Setari Cookie-uri

In Romania sau in strainatate?

De la: wildstyle, la data 2010-01-07 18:17:38E chiar asa greu de inteles ca am muncit si muncesc si imi ajung banii? Ca nu duc lipsa de nimic material? Sau asta ar trebui sa ma multumeasca, restul, nu mai conteaza?
Ce daca nu am strazi si-mi rup masina in gropi? Ce daca dau anual bani la stat si nu face nimic de ei? Ce daca platesc niste asigurari si daca nu dau si spaga aferenta, nu se uita nimeni la mine? Si daca ai bani, tre sa-ti bati joc de ei? Sau tre sa muncesc mai mult ca sa am si pt spagile celor din sistem si pt cine stie ce lege mai apare ca-s buna de plata.

Si eu am facut voluntariat, chiar la Crucea Rosie, si tocmai ca stiu in ce conditii traieste lumea.
Iar studiile din Romania....ma bucur ca inca am mai prins cand se mai facea cat de cat ceva, panta pe care merge sistemul de invatamant nu e deloc ascendenta.


Si daca ar pleca toti din Ro ? Este o solutie ? In orice tara exista nedreptate, nemultumiri ! Nicaieri nu este perfect, asta o stiu de la multi care traiesc in afara de multi ani de zile !
Crezi ca esti mai breaza daca pleci ? Nu iti spun eu sa nu te stabilesti in strainatate, e treaba ta...insa nu mai judeca oamenii atat de usor !
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:25
De la: Summer_, la data 2010-01-07 18:08:13Stii care e problema la multi romani ? Multi vor sa o duca bine, insa nu muncesc cat trebuie, nu invata cum trebuie !
Eu deocamdata nu pot face multe...pana acum am lucrat ca voluntar in spitale, am dat meditatii pe gratis, sunt la o facultate onorabila si dificila fata de multe care se fac la momentul actual, fac practica atunci cand am timp si castig bani...
Voi ramane in tara pt familie, prieteni, si voi ramane sa muncesc pt ai mei, nu pt altii care nu au contribuit in niciun fel la educatia si pregatirea mea !
Nu ma identific cu turma, si nici nu fac ce face turma ! Am propriile mele convingeri, pareri, si astea conteaza pt mine ! De asemenea mediul in care traiesc este reprezentat de persoane..educate, nu cum ai descris tu mai sus ! Ca exista si nedreptate, wow, peste tot este asa !





... principalele caracteristici negative ar fi idealismul, dezbinarea, individualismul, parvenitismul, afisarea unor atitudini, valori, principii doar pentru aparente ... dar mai ales lipsa unei viziuni pe termen lung ...

marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:28
Mai Marco, tara este intr-un mare r_hat, scuze expresia...Niciodata nu vei putea Ro cu vestul Europei, din anumite puncte de vedere ! Insa si sa zici ca gata plec ca sunt unii oameni nesimtiti, avem gropi, spagi, mi se pare putin infantil !
Asa ar emigra toti oamenii de la o tara la alta, ca nu le convine ceva !
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:28
De la: Summer_, la data 2010-01-07 18:25:45
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 18:17:38E chiar asa greu de inteles ca am muncit si muncesc si imi ajung banii? Ca nu duc lipsa de nimic material? Sau asta ar trebui sa ma multumeasca, restul, nu mai conteaza?
Ce daca nu am strazi si-mi rup masina in gropi? Ce daca dau anual bani la stat si nu face nimic de ei? Ce daca platesc niste asigurari si daca nu dau si spaga aferenta, nu se uita nimeni la mine? Si daca ai bani, tre sa-ti bati joc de ei? Sau tre sa muncesc mai mult ca sa am si pt spagile celor din sistem si pt cine stie ce lege mai apare ca-s buna de plata.

Si eu am facut voluntariat, chiar la Crucea Rosie, si tocmai ca stiu in ce conditii traieste lumea.
Iar studiile din Romania....ma bucur ca inca am mai prins cand se mai facea cat de cat ceva, panta pe care merge sistemul de invatamant nu e deloc ascendenta.


Si daca ar pleca toti din Ro ? Este o solutie ? In orice tara exista nedreptate, nemultumiri ! Nicaieri nu este perfect, asta o stiu de la multi care traiesc in afara de multi ani de zile !
Crezi ca esti mai breaza daca pleci ? Nu iti spun eu sa nu te stabilesti in strainatate, e treaba ta...insa nu mai judeca oamenii atat de usor !


Eu judec exact ce ma afecteaza, ce ma loveste, nu am treaba cu "lumea". Poate daca ai trai in afara, ai vedea niste diferente. E inutil sa te conving pe tine de ce e diferit in alta parte. Si chiar nu asta e subiectul topicului.
In rest, fiecare are propriul nivel de adaptabilitate, aceeasi lume poate fi rai pt unii si iad pentru altii.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:32
De la: Summer_, la data 2010-01-07 18:25:45
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 18:17:38E chiar asa greu de inteles ca am muncit si muncesc si imi ajung banii? Ca nu duc lipsa de nimic material? Sau asta ar trebui sa ma multumeasca, restul, nu mai conteaza?
Ce daca nu am strazi si-mi rup masina in gropi? Ce daca dau anual bani la stat si nu face nimic de ei? Ce daca platesc niste asigurari si daca nu dau si spaga aferenta, nu se uita nimeni la mine? Si daca ai bani, tre sa-ti bati joc de ei? Sau tre sa muncesc mai mult ca sa am si pt spagile celor din sistem si pt cine stie ce lege mai apare ca-s buna de plata.

Si eu am facut voluntariat, chiar la Crucea Rosie, si tocmai ca stiu in ce conditii traieste lumea.
Iar studiile din Romania....ma bucur ca inca am mai prins cand se mai facea cat de cat ceva, panta pe care merge sistemul de invatamant nu e deloc ascendenta.


Si daca ar pleca toti din Ro ? Este o solutie ? In orice tara exista nedreptate, nemultumiri ! Nicaieri nu este perfect, asta o stiu de la multi care traiesc in afara de multi ani de zile !
Crezi ca esti mai breaza daca pleci ? Nu iti spun eu sa nu te stabilesti in strainatate, e treaba ta...insa nu mai judeca oamenii atat de usor !




... in toate tarile sint persoane care emigreaza anual ... si din vest si din america ... oamenii cauta ceva mai bine ... emigrarea a fost o solutie pentru multe state si asa au ajuns astazi sa existe americile, australia, noua zeelanda asa cum le stim ... dar acest fenomen a fost inteles corect si chiar a creat oportunitati pentru a creste bunastarea din tarile de origine ...

marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:32
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 18:32:02Eu judec exact ce ma afecteaza, ce ma loveste, nu am treaba cu "lumea".


Si ce pretentii mai ai de la ceilalti ? Nu esti in masura sa judeci mentalitatea oamenilor cand tu vb asa !
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:34
Marco, tu vb de individualism, atitudini, dezbinare ? Daca as sti ca multe din postarile tale de pe forum ar fi la bascalie, te-as aplauda la postarea anterioara !
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:36
In afara unei situatii financiare ...proaste si o eventuala casatorie cu un cetatean strain nu as gasi niciun motiv sa plec din RO definitiv.
Toate acele "bube" ale romanilor despre care tot vorbim... sunt create de noi, acceptate si mentinute.
Sa pleci sa muncesti afara e un lucru bun atata timp cat ai un contract semnat, cand ai idee unde te duci si ce te asteapta. Altfel, ajungi sa-ti blestemi zilele in baraci infecte ... si sa-ti aperi banutii castigati cu pretul vietii. Conditiile de munca la negru sau "la intamplare" nu sunt o solutie.
Se spune in primul post ceva de genul: cu cine am vorbit mi-a spus ce bine e afara si ce oameni deosebiti sunt.
Fals. Este adevarat ca ei nu sunt invatati sa dea spaga.. Ei si? Pana la urma asta e tot off-ul nostru? Nu sunt invatati nici sa te ajute, nici sa se amestece cu tine, nici sa te inteleaga, nici sa te invete.. etc. Existi atata timp cat nu esti o problema in plus pentru ei. Faptul ca dai de unul, doi dezradacinati ca si tine.. cu care formezi un grup de supravietuire nu inseamna ca l-ai apucat pe Dumnezeu de picior. Si ca sa ajungi acolo unde iti doresti cu adevarat, in acel punct in care iti poti permite sa spui nu, sa alegi.. sa decizi pentru tine.. e nevoie de multi ani, multa rabdare si multe plecaciuni.
Emigrarea te schimba... si nu intotdeuna in bine.
Emigrarea e o solutie .. de a scapa de "raul" din RO .. dar, ca orice alternativa trebuie studiata bine inainte si facuta cu cap si cu asumarea tuturor riscurilor.
rashela
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:37
De la: Summer_, la data 2010-01-07 18:28:23Mai Marco, tara este intr-un mare r_hat, scuze expresia...Niciodata nu vei putea Ro cu vestul Europei, din anumite puncte de vedere ! Insa si sa zici ca gata plec ca sunt unii oameni nesimtiti, avem gropi, spagi, mi se pare putin infantil !
Asa ar emigra toti oamenii de la o tara la alta, ca nu le convine ceva !


Si tocmai, despre ce puncte de vedere e vb? De ce este mentalitatea asta ca nu vom fi niciodata ca Europa de Vest?
In rest, ce pot sa zic, cand nu poti argumenta, jignesti. Iar modul asta incisiv de a discuta, nu-mi creste interesul de a raspunde postarilor tale.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:40
De la: Summer_, la data 2010-01-07 18:36:35Marco, tu vb de individualism, atitudini, dezbinare ? Daca as sti ca multe din postarile tale de pe forum ar fi la bascalie, te-as aplauda la postarea anterioara !




... in afara de citeva postari la ''bascalie'' de pe citeve topice penibile in rest nu mi-am permis decit sa fiu foarte sincer si corect ... chiar daca asta a deranjat pe multi/e ...
marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:41
De la: rashela, la data 2010-01-07 18:37:40In afara unei situatii financiare ...proaste si o eventuala casatorie cu un cetatean strain nu as gasi niciun motiv sa plec din RO definitiv.
Toate acele "bube" ale romanilor despre care tot vorbim... sunt create de noi, acceptate si mentinute.
Sa pleci sa muncesti afara e un lucru bun atata timp cat ai un contract semnat, cand ai idee unde te duci si ce te asteapta. Altfel, ajungi sa-ti blestemi zilele in baraci infecte ... si sa-ti aperi banutii castigati cu pretul vietii. Conditiile de munca la negru sau "la intamplare" nu sunt o solutie.
Se spune in primul post ceva de genul: cu cine am vorbit mi-a spus ce bine e afara si ce oameni deosebiti sunt.
Fals. Este adevarat ca ei nu sunt invatati sa dea spaga.. Ei si? Pana la urma asta e tot off-ul nostru? Nu sunt invatati nici sa te ajute, nici sa se amestece cu tine, nici sa te inteleaga, nici sa te invete.. etc. Existi atata timp cat nu esti o problema in plus pentru ei. Faptul ca dai de unul, doi dezradacinati ca si tine.. cu care formezi un grup de supravietuire nu inseamna ca l-ai apucat pe Dumnezeu de picior. Si ca sa ajungi acolo unde iti doresti cu adevarat, in acel punct in care iti poti permite sa spui nu, sa alegi.. sa decizi pentru tine.. e nevoie de multi ani, multa rabdare si multe plecaciuni.
Emigrarea te schimba... si nu intotdeuna in bine.
Emigrarea e o solutie .. de a scapa de "raul" din RO .. dar, ca orice alternativa trebuie studiata bine inainte si facuta cu cap si cu asumarea tuturor riscurilor.



Scuze, dar aici cine te ajuta, cine te invata?
Atata vreme cat nu ti se intampla anumite lucruri, nu esti afectat, si importanta lor scade. Dar sa te fereasca Dumnezeu sa ai pe cineva bolnav in Romania, sau sa te ajute cineva, sau, sau, sau...
Sa pleci in alta parte sa traiesti in alte conditii, un alt nivel de viata, uite asta e schimbarea. Sa stiu ca daca platesc niste bani, vad ceva de pe urma lor.
Tai un fragment dintr-un context, nu ma iau dupa nimeni, am intarit ideea a ceea ce am vazut chiar eu si am trait. Nu stiu unde ai fost tu, sau cunoscutii de au trait in baraci, dar nu e cazul, cred ca am explicat de 10 ori ca nu se pune problema de bani.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:47
De la: rashela, la data 2010-01-07 18:37:40In afara unei situatii financiare ...proaste si o eventuala casatorie cu un cetatean strain nu as gasi niciun motiv sa plec din RO definitiv.
Toate acele "bube" ale romanilor despre care tot vorbim... sunt create de noi, acceptate si mentinute.
Sa pleci sa muncesti afara e un lucru bun atata timp cat ai un contract semnat, cand ai idee unde te duci si ce te asteapta. Altfel, ajungi sa-ti blestemi zilele in baraci infecte ... si sa-ti aperi banutii castigati cu pretul vietii. Conditiile de munca la negru sau "la intamplare" nu sunt o solutie.
Se spune in primul post ceva de genul: cu cine am vorbit mi-a spus ce bine e afara si ce oameni deosebiti sunt.
Fals. Este adevarat ca ei nu sunt invatati sa dea spaga.. Ei si? Pana la urma asta e tot off-ul nostru? Nu sunt invatati nici sa te ajute, nici sa se amestece cu tine, nici sa te inteleaga, nici sa te invete.. etc. Existi atata timp cat nu esti o problema in plus pentru ei. Faptul ca dai de unul, doi dezradacinati ca si tine.. cu care formezi un grup de supravietuire nu inseamna ca l-ai apucat pe Dumnezeu de picior. Si ca sa ajungi acolo unde iti doresti cu adevarat, in acel punct in care iti poti permite sa spui nu, sa alegi.. sa decizi pentru tine.. e nevoie de multi ani, multa rabdare si multe plecaciuni.
Emigrarea te schimba... si nu intotdeuna in bine.
Emigrarea e o solutie .. de a scapa de "raul" din RO .. dar, ca orice alternativa trebuie studiata bine inainte si facuta cu cap si cu asumarea tuturor riscurilor.




... stii care e realitatea ... afara se fura, se da spaga, se minte ... dar la nivele mult mai mari si cu interese care de multe ori depasesc imaginabilul ... populatia de multe ori e o populatie de oameni penalizati (ca in tarile nordice de ex.) ... dar per total viata individului nu este afectata asa cum se intimpla in romania ... nu este impins sa se nenoroceasca, exista contra organizatii la abuzuri ... dar mai ales se stie ca fara populatie nu exista viitor si indivizii sint educati si adusi la realitate pentru a performa singuri pentru a crea plus valoare prin munca lor nu neaparat inrolati in companii multinationale ... italia, franta, anglia, germania (adica cele mai valoaroase tari din europa) se bazeaza nu pe multinationale ci pe gramezile de firme mici si medii care produc numeroase produse de calitate, competitive ... asa numitele produse de nisa care nu pot fi acaparate de multinationale ...ca e vorba de produse industriale, produse agricole, e totul destul de bine farimitat pentru a crea oportunitati oricaruia care doreste sa aiba succes ...




marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:49
Wildstyle, tu contrazici pe toata lumea !

Am mai scris mai sus, tocmai tu vb de mentalitate ?

Nu cred ca te-a jignit, am numit doar infantile cateva motive pe care ni le-ai infatisat !

Trebuie sa inveti sa accepti si parerile contradictorii, si sa mai schimbi directia discutiei, toata lumea ainteles ca nu o duci rau cu banii, nimeni nu ti-a spus ca ai duce-o rau...daca tu doar asta ai inteles, te priveste !

Drum bun...si la prima nemultumire la cei de afara sa te intorci in Ro !
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:51
Pai tocmai, cum sa crezi ca va fi bine in tara dar sa fii convins ca nu va ajunge niciodata la nivelul altora? Macar eu de aia plec, dar tu care ramai, ce atitudine e asta? Nu era vorba de facut ceva pt tara? Cum sa admiti ca niciodata tara ta nu va fi macar la nivelul altora?
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:55
Eu am avut impresia ca nu s-a inteles cand mi s-a dat exemplul romanilor care traiesc in baraci...


Merci pt urari. Pacat ca nu am facut asta si in sens invers la primele nemultumiri.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:56
@wildstyle... am raspuns unei simple intrebari.. "Ro sau in strainatate"... Nu am citit raspunsurile pentru ca le am pe ale mele... si, cred eu, pana la varsta asta... stiu ce vreau.
Si da, traiesc printre ei. vorbesc in cunostinta de cauza.
Cat despre cine te ajuta si restul intrebarilor tale.. zambesc. Eu am trait intre oameni normali in RO... care iti deschid usa, iti raspund la salut, iti ofera ajutorul... Sau, din nou, intrebarea topcului ascundea altceva?
Vorbim de atata amar de vreme de medicii din RO. De spaga pe care o dam si de cat de prost esti tratat daca nu o faci. Ei bine, vei da o caciula de bani si afara, posibil sa dai peste un "incepator" si afara, peste un tratament prescris gresit, peste o pensa uitata in maruntaiele tale dupa operatie... si asa mai departe. Sanatatea, aici si oriunde in lume COSTA! Enorm. Si se plateste si aici si acolo.. tot cu viata orice greseala. Sunt oameni si ei.. nu roboti. Si nu se uita nici ei la tine daca nu ai bani... , nu platesti taxe, nu ai asigurari de sanatate.
As putea spune ca singurele diferente constau in aplicarea legilor.. nu in existenta sau inexistenta lor.

Dar, in fine... fiecare invatam pe propria piele. Asa ca, de vei primi si raspunsuri care nu te satisfac... ignora-le.
rashela
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:56
Eu vreau sa discut, indiferet daca imi convine sau nu un raspuns, tocmai pentru a intelege si alta abordare. Nu e nimeni suparat ca avem pareri diferite, dar eu tot nu primesc ce am cerut, motive ale ramanerii in tara. In afara de familie si prieteni (pe care eu nu le am aici, sunt tot afara) si pt ca si in alte parti sunt lucruri naspa, altceva nu am citit, concret.
Iar nenorociri se pot intampla peste ot.
Asa cum a spus si Marco, peste tot se fura, dar se mai face ceva si pt omul de rand. Diferenta tine de diplomatie cred, si de nivel.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 19:03
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 19:03:21Eu vreau sa discut, indiferet daca imi convine sau nu un raspuns, tocmai pentru a intelege si alta abordare. Nu e nimeni suparat ca avem pareri diferite, dar eu tot nu primesc ce am cerut, motive ale ramanerii in tara. In afara de familie si prieteni (pe care eu nu le am aici, sunt tot afara) si pt ca si in alte parti sunt lucruri naspa, altceva nu am citit, concret.
Iar nenorociri se pot intampla peste ot.
Asa cum a spus si Marco, peste tot se fura, dar se mai face ceva si pt omul de rand. Diferenta tine de diplomatie cred, si de nivel.


Motive de a ramane in tara? Pai, daca eu iti spun ca am vila, firma, ca am vacante in Canare trimestrial .. ramai?
Oare toate aceste motive despre care vorbesti nu se gasesc doar in jurul tau? Oare nevoia de a fi intr-un loc sau intr-altul nu tine de ceea ce traiesti si simti tu?
Ti s-a spus ca e bine afara. Ti s-a spus ca poate fi si rau.. (foarte rau) afara.
Pana la urma, asa cum a zis Marco.. du-te si vezi cu ochii tai. Traieste printre straini, munceste cot la cot cu ei, cunoaste-i.... Doar atunci vei putea face diferenta.
rashela
Postat pe 7 Ianuarie 2010 19:10
Pai tocmai, vila, firma poti avea oriunde, excursii chiar mai ieftine daca ai locui in alta parte.
Nu cred ca bunurile materiale sunt motive suficiente pt a ramane.

Corect, totul e relativ, ceea ce pt mine ar putea fi un dezastru, pentru altii ar putea fi raiul pe pamant.

Si totusi, asa cum eu am spus o parte din motivele pt care nu raman, asa cred ca are fiecare motive (la un nivel la care ne implica pe toti) sa ramana.

Pe de alta parte, ne dam si noi seama cam ce parere are lumea despre sistemul din Romania, cum gandeste si ce pretentii are. Iar altii poate constientizeaza alte aspecte.
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 19:20
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 18:55:29Pai tocmai, cum sa crezi ca va fi bine in tara dar sa fii convins ca nu va ajunge niciodata la nivelul altora? Macar eu de aia plec, dar tu care ramai, ce atitudine e asta? Nu era vorba de facut ceva pt tara? Cum sa admiti ca niciodata tara ta nu va fi macar la nivelul altora?


Nu am zis ca tara nu va ajunge niciodata la nivelul altora, am zis ca nu se compara din anumite puncte de vedere cu alte tari !
Eu nu am trait in afara pt a spune cum este sa locuiesti si sa lucrezi acolo pt o perioada indelungata de timp, insa am incredere in cei cu care am vb si care sunt stabiliti acolo ! Aici nu ma refer la capsunari !
Uite de ex un prieten de familie, profesor de informatica la Universitatea din Buc, s-a stabilit cu familia in Canada acum 10 ani, pt ca nu era apreciat pt cat stia si ce facea !
Majoritatea pleaca in afara pt joburi mai bune, ca sunt mai bine platiti, mai respectati pt ceea ce fac...insa toti spun acelasi lucru : ,,ca s-ar intoarce''

Tu ai spus ca nu te leaga nimic de Ro, insa multi nu pot pleca pt ca au familie, prieteni, amintiri, la care nu pot renunta, si daca au renuntat, le regreta in fiecare zi...
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2010 19:52
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 19:03:21Eu vreau sa discut, indiferet daca imi convine sau nu un raspuns, tocmai pentru a intelege si alta abordare. Nu e nimeni suparat ca avem pareri diferite, dar eu tot nu primesc ce am cerut, motive ale ramanerii in tara. In afara de familie si prieteni (pe care eu nu le am aici, sunt tot afara) si pt ca si in alte parti sunt lucruri naspa, altceva nu am citit, concret.
Iar nenorociri se pot intampla peste ot.
Asa cum a spus si Marco, peste tot se fura, dar se mai face ceva si pt omul de rand. Diferenta tine de diplomatie cred, si de nivel.





... se face pentru ca majoritatea omenilor de ''rind'' PRODUC ceva ... nu li se ofera NIMIC degeaba ... zeroooo ... dar sint multi platesc si vor sa fie respectati ... dar nu o sa gasesti nicaieri o tara unde 60% din forta de munca e angajata la ''stat'' ... e imposibil cu exceptia romaniei ... dorinta ''liderilor'' de dupa revolutie e a recompensa, disciplina si fideliza populatia s-a soldat cu o masa de oameni care au invatat ca a pune bete in roate e modalitatea de a isi justifica activitatea ... sau creat cadre legislative care nu ajutau initiativa individuala si nici mentalitatea majoritatii nu are mentalitate de intreprinzator ... e mai cald la stat ... chiar daca dai spaga sa intri ... in fine ... nici asta nu ar fi o problema ... problema este diluarea caracterului majoritatii ... din dorinta de a fi ''europeni'' se cheltuia bani pe prostii ... gasesti persoane care au o garderoba, sau masina, mai costisitoare decit casa in care stau ... care au fost ''invatate'' ca a minti, a insela, a mima totul, a fi oportunist penibil e un ''must to be'' si asigura ''clipa'' de azi ... pentru cea de miine sa se gindeasca guvernantii ... penibil nu ? ...
marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 19:54
De la: Summer_, la data 2010-01-07 19:52:17
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 18:55:29Pai tocmai, cum sa crezi ca va fi bine in tara dar sa fii convins ca nu va ajunge niciodata la nivelul altora? Macar eu de aia plec, dar tu care ramai, ce atitudine e asta? Nu era vorba de facut ceva pt tara? Cum sa admiti ca niciodata tara ta nu va fi macar la nivelul altora?


Nu am zis ca tara nu va ajunge niciodata la nivelul altora, am zis ca nu se compara din anumite puncte de vedere cu alte tari !
Eu nu am trait in afara pt a spune cum este sa locuiesti si sa lucrezi acolo pt o perioada indelungata de timp, insa am incredere in cei cu care am vb si care sunt stabiliti acolo ! Aici nu ma refer la capsunari !
Uite de ex un prieten de familie, profesor de informatica la Universitatea din Buc, s-a stabilit cu familia in Canada acum 10 ani, pt ca nu era apreciat pt cat stia si ce facea !
Majoritatea pleaca in afara pt joburi mai bune, ca sunt mai bine platiti, mai respectati pt ceea ce fac...insa toti spun acelasi lucru : ,,ca s-ar intoarce''

Tu ai spus ca nu te leaga nimic de Ro, insa multi nu pot pleca pt ca au familie, prieteni, amintiri, la care nu pot renunta, si daca au renuntat, le regreta in fiecare zi...







... stii de ce ar reveni in tara ? ... pentru ca vezi ca altii nu si-au batut joc de tara lor, vezi ca au valori, vezi cit sint de uniti, vezi ca se poate daca ai o amunita atitudine ... intra spiritul lor de concurenta in functiune si crezi ca se poate ca si romanii sa revina la ceea ce au fost ... cu bune si rele, dar romani nu copii ale unor reclame sau telenovele ... dar multi dintre cei plecati inteleg ca e prea devreme si poate va fi prea tirziu ... mai ales cind vii cu ceva concret si ti se da cu tifla cu binecunoscuta ''istetime'' romaneasca ... si culmea majoritatea celor car evor sa revina ar dori sa investesca in sate, agricultura, natura ... ar trebui sa puna pe multi romani pe ginduri ... mai ales pe cei care nu au nimic altceva alternativ ... doar un servici intr-un oras oarecare ...

marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 20:04
Si eu am exemple de persoane care s-au intors si nu s-au mai putut adapta, desi pana sa revina toti spuneau ca acasa e acasa. Ei comparau cu ceea ce era in tara inainte sa plece, mai ales ca multe din aspecte le uitasera.
Si am pe cineva pe lista de mess care mi se plange de cand s-a intors. Ea pt un om a facut asta, si spera acuma sa-l convinga sa se intoarca cu ea. Dorul asta de tara (de a reveni definitiv) apare mai ales la sarbatori si in majoritatea cazurilor cunoscute de mine, trece dupa o vizita de cateva zile.
Stiu ce spui, ca multi vor sa se intoarca, sunt de acord, dar si cand se intorc...cati sunt multumiti de decizie?
Eu mi-as dori sa am sistemul din tarile alea de ne tot comparam cu ele, aceeasi bani (nu mai multi) si as ramane cu draga inimia.
Asa sunt eu, mi se pune pe inima cand sistemul isi bate joc de mine ca cetatean, cand mai mult pierd decat castig, pt ca are grija statul sa ma jupoaie de ultimii bani, cand vad lumea in jurul meu lipsita de respect, si nu mai vreau sa reiau sirul. Oi fi mai patimasa...
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 20:08
De la: marco918, la data 2010-01-07 19:54:54
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 19:03:21Eu vreau sa discut, indiferet daca imi convine sau nu un raspuns, tocmai pentru a intelege si alta abordare. Nu e nimeni suparat ca avem pareri diferite, dar eu tot nu primesc ce am cerut, motive ale ramanerii in tara. In afara de familie si prieteni (pe care eu nu le am aici, sunt tot afara) si pt ca si in alte parti sunt lucruri naspa, altceva nu am citit, concret.
Iar nenorociri se pot intampla peste ot.
Asa cum a spus si Marco, peste tot se fura, dar se mai face ceva si pt omul de rand. Diferenta tine de diplomatie cred, si de nivel.





... se face pentru ca majoritatea omenilor de ''rind'' PRODUC ceva ... nu li se ofera NIMIC degeaba ... zeroooo ... dar sint multi platesc si vor sa fie respectati ... dar nu o sa gasesti nicaieri o tara unde 60% din forta de munca e angajata la ''stat'' ... e imposibil cu exceptia romaniei ... dorinta ''liderilor'' de dupa revolutie e a recompensa, disciplina si fideliza populatia s-a soldat cu o masa de oameni care au invatat ca a pune bete in roate e modalitatea de a isi justifica activitatea ... sau creat cadre legislative care nu ajutau initiativa individuala si nici mentalitatea majoritatii nu are mentalitate de intreprinzator ... e mai cald la stat ... chiar daca dai spaga sa intri ... in fine ... nici asta nu ar fi o problema ... problema este diluarea caracterului majoritatii ... din dorinta de a fi ''europeni'' se cheltuia bani pe prostii ... gasesti persoane care au o garderoba, sau masina, mai costisitoare decit casa in care stau ... care au fost ''invatate'' ca a minti, a insela, a mima totul, a fi oportunist penibil e un ''must to be'' si asigura ''clipa'' de azi ... pentru cea de miine sa se gindeasca guvernantii ... penibil nu ? ...


Cred ca niciun om demn pe planeta asta nu astepta ceva gratis fara sa contribuie si el cu ceva. Si tocmai pt ca am platit statului niste impozite de-mi vine acuma sa-mi tai mana...si urmarile se stiu.
Stiu ca pentru un angajat nu e mare lucru, nu contribui cu sume mari (in marea majoritate) si nu prea te intereseaza daca se face ceva cu ei sau nu (desi pe mine m-ar interesa). Dar cand sumele sunt mai mari si stii ca pe langa asta tot tu iti rezolvi niste treburi de care ar fi trebuit statul sa se ocupe pt tine, iti vine sa te iei de cap. Si daca nu as mai plati eu, ce s-ar schimba? Nimic...
wildstyle
Postat pe 7 Ianuarie 2010 20:18
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 20:08:52Si eu am exemple de persoane care s-au intors si nu s-au mai putut adapta, desi pana sa revina toti spuneau ca acasa e acasa. Ei comparau cu ceea ce era in tara inainte sa plece, mai ales ca multe din aspecte le uitasera.
Si am pe cineva pe lista de mess care mi se plange de cand s-a intors. Ea pt un om a facut asta, si spera acuma sa-l convinga sa se intoarca cu ea. Dorul asta de tara (de a reveni definitiv) apare mai ales la sarbatori si in majoritatea cazurilor cunoscute de mine, trece dupa o vizita de cateva zile.
Stiu ce spui, ca multi vor sa se intoarca, sunt de acord, dar si cand se intorc...cati sunt multumiti de decizie?
Eu mi-as dori sa am sistemul din tarile alea de ne tot comparam cu ele, aceeasi bani (nu mai multi) si as ramane cu draga inimia.
Asa sunt eu, mi se pune pe inima cand sistemul isi bate joc de mine ca cetatean, cand mai mult pierd decat castig, pt ca are grija statul sa ma jupoaie de ultimii bani, cand vad lumea in jurul meu lipsita de respect, si nu mai vreau sa reiau sirul. Oi fi mai patimasa...





... eu mi-as dori doar ca romanii sa isi recapate CARACTERUL, IDENTITATEA si VALORILE PROPRII ... atit ... am vazut tari sarace dar cu oameni de caracter ... poti trai in ele atit de placut, fara sa fii tras de mineca sa cumperi aia si aia, pentru ca opamenii sint saraci si nu renteaza sa incerci sa vinzi acolo prostii ... nu idealizez sistemul occidental de azi pentru ca e creat din furturile si invaziile de ieri ... fara sa faci asta nu poti ajunge ca ei ... iar ca sa faci asta iti trebuie rabdarea si unitatea lor ... vreau nu e suficient ... dar poti ajunge la un alt standard in care ei sa isi doreasca sa vina la tine ...
marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 20:21
De la: wildstyle, la data 2010-01-06 21:22:03Dupa cum am mai spus, stiu ca nu exista loc perfect, dar mai civilizat da. Si la unele aspecte chiar nu am pretentii, daca nu sunt asa cum trebuie la mine in tara, nu ma vor surprinde prea tare nici acolo.
Si aici se dau barbatii la femei, depinde in ce mediu te invarti, atata tot.
Eu din am studiat pana acuma, ca revenim la diferentele ce tin de bani, chiria acolo mi se pare ok, pt ca si aici dau f mult, da rpt conditii de toata jena comparativ. Transportul va fi mai scump, dar e bine pus la punct, atat la suprafata cat si subteran.
Mancarea nu e mai scumpa, exista tva diferentiat pt produse de baza etc, dar per total e mai ieftina decat la noi.
Nu cred ca exista mai mare baiaie de joc decat sa stai peste program neplatit (ceea ce se intampla foarte des la noi), iar modul in care ceilalti se comporta cu tine, tine si de atitudinea fiecariua dintre noi.
Aici nu am decat o singura persoana, pe care sper sa o pot convinge sa se mute acolo. In rest, nu las pe nimeni pe aici.

Si aici am cheltuieli destul de mari, chiriile sunt f mari, gazul e cel mai scump din Europa, apa , etc.
Totul se importa la noi, preturile sunt in euro si suporta orice variatie a paritatii euro/ron. Salariul minim aici e 150E, doar Burgaria are mai putin decat noi, la restul este de macar 4 ori mai mare.

Nu stiu daca cei care lucreaza legal in Romania se gandesc cine le va plati pensia. Si spre ce se indreapta tara asta avand in vedere ce se intampla incepand de la omul de rand si pana la presedinte.


Sa iti dau 2 exemple:
1. Atena- biletul de transport costa 1 E (cu orice mijloc-tramvai, autobuz, metrou) timp de 1.5 h, daca
ai depasit iti iei inca unul, abonamentul daca nu ma insel era de vreo 25-30 E/luna.
Ca si in Bucuresti (eu de acolo sunt), traficul devine haos de la orele diminetii pana tarziu, parcari? doar cu plata, greu gasesti fara si daca totusi ai norocul sa prinzi vreunul roaga-te sa nu iti ia plotia tablitele...
Taxiul are tarif de noapte dublu fata de cel de zi (in Bucuresti daca nu ma insel era diferit doar daca ieseai in afara lui), sunt doar cateva companii de taxi si acelea mici iar daca suni surpriza nu gasesti nici unul disponibil) asa ca tre sa iesi in strada si sa ai norocul sa gasesti ceva repede in special cand ai vreo urgenta.
Strazile, ce-i drept au 3-4 benzi pe fiecare directie , semafoare corelate "ca lumea", care au fost facute dupa Olimpiada din 2004.
2. Creta (capitala)- biletul (autobuz) intre 1-1.3 E, depinde de zona in care mergi, ca mergi o statie ca mergi 20 tot atata face bine asta daca nu tre sa schimbi autobuzul si alt bilet...
Strazile mici, inguste, aglomeratie...


Creta e mai scumpa decat Atena si celelalte orase de pe continent (Grecia), excluzand celelalte insule apartinand tot Greciei.
Mancarea este mai scumpa in Creta, transportul in comun, benzina...
Este f dificil sa gasesti un job permanent aici pe tot timpul anului, pe vara gasesti, de regula, pe timpul verii cei mai multi dintre oameni stau acasa si primesc de la stat un fel de somaj de 400 E/luna, iar daca ai copii mai primesti inca 50 E/copil.
Daca stai cu chirie si vrei sa iti cumperi o casa ma intreb cu oare cu banii astia poti?
Oare cu banii astia poate trai o familie, 2 adulti si 1 copil, cu nici 1000 E/luna?


Exemple sunt multe...
petaloudita
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:57
De la: olga27, la data 2010-01-07 22:57:44
De la: wildstyle, la data 2010-01-06 21:22:03Dupa cum am mai spus, stiu ca nu exista loc perfect, dar mai civilizat da. Si la unele aspecte chiar nu am pretentii, daca nu sunt asa cum trebuie la mine in tara, nu ma vor surprinde prea tare nici acolo.
Si aici se dau barbatii la femei, depinde in ce mediu te invarti, atata tot.
Eu din am studiat pana acuma, ca revenim la diferentele ce tin de bani, chiria acolo mi se pare ok, pt ca si aici dau f mult, da rpt conditii de toata jena comparativ. Transportul va fi mai scump, dar e bine pus la punct, atat la suprafata cat si subteran.
Mancarea nu e mai scumpa, exista tva diferentiat pt produse de baza etc, dar per total e mai ieftina decat la noi.
Nu cred ca exista mai mare baiaie de joc decat sa stai peste program neplatit (ceea ce se intampla foarte des la noi), iar modul in care ceilalti se comporta cu tine, tine si de atitudinea fiecariua dintre noi.
Aici nu am decat o singura persoana, pe care sper sa o pot convinge sa se mute acolo. In rest, nu las pe nimeni pe aici.

Si aici am cheltuieli destul de mari, chiriile sunt f mari, gazul e cel mai scump din Europa, apa , etc.
Totul se importa la noi, preturile sunt in euro si suporta orice variatie a paritatii euro/ron. Salariul minim aici e 150E, doar Burgaria are mai putin decat noi, la restul este de macar 4 ori mai mare.

Nu stiu daca cei care lucreaza legal in Romania se gandesc cine le va plati pensia. Si spre ce se indreapta tara asta avand in vedere ce se intampla incepand de la omul de rand si pana la presedinte.


Sa iti dau 2 exemple:
1. Atena- biletul de transport costa 1 E (cu orice mijloc-tramvai, autobuz, metrou) timp de 1.5 h, daca
ai depasit iti iei inca unul, abonamentul daca nu ma insel era de vreo 25-30 E/luna.
Ca si in Bucuresti (eu de acolo sunt), traficul devine haos de la orele diminetii pana tarziu, parcari? doar cu plata, greu gasesti fara si daca totusi ai norocul sa prinzi vreunul roaga-te sa nu iti ia plotia tablitele...
Taxiul are tarif de noapte dublu fata de cel de zi (in Bucuresti daca nu ma insel era diferit doar daca ieseai in afara lui), sunt doar cateva companii de taxi si acelea mici iar daca suni surpriza nu gasesti nici unul disponibil) asa ca tre sa iesi in strada si sa ai norocul sa gasesti ceva repede in special cand ai vreo urgenta.
Strazile, ce-i drept au 3-4 benzi pe fiecare directie , semafoare corelate "ca lumea", care au fost facute dupa Olimpiada din 2004.
2. Creta (capitala)- biletul (autobuz) intre 1-1.3 E, depinde de zona in care mergi, ca mergi o statie ca mergi 20 tot atata face bine asta daca nu tre sa schimbi autobuzul si alt bilet...
Strazile mici, inguste, aglomeratie...


Creta e mai scumpa decat Atena si celelalte orase de pe continent (Grecia), excluzand celelalte insule apartinand tot Greciei.
Mancarea este mai scumpa in Creta, transportul in comun, benzina...
Este f dificil sa gasesti un job permanent aici pe tot timpul anului, pe vara gasesti, de regula, pe timpul verii cei mai multi dintre oameni stau acasa si primesc de la stat un fel de somaj de 400 E/luna, iar daca ai copii mai primesti inca 50 E/copil.
Daca stai cu chirie si vrei sa iti cumperi o casa ma intreb cu oare cu banii astia poti?
Oare cu banii astia poate trai o familie, 2 adulti si 1 copil, cu nici 1000 E/luna?


Exemple sunt multe...






... cine va pune sa va doriti sa stati in oras ? ... ... doar ca sa stai la coada in trafic ''admirind'' un semafor dragutz ? ... sau sa timpesti intr-un apartament primind un ajutor de somaj ? ... sau sa ai o familie chinuita ? ... in italia, spania nu gasesti clasa medie sta la tara, au citeva hectare cu care se distreaza ca fac agricultura si lucreaza in oras ... orasele sint pline de emigranti care doresc sa parvina (si e normal ca se indreapta toti spre locurile cu mai multe oportunitati temporare) iar satele sint bijuterii unde traiesti mai bine ca in oras de zeci de ori ...
marco918
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:07
De la: marco918, la data 2010-01-07 23:07:04
De la: olga27, la data 2010-01-07 22:57:44
De la: wildstyle, la data 2010-01-06 21:22:03Dupa cum am mai spus, stiu ca nu exista loc perfect, dar mai civilizat da. Si la unele aspecte chiar nu am pretentii, daca nu sunt asa cum trebuie la mine in tara, nu ma vor surprinde prea tare nici acolo.
Si aici se dau barbatii la femei, depinde in ce mediu te invarti, atata tot.
Eu din am studiat pana acuma, ca revenim la diferentele ce tin de bani, chiria acolo mi se pare ok, pt ca si aici dau f mult, da rpt conditii de toata jena comparativ. Transportul va fi mai scump, dar e bine pus la punct, atat la suprafata cat si subteran.
Mancarea nu e mai scumpa, exista tva diferentiat pt produse de baza etc, dar per total e mai ieftina decat la noi.
Nu cred ca exista mai mare baiaie de joc decat sa stai peste program neplatit (ceea ce se intampla foarte des la noi), iar modul in care ceilalti se comporta cu tine, tine si de atitudinea fiecariua dintre noi.
Aici nu am decat o singura persoana, pe care sper sa o pot convinge sa se mute acolo. In rest, nu las pe nimeni pe aici.

Si aici am cheltuieli destul de mari, chiriile sunt f mari, gazul e cel mai scump din Europa, apa , etc.
Totul se importa la noi, preturile sunt in euro si suporta orice variatie a paritatii euro/ron. Salariul minim aici e 150E, doar Burgaria are mai putin decat noi, la restul este de macar 4 ori mai mare.

Nu stiu daca cei care lucreaza legal in Romania se gandesc cine le va plati pensia. Si spre ce se indreapta tara asta avand in vedere ce se intampla incepand de la omul de rand si pana la presedinte.


Sa iti dau 2 exemple:
1. Atena- biletul de transport costa 1 E (cu orice mijloc-tramvai, autobuz, metrou) timp de 1.5 h, daca
ai depasit iti iei inca unul, abonamentul daca nu ma insel era de vreo 25-30 E/luna.
Ca si in Bucuresti (eu de acolo sunt), traficul devine haos de la orele diminetii pana tarziu, parcari? doar cu plata, greu gasesti fara si daca totusi ai norocul sa prinzi vreunul roaga-te sa nu iti ia plotia tablitele...
Taxiul are tarif de noapte dublu fata de cel de zi (in Bucuresti daca nu ma insel era diferit doar daca ieseai in afara lui), sunt doar cateva companii de taxi si acelea mici iar daca suni surpriza nu gasesti nici unul disponibil) asa ca tre sa iesi in strada si sa ai norocul sa gasesti ceva repede in special cand ai vreo urgenta.
Strazile, ce-i drept au 3-4 benzi pe fiecare directie , semafoare corelate "ca lumea", care au fost facute dupa Olimpiada din 2004.
2. Creta (capitala)- biletul (autobuz) intre 1-1.3 E, depinde de zona in care mergi, ca mergi o statie ca mergi 20 tot atata face bine asta daca nu tre sa schimbi autobuzul si alt bilet...
Strazile mici, inguste, aglomeratie...


Creta e mai scumpa decat Atena si celelalte orase de pe continent (Grecia), excluzand celelalte insule apartinand tot Greciei.
Mancarea este mai scumpa in Creta, transportul in comun, benzina...
Este f dificil sa gasesti un job permanent aici pe tot timpul anului, pe vara gasesti, de regula, pe timpul verii cei mai multi dintre oameni stau acasa si primesc de la stat un fel de somaj de 400 E/luna, iar daca ai copii mai primesti inca 50 E/copil.
Daca stai cu chirie si vrei sa iti cumperi o casa ma intreb cu oare cu banii astia poti?
Oare cu banii astia poate trai o familie, 2 adulti si 1 copil, cu nici 1000 E/luna?


Exemple sunt multe...






... cine va pune sa va doriti sa stati in oras ? ... ... doar ca sa stai la coada in trafic ''admirind'' un semafor dragutz ? ... sau sa timpesti intr-un apartament primind un ajutor de somaj ? ... sau sa ai o familie chinuita ? ... in italia, spania nu gasesti clasa medie sta la tara, au citeva hectare cu care se distreaza ca fac agricultura si lucreaza in oras ... orasele sint pline de emigranti care doresc sa parvina (si e normal ca se indreapta toti spre locurile cu mai multe oportunitati temporare) iar satele sint bijuterii unde traiesti mai bine ca in oras de zeci de ori ...


Pai cine a zis ca m-a pus cineva sa imi doresc sa stau la oras?
Nu era vorba de mine si de ceilalti imigranti "parveniti".
Prezentam doar o realitate, poti sa intelegi???
petaloudita
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:27
"emigranti"
petaloudita
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:28
De la: wildstyle, la data 2010-01-07 20:08:52Si eu am exemple de persoane care s-au intors si nu s-au mai putut adapta, desi pana sa revina toti spuneau ca acasa e acasa. Ei comparau cu ceea ce era in tara inainte sa plece, mai ales ca multe din aspecte le uitasera.
Si am pe cineva pe lista de mess care mi se plange de cand s-a intors. Ea pt un om a facut asta, si spera acuma sa-l convinga sa se intoarca cu ea. Dorul asta de tara (de a reveni definitiv) apare mai ales la sarbatori si in majoritatea cazurilor cunoscute de mine, trece dupa o vizita de cateva zile.
Stiu ce spui, ca multi vor sa se intoarca, sunt de acord, dar si cand se intorc...cati sunt multumiti de decizie?
Eu mi-as dori sa am sistemul din tarile alea de ne tot comparam cu ele, aceeasi bani (nu mai multi) si as ramane cu draga inimia.
Asa sunt eu, mi se pune pe inima cand sistemul isi bate joc de mine ca cetatean, cand mai mult pierd decat castig, pt ca are grija statul sa ma jupoaie de ultimii bani, cand vad lumea in jurul meu lipsita de respect, si nu mai vreau sa reiau sirul. Oi fi mai patimasa...


Probabil ca tie iti va fi mult mai bine in strainatate ! Nu esti nici prima si nici ultima care pleaca !
Conteaza pana la urma ce vrei tu, nu ce vreau eu, sau ce zic !
Mult succes oriunde te-ai stabili !


Imi cer scuze pt stilul incisiv, nu am vrut sa te jignesc..de fapt nu stiu unde am jignit, dar nu mai conteaza !
Toate cele bune
Summer_
Postat pe 8 Ianuarie 2010 00:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Read my story... 30 De la: priest 6 Octombrie 2009 16:35
Indiferenta fata de parinti 5 De la: kudika_939450 27 Octombrie 2013 00:19
consiliere de cuplu ??? 6 De la: kentfarafiltru 26 Ianuarie 2010 16:53
nu stiu ce sa fac,despartire sau ce? 8 De la: bulish 8 Ianuarie 2013 12:29
intrebare :d 19 De la: dandanaua_reloaded 27 Septembrie 2009 01:16