

cu promisiunea ca e urmatorul care va intra in sala de operatii. A revenit la ora 20:30 spunandu-mi

ca nu are masa de operatie si sa ii mai acordam 30' daca nu suntem nevoiti sa ne ducem la alt spital

si ca acum are peritonita deja, de parca eu nu stiam. Intr-un final l-au bagat in operatie si a stat 3 h

30' inauntru.

Dupa 3 zile i-au dat drumul din spital urmand sa revenim peste 10 zile pentru scos firele. Nu am mai

apucat pentru ca a facut temperatuta 39- nu il curatasera bine inauntru, alt chin, alti nervi.

Si da, nu i-am dat nici un ban marelui doctor ce este si profesor la universitate caruia chipurile nu i

s-a acordat masa de operatie. Explicatia lui care a fost? Se mai intampla si lucruri d-astea si ca are

un pic legatura si varsta- 35 de ani?????? Imi vine greu sa cred

Initial au crezut ca are un tip de bacterie in stomac de la mancare si incearca sa ii dea de cap. Mancam amandoi aceeasi mancare, eu de ce nu am nimic?



Ce-i drept al meu are asigurare si nu a platit nimic, nici macar medicamantele de dupa externare.

petaloudita
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:20
Eu tind sa cred ca tot noi avem cei mai buni medici din lume, numai ca viata e dura si sistemul in care lucreaza e dificil iar salariile nu sunt chiar cele care ar trebui. Daca nu esti multumit cu ceea ce primesti de aceea se ajunge la spaga. Citeam acum 2-3 ani, sper sa nu ma insel, cum ca un medic rezident are in jur de 6-7 mil. Ce sa faci in ziua de azi cu banii astia? Tipul statea in chirie cu logodnica lui si urma sa ii dea afara dintr-o camaruta pentru care platea mai bine de jumatate din bani. Din pacate, viata este trista.
petaloudita
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:27
.
Dirk
Postat pe 10 Ianuarie 2010 12:06
Pai despre asta vorbeam, punctual de ce probleme v-ati izbit in afara. Nu generalitati de genul "pai nici afara nu e totul perfect".
Imi pare rau pentru ce i s-a intamplat logodnicului.
wildstyle
Postat pe 10 Ianuarie 2010 14:24
De la: wildstyle, la data 2010-01-10 14:24:43Pai despre asta vorbeam, punctual de ce probleme v-ati izbit in afara. Nu generalitati de genul "pai nici afara nu e totul perfect".
Imi pare rau pentru ce i s-a intamplat logodnicului.


Ti-am expus si alte probleme inainte.
Multumesc oricum
petaloudita
Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:46
Din pct de vedere al spitalelor, uite ca eu am avut 2 prietene care au incercat sa se trateze in Spania, respectic Danemarca, si nu au fost multumite, asa ca au venit in Ro !

La fel iti spun ca sunt multi romani din strainatate care vin sa isi puna dantura aici, sau sa isi faca cine stie ce interventii stomatologice ( am facut practica toata vara intr-un cabinet din Buc )

Ai spus ceva de coruptie si spaga...asta se intampla si in afara, numai ca se procedeaza la alt nivel, ceva mai discret !
Si nu mai generaliza, nu peste tot esti tratat prost, nu peste tot dai spaga, daca stii unde sa mergi, indiferent de problema pe care o ai, esti tratat f ok.
Si stiu ce inseamna coruptie si spaga...Numai pt o adeverintala facultate trebuie sa ii dau cadou secretarei, ceea ce in mod normal nu este necesar...Sau trebuie sa imi cumpard din banii mei materiale, si alea sunt f scumpe, unii colegi nu si lepermit. Ce ar trebui sa fac ? Sa ma duc sa termin in alta tara ? M-as duce, dar am vazut cum se invata si cum ies majoritatea din facultate, asa ca prefer sa accept anumite piedici...
Summer_
Postat pe 10 Ianuarie 2010 18:01
Pai daca fiecare om n-ar mai da spaga, n-ar mai astepta nimeni la primire. Si la restul la fel, nu mai cumperi cutare lucru sau din cutare loc pt ca nu merita, sau n-ai fost tratat ok, si atunci or sa-si schimbe atitudinea/preturile/produsele etc. Dar asta ar trebui sa o facem toti, nu numai unul, ca degeaba refuz eu anumite servicii de ex. daca in urma mea lumea le accepta.

Eu cred ca sistemul de invatamant din Romania tinde sa-l ajunga pe cel din afara, adica sa scoata pe banda rulanta incompetenti. Si in afara sunt unele scoli bune, renumite chiar, ca si aici.

Nu generalizez, e parerea mea, bazata pe experientele mele. Nu trebuie sa fie corecta din punctul altuia de vedere, doar diferita.

Eu am o prietena in Spania care a fost foarte multumita de spitalele de acolo, asistentele nu te repezesc, vorbesc calm cu tine si au rabdare. Nu asteapta nimic, nu primeste nimeni chiar sa ii dai. Nici medicul. Te simti bine acolo, ca si primire, ca si atitudine, profesionalism, etc. Fiecare cu norocul, cu perceptia si asteptarile lui....

Poate te intrebi acuma de ce mai astept parerile altora daca tot avem fiecare alta perceptie. Totusi, chiar daca mie mi se pare un lucru intr-un fel si altcineva iti vine cu un contraexemplu, asta ma face sa (re)gandesc si sa cercetez, sau macar sa-mi ridice unele semne de intrebare.

Presimt ca atata timp cat nu ne vom certa pe aici, n-o sa devina atractiv topicul si-si va pierde tot "farmecul".
wildstyle
Postat pe 10 Ianuarie 2010 23:34
De la: Summer_, la data 2010-01-10 18:01:49Din pct de vedere al spitalelor, uite ca eu am avut 2 prietene care au incercat sa se trateze in Spania, respectic Danemarca, si nu au fost multumite, asa ca au venit in Ro !

La fel iti spun ca sunt multi romani din strainatate care vin sa isi puna dantura aici, sau sa isi faca cine stie ce interventii stomatologice ( am facut practica toata vara intr-un cabinet din Buc )

Ai spus ceva de coruptie si spaga...asta se intampla si in afara, numai ca se procedeaza la alt nivel, ceva mai discret !
Si nu mai generaliza, nu peste tot esti tratat prost, nu peste tot dai spaga, daca stii unde sa mergi, indiferent de problema pe care o ai, esti tratat f ok.
Si stiu ce inseamna coruptie si spaga...Numai pt o adeverintala facultate trebuie sa ii dau cadou secretarei, ceea ce in mod normal nu este necesar...Sau trebuie sa imi cumpard din banii mei materiale, si alea sunt f scumpe, unii colegi nu si lepermit. Ce ar trebui sa fac ? Sa ma duc sa termin in alta tara ? M-as duce, dar am vazut cum se invata si cum ies majoritatea din facultate, asa ca prefer sa accept anumite piedici...


Dar atunci cand ai vreo urgenta ce faci?

petaloudita
Postat pe 11 Ianuarie 2010 17:27
buna. sa sti ca eu sunt stabilita in germania de 3 ani si tot de atunci nu m-am mai intors in tara nici macar in vacanta. sunt casatorita cu un francez si e totul ok. ne intelegem bine avem un copil e totul asa cum orice femeie si-ar dori...
nu regret nimic din faptul ca nu mi-am mai vazut familia de ani, poate ca nici nu merita sa ma mai intorc vreodata in tara in vizita, ca toti m-au condamnat ca am plecat si ca sa fac bine sa stau aici...da e greu intr-adevar din punctul de vedere al unui loc de munca, mai ales daca nu sti limba dar cu timpul se trece si peste. si da , spaga in spitale nu se da, cu atat mai putzin la dr care au cabinetele lor particulare.
chestia este ca daca vrei sa pleci din tara cu un contract de munca nu mai ezita , pleaca ca iti va fi mai bine. cel putzin eu una nu regret nimic
kudika049561
Postat pe 17 Ianuarie 2010 12:14
De la: wildstyle, la data 2010-01-03 21:12:03As vrea sa aud de la voi niste pareri obiective. Ce ati alege: sa ramaneti in Romania sau sa plecati in strainatate daca ati avea ocazia (sa locuiti)? Si de ce?
Eu voi pleca peste 2 luni din tara, nu plec pt bani, nu am de gand sa ma mai intorc decat in vizita, ci pt a trai o viata normala intre oameni normali, in civilizatie. Stiu ca nu umbla cainii cu covrigi in coada, dar nici la noi nu umbla...
Atat cat am fost pe afara (si cat am vorbit cu romani stabiliti in strainatate) am vazut ca poate exista respect intre oameni, ca este alta mentalitate, alt sistem de valori, ca nu exista spaga in spitale sau in alta parte, etc.
Pt ca astea sunt cauzele (o parte) pt care vreau sa traiesc in alta parte...
Pt cei care ati plecat, cum vi s-a schimbat viata, regretati pasul facut? Sau pt cine vrea sa se intoarca in tara, care ar fi motivele?


eu aleg sa plec in anglia la universitatea de arte..la literatura...deci in niciun caz in romania..acum ceva timp tinerii nu aveau posibilitatea pe care o avem noi asa ca acuma e timpul sa plecam decat sa traim cu salar de 9 mil in invatamant sau stiu eu
iulia069834
Postat pe 18 Ianuarie 2010 17:08
am citit pana la pagina 3, si ma dor ochii.
Fac parte din generatia tanara a Romaniei, pana acum in Romania, am avut aproximativ tot ce mi-am dorit, sunt multumita, asta vreau sa spun, desi lucrez de la 16 ani, part time bineinteles ca aveam si scoala, am lucrat pentru ca am vrut ceva al meu, am 22 de ani, reusesc sa ma intretin singura, mi-am luat o masinutza, cate un concediu, nimic spectaculos, dar am reusit.
Insa de un an incoace stresul e tot mai mare, ma simt legata la maini si la picioare, reusesc sa ma intretin, si cateva "mofturi"-necesitati,tipic feminine, ceea ce e rau pentru ca am 2 locuri de munca! Ar trebui sa pot pune deoparte, nu sunt mana sparta dar nici zgarcita, consider ca la stilul de viata pe care il duc comparat cu timpul care il aloc locurilor de munca ar trebui sa am ceva revizii, din pacate nu e asa.
Cat despre sisteme....sunt infecte, cand aud de casa de pensii imi vine sa plang, mi-am petrecut minim un an pe acolo, nimeni nu stia nimic, nu se putea nimic, actele mergi de 5 ori cu ele de 5 ori nu sunt bune.
Spitale...am norocul sa traiesc intr-un oras unde sunt medici buni, echipamente destul de performante, cu toate astea cand am avut probleme de sanatate serioase, Doamne Fereste sa nu fi avut bani de medici in particular, te mananca boala pe holurile spitalelor.
Etc, concluzia este ca mai demult nu as fi vrut sub nici o forma sa plec din tara, acum tind tot mai mult sa plec....inca nu m-am decis, dar cred ca acolo se va ajunge. Si imi pare rau.
ctwmn
Postat pe 19 Ianuarie 2010 10:40
Timpul este cel mai de pret lucru pe care il avem. Si asta e una din diferentele de aici si de afara. Pe acelasi timp aici castigi putin, iar dincolo mai mult. Apoi, dupa ce muncesti toata ziua (in multe cazuri se sta peste program, ore neplatite dupa cum am mai zis), nu mai ai timp sa faci nimic. Nu exista (decat in putine cazuri) pauza de masa (care sa fie si respectata) asa cum e in multe tari, 2-3 ore in mijlocul zilei in care totul e inchis, nimeni nu lucreaza. Si lucrul asta asigura si o sanatate mai buna (mancat la ore fixe, odihna) si eficienta.
wildstyle
Postat pe 19 Ianuarie 2010 11:20
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Business/Economie/145836/Tot-mai-pesimisti-O-treime-dintre-romani-se-asteapta-sa-fie-concediati-in-2010.html


ce sa mai.....
ctwmn
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care crede-ti ca este cea mai impotanta calitate a femeii,din punctul de vedere al barbatilor? 74 De la: YullyNar3 29 Aprilie 2010 17:31
Cum faceti fata esecurilor? 4 De la: FRANNNCE 1 Aprilie 2009 09:18
Ce sa fac? 5 De la: kudika_24793 21 Martie 2014 15:16
Orientare sexuala 459 De la: mkdisk 10 Aprilie 2009 10:35
Nu mai vreau sa ii cunun 1 De la: kudika_1032721 23 Aprilie 2018 16:44