Setari Cookie-uri

In Romania sau in strainatate?

De la: taiko_delia, la data 2010-01-07 13:32:39
De la: iris_4_ever, la data 2010-01-07 04:42:27Pisicuto , nu am vrut sa nimeresc pe nimeni , pur si simplu nu-mi place cand citesc pe diverse site-uri cat de groaznic este in Romania si cat de ingrozitor e sa traiesti aici.Nu-ti place , mergi domne in alta parte dar nu-ti terfeli tara de origine.

Wildstyle , cu ce tara compari tu viata din Ro ?




draga iris, iti doresc ca toata viata ta sa ramai sub bolul de cristal unde te afli acum, asa viata va fi frumoasa si roz pt tine, probabil nu te-ai lovit direct te problemele tarii ca sa intelegi ce zic fetele astea. Ne-au terfili altii tara, nu noi, cei care ar trebui sa fie imaginea noastra.....


E adevarat ca am avut norocul sa am o familie iubitoare si prieteni de nadejde asa ca nu pot decat sa-ti multumesc pentru urare.
La fel de adevarat este faptul ca am cunostiinte sau chiar prieteni care nu au avut ocazia sa traiasca intr-un bol de cristal ca mine dar nici nu i-am auzit vreodata plangandu-se de faptul ca traiesc intr-o mocirla.

Sunt plecata de un an de zile din tara , am avut ocazia sa cunosc destul de multe persoane care fac parte din diverse categorii soclale.Unii dintre ei s-au lovit de ,,sistem'' destul de urat ( 7000 $ a costat o familie sa puna mana copilului de 4 ani in ghips desi aveau asigurare medicala ) dar nu am auzit pe nimeni sa dea vina pe tara in care traiesc, in niciun caz sa spuna ceva urat despre tara lor.

Acum ceva vreme aveam obiceiul sa citesc libertatea in timp ce jucam carti online .....cateva zile la rand o romanca plecata in sua nu avea altceva de facut decat sa posteze la diverse articole legate de crime sau violuri cuvinte de genul : ,,asa meritati '' , ,, sunteti o tara de ....'''.

In octombrie am avut o intalnire de afaceri cu un tip care a avut ocazia sa cunoasca o alta fata din Romania.In afara de faptul ca Romania e plina de tigani si ca se fura ca in codru altceva nu a fost in stare sa-i spuna tipului despre tara in care s-a nascut.
M-am simtit ca dracu in momentul in care tipul mi-a spus ca atata stie despre tara mea de la o romanca .

Taiko , din pacate altii aia la care te referi tu sunt tot romanii nostri asa ca scuza-ma daca nu-s fericita cand citesc mesaje de genu !

iris_4_ever
Postat pe 8 Ianuarie 2010 03:12

... din pacate sint multe astfel de javre care vor sa fie ''ajutate'' ca fiind scapate dintr-o cusca in care singurul om erau ei ... astia sint lingaii carora nu le este bine nici linga sinul mamei ... jeguri care s-ar vinde pe o bomboana doar ca sa parvina fara sa merite ... si culmea este ca nu parvin, li se da peste bot ...

... dar chiar daca unii exagereaza undeva este o buba mare ... foarte mare ... oamenii astia au crescut intr-o societate care asa le-a format ''valorile'' ... asta e problema ...
marco918
Postat pe 8 Ianuarie 2010 03:18
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 19:03:21Eu vreau sa discut, indiferet daca imi convine sau nu un raspuns, tocmai pentru a intelege si alta abordare. Nu e nimeni suparat ca avem pareri diferite, dar eu tot nu primesc ce am cerut, motive ale ramanerii in tara. In afara de familie si prieteni (pe care eu nu le am aici, sunt tot afara) si pt ca si in alte parti sunt lucruri naspa, altceva nu am citit, concret.
Iar nenorociri se pot intampla peste ot.
Asa cum a spus si Marco, peste tot se fura, dar se mai face ceva si pt omul de rand. Diferenta tine de diplomatie cred, si de nivel.


Ce e mai important in viata in afara de familie si prieteni ?

Concret iti spun cum este unde sunt eu :

- casa cu 4 dormitoare , living sa incapa 100 de invitati fara probleme ,garaj pt 2 masini , 2 bai = 800 $ chirie
- mancare foarte ieftina
- imbracaminte ieftina
- sosele cu cel putin 4 benzi
- benzina : depinde de cat consuma masina pe care o duci, eu tind sa cred ca-i ieftina
- un detartraj + 2 carii invizibile m-a costat in jur 120 $ desi am asigurare dentara.Am o amica careia i-a cazut o coroana.De doua luni de zile sta cu gaura in gura pt ca nu are asigurare dentara si o costa in jur 900 $ daca merge la medic acum.Cu asigurare o sa coste doar 500-600 .

In orice magazin te duci toata lumea te saluta si iti zambeste frumos.Pe strada daca ai ocazia sa intalnesti o persoana vei avea surpriza sa descoperi ca-ti zambeste frumos de parca te-ar cunoaste de cand lumea si se bucura enorm sa te vada.

Permisul de condus ......ti-l dau pe loc imediat dupa ce ai trecut testul scris si cel practic.Ca tu dai examen pe ditamai camioneta si politista te duce pe o straduta neincapatoare pentru masina ta ca sa poti face un U turn si te pica, nu mai conteaza pentru ca oricum ai ocazia sa-l dai iar sapt viitoare .


Dupa o zi de zambit tuturor persoanelor intalnite in calea ta , de condus pe strazile frumos pavate si fara urma de groapa ajungi acasa si iti dai seama ca esti singura .
Ca vrei sa iti suni sora sau mama sa le intrebi cum a fost ziua lor si iti dai seama ca e 12 noaptea la ele sau ca vrei sa bei o bere cu un prieten dar iti dai seama ca nu ai niciun prieten langa tine si lista ar putea continua .

Concret : familia si prietenii sunt foarte importanti in viata unei persoane.Daca esti singuratica si salbatica atunci e normal sa te intrebi de ce facem atata caz pe tema familiei si nu vedem mocirla din Romania !
iris_4_ever
Postat pe 8 Ianuarie 2010 03:39
... proabil sint obosit dar nu reusesc sa inteleg ultima fraza !!! ...
marco918
Postat pe 8 Ianuarie 2010 03:47
De la: marco918, la data 2010-01-08 03:18:52
... din pacate sint multe astfel de javre care vor sa fie ''ajutate'' ca fiind scapate dintr-o cusca in care singurul om erau ei ... astia sint lingaii carora nu le este bine nici linga sinul mamei ... jeguri care s-ar vinde pe o bomboana doar ca sa parvina fara sa merite ... si culmea este ca nu parvin, li se da peste bot ...

... dar chiar daca unii exagereaza undeva este o buba mare ... foarte mare ... oamenii astia au crescut intr-o societate care asa le-a format ''valorile'' ... asta e problema ...


,,Javra'' de care vorbeam eu nu dorea sa fie ajutata de tipul respectiv pentru ca aici nu primesti pomana decat de la biserica.Daca te angajezi undeva si iti denigrezi tara nu iti mareste salariul angajatorul si sunt convinsa ca era constienta de acest lucru atunci cand i-a povestit cum e acasa .

Parerea mea personala este ca nu societatea in care cresti este de vina ci tu ca persoana.Sunt o multime de oameni care au reusit sa-si depaseasca conditia constienti fiind ca vor ceva mai bun decat a avut bunica si care au fost in stare sa-si formeze propriul sistem de valori.

iris_4_ever
Postat pe 8 Ianuarie 2010 04:06
De la: marco918, la data 2010-01-08 03:47:52... proabil sint obosit dar nu reusesc sa inteleg ultima fraza !!! ...


Scuze , nu am vrut sa te bag in ceata
iris_4_ever
Postat pe 8 Ianuarie 2010 04:08
Cred ca am mai facut diferenta intre oameni ca si gandire si metalitate si tara asta ca atare. Eu sunt genul care imi spal rufele in familie, de asta si vorbesc cu romani despre problemele pe care le am eu in tara mea, probleme care nu ma vizeaza numai pe mine personal. Stai linistita ca in afara ma voi mandri cu originea mea, am cateva puncte, care au mai ramas, dar nu suficiente ca sa traiesc aici.
Nu inteleg cum ai putea semnala o problema daca nu o expui? Si daca o expui, inseamna ca iti denigrezi tara? Pai cum ar trebui facut ca sa constientizam problema si sa incercam sa o reparam (in general vorbind)? Sau in familia ta, toata lumea zambeste, nimeni nu are nicio problema, totul e frumos? Am spus ce ma doare, de asta am si libertatea de exprimare. Este punctul meu de vedere si cred ca ar trebui tolerat, asa cum si eu tolerez pe altii cu care nu sunt de acord. Pot doar contrazice, dar nu jignind, nu comparand cu toate lichelele care nu stiu ce mai scriu pe afara despre tara.
Salbatica? Eu am auzit ca in afara esti educat sa respecti, cred ca nu se aplica la toala lumea. Si daca as fi avut familia aici, nu toata lumea prefera sa-si tina puii aproape daca stiu ca le poate fi mai bine in alta parte. Este avion, in 3-4 ore esti acasa. Cata lume traieste aproape de familie, chiar in Romania? Si mai ales cat timp pierd aici pana sa se vada?
Eu nu plec singura, si cum am mai zis, sper in curand sa aduc si ultima persoana cu mine.
Averile materiale nu ma impresioneaza, sunt 0 barat pt mine.

wildstyle
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:29

Nu am studiat viata in Grecia, dar abonamentul de transport mi se pare chiar ieftin. Eu vorbeam de o retea subterana nu cu 20 de statii cum are Bucurestiul (unde am locuit multi ani si unde am constientizat cel mai bine problemele si lipsurile tarii asteia) ci cu 200, la suprafata nu mai vorbesc.
Si da, imi convine sa platesc mai mult daca e sa le folosesc, dupa cum am mai zis sunt bine puse la punct, vin la ceas, si acopera toata zona orasului.
Mi-as dori si eu sa pot locui undeva intr-un orasel-sat, pt ca stiu cum sunt, dar am niste dezavantaje profesionale.
Cumparatul unei case e o meteahna a romanului, marea majoritate a celor care traiesc in alte tari, locuiesc in chirie toata viata.
wildstyle
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:40
- un detartraj + 2 carii invizibile m-a costat in jur 120 $ desi am asigurare dentara.


Pe mine numai detartrajul ma costa in jur de 35-40 E, cariile sunt cam 25 E/buc. Chiar sa fi fost la jumate de cat dai tu acolo, compara cu nivelul de trai, cu venitul mediu sau minim, cum vrei si vei vedea ca tot mai scump e aici. Nu compara 2 sume izolat.
Si aici nu stiu pe nimeni care sa mearga pe asigurare cand e vb de stomatolog, ginecolog, dermatolog, etc. Intram in alte probleme, de ce prefera romanii sa merga la o clinica particulara...
wildstyle
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:58
De la: puyaroxy, la data 2010-01-07 13:15:00daca ai fi fata isteata ti-ai da seama ca si la tine in tara poti trai destul de bine,nu sa fii sluga la straini....iar mentalitatea romanilor e ok asta daca ignori cateva uscaturi ramase.....
frumos gindit dar pacat de tara -
kudika099473
Postat pe 8 Ianuarie 2010 12:47
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 11:58:15- un detartraj + 2 carii invizibile m-a costat in jur 120 $ desi am asigurare dentara.


Pe mine numai detartrajul ma costa in jur de 35-40 E, cariile sunt cam 25 E/buc. Chiar sa fi fost la jumate de cat dai tu acolo, compara cu nivelul de trai, cu venitul mediu sau minim, cum vrei si vei vedea ca tot mai scump e aici. Nu compara 2 sume izolat.
Si aici nu stiu pe nimeni care sa mearga pe asigurare cand e vb de stomatolog, ginecolog, dermatolog, etc. Intram in alte probleme, de ce prefera romanii sa merga la o clinica particulara...
ti se pare ieftin ? mergi si rezolva aceste mici probleme cit mai ai timp si aici ........
kudika099473
Postat pe 8 Ianuarie 2010 12:50
De la: iris_4_ever, la data 2010-01-08 04:06:54
De la: marco918, la data 2010-01-08 03:18:52
... din pacate sint multe astfel de javre care vor sa fie ''ajutate'' ca fiind scapate dintr-o cusca in care singurul om erau ei ... astia sint lingaii carora nu le este bine nici linga sinul mamei ... jeguri care s-ar vinde pe o bomboana doar ca sa parvina fara sa merite ... si culmea este ca nu parvin, li se da peste bot ...

... dar chiar daca unii exagereaza undeva este o buba mare ... foarte mare ... oamenii astia au crescut intr-o societate care asa le-a format ''valorile'' ... asta e problema ...


,,Javra'' de care vorbeam eu nu dorea sa fie ajutata de tipul respectiv pentru ca aici nu primesti pomana decat de la biserica.Daca te angajezi undeva si iti denigrezi tara nu iti mareste salariul angajatorul si sunt convinsa ca era constienta de acest lucru atunci cand i-a povestit cum e acasa .

Parerea mea personala este ca nu societatea in care cresti este de vina ci tu ca persoana.Sunt o multime de oameni care au reusit sa-si depaseasca conditia constienti fiind ca vor ceva mai bun decat a avut bunica si care au fost in stare sa-si formeze propriul sistem de valori.





... orice persoana care exagereaza, birfind, in felul asta vrea ceva ... indirect ... dar vrea ceva ... crede ca are o prezenta complet diferita fata de imaginea tarii pe care o prezinta interlocutorului sau ... si spera sa fie apreciata pentru ca aceasta are ''norocul'' de a intilni ultimul roman sanatos la cap ...
... societatea e de obicei de vina ... cunosc multi care au tot salivat la ''baietii destepti'' care au devalizat economia romaniei si care asteapta orice oportunitate pentru a le lua locul sau macar de a fura si ei ceva la orice nivel posibil ... furatul a fost ''delicat'' denumit - desteptaciune, istetime, descurcatz ... si mai sint si frustrarile din familie ... de genul - eu de ce nu am land rover ca colega mea ? ... ... de ce nu pot avea ... .... familia poate fi normala dar pretentiile progeniturii depasesc posibilitatile ...
marco918
Postat pe 8 Ianuarie 2010 13:08
Pt. Marco:
Ma intreb oare tu traieste in Cucuietii de Deal si gadili vaca la fund??? Ca vad ca la tine toti sunt niste parveniti, romanii astia din afara tarii dar si din interiorul ei.

petaloudita
Postat pe 8 Ianuarie 2010 13:56
De la: olga27, la data 2010-01-08 13:56:07 Pt. Marco:
Ma intreb oare tu traieste in Cucuietii de Deal si gadili vaca la fund??? Ca vad ca la tine toti sunt niste parveniti, romanii astia din afara tarii dar si din interiorul ei.



Eu sincer m-am saturat de atacurile astea la persoana. Daca vrei sa-i spui unui om ca nu esti de acord cu el, poti sa o faci civilizat si argumentat. Chiar mi-am propus sa ignor posturi din astea.
wildstyle
Postat pe 8 Ianuarie 2010 17:05
De la: olga27, la data 2010-01-08 13:56:07 Pt. Marco:
Ma intreb oare tu traieste in Cucuietii de Deal si gadili vaca la fund??? Ca vad ca la tine toti sunt niste parveniti, romanii astia din afara tarii dar si din interiorul ei.






... ... vezi daca nu urmaresti discutiile ? ... te trezesti vorbind degeaba ... lasa ca se mi s-a intimplat si mie ... asta este ...
marco918
Postat pe 8 Ianuarie 2010 17:10
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 17:05:45
Eu sincer m-am saturat ...

Daca te-ai saturat de tara ta, pleaca. Nu e nevoie sa stai aici sa iti faci curaj, sau sa iti cauti tie spirit motivational, ca vezi-doamne ai plecat pentru o gramada de nenorociri.
Cine reuseste in strainatate, reuseste si acasa.
Dirk
Postat pe 8 Ianuarie 2010 17:57
De la: galbenpai, la data 2010-01-08 17:57:18
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 17:05:45
...


Cine reuseste in strainatate, reuseste si acasa.




... nu e strict valabil ... sint valabile toate posibilitatile ... inclusiv sa o iei peste bot oriunde ... dar mai ales in romania unde sint prea multi oameni platiti sa isi justifice salariul punind bete in roata ca sa se vada ca e nevoie si de ei ... ori daca te-ai plictisit de spagi, combinatii, amenintari te bate gindul sa o iei la picior pe unde vezi cu ochii ... daca ai o sustinere adecvata ori pur si simplu nu te intereseaza decit viata ta nici nu crezi ca exista ''prosti'' care sa lase din mina asa ''oportunitate'' de a ''lupta'' ca don quijote in tara ...
marco918
Postat pe 8 Ianuarie 2010 18:05
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 11:29:14
Nu inteleg cum ai putea semnala o problema daca nu o expui? Si daca o expui, inseamna ca iti denigrezi tara?

sunt de acord... m-am saturat sa mi se spuna ca nu-s patrioata, doar pentru ca spun ce nu-i in regula cu Ro (nu pe acest topic, in viata de zi cu zi). Din contra, asta mi se pare cel mai mare semn de patriotism: sa fii in stare sa accepti ce nu e bine si sa te gandesti la solutii.

Cat despre terfelit, pot sa dau n exemple de romani care-si terfelesc tara prin comportament. Acestia sunt cei care pot fi observati de straini, deci cei plecati prin alte tari (ce de exemplu, domnisoara din exemplul lui Iris). De aceea eu ma feresc de romani in strainatate, am invatat repede ca daca stau pe langa ei, mai mult imi fac rau.
Desigur, aici apare dilema: eu ma consider o persoana de calitate, dar sunt romanca. Alt roman care gandeste exact ca mine, ma va ocoli si va gandi despre mine ca-mi terfelesc tara. Dar am si solutia: mai intai fac tot posibilul sa cunosc omul inainte de a-i pune o eticheta (si da, fac asta si cu romanii aici, unde sunt, chiar daca de la distanta).
kitty_krieger
Postat pe 8 Ianuarie 2010 18:37
De la: galbenpai, la data 2010-01-08 17:57:18
Cine reuseste in strainatate, reuseste si acasa.

depinde... crede-ma ca as vrea sa te pot aproba din toata inima
kitty_krieger
Postat pe 8 Ianuarie 2010 18:39
De la: galbenpai, la data 2010-01-08 17:57:18
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 17:05:45
Eu sincer m-am saturat ...

Daca te-ai saturat de tara ta, pleaca. Nu e nevoie sa stai aici sa iti faci curaj, sau sa iti cauti tie spirit motivational, ca vezi-doamne ai plecat pentru o gramada de nenorociri.
Cine reuseste in strainatate, reuseste si acasa.


Tu ai vazut ce scriam eu in propozitia aia din care ai scos fragmentul?
wildstyle
Postat pe 8 Ianuarie 2010 18:43
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-08 18:39:30
De la: galbenpai, la data 2010-01-08 17:57:18
Cine reuseste in strainatate, reuseste si acasa.

depinde... crede-ma ca as vrea sa te pot aproba din toata inima


Astia sunt cei care nu citesc un topic si vb aiurea, citeaza aiurea dupa cum am mai spus. Ce inseamna sa reusesti? Vorbe goale, numai daca nu citeai, nu vedeai ce probleme am.
Ii vad asa de inversunati pe cei care sunt impotriva plecarii, dar unu nu zice ce e asa bine aici. Pe toti ii doare numai de ei. Dar numai asta conteaza, numa propria persoana? Iesi din casa si-ti strici ziua, se duce naibii fericirea reusirii ca om. Mai auzi ce au hotarat politicienii, iar, ce aberatii mai apar, mai cate o manea.
Chiar n-are sens sa-mi justific eu plecarea, poate era mai bine sa pun o intrebare gererala, fara sa ma implic pe mine si ce am eu de gand sa fac. Ca vad ca se pierde esenta...
wildstyle
Postat pe 8 Ianuarie 2010 18:52
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-08 18:37:53
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 11:29:14
Nu inteleg cum ai putea semnala o problema daca nu o expui? Si daca o expui, inseamna ca iti denigrezi tara?

sunt de acord... m-am saturat sa mi se spuna ca nu-s patrioata, doar pentru ca spun ce nu-i in regula cu Ro (nu pe acest topic, in viata de zi cu zi). Din contra, asta mi se pare cel mai mare semn de patriotism: sa fii in stare sa accepti ce nu e bine si sa te gandesti la solutii.

Cat despre terfelit, pot sa dau n exemple de romani care-si terfelesc tara prin comportament. Acestia sunt cei care pot fi observati de straini, deci cei plecati prin alte tari (ce de exemplu, domnisoara din exemplul lui Iris). De aceea eu ma feresc de romani in strainatate, am invatat repede ca daca stau pe langa ei, mai mult imi fac rau.
Desigur, aici apare dilema: eu ma consider o persoana de calitate, dar sunt romanca. Alt roman care gandeste exact ca mine, ma va ocoli si va gandi despre mine ca-mi terfelesc tara. Dar am si solutia: mai intai fac tot posibilul sa cunosc omul inainte de a-i pune o eticheta (si da, fac asta si cu romanii aici, unde sunt, chiar daca de la distanta).







... aproape ca ma faci sa pling ... ... cite etichete nu mi-ai pus pina acum TU mie ? ... ai cliseele tale si da-i si lupta ... e bine ca te crezi de calitate ...

... comentariul asta e off topic ... putin ...

marco918
Postat pe 8 Ianuarie 2010 19:00
De la: marco918, la data 2010-01-08 19:00:26
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-08 18:37:53
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 11:29:14
Nu inteleg cum ai putea semnala o problema daca nu o expui? Si daca o expui, inseamna ca iti denigrezi tara?

sunt de acord... m-am saturat sa mi se spuna ca nu-s patrioata, doar pentru ca spun ce nu-i in regula cu Ro (nu pe acest topic, in viata de zi cu zi). Din contra, asta mi se pare cel mai mare semn de patriotism: sa fii in stare sa accepti ce nu e bine si sa te gandesti la solutii.

Cat despre terfelit, pot sa dau n exemple de romani care-si terfelesc tara prin comportament. Acestia sunt cei care pot fi observati de straini, deci cei plecati prin alte tari (ce de exemplu, domnisoara din exemplul lui Iris). De aceea eu ma feresc de romani in strainatate, am invatat repede ca daca stau pe langa ei, mai mult imi fac rau.
Desigur, aici apare dilema: eu ma consider o persoana de calitate, dar sunt romanca. Alt roman care gandeste exact ca mine, ma va ocoli si va gandi despre mine ca-mi terfelesc tara. Dar am si solutia: mai intai fac tot posibilul sa cunosc omul inainte de a-i pune o eticheta (si da, fac asta si cu romanii aici, unde sunt, chiar daca de la distanta).







... aproape ca ma faci sa pling ... ... cite etichete nu mi-ai pus pina acum TU mie ? ... ai cliseele tale si da-i si lupta ... e bine ca te crezi de calitate ...

... comentariul asta e off topic ... putin ...


pai sa-ti dau o batista atunci
apropo, asta care nu stii sa gandesti si sa citesti, am spus ca fac tot posibilul sa cunosc omul inainte de a pune etichete. Daca tie ti-am pus eticheta, inseamna ca te-am cunoscut (chiar daca doar aici pe forum)... te etalezi mereu cand comentezi ici si colo.... si n-am sa uit niciodata comentariul tau de pe un topic care m-a facut sa te detest, cum ca anumite femei cer si/sau merita sa fie violate. Si da, te voi detesta in continuare si tot ce spui e egal cu zero din punctul meu de vedere (chiar daca ai fi de partea mea, ca sa zic asa, in unele topicuri).
Apropo, aproape toti userii activi ai kudicii te detesta... ar trebui sa-ti dea de gandit...


scuze de off-topic, wildstyle
kitty_krieger
Postat pe 8 Ianuarie 2010 21:43
De la: wildstyle, la data 2010-01-03 21:12:03As vrea sa aud de la voi niste pareri obiective. Ce ati alege: sa ramaneti in Romania sau sa plecati in strainatate daca ati avea ocazia (sa locuiti)? Si de ce?
Eu voi pleca peste 2 luni din tara, nu plec pt bani, nu am de gand sa ma mai intorc decat in vizita, ci pt a trai o viata normala intre oameni normali, in civilizatie. Stiu ca nu umbla cainii cu covrigi in coada, dar nici la noi nu umbla...
Atat cat am fost pe afara (si cat am vorbit cu romani stabiliti in strainatate) am vazut ca poate exista respect intre oameni, ca este alta mentalitate, alt sistem de valori, ca nu exista spaga in spitale sau in alta parte, etc.
Pt ca astea sunt cauzele (o parte) pt care vreau sa traiesc in alta parte...
Pt cei care ati plecat, cum vi s-a schimbat viata, regretati pasul facut? Sau pt cine vrea sa se intoarca in tara, care ar fi motivele?


acolo unde este "acasa".
greierash_is_back
Postat pe 8 Ianuarie 2010 21:45
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-08 21:43:09
De la: marco918, la data 2010-01-08 19:00:26
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-08 18:37:53
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 11:29:14
Nu inteleg cum ai putea semnala o problema daca nu o expui? Si daca o expui, inseamna ca iti denigrezi tara?

sunt de acord... m-am saturat sa mi se spuna ca nu-s patrioata, doar pentru ca spun ce nu-i in regula cu Ro (nu pe acest topic, in viata de zi cu zi). Din contra, asta mi se pare cel mai mare semn de patriotism: sa fii in stare sa accepti ce nu e bine si sa te gandesti la solutii.

Cat despre terfelit, pot sa dau n exemple de romani care-si terfelesc tara prin comportament. Acestia sunt cei care pot fi observati de straini, deci cei plecati prin alte tari (ce de exemplu, domnisoara din exemplul lui Iris). De aceea eu ma feresc de romani in strainatate, am invatat repede ca daca stau pe langa ei, mai mult imi fac rau.
Desigur, aici apare dilema: eu ma consider o persoana de calitate, dar sunt romanca. Alt roman care gandeste exact ca mine, ma va ocoli si va gandi despre mine ca-mi terfelesc tara. Dar am si solutia: mai intai fac tot posibilul sa cunosc omul inainte de a-i pune o eticheta (si da, fac asta si cu romanii aici, unde sunt, chiar daca de la distanta).







... aproape ca ma faci sa pling ... ... cite etichete nu mi-ai pus pina acum TU mie ? ... ai cliseele tale si da-i si lupta ... e bine ca te crezi de calitate ...

... comentariul asta e off topic ... putin ...


pai sa-ti dau o batista atunci
apropo, asta care nu stii sa gandesti si sa citesti, am spus ca fac tot posibilul sa cunosc omul inainte de a pune etichete. Daca tie ti-am pus eticheta, inseamna ca te-am cunoscut (chiar daca doar aici pe forum)... te etalezi mereu cand comentezi ici si colo.... si n-am sa uit niciodata comentariul tau de pe un topic care m-a facut sa te detest, cum ca anumite femei cer si/sau merita sa fie violate. Si da, te voi detesta in continuare si tot ce spui e egal cu zero din punctul meu de vedere (chiar daca ai fi de partea mea, ca sa zic asa, in unele topicuri).
Apropo, aproape toti userii activi ai kudicii te detesta... ar trebui sa-ti dea de gandit...


scuze de off-topic, wildstyle





... imi pare rau ca ai ramas la fel de infantila ca si inainte ... TE-AS RUGA SA IMI ARATI UNDE AM SCRIS CEEA CE SPUI ? ... nu o sa poti pentru ca era un context care conditiona acest lucru ...

... eu in schimb imi amintesc cum vociferai si ma jigneai ca avortul este foarte normal, in pofida avertizarilor mele ca este daunator psihicului si sanatatii unei femei si este o masura abuziva pe care sint obligate sa o ia in timp ce partenerii/sotiilor continua sa bea bere si sa le admire ''taria de caracter'' ... si alte bazaconii copiate dupa site-urile usaid sau traduse pentru romani ...

... e disctractiva si paranoia pe care o ai in cap cind spui TOTI USERII ... adica tu si inca citiva deja va inchipuiti TOTI ? ... voi sinteti glasul ''ratiunii'' ... dintre picioare !!! ... ... intr-un fel paranoia asta e in perfecta armonia cu afirmatia ca esti o femeie ''educata'' si nu etichetezi pe nimeni inainte de al cunoaste ... intr-un fel esti un fel de copie a lui Ceausescu, feminina, doar el mai ''reprezenta'' asa un segment mare de oameni ...

marco918
Postat pe 8 Ianuarie 2010 21:57


... de fapt cine vrea sa cunoasca grupul acela pe care tu il denumesti TOTI va poate gasi pe un topic cu un titlu sugestiv ... pentru ... FEMEI NESATISFACUTE CARE DORESC DISCRETIE ... citeodata hormonii neconsumati combinati cu visurile de parvenire nerealizate duc la ... NEBUNIE ...

... iar daca vreodata ''sint de partea ta'' e doar pentru ca ai dreptate ... dar asta se intimpla rar ... si in probleme mult prea evidente ...


marco918
Postat pe 8 Ianuarie 2010 22:04
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 17:05:45
De la: olga27, la data 2010-01-08 13:56:07 Pt. Marco:
Ma intreb oare tu traieste in Cucuietii de Deal si gadili vaca la fund??? Ca vad ca la tine toti sunt niste parveniti, romanii astia din afara tarii dar si din interiorul ei.



Eu sincer m-am saturat de atacurile astea la persoana. Daca vrei sa-i spui unui om ca nu esti de acord cu el, poti sa o faci civilizat si argumentat. Chiar mi-am propus sa ignor posturi din astea.



Pai vad ca nu ai ignorat...
petaloudita
Postat pe 8 Ianuarie 2010 22:55
De la: olga27, la data 2010-01-08 22:55:32
De la: wildstyle, la data 2010-01-08 17:05:45
De la: olga27, la data 2010-01-08 13:56:07 Pt. Marco:
Ma intreb oare tu traieste in Cucuietii de Deal si gadili vaca la fund??? Ca vad ca la tine toti sunt niste parveniti, romanii astia din afara tarii dar si din interiorul ei.



Eu sincer m-am saturat de atacurile astea la persoana. Daca vrei sa-i spui unui om ca nu esti de acord cu el, poti sa o faci civilizat si argumentat. Chiar mi-am propus sa ignor posturi din astea.



Pai vad ca nu ai ignorat...


Altfel cum as fi putut anunta ca le ignor daca nu dadeam exemplu?
Oricum, dupa ce am citit si pe la alte subiecte, la ce posturi mi-a fost dat sa citesc, cred ca sunt considerata absurda ca cer ca lumea sa se respecte pe aici.
wildstyle
Postat pe 8 Ianuarie 2010 23:18
De la: marco918, la data 2010-01-08 17:10:07
De la: olga27, la data 2010-01-08 13:56:07 Pt. Marco:
Ma intreb oare tu traieste in Cucuietii de Deal si gadili vaca la fund??? Ca vad ca la tine toti sunt niste parveniti, romanii astia din afara tarii dar si din interiorul ei.






... ... vezi daca nu urmaresti discutiile ? ... te trezesti vorbind degeaba ... lasa ca se mi s-a intimplat si mie ... asta este ...




(am scris de 2 ori si nu mi-a luat mesajul)

Poate m-am trezit singura vorbind.

Dar nu cred ca ii poti tu judeca pe cei care isi doreasca o viata mai buna indiferent daca decid sa

ramana acasa sau sa plece departe. Unii chiar nu au ce manca acasa... Ii poti condamna ca isi

doresc o viata mai buna?

Oricum nu am avut intentia sa te jignesc
petaloudita
Postat pe 8 Ianuarie 2010 23:26
"doresc"
petaloudita
Postat pe 8 Ianuarie 2010 23:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VA DURA RELATIA ? 4 De la: yumalai 2 Mai 2009 18:23
un sfat.. 32 De la: fantasie 28 Mai 2012 22:25
iubire la distanta? 24 De la: steffy91 16 Noiembrie 2011 22:41
Exista sufletul pereche? 16 De la: ipahebirowtnod 28 Februarie 2011 09:16
Buna ziua 2 De la: kudika_974578 5 Octombrie 2014 18:19